aanraking gahomcn 'net de ma chic-. faai- door hij bijna direct overleed. Overreden en gedood. Gisterenavond is do 62-jarige Van X ij nat ten door do stoomtram te Prince::';. over reden en gedood. Doodelijke val. Do 1234-jarige C. L uit de Bloem castraat te Nijmegen, die op een duiven plat op den uitkijk stond is van die 12 meter hooge plaats gevallen en met schedelbreuk opge nomen: Hij overleed weldra aan de gevol gen. C.TH Ongeluk op een korenmolen. Maandagmiddag kwam de oudste zoon van den molenaar J. te Groesbeek met zijn kleeren in aanraking met het drijfwerk der molensteenen. Voordat iemand hulp kon verleenen. werd de man eenige malen rond geslingerd. In zeer ernstigen toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Nij megen vervoerd. Poging tot doodslag. Maandag werd te Assen gevankelijk bin nengebracht Harm M. arbeider te de Ma ten, gemeente Eminen, verdacht van poging tot doodslag op zijn kameraad. Door een auto aangereden. Maandagavond is op den Middenweg in Watergraafsmeer de 22-j. dienstbode R. door een auto aangereden. Zeer ernstig verwond aan hoofd en bewusteloos is ze naar het Burgerziekenhuis vervoerd. De auto reed met 40 a 50 K.M. snelheid. De eigenaar P. en de bestuurder zijn door de marechaus see verhoord. Voorloopig is beslag gelegd cp den auto. Botsing tusschen auto en tram. Men meldt uil. Velp aan de ..Msb.": De heer J. W. R. uit Leeuwarden, die met zijn auto uit de richting Rheden kwam rij den naar Velp. wilde even voorbij café de Posthoorn uitwijken voor een met een paard bzs.panne.il wagen, die voor !hem uitreed. Naar hij beweerde, week de bestuurder van den wagen juist naar links uit, toen hij zich ter zijde daarvan bevond met het gevolg, dat hij gedwongen werd met de auto tus schen de tramrails te gaan rijden. Juist was de stoomtram van Velp in aantocht. De heer R. deed nog moeite van de tram rails te komen, doch dit gelukte niet tijdig, zoodat de tram tegen de auto aanbotste waardoor die zeer ernstig werd beschadigd.' De machinist, dio do situatie gezien had, remde krachtig en voorkwam een ernstig ongeval. Toen de stoomtram, die te 7.13 van het. station Dieren vertrekt, den bocht nabij de Tramstraat, aldaar maakte, werd zij aan gereden door den. autobus van do onderne ming die den dienst Apeldoorn-Dieren on derhoudt. De machinist van de tram ver klaarde dat de bestuurder van den auto niet moet hebben, opgelet, daar hij waar- 5chuwingssignalen. met den bel gaf en de be stuurder van den auto," die de spoorweg overgang overkwam, het vrije uitzicht had Van den autobus werd 'li wiel beschadigd, terwijl ook een band werd vernield. Brand in een Bioscoop. Toen Maandagavond omstreeks half 11 uur in den bioscoop Alhambra te En schedé de laatste acte van de film, „Zijn Heilige Naam" werd afgedraaid, ontstond door onbekende oorzaak kortsluiting. Het publiek bleef nog geruimen tijd zitten zon der dat het besefte aan welk gevaar het bloot stond. Wel ontstond er eenige verwarring door het op en afrennen van de trappen door het. personeel. Toen een der controleurs met krachtige stem riep, dat de voorstelling was afgeloo- pen, nam het publiek hiermede genoegen. Toen de bezoekers echter in het voorpor taal kwamen, ontstond er een paniek, daar een verstikkende rook uit de cabine kwam en ook eensklaps een grootevlam daaruit sloeg. Door het krachtdadig optreden van het personeel werd de brand gelukkig ge- bluscht. Aan de electriscbe geleidingen van den bioscoop is belangrijke schade toegebracht. Straatroovers. -4 Een buiienlandsch zeeman liet zich 7A terdagavond te Rotterdam door een snol der van het Weenaplein naar de Hchiel haven brengen. Op de Westzeedijk stopt3 de chauffeur. Hij wilde niet verder rijdeS of de zeeman moest hem f 25 betalen. De' ze weigerde echter en toen trok de chauflt feur, bijgestaan door een individu, dat- J durende den rit naast hem had gezeten'! den zeeman uit den auto. Er ontstond een vechtpartij. De zeeman werd op den grond' geworpen en de twee aanvallers vluchtten! toen met. den auto. De aangevallene J)e. merkte, dat hij zijn portefeuille met f 470 kwijt was, terwijl z'n gouden horloge uif z'n vestzak was getrokken, doch aan den ketting blijven hangen. Men heeft de ledige portefeuille later in de omgeving teruggevonden. De politie is' er nog niet in geslaagd, de daders op tö' sporen. Gedupeerde huurders. ji Men meldt uit Amsterdam aan het Vad.» Wanneer men de laatste jaren na veel moeite eindelijk een huis gevonden had. Ge beurde het zeer dikwijls dat de huurder voordat hij de woning kon betrekken, oei»! waarborgsom bij den eigenaar moest stor.'i ten. Deze waarborgsom diende dan voor' „de richtige nakoming van het contractei en zou terugbetaald worden als het con'.] tract afgeloopen was. De nieuwe huurder] betrok dan de woning. Maar deze was in! den regel zwaar met hypotheek belast enj nu gebeurde het meermalen dat, nadat een' gedeelte van den huurtijd verstreken was,' de eigenaar van het huis in gebreke bleef bij den hypotheekhouder. Deze volgde dan den gebruikelijken weg en het huis kwam' dan krachtens art. 1223 B. W. in veiling. In de meeste gevallen achtte de hypotheek houder zich dan niet aansprakelijk voor do' door den huurder gestorte waarborgsom,' evenmin als de nieuwe eigenaar. De huurder kon dan zijn in goed vertrouwen gedepo-' neerde penningen van den vroegeren eige naar terug vragen, die dan in den regel geen cent meer bezat.. En zoo heeft menige huurder zijn waarborgsom nooit meer te ruggezien. Een dergelijke geschiedenis speelde zich'1 af bij een huis in de Blasiusstraat. Perceel Blasiusstraat nummer acht heeft een bon! ven- en een benedenhuis. Het bovenhuis is' van: Juli 1922 tot December 1924 verhuurd voor f 561.24 per jaar, terwijl de huurder van het benedenhuis een contract beeft van Augustus 1922 tot Augustus 1924 ca f 742,20 per jaar moet betalen. De huurder van bet bovenhuis stortte een waarborgsom van f 800, die van het benedenhuis een van, f 1192.56. Op het huis stonden een eerste!; tweede en derde hypotheek van te z-amca f 20.000. Kort geleden ging echter de eige naar failliet en dc eerste hypotheekhouder legde beslag op het huis, dat krachtens art.' 1223 B. W. in Fraseati geveild werd ten overstaan van notaris W. Krabbendam. De eerste hypotheekhouder-verkooper voelde zich als gewoonlijk niet aansprakelijk voor de gestorte waarborgsommen, over welke ook niets in de verkoopwaarden opgenomen was. Toen echter de veiling van het huis zou •beginnen, beklom deurwaarder II. Vincent, die door de huurders in den arm -genomen;. was, het podium en in een tweetal exploits sommeerde hij notaris Krabbendam <!e waarborgsommen in de verkoopvoorwaar den op te nemen, zoodat zij aan de huur ders teruggeven zullen worden en dez3 con ditie aan de aanwezigen mede te doelen. Het voorlezen van de exploits trok in hoo ge mate de belangstelling van de vele aan wezigen. Er waren er onder, die het veilig- vonden niet te bieden op een huis ..met een rechtzaak in de toekomst-." De notaris deelde daarop het bestaan van do waarborgsom mede, waarop het huis ge veild werd. Het bracht f 15.C90 op. Een zeearend gevangen. Men meldt uit Roermond aan de „Msb.": Te St.. Odiliëniberg werd door twee land bouwers een zeearend, die, jacht makend op een patrijs, in- een dennenboseh ver ward. raakte, bemachtigd. Het is een 234- tot 3-jarig mannetje, met. een vlucht va-n M. 2.14 en ongeveer 90 cM. lang. Een 103-jarige overleden. Te Winschoten is Maandagavond dc 103- jarige Jantje Dieterman weduwe Luberts overleden. tweede maal is dat hij werd herbenoemd. Reeds 12 jaren heb ik het vertrouwen, der ingezetenen gehad en hoop ook in de toe komst denzelfden steun te mogen genieten. Mijn betrekking heb ik opnieuw met opge ruimdheid aanvaard en ik roep. in het be lang der gemeente, de medewerking van alle raadsleden in Do heer Scheer wenscht hierop den Voor zitter geluk met de herbenoeming en spreekt de hoop uit, dat God hem gezond heid en kracht mag geven, teneinde cle be langen der gemeente tot aller welzijn te kunnen behartigen. Do heer Groenewegen sluit zich bij de woorden gesproken door den heer Scheer, aan. en feliciteert eveneens den .Voorz. Een verzoek van de gemeente Oudewater om adhaesie-betuiging der gemeenten in Zuid-Hollaud aan een adres aan Ged. Sta ten betreffende verlaging van de salarissen van Burgemeesters, Secretarissen, Ontvan gers enz. met 10 pet-. B. en W. stellen voor hieraan gevolg te geven Met. algemeene stemmen wordt hier toe besloten. Woni-ngbou w j. Hiermede was de raad in de vorige ver gadering blijven steken, omdat de heer Schaeffer werd weggeroepen. Zooals men zich nog wel zal herinneren heeft de raad eenige maanden geleden een besluit geno men om in principe tot het bouwen van een aantal woningen over te gaan d. w. z. er zou worden onderzocht wat. de kosten moesten zijn en wanneer dat bekend was, zou er een definitieve beslissing vallen. De exploitatie-rekening door B. en W. voor 4 woningen opgemaakt luidde als volgt- S Bouwkosten:' 4 maal f 3000.1200 M2. grond h f 1.75, kosten kadaster enz. f 100. totaal f 14200. LKtgaven: Onderhoud, belasting enz. f 200 aflossing en rente h. 534 pet. f 1136.totaal f 1336.—. Ontvangsten: huur h, f 3.25 is 4 maal 52 meal f 3.25 totaal f 676. Zoodat Volgens die berekening de ge meente dus per woning f 165.moet bijpas sen, daarom luidde het advies van B. en W.„niet. bouwen". De heer Schaeffer becritiseerde fel de door B. en W. opgemaakte exploitatie-re kening waarvan niets deugde. Volgens zijn berekening zou het jaarlijks tekort slechts f 80.per woning bedragen, wat de ge- meente heeft bij te passen. De Voorz. zegt., dat het. punt der agenda „woningbouw" in de vorige vergadering druk besproken werd, toen de heer Schaef fer de vergadering moest verlaten. Om royaal tegenover den heer Schaeffer te zijn werd de kwestie van de agenda afgevoerd. Ik heb aan den heer Schaeffer om diens ex ploitatierekening gevraagd waarop genoem de heer voorstelde, dat. B. en W. zelf een nieuwe zouden maken. Infcusschen gewerd mij een brief als volgt: „Ingevolge opdracht (de heer S. heeft nooit een opdracht gekre gen) heb ik dc eer U een exploitatiereke ning aan te bieden voor den bouw van vier woningen: bouwkosten f 12000.grond f 2100.kadaster f 100.totaal f 14200. Onderhoud: belasting enz. f 200.rente 5 pet. en aflossjng f 790.totaal f 990.per jaar Wanneer de huur op f 3.25 gesteld wordt bedragen de ontvangsten f 676. zoodat er jaarlijks een tekort is van f 78.50 per woning. Na verloop van 40 jaar hebben de huizen een boekwaarde van f 4500. Door verkoop der huizen kan dan de ver dere aflossing geschieden." w.g. Dr. Schaef fer. Volgens de berekening van B. en W. zou het tekort het eerste jaar f 165.zijn, wel ke berekening er een was zooals er wel 100 pgemaakt kunnen worden. De heer Schaef fer becijfert een tekort van f 78.50, wat dus heel wat voordeeliger is dan die van B. en tv Nu is de vraag: wil de raad er toe over gaan om vier woningen te bouwen volgens dc cijfers van. den heer S. De heer Schaeffer zegt-, dat- die vraag den raad al bekend is. Destijds werd door mij een tekort van f80 genoemd. Daarna werd- gevraagd of de raad er mee accoord ging, waarop 4 leden or voor stemden. Men behoeft nu niet meer te stemmen of er gebouwd zal worden; daar is geen kwestie meer van. Er moest een plan en bestek komen, waarna gebouwd kan worden. De Voorz. vraagt- den heer S. of er be sloten is om te bouwen of dat daartoe in principe besloten is. Z. i. het laatste. .Savage zag duidelijk, dal zij logen en nu erg verschrikt waren, dat zij zoo dom geweest waren 'om de zaak te verraden. Vertel u er mij eens alles van, zeide hij. op een stoel plaats nemend. Het was zóó, begon Levenstein, ja, laat mij nu eerst vertellen, Goldberg, dan kun jij later zeggen wat je wil. Wel, er kwam hier een heer, die Prynne heette, en dien wij nooit gezien hebben en hij tiecd ons van morgen allerlei voorstellen over zaken. Hij zat op dien stoel, waar u nu zit. Hij praatte wat druk en op opeens viel bij dood op den grond. Goldberg en ik wilden hem ophelpen-; de jongen kwam ook nog binnen omte helpen, wij lieten een dokter komen, doch hij bleek dood te zijn. Het lijk is toen naar het lijkenhuis gebracht, maar 't was wel een wonder dat een kleine portefeuille, die op tafel voor hom lag na zijn dood was verdwenen. H'm, zei Savage, er waren toch heel wat menschen binnen geweest en waarom zoudt u nu elkander beschuldigen van het gestolen to hebben. Savage begreep het natuurlijk best. Een van de twee had het gestolen en in hun woede en razernij hadden de twee domooren de heele zaak verraden. Men kon nu ook wel aan hun gezichten zien, dat zij dit inzagen en er spijt van hadden HOOFDSTUK XII. Levenstein en Goldberg. Deze zaak is veel ernstiger dan U flenkt, zei de inspecteur. De heer Prynne Jwam hier, legde zijn portefeuille op ta- lel en viel sloctd neer. Ik kom intjriey en De heer Schaeffer ontkent zulks en houdt vol dat er reeds besloten is om te bouwen. De lieer Groenewegen wil verklaren wat de bedoeling was van het woord „principe". Toen spreker zijn stern aan het voorstel gaf deed hij dat met het idee om te onderzoe ken wat de kosten zouden zijn en daarna te beslissen of de gemeente ging bouwen ja dan neen. Spreker ontkent dat daartoe reeds besloten is. De heer Bos is dezelfde meening toegedaan. De heer Schaeffer is en blijft van een an dere meening. iDe Voorz. vraagt of het niet te mal is om te zeggen dat het besluit reeds geval len is. B. en W. zouden toch onderzeek doen ïiaar grond en hebben zich met eigenaren in verbinding gesteld. Er was dus niets van bekend wat een en ander zou kosten. De raad. heeft besloten om te onderzoeken dus in principe te bouwen. Het is echter abso luut onjuist dat daarvoor reeds een defini tief besluit is gevallen. 'Hierna- worden de notulen der betreffen de vergadering opgeslagen, waaruit blijkt, dat de heer S. het woord principe zelfheeft geuit. De heer Schaeffer ontkent dat woord ge bezigd te hebben maarhet staat in de vastgestelde notulen. De Voorzitter zegt-, dat men t-ooh wel in principe ergens toe kan besluiten, al is men er tegen. Blijken dan later de zaken anders te zijn dan gedacht werd, dan kan men van meening veranderen en er voor zijn. Er zijn nu 2 exploitatie-rekeningen, dio van B. en W. met een tekort van f 165. en die van heer S. met een tekort van f 78.50. Waartoe wil de ra-ad beslissen? De lieer Schaeffer noemt de berekening van B. en W. onzin. Do Voorz. meent, dat de berekening van B. en W. tamelijk wel is en niet zoo heel gek. Heeft- de heer S. wel rekening gehou den met de waterleiding, met het feit dat de woningen leeg kunnen staan. Spr. heeft een lijstje van 117 woningen waarvan dc huren mrieeren tusschen f 0.85 en f 1.75. Deze huren zijn laag. Een huurprijs van f 3.25 vindt men er niet bij. De heer Schaeffer: Hebt u moeite om in Zegwaard de woningen te verhuren? U kunt ■niet weten wat er in de toekomst zal ge beuren Als u zegt dat zij moeten verlaagd worden kan ik met hetzelfde recht het te genovergestelde -beweren. De heer Scheer: De heer S. gaat van het standpunt uit-, dat- de huizen gemakkelijk aan groote gezinnen met een inkomen van f 70.tot f 80.verhuTtrd kunnen worden. Na verloop echter van een paar jaar blij ven cr twee oude menschen over, die hoog stens f 1.f 1.50 kunnen betalen. Moeten die er dan uitgezet worden? De heer Schaeffer meent van wel, wan neer zij niet betalen. Nadat, over een en ander nog heel wat gezegd wordt, gaat men tot stemming over en beslist de raad geen woningen te houwen, noch volgens do be rekening van B. en W. noch volgens die van den heer Schaeffer. De heer Bos wil echter gcedkoopere wo ningen, eenvoudiger dan die in Zegwaart ge bouwd. De Voorz. stelt zulks voor" en met a-lg. stemmen wordt goedgevonden om een ander plan te doen maken en te onderzoe ken wat daarvan de kosten zullen zijn. Do heer Groenewegen wil niet nalaten te zeggen, dat hij er meer voor voelt, dat door particulieren, in deze ook de arbeiders, ge bouwd wordt. Vooral nu de Minister er zoo op aandringt. De heer Schaeffer vraagt van wanneer at een arbeider kan sparen voor een eigen woning. Wat verdient hij en van welk be drag moet hij sparen. De lieer Greenewegen merkt op. dat het niet noodig is, dat men. het bcnoodigde ka pitaal in z'n geheel bezit. De Voorz. zegt, dat de toestanden, verge leken bij vroeger, zijn veranderd. Toert spaarden jongens en meisjes met. het. oog op trouwen. Er was dan een gevulde linnen kast en beurs. Thans wordt er niet meer ges-paardliet is een groote uilzondering. Sprekers meening is echter dat do jonge ar beiders heel goed wat konden overleggen. Do heer Groenewegen heeft intusschen een kleine berekening gemaakt en zegt dat een verdienste van f 1250.op een leeftijd van circa 20 jaar zoo ongeveer hier regel is Spreker meent dat ca. f 500.zou kun nen worden, overgehouden zoodat in acht jaar f 4000.was gespaard. Dat deze be vind 11 twistend over wie het gestolen kan hebben. Ik wil wel erkennen, dat ik zon der waarschuwing ben binnengekomen. Ik wil niet hard zijn. Als u nu het ding te ruggeeft, wie van u beiden het dan heeft, dan zal ik geen gevolg aan do zaak ge ven. Als u dat niet doet, dat arresteer ik u beiden en laat het kantoor doorzoeken. Do compagnons keken elkander aan. Zij waren er nu leelijk ingeloopen en de houding van Savage toonde duidelijk ge noeg aan, wat hij doen zou, als zij niet zijn bevel toegaven. j Levenstein sprak het eerst. Het boekje is hier op het kantoor. "Wij waren niet van plan het te stelen en wij hadden willen O ja,zei Savage, geeft het nu maar. Levenstein ging naar de brandkast in den hoek van de kamer haalde een sleu tel uit zijn zak en draaide het slot om. Nu Goldbergzei hij. Het was een brandkast met een dubbel slot om compagnons te beletten elkander te bestelen. Goldberg haalde een sleutel uit zijn zak, stak dien in het slot en open de zoo de brandkast. Daar lag de porte feuille op een plank. Savage nam dié in de hand en onder zocht die. Die was «van Prynne, daar was geen twijfel aan, want zijn initialen ston den er op, R. P., maar er zat niets in. Een oogenblik was hij erg verwonderd; hij had deze twee hooren twisten over het stelen er van, en toch hadden zij het bei den gestolen, anders konden zij het niet in de brandkast gesloten hebben, die al leen open kon met hun beider sleutels. <0p eens. begreep hij den heelen toestand rekening niet! altijd opgaat geeft spreker toe, maar !h©!> zou goed kunnen. Nadat nog eenige heeren het woord heb ben gevoerd worden de discussies over wo ningbouw gesloten. Gemengde Geréchten. De tragische dood van een zwerver. Omtrent den tragischen dood van een zwerver to Baarn meldt de „Tel." o, m. nog het volgende: In den middag van 25 Maart 6tapte een in het plaatsje welbekend zwerver, de onge veer 55-jarige P. Richter, wonende te Blari- cuni het politiebureau binnen en vroeg, zoo als te doen gebruikelijk is, om nachtver blijf gedurende den avond en den nacht. Dit werd hem verleend en des avond sloot men hem in het logies op, dat vroeger als arreslantenlokaal in gebruik was. Hot is een stcenen gebouwtje dat in den tuin tus schen de gemeente-secretarie en het politie bureau staat. Alvorens hij zich ter ruste begaf, heeft de dienstdoende beambte hem volgens voorschrift nog gefouilleerd. Een ander voorschrift, nl. dat de om nachtverblijf vra gende personen, in liet z.g. naclit-re-gistev worden ingeschreven, werd eveneens opge volgd. Om 11 uur wisselden de ploegen. Bij deze gelegenheid moet de agent Van der G., die Richter had ingesloten, hebben vergeten, den wachtcommandant H. mede- deeling te doen van het feit, dat- er iemand in het gebouw was opgesloten. Vervolgens zou H. hebben vergeten, heb nachtregister in te kijken en is do volgende agent naar huis gegaan, zonder dat hij het nacktlogies ■had geinspecteerd. Tot op den avond van 11 April, dab is 18 dagen later een tweede zwerver zich voor nachtverblijf aanmeldde. De agent, die nu dienst had, ging hem voor naar het steenen gebouw, maar toen hij de deur had geopend, deinsde hij terug. Hij zag tot zijn schrik liet uitgeteerde lijk van Richter op den grond liggen. Eenige minu ten na deze ontdekking, was het hcele po litiecorps in rep en roer. Het eerste onder zoek werd ingesteld door den gemeente-arts dr. Heybrock, die constateerde, dat de on gelukkigs den hongerdood was gestorven. Natuurlijk heeft liet verbazing gewekt, dat de stumperd geen lawaai heeft gé- maakt. Dc burgemeester en de inspecteur van politio hebben in verband hiermede proeven genomen en gebleken is, dat, wan neer men tegen de deur van bet logies trapt en slaat, het buiten flauw te hoorcu is. Dit zal Richter dan ook wel gedaan hebben en de concierge van het gemeentehuis herin nert zich thans, dat hij op Zondag vcoracht dagen een zwak geschreeuw heeft gehoord. Hij dacht aan het geroep van een der pauwen uit n naburigen tuin en sloeg er verder geen ,apht op. ook niet- toen hij het geluid weer op den daarapvolgenden Maan dag hoorde. Ook is ons gebleken, dat een ■behoorlijk communicatie-middel, als bijv. een schel van het logies naar het politie bureau, waar steeds iemand op wacht is, ontbreekt. De burgemeester van Baarn bevestigt aan het blad het resultaat vail zijn onderzoek. Slecht op één punt wecscbte hij een voor behoud te maken, namelijk dat- geluiden uit het nachtverblijf vrij duidelijk in den omtrek zijn te licoven. De groote fout ligt bij den wachtcommandant H„ die dc naeht- lijst niet heeft nagekeken, waardoor het hem ook niet te binnen is gevallen, zooals voorgeschreven is. eenige keeren per nacht het verblijf te controleeren, aangezien er geen schellen zijn. Do agent van den G. heeft geen bepaald voorschrift overtreden, al was het wenschelijk geweest do aandacht van den wachtcommandant op de aanwezig heid van Richter te vestigen. Er brandt, wanneer een persoon in het logies wordt- opgesloten, steeds licht in het gebouwtje, maar aangezien Richter 'bij dag werd bin nengelaten, vergat men hst- aan te steken. De burgemeester en verschillende andere personen betreurden het, dat door een fout van een persoon de reputatie van een geheel corps, dat uitstekend bekend staat-, nadeel wordt berokkend. Nader vernemen wij nog, dat de agent Huisman geschorst is. Doodelijk ongeluk. Gisteren is de zoon van P. Noordenbos in dc zuivelfabriek te Borgercompagnie in Deze beide mannen hadden getwist over iets, dat een groote waarde bezat, natuur lijk het cryptogram en de zaak zou wél als volgt in zijn werk zijn gegaan. Richard Prynne was dien morgen op het kantoor geweest. Waarom? Wel, om dat het cryptogram betrekking had op 'n schat in Afrika, die waarschijnlijk be stond uit diamanten. Deze heeren waren diamanthandelaars op groote schaal en het was heel waarschijnlijk, dat Prynne, die als expert niets van diamanten af wist, bij deze mannen was gekomen om hun hulp in te roepen bij het zoeken naar den schat. Toen had hij heel waar schijnlijk het cryptogram laten zien, het gedeeltelijk verklaarden in zijn druk gesprek opgewonden geraakt, was hij dood neergevallen. Voordat hij den toeval kreeg, had hij stellig het cryptogram Aveer in de portefeuille gestoken en die op de tafel gelegd. In de verwarring, die op den dood van Prynne volgde, verloor de cene compa gnon het hoofd, maar de andere niet. De gene, dio hij zijn zinnen bleef, had het cryptogram uit de portefeuille gestolen. Toen 't lijk was weggebracht en de com pagnon die het hoofd kwijt was geraakt, weer hij zijn zinnen was, dacht hij op eens aan de portefeuille. Haastig werd het toen door hen beiden in de brandkast gesloten. Later op den dag, toen zij het voor den dag haalden om het nog eens te bekijken, merkte de bedrogen compagnon, hoe de andere hem behandeld had, en vandaar de ruzie. Levenstein had in zijn kwaadheid de heele zaak verraden, zoo als het gewoonlijk onder schelmen gaat. De kwestie bleef nu onopgelost voor Savage, wie van de twee het cryptogram had. Wie was nu de grootste schelm en dus de dief? Het was oen van die moeilijke raadsels dio een detectieve dikwijls dadelijk moet oplossen, als hij tenminste succes wil hebben. Savage besliste terstond bij zich zelf, dat het Goldberg was en hij maakte dat op uit diens houding. Ook had de man zijn uiterlijk sterk tegen. Levenstein gaf hem ook den indruk van verongelijkt te zijn. Toen deze zijn compagnon aan viel, sprak hij met. grooto overtuiging en als bij toen acteerde, dan kon hij 't goed Neen, dacht Savage, Levenstein kan een schurk zijn, maar hij heeft het cryp togram niet. Goldberg is mijn man. Wel, heeren, zei Savage opstaande om heen te gaan, ik zal het maar be schouwen alsof de portefeuille hier door den heer Prynne was achtergelaten en voor de veiligheid door u beiden in de brandkast was geborgen. Ik reem er nu bezit van en zij zal aan de familie van den heer Prynne worden overgemaakt. Mag ik u beiden goeden dag w^nschen. Met dezo woorden verliet hij het kan toor. Goldberg, zei Levenstein, dio man be valt mij niet, hij ging mij te gauw weg en hij zei zoo weinig. *-» Nu, ik vind, dat hij meer dan ge noeg zei, antwoordde Goldberg, zijn voor hoofd met de hand afvegend. Dat hij iets weet, ia jou schuld en wij zijn er nog goed afgekomen. Mijn schuld, zeg je. Ja, dat houd ik vol. En zoo begon de ruzie opnieuw. HOOFDSTUK XIII. - j Moschelles. Savage nam een rijtuig naar den lard Do chef van de afdeeling voor crimineel onderzoek was op zijn bureau en Savage' vroeg om een onderhoud met hem. Do chef, een man, jong in jaren, maar oud in ondervinding en verstand, die het air had van een cavalerie-offieier, zat aan zijn lessenaar te schrijven. Er lag een1 stapel correspondentie voor hem. Naast hem was een telefoon en hij had veel van een uitgever. Weinig dacht men bij zijn aanblik aan misdaad. Waarom arresteerde u de beide man nen niet? vroeg hij, toen Savage zijn ver haal gedaan had. Daar had ik goede redenen voor, antwoordde Savage. En welke dan? Ik denk dat zij twistten over het. cryptogram. Jawel. Het was van morgen gestolen. Als ik dezo twee mannen nu had gearresteerd en gefouilleerd dan denk ik toch niet, uat( ik het cryptogram zou gevonden hebben., Goldberg, want dien houd ik voor den; dief, had tijd genoeg gehad om het versloppen. Hij zal wel niet zoo dwaas zijn om c-r mee in zijn zak te loopen e& hij heeft het ói thuis óf ergens anti0": verstopt, 't Komt er niet op aan waar. behoef het niet to vinden ;ijj Wou je liet. niet vinden? (Wordt vervolg) J

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4