„Cc Leitlsciie Courant" Derde Blad. Beverwijk, 'AI kiem acte en Castricum. Het aantal leden bedraagt totaal 3928, waarvan do afdeelingen Blokker er 2790 telt, Beverwijk 400, Alkemade 488 en Castricum 350. Gedurende het jaar 1923 werd corres pondentie gevoerd met Purmerend, Heems kerk, Stompwijk, Veur en Vlaardingen, waar plannen bestonden een Wit-Gele Kruis op te richten. Tot op heden is nog geen bericht ingekomen, dat zij zich bij onze federatie aansluiten. De statuten zijn Bisschoppelijk en Ko ninklijk goedgekeurd. Kapelaan J. Starrenburg te Castricum werd tot geestelijk adviseur aangesteld. Het bestuur der federatie beslaat uit: dr. W. C. B. H. Canoy, voorzitter; mevr. E. Zurlohe—Smits, lid; pastoor W. M. Nix, lid; P. H. L. J. Lommen, secretaris- penningmeester; toegevoegde leden; na mens den R.-K. Vrouwenbond mevr. Koe nen—Koelman en de K.S.A. de heer B. J. Grobben. De financieel toestand van de federatie kan tot op heden niet ongunstig worden ge noemd; 13 Maart 1923 ontvingen wij als aandeel in de Roode Kruis-collecte van de nationale federatie een bedrag van 250 gulden, waarmede wij de onkosten -heb ben kunnen bestrijden. Begin 1923 is te 's-Boseh opgericht „De Nationale Federatie van het Wit-Gele- Kruis". Het bestuur onzer verceniging meende lid te moeten worden van die fe deratie. om zoodoende een verband te leg gen tusschen de in Nederland bestaande Wit-Gele Kruisen. Door samenspreking met andere fede raties is ons gebleken, dat in het diocees Haarlem, nog veel to doen is op het ge lded der R.-K. Ziekenverpleging. Het is dan ook noodzakelijk, dat alle Wit-Gele Kruisen toetreden tot onze Federatie om met gezamenlijke krachten foor de goede- zaak te strijden. Zoolang de federatie vol doende medewerking moet ontberen, kan zij niet die kracht ontplooien, welke nood zakelijk is en blijft zij een sluimerende vereeniging". Dc iconen bij de Spcorwegen. Art. 3^ g e wij zigd. Naar wij vernemen heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen aan het per soneel medegedeeld dat het beleende Art. 36 van het R. D. V. als volgt is gewij zigd: „Verlaging van eenmaal toegekende be zoldiging anders dan als gevolg van wij ziging of aanvulling van dit reglement of vervanging van dit reglement door een nieuw of als gevolg van het vaststellen, wijzigen of doen vervallen van een kring, als bedoeld in art. 34, eerste lid, vindt niet plaats dan: a) bij benoeming tot een andere be trekking met schriftelijke toestemming van den betrokken persoon of overeen komstig het oordeelen der commissie van advies; b) ingeval van wijziging van bezoldi ging door verandering van woonplaats of van standplaats: c) ingeval op grond van wettelijke be palingen betreffende verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen een schadeloosstelling van geldelijken aard is toegekend, als wanneer de bezoldiging, al dan niet bij benoeming tot een andere be trekking, met het bedrag dier schadever goeding kan worden verminderd. Ingeval van -wijziging of intrekking dier schade loosstelling wordt de vermindering herzien of ingetrokken. d) bij wijze van straf ingvolge de be palingen van dit reglement." In een gisteren te Utrecht gehouden ge meenschappelijke vergadering van de hoofdbesturen der vijf erkende spoorweg organisaties zijn de door de directie der Nederlandsche spoorwegen toegezonden de finitieve voorstellen omtrent de vroeger mondeling behandelde overeenkomst bespro ken. I>e hoofdbesturen kwamen volledig tot overeenstemming ten opzichte der noo- dig geachte wijzigingen, welke schriftelijk ter kennis van de directie zullen worden gebracht. Militair strafprocesrecht. Herziening. De Minister van Justitie,.de Minister van Marine, de Minister van Oorlog, 'hebben besloten rA\ aan de bij gemeenschappelijke bé trekking van 7—9—21 October 1912 inge stelde commissie op te dragen, ter voorbe reiding van eene herziening van het militai re strafprocesrecht, de daartoe noodige ont werpen van wet, met de daarbij behoorende memoriën van toelichting, samen te stellen; B. aan het lid der commissie jhr. mr. dr. B. de Jong van Beek en Donk als zoodanig eervol ontslag te verleenen, onder dankbe tuiging voor de door hem als lid der com missie bewezen diensten. C. van het secretariaat en adjunct-secre tariaat. der commissie te ontheffen onder scheidenlijk de leden der commissie prof, mr. J. V. van Dijck en P. A. Kempen; D. in de commissio te benoemen: 1. als lid, tevens secretarismr.. J. Don- ner, raadadviseur bij het departement van justitie; 2. als lid: mr. R. del Campo, genaamd Camp, advocaat-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage; E. aan de commissie toe te voegen als ad junct-secretaris: W. H Ileeris, officier van administratie 1ste klasse bij de zee macht. UIT DE OMGEVING VOORSCHOTEN. „De Hanze." Do R_ K. Hanze, afdee- üng 3,St. Franciscus van Sales", hiel Woens dag een goedbezochte vergadering, waarbij als spreker optrad de heer Chri3 Jansen, Directeur van het Cent-raai Hanzebureau. De Voorz. verwelkomde .genoemden heer, alsmede den ZeerEerw. Adviseur en den beer Simonis, voorz. van de afd. Leiden. Na voorlezing der notulen en eenige in gekomen stukken, werd den heer Jansen het woord verleend, die in een overtuigen de en pakkende rede het nut van het Han- zelidmaatschap uiteenzette. Spr wees op de machten, die den middenstand langs alle zijden belagen. Daartegen dient een sterke dam opgeworpen door schouder aan schouder to strijden in de Middenstands organisatie. Men moet Hanzelid zijn, ook uit een oogpunt van goed zakenman, hoe paradosaal dit ook, volgens spreker moge klinken. Volgens zijn opvatting is de con tributie aan de vereeniging te beschouwen als de levensverzekeringspremie van den middenstand in het algemeen. De Midden stand heeft ook zijn taak te vervullen in het maatschappelijk leven door nl. do brug te vormen tusschen Arbeid en Kapitaal. Spreker beloofde, nu hij vasten voet in Voorschoten had verkregen, nog eens spoe dig terug te lcomen om eens een gezellige praatavond te houden. Een welverdiend applaus en dankwoord van den voorz. was het antwoord op deze mooie en kruiige rede. Na nog eenige vra gen omtrent do Hanzebank en het bezit van aandeelen der bank besproken te heb- gen, waaraan de heer Smit. correspondent der Hanzebank en de heer Simonis, rap porteur der Tayoncommissie hun aanvullen de verklaringen toevoegden, werd overge gaan tot verhooging der contributie van 6 op 8 gld. te betalen in twee termijnen. Bij de rondvraag werd nog medegedeeld, dat de secretaris, de heer B. H. v. d. Heuvel, alle klachten omtrent organisatie cn bank in ontvangst neemt, om die in de rayonver gaderingen te bespreken en de oorzaak te te doen verdwijnen. Besloten werd nog om tot onmiddellijke aanschaffing van een vaandel over ie gaan en het tekort van het vaandelfonds door het uitgeven van rentc- looze aandeelen a f 5 te dekken. Het was reeds laat toen deze vruchtdragende ver gadering werd gesloten. WOERDEN. Vier zonen der parochie priester. Het Paaschfeest lieeft dit jaar voor Rcomsch Weerden een bijzondere beteeke- nis: Tier zonen der parochie zullen dan hun Eerste Plechtige H. Mis opdragen. Ecu grootsche gebeurtenis! Katholiek Woerden zal dan ook in die dagen zeker blijken van belangstelling en vreugde geven. Zondag to 10 uur wordt de H. Mis op gedragen door den Weleerw Pater Sopho- nias Balvert. Do feestpredicatie wordt ge houden dcor den WelEerw. Pater E. Kraaij- vanger, kapelaan te. Gouda, oud-kapelaan alhier. Het zangkoor zal de 2-stemmigemis uitvoeren van Heijdt. De receptie is van 2i uur aan do pastorie, terwijl door den neomist, te 5 uur een plechtig Lof zal worden gecelebreerd. Maandag wordt te 10 uur d© H. Mis opgedragen door den Weleerw. Tater Flo- nanus Groen. De fecatprcdicatio wordt ge houden door den ZeerEerw. Pater N. van Vliet, gardiaan van heb klooster alhier. Hefc' zangkoor zal do 3-stemmige Mis van Hl' Cuijpers uitvoeren. De receptie h van 2—4 uur ter pastorie. Te 5 uur plechtig Lof. Dinsdag te 9 uur wordtdo H. Mis opgedragen door den WelEerw. Pater Orispinus Smits, De feestpredicatie wordt gehouden door den WelEerw. Pater Kok, kapelaan alhier. Het zangkoor zal de 3- stemmige Mis uitvoeren van Desmefc. Er is receptie van 13 uur aan de pastorie en lo 5 uur plechtig Lof. Woensdag te 9 uur wordt de H. Mis opgedragen door den WelEerw, Pater Cas- tus Vermeij. De feestpredicatie wordt ge houden door den ZeerEerw Pater fr. F. H. Megens, pastoor onzer parochie. Het- zang koor zal de 2-stemmige Mis van Heijdt uitvoeren. Receptie van 1—3 uur in de Pas torie. RECHTZAKEN De „Utilé en Tijdgeestioten". Gisteren werd voor de rechtbank te Rot terdam in hooger beroep behandeld de zaak togen den directeur van do N.V. „Utilé". Deze is door het kantongerecht te Rotterdam veroordeeld tot f 1000 boete of 40 dagen hechtenis wegens overtreding der Loterij wet 1905 (den verkoop van ..Utilé"- obligaties). Beklaagde deelde bij het verhoor mede, dat do premietrekkingen plaats vinden in overeenstemming met de trekkingen van do „Tijdgeest",, dat er tusschen beide onder nemingen overigens geen enkele verhou ding bestaat. Het O.M. mr. Van Lier zeide iu zijn requisitoir, dat de „Tijdgeest" al meer malen veroordeeld is. Toch gaat men maar steeds door en is er geen andere weg dan alles in beslag te nemen. Vroeger was de directeur van de „Tijdgeest" de man, doch deze vertoeft nu in het buitenland en deze beklaagde werd den laatsten lijd naar voren geschoven. Boete zal door de onderneming worden betaald. Het O. M. vraagt daarom veroordeeling tot drie maanden hechtenis. De verdediger, mr. H. P. Marchant, be toogde dat de wet premie-'eeningen vrij laat onder bepaalds beperkingen. Deze be klaagde zal moeten worden vrijgesproken. Het Nederlandsche volk zal de rechtbank dankbaai-dor zijn voor een vrijspraak dau voor een veroordeeling, want als vrij spraak volgt zal de Minister van Justitie wel spoedig komen met een wetsvoorstel, waarhij premieloterijen alleen plaats kun nen vinden met Kon. goedkeuring. Waar om wordt „Utilé" vervolgd en waarom „Het "Witte Kruis" en het Paleis voor Volksvlijt niet? Het Hof in Leeuwarden verklaarde in 1915, dat dc Tijdgeestpremie- leeningen toelaatbaar waren. Als overal iy beslagnemingen volgen, kunnen do direc teur van de.Tijdgeest en deze beklaagde in hun handen wrijven, want zij zijn dan van alle verplichtingen ontslagen en steken een voordeeltje van 7 tot 9 Ion in hun zak. De houders van obligaties zijn dan ge dupeerd en zijn hun f 900.000 kwijt. Plei ter bestreed op juridische gronden liet von nis van den kantonrechter en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 1 Mei. WRmEMBUS, Vraag: Welke is de beste weg van Roelofarendsveen naar Spierdijk? Hoeveel K.M.? Antwoord: R'veen, Aalsmeer, Am stelveen, A'dam. Buiksloot, Watergang, II- pendam, Purmerend, den Booms terpolder in over Oost Beemster en Noord Beemster, Avenhorn, de Goog, Zuid Spierdijk, Spier dijk. Afstand 61.4 K.M. V r a a g: Hoe moet men boerenjongens bereiden? Antwoord: Op een liter brandewijn neemt men 1 a 1XA pond rozijnen, 1 pond witte suiker, 1 pakje vanille suiker. De rozijnen worden goed gewasschen en een kwartier a 20 minuten met ruim water ge kookt. Wanneer zc koken suiker en vanille toevoegen. Als zo koud zijn geworden, voegt men do brandewijn toe cn men sluit ze in een flesch goed af. Vrijdag 18 April 1924 De sape van de Pilatusroos door P. G HOCKS. j In somher gepeins verdiept zat Pilatu3 een der ruime zalen van zijn stadhou- rlijk paleis. Weinige oogenblikken nog sleolits was fcet geleden, dat hij aan de woede der Jo llen overgeleverd had Dengene, ran Wien tij zelf getuigd had: „Ik vind geen schuld jn Hem". En nu reeds berouwde het hem, dat hij zich had ingelaten met dezen Recht vaardige, om Wien zijn echfcgenoote in den droom zooveel geleden had. „Wat is waarheid?" had hij den God- Diensch gevraagd. En deze vraag drong zich tier in da eenzaamheid onstuimig aan hem op. steeds luider en luider. En terwijl hij met gebogen hoofd die (iroorden steeds herhaalde en overpeinsde, viel zijn blik op zijn rechtervoet, slechts met een sandaal hekleed. Pilatus ontstelde. Hij ontdekt© daarop (en bloedvlek Vanwaar kwam die? Toen de Heiland uit duizend wonden bloedend voor den onreohtvaardigen rech ter stond, was een druppel van Diens dier baar bloed gevallen op den voet van den laffeu landvoogd. En zie, welke middelen deze nu aanwendde om de vlek te verwijde ren, zij baatten niet. De heerlijkste en wel bekendste zalven van het Oosten, ja zelfs het wonderwater uit het bad Bethsaida bleven zonder uitwerking. De vlek bleef als een bloedige herinnering aan zijn laffe daad. Hoor de sombere sage, die voortleeft aan de oevers van het Vierwoudstedenmeer, fraar de Pilatusberg zijn met nevelen om- lulden top verheft, hoog boven de wolken. Het was eenige jaren na den droeven dag, Waarop Pilatus den Christus veroordeeld bad tot den schandelijken kruisdood. «Daar trok langs het meer een man. Vreemd was zijn purperkleurig gewaad, vreemd de gouden band voor zijn voor hoofd. vreemd de zware gouden ring van het1 Romeinsche rijk, dien hij droeg aan den vinger, ten teeken, dat hij behoorde of behoord had tot de hooge heer3ohers der aarde. Maar geen trotsche heerschzuéht stond op zijn gelaat, te lezen. Rimpels .doorgroefden het, rimpels, kenteekenen van nameloozen angst en vreeselijke wanhoop. Dio man was Pilatus. Heen en weer ge slingerd als een riet in den wind, liad hij, om de vriendschap des keizers niet te ver liezen den Christus ter dood veroordeeld. Zie thans zijn loon! Daar trekt hij voort, door dien zelfden keizer gestooten .in bal lingschap en vervolgd en gefolterd door de knagingen van zijn geweten. Hij hoopt© rust to zullen vinden in een ver land, in noemde omgeving. Hij had vergeefs ge hoopt. Alles had hij moeten achterlaten: eer, roem, macht Zijn geweten moest hij in zich meedragen en pijnigde hem dag Aan dag, uur aan uur. En zoo kwam hij aan het groote meer, waarlangs de heirbaan voerde, op welke hij de Alphen was overgetrokken. Rustig kabbelden de golfjes beschenen door het licht der ondergaande zon, die de Alpentoppen deed gloeien in grootsche pracht. Maar Pilatus had geen oog voor dat Schitterende schoon. Hij stond daav een gebroken man. En terwijl hij daar zoo stond werd de sluier, die over komende tij den lung, voor hem opgelicht. Hij zag het Kruis, dat. teeken van smaad en schande glanzen op de torens der kerloen Hij zag het schitteren in de kronen der koningen én prijken in de zwaarden der krijgers. Hij Aag voor dat Kruis zich vol eerbied buigen allen, die waren in den Hemel, op de aarde cn onder de aarde. En in dat teeken zag hij FEUILLETON DE PROOI VAN DEN GIER. Naar het Engelsch van H. de Vere Stacpoole. U) Hij bracht haar naar de taxi die wat Verder op het plein stond. Violet stapte in en het rijtuig reed weg, terwijl het Meisje niet wist, wie de persoon was die als chauffeur fungeerde. Aan de deur van het huis Fox Street, faaar Savage woonde, stapten zij uit. Als u mij het genoegen wilt doen om mee naar mijn zitkamer te gaan, juffrouw nynue, zeido hij, dan hébben Primrose en ik nog het een en ander met u te be spreken. De jongen kan op de taxi letten. Hij ging haar voor, stak de lamp op in zitkamer, zette stoelen gereed voor Vio- kt on Arthur en naan zelf plaats in een armstoel. Hij begon terstond te vertellen frat hij wilde. Ik wou gaarue welen, hoe dat cryp togram in hanclen van uw vader kwam. Jat heeft hij u zeker wel verteld. O ja, antwoordde Violet, hij heeft mij dat verhaal dikwijls gedaan. En toen Vei'lel de zij hem heel precies in bijzon derheden het dramatische verhaal van het Smden van het document op het lijk van Sloinnietz in de boerderij op de heide. Zoo, zei Savage, een boerderij op de Veldt, bij Harrysmith. Hebt u eenig idee feu do juiste ligging van die boerderij? Ik heb een kaart, waar de juiste lig- Smg op staat aangegeven. Het is een •dart die gedurende de Boerenoorlog ge- overwinneri dé martelaren, wier lillende lichamen bloedend en verscheurd in dc arena lagen ter liefde van Christus; de 'kruisvaarders, di© optrokken vol moed ter verovering van Jerusalem, de 'heilige stad. En hij hoorde opstijgen ten Hemel de hoop volle zangen ter cere van dat Kruis: O trux ave, spes unica. En naast dat Kruis zag hij zijn eigen naam: Pilatus, voor eeuwig geschandvlekt. Een (koud angstzweet parelde hem op het voorhoofd en in doffe wanhoop sloeg hij den oogen ten hemel. Inmiddels verdween de zon achter de bergen. Het landschap hulde zich in neve len De gouden gloed werd van de golven weggevaagd en maakte plaats voor een dreigend zwart, De geheele natuur, pas nog zoo vredig, kwam in opstand, en Pilatus, als door hel- selie machten voortgezweept, vluchtte weg, in den duisteren nacht. De goede geest had hem voor altijd verlaten en de duivel der wanhoop vatte hem met zijn sterke klau wen aan en plofte hem in de peillooze diep ten van het donkere meer. Een korte verschrikkelijke doodstrijd en do Romeinsche landvoogd had opge houden te leven. Maar liet meer wilde geen graf zijn voor dezen man. In toomeloozen toorn begon het te bruisen cn te zieden. De golven schuimden hoog op en niet een geweldige kracht wierpen de woedende wateren het levenlooze lichaam aan land. En als door een wonder wies het- en rees het omhoog en veranderde het in een starren steenklomp, die uitdijde tot een somber berggevaarte reusachtig groot. De voet van den steenen Pilatus strekt zich uit tot ver in het blauwo meer en op dien voet bloeien alpenrozen van wondere kleurenpracht, zichtbaar allen op den Goe den Vrijdag, maar slechts voor schuldeloo- ze. reine menschenkinderen Wie zulk een wonderbloem bezit of aan schouwen mag is gevrijwaard voor alle kwaad zoo wil het de sage. Maar sinds menschenheugenis heeft geen sterfelijk oog dat wonder meer aanschouwd, want juist op den Goeden Vrijdag bruist en kookt het meer en wordt de voet van den Pilatus onzichtbaar genaakt door de woe lende wateren. BiRWEISLANO DE GEREFORMEERDEN EN HET EUCHARISTISCH CONGRES. Dat lang niet alle Protestanten de ge voelens doelen, als door den confessionee- len Nederl. Herv. predikant H. Bakker geuit, kan blijken uit deze woorden van de Gereformeerde „Heraut": „We staan op ons recht, inaar aan anti papisme doen wo niet. Daarom komt er wrevel in ons, als we lezen, dat de Her vormde Kerkeraad van Amsterdam den 20sten Juli wil bestemmen tot eene boete dag in verband met het Eucharistisch Congres, dat in de hoofdstad zal worden gehouden. Waar haalt men den treurigen moed vandaan? Een kerk, die in eigen boezem vlak in de nabijheid van Am sterdam een man als Theesing (Thee- sing is de predikant uit Middelie, die eenige maanden geleden groote opschud ding verwekte door zijn brutale propa ganda voor het ongeloof en die trots de „ziedende verontwaardiging" van do „Ne derlander" e.a. protestantsche bladen, ge handhaafd bleef als predikant. Red. „Tel.") ongemoeid laat, heeft toch wel an dere dingen om zich over te verootmoedi gen. En we wagen dan ook wel te voor spellen, dat onze Gereformeerde Kerken aan deze dingen niet mee zullen doen". Het Wit-Gcle Kruis In het Bisdom Haarlem. Aan het eerste jaarverslag van de R.-K. Federatie „Het Wit-Gele Kruis" in het Bis •dom Haarlem ontleenen we het volgende: „De R.K. Federatie „Het Wit-Gele Kruis" in 1922, te Castricum opgericht, heeft gedurende haar bestaan niet te lij den gehad aan overvloed van sympathie en medewerking van de verschillende or ganisaties. Op de ruim 200 circulaires, door bemid deling van den R.-K. Vrouwenbond cn dc K.S.A. rondgezonden, werden slechts 4 antwoorden ontvangen, n.l. uit Blokker, teekend is van het district om F'arrismith •heen. Vader heeft een merk er op gemaakt om de juiste ligging van de boerderij aan te geven. Goedheel goed. Die kaart kan misschien een groot fortuin voor u belee- kenen, juffrouw Prvnne. Kunt u mij die kaart geven- O, ja, die is in mijn tasch en u kunt die van avond nog hébben. Goed. Nu nog een vraag. Uw vader dacht stellig dat het cryptogram betrek king had op grooten rijkdom'' Hij zei, dat het een fabelachtigen rijkdom vertegenwoordigde. Misschien overdreef hij wel wat, maar hij was een knap en verstandig man en zou nooit iets gezegd hebben als hij er niet heel zeker van was geweest. Denkt u dat ik het terug krijg? Het cryptogram is op het oogenblik naar mijn beste weten in een huis in Park Lane *-• in de woning van W. W. Moschel les don diamantmagnaat. Daarop vertelde hij haar de affaire bij Goldberg. Zou u ze niet kunnen arresteeren en het zoo terugkrijgen? vroeg het meisje. U weet niet van hoeveel gewicht het voor mij is. Niet, dat ik in het bezit wenscht te komen van een groot fortuin; ik zou al leen genoeg willen hebben om van te le ven, want ik sta zonder eeli cent op de wereld. Nu was Savage een streng man, maar toen hij een onschuldig en bekoorlijk kind voor hem eens aankeek en haar 'be roep op hem hoorde, werd zijn hart met ergernis vervuld tegen den rijken, dikken Goldberg en den hedriegelijken Moschel les, de geldwolven, die dit lam hadden beroofd. De zaak was erg genoeg om een steenen hart to vermurwen. -Ik zal iets beters doen dan ze arres teeren, zeide hij. Laat u het maar aan mij over. Als u 't goed vindt, zou ik nu terug willen rijden naar Gannon Square om die kaart te halen, die heb ik waar schijnlijk noodig. Zij reden terug naar het huis in Gan non Square. Violet ging naar binnen en kwam na een paar minuten met een enve loppe terug. Hier is de kaart, zeide zij, die aan Savage overhandigend. Dank u, antwoordde hij, ik zal u van tijd tot tijd laten weten, hoe de zaken loo pen. Misschien is u wel eens noodig als getuige. Zou dit adres u altijd vinden? Ik denk van wel, antwoordde Violet, tenminste, ik zie voorloopig nog geen kans om een betere betrekking te krij gen, en mocht ik hier vandaan gaan, dan zou ik toch mijn volgend adres hier ach terlaten. Savage reed weg en Arthur bleef nog een oogenblik om goeden nacht te zeggen Mag ik morgenavond terugkomen? vroeg hij. Ik hen altijd thuis, 's avonds na ze ven uur, antwoordde Violet. Ofschoon zij nooit over liefde gesproken hadden, wisten zij er beiden toch alles van. In de laatste paar dagen waren zij onmisbaar voor elkander geworden. Do redenen, waarom Arthur nog zweeg, wa ren alleen zijn eigen onzekere vooruit zichten en de slechte omstandigheden waarin het meisje verkeerde. Hij wensch- te haar goeden nacht en zij ging terstond naar boven, waar zij juffrouw Straight vond, die al uit het theater lerug was. Ik kon er niet inkomen, zei juffrouw Straight, er was iets niet in orde met het kaartje, maar ik hoorde het publiek snor ken, en dat is toch altijd iets. Toen Savage hem verliet, nam Laverne een obserbatiepost in hij het hek van het Park op voldoenden afstand van Mosehei- les om niet opgemerkt te worden. Zijn oogen waren niet op het huis van Moschel les gevestigd. Hij keek naar alles en nog wat behalve naar het huis en toch zou er geen gordijn naar de hoogte hebben kunnen gehaald worden of hij zou het gemerkt hebben en niemand zou het huis in of uit hebben kunnen gaan, zonder dat hij het zag. Dit somber uitziend individu scheen zelfs oogen achter in het hoofd te hebben Zoo ging er een uur voorbij, zouderdat er iets gebeurde. Toen gegon Lavenno eens op en neder te loopen, elke politie-agent die hem passeerde, kende hem en hij hield er nu gu dan eens een aan om een praatje te maken en zoo den tijd rond te komen. Het werd zes, zeven uur en nog bleef het huis stil behalve dat éénmaal de bottelier op de stoep kwam, een poosje naar buiten keek in Park Lane en toen weer verdween. HOOFDSTUK XVI. Groot Weston. Om negen uur gaf Lavenne den agent, die op post had geslaan en afgelost werd, een stukje papier mee, waarop gekrab beld stond: Savage, New Scotland Yard. C'con tee ken. Lavenne. Wil je dat even telefoneercn? vroeg hij. De uren verliepen. Als er een achter deur was geweest aan het huis van Mo- schelles had hij kunnen clenken, dat Geld berg daardoor verdwenen was, maar een achterdeur was er niet en hij bleef op zijn post. Te middernacht kwam er een agent in burgerkleeding naar hem toe, die zei: ik kom u voor een uur aflossen. Lavenne ging heen, ging iets eten en •drinken en was in minder dan een uur terug. Hij ging weer op zijn post staan en bleef daar den geheelen nacht. Toen Savage den volgenden morgen om negen uur op den Yard kwam, kreeg hij een stuk papier,'waarop stond: Van mor gen om acht uur verlieten (wee hoeren, waarschijnlijk Goldberg en Moschelles, het huis van Moschelles en namen een rijtuig naar Liverpool Street. Ik volgde ze. Zij hebben kaaltjes genomen naar Groot Weston. Daarheen volg is ze ook. Ik tele foneer dit op het station Liverpool Street Ha, riep Savage, en wat moeten die twee sinjeurs op Groot Weslon. Uitste kend, dat ik ze Lavenno achterop heb ge stuurd. Die zou ze volgen naar Timboek- toe, als het noodig was. Wat zouden zo daar moeten? Hij had dien dag nog veel te doen en moest zich nu nog met andere zaken bezig houden. Om twaalf uur 's nachts was er nog geen bericht van Lavenne, maar toen hij den volgenden ochtend op New Scot land Yard kwam, vond hij er Lavenne zelf met gewichtige berichten. (Wordt vervolgd). .1

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3