No. 4435 15e Jaargang. DINSDAG 15 APRIL 1924 9e &ridteh&(£oiJiftcvnt peABONNEMENTSPRIJSbedrasgt bi) vooruitbetaling Voor Leidon 19 cent per week 12.50 per kwartaal, {Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal, pet Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonnee ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bjj voor- pitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd ^ondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen r Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewona advert en tlën 30 cent per regelt Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het n dubbele van het tarief berekend. a Kleine advertenllën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver. huur, koop en verkoop 10.50. Dit nummer bestaat uit twea bladen. ONZE PASSIEWEEK. 1 Wij leven weer in de bij uitstek heilige week, die genoemd wordt naar de Passie des Heeren. Nog hangen in onze tempels de gordij nen met hun paarse tint als om te ver bergen al den smaad, die over de Chris tus komen zal, maar straks zullen de toch al sombere kleuren worden overge zet in het strakke en doffe dooden-zwart, wanneer wij vieren gaan. den levensuit gang van den grooten stillen Lijder op Golgotha. En met de kerk, die in de sublieme schoonheid harer liturgie hare smari uit- schreit bij het sterven van haren God- Menschelijken Stichter, heft ook het Ka- thilieke volk 'smarten-vol zijn oogen op naar den heiligen berg Wij, Adams kinderen, kénnen de smart en wéten wat lijden is Maar onze smart is niet de trooste- looze weedom der wereld noch het schrij nend leed van twijfelzieke of onverschil lige zielen. Zij is niet het zieleleed, dat Mevr. LapidothSwart-uitzong: Eén toch volgt mij trouwer dan mijn hond Ik wil niet omzien: 't Weet, het is mijn wee Dat, waar ik wandel, altijd wandelt mêe. In zulke verzen zien wij vol diepe deer nis en oprecht medelijden de machtelooze melancholie, die in vlakke somberte op doemt uit zoovele zielen Neen, zoo is niet onze smartl Wij wij weten, dat voor onze smart troost is te vinden bij de smart van het kruis, vanwaar al het heil voor onze zie len gekomen is Beter dan uit dikke boe ken leeren wij daar het lijden verstaan en begrijpen het waarom En even vast als het kruis ingeplant stond in het berggesteente, even hecht en onwankelbaar ook Zijn Waarheid, het fundament van Zijn Kruis. Dat is de vreugde van onze Passie week. Het is de lach der blije zielen, die he nen glinstert door de smart, de vreugde om het bezit der waarheid, welke ons ge waarborgd is door 's Heeren Kruis. Dat is de groote les, die uit 's Heeren Passieweek met onweerstaanbare, indrin gende kracht ons hart moet worden inge prent. Boven alle smart staat de vTeugde van het bezit der Waarheid. Zing, mijn tong, de overwinnings- lauwren van dien glorieuzen krijg izing de hooge zegepraal van de kooge kruistrofcêe. V Sociale Verzekering. Minister Aalbers© heeft de vorige week in de Tweede Kamer toegezegd, dat na het zomerreces der Kamer de nieuwe ziekte wet wordt aangeboden dat deze aan de gelieele georganiseerde sociale verzekering ïal voorafgaan. Deze ziektewet zal berusten op de volgen de beginselen: le. De sociale verzekering ongevallen, ziekte, invaliditeit en ouderdom, werkloos heid als verplichte verzekering is in we zen arbeidersverzekering; zij beoogt een ingrijpen in de arbeidsovereenkomst, waarin een deel van het loon gereserveerd wordt voor dagen, dat geen arbeid kan worden verricht Daarnaast is, als aanvulling, plaats .voor vrijwillige verzekering voor hen, die economisch met arbeiders zijn gelijk te stel len. 2e. De uitvoering der verzekering ge- «oliiedt bij voorkeur door uit de maatschap pij, speciaal de organisaties van werkgever» pn arbeiders, opgekomen organen. De over heid beperkt zich zooveel mogelijk tot het 5tellen van dwingende maatregelen, het houden van toezicht, zoo noodig het geven van noodzakelijke leiding, terwijl zij aanvul lende organen opricht, welke, de uitvoering 'der sociale verzekering zullen bezorgen, zoo ver daaraan naast de bijzondere, uit de Maatschappij opgekomen organen behoefte mocht blijken'. i i 'Als de Kamer dit stelsel goedkeurt, dan 3» hiermede aan het particulier initiatief ÏDzake de sociale verzekering vrijer en rvd- feer baan gegeven. 1 'De Tweede Kamer heeft trouwens reed» ,ÏA meerderheid zich niet dit stelsel-Aalberse Ereenigd, zoodat het nog alleen zal gaan er de details, over de uitvoering van het steem. 'Moge men daarover spoedig tot overeen- BUITENLAÜO De Rapporten der Deskundigen. Het standpunt van Duitschland. Bes-preking met de minister-presidenten. De besprekingen der rijksregeering met de minister-presidenten der landen waaraan ook de Beiersche minis ter-pre sident v. Knilling deelnam had een bevredigend verloop. De regeering deed mededeeling van haar bereidwilligheid om mede te werken aan het plan des deskundigen. Dit zal schrif telijk aan de G. v. H. worden medege deeld. Van het zenden van gedelegeerden naar Parijs wordt voorloopig afgezien. Van do zijdo der minister-presidenten werden enkele reserves gemaakt, doch geen bezwaren tegen het standpunt der regeering. Deze. reserves hebben speciaal betrekking op de organisatie der spoor wegen. Men was het er over eens, dat de kwestie van de medewerking der Duitsóhe landen in den raad van bestuur der spoor wegen een zuiver Duitsche aangelegenheid was. In aansluiting aan deze bespreking heb ben de leden van het kabinet 'gisteravond een zitting gehouden, in welke de defini tieve vorm van het Duitsche antwoord aan de G. v. H. is vastgesteld. Een nieuwe verklaring van Schacht. In de zitting van de commissie uit den economischen rijksraad verklaardde de president van de Rijksbank, dr. Schacht, dat de door de experts uitgewerkte plan nen, voor geldzendingen naar het buiten land, op rekening der schadeloosstelling, welke alleen mogen worden verricht, wanneer de Duitsche valuta niet daaron der lijden, het voornaamste punt zijn van de economische zijde van -het reparatie probleem. j, Spreker wees er op, dat de rapporten der experts in weerwil van de zware las ten onder twee voorwaarden discutabel zijn. De eerste voorwaarde hiervoor is de herkrijging der politieke en economische vrijheid in Duitschland, de tweede dat in geval de nakoming onmogelijk blijkt, er niet onmiddellijk militaire sanctes wor den genomen, maar economen van beide zijden met elkander over de hangende aangelegenheid zullen beraadslagen. De meening van het Vaticaan. Het Vaticaan heeft door de „Osserva- tore Romano" laten verklaren, dat het rapport van de Commissie van Experts geheel overeenkomt met de meening van den Paus. Duitschland. Verlenging der Micum-verdragen. Een nieuwe overeenkomst wordt geteekend. Namens do „Micuim" is gister ver klaard, dat met de industrieelen een over eenkomst tot stand is gekomen, doch dat nog een groot aantal punten nader gere geld moet worden. Een Duilsch communiqué deelt echter mede dat men op alle punten tot een ac- coord is gekomen.^ Heden zou het nieuwe verdrag getee kend worden. Het zal twee maanden gel dig zijn. De a.s. verkiezingen. Ludendorff moet te Berlijn spreken. Naar de „Montagmorgen" verneemt, zijn de deutschvölkiscblen voornemens, general Ludendorff den Zondag vóór de verkiezingen te Berlijn to laten spreken. Het blad noemt dit een deutscbvölkisohe provocatie van de Duitsche republiek en spoort de republikeinsche bonden te Ber lijn aan generaal Ludendorff waardig te ontvangen. Hot reisverbod. Het reizen sterk beperkt. De maatregelen tot beperking van het reizen naar het buitenland, door de regee ring genomen, hebbon een zeer grooten invloed op het verkeer. Verschillende reis bureaux te Berlijn en elders verkoopen niet meer dan 5 of 6 van de buitenland- sche biljetten, die voor enkele weken wer den genomen. In verband hiermede is bij het rijksministerie van spoorwegen een wijziging in overweging van het interna tionale verkeer. De crematie van Stlnnes. Voor den ingang van het crematorium te Wilmersdorf had zich gistermorgen een dichte menigte verzameld. Een sterke af- deeling Schupo's te paard en te voet hand haafde de orde. Eerst naderde de lijkauto, waarop de zwart-wit-roode reederijvlag van Stinnes' scheepvaartmaatschappijen. Een gevolg van omtrent 100 auto's sloot den stoet. Eenigo ministers en alle leidende per soonlijkheden uit handels- en industrieele kringen waren aanwezig. De kapitein van Stinnes' schepen vorm den een eerewaoht en een korps van een zijner groote fabrieken speelde de muziek Na een toespraak van een dominéé werd de kist aan de vlammen prijs gege ven. Frankrijk. Een precessie. In weerwil van een besluit, waarbij processies verboden worden, hield de bis schop ter gelegenheid van Palmpaschen met zijn volgelingen een processie om het plein van de kathedraal. Er werd proces verbaal opgemaakt. Engeland. Dreigende staking bij de werven te Belfast De leden van den bond van bankwer kers, werkzaam bij de scheepswerven te Belfast, hebben besloten over oen week in staking te gaan, indien de tien shilling bijslag voor levensonderhoud, alsmede een loonsverhooging van tien shilling niet* werd toegestaan. Denemarken. Het Deensche kabinet afgetreden. Stauning kabinetsformateur. De Deensche minister-president heeft bij den koning het ontslag van het kabinet in gediend, dat door den koning werd aan vaard. De soc.-democraat Stauning is met de vorming van een nieuw ministerie belast. Hongarije. Een mislukt complot tegen Horthy. Naar uit Wecnen wordt gemeld was tegen den Hongaarschen rijksTegent Hor thy, einde vorige week een aanslag be raamd. Door het arresceeren der leiders, wist do polffïe dit plan "echter te verijdelen Yougo-Slavië. Het kabinet-Pasjitsj weer afgetreden. De Joegoslavische regeering is afge treden teneinde de politieke parlementaire situatie te helpen verlichten, welke toe stand is ontstaan door het feit, dat ver schillende groepen van afgevaardigden het program, waarop zij zijn gekozen, hebben gewijzigd zonder daarvoor gevraagd noch gekregen te hebben de goedkeuring van hun kiezers. Vóór het aftreden besloot het kabinet nog ontbinding te gelasten van de Duitsche vereeniging den „Kulturbund", omdat deze vereeniging een politieke actie t den staat zou zijn begonnen. De overstroomingen. Een nationale ramp. De overstrooming in Zuid-Slavië neemt den omvang aan van een nationale ramp Dag en nacht zijn 10.000 man bezig met het reddingswerk. Roemenië. De Bessarabische quaestie. Afkondiging van den uitzonderingstoestand. De „Frankfurter Ztg bevat een Wolff- bericht uit Moskou, meldende, dat de Roe- meensche regeoring over Bessarabië den uitzonderingstoestand heeft afgekondigd. Bovendien is de vrijheid van vergadering afgeschaft, volgens het bericht zelfs defini tief. Do regeeringsblaclen deel en openlijk mede, dat de afkondiging van den staat van beleg een gevolg is van de mislukking der onderhandelingen te "Weenen en in het bijzonder van het voorstel der sovjet-unie om een volksstemming te houden. Verder verneemt hetzelfde blad, dat over een 30 tot 50 km breede strook langs de Hongaarsohe, Tsjecho-Slowaaksche en Pooische grenzen de staat van beleg is af gekondigd. De stad Klausenburg staat ge heel onder militair bestuur. De maatregel wordt noodzakelijk genoemd ter verzeke ring der openbaie rust en ter bescherming des lands. De Russisch-Roemecnsche verhoudingen. Fantastische geruchten. In verband met het feit dat in de bladen nieuwe sensationeele mededeelingen de ronde doen over een z.g. ernstigen toestand aan de Russisch-Roemeensche grena in gevolge het afbreken van de conforentie van Weenen, kan het Poolsch Telegraaf- agentschap, dat indichtingen aan bevoegde bron heeft ingewonnen, verklaren dat al deze alarmeeren de berichtop, en ook de fantastische combinaties die daarop wor den voortgebouwd, bosckouwd kunnen worden als tendentieuze en proviceerende manoeuvres afkomstig van diegenen, die er profijt uit denken te halen, dat West- Europa verontrust zou worden door het feit dat in Oost-Europa een oorlog zou dreigen. Griekenland. De nieuwe republiek. De pacificatie der gemoederen. De krijgswet treedt voor nagenoeg het geheele land in werking. Papanastasioe heeft den directeuren der dagbladen gead viseerd gematigd op te treden. Tevens heeft hij om hun medewerking verfcocht ter vol tooiing van het werk der pacificatie. Met hetzelfde doel heeft hij een onder houd gehad met generaal Metaxas met be trekking tot het herstel van de nationale eendracht en ter bespoediging eener ver zoening van de partij-richtingen. De regeering heeft heden een decreet uitgevaardigd, waarbij het voor een tijds duur van 5 jaar verboden is, aanvallen legen de republiek te richten of in het openbaar te debatteeren over den staats vorm. Rusland. Het spionnage-proces te Kieff. De terechtstelling uitgesteld. De uitvoering van het te Kiejef gevelde vonnis is uitgesteld. Het hooggerechtshof heeft de dossiers opgevraagd. De opstand in Turkestan. De roodetroepen trekken terug De opstand in Turkestan wint terrein. De roode troepen hebben na hardnekkige gevechten den weg in de streek van Sama- kante ontruimd. De terugkeer van Trotzky is noodzake lijk geworden om de eischen der soldaten van net roode leger te matigen. Er is reeds wrijving ontstaan tusschen Trounze en Trotzky, die zich vooral verzet tegen zekere mutaties in het oppercom mando, die als tegen hem gericht worden beschouwd. Britsch-lndië Een overwinning der swarajisten te Calcutta Bij de verkiezingen van 5 wethouders voor de stad Calcutta werden vijf Swara jisten gekozen. De belangstelling voor deze verkiezingen was zoo groot, dat alle .tribunes stampvol waren. China. De Chineesche zeeschuimerij. De dienst Hongkon g-K o n g m o e n stopgezet In verband met de aanvallen deT roo- vers is besloten de stoomvaartdiensten KongkongKongmoen te staken, totdat vlootcsccrtes bescherming verkenen. Amerika. De corruptie in de Ver. Staten. Mellon over de Enque-tt e-k oor ts Mellon, de minister van Financiën, verklaarde in een rede, dat de onderzoek- koorts van het congres de functies van de verschillende staatsdepartementen meer en meer verlamt en dat, indien de onnoo- dige bemoeilijking van de regeering niet worden gestaakt, de werkzaamheden voor een groot gedeelte zullen moeten worden stopgezet. Hij zeide, dat het onderzoek, dat thans wordt ingesteld naar de werk zaamheden van het bureau voor biiinen- landsche inkomsten, met het doel den Se naat hierover verslag uit te brengen en eventueele verbeteringen voor te stellen, in werkelijkheid niet anders was dan een onderzoek tegen hem persoonlijk, of een poging om schandaal te verwekken, doch dat het gevolg er van slechts is dat de werkzaamheden van de afdeeling inkom stenbelasting werden geschaad. De betrok ken ambtenaren stellen meor belang in het onderzoek dan in hun normale werk zaamheden. De wetgevende arbeid van het congres wordt evenzeer door de onderzoeken - ge schaad. Van de 96 senaatsleden behooren niet minder daü 50 tot 11 verschillende commissies van onderzoek. Veertien hun ner maken deel uit van twee aparte com missies en het Huis van Vertegenwoordi gers heeft ook nog vijf commissies van onderzoek aan hot werk. BIElüEgSLAÜD HET INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES. Men bericht ons uit Rome: Door het hoofdbestuur van het a.s. Euch. Congres te Amsterdam is een schrij ven gericht aan de Gongregatio pro Eccle sia Orientali, waarin Z.E. Kardinaal Tacci wordt uitgenood!gd, om de geünieer de Oosterscho Kerk op het Congres to doen vertegenwoordigen Op dit verzoek in gaande, is te Rome besloten, dat die ver tegenwoordiging zal geschieden door tij dens de Congresdagen te Amsterdam een pontificale .Oostersche Concelebratie te MET VOORNAAMSTE NIEUWSk BUITENLAND. De Micum-verdragen zijn voor 2 maan den verlengd. Het Deensche kabinet Is afgetreden. De socialist Stauning kabinets-formateur. De opstand tegen de Sovjets in Tur kestan breidt zich uit. BINNENLAND. De Oostersche ritus zal op het Eucha ristisch Congres te Amsterdam vertegen woordigd zijn. LEIDEN. De uitbreiding van het Museum van Oudheden. doen plaats hebben, tevens door eenige sectievergaderingen te houden voor be sprekingen in verband met de Oostersche Kerk. Gezien hetgeen op dit gebied al in Hol land geschiedde, meent men dat ook dan weer met aller medewerking „De Godde lijke Liturgie" op waardige wijze kan gevierd worden. De Communistische Partij. Het getwist met de oppos i t i e. In het voortgezette congres der Commu nistische Partij deed de heer van Laker- veld (partijbestuur) verantwoording over de vervulling van de opdracht aan hem ter verdediging van de partijleiding te Moskou. Bij de executieve, zoo zeide spr., heeft de heer Sneevliet o.a. gezegd, sprekende over "Wijnkoop en Van Ravesteyn: „Zoolang als deze kerels in dat partijbe stuur zitten, blijven wij alleen in de partij omdat die aangesloten is bij de Derde In ternationale en wij daar ook bij willen ziiQ" De heer L. de Visser: Dat is n schande. (Applaus.) De heer Van Lakerveld: Sneevliet heeft in passages uit de pariijpers leesteekens veranderd om er een andere beteekenis aan te geven .(Rumoer.) De heer De Visser: Dat is vervalschingl (Er ontstaat groot tumult) De heer Do Kadt: Dat is een leugen De heer De Visser: Falsarissen! Als do heer Van Lakerveld zijn rede kan vervolgen, wijst hij er op, dat door het belasteren van de partijleiding de execu tieve moeilijk te overtuigen was. De heer Wijnkoop las vervolgens een brief voor van de executieve met een z. i. vervalscht citaat. De heer De Kadt: Geeft mij gelegenheid daartegen op te komen. Geroep: Lasteraars geven wij bet woord niet! Na eenig tumult was dan het woord aan den heer Lou de Visser (Propagandist) om er op te wijzen, dat de heer Sneevliet zonder tegencandidaten voorzitter van het N. A. S. zal worden. Men doet dit aldus spr om Sneevliet tegen ons te ge bruiken. (Deze uitspraak verwekt weer groot tumult.) Do heer De Visser becritiseert dan ver der de houding der oppositie, die zich automatisch buiten de partij plaatste. In hoofdzaak onderwierp hij de houding van den heer Boiunan aan critiek. Wat Bou- man doet, zeido spr., is nu niet de „N.A.S.- moet-kapot-politiek", maar do „C.R.H.- moet-kapot-politiek". Toch moet z.i. thans een modus worden gevonden voor de samenw&Tking. De openbare zitting werd tot s avonds geschorst. De Voorz., de heer D. Wijnkoop, deeldo 's avonds mede, dat de commissie in zako vakbeweging tot overeenstemming was ge komen. Spr. stelde daarna een lange reso lutie voor, waarin o.m. de volgende punten: „Dat de partijgenoolen, die nog buiten de vakbeweging staan en uit den aard van hun beroep daartoe kunnen behoo ren, zich onverwijld bij hun organisat ion aansluiten, waarhij het aanbeveling ver dient, deze aansluiting in overleg met de vakbewegingsorganen der partij te be werkstelligen". „Door te gaan met de vorming van communistische fracties in ^de vakbewe ging, speciaal in het N. V. V." „Do arbeiders en de vakbonden er van te overtuigen, dat het kapitalisme alleen met de methode van den revolutionairen klassenstrijd kan worden bestreden". „Het N. A. S. in Holland is een vak centrale met revolutionair karakter» welke reeds aan do revolutionaire ont wikkeling der vakbeweging werkzaam is. En daarom moet de strijdbaarheid van bot N. A. S. door de communistische partij krachtig worden ondersteund." „Dat de communisten tot taak hebben er naar te streven, dat ook bet N. A. S de noodzakelijkheid der fractie-vorming m het N. V. V. erkent cn doorvoert". „Dat de communisten moeten pogen mei de oppositioncele arbeiders in de rofo»'

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1