'geven en Teveel vragen) Ook 'dé "conferen ties tusschen de volkeren laboreeren aan die fout. En niet in 't minst do Roc- meenscli-Russiscbe conferentie, die dan ook volgens alle regelen der kunst uiteen spatte. Dientengevolge is de verhouding tusscken Rusland en Roemenië zeer ge spannen. Roemenie spreekt van: ..met kracht handhaven van onze rechten op Bessara- bië" en kondigt over deze landstreek den staat van beleg afhoogstwaarschijn lijk om do luide betuigingen van liefde en aanhankelijkheid jegens Roemenië wat te matigen. Trotzki, de Russische commissaris van Oorlog zegt, dat hij in zekere gevallen best voor een oorlog te vinden is. Bessarabiö wordt een ander Elzas-Lotha- ringen, zeide Millerand, en hij kon jammer genoeg wel eens gelijk krijgen. Het beste, dat wij doen kunnen, is met den Paus mede hidden, opdat hier in het Westen de vrede moge zegevieren en in het Oosten de oorlog moge "worden tegengegaan. De Grieksche rep u b lie k. Oorlog en revolutie behooren bij elkaar als broertje en zusje. Maar Griekenland heeft het toch maar klaar weten te spelen, zon der geweld den koniug uit hot land te wer ken en van het koninkrijk Griekenland een republiek te maken. De voyksstemming van horigen Zondag' heeft hot bevestigd. De feesten van deze „bevrijding" van het Grieksche volk vallen samen met de feesten ter cere van lord Byron, die vóór 100 jaar eveneens vocht voor de vrijheid der Hel lenen. Frankrijk heeft de nieuwbakken Hel- leenscho republiek reeds de jure erkend. Het gaat nu makkelijker dan voor 100 jaar! Amerikaen Japan. Do houding van den Amerikaanschen Senaat ten aan zien van de Japansche immigratie kan op den duur zeer ernstige gevolgen hebben. Het streven om de Japanners buiten' de Ver. Staten te houden zet in Japan kwaad bloed. En de immigratie-besluiten van het Congres, die vrijwel aan de mogelijkheid van Japansche immigratie een einde maken, hebben dan ook al geleid tot scherpe protesten van den Japanschen ambassadeur te Washington. Maar protesten noch waarschuwingen hebben veel invloed op de Amerikaansche volksvertegenwoordigers en alleen in de pers gaan stemmen op, die er bij president Coolidgo op aandringen cm van zijn veto recht gebruik te maken, teneinde het land te behoeden voor een dwaasheid, die de be trekkingen met Japan ten zeerste zou schaden en die in de toekomst groote ge varen zou kunnen doen ontstaan. Minister Hughes zou, naar het heet, met aftreding dreigen, indien de anti- Japansche maatregel van het Congres niet zou worden ongedaan gemaakt. Land- an Tuinbouw WAT IEDERE MAAND TE DOEN GEEFT. (2de helft April), Nadruk verboden. 't Was een lange winter, een winter, die voer kostte. Gelukkig, dat de hooischuren en -bergen goed voorzien waren. Een maand geleden verklaarden eenige landbouwers me. dat ze toen nog meer hooi in. voorraad hadden dan in den herfst 1922, toen dc winter nog moest 'beginnen. Maar de wei- tijd nadert, en een ..natte April" met een zachte temperatuur, bevorderlijk aan den grasgroei, is dus gewenscht Wei en akker en hof vragen nu werk. Eg nu uw grasland, schoffel uw wintergewassen en geef, waar een holle of slechte stand van het gewas is, wat Ohilisalpeter als overbemesting: 50 100, 150 kilo per Hectare naar behoefte. Breng in deze helft der maand de aardap- peïen in den grond, de wortels en suiker bieten, de mangels en kool- of knolrapen. De aardappel groeit op bijna allen geculti- veerden grond, mits goed gemest wordt. Na rogge is op de zandgronden de aardappel de beste vrucht. Op natten, zeer laag gele gen grond teelt men geen lekkere aardap pelen; ze zijn dan zeepig en lijden licht aan do gevreesde aardappelziekte. Voorts den- ke men er aan, dat bet gebruik van goedo poters even noodig of noodzakelijk is als ceri goede doelmatige bemesting. Poters moeten voldoen aan deze voorwaarden: le zij moeten raszuiver zijn. dus niet vermengd met. andere soorten; 2c uitsluitend afkomstig van goed gevormde, volkomen gezonde struiken, die bij het rooien een behoorlijke opbrengst van goed gevormde knollen geven met weinig kuil; 3e zij moe ten goed behandeld en doelmatig bewaard zijn; 4e een gemiddeld gewicht hebben van 25i5 gram. Het kweeken van ziektevrij pootgoecl is een zaak van het grootste be lang. Iedere aardappelverbouwer dient eigenlijk kennis te nemen van het geschrift van Dr J. Oortwijn Botjes to Oostwold, hetwelk over dat onderwerp handelt. Het- is a f 0.54 fr. p p. verkrijgbaar bij Gebr. van Langenhuysen te Den Haag. In den hof, spit-ten, zaaien, planten is nu geregeld aan do orde. Sommigen spitten reeds in den herfst den grond om. en dit is uitstékend: de grond vriest dan door en verkruimelt, de lucht dringt meer door. zoo noodig voor de levensfuncties der plantenwortels en ook voor de omzetting van plantenvoedseï in den bodera; overtollig water kan beter wegvloeien. Ook het mesten (met stal- of privaatmest) is, voor den smaak en de kwa liteit. van aardappels en verschillende groen ten, beter in het na- dan voorjaar. Maar wie dit verzuimde, doe het nu. Na heb spitten komt het zaaien Gebruik zooveel mogelijk nieuw zaad; dat is het veiligst. Zijn de zaden schaarsch of duur zooals thans boonen dan kan men soms overjarig zaad gebruiken; boonen en erwten behouden ge middeld 3 jaar hun kiemkracht, spinazie, kool, komkommer, meloen, radijs 5 jaar. wortelen 4 «i 5 jaar, bieten 6, witlof zelfs 10 jaar; uien, prei, schorseneeren en zuring slechts twee jaar. Men houde zich evenwel aan den regel, om oud zaad slechts bij uit zondering te gebruiken. Allerlei groen- tenzaden kan men nu uitzaaien of leggen: peulen, doperwten, capucijners en tuinboo- nen; ook stam- en stoksnijbooncn, ofschoon het de tijd daarvoor nog niet is; spinazie, raapstelen en sla; boerenkool als men die nog wil hebben voor het vee, voor keuken gebruik zaai men eerst in Mei. Plant bloem kool en kropsla- en zaai onder glas augur ken en komkommers (om later uit te plan ten), snijsla, posteleiu, spinazie, korte Hoorn sche wortels, met kropsla, bieten en knollen. Verzuim vooral niet- de sla- van nu af gere geld om de 3 weken uit te zaaien't- is een gezonde groente (rauwe groene bladgroen ten bevatten de vitaminen, welke voor het behoud der gezondheid onmisbaar zijn), welke dagelijks als toespijs genuttigd moet worden Aan te bevelen zijn o.a. de soor ten Zwart Duitsch, Zwarte Zeeuwsehe en Graf Zeppelin. C. B. KERKNIEUWS UIT DE „ACTA ET STATUTA" VAN HAARLEMS PROSYNODE. Met toestemming van de Kerkelijke Overheid ontleencn wij de volgende mede- deelingen aan do „Acta et Statuta" der prosynodalo vergadering van het diocees Haarlem, den 4en Februari j.l. gehouden: In verband met het a.s. Internatio naal Eucharistisch Congres to Amsterdam wordt bepaald, dat 1. na de a.s. Paaschvacantio op alle katholieke scholen van het Bisdom voor het welslagen van dit congres dagelijks zal worden gebeden éénmaal het „Onze Va der" en het „"Wees gegroet" met het schietgebed „Geloofd en gedankt zij ten allen tijde het allerheiligst en hoogst waar digst Sacrament". 2. op Zondag den 20sten Juli zal wor den gehouden; a. eene algemeen-© Kinder-Gommunie, opdat door het gebed van de kleinen het Congres zeker zal slagen; b. in alle kerken en kapellen van het Bisdom eene collecte met open schaal ter bestrijding der onkosten van het Congres. Deze collecte worde vooraf warm aan bevolen en vóór den lsten Augustus afge dragen aan de Zeereerwaarde Dekens, die haar vóór den löden Augustus opzenden aan den Hoogeerwaarden Plebaan. 3. waar zulks mogelijk zal zijn, in de kloosters en gestichten gedurende den nacht van Woensdag op Donderdag (23—^ 24 Juni) Uitstelling van het Allerheilig ste (in Ostensorio) zal -worden gehouden en Aanbidding. '4'. gedurende de CongresdagenDonder dag, Vrijdag en Zaterdag (2425—26 Ju li) in do Parochiekerken, Bijkerken en Openbare Kapellen Uitstelling van het Allerheiligste (in Ostensorio) zal worden gehouden en Aanbidding van de eerste H. Mis tot 10 uur. 5. op Zondag 27 Juli do Generale H. Communio zal worden bevorderd in alle Parochiën en Uitstelling van het H. Sa crament (in Ostensorio) van de eerste H. Mis tot 12 uur. 1. De begrootingen voor do s c h o- len, alsmede derzelver rekening en ver antwoording moeten jaarlijks op den aan gegeven tijd blijven worden ingediend. 2. Volgens het besluit van het Door luchtig Episcopaat mogen de schoolbe sturen bij dc gemeenten slechts in reke ning brengen de werkelijk gemaakte kos ten en moeten dus genotcu „percenten" bij die berekening ook van de prijzen wor den afgetrokken. Ingevolge het verlangen van HH. DD. Hoogwaardigheden do Bisschoppen van Nederland zullen door onze E.E. Geeste lijkheid hestellingen voor kerke lijke zaken zooveel mogelijk geschieden bij land.genoot.en; minstens moeten ook hij katholieke Nederlandscho firma's prijs opgaven worde gevraagd. Do Algemeen© Rijks-Archivaris verzocht Ons le willen bevorderen, dat eeno lijst worde opgemaakt van de d o o p-, t r o u w en begraafboelcen van het tijdvak van vóór de invoering van den Burgerlij ken Stand (1811), welko nog berusten in do archieven der R.-K. Kerken, teneinde in de eerlang te verschijnen inventarissen der doop-, trouw- en begraafbocken te kunnen vermelden, welke zoodanige regis ters nog zijii achtergebleven in de kerke lijke archieven. Het is geenszins do bedoeling der Re geering deze boeken naar de Rijksbewaar plaatsen over te brengen of op eenige an dere wijze hierop aanspraak te maken. Wij schrijven daarom voor, dat de ZeerEerw. Dekens bij gelegenheid van de jaarlijkschc visitatio een nauwkeurig on derzoek zullen instellen naar die boeken en de resultaten van dat onderzoek op oen afzonderlijk stuk, tegelijk met het verslag der visitatie, aan Ons zullen opzenden. Bij Bisschoppelijk besluit van den 30sten Maart 1924 is het volgende goedge keurd over de M i s s i o C a n o n i c a. 1. De Missio Canonica, dat is: „d e Kerkelijke zending tot het ge ven van Katechismus-onder- richt door niet-priesters", kan in dit Bisdom slechts door Ons worden verleend 1). 2. Zij geeft recht tot verklaren van den volledigen tekst van den Katcchismus 2). 3. Dat katechistisch onderricht staat echter niet buiten de pastoveele zorg, maar moet gegeven worden volgens aan wijzing en onder toezicht van den desbe tref f enden Priester. 4. Do Kerkelijke zending wordt ver leend ten behoeve van: a. do kinderen der lagere school (L.O.), b. degenen, die uitgebreid lager onder wijs genieten (U. L. O.; M. U. L. O.), c. dengenen, die met de onder a en 1) genoemden gelijk te stellen zijn, zooals b.v. patronaats jongens, ambachtsleerlin gen, en van d. bepaalde groepen van volwassenen, aan Onze beoordeeling voorbehouden. 5. Om Kerkelijke zending to kunnen ontvangen, moet men in het bezit zijn van de beide godsdienstdiploma's A en B 3) en voldoenden waarborg bieden, dat men zijn verheven taak naar behooren zal vervullen 6. Wio de Kerkelijke zending verlangt te ontvangen, zendt het aanvraag-formu- iier 4), zoo volledig mogelijk ingevuld en onderteekend, aan den Bisschoppelijken Inspecteur zoo het geldt het Katechis tisch onderricht op school of aan den desbetreffenden Priester 5) zoo het geldt het katechistisch onderricht buiten de school 6). 7. De Bisschoppelijke Inspecteur of de desbetreffende Priester moet nauwkeurig nagaan, of en wanneer de heide godsdienst diploma's A en B zijn verkregen, daarvan aanteokening doen op het formulier, ver der een testimonium 7) van het godsdien stig gedrag aanvragen bij den eigen Pas toor, en beido bescheiden ten spoedigste aan Ons verzenden. 8. Do Kerkelijke zending wordt, slechts verleend voor 5 jaar en telkens, op ver zoek van den bezitter, weer voor 5 jaar verlengd, zoo er geen bezwaren bij Ons zijn ingekomen. Dat verzoek tot verlenging moet schrif telijk aan Ons worden ingediend, via den Bisschoppelijken Inspecteur of den desbe treffenden Priester 8), met overlegging van do aanstellingsakte, waarop do ver lenging wordt aaugeteekend. 9. Do Kerkelijke zending wordt door Ons ontnomen, indien de bezitter ophoudt te voldoen aan de voorwaarden door Ons vastgesteld. 10. De beëediging heeft plaats in een kerk of kapel in tegenwoordigheid van den Bisschoppelijken Inspecteur en tweo getuigen. Aldaar belooft do candidaat zich trouw te zullen houden aan het gestelde kerke lijke gezag en naar beste krachten te zul len werken aan de ontwikkeling van de godsdienstkonnis en van het godsdienstig leven der aan hem toevertrouwden, en legt daarna de geloofsbelijdenis af. 11. De Bisschoppelijk© Inspecteur reikt do aanstellingsacte uit, waarna een proto col 9) wordt opgemaakt, hetwelk naar Ons 1 wordt opgezonden 10). Voorts is aangegeven de formule „voor het verleenen van de Kerkelijke zending" welke in onderdeelen deze aangelegenheid regelt. 1) Zio Canon 1327 2 en Motu Proprio van 29 Juni 1923, do Christianae Doctri- nao Institution© cfr. oupra p. 1(5. 2) Regeling van het ka tech. onder w. op school, art. 6 laatste alinea: De Missio Canonica ontslaat den Priester niet van het geven van Katecliismus-onderricht; zij beoogt het katechistisch onderricht der Prietsers aan te vullen en te verlichten. 3 In bijzondere gevallen kan door Ons hiervan worden afgeweken. Reeds hebben Wij voor onbepaalden tijd aan do Reli- gieusen vrijstelling van diploma A ver leend. 4) Te verkrijgen aan de Drukkerij St. Jacobs-Gasthuis te Haarlem. 5) Deze is steeds de Pastoor zelf, in dien het parochieel werk betreft, zooals het gewone patronaatswerk. 6) Bij dit schrijven moeten worden in gesloten de frankeerkosten voor de door zending. 7) Dit testimonium mag niet geweigerd worden op grond alleen, dat de Pastoor geen Missio wenscht. 8) Bij het schrijven moeten worden in gesloten de frankeerkosten voor de door zending. 9) Modellen zijn te verkrijgen aan het Bisdom. 10) De „leges" bedragen f 1.50. SPORT VOETBAL. NEDERLAND—DUITSCHLAND (Van onzen specialen verslaggever) We staan weer voor een internationalen voetbalwedstrijd! Alle voorbereidende maatregelen zijn reeds getroffen. De Ne- derlandsche Elftalcommissie deed haar plicht en construeerde een ploeg, die al's de „upper eleven" den volke werd aan gebodensecretaris-penningmeester Staal verspreidde in den lande zijn toegangsbe wijzen tegen de bekende fancy-prijzen, Jan v. d. Berg liet zijn Stadionveldi nog eens terdege in orde maken en zorgde al bij voorbaat voor een prettige ontvangst aan den AmsteTveenschen weg. Enfin, alles staat klaar om onze Oostelijke na buren op den tweeden Paaschdag te ont vangen en alle nationaalvoelende sport liefhebbers zien met belangstelling den interessanten strijd tegen do Duitsohers tegemoet. Interessanten strijd? Ja zeker, want al staat heel sportief Nederland in opschud ding voor een Neder]and-België, omdat dat nu eenmaal de titanenstrijd is, nu de Duitschers zoo lang verstoken zijn ge weest van een geregelde voeling met de sterkste voetbalploegen van het continont en ze desondanks hun spelpeil opvoerden tot dezelfde hoogte van hun bevoorrechte buren, beginnen we hier verlangend vit te zien naar bun prestaties on of al hef> opgesomde in do pers werkelijkheid is Dat onzo gasten op het groene véld' sterker werden, bewijzen onder meer de*' uitslagen der tegen onze nationale ploe-'i gen gespeelde-wedstrijden. Zag in 1910, Arnhem zoowol! als Kloof de Oranjeman- nsn zegevieren en in 1912 ook nog Leipi zig, nadat in Zwolle de punten gedeehl- waren (5—5), vanaf 1914, toen ter gele. genheid van de ontmoeting Nederland—"' Duitschland ons stadion voor het eerst iii! gebruik werd genomen, hebben wo ons met een onbeslissend resultaat moeten te-! ivreden stellen en vonden wo het zelfs een! iheele prestatie van de Oranjohemden om! in 1923 te Hamburg een bril te bewerken'! een resultaat, wat dezerzijds zelfs niet') werd verwacht. De cijfers zijn op het oogenblik: gsp. gw. gl. vrl. v.—t. pnt. gem. Nederland 6 3 3 0 18-14 9 150'" Duitschland 6 3 3 14-18 3 0.50; En zullen we nu in eigen omgeving weer 'eens dat onbesliste doen ophouden? Maar zijn we dan ook van den anderen kant in de Amstelstad onverwinlijk? We zullen f zien. Maar daarom noemen we het een' interessante ontmoeting! Opgemerkt moet worden, dat de samen-.. stelling van het Duit sche team gelijkt op een supor-clubelftal. Zoo zijn rechtsback," rechtshalf en geheel rechtervleugel club-: genooten en spelen spil en midvoor in liet-j zelfde clubteam, zoodat. hier voorzeker voor een begrijpen onderling gewettigd vertrouwen aanwezig is. Dc withemden spelen bovendien het Engelsche Corin-T tbian-spel, inclusief het te'ver doorge voerd samenspel tot in het doel, zoodat we met eenige reden ook op een span'-) nenden wedstrijd mogen hopen. En de Oranjemannen? Zullen die een productiever open-spel spelen en hun nc-< tie besluiten met resultaten, zonder partij-1 genooten naast zich (met uitzondering' van Pijl en Koonings) en zonder dat oan- trekkelijke kort-passeeren? Mogen de vriendelijke tonen van het oude Wilhelmus de laatste aanmoediging z:jn tot een fiere bevestiging van de, wapenspreuk: „Je Mainliendrai" Ik nal handhavenen moge de muziek var.' het Duitsche welkomstlied ..Fes' steht und treu die Wacht am Rhein", (cf „Heil-' Dir im Siogerkranz"?) de belofte inhoiw den van een sportiever, strijd. De elftallen zijn als volgt samengesteld: Nederland (zwarte broek, oranje hemd): De Boer Denis (aanv.) Tetzner .Lefèvre van Linge Krom Koonings, Pijl, Sigmond, Groosjohan de Natris Scheidsrechter Herren (Zwitserland) Ascherl Au er Traeg Seider er Franz Schmidt Kalh Hagen Kugler Midler Stuhlfauth Duitschland (zwart broek met witte bics, wit hemd). Hel Dujlsche elfta! Nu voor do eerste maal, sedert den oorlog, het Duitsche officieele elftal naar Nederland komt de laatste ontmoeting hier te lande gespeeld had 5 April 1914 plaats t.oen het Staidon voor het eerst in gebruik werd genomen heeft de Duit sche Voetbalbond er prijs op gesteld met de allerbeste ploeg uit te komen, d:c op dit moment samen te stellen viel. Dit is niet alleen geschied, omdat ct in de zes voorafgaande landenontmoetingen tus- schen beide landen geen enkele maal van Nederland is gewonnen kunnen worden (3 maal werd verloren en even zooveel malen gelijk gespeeld; maar ook is zulks gedaan om het gastvrije Nederland te toornen, dat ondanks vele moden, het Duitsche voetbal sedert 1914 enorme vor deringen heeft gemaakt. Er is tijdens den oorlog veel geleerd van Engelscbe geïnter neerde trainers en nadien hebben een groot aantal leermeesters emplooi gevon den in Duitschland, waar de leergierige •jeugd groote ambitie toonde voor bet voetbalspel, ook al omdat men ook op dit gebied gaarne de gelijke van Engeland •zou willen worden. Men ziet echter ook 'n de Nederlandsche ploeg een dermate sterke tegenpartij, dat reeds weken gele den de samenstelling van het Di-Usche elftal heeft plaats gehad, opdat er regel- zeg mij of de naam de Vogue er in voor komt. Als dat zoo is, telefoneer u mij dan een lijst van zijn boeken. Hij hing den ontvanger op. Er verliep eenigrn tijd. Toen kwam het antwoord: File J. de Vogue heeft geschreven. Do zebra-cryptografic: een verhandeling 1902. Dieren uit den Congo, één deel. Dank u, goed zei Savage en toen ging hij voort tot Lav enne: ïk donk het mij zóó. Moschelles en Goldberg zijn met dat manuscript naai de Vogue gegaan en die heeft gemerkt dat daar een enorme som geld mee gemoeid was en toen hebben de Vogue en Moschel les samen Goldberg vermoord dan behoef den zij den buit slechts to halveeren. Ze ker zijn de Vogue en Moschelles oude kennissen. Hce wist Moschc>lles andere, dat do Vogue verstand heeft van crypto grafie- Dat moet hij geweten hebben, an ders was hij niet zoo rechtstreeks naar hem toe gegaan. Als zij kennissen waren en tevens schurken, wat heel waarschijn lijk is, en zij zagen dat het cryptogram do aanwijzing van enorme rijkdommen be vatte, wat wij bijna zeker weten, dat zoo is, dan beslaat er alle waarschijnlijkheid dat zij samen hebben gespannen om Goldberg uit den weg le ruimen en zoo te maken dat hij er niets van behoefde te hebben. i z HOOFDSTUG XVIII. ft De boerderij. Laten wij nu handelen en dat snel, zei Savage. Jij moet dadelijk Moschelles op het spoor zien te komen en hem steeds op do hielen blijven, totdat ik je aflos, zorg dat wij alles van zijn bewegingen weten. Ik vertrek nu naar Groot Weston en ik kom vanavond weer terug. Met den trein? Neen, met een auto. Lavenne ging heen om te handelen vol gens zijn instructies. Savage begaf zich eerst naar zijn chef om dien to waar schuwen en liet een auto voorkomen. Er .staat in den Yard steeds een auto gereed om in geval van nood te kunnen gebruikt worden. Hij fungeerde zelf als chauffeur. Het was een groote Daimler-auto, maar hij reed niet mot de volle snelheid. De af stand was bijna vijftig mijlen en het was tien uur 's morgens. De weg liep door het Epping-bosch naar Bishop's Stortford en zoo verder naar Dunmow en Great Wes ten. Onder het rijden, overdacht hij nog eens de geheele zaak, eerst bij gedeelten en toen in baar geheel. Er was bepaald een misdaad gepleegd en het geval van het. cryptogram werd meer en meer ingewikkeld. Dit noodlotti ge document scheen onheil te brengen, waar het ook kwam. Hij bereikte Dunmow om half één en gebruikte in een hotel een lunch. Hij was van plan geweest om rechtuit naar Chic kling Hall le gaan en daar een onderzoek in te stellen. Hij besloot zich voor te doen als een huurder,'maar hij kwam minder om het huis te zien dan wel den eigenaar, do Vogue, den onlcijfcraar van crypto grammen en den beoefenaar der 'zoölogie Do Voguo was zijn doel en hij had beslo ten den man te arresteeren als er op den duur geen spoor van Goldberg werd ge vonden. Lavenne ging nu Moschelles achterna en op de arrestatie van de Vogue zou hij die van Mochelles laten volgen. Dan zou het geheele geval zoo helder worden als de dag en er zou aan het licht komen waar het cryptogram gebleven was en Gold berg ook. Het zou een fijn zaakje zijn, alleen bleef er één groote moeilijkheid. Als Moschelles eens er-g in het nauw kwam, dan was er groot gevaar dat hij het cryptogram zou vernietigen. Zelfs was het geheel waarschijnlijk, dat hij dit al gedaan had, want als hij met den in houd hekend was, had hij het document niet meer noodig. Deze gedachte kwam bij Savago op, toen hij van Dunmow vertrok en dit was do reden, dat hij een verandering aan bracht in zijn plan. Het was dom van mij om daar niet eerder aan te denken, mom pelde hij, zoo waar de zon aan den hemel staat is 't cryptogram verbrand en die twee mannen zijn de eenigen, die den inhoud kennen. Als ik vandaag den eenen arres teer, dan zou het een dwaasheid zijn om den anderen ook te pakken. Neen, ik laat Moschelles vrij rondloopen. Laat hij den schat maar achterna gaan, en als hij dien gevonden heeft, kunnen wij hem zijn schuld aan den diefstal bewijzen. Ik moet vooral niet vergeten dat do kleine Violet Prynne, niets krijgt, als het geheim van het cryptogram verloren gaal. Laten wij probeeren om door to tasten zonder de on se huldigen te treffen. Hij passeerde Groot Weston om kwart over éénen en nam verder den grooten weg naar Thaxted. Bij den handwijzer, die naar Stebbing wees, vertraagde hij zijn snelheid en hij had nog niet ver ge reden, toen hij rechts, diep in liggend, een boerderij van rooden baksteen zag. Die lag achter de hoornen en er liep een gracht om heen. Er waren nog kleine gebouwen achter aan het huis en het geheel zag er van den weg gezien welvarend uit. Savage liet de auto stil houden, en ging door een boschpad rechtuit op het gebouw aan. Als men er dichtbij kwam, verloor het gebouw met de omgeving den welva renden aanblik en leek armoedig. Het huis was vervallen, de gracht, die er omheen liep, was met vuil begroeid en leek een stinkend stilstaand water, de tuin was verwaarloosd en stond vol onkruid. De Vogue's smaak voor natuurlijk historie scheen zich niet tot de botanie uit te strekken, want de tuin, die zich voor Chicklink Hall uitstrekte, zou een boeren arbeider nog schande hebben aangedaan. Savage passeerde do brug over de gracht, stapte den tuin door en klopte aan de voordeur aan, die met rqzen was om- groeid. Terwijl hij wachtte trof hem de doodscho stilte die or hcorschte, zoo go- wend als hij was aan de drukte die er steeds te Londen heerschte. Geen geluid trof zijn oor dan het geruisch van een zacht windje door de hoornen, het kakelen van* een kip en het loeien van een koe in de verte. Toen hoorde hij aan den ach terkant van het gebouw een geluid als hij nog nooit gehoord had, een grommend ge luid, eerst zacht en toen luider, schel en woest, dat plotseling ophield. Het bevalt mji hier niets, dacht Sa- vage, en als de Vogue net is als zijn huis, dan kan ik mij best begrijpen, dat Laven ne kwado vermoedens van hem had. Hij klopte weer eens, maar er kwam nie mand. Savage trad nu uit de portiek naar bui ten en keek rond. Juist op dat oogenblik kwam een jongen met een schop over den schouder den hoek van het gebouw om en bleef stokstijf staan op het zien van den vreemdeling. Is je meester thuis? vrog Savage. Nog voor de boerenjongen kon anlwoor den hoorde Savage een stem achter zich zeggen: De jongen is doofstom. Ik ben do meester hier en wie is u? Savage keerde zich om. Do deur was zachtjes achter hem open gegaan en'n man stond in de deuropening een groote man met een breed versuft gezicht en een paar groote lichtblauwe oogen. Hij had weinig haar, was blijkbaar van middel baren leeftijd en hij hield do deur open met een groote witte, zachte hand. dio blijkbaar niet voor zwaar werk werd ge bruikt. Ik wou den heer de Vogue spreken, zei Savage. U spreekt hem nu. Ik hoor, dat dit huis le huur is. r— "Waar hebt u dat gehoord? In het hotel te Groot Weston. In welk hotel? Den Rooden Leeuw, antwoordde Sa- vage, blij dat hij gezien had dat het zoo heette. Nu, ik weet nog niet, of ik het doe. Dat spijl mij, want het huis bevalt mij goed zoo op het eerste gezicht. Nu ik toch hier hen mag ik het misschien wel eens zien, als u bij uw plan mocht blij"1 ven om het te verhuren. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 12