Je Mi Courant" Vierde Blad. t Zaterdag 19 April 1924 Medezeggenschap der arbeiders. P In een. artikel in het laatsl-verschenen nummer van het Katholiok Sociaal Weekblad wijst dö Warmondsche hoogleeraar, prof. J. D. J. Aengenent, op een redevoering door den sociaal-demo craat, den heer v. d. Waerden, op Don derdag 3 April gehouden, bij de algemeenc beschouwingen over hoofdstuk X der Slaa.tsbegrooting voor 1924, in do Tweede Kamer der Staten-Generaal, welke vol gens den hoogleeraar onder meer dan één opzicht merkwaardig mag worden ge noemd. En wel niet zoozeer om het hoofd thema, dat in. die rede behandeld werd. •Zij bevatte namelijk een pleidooi len gun- el o van publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie en van medezeggenschap der arbei ders; een onderwerp, dat zonder twijfel bijzonder actueel is en ten zeerste do aan dacht verdient, doch dat overigens in tal van vergaderingen, tijdschriftartikelen en brochures het onderwerp heeft uitge maakt van veler beschouwingen. Over deze zaak zelf bevatte de rede geen nieuwe ge zichtspunten. Zij bedoelde alleen, den Mi nister van Arbeid te polsen, in hoeverre van hem binnen afzienbaren tijd maat regelen ter verwerkelijking van medezeg genschap en bedrijfsorganisatie zouden te yerwachten zijn. Het merkwaardige zijner rede is veel meer gelegen in de motiveering van zijn meening, dat de tijd voor een wettelijke regeling dezer vraagstukken thans reeds rijp zijn zou zijn aldus prof. Aengenent In de eerste plaats voert hij aan het feit, dat de vakorganisaties, zooals zij well in den laatsten tijd hebben ontwik keld, veelmeer moeten beschouwd worden als vredes-institutën dan als strijdvereeni- gingen. Zij mogen dan al den strijd niet geheel kunnen missen en daarom in zeke ren zin strijdvercenigingen worden ge doemd, doch het inzicht bij de besten «;eeffc volgens dr. van der Waerden een dergelijke ontwikkeling doorgemaakt, dat zij tegenwoordig veelmeer moeten worden aangezien als vereenigingen met opbou wend karakter, als organisaties n.l., die dienend willen optreden in het belang der productie. Deze gedachte wordt dan verder door (Ir. van der Waerden ontwikkeld en professor Aengenent constateert in deze en andero uitingen van soe.-democr. zijde inzake de vakbeweging „een ontwikkeling van ideeën, die hoopvol stemt voor da ïoekomst". Maar dan vervolgt de hoogleeraar: „Of echter de verwachtingen zóó hoog gespannen mogen zijn, dat men reeds in de naaste toekomst langs wettclijken weg de verwerkelijking van medezeggenschap en bedrijfsorganisatie zou mogen tege moet zien? Degenen, dio zulks meenen, geven blijk van een optimisme, dat los staat van da reëelc werkelijkheid. Dr. v. d. Waerden en ziedaar het tweede merkwaardige punt in zijn rede behoor!* tot die optimisten. En zulks verbaast-ons in niet geringe mate. Want terwijl hij van den eenen kant toont een klaar en helder inzicht to bezitten in de beteeke- iiis en de taak der vakbeweging, terwijl hij dus van den eenen kant blijkbaar veel te hoog staat om te kunnen sympathisee- ren met de klassenstrijdlheorie, moet het van den anderen kant wel verwondering wekken, dat hij zóó weinig kijk heeft op do feiten, dio ons omringen, dat de werke lijkheid hem geheel en al schijnt te ont gaan. Aan zijn optimistische verwachtin gen gaf de heer Van der Waerden uiting op do volgende wijze: „Ik acht het thans reeds mogelijk, dat oen meerderheid uit verschillende par tijen, uitgaande van verschillende motie ven, evenals wij dat gezien hebben bij het algemeen kiesrecht, is vóór bedrilfsorga- FEUH.LETQM DE PROOI VAN DEN GIER. Naar het Engelsch van H. de Veré Stacpoolc. Ü4) 1 Dus hen je terug, zei Savage, toen La venue op zijn bureau werd binnen gela ten. geef mij je rapport. Je bent zo dus gevolgd naar Liverpool Streei. t—Ja, mijnheer. Zo namen een hansom en omdat er geen tweede voor mij was holde ik ze na naar Piccadilly. Daar nam ik een hansom en reed ze achterop naar Liverpool Street. Wat toen volgde is zoo buitengewoon dat ik het u in bijzonderhe den vertellen moet. HOOFDSTUK XVIL De Vogue. 'In de eerste plaats, zei Lavenno, kon ik in het gedrang in Liverpool Street ge makkelijk heel dicht bij hen komen en ze goed opnemen. Do beschrijving van Goldberg kwam .hit tot op de horlogeketting, maar de man die aan de beschrijving van Moschelles opantwoordde had een blauwe bril op en hij had do kraag van zijn lichtkleurigen Jvcrjas zóó opgeslagen, dat zijn nek van Achteren geheel verborgen was evenals 4ijn baard en zulk een eig."-vaardigen gong, dat ik heb wel zou kunnen identifi- .ceeren zelfs zonder bril en al had hij zijn .kraag neergeslagen. Leien wii maar onderstellen* dat het nisatie fn wettelijko regeling ervan. Mijn bedoeling is, dat to bevorderen en de niee- ning van de Regeering over dit vraagstuk te vernemenIk wijs ten aanzien van dit vraagstuk op de artikelen in de Eco- nomisch-Statistische Berichten. Ondanks alle verschillen, nuances, is men meer en meer geneigd tot medezeggenschap der ar beiders in de ondernemingen. Er zijn er, zooals de beer Kuiper, die voorkeur heb ben voor bedrijfsorganisatie, al -staat hij niet afwijzend tegenover medezeggenschap in do onderneming; er zijn er, zooals de hoer Smeenk, dio beide willen, dus ook ondernemingsraden. Prof. do Vooijs is voor medezeggenschap en ziet de onderne ming als de constructieve cel. En do heer Hermans heeft een boekje geschreven, dat in het bijzonder op ondernemingsraden is toegespitst en do bedrijfsorganisatie op den achtergrond stelt. Het staat bij mij vast, dat, als de Minister zou komen met een ontwerp, waarin is opgenomen wat nu reeds duidelijk is gecristalliseerd, en dat regelen zou do ondernemingsraden en een mantelwet zou zijn voor bedrijfsorganisa tie, er een groote meerderheid voor zou. zijn en dat hij dan oen werk zou doen, waabrij hij niet weer, ozoals hij de „Ar beidswet, zou moeten terugkrabbelen". Nu valt ten opzichte van deze redenec- ring van den heer Van der Waerden le zeggen, dat hij zich absoluut vergist in de feiten, waarop die redeneering is opge bouwd. Immers tweeërlei springt een ieder, die onbevangen ziet, onmiddellijk in bet oog. V o o i' e e r s 1, dat 'Overeenstemming bij de verschillende politieke partijen, om trent de vraagstukken van medezeggen schap in de verste verte niet bestaat. Dr. van der Waerden erkent wel „verschil len, nuances", maar hij meent, dat die slechts zijn van ondergeschikten aard, en dat in de hoofdpunten overeenstemming is bereikt. Dit nu is ver bezijden de wer kelijkheid. Juist het rapport, dat door den Hoogen Raad van Arbeid omtrent die vraagstukken is uitgebracht en waar naar de heer van der "Waerden verwijst, is een afdoend bewijs, dat er van over eenstemming niet in het minst sprake is. Iptegendeel levert dat rapport een staal kaart van meeningen, dio alLe onder het woord medezeggenschap en bedrijfsorga nisatie worden ondergebracht. Dat woord is als een looverwoord, waaronder men do meest uiteenloopende opvattingen, kan bergen. En het is dan ook volstrekt on juist om te meenen, dat, nu velen datzelf de woord gebruiken, de tijden ook rijp zijn voor een verwerkelijking krachtens de wet van daaronder liggende begivp- "pen. Het meest diepgaand verschil loopt wel over de 'VTaag, of do medezeggen schap moet worden toegekend aan d.e ar beiders in de ind'ividueele ondernemin gen, dan wel aan de arbeiders in een complex van bedrijven, m. a. w. in een geheelen bedrijfstak; cn dus ook over do •vraag, of de bedrijfsorganisatie, die toch van do medezeggenschap niet kan worden losgemaakt, moet worden opgebouwd cp de eerste dan wel op de laatstgenoemde basis. Welnu, de sociaal-democraten, ook Dr. van der Waerden, ijveren voor mede zeggenschap in -de individueel e onderne ming; zij willen dus ondernemingsraden, zooals die ook in Duitscliland zijn inge voerd. Buiten de sociaal-democraten zijn er slechts zeer, zeer weinigen, die dat zelfde systeem voorstaan. Het katholieke badrijfsradenstelsel bevat echter geen syl labe over dat systeem, en-bedoelt alleen medezegeenschap in het complex van on dernemingen. En de christelijke vakorga nisatie gaat hiermede accoord. Zulks nu is maar niet oen nuance van eenzelfde meening. Neen, hier heeft men te doen met twee totaal verschillende systemen. En feitelijk is de toestand dus zóó, dat er van een gemeenschappelijke basis, waar op men zou kunnen samenwerken, abso luut geen sprake is. Do wetgever staat dus voor een hope loos probleem; hij vindt in degenen," die het woord medezeggenschap en bedrijfs organisatie gebruiken, volslagen gemis aan homogeniteit. Welnu, wij zijn het •volkomen eens met Dr. v. cl. Waerden, als bij op een andere plaats in zijn rede zegt, dat wettelijk geregelde medezeggenschap alleen kan heteekenen „het codificeeren 'van wat gegroeid is en daarvoor rijp is", en .dat de wet slechts heeft te geven „vas ten vorm aan hetgeen reeds voldoende ontwikkeld bs". Doch wij zi.in overtuigd Moschelles was, omdat hij toch met Gold berg uit zijn huis kwam en aan de be schrijving beantwoordt, zei de detective. Ga voort. Ik drong dichtbij ze, toen ze hun kaartjes namen en Moschelles vroeg om twee kaartjes naar Groot Weston. Ik nam er ook een, en steeg in. Wij stapten over in Bishop's Storfford. Ik volgde hen en toen zij uitstapten te Groot Weston, deed ik het ook. In do dorpsherberg huurden zij een ponnywagentje. Goldberg nam de teugels in handen en toen zij weg zouden rijden hoorde ik Goldberg legen den stalknecht roepen: Welke is do weg naar Thaxted? en do stalknecht antwoordde: Ai maar rechtuit, mijnheer, tot u aan den hand wijzer naar Stehbing komt. Chickling Hall ligt maar een halve mijl verder, het is aan den rechterkant. U kunt het niet missen. Eerst had ik hen willen volgen, maar dat denkbeeld verwierp ik weer, want zij moesten toch met het ponnywagentje terug Icomen en ik_kon nog meer goed doen als ik te Groot Weston bleef on eens naar Chickling Hall informeerde. Dus bestelde ik een maaltijd en trad in gesprak met den waard. Ik kreeg uit hem, dat er op Chickling Hall iemand woont, dio de Vo gue heet en een zonderling is. De Hall is eigenlijk een boerderij met een gracht er omheen, zooals wel meer het geval is in Essex. Do Voguo heeft een soort menage rie van buitenlandscho dieren die hij op kweekt, maar het schijnt niet te vlotten; hij hec-ft er meer bij verloren dan gewon nen 'en Jiu wil hij liet huis verhuren. Kweekt die de Vogue dieren uit an dere werelddeelen, niet 'te veel té zeggen, als wij de meening uitspreken, dat de ideeën omtrent mede zeggenschap en dus ook omtrent bedrijfs organisatie nog onvolgroeid en onrijp zijn, en dat zij zich nog heel wat zullen moeten ontwikkelen, al'vorens do wetge ver er aanknoopingspun'ten in zal kunnen vinden voor een regeling in een vast om- fijndo richting. Ten tweede, al zouden alle politieke "partijen, eenstemmig denken omtrent de grondlijnen, waarlangs wettelijk geregel de medezeggenschap zich zal moeten be wegen, al zou dus het diepgaande Ver schil tussohen het streven naar medezeg genschap in de individucele ondernemin gen en. dat naar medezeggenschap ih liet complex van ondernemingen van een be paalden bedrijfstak absoluut verdwenen zijn, dan nog zou de wetgever zich moe ten afvragen, of de mentaliteit der arbei ders voor de medezeggenschap wel ge- Rchikt js. En zurks moet nog aan sterken twijfel onderhevig worden geacht. Im mers, al mag het verblijdend worden ge noemd, dat b:j de voormannen der so ciaal-democratische partij, zooals bij Dr. van der Waerden in ons land cn ook bij vooraanstaande socialisten in Duitscli land, gezondere gedachten omtrent de 'vakbeweging rijpen, dat zulks cok liet ge val is bij do groote massa der socialisti sche arbeiders, kan moei el ijk worden aan genomen. Dat bij het sociaal-democrati sche N. V. V. de klassenstrijdgedachte volstrekt nog niet is losgelaien. blijkt on ophoudelijk uit hetgeen het officie el o or gaan onder leiding van den heer Sten- kuis te fez en geeft. Van de solidaritcils- gedach'te is daar al heel weinig te bespeu ren. Welnu, zoolang de idee van den klas senstrijd bij -do groote massa der socia listische arbeiders bl'jft bestaan en wordt aangewakkerd, zijn medezeggenschap en bedrijfsorganisatie onmogelijk te verwer kelijken. Do soüdariteitsidee is de onnrs- barc voorwaarde voor medezeggenschap; anders wordt deze veeleer een ramp voor de samenleving. En zoolang dus de wet gever niet ziet, dat de. klassonstrijd:dee bij de groote massa is verdwenen, zal hij wettelijke regeling van medezeggenschap onmogelijk kunnen bevorderen. Ook met •dit feit heeft Dr. van der Waerden geen rekening gehouden. Tot zoover prof. Aengenent. Hij besluit dit kHar-voorlichtende arti kel over het -zoo actueelo onderwerp van de medezeggenschap der arbeiders met een woord „dat ten doel heeft de hand having der cenlie'd in eigen gelederen". En ile hoogleeraar waarschuwt voor de bewering (van prof. Veraart. Red. L. Crt.j, dat „de inzet van de stembusactie in 1925 de leuze moet zijn: wettelijke regeling der beide inst'tuten" (n.l. medezeggenschap en bedrijfsorganisatie). Overtuigd voorstander van de mede zeggenschap der arbeiders, poneert hij toch met beslistheid deze stelling: „dat een wettelijke regeling op dit oogenhiik een volstrekte onmogelijkheid moet wor den geacht." En wel om .de twee itn het hierboven geciteerde aangegeven redenen: - er beslaat in het geheel gc-en eenstem migheid over wat onder medezeggen schap der arbeiders' meet worden ver slaan; en: de ldassenstrijd-idee is in de so ek aal-democratische vakbeweging nog lang niet verdwenen. Buiten!. Weekoverzicht. Mors et vita duello Conflixere mirando.... Dood en leven streden Een wonderbaren strijd Zoo zingt de Kerk in haar Paasch- gezang „Viclimao Paschali laudes", doe lend op Christus de Heer des Levens, die gestorven zijnde, den dood overwon. Aldus is ook het beeld van de herlevende natuur, waarin nu eveneens zoo'n wonderbaren slrijd wordt gestreden met de koude des doods, een strijd waaruit het bloeiende lente-leven ten c-inde zegevierend zal te voorschijn treden. Nog verder zouden wij liet beeld kunnen doorvoeren cn wijzen op den kamp, die gevoerd wordt tusschen oor log en vrede, tusschen haat en vertrouwen. Reeds jaren ligt de winter van den oorlog achter ons, maar nog steeds houden do Maartsche buien aan en de weldadige warmte van den vrede wil nog niet door breien. Er is echter hoop dat do laatste strijd tusschen dood en leven, tusschen oorlog cn vrede nu zal worden uitgevochten Ja, mijnheer, dat heeft hij tot nn too gedaan, Ga voort, sprak de detective. Nu, antwoordde Lavenne, ik trachtte zooveel mogelijk inlichtingen omtrent de Vogue te krijgen en ik hoorde ook dat hij Chickling Hall wou verhuren. Do dag ver liep en geen van mijn twee heeren kwam terug. Chickling Hall was maar drie mijl ver, dus de rit kon niet lang duren. De laatste trein naar Londen vertrok om vijf uur en om kwart voor vijf hoorde ik het gedruisch van wielen op den weg. Daar was het ponnywagentje,maar er zat slechts éen persoon in.... Moschelles. Ha! Dus kwam Goldberg niet terug? Neen. Hij kwam niet terug. Toen Moschelles binnenreed, riep hij tegen den stalknecht dat zijn vriend op Chickling Hall bleef. Toen vroeg hij of hij nog bij tijds was voor den trein naar Londen en toen hij hoorde, dat dit zoo was, betaalde bij voor het wagentje en ging te voet naar het station. 1Ben je hem gevolgd? Noen, mijnheer. Waarom niet? Wel ik dacht: Moschelles do mil- lionair, gaat naar zijn huis in Park Lane Daar kan hij later wel gevonden worden. Maar ik wil zien waar Goldberg is. Chickling Hall is te huur. Daar zal ik ge bruik van maken om er heen te gaan en eens rond te kijken, Dat was een wijs plan, zei Savage. Ga voort. Eerst bad ik ook het ponnywagentje willen nemen, maar toen bedacht ik weer, dat het huis niet ver was en ik wel loopen kon, omdat ik toch .dien, avond De deskundignrapp or I en. Het gaat er thans om: do rapporten aan nemen in hun geheel of zo verwerpen. Worden zo aangenomen, dan hoeft do vrede in den wonderbaren en zwaren strijd van jaren gezegevierd, mag men hopen. Worden zo verworpenja, wat dan? Do Commissie van Herstel was de eer ste, clio do rapporten lor aanneming den regeeringen aanbeval, indien Duitscliland tenminste toezegging deed zo uit to voeren. Duitscliland heeft thans officieel en schriftelijk deze toezegging gedaan na overleg van de rijksregeering met de mi nister-presidenten der bondsstaten. En het besluit daartoe werd genomen met. alge meenc stemmen. In deze mededeeling werd verklaard, dat de Duitsche regeering in de rapporten een practischen grondslag ziet voor de spoedige oplossing der schadever goedingskwestie on dat zij dus bereid is hare medewerking te verleencn aan de uit voering daarvan. Dat is een simpele en duidelijke ver klaring. Dat Duitsckland nog cenige reser ves zou hebben gemaakt, wordt wel be weerd door de Fransclie bladen Frank rijk zou in z'n schik zijn als Duilschland bet deed maar wordt nergens officieel aangegeven. Wel beweren eeuigo reebtsebe Duitsche bladen, dat Duitscliland slechts heeft toe gegeven, dat de rapporten een basis tot onderhandelen waren, hetgeen dus een blindelings aannemen van zelf zou uit sluiten. Engeland heeft eveneens te kennen ge geven, dat het de conclusies aanvaardt, eu er tevens op gewezen, dat de rapporten één geheel vormen, waarmede niet kan worden geschipperd. Italië sprak zich in denzelfden geest uit. Mussolini, als altijd krachtpatser, zou zelfs met Engeland een accoordje willen treffen, om die eenheid der rapporten met kracht te handhaven. Tegen Frankrijk na tuurlijk. Want Frankrijk wil dio eenheid ocnigszins anders interpreteeren. O zeker, de rapporten hebben de politiek van Poin- caré volkomen in 't gelijk gesteld. Duitscli land kan best betalen, zei Poincaré altijd, maar het wil niet, en daarom hebben wij de Roer bezet. Eh bien! Nu blijkt het, dat de experts Duilschland tot betalen in staat achten. Wij hebben dus gelijk. Dat de deskundigen voorop stellen, dal do economische eenheid van Duilschland wordt, hersteld, is uitstekend, maar nie mand kan van ons eischen, dat wij onze productieve panden aan de Roer en onze veiligheid zoo maar prijs geven voor dc onbetrouwbare belofte van een Duitsche regeering, dio hoogstwaarschijnlijk hij de a.s. rijksdagverkiezingen de nederlaag zal. lijden. Derhalve gaan wij niet van do Roer en geven wij de Regiespoorwegen niet op, aldus Poincaré op het banket der demo cratische republikeinen. Dat ziet er niet erg hoopvol uit. Het is als een weerbericht, dat nacht vorst en hagelbuien voorspelt. Maar misschien is do wind aan het draaien en is Poincaré bezig ongemerkt z'n bakens te verzetten. Het is altijd nog mogelijk, dat de militaire bezetting wel een beperking zal blijven voor de politieke soevereiniteit van Duitscliland, maar niet langer voor de fiscale en economische soe vereiniteit. M. a. w. misschien blijven do Franschen aan do Roer als dwarskijkers zonder actief deel te nemen aan dc exploi tatie. Er zal evenwel nog wel heel wat on derhandeld moeten worden voordat do kwestie definitief geregeld is. Do M ic u m verdrag en. -Daarop wijst al eenigszins de termijn van de ver lenging der Micum-overcenkomslen. Deze zijn voorloopig weer verlengd totdat de rapporten in werking zullen treden. Maar langer dan 2 maanden wil men er toc.h niet mee doorgaan. Inlusschen zijn de voorwaarden een weinig verzacht met hel oog op de buitenlandsche leening van 800 millioen mark, in het rapport-Dawes voor gesteld. Er wordt door do Micum dus wel degelijk rekening gehouden met do rap porten, hetgeen weer een sprankje hoop meer geeft. De a.s. rijks dag verkiezing en. Wanneer Poincaré zijn Roerpolitiek verdedigt, zorgt hij er wel voor, steeds partij te trekken van die omstandigheden, wcïke de vijandigheid van Duitscliland niet meer naar Londen terug kon. Dus ging ik to voet en vond het huis. Het is liet eerste groote gebouw voorbij den handwijzer naar Stebbing, een groot, rood bakstecnen gebouw, dat een eindje van den weg af staat. Ik liep over de velden heen, klopte aan de voordeur en wachtte. Er kwam een jongen opendoen, die er gewoon uitzag, een boerenjongen, maar hij was doofstom. Ik deed mijn best om hem uit to leggen wat ik wou, toen er een stem binnen uit het huis kwam, die vroeg wie er was en een forsche oude kerel met een groot bleek gezicht kwam naar huilen. Ik vroeg naar de Vogue en hij zei, dat hij dat Zelf was. Toen vertelde ik hem dat ik gehoord had dat het huis to huur was. Hij was een heelo poos stil en scheen verward en zenuwachtig, maar tc-en zei hij, dat dit zoo was. En wat voor indruk maakte de man op je? 1 Een heel slechten indruk. Zoo slecht zelfs, dat ik besloot om het huis eens to onderzoeken, maar daar scheen hij niets op tegen te hebben. Toen ik zei, dat ik zoo'n huis zocht en vroeg, of ik het eens zien mocht, vroeg hij mij dadelijk om bin nen te komen. En heb je liet onderzocht? Van den zolder naar den kelder. En zag je Goldberg? Neen. Geen spoor van hem. De twee heeren keken elkander aan. Ik onderzocht alles nauwkeurig en er was geen spoor van Goldberg to zien. Eindelijk nam ik afscheid van de Vogue en keerde naar Groot Weston terug, ivaar ik den. nacht doorbracht. t. o. v. Frankrijk het best iÖustrecron.- JJaarvoor is in een overwonnen en onder drukt land natuurlijk slof genoeg te vinden' En wanneer do Franscbe premier beweert i (lat hef woord van do tegenwoordige rijks regeering hem weinig vertrouwen kan In boezemen, omdat liet 'lang niet zeker is 1 dat zij- nog steunen kan op oen moerdop heul ouder do kiezers, dau beeft deze be-: wering veel waars. Wij hebben reeds meer- malen symptomen aangegeven van do „Riick nacli Rechts en ook dezo week lig gen zo weer voor het opscheppen. Graaf Arco, do moordenaar van den rood en' Beierschen minister-president Kurt Eis ner, is „voorloopig" op vrije voeten gesteld In Breslau krijgt de ex-kroonprins een ovatie, men zingt hem toe: „Deulschland uber Alles" en de rcpublikoinscïie rijks- weer speelt militaire marschen. In Thürin- gen behalen de Deutsch-Völkischen succes met hun anti-semietisch drijven en zijn Joodschc staatsambtenaren uit hun functie ontzet, geheel tegen do lettii en don geest van do grondwet van Weiraar. En de Bc-r- liju sche kranten spreken hun vrees reeds uit, dat de uiterst rechtscho partijen wel eens een meerderheid kunnen behalen bij (le a.s. verkiezingen. Wij hebben er reeds op gewezen, dat er dan een kolossale ver- schuiving zou moeten plaats hebben. Do Doensche verkiezingen. Het eeno land schuift naar rechts, het an dere naar links. Denemarken heeft nu ook zijn socialistische rcgcering gekregen met verbazend groote plannen, zooals men gisteren heeft kunnen lezen. Do regeering wil maar liefst in het najaar bet gelieeio leger naar huis zenden. Zoo gaat-ie goed! Doch bet kabinet-Stauning mag wel een beetje op z'n (ellen passen, want het be schikt, evenals de regeeri.ng in Engeland, niefc over een meerderheid en moet regee- ren met den steun der radicalen. Labours c n Liberalen. Even als liet Deenscho socialistische kabinet steunt op de radicalen, zoo steunen de Labours in Engeland op de Liberalen. Maar zooals je aan een stok niet vraagt, waar je samen naar toe zult gaan, zoo negeeren do Labours absoluut de wenschen der Liberalen bij 't ontwerpen van wetgevende maatregelen. Dat zet natuurlijk kwaad bloed, en in dc kwestin met de huurwetten hebben de liberalen lu-t nog eens flink dui delijk gemaakt, dat zij zoo maar niet als slok wenschten te worden gebruikt. Nu. richt zich de ontevredenheid bovendien tegen dc leiding van Asquith, dio te slap zou zijn en daardoor oorzaak van de min achting der Labours. Lloyd George is. na tuurlijk handig genoeg om zich aan het hoofd der opposilio to stellen. Zoo blijft men „in the running." Na de Paschen, aks liet parlement weer bijeenkomst, zal men elkaar eens geducht de waarheid zeggen. Mocht het komen'tot een breuk met dc Labours, dan staan groote veranderingen in de Britschc politiek voor de deur. De Engelsch-Russische con ferentie. Terwijl deze donderbui do regeering hoven liet hoofd hangt, onder handelt zij met de Russen. Er moest eens gepraat worden over alles en nog wat met do bolsjewieken, want do betrek kingen wederzijds waren nog lang niet ge regeld. (En zijn het, tusschen twee haak jes, voorloopig ook nog niet) Er zijn verschillende punten te bedisselen. Voor eerst de geldkwesties: de Russische oor- logsschuld aan Engeland (600 millioen pd. st.); particuliere vorderingen van Britschc crediteuren; vergoeding voor in Rusland verbeurd verklaarde Engelscho goederen; vergoeding voor schade door de anli-bolsje- wieksclie legers in Rusland aangericht; on derhandelingen over Britschc credieten aan den Russischen handel enz. Vervolgens do politieke kwesties: vaststelling der houding van de Russische regeering t. o. v. vóór den oorlog gesloten traclaten: grensrege ling, bolsjewieksche propaganda in Enge land; toetreding tot den Volkenbond, c-nz. Stof genoeg om er over te kibbelen. En dat zal ook wel braaf gedaan worden, want do Russische heeren schijnen tamelijk on handelbaar te zijn. En het wederzijdse li vertrouwen is niet zoo bijster groot. Rusland e n R oemeni Niet alleen voor de Hollanders geldt het Engel- sche gezegde, dat onze fout is „giving to little and asking to much" (to weinig Waarom kwam je niet dadelijk naar Londen terug? Er was geen trein voor zes uur van morgen, ik ben nu met den melk!rein te ruggekomen. Savage liep nadenkend de kamer op en heer. Weet je wat ik denk? zei hij einde lijk. Ik vermoed dat u hetzelfde denk: als ik, dat Goldberg vermoord is. Ik vrees hel wel, maar ik kan onge lijk hebben. Misschien was hij uit wan d-el en. Ik denk, dal hij nooit meer wandelen zal. De Vogue schrok, toen hij mij zag. Wat u zegt, kwam bij mij ook op, maar ik ben om zekerheid le hebben niet dade lijk naar Groot Weston teruggekeerd maar op een heuveltje gaan zitten en heli de boerderij in het oog gehouden tot bet donker werd en niemand is er in of uit gegaan. Nu, dan moeten wij handelend optre den, ik zal zelf naar Groot Weston gaan, maar laat ik eerst eens iets te weten zien. te komen omtrent de Vogue. Ik vermoed, dat Goldberg en Moschelles een bezoek bij hem brachten om hem le raadplegen over het cryptogram. Do Voguc schijnt een1 wetenschappelijk man le zijn met die boerderij voor tropische dieren. Zou hij ook een autoriteit zijn op het gebied van het ontcijferen van crytograms? Als dat zoo is, zal hij er wel over geschreven heb ben. Laat inij eens zien. Hij sloeg het telefoon-adresboek oren en belde bet Britsch Museum op. Inspecteur Savage. New Scotland .Yard. Onderzoek u den catalogus eens en

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 11