Je Leitt Cirit" Tweede Blad Vrijdag 25 April 1824 Naar het Land van Belofte en Vervulling. III. Vertrek Zeeziekte Zonsondergang. 'Aan boord s.s. Armand Béhic, 9 April 1924. Het vertrek uit de haven van Marseille sal ik nooit vergeten. Meer van een zeereis dan van elke andere geldt 'heb Fransche yersje :l' Partir, c'est mourir un peu, Mourir ce qu'on aime. Tegen half vier rolde een reeks van taxi's dc zeer lange kade over en bracht de reizi gers naar het bassin, waarin do Armand 'Béhic onder stoom lag en waaruit het de wijde zee zou oplcoersen. Bij cn in de reu- seloods, welko wij moesten doorgaan, om den oever te bereiken, heerschte een ge schreeuw, gelawaai, geral, waarbij het le- yen, dat we op het perron hoorden, toen we Zaterdagavond to Marseille met den trein aankwamen, maar gezoem van' mug gen was. Maar toen onze bagage in de cabi ne gebracht was. hadden we, steunend op de leuning der brug, een fijne gelegenheid dat kabaal eens af te zien. 't Is een zekere waarheid, dat de menschen meestal meer herrie maken dan noodig is. en de Fran schen gaan daarin vcorop. 't Bleek me bij deze gelegenheid eens to meer. 't Meest viel mijn aandacht op een arme vrouw, die op den oever een slechte harmo nica stond te bespelen en vriendelijk op- hlikte en neeg naar de reizigers, die van de brug koperstukken haar toewierpen. Een eind verder vyisb een drietal muzi kanten, man, vrouw en meisje aan hun vio len nog een aardige Sancta Lucia te ont- tokkelen, het Napélsche volkslied, terwijl ik me afvroeg, of ik me meer verbazen moest over heb geduld, waarmee zo de geldstuk ken der reizigers afwachtten, dan wel over de handigheid, waarmee zo de duiten tus schen de hobbelige keien wisten te vinden. Alles begon er op te wijzen, dat we spoedig Zonden vertrekken. De beide sehoorstcenen hadden al een paar lreer geweldig getoeterd ert zwarte rook gespogen. Dcstuurboord- trap, die parallel met heb schip liep. werd weggenomen. Het duurde zelfs niet lang. of de gewone voetplanken werden ingehaald. Nog harder werd het gedraaf en het ge schreeuw van het personeel; mannen in blauwe kielen cn met een uniformpet op riepen door een hoorn vreemde geluiden van den boeg naar den achtesteven. Een vreeselijk geratel klonk: de ankers werden gelicht en binnengehaald. We behoorden dus niet meer aan Marseille we vormden een stad op ons eigen. Lang zaam, langzaam weken we van de kust en voeren de haven uit, terwijl de menschen. die we aan den oever lieten, zwaaiden met lioeden en zakdoeken. Vrouwen van boots volk hieven haar kindje op naar vader, die naar de wijde zee trok en lieten het kus handjes geven. Allerliefst. Maar naarmate we verder voeren, minderde de belangstel ling. Weldra waren zij en wij voor elkaar onzichtbaar. We voeren langs de Vieux Port van Marseille heen, zagen het fraaie Cha teau du Pharo liggen, waarop keizerin Eu genie. de gemalin van Napoleon III, ge woond heeft, en merkten hoog in de lucht aan de linkerzijde de Notre Dame de la Garde, waarbovenop, schitterend in zonne licht, de reusachtige verguld-bronzen statue praalde in vorstelijke majesteit. „Wachteresse van de zee, dacht ik met den profeet, wat zal er zijn in den nacht1?" In den nacht, als we door donkere luchten, misschien door storm moeten beenstevenen? Maar 't was, of Bernardus, de groote Maria vereerder tot onö* sprak: Als heb on weert of stormt, respice Stellam, voca Ma- ïiam, zie op naar de Sterre. roep Maria aan. 'Als er zieken aan boord, zijn of een aanva ring dreigt, zie op naar do Sterre, roep Maria aan! Als de wind huilt of de golven hoog zich heffen, zie op naar de Sterre, roep Maria aan. Hoort, hoe de geestdrifti ge Franschen, op de wijze, waarop men het in Lcurdes zingt, het Ave Maris Stella aan heffen. 'Prachtig! Wij passeeren het eiland If met Set bekende Chateau d'If, waarop de graaf Tan Monte Christo moet gewoond hebben, rit do vermaarde ropian van Alexandre Dumas, als deze roman tenminste eenigen geschiedkundigen ondergrond heeft. We 'passeeren het eiland du Frioul, maar als we een uur op de brug gestaan hebben, is de spanning en belangstelling heel wat ge daald. Wc gaan in onze cabine onze bagage uit pakken en weldra voelen we ons uitermate thuis op het drijvende eiland. Ik bad trou wens tegen de reis beelemaal niet opgezien. Sommigen trokken een ernstig gezicht, bij heb hcoren van mijn reisplannen, maar ik dacht dan maar aan bet woord van Paulus aan de Corinthianen; ..Zoolang wij in bet lichaam zijn. wonen wij uit van den Heer". Zijn wij Christenen dus van buis uit het Peregrinari, bet pelgrimeeren niet 'gewend? Toen we ons opgefrischt hadden, en weer hoven kwamen, keken wij in den prachti- gen avond nog een tijd lang naar de Fran sche kust; men wijst ons op bet eiland Pla- rier met zijn vuurtoren; maar als om 7 uur de bel luidt, verzamelen wij ons allen voor het diner in do gezellige eetsalon, waar een uiteenloopend gezelschap van Franschen Zwitsers, Belgen, 'Amerikanen. Spanjaarden en Hollanders in het Fransch met elkaar tracht to converseeren. Het spreekwoord gamers zegt: chacun a deux patries, la sicnne et la France. De ober staat aan den loet- van do trap, die naar den foyer ga*t en, een opgerolden kellnerdoek In den rech terhand, ziet bij met veldheersblik naar dc bediening zijner ondergeschikten. Om half 9 is bet reünie voor do pelgrims. Pater Olivier, leider van de Beevaart en 'Assiomptionist, maakt officieel met de gas ten kennis en stelt bun zijn twee modehel pers, ook 'A'ss'iomptionisten voor. Hij uit goede wenschen voor heb welslagen van de pelgrimage, bidt bet Beisgebed, en ont vouwt in het kort de levenswijze, welke wij op de boot zullen te volgen hebben, en wensebt ons een „bonne nuit". Buiten tre dend, merk ik. dat betregent, en niet zuinig ook! Het is een pikdonkere, maar o zoo kalme avond. Geen maan (c zien, nau welijks is een enkele ster te ontdekken. Wit kruiven de golven in bet licht, dat zij uit het schip ontvangen. We bleven nog wat wandelen en praten onder heb beschuttend zeildoek en toen gingen wij eigenlijk pas voor da eerste maal van ons leven naar „kooi". Toen wij den anderen morgen om half zes de deur der rooksalon openmaakten, vonden wij ze herschapen tot een kapel met- vijf altaren; voor zevenen lazen allo priesters daaraan de Mis, en om 7 uur, het uur, waar- op pater Olivier de Mis voor do pelgrims zou opdragen, was het zaaltje stampvol. Heb was geen*gezongen Mis, maar Mis .met zang. Wij zongen het Credo uit de bekende Messe royale, na de consecratie het O Sa- lntaris Hcstia, en na de communie het Mag nificat. Na do Mis onthaalde de pater ons op een puntig preekje; hij spoorde ons aan tob ge loof, vertrouwen, liefde en offergeest, een vermaning, die er bij de gamv ontvlamde Franschen zeer grif ingang. Als we de „noodkerk" verjieten. cm te gaan ontbijten, merkten we dat het nog steeds regende, hard regende, wellicht van den vorigen avond af Egaal-grijs was de lucht met zwarte drijvende vlekken en een lichte bries woei over de watervlakte. Het was niet koud, maar vrij nevelig, wat zeer jammer was. want als we omstreeks 9 uur door de Straat van Bonifacio voeren tusschen de eilanden Corsica en Sardinië heen, vielen hunne kusten maar zeer vaag te onderschei den ook van de Hycrische eilandengroep kon men maar weinig zien, en dat do kus ten, die men ons wees, van Maddelena en C-iprera wareni moesten we maar gelooven. Om 12 uur liet de kapitein een cekase aanplakken, dat we ons bevonden tegen over Kaap Ferrcro, 249 mijlen afgelegd had. den, maar nog 1181 mijlen voor den boeg. ja lezer,"letterlijk vóór den boeg hadden. P.rosit! 't Zou dus Zaterdag wezen, vooral eer we in Alexan&rië aankwamen. Het speet me niet?, want bet scheepsleven is uiterst gezellig. Werkte bet weer echter maar een beotjö mee! Maar ziet, onder den lunch van 12 uur trok de mist. op, de lucht helderde, er kwa men hanen blauw, afgewisseld met scherp .vit. Alleen de horizonten bleven hardnekkig grijsgrauw. De atmosfeer was vrij zacht en ieder wandelde weer op dek of brug. of lag lui op lance stoelen, die men ter plaatse huren kan. Er was aan boord oolc een pret tige leeszaal, waarin men zeer geschikt schrijven kon. biiv. voor een krant. Om half twee gingen we naar de eetzaal van de 2e klasse, waar het- volgens pater Olivier ..con ferentie" zou zijn. Ik vreesde, dat het erg geleerd zou worden, want conferentie klinkt zoo wetenschappelijk. Maar het viel mee. Pater Olivier herhaalde nog eens. wat hij des morgens in de preek gezegd had. liet ons een rozenhoedje 'bidden, en noemde de beschermheiligen van enze bedevaart op. 't Waren er héél wat, meer dan ik vingers had. De oolijka pater, die tegelijk een be minnelijk Franschman wa3, noemde zelfs S. Benedictus Labre, S. Marcus en Sint Monica. Maar dat liep slecht af! Het was, alsof het drietal, dat zoo ineens tot zeereis patronen was uitgeroepen. nu ook zijn in vloed wilde doen'gelden! Want wat gebeur de er? Nauwelijks was de „conferentie" afgeloo- pen, of de zee begon woelig to worden, on der de dofgrijze,' zwaarnevelige luoht ging een stevige wind waaien en het schip be gon ijselijk ie wiegen. De gevolgen bleven niet uit. Bleeke gezichten, veel wandelaarr, leege salons. Ook ik moest de leeszaal ver laten, maar herstelde me heel spoedig, en was .aan heb diner van 7 uur, waaraan nog niet de helft der gasten deelnam, de eenige, die mijne natie vertegenwoordigde. De reü nie van half 9 werd afgelast vanwege de zeeziekte. Maar voor het diner beleefde ik den schoonsten zonsondergang, dien ik ooit ge zien had. 'Achter een leikleurige", zeer breeds wolkenbank was de zon neergezon ken en doorscheen do wolkentoppen zoo fel, dat "ze vlammend-gouden hulzen leken bo ven op een berg. Maar nog mooier werd 'het, toen de zon, échter de wolken de zee bereikend, .tusschen wolken en zee kwam doorscliittercn als een gouden, rood-glan- zende kogel, terwijl ze, ook na weggedaald te zijn, den wolkenberg een tijdlang rood bleef omzoomen. Nu begon die heuvel een lange dijk, een spoordijk te vormen, waar boven heel kleine, mei doorlichte wolkjes armen leken van seinpalen. En links, een eind verder, waar de zon niet meer werkte, scheen de leikleurige lucht een. laag ge bouw, zeg maar spoorweggebouw, te wezen, door witte wolkjes als door sneeuw onder- gedekt. O hoe schoon was dat alles, en het verwonderde me, dat een zoo woelige mid dag zulk een prachtig eind kon hebben. Na den maaltijd was al het moois verdwe nen, grijs, grauw, zwart hier en daar was de hemel, slechts een enkele ster stond uit. De zee deinde sterk en het schip deinde mee. Niemand was meer op dek of brug, behalve do stevige pastoor van New-York, die goed Fransch sprak. Hij lachte met alle zeeziekte. ,.Eèn flink maal en een^ flinke flesch wijn, zei hij, dat is het beste genees middel. 't Is voor een -groot deel inbeel ding." Ondertussdhen lag toch maar drie kwart der passagiers ziek te bed. H. A. ULLEMAN, Pr. BissmssLAm DIOC. R.-K. VROUWENBOND IN HET BISDOM HAARLEM. De algemeene vergadering. In het gebouw „St. Bavo" te Haarlem hield Woensdag do Dioc. R.-K. Vrouwen bond in het Bisdom Haarlem zijn alge meene vergadering. In de kathedrale kerk werd om 10 uur een H. Mis opgedragen. Ruim 11 uur werd de vergadering met den Cbristelijlccn groet geopend door de presidente, mej. Annie Meijer, uit Rotter dam. Do presidente der afd. Haarlem, mej. F. A. M. Peelers, heel to dan als gastvrouw allen wolkom, terwijl zij 't een voorrecht noemde, mej. Meijer als Tweede Kamerlid to mogen begroeten. Spr. overhandigde mej. Meijer als hulde van den bond een fraai bloemstuk. De presidente bracht in hartelijke woor den dank aan mej. Poolers. Spr. bracht dan in herinnering liet ver scheiden van mej. Van Berkel. Een kort gebed voor hare zielerust werd gestort. Dc secretaresse, mej. Coebergh, uit Lei den, las do notulen, welke onder dankzeg ging goedgekeurd werden. Do secretaresse bracht daarna het jaar verslag over 1923 uit. Do Dioc. Vrouwen bond telt thans 54 afdeelingcn. Aan rec tor Jansen worden woorden van dank ge bracht voor den steun welken hij den bond steeds verleent. Do penningmeesterossc, mevr. Koenen- Koelman, uit Hoorn, bracht dan het finan cieel jaarverslag uit over 1923. De ont vangsten bedroegen f 7.883.42, do post diversen f 1.457.47: do uitgaven bedroegen f 7.888. Het saldo bedraagt nu f 2.575.1G. Ingekomen was een schrijven van Mgr. A. J. Callier, dat hij de foestvergadering des middags niet kon bijwonen. Voor do bloemenhulde, bij het Eucharis- tisch Gongrees te brengen aan Christus in het Stadion to Amsterdam, is een bedTag van 5 cents per lid noodig. De presidente vertrouwde echter, dat velo vrouwen wel meer zullen geven. Gerekend wordt op een bedrag van f 3000. Uiterlijk 1 Juni moeten de afdeelingen de gelden aan dé penning- mcesteresse van het Dioc. bestuur hc-bben ingezonden. De sociale cursus wordt dit jaar in het St. Lucia^Gesticht te Rotterdam gehouden. De feestvergadering. Des middags te half 3 uur werd in de groote zaal van „St. Bavo" de groote feest vergadering gehouden in verband met het 10-jarig bestaan van den bond. O.m. waren velo E.E. H.H. geestelijken aanwezig, dames-leden van het eere-comité en afge vaardigden van vele R.-K. organisaties. De zaal was keurig versierd, terwijl vaandels van afdeelingen van den R.-K. Vrouwenbond tusschen het groen prijkten. Mej. Peeters opende de bijeenkomst met den Chr. groet en heette allen welkom. Zij memoreerde, hoe de R.-K. Vrouwenbond was opgegroeid van een klein wicht tot een flinken „kerel". Spr. huldigde dan mej. Meijer in verhand met hare benoeming tot Tweede Kamerlid. Zij is van de wasechte Roomsehe stof gemaakt, die nooit verschiet Zij zal altijd do Roomsehe beginselen ver dedigen. Zij zal do populariteit van den R.-K. Vrouwenbond weten te verhoogen. Spr. zegde haar toe den steun van 19.500 leden van den R.-K. Vrouwenbond is het bisdom' Haarlem. Spr. bracht sympathieken dank aan mej. Bonnike, do eerste presidente, die zooveel voor den Bond gedaan heeft. Hierna werd „Roomsehe Blijdschap" gezongen, waarna mej. Annie Meijer het woord nam. Spr. dankte allereerst mej. Peeters voor hare vriendelijko woorden en zeide bij hare zware taak op aller steun te rekenen. Spr. dankte alle aanwezigen voor him tegenwoordigheid, op de allereerste plaats de geestelijkheid den HoogEerw. heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, den HoogEerw. Hooggeleerde heer Professor J. D. J. Aengenent en den ZeerEerw. Pater v. d. Tempel O.P. Spr. ging dan na de oprichting van den R.-K. Vrouwenbond. Zij meent gerust te mogen zeggen, dat tot op heden de Vrou wenbond aan zijn doel beantwoord heeft. Hij werd een massa-organisatie, waarvan kracht uitgang. Zij stipte aan de sociale cursussen, welke gehouden zijn. Voorts memoreerde spr. de stichting der Commis sie tot politieke voorlichting. Voor de huis houdelijke zaken had de Bond een open oog; dat bewijzen o.m. de gehouden moe dercursussen. De beroepskeuzo voor meis jes houdt mede de aandacht bezig van den Bond. Een speciale commissie tot bestu deering dezer kwestie is ingesteld. Spr. richtte ten slotte een woord van aansporing tot alle R.-K. vrouwen, om toe te treden tot lid van den Bond. Nadat mej. Jo Imrnink onder begelei ding van mej. Dora Loots eenige liederen gezongen had, hield de HoogEerw. lieer Plebaan L. A. A. M. "Westerwoudt de feest rede. De gewijde spr. wees er allereerst op, dat we leven in een tijd van vooruitgang. Men loopt kans, reactionnair genoemd te worden, indien men vasthoudt aan het ver leden. Maar staat het christendom dan vij andig tegenover dezen tijd van vooruit gang? Neen, de zucht naar verbetering i3 niet in strijd met het Evangelie, zij is rechtmatig. Stilstaan is altijd sterven en gerust mag niet worden, voor het vol- maakte bereikt is. Echter mag niet onbe zonnen voortgehold worden, want dan gaat men aan op het verderf. In den Vrouwen hond is gestadige vooruitgang en wijze volgzaamheid hij dien voortgang. De Eerw. spr. wees er dan op, hoe de R.-K.^ Vrouwenbond sinds zijn oprichting steedg in macht groeide en nu'den mannen als con keurstoet vooruitgaat. In dankbaarheid wordt thans hedaeht, wat in de 10 jaren is bereikt. Spr. brengt gaarne dank en hulde aan de vrouwen" voor wat zij in haar bond gedaan hebben. De Vrouwenbond speelt een rol in de maatschappij. Op zoo velerlei gebied biedt hij hulp en zijn arbeid heeft recht op huldo cn dankbaarheid. Spr. stolde dan do vraag, of de vrouw geluk te wenschen is met de verwisseling van hare plaats tehuis naar het openbare Jeven. Hij wees er op, wat een goede vrouw is voor haar man. Hooger stijgt echter hare waarde, als zij, na zegen in eigen kriug, ook hare liefde naar buiten verbreidt. De wereld van onze dagen is arm aan liefde. De vrouw heeft hare plaats in de maatschappij ingenomen, omdat zij zag den vijand van zelfzucht en egoïsme. De gewijde redenaar werkte uit, waartoe die ondeugden leiden. Het volk, aangetast door zelfzucht, en eigenwaan, wordt een prooi van scheuring en haat. Bij den plicht, om op te komen voor eigen belangen, blijft in ruime mate do plicht, belangeloos zich te wijden aan do belangen van anderen. Do Kerk heeft dit steeds geleerd. De be- langelooze liefde voor God en den even- mensch oogst triumphen, omdat zij moei lijkheden moet overwinnen en opofferingen vraagt. Liefde is de eigenaardige karaktertrek der vrouw en de typeerende kracht harer ziel. En toen het egoïsme zich verbreidde, voelde de vrouw zich geroepen, hare liefde aan het openbare leven te schenken. Tenslotte spoorde do Eerw. spr. alle leden van den R.-K. Vrouwenbond aan, haar werk voort to zetten in den geest, zooals zij dat tlians tien jaar lang gedaan hebben en daartoe kracht te putten bij den Eucharistischen Liefdekoning, opdat het werk van den R.-K. Vrouwonbond moge strokken tot zegen der geheele maat schappij. Geestdriftig applaus viel den gewijden spr. op het eind zijner rede ten deel. Mej. Immink zong dan weer eenige lie deren, waarna mevr. Steenberghe-Engering presidente van dc Federatie van Roomsch- Kath. Vrouwenbonden, namens het bestuur der Federatie woorden van gelukwcnscli sprak cn het beste wenschto voor de toe komst. Namens den Ned. Chrislenvrouwenbond sprak mevr. v. d. Molen een hartelijke felicitatie. Zij wees er op dat tusschen do beidé organisaties zooveel punten van overeenstemming zijn, o.m., dat de taak van de gehuwde vrouw allereerst is in den huiselijken kring. Spr. feliciteerde de R.-K. vrouwen met het verkrijgen van een tweede R.-K. vrou welijke afgevaardigde in de Tweede Kamer, terwijl zij ook mej. Meijer geluk wonschle. De Katholieke en Christelijke vrouwen willen zijn de behoudsters van de Christelijke begi7iselen. Zij erkennen als het middelpunt van alles Christus, Die de oplossing van alle vraagstukken moet brengen. Voor de Katholieke zoowel als de Christelijke vrouwen geldt de spreuk: „Omnia restaurare in Christo", „Alles her stellen in Christus." Luid applaus viel deze vertegenwoordig ster der zus ter-organisatie ten deel. Op fraaie wijze werd dan een muzikale voordracht gegeven onder leiding vau mej. Dora Loots. Vooral het lied „Marketent ster", dat een hulde inhield aan de leid sters van den Dioc. R.-K. Vrouwenhond, verwierf warm applaus. De laatste strophen moesten herhaald worden. Ook de „Fceslmarsch" oogstte groot succes. Mej. Peeters sprak dan het slotwoord, waarin zij o.m. dar^ bracht aan Plebaan Westerwoudt, waarna de feestvergadering gesloten werd. Het is een waardige feestviering geweest Notariaat. De minister van justitie, gelet op art. 11 der Wet van 9 Juli 1842 (StKl. no. 20) op het Notarisambt, laatstelijk gewijzigd hij de wet van 4 April 1924 (St.bl. No. 169), heeft: lo. bepaald, dat het examen, hij ge meld artikel bedoeld, zal aanvangen op 17 Juni en zal worden gehouden te 's-Gra- venhage; 2o. benoemd: tot lid en voorzitter der Staatscommis sie, belast met het afnemen van genoemd examen: mr. dr. M. Polak, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage: tot leden: F. W. Swane, notaris, te Utrecht; J. R. Enuma, oud-bewaarder van de hypotheken, 't kadaster en de sckeeps- hewijzen, wonende te 's-Gravenhage; mr. W. Francken, advocaat on procureur, te 's-Gravenhage; J. S. Mijs, candidaat-nota- ris, te Rotterdam, oud-ontvanger der re gistratie en domeinen; mr. J. R. H. van Schaik, advocaat en procureur, lid van do Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage; prof. mr. F. G. Scheltema, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Ueiden; tot plaatsvervangende leden: prof. mr. E. M. Meijcrs, hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Leiden; A. G. de Wilde, notaris, te Arnhem; mr. J. M. I. A. Simons, admi nistrateur hij het ministerie van justitie te 's-Gravenhage; mr. L. A. Nypels, advo caat en procureur te 's-Gravenhage; G. Vlug, notaris, te Rotterdam: mr. P. J. Oud, candidaat-notaris en inspecteur der registratie en domeinen, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gra venhage; mr. Ph. B. Libourel, notaris, te Delft; A. Bonga, notaris, te Amsterdam; mr. M. Rijke, kantonrechter te 's-Graven hage; A. Land, oud-inspecteur der regis tratie en domeinen, wonende te Amster dam; mr. L. G. van Praag, advocaat en procureur, te 's-Gravenhage; mr. J. L. L. Wéry, commies-griffier bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal' to 's-Gra venhage; tot secretaris: mr. F. A. M. J. Ruygrok, te Warmond. (St.ct.) Invoer vlecsch. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie van deskundigen voor het invoer recht op versch en gekoeld vleescli in hare vergadering van 23 dezer de in de wet van 19 Mei 1922 (St.bl. no. 330) bedoelde prijs courant. heeft vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvlccsch, versch of gekooid 100 K.G. f 95; paarden- en a.nder vleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f 55. Gedurende de maand Mei zal mitsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoelde vleeschsoorten bedragen 10 pCt. van Je hiervoor vermelde waarden. KEBKHiEMw's Mgr. M. P. J. MöLLMANN. Bij een portret van Mgr. Mollmann schrijft „St. Bavo": Maandag den 28s(cn April viert Mgr. Mollmann zijn 12 V*-jarig jubilé als Vicaris-Generaal van liet Haarlemscho Bisdom. Het is ons een eer hij dezen gedenkdag dezen HoogEerw. Jubilaris aan to bieden de dankbare gclukwenschcn van ons week- Llad. En wij zija overtuigd daarmede levens de tolk te zijn van onze lezers, cn van ge heel ons diocees. Want al die jaren heeft hij gedeeld de lasten van het bisschoppelijk bcstum- en dus mede gedragen de zorg voor Haar- Iemsck Kerk. Daarvan hebben vooral de vruchten genoten do vele parochiën, do menigvuldige weldadige instellingen <m onderwijs-inrich tingen. wier stoJ^iifta zorgen onder zijn veilige hoede, stTier;^ zinnige raadgevingen en welwillende hulp zooveel gemakkelijker gedragen zijn, wier veelvuldige belangen in talrijke moeilijk heden met zooveel tact en toewijding ren •zegenrijke behartiging vonden. Het is deze stille werkzaamheid, welko onmiddellijke vruchten niet aanstonds dc-r groote menigte in het oog vallen, maar welke waarde do* te hooger geschat wordt, door degenen, dia van nabij er den steun van hebben onder vonden, die op dezen dag de dankbaarheid van onze geestelijkheid cn van tallooze lei dende leeken opwekt. En aan deze dank baarheid geven wij des ta liever uiting in dit weekblad, omdat ook Sint Bavo zich beroemen mag op den sympathiseerenden steun van dezen Jubilaris. De dankbaarheid, die er leeft in enze harten, zoekt vooral zich te uiten in ons gebed bij den goeden God, dat Hij al deze edelmoedig-gedragen zorgen moge vergel den met zijn onschatbaren zegen, en dat Hij steeds blijve toevoegen van Zijn Licht en Zijn Kracht, opdat vele jaren nog Haarlemsch Kerk moge ondervinden de vruchtbare toewijding van dezen Vicaris- Generaal. Ad muitos annos! Zilveren Priesterfeast. Heden herdacht de WelEerw. heer l.iuL v. d. Burg, geboortig uit Berkel, missiona ris te Madras (Engelsch-Indië), zijn 25-ja- ng priesterfeest. De Eerw. Moeder Albinf Gisteren is in het Moederhuis van de Zusters van Liefde te Tilburg overleden de Eerw. Moeder Albina. Gedurende 33 jaar was zij de Overste van het St.-Willibrordusgoslicht te 's-Gra venhage. Verdronken. De Eerw. Broeder Adeibertus. van da Congregatie van de Broeders van Ouden bosch (in de wereld Kraakman) van da Broederschool te Weltevreden, is Dinsdag bij liet baden bij liet eiland Purna«■•end- verdronken. Gesreeiigd® ËsHchfei?. Ernstig mijnongeval. Een doode, drie go wond,, Op de Staatsmijn Wilhelmina te v/ selen had gisterenmiddag een ernsty, e- luk plaats, waarbij de mijnwerker y rit Haanrade-Eygelshoven gedood en drio andere arbeiders nog al vrij ernstig gewond werden. Een doodelijk ongeval. Gisterenmiddag trachtte een 16-jarig meisje te Amsterdam, dat op een rijwiel ge zeten was een vrachtauto die voor haar uit reed, aan den linker kant te passeeren. Op hetzelfde ©ogenblik dat ze naast den wa gen reed kwam van de andere zijde een personen-auto aanrijden. Wat er precies ge beurd is, kon men niet te weten kernen, maar plotseling is het meisje gevallen en onder den vrachtauto geraakt. Zij was ter stond dood. Het lijk is naar heb Binnen- Gasthuis vervoerd. De vrachtauto, waarvart de bestuurder vermoedelijk niets bemerkt 'heeft reed door. Beide beenen afgereden. Bij den aanleg van nieuwe spoorwerken te Stadskanaal zijn een arbeider aldaar door een vallende klep beide beenen onder 'lichaam geheel afgeknepen. In hopeioozen toestand is de zwaar gewende per auto naar heb ziekenhuis te Groningen ver voerd. Goed afgelcopcn. Men meldt uit Ede aan de „Meb.": Woensdagmiddag omstreeks 2 uur reed een trouwstoet nabij den Kerkweg over de spoorlijn UtrechtEde, toen de ijlgoederen- trein kwam aangereden. Door krachtig rem men van den machinist, werd een botsing voorkomen. De overweg is daar ter plaatse niet afgesloten. Met een mes gestoken. Te Belling wol de (Gron.) heeft Woensdag avond na afloop van een gei cel onthou ders-samenkomst zekere 13. zijn kameraad A. v. d. Laan levcnsgevarlijk met een mos gestoken. Er is proces-verbaal opgemaakt. Ongeluk of misdaad? Eenige dagen, geleden ging de 5-t-jariga bakker v. d. B., uit do Zandstraat t.*- Yee- uendaal. "nadat hij in zijn ^woonkamer een kop koffie had gebruikt, zijn werkzaamhe den in de bakkerij beginnen. Toen een z:j< ner huisgenoot-en even. daarna in do werk plaats kwam werd zijn lijk gevonden. Aan misdaad werd niet gedacht. Naar aanlei ding van-looper.de geruchten heeft do Justi tie echter gemeend een onderzoek te moe- Iten instellen naar de doodsoorzaak. Dal officier van justitie heeft zich daartoe, rer- Igez:1 van eenigo geneeskundigen, naar ca Gcn-.acmte begeven en het lijk laten opgra^ ven. CTcU 1

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3