EXTRA 10 PCT. KORTING WEET U WEL Heden geopend: Een nieuwe Winkel 0f eerst na zeer langen tijd op, wanneer ,1e temperatuur hooger is geworden. Bij hoogere temperatuur beslaat de neiging van de plant 0111 zich, al of niet na ontij dige knolvorming, normaal boven den grond te ontwikkelen. Er zijn verder waarnemingen en proeven verricht, die 'l waarschijnlijk maken, dat onderzeeër- vorming niet optreedt, wanneer de poters zoncler spruiten worden geplant, zelfs al zijn de overige omstandigheden gunstig voor ontijdige knolvorming. „Wanneer deze wijze van voorstelling hij liet verdere onderzoek bevestigd wordt, dan liggen eenige cultuurmaatregelen voor do hand, die de onderzeeërvorming kun- Jen voorkomen. „Men zou gedurende het laatste deel der groeiperiode kunstmatig do vochtig heid van den grond, waarop de poters worden geteeld, kunnen verlioogen door gieten, wanneer er weinig regen valt. I11 do thans toch al niet loonende aardappel cultuur is deze maatregel practiscli niet toe to passen. Wèl kan getracht worden een hoogen grondwaterstand te verkrij gen, vooral daar, waar de cultuur in pol ders wordt gedreven; 1 age grondwater stand gedurende het begin van den groei aal sterke wortelontwikkeling bevorderen, hetgeen hij latere droogte den planten ten goede zal komen. „Of de tijd van rooien invloed heeft, kan uit de voorhanden gegevens in 't al gemeen nog niet worden gezegd. Wèl zal het aanbevelenswaardig zijn om snel te rooien, wanneer na een regenrijke periode eenige achtereenvolgende droge dagen op het eindo van den groei volgen. „Een zoo koel mogelijke bewaring is ge- wenscht. Dezo immers houdt to snelle spruiting tegen en doet de knollen hard blijven. Verwarming op eene of andere wijze van de bewaarruimte moet worden vermeden, tenzij er kans op vorst bestaat Dan nog moet men er voor waken, dat de temperatuur slechts even hoven het vries punt komt te liggen. Een goede luchlver- versching moet aanwezig zijn, zoodat de bewaarruimte niet bedompt wordt. Een dusdanig koele bewaring, dat afspruiten oiet noodig is, zal gunstig werken. „Bewaring in het volle licht, waardoor spruitvorming wordt tegengehouden, moet m.i. gunstig werken. Nadere proevèn hier omtrent ontbreken echter nog. Dezo be- waar-methode wordt in sonunige streken van Friesland gebruikt (warenhuizen). In Schotland, wordt voor de bewaring van pootgoed wel gebruik gemaakt van schu ren met 'n glazen dale, hetgeen ook in Holland toepassing zou kunnen vinden. „Vroeg uitpoten moet worden vermeden „Het zou verder waarschijnlijk wel gunstig zijn om do poters zonder spruit te poten, doch een bezwaar hiertegen is, dat daardoor de snelle ontwikkeling, die in de vroege aardappelenteelt vereischte is, be lemmerd wordt". C. B. UIT PE PEm ZEKER IS 'T MOGELIJK. De heer K(ortenhorst) vraagt in „De R.-K. Werkgever": Zou het werkelijk onmogelijk zijn in de zen voor de toekomst van ons volk be- slissenden tijd elkander onbevangen te naderen en los van liberalislischen koop mansgeest to trachten elkanders werke lijke bedoelingen tc hegrijpen? Hebben de opvattingen van de huidige Regeering en speciaal van den Katholieken Minister, Aalberse, omtrent het wezen van den huidigen economischen toestand zoo wel als omtrent de bedrijfsorganisatie, do inzichten niet voldoende verruimd om ook zonder sofismen, zonder verdachtmakingen en zonder insinuaties, samensprekingen onder geloofsgenoolen van verschillende maatschappelijke groepeering, mogelijk te maken? De Voorhoede schrijft naar aanlei ding daarvan: Het verlangen van den heer K. om in het belang van een goede economische recon structie te komen tot samenspreking, blijkt uit bovenstaande vragen duidelijk. Het verlangen leeft bij de leiders dor R.-K. Werkgeversorganisaties, het leeft niet minder bij de leiders der R.-K.-Arbei dersbeweging. En tochkunnen ze elkaar maar niet vinden. We herinneren ons nog de roemruchte Haagsclie vergadering nu 5 jaar geleden, waarop aan de bestuurstafel de leiders van heide maatschappelijke groepen, broeder lijk naast elkander zaten. Naast den voorzitter, Prof. Veraart, zetelde de werkgever Ferd. Wierdels, dicht hij dezen do hoeren De Bruin'en Nijkamp, dan weer enkele bekende katholieke groot industriëlen uit het land. Korten lijd nadien is de verhouding be koeld en op het reconstructie-congres van 3 Deo. kon de heer Stulemeyer niet anders verklaren dan dat er teekenen waren, die er op wezen, dat het verbroken contract zou worden hersteld. Maar het verbroken contract is nog niet hersteld. En een gemeenschappelijke samenspre king, gelijk wo op het eerste congres van den R.-K. Cenfraleii Raad van Bedrijven mochten aanschouwen, is nog steeds geen feit geworden. Tót groote schade voor onze beweging, tot beschaming voor ons zelf, tot ergernis voor onze niet-Katholieke landgenooten. Kan het daartoe niet komen? Zeker kan het daartoe en moet het daar toe komen. Hoe meer hoo heter. Bij rustigen zelfinkeer zullen de leiders zeker do middelen vinden om weer te komen tot do zooveel gewensclile toenader- ring en vertrouwen. ALARM. ,Mïtar Elvira, is het dan schande, als een .meisje ongetrouwd blijft?" „Dat lioort tot mijn ressort, majoor. In uw bataljon kunt gij hevelen, hier in huis ech ter verzoek ik om het commando." Met deze woorden viel do vrouw van majoor Van Perken haar echtgenoot in de rede, die nu alle hoop opgaf, in het eerste half uur weer aan het woord te komen. Hij wist uit een echtelijke ondervinding van dertig jaar dat, als zijn beste helft hem als „majoor" toesprak, alle tegenspraak nutteloos was. De oorzaak van den kleinen echtelijken twist was, als reeds zoo dikwijls te voren, Bibiana, hij verkorting Bibsi geheeten, het niet zeer mooie, maar daarvoor des te oudere dochtertje van de familie Van Perken. Mooi was, als gezegd, Bibiana niet. In April rijpte haar negen-en-twintigste lente? zij zelf had overigens lang opgehouden met. tellen. „Andere meisjes zijn nog dommer en heb ben toch een man gekregen," placht me vrouw Van Perken te zeggen, „en ik voel allo eigenschappen van een liefdevolle schoonmoeder in mijn binnenste. Moet ik dan mijn levensdoel missen? Dat nooit, nooit In lederen mannclijken bezoeker vermoed de de vrouw van den majoor een voorwerp van haar huwelijksplannen Als zij maar eerst wist, waar bij was geboren, hoe oud hij was, waar hij 's middags at, hoeveel zijn inkomen bedroeg en de overige bijza ken had opgelost, begon zij te manoeu vreeren. Het slachtoffer werd dan herhaal delijk uitgenoodigd, 's middags op de bit ter, 's avonds op een glaasje wijn. En welke jonge officier neemt dergelijke uit- noodigingen niet graag aan, te meer als hij zich in verband met zijn klein traetemenfc geen fijne diners en soupers kan permil- teeren, als bij majoor Van Perken werden aangericht Alles ging gewoonlijk uitste kend, tot mevrouw Van Perken met haar plannen iets duidelijker werd. Dan begon gewoonlijk een terugtocht, die den jongen strateeg alle eer aandeed. Do majoor had heimelijk pleizier in deze handigheid van zijn officieren en bij de daaropvolgende uitbarstingen van hoosheid van zijn betere helft, moest hij alle krach ten inspannen, om den verra'delijken rim pel, die spotachtig om zijn mondhoeken trok in een ernstigen plooi te houden. Aan deze jacht naar een schoonzoon had de majoor gruwelijk het land. Hij was rijk genoeg, dat later zijn dochter ook zonder mail gelukkig en zonder zorg kon leven en Bibsi zelf dacht al lang niet meer aan trouwen. Toch waagde zij het niet, haar moeder tegen te spreken. De najaarsmanoeuvres, die altijd een aantal verplaatsingen ten gevolge hebben, waren voorbij en ook het garnizoen van den majoor had „toevoer" gekregen. Met scherp-critische oogen onderzocht mevrouw Van Perken iederen nieuw aangekomene naar zijn geschiktheid voor het huwelijk en legde dan haar lijst aan, om bij het begin van het badseizoen met nieuwe krachten aan het werk te gaan. In het bijzonder op een knappen luite nant had zij het gemunt. Wel is waar heette hij slechts eenvoudig Jansen, maar zijn ove rige verstandelijke en financieele eigen schappen maakten alles goed in de oogen van de gestrenge majóorsvrouw. Jansen, de zcon van den intiemsten vriend cn wapenbroeder van den majoor, was tevens diens petekind. Dit en het voor uitzicht op vlugger bevordering hadden den jongen man aanleiding gegeven, overplaat sing naar het stadje te vragen, waar dc maioor garnizoenscommandant was. De oude Van Perken en de jonge Jansen waren spoedig goede vriendenzij konden uitstekend met elkaar overweg. „Neem je echter voor één ding in acht. Piet", zei de majoor op zekeren dag. toen zij gezellig onder een glas wijn bij elkaar zaten, tot zijn petekind, "thans zijn adju dant," ..TaaT jc cftfóV fifqh vrouw niet uithu welijken. Het zou ra's mijn mooiste paard waard zijn, als ik haar van die manie ken genezen," voegde hij er ontstemd bh. „TTw mooiste paard?" vroeg Piet. .Afge sproken, majoor. Ik zal het próbeeren. Maar rhag ik doen wat ik wil?" Hij lachte schalks. „Top, de zaak is beklonken." Haar zwaarste kanon liad mevrouw Van Perken tegen Piet Jansen in het vuur ge bracht: bals, partijtjes, muziekavondjes, tableaux-vivants natuurlijk met Bibsia als betooverde prinses en Jansen als haar ridder en bevrijder soupers en dergelij ke en geen gelegenheid werd verzuimd, om de „aanstaanden" alleen te laten. „Alles gaat uitstekend", zei mevrouw op zekeren dag tot haar man, „eindelijk wordt mijn vurigste wenseh vervuld: Schoonmoe der! Wat een heerlijk woord." De majoor antwoordde niets, maar de rimpels om de mondhoeken trokken verra- delijk. „Vandaag zal hij zich verklaren. Is de champagne gereed?" vroeg mevrouw Van Perken een anderen keer aan haar echtge noot. De avond kwam. Er was een groote par tij bij de Van Perken's. Bibsi droeg een lichtrose japon, met bloemen gegarneerd. Zij zag cr uit als een late Pinksterroos. Het onvermijdelijke tableau-vivant was voorbij. Piet, als teruggekeerde, zegevie rende krijgsheld, had geknield voor Bibsi, die als vredesengel den knielende lauweren op het hoofd drukte. „Prachtig, prachtig!" hoorde men van alle zijden. „Is dat niet een mooi paar?" fluisterde mevrouw Van Perken zoo luid mogelijk. De dichtstbijstaanden keken elkaar be- teekenisvol aan. Zij kenden het zwak van de majoorsvrouw even goed als 'haar plan nen met luitenant Jansen. „Wat zoudt ge doen, luitenant, als or eens storm geloopen werd op uw hart?" vroeg mevrouw Van Perken den jongen man, die van alle kanten met zijn succes gclukgewenschü werd. „Ik zcu alarm laten blazen, mevrouw". Met deze woorden liep hij vlug naar een andere groep gasten. Mevrouw Van Perken wist wel is waar niet, wat Jansen daarmee had willen zeg gen, doch zij voelde zich niettemin ver plicht, veclbsteekenend te glimlachen. „Een aardig jongmensck, vindt u ook niet?" vroeg zij een dame, die naast haar stond. Daarop snelde zij Jansen na. In een lioclc der zaal haalde zij hem in. Hij stond tegen een venster, mevrouw Van Perken voor hem. Zij sprak, luid en hartstochtelijk: hoe heerlijk het was, getrouwd te zijn, hoe hij met een vrouw pas volmaakt gelukkig zou zijn. hoe zij hem moederlijk was toege daan en nog veel meer Iedereen in de zaal was door het luide spreken van mevrouw Van Perken op merkzaam geworden en luisterde gespan nen. Men wist, wat thans komen zou. „Reedg lang heb ik de toeneming van uw hartelijke genegenheid opgemerkt," ging mevrouw Van Perken nog luider voort, toen Piet. haar herhaaldelijk in de rede trachtte te vallen, en ik weet uw gevoe lens te waardeeren. Mijn dochter denkt er net over als ik en met genoegen geef ik jullie mijn moederlijken Krak, klir, rats., klir.traratata.. Een ocgeiiblik stonden allen onthutst Jansen had met zijn elleboog een ruit van het venster ingestooten, die klétterend op de keien viel. En op hetzelfde oogenblik liep alles verward dooreen; toen waren Jan sen en alle andere officieren verdwenen. Maar nu begrepen ook de achtergebleve nen wat cr gebeurd was. Daverend gelach ging door de .zaal. Mevrouw Van Perken- trok zich zwijgend terug. „Hij heeft alarm laten blazen", hoorde f zij van alle kanten fluisteren. Ik voelde de beslissing naderen en bad de laatste dagen voortdurend een hoombla- zer onder liet venster gezet, die bevel had, j alarm te blazen, zoodra ik hem een teeken j gaf, vertelde Jansen den majoor, toen zij uitreden voor een nachtelijke oefening. De majoor schudde van het lachen. „De les was hard, maar goed naar ik hoop. Morgen kun je komen cm een paard uit te zoeken. Maar de ruit moet je zelf f betalen. En van nu af laat je mij alleen alarm blazen, begrepen?" Hartelijk lachend drukten zij elkander de hand Na dien avond heeft mevrouw Van Per- ken nooit meer geprobeerd, schoonmoeder te worden. Een ellendige droom. Potslausend, wat heb ik me daar van nacht een ellendigen droom gehad. Ik droomde, dat ik bij m'11 vriend op visite was en dat bij me 'n klaartje presen teerde." „Nou, als liet je bet zelfde is, geef uie dan maar eentje met, zei ik. En net, dat hij weggaat om suiker te balen, word ilc wakker. Had ik nu maar .zonder" ge'- zegd." Dat klopt. Maar kerel, al de moppen, geestighe den en kwinkslagen in jóuw blijspel zijn een paar eeuwen oud. Dat klopt Het stuk speelt dan' ork in de 16de eeuw. IURGERLIJKE STAND ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren dochter van M. C". C'. Boe ren geboren Brcnkel dochter van A. G. van Leeuwen geboren Veldhuijzen van Zan ten zoon van P. van der Helm geboren De Ridder zoon van E. M. Beek geboren Brabander dochter van M. van Termeij geboren Wieman zoon van J. dc Bruiin geboren Buitelaar dochter van N. G. Schellingerhout geboren Van Santen, Gehuwd: H. van Egmond jm 22 jaar en K. M. Duijsent jd. 29 jaar C. Martens jm 31 jaar en C'. J. Verkade jd. 21 jaar A. van Winkel jm 29 jaar cn J. P. de Pree jd. 27 jaar. Overleden: P. van jaar A. van Vliet jm. 3 dagen. WASSENAAR. Ondertrouwd: B. A. Voorham en J. M Gerrebrands A. J. H. van Ojen en J. Vermin J. van Beesten en A, van Emmerik. Geboren: Nicolaas Marinus Maria, zoon van H. J. Konings en M. A. van Oe- velen Josephus Godefridus, zoon van M. Hendriks en M. P. Beijersbergen Fran- ciscus Laurentius, zoon van C. Moison en1 A. J. Stolsx. Overleden Willem Freu ..arel de Jong m. van M. Versteeg, 57 jaar Wij exposeeren gedurende de Paaschdagen Karpeiien - Vloerzeilen Loopers - Maliën Vitrages - enz. - enz. Ais bijzondere Reclame geven wij ieder, die deze dagen daarop keus maakt op onze lage prijzen nog DAT KLEINE ADVERTENTIEN IEDEREN DAG GEPLAATST WORDEN TEGEN 50 CENT PER DERTIG WOORDEN -: 7.90 7.— 10,50 14.50 ZSJBS VOOS? HEK, die niet alléén goed koop, maar tevens d e g e I ij k e Goederen willen koopen, HET ADRES Uiinesvtendheid. Orcse HecSames GRATIS leggen vsn Vloerzeil, slaat reusachtig in. Wij komen handen tekort. 14129 GveriegJ mei de Paascft- dsgen eens! van onderstaande Artikelen heeft noodig? 2 Persoons Hout Ledikant Spiraal Matras 2 Persoons Bedstel 2 Pers. Wollen Deken 5.90 2 Pers. Bedsprei 2.90 Stroomatrassen 3.90 li losÉÉmtlilsii! BEZOEKT op üvve tochten, het tegenover het Park Rusthof. Prima consumptie! Billijke prijzen!! Het Bestuur. BESTUUKDEREN van de Stedelijke Werkinrichting al hier, stellen zich voor Maan dag 28 April 1924, aan te besteden De levering der benoo- digde Levensmiddelen ge durende de eerstvolgendo zes maanden, na 30 April 1924; als: Aardappelen, Gesmolten Rundvet, Gort, Rijst, Groene- en Capuci j ner Er w tenBruin e Boonen, Groenten, Kropbrood Zoete- en Karnemelk, Kofiie- boonen, Cichorei, Peper cn Stroop. Voorwaarden van aanbe steding liggen ter inzage op iederen werkdag 95 uren, ten kantore der instelling. Bestuurderen voornoemd Dr. J. G. v. d. SLUYS, Voorzitter. A. BISSCHOP, 14101 Secretaris, Wenscht U een mooie Fathsfoon? gag- I. Vim ZIJP, lairl.siraat 299. Telefoon 711. Vraagt onze conditie in Huur koop. Grootste sorteering van de Nieuwste Platen van DERBY, KEES PRUIS, Duo HOFMAN, Schitterende Strijkjes en Hawaiian- Opnamen. N.0. Zie voor mijn Reclames Pathéfoons dekl. Advcrtentie- 14098 Aanbevelend. Geacht Publiek. van alle Artikelen op Huishoudelijk gebied. Tevens Rijwielen, Eersteklas merken. Agent van de Simplex, Kroon, Gazelle en Eris Rijwielen, Prijzen vanaf Gazelle f85, Kroon f82,50, Simplex f95, Eris f85,— en goedkoopere soorten Rijwielen. Beleefd aanbevelend ANT. C. DECKERS, Smederij en Rijwielhandel, 14104 Heogmade. R0S.M 113.85 M IJ 35-19 11 1.1 Donkersteeg 5, Haarlemmerstr. 299. TE KOOP Velo Waschmachino zoo goed als nieuw bij J. J. WESTGEEST Electr. Smederij Wassenaar. 14112 PIANO'S - ORGELS Prima Instrumenten, Lage prijzen. Piano's f 15,— per maand, Orgels f 10, per maand in huurkoop. Piano's in buur f 8, per maand. W. BARNING Oude Singel 16. 14130b w Zwakke borst? I Versterkt bor.t en keel met de elijmoplossende, krachtige AKKER'» ABDIJSIROOP Gevraagd met 1 Mei, voor Lisse, een net TWEEDE MEISJE R.K.. Duitsche of Holl.. boven de 20 jaar, v. g. g. v. Zich aan la melden na 7 uur 14135b Haarlemmerstraat 0. Gevraagd: Een flink Pvleisje R.K., als Hulp in de Huishouding, voor den dag of dag en nacht, genegen alle werkzaamheden te verrichten, v.g. g.v. Br. bur. van dit blad onder No. 14133b. VERMIST: Een roode Zeug, tegen bcloo- ning inlichtingen te verstrek leen bij 'A. C. VAN DEll HULST, Rijndijk 15S, Voorschoten.^ -li fiOGRDWlJKERHGUT. Opéflhg Reparatie-1nrie 111 i n g voor Automobielen, Motoren eu Rijwielen. Levering nieuwe j Ford-Automobielen, Banden, j Onderdeden, Benzine- cn Olie.i Beleefd aanbevelend, BA RIN ZANDBERGEN Automobielen-j Reparateur, Eerste Klasse Ga- rage, Sehippcrslootwcg F3-. 5 141061 AMEUBLEMENTEN geheel nieuw met leer bekleedj 130.-, met Moyuette f 43.—,j Divans f 13.50, Theekasteni f 12.75, Eiken kasten f 3 Crepeaux f25.-. Verder ailej soorten ter bezichtiging. Meubelmakerij, Lange Mare 7aj t/o. de Marckerk. 14127b} '4 Adverteercn doet verkoop*^

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5