15e Jaargang. VRIJDAG 11 APRIL 1924 No. 4432 S)e£cid&^0ou/&wif poABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal, feij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, franco per post 1 2.95 per kwartaal. Pet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit b!ad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen t Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TKL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II sasa DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Go won. advertentlën 30 coat per regelt Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dnbbele van het tarief berekend. 3 Kleine advertentlën, van ten hoogste 80 woorden, waarfat betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver- haar, koop en verkoop 10.50. Pit nummer bestaat uit tere* lladen. De beteekenis van land en tuinbouw. r Daar zijn er zoovelen, die onderschat ten ja, die niet het minste begrip heb ben van de beteekenis, die de land- en tuinbouw heeft voor de samenleving. Hen bemerkt dit telkens, in gesprek ken, óok in de pers, óok in de vertegen woordigende lichamen. Do voortbrenging van het land- en tuin bouwbedrijf en van de veehouderij is op ïlchzelf al van zeer veel waarde. Maar, bovendien, welk een groot deel ?an den Handel en de Nijverheid is een rechtstreeksch gevolg van den landbouw De beteekenis daarvan wordt duide lijk, als men eens denkt aan allen, die een bestaan vinden in het vervoeren van al die landbouwproducten, zoowel te water als te land, en voorts in de verwerking en verhandeling er van. Hoe groot is niet onze zuivelindustrie^ om van de aardap pelmeel- ensuikerindustrie niet te spre ken? Hoevelen verdienen niet in den bin- nenlandschen vee- en graanhandel hun brood? Ook voor het herkrijgen van het zoozeer gewenschte evenwicht in onze betalings balans spelen het land- en tuinbouwbedrijf on de veehouderij een hoogst belangrijke rol. Uit de cijfers voor het jaar '1920 blijkt, dat onze land-, tuinbouw- en veehouderij- producten tot 23 pet. van de waarde van den totaal uitvoer uitmaakten en de gTond stoffen voor die bedrijven 4.4 pet. van de waarde van den totaal invoer. Om de beteekenis van het platteland en de plattelandsbedrijven te doen inzien, is 't niet voldoende, dat men al een enkele maal in vergaderingen van landbouwers fü landbouwdeskundigen wijst op de groote, (Te fundamenteelo beteekenis dier bedrijven. Zelfs al worden van die bijeen komsten behoorlijke verslagen in de pers opgenomen, dan nog worden die óf niet óf heel spoedig vergeten óf als van zeer tendentieuzen aard beschouwd. Al door een weloverwogen, onafgebroken voor het goed recht van het platteland en -de plattelandsbedrijven, waarbij iedere overdrijving angstvallig vermeden zal moeten worden, zal op den langen duur waardeering inplaats van onderschatting kunnen komen. En de landbouworganisaties zullen goed doen, met ernstig Ie overwegen, op welke wijze een zoodanige propaganda gevoerd wor den kan en moet. Onlangs is in brochure vorm een werkje verschenen „Landelijke Guituur" getiteld, van de hand van den heer F. E. Bonthes to Bellingwolde. De voornaamste gedachte, welke door dat geschrift loopt, is: dat door een meer landelijke cultuur-ont plooiing onze maatschappij gezonder kan Worden. De brochure draagt als motto een gedachte van Peter Rosegger. die een brug wilde houwen tusschen land- en stadsle ven, en als zijn meening uitsprak, dat de beschaving vorderde: het hoerendom in te lijven in de algemeene ontwikkeling, waarvan de boeren zelf voordeel hebben, Jaaar wat ook voor de stedelingen ge- ïensdit, zoo niet noodzakelijk is I Julius Langbebn schreef terecht: „Hoe ïauwer de cultuur van den geest en van den bodem bij elkaar blijven, des te he ler is 't voor beiden". Wij moeten de liefde voor het landelijke «oog houden. De historie heeft geleerd, dat volkeren in lijden van opkomst en bloei steeds lan delijke culturen hebben gehad, terwijl de stedelijke culturen altijd teekenen van de cadentie (achteruitgang) en verval brach ten. „Boven een staatkundige Democratie is noodig een cultureele Aristocratie", al dus Julius Langbebn. En wij, Katholieken, zullen nog beter lunnen inzien, dan vele anderen, welk wn schat van ware cultuur er ligt in de Pbftlelands-zeden De menschen, die zich voortdurend be wegen in het machine-leven der steden en daarin zoo gemakkelijk opgaan zij «ebben, wij mogen wel zeggen: noodig ïoor hun zieleleven, voor hun cultuur de lust en do kalmte, de zelfkennis en de te vredenheid van de plattelanders. Niet alleen dus onder stoffelijk, maar Pok onder geestelijk opzicht is groot de wfeekenis van het platteland' Het groote belang voor den Staat van goede landbouwende bevolking in het «gemeen ligt in de eerste plaats in haar |etal, maar dan ook in haar gehalte en baar aard. De landbouwer is uit zijn aard een onvermoeide werker, die rust en orde verlangt en haar belang ervan be- faipt. Daarbij komt een ware liefde voor een gehechtheid aan den grond, waar op hij is opgegroeid en dien hij vrucht- gemaakt heeft in het zweet zijns fifbVicli j ias. Godsdienstig is do landman meer dan anderen, wijl zijn gezond verstand meer tijd tot nadenken heeft bij het werk, dat hij verricht in Gods vrije natuur, en hij zich ieder oogenblik afhankelijk ziet van hoogere machten, waarbij hij zijn men- schelijke kleinheid graait. Gehecht ook is do landman aan zijn kuiselijken haard, die hij rein en heilig wil bewonen. Ongodsdienstigheid en zede loosheid zijn hij het landvolk betrekkelijk uitzondering. Men heeft dan ook niet ten onrechte den landbouwenden stand den grondslag van den Staat genoemd, en de geschiede nis leert, dat de Staat tot in zijn grond vesten bedreigd wordt, als gevaar lijdt het van een flinken hoerenstandl Minister Aalberse. De Soc.-Dem. hebben dit jaar de -aardig heid" na afhandeling van elke begrooting een stemming te vragen. Maar gisteren na afhandeling van de be grooting van Arbeid vroeg de voorzitter twee, driemaal, of iemand stemming ver langde. Niemand I De S. I>. A. P. oordeelde blijkbaar het beleid van Minister Aalberse toch niet zoo slecht, als het vooral den laats ten tijd meermalen in de socialistische pers wordt Aalberse zou zijn geworden een werk tuig in de macht van het reactionaire ge weld, enz. Maar tegen z ij n begrooting wilden de S. D. A. P.'scbe Kamerleden toCh niet stemmen; zij wilden blijkbaar hun overtuiging nu 'ns geen geweld aan doen! ÜUaTEgiLftüiÜ De rapporten tier deskundigen. De commissie Mc. Kenna. De Duitsche kapi taalvlucht. Wij hebben gisteren gepubliceerd het voornaamste van de 2 rapporten, dat van de commissie Dawes. Thans volge het rapport van de tweede expertencommissie aangaande de kapi taalvlucht. Daarin wor den van het tweede comité de Duitsche bezittingen in den vTeemdo op 31 Dec. 1923 in totaal op 8 milliard Mark in goud geschat, te weten: 6750 millioen kapitalen van Duitschers, die in den vreemde him beslaan vinden en 1200 millioen vreemd geld, dat in Duitschland wordt gehouden. De houding van het Duitsche volk ten aanzien van do betaling der oorlogssohuld- eischers heeft de kapitaalvlucht in de hand gewerkt, met als gevolg een buiten evenwicht raken der begrooting en in flatie. De experten achten het noodzakelijk, dat de inflatie definitief tot staan ge bracht worde door middel van het plan, door het eerste comité voorgesteld. De gezondmaking van het muntstelsel zal het terugbrengen naar Duitschland van Duitsche bezittingen in den vreemde veroorloven. Het*comité stelt voor, gedurende de overgangsperiode amnestie te verleenen aan personen, die penale sancties moeten ondergaan en de Duitsche inschrijvers in vreemde munt te bevoordeelen. Het rapport schat de toeneming der bezittiugen, voortvloeiend uit den ver koop van koopwaren, waardepapieren, eigendommen, uitgaven door toeristen in Duitschland, opbrengsten der Duitsche bezittingen in de afgestane gebieden enz., op ongeveer acht milliard. Wal denkt me$ van do rapporten? Een gunstige ontvangst in de Frans che pers De Parijsche bladen hebben de rappor ten der experts gunstig ontvangen. Zij constateeren het tweemaal door de experts erkende feit, dat Duitschland kan en moet betalen, en dat het noodzakelijk is voor de geallieerden, om in sancties te voorzien voor het geval van in gebreke blijven van Duitschland. Hierdoor wordt de Fransch- Belgisch politiek gerechtvaardigd. (En de Roerpoli tiek? De ontvangst in Du its ch land Algemeen is de opvatting, dat de Duit sche regeering uiterst voorzichtig te werk zal moeten gaan, bij de behandeling van de rapporten der deskundigen en bij het onderzoek van de eventueels consequen ties. welke de commissie van herstel daar uit zal trekken. De conservatieve pers is van meening, dat de lasten, Duitschland opgelegd, zeer zwaar zijn, zij spreekt evenwel niet van een „onaannemelijk". Men verheugt zich over de opvattingen der experten aangaande het Roergebied en over het feit, dat een alles omvattende maximum-betaling is vastgesteld, zoodat althans verrassingen zullen zijn uitgeslo- ten. i i i.i i - i Ernstige bezwaren worden echter geuit door do induslrioelen die een algemeene hypotheek van 5 milliard op haar geza menlijk bezit veel te drukkend vinden en bevreesd zijn dat hierdoor de mogelijk heid wordt afgesneden, met andere landen te concurreeren. In het algemeen valt echter de zeer ge reserveerde toon op, waarmode de kwestie wordt besproken. Amerikaans che hulp In officieele kringen te Washing-c.-a herinnert men aan de in 1922 te New- Haven door Hughes gehouden redevoe ring, waarin deze verklaarde, dat, indien de mogendheden een overeenkomst berei ken op basis van een expercs-rapport, do weg voor de Amerikaansche hulpvaardig heid zeker hoopvol zal worden geopend. Duitschland. Hugo Stinnes t De man achter de schermen Hugo Stinnes is gisterenavond te onge veer 9 uur overleden in den ouderdom van 54 jaar. Met Hugo Stinnes i3 uit het economi sche en politieke leven van Duitschland een man verdwenen,^ die" ongetwijfeld meer dan wie ook gewerkt heeft op de fantasie van hét volk. Hij was juist voor het oog van het volk een min of meer mysterieuze persoonlijkheid, al was «dit alleen maar door de tegenstelling tus schen zijn eenvoudig uiterlijk waarvan men trouwens niet te veel te zien kroeg en zijn geweldigen invloed op handels gebied in Duitschland, vooral waar op dit gebied gestreden moest worden tegen het buitenland, die invloed, welke zich tel kens weer vertoonde, doch nog méér ver ondersteld werd. Het conflict bij de spoorwegen Een nieuwe eisch der Saksische spoor wegmannen In Saksen hebben zich in het spoor wegbedrijf nieuwe onverwachte moeilijk heden voorgedaan. De af deeling Saksen van den Duitschen Bond van Spoorweg personeel besloot de overeenkomst tus schen de regeering en de vakvereenigin- gen niet te aanvaarden, doch onmiddellijk 50 pet. loonsverhooging te eischen. Om aan dezen eisch kracht bij te zetten is besloten in heel Saksen de spoorwegwerk- plaatsen enz. stop te zetten -om aldus druk op de regeering te oefenen. De arrestaties In het bezette gebied De Franschen zetten de arrestaties van inwoners, die verdacht worden tot geihei- me politieke organisaties te behooren, met kracht voort. In Gelschenkirchen is het aantal der gearresteerden reeds boven de honderd gestegen, in Essen zijn ongeveer 80 personen gearresteerd. Een agent provocateur Te Munster heeft de Duitsche politie een voormalig Duitsch officier opgepakt, die als agent provocateur in dienst heette te staan van de Fransche regeering. Hij bewoog zich te Minister in nationalistische kringen en wist de kopstukken te bewegen compromitteerende brieven te schrijven naar geestverwanten in het bezette gebied De Fransche politie viel dan in de huizen van die lieden binnen, hield er huiszoe king en vond er bezwarend materiaal. Op deze wijze hadden er reeds 550 arres taties plaats. De verdachte zal vermoede lijk voor het hof ter bescherming van de republiek te Leipzig terecht staan Frankrijk. Het Roemcensche Koningspaar te Parijs. Gisteren zijn de koning en de koningin van Roemenië to Parijs aangekomen. Parijs heeft met groote geestdrift het Roemeensche koningspaar ontvangen. Van officieele zijde was van dit bezoek veel werk gemaakt. De intocht, die als gewoon lijk plaats had door de' prachtige Avenue du Bois de Boulogne en de Champs Elvsées maakte een grootschen indruk. De bladen herinneren aan do vriend schappelijke betrekkingen tusschen Frank rijk on Roemenië. Engelanti. De dreigende uitsluiting. De stakers willen niet toegeven Ondanks het feit, dat de werkgevers in het scheepsbouwbedrijf besloten hebben de algemeene uitsluiting tot morgenavond uit te stellen, teneinde de wilde stakers te Southampton gelegenheid te geven, den arbeid te hervatten, hebben deze met 538 tegen 47 stemmen besloten, niet aan het werk te gaan. Plotselinge dood in het Lagerhuis. Tijdens een Lagerhuiszitting is de parle mentaire correspondent van de „Manches ter Guardion", James Drysdale, plotseling in elkaar gezakt en overleden. De journalist was juist bezig, zijn ver slag te schrijven, toen de dood hem over viel. James Drysdale was dertig jaar geleden van Manchester naar Londen gekomen als parlementair verslaggever en had eiken dag eep overzicht van do lagerhuiszitting in de „Manchester Guardian" geschreven, vol zonnigen humor, en blijk gevend van een goed oordeel over de behandelde kwesties. Daar 't parlementsgebouw een „konink lijk paleis" is, kon het lijk niet eerder ver voerd worden, dan nadat het officieele ge rechtelijke onderzoek naar de doodsoorzaak gelijk dat in Engeland gebruikelijk is, had plaats gehad. Polen. De nationale minderheden. Men verneemt uit Warschau, dat aldaar een reeks huiszoekingen plaats hebben, teneinde de personen in handen te krijgen, die als delegatie uit de Oekrainers naar Londen zouden willen gaan om Mac Do nald in te lichten over de werkelijke toe standen, die in de Poolsehe grensgebieden heerschen en zich te beklagen over de be handeling der vreemde nationale minder heden. Rusland. Het proces te Kieff. De uitspraak. Te Kieff heeft een groot proces plaats gehad tegen Russische intelloctueelcn, be schuldigd van spionnage. Vier der beklaagden zijn ter dood ver oordeeld, 5 anderen tot 10 jaiar hechtenis en 4 vrouwelijke beklaagden tot kortere ge vangenisstraffen. Uit het proces zou zijn gebleken, dat Kieff het middelpunt was van een spion- nenorganisatie, die van Parijs uit werd ge leid en dienstbaar werd gemaakt aan den Poolschen generalen staf. De bladen der emigranten hebben het doen voorkomen, alsof het proces een poli tieke vervolging was, door de sovjet-regee ring op touw gezet, om de intellectueelen en de wetenschappelijke organisaties te treffen. De opstand in Turkestan. Moskou acht den toestand ernstig. Turkestan is in opstand gekomen tegen het boljswistisch regime. Een gedeelte van de provincie Ferghana is door de opstan delingen bezet. Thans wordt de stad Khiva door de revolutionnairen, die meest allen fanatieke Mohammedanen zijn, bedreigd. Het schijnt dat de tsaristische officieren zich aan het hoofd van de beweging hebben geplaatst. De bevolking zou grootendeels op de hand der opstandelingen zijn in verband met de graanbelasting en de anti-godsdien stige propaganda der bolsjewiki. Te Moskou meent men, hier met een der meest ernstige anti-bolsjewistische opstan den te doen te hebben, tot dusverre ooit voorgekomen. De sovjet-regeering heeft sterke troepenafdeelingen van het roode leger naar Turkestan gezonden om den op stand te bedwingen. Het opstandelingenleger heeft evenwel de beschikking over goedo moderne artil lerie en is goed geproviandeerd. Turkije. Het drankverbod in Turkije opgeheven Volgens bericht uit Angora is het drank verbod afgeschaft. De belasting op alcoholische dranken is verviervoudigd. Voor geïmporteerde dran ken zal een twaalfvoudig douane-recht worden betaald. De regeering is gemachtigd, binnen drie maanden den aanmaak, verkoop en uitvoer van sterke dranken te monopoliseeren. Perzië. Fsrzische onbestendigheid. Nu weer eenmotievan vertrouwen. Het Mejlis heeft in geheime zitting met 86 tegen 20 stemmen een motie van ver trouwen in den premier Riza Khan aange nomen. Twaalf leden werden, naar gemeld wordt, gekozen om een onderhoud met hem te hebben. (Riza Khan was afgetreden omdat hij HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het rapport van de tweede experten commissie over de Duitsche kapitaals- vlucht De ontvangst der rapporten In Parijs, Berlijn en Washington. Huge Stinnes Is gisterenavond over1-! leden. Het spionnage-proces te Kieff. Een ernstige opstand In Ttw" 'in tegen de Sovjets. BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft de Bcgrooiing van Arbeid zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In de Tweede Kamer heeft de heer J. ter Laan een interpellatie gehouden inzake het overleg tusschen da regeering en da vertegenwoordigers van het rijkspersoneel betreffende ht Bezoldigingsbesluit. Een voorstel tot opheffing van art. 123 Regeringsreglement voor Indië is te ver wachten. Minister de Visser over de Leerplicht wet. De onderhandelingen ter oplossing van het Twentsche Textiel-conflict vlotten niet inzake het proclamecren der republiek niet meer het vertrouwen van het parlement meende te hebben. Red.) Bij de ontvangst der groep afgevaardig den zei de de premier, dat zijn ecnig ver langen was, de wenschen van het parle ment uit te voeren. Hij stemde er in toe, naar zijn landhuis bij Teheran terug te keeren. BSiHEflEKLAfciD DE MISSIE IN NED.-INDIE. Art. 123 van het Regeeringsreglement. Een voorstel tot opheffing aangekondigd. De Minister van Koloniën heeft in ds Eerste Kamer gisteren de mcdedeeling ge daan dat tegen het volgend voorjaar een voorstel is te verwachten tot opheffing van artikel 123 van het Indisch Regeering* reglement. Volgens dit artikel moeten missionaris sen en zendelingen voorzien zijn van een door of namens den gouverneur-generaal te verleenen bijzondere toelating om hun dienstwerk in eenig bepaald gedeelte van Ned. Indië te mogen verrichten. Eerste Kamer. Zonder toestemming heeft de Eerste Kamer na lange discussies de Indische be grooting goedgekeurd nadat de heer van Kol aanteekening had verzocht, dat zijn fractie tegen de begrooting zou hebben ge stemd. Zonder beraadslaging of stemming wor den voorts aangenomen eenigo kleine ont werpen: De vergadering wordt verdaagd tol. 22 April, 2 uur. Dan wordt afdeelingsonder- zoek gehouden; 23 April openbaar het Bil- liton-ontwerp en verder de Staatsbegroo- ting. Het einde van den Leerplicht. Een uiteenzetting van den Minister. Op de vragen van mej. "Westerman be treffende den tijd, waarop leerlingen de lagere school, in verband met het bepaal de in art. 3 der Leerplichtwet, mogen ver laten, luidt het antwoord van den heer De Visser, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, als volgt: Het is den ondergeteekende niet be kend, dat bij vele hoofden van scholen do meening lieeft postgevat, dat bij het einde van den thans loopenden cursus (luer en daar met 1 Mei a.s.) de leerlingen der 6de klasse de school mogen verlaten, ook wan neer aan de school een 7de leerjaar ver-* bonden is. Wel ontving hij van eenige hoofden van scholen en van vele ouders vragen om in lichtingen betreffende de toepassing der Leerplichtwet Ibij liet einde van het school- jaar op 31 Maart 1924, doch deze vragen hadden enkel betrekking op scholen, waaraan een zevende leerjaar niet is ver bonden of op kinderen, die op d'en da tum den leeftijd van 13 jaren nog n:et hadden bereikt. Het zou zeker in strijd zijn met art. 3 van de thans geldende Leerplichtwet, in-t dien naar de meening van de bedoelde hoofden van scholen werd gehandeld. Daar hij de circulaire van 26 Juli 1923 is bekend gemaakt, dat van dien dag af de bepalingen der Leerplichtwet moeten den nageleefd, zooals zij laatstelijk z.jn. vastgesteld bij de wet van 15 October 1921 (Stbl. no. 1131), acht do onder geteckende

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1