RALEIGH I- EIJSINK HET VERVEN1 Fa„ Wannée, REGENMANTELS ce MArs (i Wcitafs gezag in de Ontzets* Bezingen Echt Tyroler Loden Regenjassen Wollen Gabardine Regenjassen is 0w best adres voor KINDERKLEEDING Stofa in Mn» Mn - aw en FaÉsii passenden Arbeid. 19= (Toil kop vluchtte „va<ïcrw d© 6traaf op en gins later zijn droef wedervaren, aan do politie verhalen. - Prijsverschil. a I>e barak voor de militaire politie te Sus- teren bracht bij openbaren verkoop slechts 1400 gulden op. Zc heeft 14000 gulden ge kost. Brandgevaar ten piattenlande. D v. Roemer vertelt in. de Tel.: Ik was laatst voor zaken to Rossum. Op den weg stonden twee boerenknapen niet een brandglas in de zon hun klompen t® tatoueerem Ik vroeg hun: „Weet jelui wel het gevaar van zoo'n brandglas 1" Jawel, zeiden ze, daar branden wij onzen naam mee in de klompen. „En doen jullie er nooit wat anders mee?" Ja. mijnheer, zei een der knapen, laatst hebben we er nog een 'hooiberg mee aan het branden gekregen!! Dit is historisch. Nederlanders in het bezette gebied. De heer G. uit Den Haag lier, naar men aan het „Yad." meldt, in 1922 in Dus- geld orf een huis bouwen. Ten einde het bouwen aan tc moedigen hadden de Fran- sche militaire autoriteiten in do plaatsc- lijko bladen bekend gemaakt, dat zij nieu we huizen niet zouden requireeren. De heer G. verliet zich hierop en verhuisde in November 1922 naar D-usseldorf. Aan vankelijk werd hij door de Fransehen niet gestoord, ofschoon in Januari 1924 het Roergebied bezet en Dusseldorf dienten gevolge met militairen overladen werd. Een dezer dagen verscheen echter een Fransoh officier, die de vier mooiste ka mers met de keuken voor zich en zijn ge- Jzin requireerde Dat de heer G. Nederlan der is, deed volgens hem niets ter zake, evenmin dat het huis in 1922 gebouwd was. Het behoeft wel geen betoog, dat on middellijk bij de Fransche autoriteiten een bezwaarschrift is ingediend, hetwelk ook door het Nederlandseh Consulaat on dersteund wordt. Moderne naamgeving. Het socialistische raadslid te Bergen op Zoom, W., heeft bij de geboorte van zijn zoon dezen den naam geschonken van Lenin. Suitenl. Berichten Mijnbrand te Karwin. 14 arbeiders gedood. Te Karwin in Tsjeeho-Slowakije zijn ten gevolge van een mijn gasontploffing 14 ar beiders gedood. De mijn staat in brand. Mijngasontploffing in België. 9 arbeiders gewond. De ..Soii-" verneemt uit Charleroi, 'dat in ■de mijn des Chassis van de vereenigde ko lenmijnen te Lodelinsart een mijngasont ploffing heeft plaats gehad, waarbij negen mijnwerkers gewond zijn, van wie twee ernstig. Een lift omlaag gestort. Zes dooden. De ..Soir" verneemt uit Yperen: Zaterdag hadden vier vrouwen en drie mannen, die een bezoek brachten aan de kerk te Zonne- beke, welke herbouwd wordt, plaats geno men in een eleetrische lift. Toen de lift bijna de top van den toren had bereikt, brak de kabel plotseling. De lift stortte omlaag. Drie personen werden op slag gedood, drie overleden later in het ziekenhuis te Rou- lers; de toestand van den zevende is hope loos. Berooving van 233.000 francs. Twee employe's van de steenkolenmijn „Bernissart" nabij Bergen (België), die ongeveer 233.000 frs. noodig voor de uit betaling van de arbeiders, van de bank ha a gehaald, werden door drie indivi duen overvallen, die met de geldsom de vlucht namen. Deer do gendarmes is reeds een Itali aan gearresteerd, op wien een deel van het geld bevonden werd. Auto-ongelukken in Amerika. Een telegram uit New-York geeft bij benadering aan, .welk verlies aan men- sclienlevens en materiaal door de talrijke auto-ongelukken in 1923 veroorzaakt werd. In de korte statistiek, waarin weinig „ro mantiek van den motor" te bespeuren valt, lezen wij, dat verleden jaar 27.000 menschen werden gedood en 675.000 ge wond, terwijl 1.113.750.000 dollar mate- ïieele schade werd aangericht. Gevaarlijke daling. De Parijzenaars, die Zondagmorgen op het voorplein van do Invalides een daling per parachute zouden volgen, hebben een spannend oogenblik doorgemaakt, meldt men uit Parijs. Toen madame Gmndveaud uit het vlieg tuig sprong, spreidde de parachute zich naar wensch, doch werd door de hevige rukwinden gevangen en totaal uit de rich ting gedreven. Reeds onmiddellijk vreesde men, dat de parachute in de Seine zou vallen, doch het bereikte door allerhande manoeuvres van de parachutist© vroeger den grond. Doch niet zonder voor de oogen der toe schouwers to verdwijnen, daar het neer kwam in het ondergrondsch station van de Invalides. Do parachute daalde tot tusschen de rails, doch gelukkig was geen enkele trein in aantocht. Mevrouw Grand veaud hacl volkomen haar zelfbeheersching behouden. De waanzinnigen van Donegal. In het krankzinnigengesticht te Done gal (Noord-Ierland) staakt het verplegings personeel. Van alle kanten hebben do fa milieleden van de ongelukkige menschen er zijn daar 600 waanzinnigen reeds verzoeken tot den directeur gericht, om de patiënten (thuis te mogen hebben, daar zij het onverantwoordelijk vinden, om hen zonder toezicht te laten. Hoe maken het ondertusschen de krank zinnigen'? Naar verluidt zeer verstandig! Het personeel is weggeloopen en heeft de _^<rnnische bedrijven in wanorde achter gelaten. Onder de gekken is een ingenieur die totaal waanzinnig reeds 25 jaren in het gesticht verblijft. Deze heeft nu met hulp van een krankzinnige machinist alle appa raten weer in werking gesteld. Er heerscht de meest volmaakte orde, er kan weer ge bakken, gekookt en verwarmd worden. Ook het vraagstuk van koken en tafeldie nen is opgelost. Op een aanvraag melden zich 40 mannelijke en 30 vrouwelijke krankzinnigen als kok en tafeldienaar aan En de kest is wat goed. Een ander bevreemdend verschijnsel is, dat 74 razende gekken door de andere meer bezadigde krankzinnigen, o.w. die meenien God en koning van Engeland te zijn, terdege in bedwang worden gehou den. De cenige, die men in dit grooto krank zinnigengesticht voor waanzinnig zou houdien is.... de directeur. Hij weet niet meer, of hij nog leeft en twijfelt aan zijn verstand. Het geheele bedrijf voor krank zinnigen wordt door louter gekken op per fecte wijze en methodisch in stand gehou den. Het meest rustige en voorbeeldige oord in het onrustige Ierland is het krank zinnigengesticht van Donegal. De geschie denis geeft te denken.. STADSNIEUWS „Geloof en Wetenschap". „De weg naar God in de h'edendaagsche letterkunde". Over bovengenoemd onderwerp hield, de meer en meer naam-makende jonge katho lieke letterkundige Bernard Verhoeven uit Arnhem verleden week een lezing voor de leden van „Geloof en Wetenschap". Inleidend wees spreker erop dat zich in de letterkunde van thans een drama aan het voltrekken is, waarvan liet voorspel werd gespeeld door Emants en Perk, ter wijl in het klassieke jaar 1880 het scherm voor het eerste bedrijf werd opgehaald. Dit eerste bedrijf was de periode van 1880 tot 1890 met als hoofdfiguren' Hoos, v. Deyssel en Helene Swarth. Het was de periode van de gistende lente, van de hartstocht van het ongebreideld zinneleven, van de wilde weemoed in de litteratuur. De razende dans om het gouden, kalf der ik-heidi werd alge meen: geen moraal bluseht de heksenketel van de wellust. Het was de glorie van Hoos „de vlegeljaren van liet' menschdom", zij het dan in vaak schoone verzen', te heb ben belicht. Spreker toonde dit in den breede aan. Toen echter het laaiende vuur der onbeteugelde zinnenbrandi begon te luwen trad bij Hoos een moreele kater in. Na het wild Dionysische feest kwam een Stoieijnsche verstarring. Yan Deyssel hield een koel hoofd bij een gloeiend hart. Hij was de aesthetisohe bui tenstaander die zich in alle vermommingen ten tooneele voert, maar met zijn ziel bui ten schot blijft; hij is de levensdilettant die zichzelf niet aan het leven overgeeft. In dit stuk Nederlandsche na-renaissance is van Deyssel de tragische figuur zooals Faust was in de klassieke Renaissance. Het kon niet anders of na deze periode van uitleven moest bezinking komen. Het tweede bedrijf neemt een aanvang. Nieuwe figuren treden naar voren en spelen een rol. Verwey, v Eeden en Gorter, zij allen waren tot het inzicht gekomen dat het niet aanging steeds maar te blijven voortleven in een ongebreidelde roes van genot. Him levensvisie had zich verdiept; de onvolko menheid van de zinnelijke schoonheid had zich te duidelijk aan hen gedemonstreerd dan dat. deze blijvend zou kunnen nawer ken. In van Eedens Ellen vinden we terue de meest zuivere belichaming van het af sterven der zinnen en de geboorte van de ziel. Met bet jaar 1S90 vangt deze nieuwe pe riode: het tijdperk van de geestelijke mo tieven en tendensen aan. Gorter'© Mei was geweest, de laatste livmne aan de natuur, doch tevens een begrafenislied. Van Eeden voelde dat hij niet kon volstaan met het af leggen van het oude, doch baande een nieu wen weg. Zijn Johannes Viator leert ons dien weg terugvinden. Ook Henriëlte van der Schalk zocht naar de waarheid zonder echter deze, evenmin als Verwey, Gorter en Van Eeden, te vinden, zonder ook, evenals zij, bevrediging te vinden in de grondtonen van de nieuwe periode die zij zelf hadden helpen ontketenen. Van deze tweede periode van geest en wijsheid" noemde spr. Boutens en Leopold de meest typische vertegenwoordigers. Hi) demonstreerde dit door het voordragen van meerdere hunner gedichten. ïntusschen zette zich de ontwikkeling voort. Had men tot nog toe de gelukzalig heid gezocht in den individueelen mensch, in het eigen ik, eerst in het zinnelijk ik, later in het gees tel jk ik, langzamerhand wen de overtuiging veld da( men als leven de in een gemeenschap niet bij dit „ik" kon blijven stilstaan. De kloppingen van het hart dreef de liefde naar buiten, naar den evenmensch. De kentering, waarin de lief de van mensch tot mensch de overwinning behaalde over geest en wijsheid waardoor voornamelijk het derde bedrijf van liet drama gekleurd was, viel duidelijk waar neembaar in het jaar 1900. Echter voltrok zich dit proces geheel en al buiten de GocL delijke gedachte en het eeuwigheid-sbegrip om. waaruit te verklaren valt, dat dc ge heele beweging en haar dragers stuk voor .stuk te land geraakten bij het socialisme. Verwey, Gorter, Van Eeden en Henriëtte Roland Holst, ze werden allen socialist. En evenals op maatschappelijk terrein liet ge val werd raakten wij ook op letterkundig gebied vastgekneld in het materialisme. Spreker meende dit duidelijk te kunnen de- monstreeren in een figuur als Adema van Scheltema. Toch ging dit alles niet- voorbij zonder dat er leering uit getrokken werd. De vraag: wat. hebt gij ons te geven: zinnen, geest of ge meensehap, welke vraag respectievelijk door ieder der aangeduide perioden was gesteld, was niet beantwoord op een wijze die be vrediging kon schenken. Tot dat eindelijk net Godsbesef doorbrak en een nieuw ge slacht 'hetwelk spreker zou willen noemen de „generatie van de Godszoekers" ten toe» neele verschijnt. Hiermede is dan het vier de bedrijf ingeluid dat nog niet is afge speeld, doch nog stijgende is en aan span ning blijft winnen. Het verloop van dit vierde bedrijf schet ste spreker zijne hoorders aan de hand van door hem voorgedragen gedichten van Bloem, Nijhoff en Geerten Gossaert. Een helaas weinig talrijk, doch aandach tig luisterend publiek, beloonde spreker op enthousiaste wijze voor ziju schoone en be langwekkende voordracht, waarna de voor zitter van „Geloof en Wetenschap" hem nog eens bijzonder namens de aanwezigen dankzegde. Het is waarlijk te betreuren, dat niet meerderen zich geroepen gevoeld hebben het jongste resultaat van liet onver moeide werken en streven van dezen hoogst begaafden jongen katholieken letterkundi ge te vernemen, hem zoodoende aanmoe digende tot het stellen van nieuwe daden. Ook in het belang van de katholieke litte ratuur was een weinig meer belangstelling niet. misplaatst. In den aanvang dor vergadering had de voorzitter, Kapt. Boertee, medegedeeld, dat prof. Seysener benoemd is geworden tot moderator der Ver. in do plaats van De ken Dessens, die als zoodanig ontslag 'had genomen. Prof Seysener was dezen avond verhinderd. (Door samenloop van omstandigheden is dit verslag eerst heden geplaatst). Land- en Tuinbouw Botercontrolestation Zuid-Holland, Vrijdag heeft het Botercontrolestation Zuid-Holland te 's-Gravenhage £-en alge meen© vergadering gehouden. De voorzitter, de heer F. B. Löhnis, deelde o.m. mede, dat de F.N.Z. verzocht had cm financieelen steun voor zijn actie tot betere bekendmaking van liet Rijks- botermerk. Het jaarverslag, de rekening over 1923 en de begrooting voor 1924 werden goed gekeurd. Het ledental bedroeg op 31 December j.l. 67 (in 1922 66), t.w. 34 zuivelfabrieken, 17 melkinrichtingen, 10 landbouwers en 6 handelaren. Bovendien staan 85 (in 1922 S3) filialen van leden onder controle, zoo dat. in totaal 152 (149) bedrijven gecontro leerd worden. De productie waarover in 1923 contribu tie werd betaald (dus de boteromzet ge durende 1922) bedroeg 3.161.788 K.G. en wordt voor 1924 geraamd op 3.092.400 K.G. Het gemiddelde vochtgehalte der on derzochte monsters gezonden boter was 13.4 De boter en entreegelden werden in het reservefonds gestort, dat nu f 32.673 bedraagt. De begrooting sluit met een eindcijfer van f 11.000. De contributie kan worden verlaagd met 10 cents per 100 K.G. Als bestuurslid werd herkozen do heer J. M. Hummelinclc te Vlaardingen. Ter vergadering werd een lichtreclame (lichtbak) gedemonstrqerd, welke als re clame voor het Rijksbotermerk dienst zal moeten doen. Aan de aangesloten fabrie ken zal worden verzocht, binnen een be paalden termijn hare bestellingen te wil len opgeven. Voorts werd de wenschclijx- heid besproken om door middel van bro chures propaganda te maken voor* het Rijksbotermerk. LUCHTW&flKT Vliegdemonstraties te Rotterdam. Op aanstichting van het Comité Vlieg veld Waalhaven zijn Zondag te Rotterdam demonstraties gehouden met een z.g. baby vliegtuig van de N.V. Vliegtuigindustrie Holland, te Rijswijk. De lengte van den neus tot de staart f* 4.80 M„ de spanwijdte der vleugels is M. (bij een Fokker zijn deze afmetingen 10 en 14 M.). De machine is gebouwd vaift triplex met. aluminiumafwerking, do vletij gels zijn van kant en een bijzonder soort» linnen. Het toestel weegt 220 K G., met: piloot, passagier (of bagage) en brandstof) 425 K.G. Do aviateur kan voor 214 uur benzin# meenemen, doch er is rekening mede gei houden, om eventueel een reservetank aan* te brengen, zoodra. een langere vlucht' mogelijk wordt. Reeds voor 8 uur kan er olie worden meegevoerd. Do motor is eea drie cylinder Anzant-motor van 35 P.K, De maximumsnelheid is 115 K.M. en de landingssnelheid (minimum) ongeveer 35 K.M. Bij verschillende vluchten is reeds! gebleken, dat slechts een klein terrein'; noodig is om goed te kunnen starten. Met; den vliegenier alleen aan boord start dei „H 1" (zooals het type genaamd is) hr' 6 sec., terwijl met 2 personen de avioneltft) al na 11 sec. van den grond is. De vennootschap bovengenoemd heeft- twee van deze baby toestellen klaar: een eenpersoons cendekkertje en een tweedeki ker voor twee personen. Zij heeft er. op het oogenblik nog vier in den maak en zij hoopt van den zomer met deze vliegtuig gen (van het systeem Oarley) aan ver-i schillende wedstrijden o.m. om de Coupe: du Roi in - België en de Tour de France deel te nemen, ten einde alom het publiek van de bruikbaarheid en de doelmatigheid van deze kleine toestellen „voor sport en toerisme" te overtuigen. Er waren ondanks het vrij ongunstige weer heel wat menschen naar het mooie vliegterrein aan de Waalhaven gekomen en wij zagen onder de belangstellende ge neraal Snijders, oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, schout bij nacht Sluys, chef van den marinestaf en tien heer. Plësman,. directeur van de Koninklijke] Luchtvaart Maatgchappij De vlieger Raparlier is eenige maleii met het cendekkertje de lucht ingegaan- Hij had zoo op het oog maar weinig hin-, der van den straffen wind en men kreeg dan ook wel allerminst den indruk, dat hij een waagstuk aan het ondernemen was. Het toestel leek voor den toeschouwers even betrouwbaar als de vliegtuigen van Fokker, waarmede inlusschen voortdu rend passagiersvluchten werden gemaakt, of de FK 31 van Koolhoven, die in den loop van den middag ook, eveneens be mand door Raparlier de hoogte inging. En als de constructie van de babytoestellen nog meer geperfectioneerd is en ze met goede resultaten aan wedstrijden en con coursen hebben deelgenomen, zal mogelijk binnen korten tijd ook dit product van de Nederlandsche vliegtuigindustrie een ruim! afzetgebied hebben gevonden. Ten slotto zij nog vermeld, dat de vliej ger Raparlier met een lauwerkrans ver eerd werd. I De vliegtienst yan de K. L. M. Naar het Haagsche Aneta-kantöor ver-» neemt, is j.l. Zaterdag, trots sneeuwjacht regenvlagen en slecht zicht op alle lucht lijnen van de K. L. M. regelmatig gevlo-, gen. Van Parijs kwamen twee vliegtuigen! aan, van Londen één, terwijl in beide richtingen een vliegtuig vertrok. Alle vlieg, tuigen waren met passagiers bezet. SUBGEüLIJKE ST@gfiD: NIEUWKOOP. Gevestigd: J. Ouwerkerk en geziiï uit Ter-Aar Mej, J. A. Smit uit Reeu- wijk H. en E. A. de Wit uit Zevenhoven W. Bouma. uit Wijmbritse radcel P. ds Haan en gezin uit Beverwijk Vertrokken: Mej. G. L. Verhoek naar Amsterdam J. W. Verlaan en gezin naar Ter-Aar Th. van der Kraan naaÉ Alphen aan den Rijn J. J. van der'Earn naar Moordrecht S. Rademaker naar Hazerswoude L, van der Meer naar Wilnis. Gegarandeerd Waterdicht, Licht - Poreus Sterk 2072 Beschermt tegen Regen en Koude. Nieuwste model, waterdicht, 24.50.^9.50 Botermarkt 17, Tel. 186. EK AKOERE MERKEN RIJWIELEN vanaf f 73.» mmma REPAREEREN EN VERHU8E» Koordeinde 23 Sliksfeeg 2 moet men steeds be denken, dat het gronden, plamuren, schuren enz., het voornaamste werk is. LANGE MARE 38, (OPGERICHT A° 1844) GELDEM BESCHIKBAAR»^ voor 1e en 2e Hypotheek en Voorschotten (vanaf f200.-). Aid 13, Mauritsweo 3, MEST. Wij leveren Koemest en beste ruiee Koemest, bij groote en kleine scheepsladingen. A. J. VAN STIJN, Warmond. 2061a HAARLEMMERSTRAAT 172-174 WIJ BRENGEN GROOTE SORTEERING IN: KiNDERHOEDJES BABY-ARTIKELEN Bezoekt onze Magazijnen en Etaiage's en U slaagt zeker, want onze prijzen zijn sneest concurreerend. 0 0 VOORSCHOTTEN VERKRIJGBAAR TOT f 100.— VOOR NETTE MENSCHEN, ZONDER BORG. Brieven onder No. 4888 bur. van dit blad. J vragen door middel van de ARBEIDSBEURS voor den O.-l. M., Oude Varkenmarkt 41 te Mïjmegen - Telef. 1867, De Correspondent voor Leiden: 2067 W. MENSEN, Waardstraat 6. COAT MET IA LEER GEV. AAN BEIDE KANTEN TE DRAGEN VOORRADIG IN DE MATEN 60-105 PR. WOLLEN GRAVENETTE MET GEV. PAS HOOG LAAG GESLÓTEN TE

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4