]5e Jaaraarsq. DONDERDAG 3 APRIL m9A 'o. 4425 peABONNEMENTSPRIJSbedraagt bf] vooruitbetaling !Uoor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaaL JBij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, franco per post f 2.95 per kwartaaL jjlet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- Joïjgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- pitbetaÜDg. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen J. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TF-L. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT I Gewono advertentie. 30 oenl per regeli Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het 3 dubbele van het tarief berekend. a Kleine advertentlën. van ten hoogBte 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. pit nummer bestaat uit tsreu linden. BUITENLAND DE HERSTELKWESTIE. Het rapport der deskundigen. Een 4-jarige overgangsperiode Uit Brussel duikt weer een bericht op ungaande den inhoud van het rapport der jeskundigen. Volgens dez© mededeeling pl worden voorgesteld geen eigenlijk mo- piorium, maar een overgangsperiode van tier jaar, waarin Duitschland ziekere be talingen zal hebben te doen. Omdat het Duitsche fiscale jaar 1 April begint, zullen leze vier jaar loopen van April 1924 tot April 1928. De betalingen zouden in die% lijd gradueel zijn en voor het eerste jaar 20 millioen goud-mark bedragen. De be kering, dat in deze periode alleen betalin gen in natura zullen worden geëischt, is niet geheel juist, want de Duitsche regee ring moet betalen voor de leveringen in natura. welke door de industrieelen wor- De experts zouden ook niet een exploi tatie van de Duitsche tabak- en alcohol- industrie en douane-monopolies op het oog hebben, maar een regeling, waarbij zekere ontvangsten daarvan door de Duitsche re geering aan een controlecommissie zouden worden gegeven, welke deze bedragen te Bjuer tijd weer zou. teruggeven. De kolentransporien uit het Roergebied. Een recordweek sedert 1919. In de week van 23 tot 29 Maart zijn 187.000 ton cokes en 413.682 ton kolen uit het Roergebied naar de Entente-landen verzonden, terwijl de te verzenden vastge stelde hoeveelheden resp. slechts bedroe gen 151.963 en 347.564 ton. De verzonden hoeveelheden vormden het maximum, dat binnen een week sedert de onderteekening van het vredesverdrag is terzonden. Tusschen 20 en 30 Maart bracht de Eolenbclasting 23.895.182 frs. op, waar van 8.000.000 achterstallige belasting. De spoorwegregie heeft over Maart 30 millioen in de Fransche schatkist gestort. De militaire controle van Duitschland. De Duitsche antwoordnota Naar wij vernemen is den Duitschen ambassadeur te Parijs opgedragen het antwoord der Duitsche regeering op de aoia der ambassadeursconferentie van 5 Maart inzake de militaire controle te Overhandigen. Dit antwoord is naar den vorm uiterst jegemoetkomend, naar den inhoud niet af wijzend. De Duitsche regeering doet tegen voorstellen, die hierop neerkomen, dat de iïnaestie der militaire controle in Duitsch land tot een aangelegenheid ter behande ling door den Volkenbond wordt gemaakt. Duitschland. r Een redevoering van Stresemann. Op een feest van de Duitsche Volkspartij ie Chemnitz ter eere van Bismarck heeft de Duitsche minister van buitenlandsche laken Stresemann een toespraak gehouden waarin hij o.a. nadruk legde op de wen selijkheid van een buitenlandsche poli- liek, welke op den grondslag der feiten be rust. Hij eischte binnen redelijke grenzen het aanvaarden van verplichtingen, waar door de landgenooten aan Rijn en Roer uit hun huidigen toestand bevrijd kunnen Worden. De overleden Roer-gevangene Dreyer. Betoogingen te Berlijn. Gisterochtend is het lijk van de in de levangenis van St. Martin de Re over laden Roer-gevangene Dreyer aan het An- kalterstation te Berlijn aangekomen. De Duitsche xegeering was door eenige tainisters vertegenwoordigd, ©venals de Pruisische. Voorts waren er verscheidene kooge autoriteiten op het perron aan wezig, mitsgaders vertegenwoordigers van nationalistische en republikeinsche bonden Vice-kanselier Jarres hechtte een krans aan de kist in den vorm van een ijzeren buis en sprak een redo uit, waarin hij M optreden van de Fransche justitie tegenover dit slachtoffer een schande Hoenide. Mede nog achtte hij het echter «en groote schande, dat Dreyer door ver- *aad van eigen landgenooten aan den vij- tad overgeleverd werd. Voorts herinnerde hij eraan, dat er nog |600 Duitschers in Fransche gevangen- !?hap verzuchten en dat er nog steeds 40.000 lieden uit het Rijn- en Roerland «rbannen zijn. ..Een compagnie rijksweer bewees de mi litaire eer. De verschillende bonden hadden hun Jjtaffgen medegebracht Dit gaf aanleiding pt eenige botsingen met de politie. Wat P precies gebeurd is is nog niet uit te daar de verschillende verhalen ■Wt met elkaar overeen stemmen. De Duitsche gouddisccntobank. Dr. Schacht, de president van de rijks bank, heeft medegedeeld, dat de goud- discontobank reeds de volgende week met haar werk zal beginnen. Zij zal gevestigd worden in het gebouw van de rijksbank te Berlijn en als een soort goudafdeeling van do rijksbank functioneeren. Bij de keuze van de debiteuren zal er vooral op gelet worden, dat de instelling in de eerste plaats ten doel heeft de Duitsche productie te bevorderen. Verbruikscredieten kunnen vrijwel niet in overweging worden ge nomen. Vermoedelijk zullen de credieten bij de bank zelf tegen 10 pGt. te beleggen zijn, zoodat de laatste debiteur slechts 12 pCt. heeft te betalen. In de eerste plaats zullen die fabrieken geholpen worden, die buitenlandsche grondstoffen verwerken voor export, daar in die gevallen het bin nenhalen van nieuwe wisselbrieven en de terugbetaling van de credieten het best verzekerd schijnen. Mgr. Pacelli. Mgr. Pacelli vierde gisteren zijn 25- jarig priesterfeest. De minister van buiten landsche zaken en de Pruisische minister van binnenlandsche zaken zonden hem ge- lukwenschtelegrammen. Frankrijk. De reactie op de vrijspraak van Ludendcrff. Groote verontwaardiging. De vrijspraak van Ludendorff heeft te Parijs groote vorontwaardiiging gewekt. Ze is natuurlijk koren op den molen van hen,.die altijd verzekerd hebben, dat de democratie in Duitschland niets dan boe renbedrog is en zij vormt een argument voor een nieuwe waarschuwing, daarop toch niet in te gaan. Hoe wil men vertrouwen hebben, schrijft Sauerwein in de Matin, in een land waar een opstandige generaal, die de regeering wilde omverwerpen, niet alleen vrijgespro ken, maar toegejuicht wordt en bloemen ixijfftr—Sauerwein betoogt dan, dat deze vrijspraak door Stresemann is gewild en voorbereid. De brave en jammerende ver zekeringen van Marx, dat Duitschland het verdrag van Versailles uitvoeren moet, be duiden daarnaast niets: dat is nu eenmaal de rol, die deze te spelen heeft. Het Duitschland, dat beveelt en weet waarheen het gaat, is dat van Stresemann, Stinnes en Ludendorff. En Sauerwein besluit, dat de mooie plannen der deskundigen en de droomen van MacDonald alle als kaarten huizen ineenvallen tegenover het feit dat een Ludendorff met instemming van een Stresemann,. wordt vrijgesproken en toege juicht. In cenzelfden geest laten zich de andere bladen van rechts uit, terwijl de linksche pers er het zwijgen toe doet en zich be paalt tot het zonder commentaar publicee- ren van de telegrammen uit Munchen. De Fransche Kamer. Verklaring en van Poincarë. De Fransche kamer is stormachtiger, naarmate de verkiezingen nader komen: het zal inderdaad tijd worden, dat zij haar arbeid beëindigd. De beraadslagingen van gister zijn onderbroken geweest door zeer heftige tooneelen, zoodat op een oogen blik de zitting moest worden geschorst, om den levenmakers gelegenheid te geven, wat tot kalmte to komen. De interpellaties over de algemene po litiek waren niet bijzonder interessant en de zitting zou werkelijk zonder belang zijn gebleven, zoo niet Poinaré de tribune had bestegen, om de beteekenis van zijn keuze nader in het licht to stellen. Hij vertelde weinig nieuws en do Kamer was dan ook zeer karig met haar applaus, totdat Poin- caró over de Roerpolitiek begon en toen weldra zijn gewone meerderheid weer terugvond. Hij verzekerde opnieuw, niet uit de Roer te zullen vertrekken voor Duitschland betaald heeft en de waarbor gen, die Frankrijk op het ogoenblik in handen heeft, niet anders te zullen ruilen dan voor betere. Engeland. De staking to Wembley Krachtig optreden van Henderson Voor de eerste maal is de Labour-re- goering thans krachtig opgetreden tegen de terreur der stakingen. Zooals ger zijn de bouwvakarbeiders op de rij ka ten toonstelling te Wembley in staking ge gaan, waardoor ook veel andere arbeiders gedwongen werden het werk te laten rus ten. Henderson, de vroegere secretaris der Labourparty en tegenwoordig minister van Binnenlandsche Zaken en dientengevolge ook hoofd van de politie, liet een sterke politiemacht naar het tentoonstellingster rein zenden om de werkwilligen te bescher men. Ongeveer 500 politieagenten, waaronder een aantal te paarJ, inet degens gewa pend, surveilleerden den gehcelen dag over het uitgestrekte tentoonstellingsterrein. Gis terochtend werd aldaar door een commu nis tischen agitator, Lovcll geheeten, een opruiende redevoering gehouden. Hierdoor zag de politie zich genoopt het terrein te doen ontruimen. Voor het verdere gedeelte van den dag werd elke samenscholing ter stond bedwongen. Duizenden arbeiders ble ven gisteren ongestoord onder politietoe zicht werken. Onderwijl zet do minister van Arbeid zijn pogingen voort om deze wilde sta king op te lossen. Een nieuwe huurwet der Labour-Regeering In een moeilijke positie De Labour-regeering is gisteravond in het Lagerhuis in een moeilijke positie ge komen. Gisteren werd tlI. behandeld het kleine ontwerp tot wijziging van de be slaande huurwetten, ingediend door Wheatly, den minister van Openbaar Wel zijn, om te voorkomen, dat werkloozen we gens nalatige betaling der huishiiur uit hun woningen kunnen worden gezet. Liberale en Conservatieve rechtsgeleerde parlementsleden beweren, dat dit artikel werklooze huurders in staat stelt vrij van huur te wonen niettegenstaande zij een vrouw of kinderen kunnen hebben, die ge noeg verdienen om betaling der huur mo gelijk te maken, terwijl de werklooze huur der zelfs een deel van zijn woning kan onderverhuren. De meerderheid besloot het wetje te ver werpen en de regeering ontkwam slechts aan een nederlaag door stemming uit te stellén. Het debat werd niet gesloten en het voorstel werd doodgepraat. Roemenië. De strijd om Bessarabië De Russlsch-Roemeensche conferentie mislukt De Russisch-Roemeensche conferentie te Weenen is gisterenmiddag definitief afge broken. "Volgens het z-.ggen der TRussische delegatie zal de Roemeenscho delegatie on middellijk naar Boekarest terug keeren. Het blijkt, dat de conferentie is afgestuit op de kwesie van Bessarabië. De Roe- meensche delegatie verkeerde in de mee ning, dat over dit gebied niet zou worden gesproken hij de behandeling der territo riale kwesties, terwijl de Russische dele gatie juist de kwestie van Bessarabië ter tafel wilde brengen. Rusland. Rusland en de ontwapening Tschitscherin over den Volkenhond Naar een bericht uit Moskou meldt, heeft Tschitscherin verklaard, dat het vraagstuk van een beperking der bewape ning zoo ernstig en belangrijk is, dat de regeeringen er onmiddellijk haar aandacht aan moeten wijden. Hij zou de bijeenroe ping wenschen van een internationale con ferentie, die de (maximumsterkte van le gers, vloot en en luchtstrijdkrachten voor de verschillende landen zou vaststellen en wel op basis van de uitgestrektheid van gebied, de bevolking, de staatsinkomsten van elk land, waarhij tevens rekening zou moeten worden gehouden met bijzondere omston digheden. Hij is van meening, dat oen internatio naal congres heter in staat is het ge- wenschte doel te bereiken, dan de volken hond, die aan verschillende proceduren vastzit, en waar in geen gelijkheid bestaat Ook maakt Tsjitscherin bezwaar legen de bepalingen van den volkenbond, idiei een algemeene actie vastleggen, tegen een staat gericht, die tegen het statuut van den bond z/ou handelen, aangezien hij meent, dat dit in de practijk neeiv komt op een dictatuur van den volken bond. Voorts as hij van meening dat d< volkenbond zoomin ter beperking van be wapening als voor het voorkomen van oorlogen veel zal kunnen uitrichten, zoo lang de sovjet-republieken geen deel van dien bond uitmaken. Russische oogsten. Nieuwe misère in verschillen districten De Sovjet-pers is den laatsten tijd be paald ongerust over den stand van den oogst ln verschillende districten, met na me in het Wolga-gebied, waar toestan den beginnen te hecrschen, die wel de be zorgdheid rechtvaardigen. Men spi reeds openlijk, zoo meldt do „Times", over een erastigien hongersnood, want het win terkoren is in die streek vrijwel vernield, deels door het slechte weer en deels door de slechte manier waarop het landbouw bedrijf wordt beoefend. Toebereidselen voor den Ientezaal wor den in verschillende provincies belemmerd door ©en tekort aan zaden, dat te wijten is aan de late distributie daarvan vanwege de Sovj et-regeering en de onvoldoende or- ganisatie van die distributie. Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat de aandacht der re geering te veel gericht is geweest op den uitvoer van graan. De lentezaai in de Krim wordt met mis lukking bedreigd doordien vaak in 't ge heel gr zaad is uitgereikt. Do „Frawda" schrijft o.a.: „Wat er van de uit Nikolajef verscheepte haver is ge worden, weet men niet, evenmin wat er is terechtgekomen van 1000 ton gerst uit Krasnodar. Deze vertraging in het vervoer te zamen met het gebrek aan trekdieren, dreigt de zaaicampagne in de war te stu ren." BINNENLAND Koninklijke Besluiten. Posterijen en Telegrafie, Bij Kon. besluit is aan den ingenieur der telegrafie ir. O. R. H. Arntzenius, op zijn erzoek, alls zoodanig eervol ontslag ver leend; is, op hun verzoek, eervol ontslag ver end aan den hoofdinspecteur der poste rijen en telegrafie J. M. van der Poel en aan den directeur van het post- en tele graafkantoor te Harderwijk J. J. de Klerk, en zijn benoemd tot adjunot-directeur bij den dienst der telegrafie P. J. Leerink en W. H. Gastelaars, thans hoofdcommies der posterijen en telegrafie. HET GIRO-RAPPORT VERSCHENEN. Scherpe critiek op de leidende personen Verschenen is het rapport van de com missie-Tak over de oorzaken van de ont wrichting van den postcheque- en giro dienst en de schuldigen daaraan, welk rapport 170 pagina's bevat. Op 6 Maart j.l. heeft deze commissie haar instructie gesloten verklaard. Ten eindo zooveel mogelijk te bevorderen dat ieder, die iets wetenswaardigs wist, haar daarvan mededeeling zou komen doen, deed zij in de werklokalen van het girogebouw aanplakken, dat zij gaarne bereid was elkeen te liooren, die daartoe een verzoek tot haar richtte, met opgave an een beknopten inhoud der feiten. Slechts een enkele meldde zich, terwijl zij de aanwijzingen, in een tweetal anonieme brieven gegeven, naspeurde. Ook noodigde zij de vakvereenigingen uit afgevaardigden te zenden, die mogelijk belangrijke beschouwingen onder hare aandacht zouden kunuen brengen. Aan die laatste uitnoodiging werd ge volg gegeven door de „Vereeniging van hooger en middelbaar personeel bij het bestuur van den postchéque- en giro dienst", door de afd. 's-Gravenhage van „Vereeniging Mercurius", door den Ned. R.-K. Bond van P. T. en T.-perso- neel „St. Petrus", alsmede door de „Ver eeniging van directeuren en commiezen der P. en T." Over gebrek aan medewerking heeft de commissie allerminst te klagen gehad. Na een uitvoerig overzicht, d^r geschie denis van den postchéque- en girodienst wordt behandeld de verhouding van den minister van Waterstaat en van den direc teur-generaal der P. en T. tot den P. en G.-dienst. Daarna worden beschouwingen gewijd aan het bedrijf van den P. en G.-dienst. Op getuigenissen, o.m. van den heer M. G. de Bloeme, oud-directeur van den P. en G.-dienst, concludeert de commissie, dat bij het gedecentraliseerd stelsel achter stand in de controle-rekening-courant of onvoldoende controle daarvan geheel ontoelaatbaar moet worden geacht en dat do controle-boekhouding zoo dicht mogelijk achter de controle-rekeningcou rant moet aankomen, wijl achterstand van cenigen duur en duurzame achterstand niet geoorloofd is en voor den dienst zelfs gevaarlijk kan zijn. Over het algemeen schijnen de ambte naren der posterijen hun ambtsplicht goed te hebben verstaan. Wel bevatte de maand staat der postkantoren, gelijk der commis sie door onderscheidene getuigen werd medegedeeld, fouten on waren zij weinig betrouwbaar. - Zeer ernstige fouton te Rotterdam. De Commissie vestigt do aandacht op 'l groot aantal zeer ernstige fouten, welko in de van het kantoor Rotterdam afkom stige staten G. 6 voorkwamen, om aan to toonen wat er van het gecentraliseerd be drijf moest terecht komen, wanneer do verificatie van staten G. 6 door de directie te 's-Gravenhago niet uiterst nauwkeurig geschiedde en dus de aanvangsaldi moge lijk zouden worden vastgesteld op ondeug- delijken grondslag. Het gedecentraliseerd bedrijf heeft ruim schoots zijne lasten gekend. De dienst te 's-G raven hag e. Vervolgens wordt een beschouwing ge wijd aan den dienst te 's-Gravenhage. Er was te weinig personeel; en de keuzo van personeel was voor den heer Kymwell uiterst beperkt NET VOORNAAMSTE NIEU&S. BUITENLAND. Bijzonderheden uit het rapport der des kundigen. De Duitsche goud-discorvtobank zal de volgende week met haar werkzaamheden beginnen. De Fransche reactie op de vrijspraak van Ludendorff. De Russisch-Roemeensche conferentie mislukt. Er heerscht onrust over den stand van de Russische oogsten. BINNENLAND. Verschenen Is het rapport van de com missie van onderzoek naar de oorzaken van de ontwrichting van den Postchèque- en Giro-dienst De Minister van Arbeid deelt mede, dat de Arbeidsgeschillenwet 16 dezer in wer king kan treden; do Rijksbemiddelaar zou dan, indien nog noodig, kunnen trachten het conflict in Twente op te lossen. LEIDEN. Mededeelingen betreffende de a.s. 3 Oc- tober-viering. De agenda voor de a.s. gemeenteraads vergadering. (2e blad.) Een fout in het optreden van den heer Kymwell is geweest, dat hij nooit genoeg van zich afgebeten heeft en nimmer de re geering ernstig heeft laten weten, dat het# met het girobedrijf mis zou gaan, indien aan zijn personeclsaanvragen niet ten volle werden voldaan. Enkele opvattingen van den heer K. acht de commissie echter ontoelaatbaar bij een directeur van een zoo belangrijken dienst. De oorzaak der ontwrichting. Aan hoofdstuk VIII, do oorzaken der ontwrichting en van de verergerde ont wrickting van den postchéque- en giro dienst, wordt ontleend: Zeer aangenaam is het der commissie reeds hier te mogen constateeren, dat zij geen zweem van bewijs gevonden heeft voor eenig feit, dat op opzet zou kunnen duiden. Niemand heeft willens en wetens den postchéque- en girodienst ontwricht en niemand heeft de ingetreden ontwrichting opzettelijk verergerd. Wel heeft zij daarentegen een ijver bij hoog tot laag kunnen vaststellen, die in den regel gunstig mag worden genoemd De commissie heeft zich door den heer J. Koudijs, den chef der secretarie en van liet personeel, omtrent de gedragingen van het personeel laten inlichten. Vele van de door hem medegedeelde feiten kunnen worden teruggebracht tot zuivere baldadigheid, doch al deze feilen zijn naar het oordeel der commissie in da eerste plaats een gevolg van het geheel on voldoende toezicht, dat bepaaldelijk op jong personeel streng moet zijn. Bedenkelijker lijkt do commissie het verwijt van de h'-eren Kymmell en Koudijs aan het adres der Rotterdamsche telegra fisten, dat zij, behoudens uitzonderingen, lijntrekkers waren, die steeds zorgden buiten schot to blijven, zoodat op hen geen vat was te krijgen. In gelijken zin oordeelt do commiss.o Benjaminso weer over het giro-personeel. De dames van Hove en Breclveld en de heeren Ten Napel en Teyen, Tcsp. leidsters en leiders van de pons- en printzaal, j hadden andere ervaringen dan do heer Benjaminse. De klacht omtrent onvoldoende plichts betrachting is dus wederkecrig. Daarna worden afzonderlijk de leidende personen besproken. De Commissie geeft ten slotte o.m. in overweging: lo. dat de heer A. W. Kymmell, direc teur van den postchéque- en girodienst, van dat ambt zal worden ontheven, en dat hij zal worden teruggesteld in een ambt, gelijk aan dat hetwelk hij bekleedde, voor dat hij hij den Postchéquo- en Girodienst werd werkzaam gesteld: 2o. dal do heer M. Pott, waarnemend onderdirecteur van den Postchéque- cn Girodienst, van dat ambt zal worden ont heven en zal worden teruggesteld in den rang van hoofdcommies der posterijen: So. dat de heer L. A. M. v. d. Vorst, hoofdcommies hij het bestuur van den Postchéque- cn Girodienst, van dot ambt zal worden ontheven cn zal worden ge- nlaatst builen den Postchéque- en Giro dienst aan een der departementen van al gemeen bestuur of bij het hoofdbestuur van do posterijen cn telegrafie als com mies; 4o. dat tegen A. Colion, dio direct:ur was van de M. A. B. O. (leveranciteil van de machines) een vervolging moet werden ingesteld;

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1