Tweede Blad Donderdag 24 April 1924 Naar het Land van Belofte en Vervulling. II. MARSEILLE. Aan boord e.s. Armand Béhic. 7 April 1924. •Was 'fc kort voor we Marseille naderden, gaan. regenen, toen de trein de groote ha venstad binnenstoomde was het droog, zacht weer. Dat was me een lawaai, als de trein stilstond! De portieren vlogen open en tientallen kelen riepen ,,porteur! porteur!" (Witkiel). Te midden van een groote drukte werd onze bagage gereden cn gingen wij «elf naar den uitgang en eenmaal op het stationsplein gekomen, noodigden tiental len koetsiers, luidkeels den naam van hun hotel uitschreeuwende, ons uit-, in hun wa gen plaats te nemen. „Hotel de Rome et de St. Pierre!" riep er een. Dab was onze man. En in een rijtuig, dat meer rammelde, dan de krakende rossinante van Don Quichot ooit gedaan kan hebben, reden we met enze koffers naar Hotel de Rome, maar dit had ons uitbesteed in Hotel des Colonies, du3 dan maar weer gereden naar de Rue Vacon, waar \ve spoedig, afgemat door de lange reis, onze kamers opzochten. 't Was een lieve, zoele morgen, dien we den anderen dag in de reeds drukke stra ten vonden, -toen we naar do kerk van den II. Ferreolus, gelegen opd en Quai des Bei ges aan de oude haven van Marseille, zoch ten, om daar het H. Misoffer op te dragen. Als we binnenkwamen omstreeks Half acht, was een stille Mis aan den gang op het Hoogaltaar; een vrij groote menigte zat kris kras op stoeltjes door elkaar in Transche kerken kent men bijna geen ban ken cn eenige meisjes zongen vooraan, gegroept- rondom een orgelspelend nonnetje, frissche, Fransche liedjes We hadden ons dageiijksch morgenwerk vrij spoedig ten einde, want waar ter wereld een katholiek, en vooral een priester, ook komt, in een roomsche kerk voelt hij zich bij moeder thuis. Ha een klein, sober ontbijtje in een der vele restaurants der wereldbekende* Rue Cannebière, lieten we onze bagage over brengen naar Hotel de Bordeaux op den Boulevard d'Athéne, want. het Hotel, waar we uitbesteed waren, beviel ens heel weinig. Als we met de nieuwe installatie gereed waren, gold onze eerste tocht natuurlijk de kerk van Notre Dame de la Garde. Deze kerk ligt op een berg niet ver van de oude haven, en van hare terrassen af kan men geheel Marseille, de havens en de zee over zien. Romaansch van bouw, is zij inwendig kostbaar gesierd cn glanst van mozaiken. Boven het hoogaltaar staat een groote prachtige Madonna, hier vereerd door alle zeevaarders onder den titel van Not-re Da me de la Garde. Een zelfde verguld-bron zen Madonnabeeld van reusachtige afme tingen staat boven op de kerk en beheerscht heel den wijden ommetrek en schittert bij zonnig weer als een gouden komeet. We gin gen dan door de meergenoemde Rue Canne bière naar den Quai des Beiges en pakten daar een trammetje, dat ons bracht aan den voet van den berg, waarop de beroemde kerk gelegen is. Een funiculaire, door wa- verdru'lc bewogen, hief ons tot voor een ter ras, vanwaar wc een kostelijk uitzicht ge noten over de stad, de havens, de zee en de nabije bergen, waarop een late voor jaarszon hare glansen begon neer te schij nen. We brachten een groet aan de Sterre der Zee cn vroegen Haar om een goede, gunstige reis en behouden thuiskomst. Dan zochten wc de sacristie en vroegen er ver lof, om den anderen morgen in die kerk de» Mis te mogen lezen, wat aanstonds goed gevonden werd. Dan daalden we in de funiculaire af, flaneerden wat door de voor naamste straten, cn stonden er verwonderd over, dab het. op dien morgen 'fc was im mers Zondagzoo druk was en verschillen de winkels geopend waren. In het Hotel ontmoetten we verschillende pelgrims voor Jerusalem, Fransehen, Fransch sprekende en Vlaamsch klappende Belgen, Amerikanen en ?elfs een Duitsch priester. Wij waren en bleven met ons drieën Hollanders. Na het eten besloten we iets van de stad te gaan zien en dit kan men, als men over weinig tijd beschikt, niet beter doen dan per rij tuig of auto. Wij namen het eerste, en trok ken er rustig en knus op nib Wat wc zagen? Eerst de kerk van denH. Vincentius van Paulo, een groot driesche- pig, gothisch, uit 'hardsteen opgetrokken kerkgebouw met mooie gekleurde vensters, maar ietwat donker. In do volle kerk was juist een.Lof begonnen. Van daar gingen we naar do inderdaad wereldberoemde Avenue du Pradó, even bekend als de Champs Elysées van Parijs en het Prater van AV'eenen Vier rijen platanen sieren den zeer langen weg, die in den zomer met. hun breede blaren een dak van lommer boven de hoofden der wandelaars vormen. We zagen dus de Avenue niet in hare ware schoonheid. Dan reden we door het Park Boreiy met zijn schat van zeldzame planten en bcomen en fraai tentoonstellingsgebouw, gingen over de Promenade do la Plage en de Promenade de Ia- Gorniche, die beide ons geruimen tijd langs de zee voeren, waarin de met helwitte wolken strijdende zonreen spel van licht speelde, toerden de oude haven van Marseille om, waarbij we het stadhuis en zeer oude straten en stegen passeerden, bezoeken even do kathedraal, een pompeus in rondboogstijl opgetrokken, maar somber kerkgebouw, waartegenover, groot als een kasteel, het paleis van den bisschop ligt. wippen even de kapel van Saint Majore binnen, volgens onzen gids een duizendjarige, en de oudste kerk van Marseille, werpen nog een blik op de twee forten St. Jean cn St. Nicolas, die de oude haven beschermen en staan stil voor het standbeeld van Mgr. Belsunce, bisschop van Marseille, die zich buitengewoon voor deze stad verdienstelijk maakte in 1720, toen hare bewoners vreesclijk door de pest geteisterd werden. Dan keeren we door den Boulevard des Dames cn den Cours Bel sunce, aan het- eind waarvan de Porie d'Aix zich verheft, evenals te Parijs, maar veel groctscher natuurlijk, aan 'het eind der Champs Elysées de Are de Triomphe. naar het. punt van uitgang, de Rue Cannebière, terug. De middag was goed besteed en het tijdstip van hotel waart s keeren niet slecht, gekozen, want do wolken, die den geheelen dag, ondanks het zachte, lieve weer, drei gend door de lucht gedreven hadden, smol ten samen tot een onafzienbaar grijsneve- lig vlak. en het verwonderde me niet, toen ik 's avonds na het avondmaal kaarten ging koenen, een malseli regentje te voelen neer- druipen. die de Parijsclie straatdrukte van Marseille deed verslinken. Maar dat is niet erg. De avond is niet zoozeer om uit te gaan, als wel voor het bijhouden van de aanteelceningen of voor gezelligen kout. In het geztlschap van vrienden, o Holland, zaten we, om met den Dichter Bcutens te spreken, ,.uren saam Pratend van u aan rijk herdenkens maal". Den anderen morgen moesten we vroeg van tusschen de lakens. AA'e zouden immers om 7 uur Mislezen in de Notre Dame de la Garde, om den zegen van Gods Lieve Moe der, de Sterre tier Zee, over onze reis af te smeeken. In de lucht heerschte een rag fijne, teergetinte nevel, waarboven een grij ze hemel gespannen was, dio zelfs naar liet Oosten saamgepakt was tot blauw-zwarte blokken En toen wo om 7 uur op den berg aangekomen waren, waarop de kerk als een kasteel te -pronken staat, vonden we het jammer, dat de havens cn de overzijdsche bergen en een heel stuk van de stad weg gedoezeld lagen onder een waa3 van wit. Maar wie meer naar de lucht gespied en weer voorspeld heeft, weet, dat uit. zulk een teere wadem een glorie- en zonrijke dag kan groeien. En met die innerlijke zeker heid gingen we naar binnen. Toen we in een der zijkapellen het Offer gebracht 'had den, was de fraaie Notre Dame vol volk, want om half acht, dat wisten wc, zou de Mis voor de pelgrims worden opgedragen tot liet bijwonen waarvan zij natuurlijk al len genoodigd waren. Pater Olivier, de lei der. celebreerde, terwijl een koor van Fran- sclie meisjes fijne, meerstemmige liederen zong. Na de Mis sprak de pater een vurig woordje, strooide wat vuurwerk, gelijk de vaktorm luidt, wat hem inderdaad goed af ging, en eindigde zijn begeesterende predi katie, mot do 'hoop uit te spreken, dat we eenmaal na het aards oh Jerusalem, waar heen we op weg waren, ook het hemelsc'he zouden zien. Ik geloof, dat ik ook zoo ge ëindigd zou hebben. 'Daarna zegende hij de roode pelgrimskruisen en reikte ieder het zijne uit. Ik telde 15 priesters. Daarna bad hij het kerkelijk reisgebed, dat wij reeds Vrijdags kort na de afreis gebeden hadden. Toen gingen we stadwaarts, na de mededeeling in onze ooron geknoopt te heb ben, dat we om half vier aan-de boot moes ten zijn en deze om half vijf zou vertrek ken. Buiten op het terras voor de kerk geko men, zagen we den nevel reed3 een weinig opgetrokken. Do blauwzwarte banken wa ren westelijk opgeschoven en een helle spleet in liet verro Oosten liet de'spoedige komst der luisterrijke zorme raden. We gingen inkoopen doen. Een reis door Egypte en Palestina is geen klein grapje. Men moet voldoende uitgerust zijn. Ik zal den lezer een dorre opsomming der artike len besparen en zal er slechts drie noemen. Op veler aanraden kochten we een tropen hoed, wit van stof en in den vorm van een helm, een zonnescherm en een veldflesch. Voor thee natuurlijk. Na het eten 'hadden we niets meer te doen dan de koffers to pakken en te wachten, wachten nfaar, vol ongeduld, tot 3 uur, toen een taxi voorkwam cn ons met bagage onder een warme, rijkelijk neerstra- lende zon naar de roezemoezige haven van Marseille reed, waar de Armand Béliic, een schip van 11.000 ton, reeds te stoomen lag. H. A. ULLEMAN, Pr. BiMÜEMLAMD HET ONTWERP-KIESREGLEfAENT. II HOOFDSTUK IV. Het poüüiek advies. Art. 12. Het politiek advies wordt gege ven door het adriseerend College. Het adviseerend College onderzoekt of op de hij het hondsbestuur ingekomen lijsten personen voorkomen, die in meer dan één kringorganisatie zijn candidaat gesteld. Het houdt daarvan aanteekening. Het politiek advies bestaat voor eiken kieskring uit een lijst van candidaten, ten 'getale van ten minste de helft en ten hoogste het tweevoud van het aantal ver moedelijk te verwachten, zetels. Deze can didaten worden gerangschikt in de volg orde, welke voor de verkiezing wordt aan bevolen. Het polittek advies kan voor twee of meer Kieskringen gelijkluidend zijn. Plaatsvervangers worden niet afzonder lijk aanbevolen. Het politiek advies wordt onmiddellijk in de Katholieke pers •openbaar gemaakt. Gedurende acht dagen wordt aan de op het politiek advies geplaatste candidaten, •die eventueel! nader de voorkeur er aan mochten geven niet op liet politiek advies voor te .keomn. gelegenheid gegeven dit ter lcenn'is van het hondsbes tuur te bren gen. Dit geeft dan aan dien wensc'h ge volg en brengt dat onverwijld Ier open bare kennis. Indien de naam van een candidaat, die op het politiek advies blijft staan, op de lijst van eenigen anderen kieskring onder de alphabetisch gerangschikte candidaten voorkomt, wordt zijn naam hiervan afge voerd. I HOOFDSTUK V. De stemming vcor de definitieve lijst. Art. 13. Binnen vier weken na het uit brengen van het politiok advies drie weken na de in het laatste lid van art. 12 bedoelde cventueele nadere publicatie wordt in dö kiesvereenigingen gestemd. Elk lid van een kiesvereeniging wordt op door het bondsbe-stuur 1e bepalen wijze tot deze stemming opgeroepen en op door het kringbcsluur te regelen tijd en plaats toegelaten. Het lid van de kiesvereeniging ont vangt ter plaatse der stemming een stem biljet waarop, in één rij onder elkander voorkomen het politiek advies voor don kieskring, henevens in alphabetische volg orde do niet op het politiek advies ge plaatste candidaten. Heï stembiljet is zoodanig ingericht, dat op het politiek advies iii zijn geheel on op elk der op het stembiljet voorkomen de candidaten kan worden gestemd. 'Art. 14. Elk lid der kiesveneeniging brengt een stem uit; stemt derhalve het pontiek advies of een der candidaten. Stembiljetten, waarop meer dan één stem is uitgebracht, zijn van onwaarde. De uitslag der stemming wordt door het bestuur der kiesvcreenï'ging opgezonden aan het kieskringbestuur. Dit verzamelt de stemmen op ééne lijst en z^n'dt die op aan 'het Ixmdsbostuur. Art. 15. Het hondsbestuur maakt den uitslag der stemming op. Het onderzoekt allereerst of er candida ten zijn, die in meer dan één kieskring izijn candidaat gesteld en het rangschikt die candidaten groepsgewijze, naar de volgende 'indeeling: Groep I Noord-Brabant en Limburg. Groep II Gelderland, Utrecht, Overijs sel, Drenthe, Groningen en Friesland. Groep III Noord-Holland, Zuid-Hol land en Zeeland. Het maakt voor eiken zoodanigen can didaat op: a. het aantal door hem in eiken kies kring verkregen stemmen, henévens het verhoudingsgetal van dat aantal tot biet totaal aantal in dien kieskring uitgebrach te geldige stemmen (ldoskrin'gverhou- dingsgetaJ). Indien in verschillende kieskringen is •gestemd op lijsten met gelijkluidend poli tiek advies, worden die kieskringen, als één kieskring beschouwd; b. de som van die verhoudingsgetallen voor elke groep (groepsverhoudingsgetal). Een oandidaat. die in meer dan ééne groep was gesteld wordt gehandhaafd in dio groep, waar zijn groeps'verhoudings- ■getal het grootste is; inde, andere groepen wordt zijn naam van de lijsten afgevoerd. In do groep, waarin een candidaat in oneer dan 'één kieskring was gesteld, wordt hij gehandhaafd op de lijst van den kieskring, waarin zijn lüe.skrm'gver'hou- •dingsgetal het grooiste was. In de .andere kieskringen wordt zijn naam van de lij-s ten afgevoerd. In den kieskring, waarin de candidaat wordt gehandhaafd, wordt hij op de lijst in aanmerking gebracht met een aantal stemmen, dat wordt verkregen door zijn groepsverhoudingsgetal! te vermenigvuldi gen met het totaal aanLal in dien kies kring uitgebrachte geldige stemmen. Het hondsbestuur onder-zoekt vervolgens ijl eiken kieskring welke van de buiten het politiok advies op het stembiljet voorkomende candidaten hel grootste aantal stemmen heeft verkregen. Dit aan tal wordt de eerste norm voor het -onder zoek omtrent de candidaten, die achter eenvolgens gekozen worden verklaard. Het bondsbesfuur -onderzoekt in eiken kieskring hoeveel stemmen op het poiitiek advies en op de candidaten van het poli tiek advies zijn uitgebracht en'liet teU die alle te zamen. Indien in verschillende kipskringen is gestemd -op d? fiijsten met gelijklijdend poiitiek ad'vies, worden die kieskringen bij het. opmaken van 'het aan- 'lal stemmen als één kieskring beschouwd. iVan dat aantal stemmen wordt een aan tal, gelijk aan den hovengenoemden norm, toegekend aan den eersten candidaat van het politiek advies. Vervolgens eenzelfde öantal stemmen aan den tweeden eancli- Idaat, enz., tot het aantal -ov:*r te dragen istemmen op een cand-daat van het poli tiek advies kleiner is dan de norm. Alsdan wordt de naam van den he doe1 den. huiten het politiek advies -op de lijst voorkomen den candidaat tusschen de cancldalen van het politiek advies vóór den naam van den candidaat, op wien een kleiner laantal' dan de norm lou worden overge dragen. Het hondsbestuur onderzoekt vervol gens, voor zooveel noodig, in eiken kies kring, welke van- de- buiten, het politiek advies -op het stembiljet voorkomende candidaat op één na hét grootste aantal stemmen heeft verkregen. Dit aantal wordt de tweede norm voor het onderzoek omtrent de candidaten, welke achtereen volgens gekozen worden verklaard. Van de som der stemmen, welke op het politiek advies en op do candidaten van bet politiek advies zijn u> tgebracht, wordt een aantal steminc-n, gelijk aan den twee den norm toegekend aan den eersten can didaat van 't politiek ad'vies. Vervolgens leenz-elfdo aantal aan den tweeden candi daat, enz., tot het aantal o\er le dragen stemmen op een candidaat van bet poïfe' 'tiek advies kleiner is dan de tweede norm. (Daarbij worden echter op den bereid-s in geschoven candidaten geen stemmen over-; igedragen. Alsdan wOrdt de naam van den bedoelden tweeden, buiten het politiek advies op de lijst voorkomenden candidaat ingeschoven tusschen do candidaten vac. -het politiek advies. En zoo vervolgens, telkens een nieu< wen, kleineren norm voor het onderzoek bezigende, totdat de laatste candidaat van het politiek advie3 een stemmenoverdracht yan niet minder dan de laatste norm heeft verkregen. Het hondsbestuur rangschikt vervolgens in eiken kieskring do niét in het politiek advies ingeschoven candidaten naar de Volgorde van het door hen verkregen aan tal stemmen. i Mocht een oandidaat, die bij de -volger/ ,art. 11 ingezonden verklaring eventueel te kennen had gegeven, slechts alls plaatsver vanger in aanmerking te willen worden gébracht, in eenigen kieskring te hoog op de lijst zijn komen te staan, dan zorgt het .hondsbestuur. dat hem nader een lagere plaats op de lijst wordt toegekend. De •aanvankelijk na hem op de lijst voorko mende candidaten schuiven dan, voor zooveel noodig, een plaats omhoog. Art. 16. De candidaten worden door het hondsbestuur 'verkozen verklaard in -de volgorde van do in art. 15 omschreven rangschikking, tot zoodanig aantal als voor eiken kieskring overeenkomt met. ten minste het tweevoud -van het aantal te verwachten zote\s, met een maximum van twintig. HOOFDSTUK VI. Verplichtingen der benoemden. Art. 17. Hij. die krachtens zijn benoe ming op eenige. volgens dit Algemeen-? Kiesreglement samengestelde officicelo J'ijst zitting neemt in de Tweede Kamer ider Staten-Generaal. zal, behoudens bij zondere omstandigheden, niet liissclien- lijds voor liet' lidmaatschap van de Twee de Kamer bed anken, -dan na gepleegd •overleg met het hondsbestuur. Art. '18. Hij, die krachtens zijn benoe ming op cenigo, volgens dit Algemeen Kiesreglement samengestelde officieele lijst tusschentijds zitting zou moeten no men in do Tweed? Kamer der Staten-Ge neraal, zal het lidmaatschap der Twee de Kamer niet aanvaarden, dan na ge ploegd overleg met het bondshesïuur. STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. De gemeenteraad vergadert Maandag a.s.. des namiddags te twee uur. To behandelen onderwerpen: lo. Praeadvies op het verzoek van Mej. A. S. A. van Kaathoven, om eervol ont slag als tijdelijk leerares in zang- en spraakvorming aan de afd. A cn B der Kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen. 2o. Praeadvies op het verzoek van Mej. J. J. A. Longepe?, om,_eervol ontslag als tijdelijk leerares in geschiedenis en aard rijkskunde aan de afd. A dier inrichting. 3o. Praeeadvies' op het verzoek van J. Snelting. om het le houwen schuurtje 'op het terrein aan den Rijnsburgerwcg, Sectio P Nis 722723, van hout te mogen maken 4o. Praeadvies op hot verzoek van de firma J. A. van der Made, om het le bou wen kantoorgeböiiwlje op het terrein aan" den Haagweg, Sectie M No. 149, van hout lo mogen maken. 5o. Praeadvies op het verzoek van hel Bestuur van het genootschap „Mathesis Scientiarum Geuitrix", om het kosteloos gebruik van eenige localileilen van de Stads-Gehoorzaal, voor het houden van de algemeeno vergadering en van de tentoon stelling van door de leerlingen vervaar digde werkstukken. (B. en W. stellen voor al deze verzoeken in te willigen.) Go. A'oorstel tot verhuring van de per- ceelen teelland in de AVaard. Sectie N Nis 333. 334. 335 cn 336, aan AV. Bink en N. Bink. (Tegen een jaarlijkschen huurprijs van 800 gld.) 7o. A'oorstel: a. tot verhuring van het westelijk g<y deelte van het perceel teelland nabij da nieuwe zweminrichting aan de Zijl. Sectie N No. 203 en het perceel Sectie K No. 592j aan F. Wervelman; (Tegen oen jaarj lijksehon huurprijs van 176 gld.): FEUILLETON DE PROOI VAN DEN GIER. Naar het Engelsch van H. de Vere Stacpoole. •7) -• Neen, dat weet u niet. Toen je mij, ceertien jaren geleden, verraden en ver leid hebt en met mijn hulp den geldschieter van Aroorst te Amsterdam uit den weg hebt geruimd en mij doodarm en alleen hebt achtergelaten, dacht je dat je- zeer handig was geweest. Je dacht: zij is me deplichtige en zij kan mij niet verraden. Maar van Ateorst is een misdaad uit het «riedennu is er weer een nieuwe waar is het cryptogram? Moschollés stond op. Hij was bleek ge worden. Het cryptogram. Wat voor cryptogram? bracht hij uit. Juffrouw Harker wist niets, als cenig steunpunt had zij die paar woorden uit den brief van Arthur Primrose. Zij wist de geschiedenis van dat cryptogram niet, hoe het in handen was gekomen van Goldberg en dat Mosckelles met Goldberg naar de Arogue was gegaan om het te ont cijferen en dat clic twee Goldberg hadden vermoord. Zij kon op niets steunen dan op don brief van Arthur Primrose en op de uitdrukking van het gelaat van Mo- schelles, zooals li ij daar nu stond, zich krampachtig vasthoudend aan de leuning van een stoel. AVat voor cryptogram? herhaalde zij wel ik weet er alles van. Het bericht van den tragisch en dood van de Arogue had in alle Londensche cou ranten gestaan en het afschuwelijke er van had veel sensatie gemaakt, maar toch had Savagê er voor gezorgd dat er geen verhand tusschen dien dood en het ver dwijnen van Goldberg aan de pers zou hekend worden. Toen Moschelles het vreesclijk einde van de Vogue had gelezen, kreeg hij een gevoel van sfatisfactie. Maar wat was ilat nu? "Wist doze vrouw het geheim, dat hij voor goed met den dood van de Vogue en Goldberg had begraven gewaand? AV'iist zij het? En nog wel do vrouw, die hij vroeger had verraden, te gronde ge richt en zonder middel van beslaan had achtergelaten? Hij liep op haar toe en greep haar bij den arm. Spreek op, zeg de waarheid, zeg mij alles, en hoeveel vraag je om te zwijgen. Ik heb niets met do zaak te maken, zeido zij, terwijl zij in baar hart genoot van den schrik dien zij hem aanjoeg. Ga maar naar den inspecteur Savage van NeAV Scotland Yard om lo vragen wat hij hebben moet om te blijven zwijgen. Hij heeft je bijna in zijn netten gevangen. Van bier kun je niet, dat belet je je groo te rijkdom. Om niet meer te beslaan als Moschelles, zou je jo millioenen moeten achterlaten. Je straf heeft jo nu inge haald. Je hebt jaren -lang gezwoegd om geld bijeen te garen en nu moot je nog op het laatste oogenhlik je fortuin in den steek laten en vermomd als een verworpe- liug en misdadiger vluchten zou je hier blijven dan wacht je de galg. Wat zij zeidc was alles waax. Toch sprak zij maar in den wilde, zonder de eigen lijke zaak te kennen. •Moschelles had op dat oogenhlik liet cryptogram in zijn zak en het leek hem evenals het bij James Prynne geweest was, de sleutel van Aladdin's paleis, dat niemand dan hij zou kunnen A-inden. AVat kon het hem eigenlijk schelen of hij de millioenen dio hij bezat achterliet en on der vermomming in ballingschap ging. Er Avachtten hem nog meerdere millioenen onmetelijko rijkdommen en als hij die maar eenmaal had, clan kon hij gemakke lijk ergens onder een anderen naam leven Hij was er ook Avel in geslaagd om den naam Kirialc in vergetelheid te brengen. AVaarom zou hij dat met den naam Mo schelles ook niet kunnen doen. Zij Avist dit niet, maar Moschelles zat hierover te peinzen. De toestand Avas on houdbaar, zooals dio nu was. Hij wist uit de courantenverslagen dat de inspecteur Savage op Chickling Hall was gOAveest om onderzoek te doen omtrent den dood van de Vogue. Hij kende Savage van aanzien en van naam, en nu hoorde hij diens naam noemen in verband met zichzelf en met het cryptogram en dat -door die vroiiAV. Hij voelde het gevaar hem uit de verte dreigen, als hij instinct, zooals een roofdier, en dat voorgevoel waarschuwde hem om te A'luchten. Als echter de vrouw naast hem d*acht, dat zij haar A'ijand A'ernictigd had, dan had zij het mis. Moschelles rende naar de deur van de kamer en riep den portier. Deze verscheen onmiddellijk. Laat die dame uit, zei hij kalm. Mag ik u verzoeken, mcvrouAV. Er bleef haar niets over dan te ver trekken, maar voor ze ging, mompelde zij nog: Ik ga naar Scotland Yard. AVaarop Moschelles als^eenig antAVOord haar c-en verachtelijken blik toewierp. Aanstonds begaf hij zich naar zijn schatten, stak in een fluweelcn zak zoo veel juAveelcn als hij maar bergen kon en borg die in zijn zak: ook gold ter Avaardo A-an duizenden ponden, inedo haastig een handkoffer met kleeren en andere benoo- digdheden, zooveel hij dacht to kunnen dragen, trok een lichte overjas aan, zette zijn hoed op en verliet liet huis. Met een gevoel van woeclo in het hart was juffroiiAv Harker hem voorgegaan en zij zon op wraak. Daarop had zij nu al jaren geAvacht; zij wilde zich wreken op den schelm, die haar had overgehaald om hem bij een moord bij te staan en haar tot loon aan haar lot had overgelaten. Hij denkt dat ik mijn bedreiging niet zal uitvoeren, dacht zij, maar dat zal hem tegenvallen. Zij riep een hansom aan en verzocht den koetsier naar Scotland Yard to rijden. Als juffrouAV Harker goed om zich heen had gekeken, zou zij een melancholiek uitziend individu hebben zien staan te genover het huis van Moschelles. Het Avas Lavenne. Hij had Moschelles steeds in het oog gehouden en Avas hem overal geArolgd, naar de Beurs, naar het restaurant, waar liij dineerde en naar de opera; van tijd tot tijd diende hij zijn rapport in bij Sa- vage en kreeg altijd weer aamvijzing om hem op het spoor te blijven. Lavenne was een poos op een bank gaan zitten, zag juffrouw Harker het huis ver laten, een lïansom roepen en wegrijden. Kort daarop verscheen Moschollés met een lichte overjas aan en een reiskoffer in de hand. Hij liep Riscadilly af zonder (o merken dat hij Averd gevolgd. Hij kwam aan het circus, ging Glasshouse Street in en de kapperssaluns van Shimvrigüt bin nen. LaA-enno wachtte op straat, tot hij Avcer huiten zou komen: hij Ayist dat er geen uitgang aan den achterkant Avas en dat hij dus volkomen zeker Avas van zijn prooi. Do menschen liepen in en uit. Er ver liepen vijftien, twintig minuten; eindelijk was er een half uur A'oorbij. Het duurt lang voor zijn haar ge knipt is, dacht Lavenne; ik zal eens even binnen gaau zien. HOOFDSTUK XXIII Wraak. Het rijtuig van juffrouw Harker hield voor New Scotland Yard stil. Zij stapte uit, betaalde den koetsier en ging bedaard - het gebouw binnen Avaar zij terstond Averd aangesproken door den agent, dio op wacht was. -AVat is er van uw dienst? Ik wou den inspecteur Savage spre ken. 1 Hebt u een afspraak me', hein? j Neen. Uw naam? Hier is mijn kaartje. U kunt den inpsectcur Longhursl spreken. «-* Dat is ook goed. AVilt u dan dezen agen! volgen- ft (Wordt vervolgd).. ,f

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3