Tweede BSad Woensdag 16 April 1924 B3H UIT DE OH3GEVING ROELOFARENDSVEEN. Priesterfeest. Hier volge heb program- tout ter gelegenheid van de plechtige eerste 0. Mis, welke zal worden opgedragen door Uen WclEerw. Pater Calasanct-ius Verhaar jO.F.M. in de Parochiekerk van Sb, Petrus banden alhier. Kondag 20 April: Om G uur feestelijke in- jtoelifc vaai den neomist met zijn familie aan 1 de Fransche Brug to Nieuwe-Wetering. De (Harmonie zal de feestelijkheid opluisteren juet muziek. Vanaf de Fransche Brug gaat !de stoet naar Boelofarendsveen langs den 'dorpsweg naar het Zuiden van de Veen, daarna terug tot aan de Pastorie. 'Aan de Pastorie gekomen zal de Voorzit ter van heb Comité, do Edelachtb. Heer (Burgemeester, de neomist toespreken uit naam van alle parochianen. Hiermede zijn de plechtigheden voor dien dag af geloop en. Maandag 21 April: Om 9.45 's morgens tal de neomist vanuit de pastorie naar de York worden geleid, vergezeld van Heeren Geestelijken, Kerkmeesters, Comitéleden en ,j»enige bruidjes. Om 10 uur voorm. zal de 'neomist een plechtige H. Mis alhier opdra gen, waaronder feestpredieatie. Na de H. (Mis zal een feestcantate worden gezongcu (Üoor do Heeren Zangers welke cantate ach- fter op het feestprogramma is afgedrukt. Des van 2 tot 3 uur zal gelegenheid zijn (•voor allen om den neomist in de Zuster school te gaan complimenteeren. Om 6.30 jjuiu' des avonds zal tot sluiting een plechtig hof worden gedaan. RIJNZATERWOUDE. Gemeenteraad. Tegenwoordig de heeren A. Kiebert, W. Compeer, M. van der Zwam, S. J. Visser, S J. Weststeijn en G. Eikelenboom. Voorzitter burgemeester J. A. Bakhuizen Be Voorz. opent de vergadering met (gebed. De notulen dor vorige vergadering (worden door den Secretaris voorgelezen, (goedgekeurd en geteekend. Do Voorz. deelt mede, dat een schrijven is ingekomen van het Raadslid, den heer van Tol, waarin hij mededeelt, de verga dering wegens ziekte niet te kunnen bij wonen en hoopt van harte, dat deze ziekte niet van ernstigen aard zal zijn, en hij spoedig weer beter mag zijn. Hierna ingekomen stukken. Een dankbetuiging van de weduwe van 3er Veer, voor de haar toegekende gratifi catie, groot f 50. Een schrijven van Ged. Staten dezer Provincie, d.d. 26 Februari/4 Maart 1924- waaruit blijkt, dat een bedrag van f27.83 to veel is betaald als bijdrage in de kos- jten van den Keuringsdienst van V/aren in het district Leiden over het tijdvak 15 November31 December 1921. Dit bedrag kan in mindering gebracht worden van de eer-[volgende jaarlijkscho storting. Een schrijven van do Plaatselijke Com missie van toezicht op het Lager Onder wijs, waaruit blijkt, dat tot Secretaris harer Commissie is benoemd de heer A. do Kroes, inplaats van den heer P. Mok- konstorm, die als zoodanig heeft bedankt. Ts ingekomen het verslag van de Com missie van pl. toezicht op het Lager On derwijs in deze gemeente over het jaar 1923. Na voorlezing van het verslag merkt de Voorz. op, dat in dit verslag eenigo aanvallen zijn gericht tot den Raad Ca Burgemeester en Wethouders en wel in flo eerste plaats betreurt het do Commis sie, dat haar advies inzake do verbouwing van de openbare lagere school niet is op gevolgd. Do Wet zegt, dat B. en W. advies kun- öen vragen aan de PI. Comm. van Toe zicht op het Lager Onderwijs, maar ook kan do Comm. ambtshalve advies geven. Spreker verklaart twee leden van de Comm. hij zich gehad te hebben om over 'lien verhouw te spreken.Daarom bevreemt het spreker, dat de Comm. thans zulk een opmerking in het verslag maakt. Om een derde lokaal bij te bouwen was niét mo7 gelijk. Het aantal kinderen was niet vol doende en zou men dat lokaal hebben moe ten laten leegstaan. Ook zouden wij geen recht gehad hebben op een derde leer kracht. Nu doet zich wel do eigenaardig heid voor, dat in -het lokaal van de onder- wijzeres mej. van Wingerden het grootst aantal kinderen zitten en in het andere lokaal hij het hoofd der school zeer wei nig, daarom hebben B. en W. reeds over deze kwestie in hun College gesproken om de leerlingen gelijkmatig in die beide lo kalen te verdeelen, en zullen hierover in overleg treden met den heer Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Gouda, maar stichting van een derde lo kaal was niet mogelijk. Ook betreurt het do Commissie, dat geen vervolg-onderwijs meer wordt gege ven. Maar de belangstelling was zeer ge ring. Toen de kosten voor het herhalings- onderw. nog door 't Rijk vergoed werden waren er 6 leerlingen op den cursus. Nu moeten de kosten door de gemeente ge dragen worden en aangezien do ouders der kinderen hunne kinderen niet aan het vervolgonderwijs laten deelnemen, be sloot do Raad dien cursus op to heffen. Ook betreurt het de Commissie dat de Raad en B. en W. inzake onderwijsaange- legenhedc-n niet bij haar om advies ko men. De Voorz. merkt op, dat B. cn W. die Commissie niet op zijde willen zetten, maar in deze Commissie zitten geen spe cialiteiten op onderwijsgebied. Spreker is echter bereid wanneer zich weder eens een geval voordoet, haar advies te vragen. De heer Eikelenfcooin het woord ver zoekende verklaart het niet eens te zijn met den Voorz. Spr. is zelf bij die bespre king geweest inzake verbouw en op die be spreking is voorgesteld een derde lokaal aan te bouwen in verhand met do toene ming der bevolking. Dat derde lokaal had niet direct in gebruik behoeven genomen te worden maar na gelang het noodig was. Men had dat lokaal zoolang af kunnen schutten, en het was werkelijk do vooi*- •deeligste manier geweest. Toch werd door U ons voorstel ver weggegooid, maar toch zal het in de toekomst blijken, dat een derde lokaal noodig is. Ook zou het de Commissie betreuren, wanneer aan haar geen adviezen werden gevraagd. Die Commissie is in liet leven geroepen voor de belangen van de kinde ren en de burgerij. De Voorz. meikt op, dal y verschil van meening over bijbouw van een derde lo kaal zal blijven bestaan Zooals de heeren weten heeft hel al heel wat moeite gekost om de school io vergroo- ton. De ruimte voor aanbouw van een der- de lokaal bestaat niet, omclat de school vlak tegen het kerkhof aangrenst. Zou een derde lokaal op een andere manier aange bouwd woden, dat zou hiervan toch voor eerst geen profijt gelrokken zijn. Dit te- j genwoordige terrein is ongeschikt,dus zou men op een andere plaats een geheel nieu- we school moeten bouwen. Ook is hel nim mer de bedoeling geweest de Comm. te passeeren. Daarvoor behoeft de Commis sie niet te vreezen. De heer Eikelenboom merkt nog op dat hij het niet met den voorzitter eens is met de uitgevoerde verbouwing van do school. De Voorz. merkt op dat het verschil van mcening zal blijven bestaan. De Voorz. hrent ter tafel den maandstaat aangeven de den stand der kas van den gemeente ontvanger op 15 Maart 1924. Het is met de geldmiddelen niet erg ruim gesteld, maar spreker hoopt, dat voor den dienst 1923 geen tijdelijke kasgeldlcening be hoeft gesloten te worden. Er zijn nog ver schillende bijdragen van het Rijk ontvan gen. Ook komt ter tafel het proces-verhaal van do opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger, gehouden op 3 Maart j.l. Is ingekomen een schrijven van Ged. Staten dezer provincie, dd. 6 Maart 1924, waarin de ontvangst bericht wordt van de in afschrift toegezonden Politieverorde ning dezer gemeente, vastgesteld bij Raadsbesluit van 11 Februari 1924. Goedgekeurd wordt de rekening en ver antwoording van ontvangsten en uitgaven over 1923, ingezonden door de Gezond heidscommissie zetelende te Bodegraven. Is ingekomen een besluit van Ged. Sta ten dezer provincie, d.d. 22 Maart 1924, waaruit blijkt, dat de bestaande regeling betreffende de samenwerking voor de uit voering van de Vleeschkeuringswet lus- schen de gemeenten Rijnzaterwoude en de gemeente Leiden, tot 1 Januari 1929 is verlengd. De heer Compeer het woord verzoeken de merkt op nu wij toch hij Leiden blij ven aangesloten om thans aan Ged. Sta ten lo verzoeken de huisslachtingen vrij te geven. De heer Eikelenboom kan zich hiermede volkomen vereenigen, maar zou aan dit voorstel nog iets toe willen voegen en wel om ook te verzoeken de keurloonen te verlagen. Spreker zou ook voorstellen ora aan die gemeenten ie verzoeken, die ook bij Leiden zijn aangesloten een dergelijk verzoek tot Ged. Stalen te richten. De Voorz. merkt op, dat de thans be staande regeling voor vijf jaren is vastge steld en nu komen wij met belangrijke ingrijpende wijzigingen. Wat het keurloon betreft, spreker denkt wel, dat Leiden voor verlaging niets zal voelen. De opbrengst aan keurloon van deze gemeente en Leimuidon is zoo ge ring, dat de Keuringsdienst maandelijks in do onkosten moet bijbetalen. Spr. ont raadt den Raad dan ook om het voorstel van den lieer Eikelenboom, aan te nemen. De heer Eikelenboom merkt nog op, dat de Slagershond te Leiden ook stappen zal deen om het keurloon ver laagd te krijgen. Als men do netto-winst van het Stedelijk Slachthuis te Leiden ziet, dan zou het keurloon best verlaagd kunnen worden. Het drukt nu op de land bouwers. De Voorz. kan zich niet met het voor stel vereenigen, ook niet wat betreft het verzoek aan do omliggende gemeenten om adhaesio te betuigen aan ons verzoek om vrijstelling voor huisslachtingen en ver mindering van keurloonen. Al die adhae- sie-adressen worden vervelend. De heer Eikelenboom ondersteunt het voorstel van den heer Compeer, mits in het besluit melding wordt gemaakt, dat spreker voor verlaging der keurloonen is. Het voorstel van den heer Compeer wordt voldoende ondersteund en de Raad besluit zonder hoofdelijke stemming met liet voorstel van den heer Compeer mede to gaan. In behandeling komt een schrijven van Ged. Staten 'dezer Provincie, waarin eeni- go opmerkingen worden gemaakt tegen de invorderingsverordening en de heffings verordening van schoolgeld. Na voorlezing van die opmerkingen stelt de Voorz. voor aan de opgemaakte opmerkingen tegemoet to komen met uit zondering van de voorgestelde! wijziging in artikel 5 der heffingsverordening, waarin In plaats van ,,bij een inkomen", ,bij een belastbare som" gelezen moet worden. Besluit de Raad hiertoe, dan zou het schoolgeld heel wat minder opbrengen. De Raad besluit zonder hoofdelijke stem ming conform het voorstel hiertoe. Naar aanleiding van een schrijven van den heer H. Schoo, huurder van een tuin achter het Raadhuis, om zijn buUr in verband met zijne ziekte te mogen over doen aan Kerkvliet voor den tijd van drie jaar tegen f 10 per jaar, besluit do Raad de tuin aan Kerkvliet te verhuren voor drie jaren, a f 10 per jaar. Naar aanleiding van een verzoëk van P. Jansen, om hem met ingang van 1 April eervol ontslag te verleenen als dood graver dezer gemeente, besluit de Raad hem het gevraagde ontslag eervol te ver leenen. De Voorz. deelt mede, in do ontstane vacature" niet meer te voorzien en den ge meentewerkman tegen uurloon het kerkhof te laten onderhouden en hem per begrafe nis f4 vergoeding te geven. De Raad kan zich met dit voorstel geheel vereenigen. Aan de orde komt het voorstel tot aan koop van een drukmachine. De Voorz. deelt mede, dat door aankoop van do ma chine veel op den post van drukwerken Jjezuinigd kan worden. De post drukwer ken wordt nu steeds overschreden. Vroe- jcr werd door het Rijk veel materieel ver strekt, maar tegenwoordig komt dit groo- tendcels voor rekening van de gemeente. Met die machine zou hij den gemeente veldwachter mede willen heiasten tegen oen gratificatie van f25 per jaar. Deze machine zou dan aangekocht worden met de gemeente Leimuiden, ieder voor de helft De heer Compeer, weth., het woord ver zoekend zegt, dat de Voorz. correct op merkt, dat dit voorstel door B. en W. wordt gedaan, maar spreker heeft schoor voetend zijn stem er aan gegeven. Uit ver kregen inlichtingen is het hem gebleken dat verschillende stukken op die machine niet gedrukt kunnen worden. Ook heeft hij van den burgemeester van Limmen vernomen, dat voor f 150 letters moet worden aangekocht om alles te kunnen drukken. Het werk, dat spr. gezien heeft, is heel mooi, ,maar zulke verschillende modellen heeft men in een kleine gemeen te niet noodig. Ook zal oen snijmachini moeien worden aangekocht. Spreker ziet aankoop van zulk een machine niet voor- deelig. De Voorz. merkt op dat het hem. spijt wederom niet eens te kunnen zijn met een van zijn wethouders. Wat betreft het bezwaar van een snijmachine, deze be hoeft niet aangekocht te worden, omdat spreker er een heeft, die hij kosteloos in bruikleen wil afstaan. Ook kunnen er al lerlei modellen worden op afgedrukt en aankoop van letters voor f 150 acht spr. ondenkbaar. Voor f 2.50 heeft men 1 Kilo letters. Do heer Compeer vindt de verdeeling der kosten, ook niet goed. Spr. zou 2/3 der kosten door Leimuiden willen laten betalen en 1/3 door deze gemeente. De Voorz. acht zulk een voorstel niet aanneembaar. De heer Eikelenboom acht aankoop wel goed, mits de Voorz. en de Secr. kunnen garandeeren, dat aankoop voordeel zal opleveren. De Voorz. kan zulks niet garandeeren, dat moet blijken wanneer do drukmachine een paar jaren in gebruik is. De hc-er Compeer doet thans het voor stel om den aankoop van letters door de gemeente Leimuiden te laten betalen. Dit voorstel wordt ondersteund en in stemming'gebracht zijnde, blijkt dat drie stemmen voor het voorstel waren en drie tegen. In behandeling komt een schrijven van Ged. Stalen dezer Provincie, inhoudende eenige opmerkingen tegen het ingezonden Raadsbesluit, betreffende het openen van een rekening-courant met de Bank voor Nederlandsche gemeenten. Na voorlezing dier opmerkingen, besluit de Raad zonder hoofdelijke stemming aan de gemaakte opmerkingen tegemoet to komen. Vastgesteld wordt een comptabel besluit model C, betreffende wijziging van de Gemeentebegrooting, dienst 1923. In bekaudeliug komt een schrijven van Ged. Staten, d.d. 17/24 Maart 1924, in houdende eenige opmerkingen tegen de ingezonden Gemeenterekening, dienst 1922 Na voorlezing dier opmerkingen besluit do Raad hieraan to voldoen. Thans komt aan orde vaststelling van het percentage van de Plaatselijke Inkom slenbelasling voor liet dienstjaar 1924/'25 Na' een financieel overzicht besluit do Raad het percentage te brengen van il op 2 pel. Niets meer aan do orde zijnde gaat de Voorz. tot do gebruikelijke rondvraag over. De lieer Eikelenboom wijst op den slechten toestand van het hek in de Dorpstraat. Hij ergert zich hierover nog steeds. Spr. doet het voorstel om een ad vertentie in de courant te zetten, waarin een gebruikt hek te koop wordt gevraagd, lang 27 Meier met een iurij, breed 31 M. Do Pvaad kan zich hiermede volkomen vereenigen. De heer Visser wijst op het slecht slui ten van de klepbrug over het Joost Slol- lengat. De grendels worden er steeds af genomen. Ongelukken kunnen niet uit blijven. Besloten wordt wederom een slot op de grendels le plaatsen en de sleutel in bewariug' te geven hij Van Sckaik, tegen een vergoeding van f 5 per jaar, en onder voorwaarde dat hij eenmaal per weck het bovendek van de brug schoonmaakt. Da heer Eikelenboom vraagt of de Voorz. zich reeds in verbinding heeft ge steld met den heer Inspecteur van het Lager Onderwijs over wijziging van de leerlingen in de beide klassen. Door den Voorz. wordt hierop ontken nend geantwoord. Niemand meer het woord verlangende FEUILLETON DE PROOI VAN DEN GIER. Naar het Engelsch van H. de Vere Stacpoole. m O, hemel, maar dat zal nooit goed 'gaan. Waarom niet? vroeg Violet vol Schrik. Juffrouw Straight antwoordde ?n oogen- blik niet. Ik wil je het nu niet tegen gaan ivoor je er bent, zei ze eindelijk, misschien gaat het wel, althans voor een poos. Waarom zou hét niet lang goed gaan? v Welronduit gesproken, je ziet er to goed voor uit. Zij wil alleen leelijke meisjes; tegen mooie meisjes is zij vree slijk onaardig. De oude kat is jaloersch. Maar wat zal ik dan beginnen? riep iViolet. Ik moet wat verdienen. Nu houd maar moed. Als het niet gaat, dan vind je wel wat anders. Wat het pension hier betreft, dat is goedkoop, maar juffrouw Speedy laat altijd boeten hetalen. Als je b.v. na elf uur thuis kocmt, ,,moet je drie stuivers geven. Een dubbeltje hls je iets laat ltggen In de zitkamer. Er is een heel stelsel van boeten, als je niest moet je je beurs openen. Maar zeg. Nu dat was maar gekheid, maar ik fel oen lijst voor je maken van de din- jflBn, waar boete op staat. En dan moet je sim nooit geld geven oin te wisselen. L Waarom niet? Hij brengt het niet terug, maar ver drinkt het en dan heelt juffrouw Speedy er m,aar den last van. HOOFDSTUK XI. New Scotland Yard. Dit bureau trekt steeds aan, omdat liet €r zoo gewoon uitziet. De gangen, de gla zen deuren, do schrijfmachines, alles doet denken aan een. gewoon kantoor. Niets wijst op politie of misdaad dan do uniform der agenten, die men er tel kens ziet. Men zou kunnen denken, dat •men in het gebouw van een bank is, of dat men er zaken doet. Die doet men er trouwens ook, maar ze zijn veelal van tragischen aard. Drie dagen nadat Arthur Primrose het bekende onderhoud met inspecteur Sa- vage had gehad, kwam deze om twee uur 'smiddag de stoep van New Scotland Yard af en ging naar het strand. Er was weinig te doen en de beambten waren daarmee in hun schik, want de laatste weken hadden ze een drukken tijd gehad. Misdaden gebeuren altijd bij gol vingen; dan komen zij veelvuldig, dan weer niet voor. Bij hitte komen zij meer voor dan bij felle koude. Savage stapte het strand over, ging een café binnen en na een paar woorden met den herbergier gewisseld te hebben, nam hij een courant op. Hij keek den inhoud eens door, toen zijn oog getroffen werd door een artikel; „Plotselinge dood in Hatton Garden". Er stond: Dezen morgen om tien uur over leed de heer Richard Prvnne van Scarle Place, Leacombe in Susses, op 't kantoor van de heeren Levenstein en Goldberg, diamanthandelaars in Hatton Garden. De ongelukkige werd plotseling bewusteloos en blies den laatslen adem uit, voor er hulp was komen opdagen. Savage floot even zachtjes, toen hij dit bericht las. Richard Prynne, mompelde hij, van Scarle Place, dat is de persoon, waarover Primroso sprak, de dief van het cryptogram. Maar wat beteekent 't dat die dood gaat op het kantoor van diamanthandelaars? Zou hij den schat al gevonden hebben en er een geedeelte van hebbn willen verkoo- pen? Neen. Wij waren immers tot het besluit gekomen, dat die schat in Afrika zou gevonden worden en daar had ik re den toe maar toch hij liep naar het tclefoonhQkje en todde Scotland Yard op. f-* Zoek eens bijzonderheden voor mij op omtrent den dood, die plaats had op het kantoor van Levenstein en Goldberg Hatton Garden. De persoon, die dood is, heette Richard Prynne. Er verliepen een paar minuten en toen kwam het antwoord: *-» Naam: Prynne. Adres Scarle Place, Leacombe Sussex. Oorzaak: hartkwaal. Dokter in Sussex, die geraadpleegd is, zegt dat hij al jaren aan een hartkwaal •beeft geleden. Dank je, zei Savage en hing den ontvanger weer op. Een voorgevoel zette hem aan om dezaak nader te onderzoe ken. Hij nam een laxi en reed naar Hat ton Garden. Het kantoor van Levenstein en Goldberg was op de verdieping gelijkvloers van nummer 10 A. Het was een somber huis zegt de Voorz. dat op hem nog een taak rust en wel het vertrek van het Raadslid den heer Kiebert te herdenken. Hoewel het spreker nog niet officieel bekend is, zal het heden dö laatste zitting zijn dat de lieer Kiebert als Raadslid in ons,midden is. Spr. is zeer zeker den tolk van den Raad, wanneer hij zegt, dat het den Raad zal spijten als do heer Kiebert niet meer in zijn midden is. Reeds verscheidene jaren zijt gij lid van den Raad en gij waart een van d© aange naamste personen uit ons midden. We drukken onze groote spijt uit, dat gij weg gaat.Als een oer-Rijnzaterwouder gaat gij in Leimuiden wonen. Wij wenschen u daarom van harte het beste toe. Wij al len weten, dat door God do slagen u niet gespaard zijn gebleven. Gij hebt een veel bewogen leven achter den rug. Moge God u op uw verder leven sparen en dat gij uwe laatste levensjaren rustig en kalm te Leimuiden, dicht bij ons moogt sUjten, en gij nog dikwijls terug zult denken aan do aangename dagen alhier doorgebracht. Zichtbaar 'bewogen dankte de heer Kie bert voor de hem toegesproken woorden. Niets meer aan de orde zijnde sluit d9 Voorz. do vergadering. WASSENAAR. Rectificatie, In bet verslag van de Raadsvergadering van 10 April j.l. zijn eenige onnauwkeurigheden geslopen. „De heer Provo Kluit wenscht in dit verslag even te rectificeeren een on juiste opmerking door hem in do vorige vergadering gemaakt. Hij" had n.l. gezegd, dat de ingenieur Huibers aan het C o I i e- gium Mitweida had gestudeerd. Hem i3 later gebleken, dat zulks niet het geval is geweest. De hec-r Huibers hoeft gestudeerd aan de H o o g e School in Chemnitz." Voor het collegium Mitweida moet ge lezen worden Technic u m Mitweida. Ook bestaat er geen „Hooge School" in Chemnitz, maar een Ge ay c r b e-A c a- domie. waarAran het eind-diploma toe gang geeft tot alle technische I-Toogo Scho len in het Duitsche Rii.h WOERDEN Personalia. Onzo stadgenoot, 'neer P. G. M. Fluijt, slaagde aan de LandbouAA'- lioogeschool te Wagen in gen voor het can- didaalsexamen Landbouwkundig Iugc- nieur, richting tropische boschbouw. De heer van 1 Jol deren. Brigadier der Rijksveidwaclit alhier, deed dezer -dagen met goed gevolg examen -voor Majoor bij genoemd korps. Hij wordt als zoodanig overgeplaatst naar Wczep. Gvninasiiok. Als onderafdeoling van Jonge!ingsvereen, en Patronaat is weder opgericht Cen gymnasüek-afdee'ing. De repetition worden gehouden in de R. K. Jongensschool. Gnza winkelstand, De Voorstraat be gint hoe langer boe moer liet aanzien van cen moderne winkelstraat te krijgen. Tal Aran oude gebomven hebben in den laal- sten tijd een geheelc verandering onder gaan. De firma Green en Aldeukamp heeft haar zaak in elcctro-technische artikelen in moderne stijl veranderd. "Naar het ont werp van den 'architect G. Groen heeft de winkelpui een gehcelo verandering onder gaan. Ook (le binnenbetimmering geeft cen vroolijk en fleurig aanzien. Het geheel doet architect en uitvoerdei's alle eer aan. ZOETERMEER. Gemeenteraad. De raad der gemeente Zoeter meet- ver gaderde Vrijdagavond. Te 7.45 opent de Voorz. de vergadering, welke te midder nacht zou eindigen, met gebed, waarna do Secretaris, de heer Blaauwhcf, de notulen leest-, die onveranderd worden A'&stgestekl. Door omstandigheden werd het verslag der A'orige vergadering, waarin o.m. cen verzoek A*an het. R. K. Schoolbestuur ra subsidie \*oor de bewaarschool, werd be handeld, niet opgenomen. Met 4 tegen 3 stemmen Averd bcsloteu om f 7.56 per kind subsidie (vo-or 2G kinderen) te gaven. Do tegenstemmers waren: de 'heeren Bos, Groenheide en Schaeffer. Commentaar over bodig! Mededcelingen: De Voorzitter doet mededo iing van liet besluit van H.M. de Koningin, waarbij hij wederom Aroor 6 jaar tot Burgemeester van Zoetermeer wordt aangesteld. Spreker zegt, dab hij inmiddels de vereisehte eeden in handen A7an den Commissaris der Koningin heeft afgelegd en merkt, op dat liet do van buiten bekeken en men kon zich haast niet voorstellen, dat daar zulke schitte rende dingen als diamanten weiden ver handeld. Er was een traliewerk voor het raam en daarop stonden de twee namen van do firma in vergulde letters. Een jondenjongen ontving Savage. Is mjinkeer Levenstein thuis? vroeg do detective. Neen, mjinheer, hij is uit. En mijnheer Goldberg? Die is ook uit. Wie is er dan thuis? Ik hen thuis. Waarmede kan ik u van dienst zijn? Er is van morgen hier een heer ge weest, die op het kantoor overleden is. Mijnheer Levenstein is uit, herhaal- de'de beAvaker, misschien weet hij er meer van, maar hij is uit en komt den heelen middag niet meer thuis. TerAvijl zij samen praatten hoorde Sa- vage achter de deur van het kantoor zeg- gen: Ja, ja, Levenstein, dat is goed en wel, maar ik laat het er niet bij, ik Waarom lieg je mij voor? zei Sa- vage, tot den jongen. Mijnheer LeArenstein is wel thuis en ik moet hem spreken. Voordat de jongen nog van zijn schrik was bekomen, had hij de deur van het kantoor bereikt en de kruk omdraaiend, ging binnen. Het was een net gemeubeld kantoor. In een hoek stond een groote brandkast en do heeren Levenstein en Goldberg stonden tegenover elkander. Goldberg stond bij do tafel en steunde daarop met zijn eene hand, terwijl hij met den wijsvinger van de andere hand naar Levenstein Avces. Goldberg was iemand van vijftig jaar, gezet en donker, met cen gekleede jas aan en een geruite broek en cen gouden hor logeketting, die org in het oog viel. Le venstein was lang en mager, had cen ge wone jas aan en zag er nu uit als een Avoedende gier. Do heide heeren schenen een aanval van razernij te hebben, zoo sterk zelfs dat zij het binnentreden van Savago niet eens merkten. Ik laat het er niet bij, Levenstein, je kunt mij een dief noemen, als ik dat doe. Ik noem je cen dief, Goldberg, dui zend maal een dief cn dat zal ik tegen over iedereen volhouden. Hé, wie is dat? Hij had net Savage in 't oog gekregen. «-* Detectieve-inspecleur Savage, van New Scotland Yard, dio komt informee- ren naar den dood van heer Prvnne, ant woordde Savage. Een detective, riep Levenstein. Nu Goldberg beken je nu of doe je 't niet, dat je dat papier geslolen hebt van den heer Prynne? Hoor hem eens, riep Goldberg, hoor hem mijnheer detective. Ik beschuldig hem juist dat hij het gestolen heeft. Laten wij eens ernstig praten, zei ba- Wat is er gestolen in de eerste plaats? Do beide heeren keken elkander verle gen aan. Goldberg zei eindelijk: „Een zakboekje 7 Een notitieboekje, cen soort porte feuille zei Levens teim En wat was er in? vroeg Savage. Ik weet het niet, antwoordden bei* den.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3