15e Jaargang. DONDERDAG 17 II PRIL 1924 No. 4437 DeABONNEMÉNTSPRIJSbedraagt bi) vooruitbetaling {Foor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal, fëij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaak Franco per post 1 2.95 per kwartaaL |Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschOnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT, ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 u POSTBUS No. II OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 cent per roget Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het a dubbele van het tarief berekend. 2 Kleine advertentfën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 2 0.50. Dit nummer bestaat uit teeo bladen. De Antirev. partij. In de Anti-Revolutionaire pers ziin de paar laatste weken onvriendelijke uitingen Ite beluisteren naar aanleiding van bet op treden der Katholieke Partij in de Tweede Kamer. Eerst het stemmen voor de motie-Scha per inzako de volledige doorvoering van de Arbeidswet. De Anti-Revolutionairen, uitgezonderd de heer Smeenk, zijn niet met deze motie medegegaan. De Kalholie ken wel. ,Wij hebben reeds opgemerkt, dat de houding der Katholieke Partij in deze heel goed verklaarbaar is. 't Was wel duidelijk, dat de motie niets beteekendemaar daartegenover stond, dat Ministeiv'Aalberse deze niet stevig van zich had afgewezen; integendeel! En, zoo de Katholieke Ka merfractie dientengevolge in deze in tweeën zou zijn gevallen, zou de indruk daarvan zeker verkeerd, zijn geweest en zou (hier gehéél ten onrechte „democraten" van „conservatieven" zijn onderscheiden. ,War wij dus hier tegenover de Anti-Bev. de houding der Katholieke Kamerclub vol- - komen kunnen verdedigen daar bren gen wij onzerzijds eerstgenoemden toch respect voor hun tegenstemmen, wat blijk gaf van zelfstandig en objectief oordeelen, wars van zelfs allen schijn van kiezers- yrees. ■Een ander feit der laatste paar da gen is dat betreffende 'het bekende art. 40, dat ook mede door den steun van Katholie-^ ken (vier leden uitgezonderd) - is aange houden, terwijl de regeering had voorge steld het te verwerpen. Ook hier is de houding der Katholieken Ongetwijfeld te verdedigen. 'Maar ook hier weer treft iets stoers in de houding der Anti-Bev. Kamerclub, die in heb aanhouden van art. 40 blijkbaar geen eisch van recht en billijkheid za gen en dus zonder aarzelen tegen stemden hoe ook duizenden kiezers er over zonden denken. Meermalen hebben we het stevige in het optreden der politieke leiders van de Anti- Bev. den laatst en tijd met sympathie kun nen gadeslaan. •Men den'ke aan hun houding bij het Pau selijk Gezantschap er stelle die tegen over het optreden der Clir. Historischen. 'Geen gegronde vrees voor stemmen verlies beïnvloedde hier het optreden der Anti-Bev. En meerdere zulke feiten zijn er aan te wijzen. Werkelijk, er zit in, de Anti-Bev. partij ruggegraat beginselen liggen uitgedrukt in haar optreden, dat over het algemeen waar en waardig is. Wij willen wenachen, dat heb zoo zal blijven. buitehh-amd De Rapporten der Deskundigen. Het schriftelijk antwcord van Duitschland. Gisterochtend werd door den voorzitter der Ivriegslastencommission to Parijs aan den voorzitter der herstelcoipmissie_ het Duitsche antwoord overhandigd. Dit be paalt zich tot een korte verklaring^ volgens welke Duitschland bereid is aan de uitvoe ring van het rapport-Dawes mede te wer ken. Meer is van de herstelcommissie niet verlangd geworden. Alles, wat boven dit antwoord uitgaat, zal onderwerp van "aparte besprekingen moeten worden. Eenige restricties? Kaar de „Petit Parisien" uit Berlijn verneemt, maakt de Duitsche xegeering haar medewerking aan de oplossing van het herstelprobleem op basis van het rap port der experts van de volgende voor waarden afhankelijk: Opheffing van de bezetting van het Roer gebied en de economische sancties en ont ruiming van Dusseldorp, Duisburg en Ruhrort, alsmede 't toestaan aan Duitsch land van de commercieele voordeelen, ver bonden aan de positie, van meest begun stigde natie en zoo groot mogelijke vermin dering van de bezettingskosten. Frankrijk maakt reservos. 1 Geen tegenspraak doch interpretatie! Do verklaring, door den heer Ramsay MacDonald afgelegd, dat het noodzakelijk is om de conclusies der doskundigen- comité's in haar geheel te aanvaarden, ■jvordt te Parijs op verschillende wijzen be sproken. Men merkt op, dat het onver mijdelijk zou zijn, dat de Commissie van 'Eerstel, evenals de Fransche regeering, op bepaalde punten eenige reserves formu leert. De reserves, die Poincaré in zijn rede maakte, zijn geenszins in tegenspraak met den tekst van de conclusies der des kundigen, doch interpreteeren hem slechts. Poincaré's rede heeft evenwel de opmer king, die van Fransch standpunt te maken tonden vallen, niet uitgeput. De „Temps" b.v. betoogt gisteravond, dat het voorstel der deskundigen om een comité van zes leden in te stellen, dat het recht zou heb ben om de inningen ten behoeve van de schadevergoedingen op te schorten, wan neer zij op gevaarlijke wijze den fiscalen of economischen toestand van Duitschland bedreigen, onaannemelijk, en zelfs in strijd met het verdrag van Versailles is. Bedoeld comité, waarin Frankrijk slechts één stem zou hebben, zou beslissingen nemen met een stemmenmeerderheid van twee-derde; terwijl het verdrag van Versailles aan de Commissie van Herstel het recht toekent. Duitschland een moratorium toe te staan, niet bij meerderheid van stemmen, doch met algemeene stemmen. De „Temps" meent, dat het nieuwe comité alleen de be voegdheid zou moeten hebben om adviezen te geven en niet om beslissingen te nemen Duitschland. De Micum-verdragen. De verlichtingen voor Duitschland. De nieuwe Micumv er dragen bevatten, bij nader inzien, toch eenige kleine ver lichtingen. Het totaal der te leveren kolen is hetzelfde gebleven, alhoewel de socialis tische parlementsdienst mededeelt, dat het totarl op 1.8 millioen ton per maand is vastgesteld, waarvan 1,7 millioen ton uit het Roergebied en de rest uit de omgeving van Aken moet komen. De duur der verdragen is vastgesteld tot de inwerkingtreding van het rapport- Dawes. 15 Juni is echter als limiet aange wezen. Vervolgens verklaren de mijneigenaars de verdragen te zullen erkennen, die de Micum met de fabrikanten van nevenpro ducten afsluit. Zij zullen echter voor-dit jaar niet meer dan 10 pCt. behoeven af te staan. De prijs der aan de regie te leve ren kolen wordt op 94 pCt. van den offi- cieelen Duitschen kolcnprijs berekend. Ook hier gaan dus de Duitschers beduidend vooruit, daar deze prijs berekend werd naar de Fransch-Belgische kolenprijzen, hetgeen bij lagen frankenstand voor de Roersche magnaten gevoelige verliezen medebracht. Voorts bevatten de verdragen nog eenige kleine tegemoetkomingen inzake de leve ring van kolenwagens, brandhout, enz. Verondersteld wqrdt, dat de Micum in deze matigingen slechts berust heeft in de hoop, dat een of ander geldschieter de Roermijnen niet voldoende credietwaardig zal achten om ze geld voor te schieten, zulks ook in verband met de berekening van andere kringen, dat Duitschland spoe dig een internationale leening van 800 mil lioen zal krijgen en dat dit geld o.a. be nut zal worden om de Roermijnen ten voordeele van de Franschen weer in orde te brengen.. De Franschen in bezet gebied. Geen onbeperkt ontslag. In het bezette geb'ied is vandaag een nieuw besluit afgekondigd, dat wederom ernstig inbreuk maakt op 't politieke zelf beschikkingsrecht. In dit besluit wordt uit drukking gegeven aan de opvatting, dat bij de talrijke ontslagen van ambtenaren en beambten uit 's rijksdienst, uit den dienst van den Pruisischen staat en uit den gemeentedienst in het bezette gebied, andere dan zakelijke overwegingen, steu nende op-do wet tot vermindering van het aantal beambten, beslissend zijn geweest. Aan de overheid van staat en gemeente worde verboden, verdere ontslagen to geven alvorens de Bezcltingsautoriteiten in elk afzonderlijk geval zijn gehoord en haar toestemming verkregen is. Gr at ie voordeSchup o's. Den Schupo-agenten, die in verband met de gebeurtenissen in September j.l. veroor deeld waren, is thans gratie verleend. Een nieuw landverraadproces. De Oberreichsanwalt te Leipzig heeft een vervolging wegens landverraad ingesteld tegen den socialistischen ex-minister Li- pinski en den verantwoordelijken redac teur Freytag der „Leipziger Volksztg." Het nieuwe Duitsche zilvergeld. Het nieuwe zilvergeld zal pas na Paschen worden uitgegeven en wel in vol doende hoeveelheid voor de dagelijksche behoefte. Aanhangers van Hitler veroordeeld. Het Volksgericht te München heeft gis teren eenige medewerkers van Hitier, twee voormalige officieren en een luitenant der Beiersche Landespolizei, tot vestingstraf en booten veroordeeld, doch de straf opge schorst en hen op vrije voeten gesteld. De beperking der Duitsche pleizierreisjes. Zwitserland vraagt zachtere bepalingen. De Zwitsersche Bondsraad heeft door bemiddeling van den gezant te Berlijn, de aandacht van de Duitsche regeering goves- tigd op do groote schade, welke de Duit sche verordening op het reizen naar het buitenland, aan de Zwitsersche hotel industrie dreigt te berokkenen. Aan de Duitsche regeering is thans verzocht, met het oog op de vriendschappelijke betrek kingen tusschen de beide landen, de zeer voorschriften te verzachten. België. Het groot-Nedelandsch Studentencongres Een aanklacht tegen Neder- landsche betoogers. Volgens de „Nation Beige" heeft de re serve-luitenant Mot den Anvxt, die enkele maanden geleden den Duitschen zaakge lastigde te Brussel molesteerde, gister ochtend bij het Brusselsche parket een aanklacht tegen onbekenden ter zake van opruiende kreten ingediend. De aanklacht betreft de-Nederlanders, die te Tervueren aanwezig waren, toen daar het overigens onbeduidende relletje met fascisten plaats had. Bij de aanklacht is een stuk gevoegd waarhij vier ooggetuigen, allen reserve officieren, verklaren, dat de betoogers „Oranje-hoven" hebben gezongen en „Leve "Wilhelmina" geroepen als antwoord op het „Leve België"-geroep der fascisten. Verder zou men herhaaldelijk „A bas la Belgique" en „Weg met België" hebben geroepen, terwijl de tegenmanifestanten de Brabanconne zongen. Tegen België werd volgens de aanklagers zoowel ge schreeuwd door de Hollandsche als door de Vlaamsche studenten, doch volgens het stuk zouden deze laatsten slechts na- ievelijk den cri de guerre hebben her haald, die arglistige buitenlanders hen hadden geïnspireerd.^ Elders haalt de „Nation Beige" met bijzonder genoegen het oordeel aan van Julius Hoste in het „Laatste Nieuws" over het studentencongres. Hoe goed bedoeld óok en hoe zeer de onvertogen woorden van een paar sprekers op de congresdagen door vele Vlamingen worden afgekeurd, het artikel van Hoste, gepubliceerd op den dag dat een Warning om zijn Vlaam sche overtuiging wordt vermoord, verwekt als ongepast heel wat opschudding in al de Vlaamsche kringen, te meer daar men gewaar wordt, dat de anti-Vlaamsche pers stemming tracht te maken voor den Waal schen student, die den Vlaming zoo maar neerschoot. Engeland. Uit het Lagerhuis. De toestaad in de mijn industrie. In het Lagerhuis zeide Shaw, de mi nister van Arbeid, dat het er geenszins naar uitzag, dat de mijnwerkers den ar beid zouden neerleggen, doch dat er inte gendeel alle kans was op een regeling, die aan de mijnindustrie voor zeer langen tijd vrede zou brengen. Ramsay Mao Donald over het vraagstuk der bewapeningen De heer Ramsay Mac Donald, -die in het Lagerhuis sprak over 'het ontwapenings- vraagstuk, zeide, dat wanneer enkele der bestaande Europeesche problemen waren opgelost, het vraagstuk der bewapeningen ernstig onder het oog moest worden ge zien. Hij herhaalde, dat de regeering be reid was, het initiatief te nemen tot, of een uitnoodiging aan te nemen voor, een. internationale conferentie. Het was vol gens hem van het grootste belang, dat er tusschen Engeland en Frankrijk geen misverstanden bestonden,doch ook andere mogendheden namen deel aan de zeer on gelukkige bewapeningen in de lucht, zoo dat het beter zou zijn, wanneer een ver drag inzake deze bewapeningen naar het voorbeeld van het Washingtonsche ver drag betreffende de vlootbewapeningen kon worden tot stand gebracht, opdat allo landen zich veilig konden gevoelen. Liberale ontstemming tegen Labour. Naar verluidt, is op het congres van de liberale partij, waarvan Asquith voorzit ter is, felle critiek uitgeoefend op de vij andige gezindheid in tal van districten van Labour ten opzichte van de liberalen Lloyd George onderschreef deze klachten. Hij verklaarde, dat de tijd gekomen is, „dat de liberalen hun positie met betrek king tot de regeoring diénen te herzien" Na Paschen zal het congres der liberale partij ter verdere behandeling van deze aangelegenheid worden voortgezet. Tsjecho-Slowakije, Wear een schandaal. Vliegongelukken het gevolg van malversaties. De jongste vliegongelukken in Tsjecho- Slowakije hebben den militairen autoritei ten aanleiding gegeven tot het instellen van een uitgebreid onderzoek. Hierbij is gebleken, dat bij de leveringen van mate rialen voor de militaire vliegmachines al lerlei onregelmatigheden zijn gepleegd. De autoriteiten zijn voornemens, hier tegen nog veel strenger op te treden dan bij bet benzine-schandaal. Roemenië. De houding tot Rusland. Gebeden voor den vrede. In verband met de heerschende span ning tusschen Rusland en Roemenië heeft de paus gelast, dat Zondag na Paschen gebeden moeten worden gezegd voor den vrede en de verzoening der wereld. Rusland. Nog meer sp ion nage-processen. Uit Riga wordt gemeld, dat te Odessa vijf persoffen ter dood zijn veroordeeld wegens spionnage ten behoeve van Polen. Vijf anderen zijn veroordeeld tot langdu- ige gevangenisstraffen. De veroordeelden zijn meerendeels officieren, Amerika. Spanning tusschen Amerika en Japan. Immigratie van Japanners Door het Huis van Afgevaardigden is een wetsontwerp aangenomen, waarhij de immigratie van Japanners in Amerika niet wordt toegestaan. Daarover is men in Japan niets te spreken. De ernst van den toestand, ontstaan door dit Amerikaansch besluit is tot uit drukking gebracht in een lange, officieel© Japansche verklaring, 'tegenover Ameri- kaansche journalisten afgelegd. In deze verklaring wordt er op gewe zen, dat deze uitingen, welke na langdu rige pogingen tot versterking der vriend schapshanden tusschen Japan en Amerika komen, tot groot gevaar aanleiding geven. De uitsluiting van alleen Japansche on derdanen kwetst, zonder dat aan Amerika oenige voldoening wordt gegeven. De ver klaring eindigt aldus: „Amerika staat als Christelijke natie in Japan hoog aangeschreven en heeft door zijn ontwapeningsvoorstellen en hulpver leening bij de aardbeving in Japan een goed voorbeeld gegeven." BIHMEIILJIMP INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES. (Officieel) Congreskaarten. In de grootste plaateen van ons land zijn vertegenwoordigers aangesteld om degenen die het a.'s. Eucharistisch Congres willen bijwonen, bij te staan en in te lichten, bun namen te mofceeren en aan bet bureau over te raak en, opdat voor bet verkeer, de huis vesting en de bewijzen van toegang zorg kan gedragen worden. Hieronder publiceeren wij eenige na men.- Naar aanleiding van verschillende bij bet Congresbureau ingekomen vragen om inlichtingen of er ook dagkaarten zullen worden beschikbaar gesteld, zij medege deeld, dat dit wel in de bedoeling ligt, doch dat tot he't beschikbaar stellen ervan alsnog niet kan worden overgegaan, aangezien al lereerst gezorgd moet worden voor de genen uit binnen- zoowel als buitenland, die zich als congressist lieten inschrijven en aan het geheele Congres zullen deelnemen, voor wie dus op eongressamenkomsten plaat, een dienen te worden gereserveerd. Eerst wanneer de termijn van 1 Mei tot bet aanvragen van doorloopende congres- kaarten voor Nederland zal zijn verstre ken en bij benadering tevens kan worden vastgesteld he't getal buitenlandsche con gressisten eerst daarna lean overge gaan worden tot bet vaststellen der over blijvende plaatsen, voor dagkaarten. Ieder die dus verzekerd wil zijn van een plaats en ziek voor teleurstelling wil vrijwaren, vrage tbans een doorlo opende congreskaart aan. Later zal tijdig worden gepubliceerd wan neer de bedoelde dagkaarten worden ver krijgbaar gesteld. Aanvragen thans om dagkaarten kunnen bijgevolg niet beantwoord worden. Adressen zijn 0. m.Y Alpben aan den Bijn: J. J. M, v. d. Bosoh, van Mandelslotenstraat 45. Gouda: A. C. van Berkel, Lange Tiende- weg 7. HaarlemmermeerMej. van 't Biet, Kruis weg Hoofddorp. Hillegom: Joh. Gerritsen, Stationsweg 57. Leiden: Bestuur K S. A. (Boekraad), S teens cbuur. Lisse: (Job. Gerritsen, Hillegom). Woerden: (A. 0. van Berkel, Gouda). Broodbakkerijen. Overwerkvoxgunningen. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft: A. vergund, dat in broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks: lo. door hoofden of bestuurders en door hakkers gezellen: a. in den nacht van Vrij dag 18 op Zaterdag 19 Aprili 1924; b. van Vrijdag 6 op Zaterdag 7 Juni 1924, iu af wijking van het bepaalde in art. 35, twee- do lid, der Arbeidswet 1919, arbeid woTdt 'verricht, onder voorwaarde: voor wat de onder a en b genoemde tijdsruimten betreft: dat de arbeid net wordt aangevangen vóór middernacht, met dien verstande, dat in broodbakke rijen, aan welke cene vergunning, als be doeld in art. 37, eerste lid, der Ar! Is- HET VOORNAAMSTE NIEUWS* BUITENLAND. Draaierijen van Frankrijk aangaand# de deskundigen-rapporten. Te Brussel is een aanklacht ingediend tegen demonstreerende Nederlanders. Ramsay Mac Donald over en conferen» tie tct beperking der luchtbewapening. Gespannen toestand tusschen Amerikl en Japan. BINNENLAND. Mededeelingen betreffende het Eucha* ristisch Congres. Overwerkvergunningen voor broodbak' kerijen. De herhalingsoefeningen in 1924 (L. en. VI.). wet 1919, is verleend, alsdan» reeds om 10 uur (}es namiddags met arbeil, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens^ 7nag worden aangevangen; voor wat de onder a genoemde tij da-; ruimte betreft: dat op 21 April 1924 geen arbeid wordt verricht; voor wat de onder b genoemde tijds-i ruimte betreft: dat op 9 Juni 1924 geen arbeid wordt verricht; 2o. door hakkersgezellen op Zaterdag 19 April 1924 en op Zaterdag 7 Juni 1924, in afwijking van het bepaalde in art. 40, eerste lid, der Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht, onder voorwaarde, dat door hen op die dagen telkens niet langex dan 13 uren wordt gewerkt, en in elk der weken, waarin die dagen vallen, niet lan-< ger dan 50 uren; 3o. door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen: a. op Dinsdag 22 (April en op Dinsdag 10 Juni 1924; b. op Woensdag 28 Mei 1924, in afwijking van het bepaalde in art. 35, tweede lid, der Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht, onder voorwaarde: voor wat onder a en b genoemde data betreft: dat de arbeidstijd telkens is ge'e- gen tusschen 4 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags, of, indien, ingevolge het bepaalde in art. 35, tweede lid, onder e en f, der Arbeidswet 1919, om 5 uur des voormiddags met den hakkersarbeid mag worden aangevangen, tusschen 3 uur des voormiddags en 8 hut des namiddags, een en ander met dien verstande; dat voor zoover betreft broodbakkerijen, aan welke eene vergunning, als bedoeld in art. 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919 is ver leend op die dagen telkens gedurende twee uren vóór het tijdstip, waarop a'sdan de hakkersarbeid mag aanvangen, arbeid, bestaande in 'het gereedmaken van deeg en ovens mag worden verricht; voor wat den onder b genoemden datum betreft: dat .op 29 Mei 1924 geen arbeid wordt verricht; 4o. door één persoon op Dinsdag 22 April 1924, op Vrijdag 30 Mei 1924 en op Dinsdag 10 Juni 1924, in afwjking van het bepaalde in art. 35, tweede lid, der Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht, bestaande in het stoken van ovens, onder voorwaarde, dat zijn arbeidstijd telkens is gelegen tusschen middernacht en 8 uur dos namiddags; B. hoofden of bestuurders van de onde.r A genoemde ondernemingen er aan herin nerd dat: lo. indien van de vergunning gebruik _wordt gemaakt, overeenkomstig bet r>e- Paaide bij art. 10, derde lid, van het Rust tijden- en Arbeidslijs'enhesluit voor fa brieken of werkplaatsen 1923, uit oen naast do arbeidslijst opgehangen geschrift op duidelijke wijze de regeling van de ar- fieids- en rusttijden moet blijken; 2o. het onder A bepaalde geen bevoegd-» heid geeft om of te wijken van art. 40, vierde lid, der Arbeidswet 1919, waarbij 13 bepaald, dat aan een bakkersgezeli e tusschen 8 uur des namiddags en 0 uur des voormiddags hakkersarbeid verricht, onmiddellijk vóór-den aanvang van zijn arbeid, die geheel ,of gedeeltelijk tusschen die uren is gelegen, een onafgebroken rusiüijd moet worden gegeven van tien uren. i' Verkoop van verseh brood voor 10 uur. 1 De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen in alle gemeenten m s Rijks vergund, dat, in afwjikimg van hel bepaalde bij art. 35. zesde lid, der Ar-» biedswet 1919, op Zaterdag 19 April, I>.us, dag 22 April. Zaterdag 7 Juni en Pi us-» dag 10 Juni 1924 deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is: a. van half 8 uur des voormidd v..- at uit het gebouw met aanhoorigheden, waar-i iu zich de broodbakkerij bevindt, wordt vervoerd; 1 b. van S uur dos voormiddags af worut verkocht of afgeleverd. Het Tweulsche Tcxiielconflict. De onderhandelingen. Omtrent het verloop der ioivfsle conK'

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1