rechtzaken" b. tot verhuring van de noordelijke helft van het perceel Sectie N No. 203, aan P. Glasbergen (Tegen een jaarlijkschen huur prijs van 176 gld.) 80. Voorstel lot verhuring van het per ceel tcelland aan den Warmondenveg, Sec tie P No. 10G, aan P. J. Molenkamp Jr. (Tegen een jaarlijkschen huurprijs van 360 gld.) 9o. Voorstel: a. ora een strook grond aan het Galge water (Zuidzijde), met daaraan grenzende strook water niet meer voor den open baren diénst bestemd to verklaren: b. tot verhuring van den sub a bedoelden grond met water aan de Vereeniging Leid- scho Groentenveiling „Ons Belang". (Zie voor praeadvies hieronder). lOo. Voorstel tot het geven van namen aan eenige straten. (Zie hieronder.) Ho. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 30 October 1913 (Gemeenteblad No. 34) houdende voor waarden van opneming en verpleging van lijders in het Sanatorium voor zenuw lijders „Rhijngeest" te Oegstgeest. (Zie hieronder.) 12o. Praeadvies op het verzoek van het Bestuur deer 3 October-Vereeniging, cm aan die vereeniging eene garantie in de kosten der feestviering op 3 October a.s., te verleenen. (Zie hieronder.) 13o. Praeadvies op het verzoek van D. Koome, om toekenning van een schadeloos stelling. in verband met het ontactisch op treden dor politie op 2-4 November j.l., ten gevolge waarvan zijne echtgenoote krank zinnig zou zijn geworden. (Zie hieronder.) Woningbouw. 14o. Voorstel: lo. a. tot verkoop aan de Woningbouw- vereeniging „Ons Doel", van een terrein gelegen aan de Roode Laan en de Pieter de la Courtslraat, Sectie M Nis 3707. 2817, 725, 726, 723, 728, 729, 3708 en 3706; b. tot het aanvragen en aanvaarden van een voorschot uit 's Rijks kas, in verband met de uitvoering van een plan der sub a genoemde vereeniging tot den bouw van 25 beneden- en 25 bovenwoningen; e. tot het aanvragen van een bijdrage uit 's Rijks kas in de te betalen annuïteiten tengevolge- van de verstrekking van het sub b bedoeld voorschot; d. tot het verstrekken aan de sub a. ge doemde vereeniging van het voorschot sub b bedoeld; 2o. a. tot verkoop aan de Woningbouw- vereeniging „Ons Doel" van een terrein, «elegen aan de "Witte Laan en de Roode Laan. Sectie M nis 685, 686, 3482 en 3707; b. tot het verstrekken aan de sub a ge noemde vereeniging van hypothecaire voorschotten, in verband met de uitvoering van haar plan tot den bouw van 35 be neden- en 35 bovenwoningen; c. tot-het verbinden van voorwaarden en bepalingen aan de verstrekking van de sub b bedoelde voorschotten; 3o. tot vaststelling van den desbetref- fenden begrootingsstaat; 4o. tot ontbinding van de met de N.V. Sajetfabrieken P. Glos en Leembruggen loopende overeenkomst, in zake de ver- buring van de perceelen teelland 'nabij de Heerenstraat, de z.g. „Kweekerij Zuider- zicht"; 5o. tot verhuring aan do sub 4o g-e- ^noemde naamlooze vennootschap van de perceelen teelland in den Boschhuizer- polder, Sectie O, Nis 671, 672 en 738. De Inkomstenbelasting. 15o. Vaststelling van het vermenigvuldi- gingscijfer, bedoeld in de verordening op de heffing eener plaatselijke belasting naar het inkomen te Leiden, voor het be lastingjaar Mei 1924Mei 1925. B. en W. becijferen dat in 1924 benoo- digd zal zijn 2.297.708, waarvoor het ver- menigvuldigingscijfer niet toereikend zou zijn. Zij achten het evenwel niet gewenscht om tot belastingverhooging over te gaan en daarom zullen zij trachten met het ver- menigvuldigingscijfer 1, zooals dit ook voor 1922/1923 en 1923/1924 g o 1 d, toe te komen. Ware de nooduitkee- ring van het Rijk verkregen, dan had met het vermenigvuldigingscijfer 0.9 kunnen worden volstaan. Op grond van het vorenstaande geven B. en W. den Raad alsnu in overweging te besluiten om het vermenigvuldigings cijfer voor het belastingjaar 1924/1925 vast te stellen op 1. De belasting bi ij ft dan hetzelfde. Een verzGek om schadeloosstelling. f Door den tramconducteur D. Koome, is den Raad verzocht om een schadeloosstel ling. B. en W. decien naar aanleidine hier van mede: Blijkens de ter visie liggende rapporten van den Commissaris van Politie met daarbij behoorende bijlagen is op 24 No vember 1923 des voormiddags te om streeks 11.45 uur aan het bureau van po litie bericht ingekomen, dat er op de Ha ar 1 emmers fraat Ier boogie van de Mare een man was aangereden door een auto mobiel. Een agent-rechercheur heeft zich toen ingevolge opdracht naar de Haarlem nierstraat begeven, terwijl een 2-tal agen ten van politie met een brancard even eens daarheen werden gezonden. De ge wonde werd aangetroffen in perceel Haar lommerstraat no. 131. In tegonwoordig- heide der beide agenten vroeg de recher- chur naam en adres aan den aangerede- ne. deze gaf op genaamd te zijn Frans Massaar en te wonen aan de Bronckhorst- itraat no. 19a. Massaar werd vervolgens door de beide agenten per brancard naar zijne woning vervoerd. In plaats van naar do Bronck- horslstraat zich 1e begeven, reden do agen ten echter de aangrenzende Mauritsstraat in, hielden daar stil voor de deur van per ceel no. 19 en belden aan. Onmiddellijk daarop werden zij aangesproken door een tramconducteur, collega van adressant, die hen erop opmerkzaam maakte, dat de pa- iiënt in de Bronckhorststraat woonde. In- tusschen opende de vrouw van adressant do deur van het door haar bewoonde per ceel Mauritsslraat no. 19. Op haar vraag: is dat mijn man? antwoordde een der agenten: neen, waarop de agenten met den brancard doorreden, terwijl do zooien bedoeldo tramconducteur hij de vrouw van adressant bleef staan. Adressant beweert nu in een request, dat een en ander zijne vrouw zoodanig heeft doen schrikken, dat zij krankzinnig is geworden en verzoekt, zonder eenig be drag te noemen, do schade, die hij gele den heeft,- hem van gemeentewege te ver goeden. Inderdaad is do vrouw van adressant dn liet (begin van Februari in het krankzinni gengesticht „Endegeest" opgenomen, 11a tevoren een paar maal in het sanatorium „Rhijngeest" to zijn verpleegd. Naar de krankzinnigheid van adres- sant's echtgenoote en haar-toestand tevo ren is een onderzoek ingesteld, hetwelk het volgende resultaat heeft opgeleverd. Uit de verklaringen van hare buren, die haar sedert jaren kennen, blijkt, dat zij steeds lijdende is geweest aan ernstige zenuwachtigheid en groote opgewonden heid. Ook de geneesheer, die haar in het afgeloopen jaar behandelde, heeft ver klaard, altijd verwacht fe hebben, dat hare zenuwziekte zou overgaan in krank zinnigheid. Tevens is gebleken, dat adres- sant's vrouw zelf heeft gezegd tengevolge van het zien van den brancard niet ern stig geschrokken te zijn. Uit een on ander kan de eonclu.de wor den gelrokken, dat het voorgevallene niet de oorzaak is van hare krankzinnigheid. B. en W. besluiten, dat er noch rechts- noch billijkheidsgronden zijn, om tot een schadeloosstelling te besluiten. 1 Straatnamen. I11 verband met het aannemen in de Raadsvergadering van 7 April j.l. van het voorstel van den heer Huurman, om aan de Maria Gondastraat en eenige nabijge legen straten namen van dichters of schrij vers te geven, stellen B. en W. voor aan die straten de namen te verbinden van let terkundigen uit de vorige eeuw, evenals zulks geschied is ten opzichte van de aan grenzende nieuw aangelegde stralen be zuiden den Haagweg. Zij geven den Raad mitsdien in overwe ging de namen „Maria Gondastraat", „Nanniestraat", „Giset testraat", „Vink- straat" en „Laan van Pieter van Twist" te veranderen in respectievelijk: „da Cos- tastraat", „de Genestetstraat", ..Tollens straat", „Borgerstraat" en „Potgieter laan". „Rhijngeest"., B. en "W. kunnen zich geheel vereeni gen met het voorstel van de Commissie van Beheer over de Gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest waarvan de strek king is, om huiten twijfel te stellen, dat voor het verlaagd tarief alleen die Leid- sche ingezetenen in aanmerking komen, wier financieele omstandigheden, zulks naar het oordeel van onze Commissie, dit noodig maken. Voorts verdient het aanbe veling te bepalen, om eventueele misbrui ken te keeren, dat men bovendien, alvo rens voor het verlaagd tarief in aanmer king te kunnen worden gebracht, gedu rende één jaar, onmiddellijk aan do opne ming in het sanatorium voorafgaande, in gezetene der gemeente Leiden is geweest, terwijl het ten slotte gewenscht is van de 6 plaatsen, voor welke het verlaagd tarief geldt, er 3 te bestemmen voor vrouwen en 3 voor mannen. Een veilinglccds aan het Galgewalcr. Het bestuur van de Leidsche Groenten- veiling „Ons Belang", heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek e,en strook grond aan het Kort Galgewater tegenover de Smidssteeg van de gemeente te mogen huren, ten einde daarop een veilingloods te plaatsen ten behoeve van de groenten- veilingen, welke genoemde vereeniging zich voorstelt aldaar in de toekomst te houden. Met de Oommissiën van Fabricage en voor het Marktwezen, wier gevoelen B. en W. omtrent deze aangelegenheid hebben ingewonnen, zijn zij van oordeel, dat te gen het plaatsen van de loods op het Kort Galgewater overwegende bezwaren be slaan. Het komt B. en W. voor, dat do over zijde van het Galgewater, dus het gedeelte liggende tusschen het Kort Rapenburg en de AVeddesteeg en met name een terrein ongeveer het einde van de Valkensteeg, als plaats voor het oprichten der veiling- loods in aanmerking kan komen en dat er uit dezen hoofde geen bezwaar legen be hoeft Ie bestaan, wanneer een gedeelte van het Galgewater (Z.Z.), zoomede een strook water, waar de loods ten deele overheen zal worden gebouwd, na, voorzoover noo dig, aan den openharen dienst te zijn ont trokken, hehoud011 s de rechten van derden voor meerugemold doel aan de vereeniging „Ons Belang" wordt verhuurd. Wat aanvankelijk hij B. en W. wél be denkingen tegen deze verhuring deed rij zen, was de overweging, dat, indien zich onverhoopt voor het huren van de gemeen telijke loods aan de Boommarkt na de ex piratie van het loopende huurcontract (uit. Maart 1925) eens geen gegadigden of geen acceptabele gegadigden aanmeld den en dus iïi de verhuring van die loods niet op voldoende wijze kon worden voor zien, de gemeente dan van'het bezit van hare eigen veilingloods schade zou onder vinden, terwijl daarentegen de leden van „Ons Belang", dank zij de medewerking van de gemeente cene goede gelegenheid tot veilen aan het Galgewater zouden hebben verkregen. Nadat B. en W. dit bezwaar ter kennis van het bestuur der adresseereyde ver- cenigingen hadden gebracht, heeft het be stuur zich echter bereid verklaard er toe mede te werken, dat zoovel de vereeni ging, als bovendien do bestuursleden in privé, wanneer zich het bovenomschreven geval mocht voordoen, de gemeente ten dezo voor alle financieel nadeel zullen vrij waren, hetzij door gedurende den tijd, dat „Ons Belang" ten behoeve van gToen- tenveiLingen grond van de gemeente in huur heeft, onder de bestaande voorwaar den en tegen den thans geldende huurprijs f 1500.als huurders van de gemeente lijke loods op te treden, hetzij door aan de gemeente gedurende dien tijd te ver goeden hetgeen deze jaarlijks eventueel minder dan den tegenwoordigen huurprijs van die loods zal trekken. De huurprijs van den grond en het wa ter, waarboven de te houwen loods zal ko men te staan, ware, volgens B. en W., te stellen op f 800.—per jaar, met welk be drag adressant accoord gaat. Een garantie van 3000 gld. aan de 3-Octcber-Vereenigins. Het Bestuur van de 3 Octoher-vereeni- ging verzoekt den Raad een garantie in de kosten der a.s. feestviering te willen ver kenen tot een maximum van f 3000. Do vereeniging staat dit jaar voor zeer tooge kosten, omdat zij meent dat de 350- jarigo herdenking van Leiden's Ontzet met meer luister moet worden gevierd dan de gewone jaarlijksche herdenking. Zij vraagt nu geen subsidie van do ge meente in het kos ten-bedrag, doch doet slechts, aldus B. en W., het bescheiden verzoek 0111 een garantie in die kosten tot een maximum van f 3000. Zij vraagt dus zooveel als noodig is om een eventueel te kort te dekken. Is do weersgesteldheid op 3 October goed, dan zal vrijzeker van een tekort geen sprake zijn; slechts indien de weersge steldheid van dien aard is dat do feeste lijkheden geen of althans slechts gedeelte lijk kunnen doorgaan, cn het aantal be zoekers verre beneden de verwachting blijft, zoodat ook de ontvangsten aanmer kelijk milkier worden, zal de vereeniging genoodzaakt zijn bij de gemeente aan te kloppen. B. en W. meenen, dat hier alleszins aan leiding is om hel streven der vereeniging, 31.1. do verlevendiging van het groote feit van Leiden's Ontzet, te steunen -en het welslagen der feestelijkheden te bevorde ren. B. en W. geven den Baad dan ook in overweging lo besluiten aan de 3 October- vreeniging een garantie in de kosten der feestviering op 3 October a.s. te verkenen tot een maximum vai'. f 3090. Land» en Tuinbouw RbodoflendrcntentoonsteSling. De firma Hartlieb te Rotterdam heeft in haar magazijn aan de Noordblaak voor deze tentoonstelling een buitengewone col lectie bijeengebracht. De nieuwe rose rhodondendron Alice, is er met koppen van 30 cM. hoogte; ver scheiden planten hebben 40 tot 50 bloe men. Pink Pearls zijn er in reuzenexem- plaren, met meer dan 100 blocmkoppen. Voorts de karakterestieke White Pearls, waarvan de lange vuurroode bioemkoppen bij verdere ontwikkeling veranderen' in rose bloemen," die, als zij geheel geopend zijn, groote zuiverwitte bloemtrossen vor men. Voorts zeer mooie planten van Stir ling do dubbel lila Fcsluosum fl. pl. en vele andere, mooie soorten. De.clou van de tentoonstelling is de in zending van de firma G. B. van Nes Cd. te Boskoop, die enkele van haar mooiste en nieuwste variëteiten heeft ingezonden. Dc cultuur van dit nieuwe ras dateert van 1886, toen deze firma een aantal jonge zaailingen kocht, kruisingen van de ge-' wone Rliodo Hybride met Rhodo Auck- landi van de Koninklijke Porselein Fa briek te Berlijn, welke deze rhodo's kweek te om ze als motieven te gebruiken hij de beschildering van porselein. Dit nieuwe „bloed" kostte toen 5000. De eerste nieuwe aanwinsten werden verkregen in 1S98 tot 1900 en werden genoemd: Koningin "VVil- helmina. Prinses Juliana, King George, Souv. Mad. J. H. van Nes. Deze soorten werden opnieuw gekruisd met de gewone rhododendron Stanley Davis, een hijzon der sterke, donkerroodo variëteit, met het doel winterharde soorten te verkrijgen, met mooier vorm. heter kleur en meer le ven er in. Van 200.000 zaailingen, welke sindsdien opgekweekt werden tot 8-jarige planten, om goed te kunnen zien welke bloemen uitmuntten door schitterende kleur en vorm, is een sortiment van 200 stuks overgebleven, dus één tiende pro cent. Al wat niet ten volle den toets kon floors taan, werd verbrand. Op do tentoonstelling slaan nu een 10-lal der allermooiste, van het teerste rose tot het donkerste rood, alle nog onge- naanidc planten, waarvan er slechts 2 voor den handel verkrijgbaar zijn. Een andere cultuur die de laatste jaren in Boskoop zeer is- uitgebreid, is die der hortensia's. De firma Van Kleef on Co. toont hier prachtexemplaren, van Gudrun, Lorreley, donker rose; voorts Helge, zalm- ro.se en Marcchal Foch, purpertint en één der nieuwste van 1921 „Coquelieot'Deze cultuur dient vooral voor den export van jonge planten naar Scandinavië en Enge land. Opleving in den handel van enkele landbouwproducten. Den laatsteu tijd is er in den paarden, handel heel wat verbetering gekomen Vooral Duitschland komt als kooper op do markt, niet alleen van gebruiksdicren, maar ook van fokmateriaal, waarbij goede prij zen worden gemaakt. In totaal werden in Februari 3027 paarden uitgevoerd en daar van gingen er 2368 over onze oostgrens. In dien het bedrijfsleven in Duitschland dan ook niet opnieuw in ernstige mate wordt bedreigd, zullen er voor onze fokkers waar schijnlijk weer iets betere dagen voor de deur staan, want Duitschland is altijd een belangrijk afnemer van onze paarden ge weest. Het trekt trouwens de aandacht, dat de uitvoer van landbouwproducten naar dat land in de laatste maanden toeneemt. Dat geldt in het bijzonder voor varkens, pluim vee, boter en kaas. Voor een groot deel schijnt deze opleving aan de stabiliseering van de mark te moeten worden toegeschre ven. Ook de wo lp rij zen bewegen zich in stijgende lijn, terwijl de vooruitzichten voor den nieuwen scheer gunstig zijn. Voor kool en sla werden, in tegen stelling met een jaar geleden, zeer hooge prijzen gemaakt. Op de veiling te Delft bracht de sla een prijs op van f 27.60 per 100 krop en werd de geheele aanvoer, onge veer 20.000 krop voor Duitsche rekening gekocht. Het mond- en klauwzeer gedurende de week van 6—13 April. Aantal Provinciën Veebeslagen Gemeenten Groningen 21 9 Friesland 54 21! Drenthe 11 8 Overijsel 33 16 Gelderland 59 33 Utrecht 70 28 Noord-Holland 101 45 Zuid-Holland 4 SO 130 Zeeland 27 20 Noord-Brabant 112 54 Limburg - 10 7 Totaal 978 371. HAAGSCH GERECHTSHOF. Dit Hef deed uitspraak in de zaak van J. van E., zonder beroep te R ij n s b u r g, door dc Hagsche rechtbank vrijgesproken van de hem ten laste gelegde bedreiging met een tegen het leven gericht misdrijf. Het Hof veroordeelde beklaagde tot 14 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. Vreewijk-zaak. Bij de behandeling van de zaak der Rol- terdamsche woningbouw-knoeierij de Vrec- wijk-zaaR werd tegen den Rotterdainscken steenfabrikant J. S. drie jaar gevangenis straf geëischt. KERKNIEUWS Z. D. H. do Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd, tot pastoor le Duiven den WelEerw. heer N. P. van Schaik en tot pastoor te Kuinre den WeleEerw. heer II. H. M. Wilens. Voor het Jubeljaar en dc Vaticaansche Missietentoonstelling. Het Romeinsch Centraal Comité voor het Jubeljaar 1925 cn de Vaticaansche Missietentoonstelling heeft vanaf den eer sten Maart zijn werkzaamheden begonnen en heeft zich verdeeld in velschillende commissies. Het groote vraagstuk van verblijf en onderkomen van de talrijk verwachte pel grims werd toevertrouwd aan de Commis sie voor de huisvesting. Deze Commissie heeft reeds verschillende voorstellen onder zocht. welke strekken om de pelgrims een onderkomen te verzekeren in reeds be staande of in op te richten gebouwen, en onderzoekt welke in aanmerking komen voor liet verblijf dier pelgrims, die geen gebruik kunnen maken van de gewone ge legenheden voor huisvesting, die de stad Rome biedt. Een andere Commissie bemoeit zich met het verleenen van hulp en bijstand aan dc pelgrims gedurende hun verblijf te Rome, bijzonder wat de godsdienstige plechtig heden aangaat, als de voorgeschreven be zoeken aan de Basilieken, audiënties, enz. De Sint Pieterskring en de Artistica- Operaria, een werkliedenvereeniging, stel den zich beschikbaar om hulp te verleenen bij aankomst der pelgrims, en om ze te begeleiden in het bezoeken van de Basi lieken. De Commissie voor het vervoer behan delt alles wat de reis der pelgrims betreft, het inrichten van bijzondere treinen, het onderhandelen met scheepvaartmaatschap pijen enz. Een Commissie voor de propaganda en de pers zal zorgen voor de noodige en nuttige mededeelingcn en de uitgave van een bulletin, waarvan het eerste nummer in voorbereiding is. In Italië zal het bestuur der Katholieke Actie (Via ATacoeli 2) optreden als natio naal comité, in het buitenland zullen ver schillende nationale comité's opgericht worden in verbinding met het centraal comité te Rome. SPORT VOETBAL. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. Junioren-competitie. District Leiden. Voor Zondag 27 April a.s. zijn de vol' gendo wedstrijden vastgesteld: Afd. A. 1.15 uur: L. S. V—S. J. C. A f d. B. 1 15 uur: R. V. C.Leiden III. 2.30 uur: S. A. C.S. N. A. De Coinpeli Geleider. Missiewedstrijd te Lisse. Van het sub-comité, samen gesteld door het comité voor de Missieweek, welko gc- houdten wordt van 25—29 Mei te Lisse, is hef verzoek ingekomen bij het het District Leiden van den D. IT. V. B., mede te wil len werken tot het organiseeren van een Missicwedstrijd op 25 Mei a.s. op het L. S. V.-terrein te Lisse. De opbrengst van dezen wedstrijd zal ten goede komen aan de Missie. Door het District-bestuur zal daarover "Woensdag 30 April a.s. vergaderd worden om het verzoek van genoemd sub-coonilé nader uit le werken en een en ander defi nitief vast te stellen. Do medewerking zal verzocht worden van de vereenigingen: Concordia, E. M S, 8. J. C., S. M. G. en Leiden, tot het vor men van een Combinatie-Elftal. Wij twijfelen niet of geuoemde vereeni gingen zullen gaarne hun medewerking verleenen om de R.-K. Voetbalsport dienstbaar te maken aan de Missie. De Secr.-Penningm. ZWEMMEN. Wereldrecord verbeterd. De Zweed Arae Borg heeft bij den zwem wedstrijd te Honolulu het wereldrecord 4(X M. zwemmen, dat op naam stond van Weis- muller, met 7 3/5 sec., verminderd en dei afstand afgelegd in 4 min. 19 sec. Hi/ bracht daarna ook het record 800 yard op zijn naam. Ruiten!. Berichten HET SPOORWEGONGELUK IN ZWITSERLAND. Reeds 21 dccden geleld. W a a r s c li ij n I ij k geen N ede r landers. Do Berlijusche correspondent van het „Hbld." telefoneerde gisteravond do vol gende bijzonderheden over het spoorweg ongeluk hij Bellinzona: De spoorwogcatastrofe hij Bellinzona (in het nierendistrict gelegc-n) blijkt meer en meer c-en der ernstigste spoorwegonge lukken uit den laatsten tijd te zijn. Tegen den middag was het aantal dooden reeds tot 21 gestegen. De „Maasbode" geeft op 26 dooden, liet „Vad." zelfs 30. Van dc lijken - kon tot dusver slechts één worder. geïdentificeerd: een heer uit Bazel. Dc twee locomotieven van elk der trei nen zijn met ontzettende kracht op dén zuidelijken wissel vóór het binnenkomen van Bellizona op elkaar geloopen. De hei de voorsle locomotieven werden in dé hoogte geheven cn ver achter de rails le- j-uggeworpen, De schok van den trein uit het noorden werd door het gewicht dei- voorste locomotieven verzwakt, De ver-- antwoordelijke machinist, die het geslote» signaal hij het bimienloopcn niet had ge zien, werd gedood, de stoker ernstig go wond. Tot dusver werden 13 gewonden ii liet hospitaal in Bellinzona binnenge bracht. Hot treinverkeer is op een zijlijn overgebracht. Volgens de eerste schatting wordt de malerieele schad op meer dai? vijf millioen francs geraamd. Dc vier on herkenbaar vernielde locomotieven hebben alleen reeds een waarde van ongeveer vier millioen francs. De treinen liepen niet een snelheid van 70 tot 80 K.M. op elkaar. Tengevolge van den steilen opwaartschen weg hebben de Zwilsersche wagens aar den schok weerstand geboden, waaraan dc omstandigheid is toe te schrijven, dat in den trein uit Arlli-Goldau behalve hel machine-personeel niemand levensgevaar lijk werd gewond. De oorzaak van de catastrofe is nog niet opgehelderd. Volgens opgave der 1-ta- liaansche pascontrole bevonden zich in den trein uit Milaan: 15 Zwitsers, 45 Duitschers, 52 Italianen, vier Amerikanen twee Noren, twee Tsjechen, twee Fran- schen en twee Engelschen, die allen over Bellinzona naar het noorden wilden rei zen. Onder de Italianen bevond zicli do Italiaansche gezant te Kopenhagen, graaf Sellatore, met zijn secretaris. Zijn lot is nog onbekend. Do trein bevatte van Mi laan af vijf doorloopende wagens, alsme de de slaapwagons GenuaBazel, waarin zich .18 Duitschers cn vier Amerikanen be vonden. Bootongeluk Op de rivier de Usk (Engeland) heeft een ernstig bootongeluk plaats gehad. Passagiers van de pleizierboot ..Glenusk" waren er getuigen van, hoe een klein vaar tuig, waarin vier mannen gezeten waven eti dat. in de richting van Newport- stevende, in het kielzog van de boot geraakte en ir een oogwenk begon te zinken. De opvarenden zag men. nog een oogen- blik worstelen met de golven, voordat een reddingsboot van de „Glenusk" hen be reikte. Ofschoon men alles in het. werk stel de om het viertal te redden, mocht men ei slechts in slagen, één der drenkelingen op te pikken. Ijsbergen. Uit Montreal wordt, gemeld dat ijsberg gen aan de kust van Newfoundland een aantal kabels hebben vernield, waardoor verscheidene verbindingen verbroken zijn. Dr. Helfferich 0 m g e k 0 m e 11? Volgens een bericht uit Berlijn aan de „Tel." zou dr. Helfferioli onder do gedoo- de slachtoffers van den treinramp zijn. Als dit. juist is; komt zijn dood wel op een tragisch moment, 11.I. in het heetst van een polilieken strijd, die voor hem zelf zoowel als voor de Duitgch-nalionale par tij beslissend beloofde te worden. V. Auto door een trein gegrepen. Twee inzittenden gedood cn de anderen gewond. In de huurt van Roquefort (Frankrijk) is hij het passeeren van een overweg een auto door een sneltrein gegrepen. Van ds inzittenden, een gezin, werden de moeder en een kind gedood, en de vader en con ander kind zwaar gewond. De auto was geheel vernield. Een Spaansch tereador ernstig gewond. Dinsdag is de opening van kit seizoen der stierengevechten op droevige wijze ver stoord, doordien bij een eerste gevecht in de arena te Madrid de vermaarde toreador Valencia door een der slieren ernstig werd gewond. Schipbreukelingen opgepikt. De bemanning van het Engeïsclie stoom schip „Sunharen" heeft op de reis van Cal cutta naar de golf van Siam, in den Indi- schcn Oceaan dertien schipbreukelingen op gepikt, die zich sinds achttien dagen zonder voedsel op hooge zee aan boord van een wrak bevonden.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4