15e Jaargang. MAANDAG 31 MAART 1924 No. 4422 T!e ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling *roor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Èij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. -Franco per post I 2.95 per kwartaal. •Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TUL. INT. ADMINISTRATIE 035 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertenllën 30 cent per rogoE* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het H dubbele van het tarief berekend. 3 Kloine advertentfën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f«0.50a Dit nummer bestaai uAt «wee bladen. V De moderne opvoeding. (De „Berliner Morgenpost" klaagt er over, dat het aantal zelfmoorden onderscho lieren toeneemt Het wijst op gevallen van een 13- en 17-jarigen leerling. Het blad meent de oorzaak van dit ver schijnsel te kunnen vinden en wijst dan op den drang der ouders, die h-un kinderen maar al te vaak „boven hun intellectueelem stand laten studeeren". Ongetwijfeld wordt hier een leelijk ding genoemd, dat we dikwijls zien. 't Is inder daad zoo verkeerd, de kinderen meer te willen laten worden, dan zij kunnen, waar door zij feitelijk minder worden, dan zij kunnen! Wij achten dit met het genoemde Duit- sche blad werkelijk een droevig en veronit- r 11 s tend verschijnsel. klaarhet is toch wel erg <1 waas, dkaraan het gruwelijke kwaad van zelfmoor den door kinderen te willen toeschrijven!.. Wie dit doet, schijnt ons toe do oogen moedwillig te sluiten voor de eigenlijk» oorzaak van dat kwaad, welke toch klaar open ligt voor 'n ieder, die zien wil. Het is de neutrale, de niet-godsdienstige opvoeding in gezin en school, in 't particu lier leven en in den omgang, U is de prikke lende lectuur en de sensationeele bioscoop, 'b is de te vroegtijdige, de zinnelijke en wee- fcelijke omgang fcusscbeu jongens en meis jes dat al kweekt een goddeloos, een gees telijk verzwakt en ontzenuwd, een zedelijk verzonken geslacht, waarvan de goddelooze wereld zélf schrikt, als zij het ziet ter wijl het toch zijn de vruchten van den boom der moderne wereldsche opvoeding! V Het „uitgaan". TIs een goed gebruik, een mooie ge woonte" een passende traditie, dat wij, Katholieken, gedurende de Vasten niet uitgaan, geen openbare festiviteiten •bezoeken Er is wel niet een verbod in deze maar wel ligt 'het geheel in den geest van het katholiek-zijn, in de stemming van het kerkelijk jaar, ons zoo te gedragen. Als er door niet-Katholieken gedurende den Vastentijd feesten worden georgani seerd 't is dezer recht Maar, als zij dan zeggen, ons daarop te verwachten, dan dient ons antwoord aan ben te zijn, dat wij eerder van hen hadden mogen- ver wachten, dat zij voor die feesten een an deren tijd hadden uitgekozen, rekening 'houdend met der Katholieken wenschen... Goede gebruiken, mooie tradities als die van het niet „uitgaan" gedurende de Vasten moeten wij hoog houden en be waren. sgygTEHLABiO DE VOLKENBOND,. De vijfde Volkenbondsvergadcring. Een internationaal congres van de eerste orde. Do vijfde bijeenkomst van den Volken bond in September van dit jaar zal, als de berichten bevestigd worden, een internatio naal congres van de eerste orde worden. Volgens een dezer berichten zal MacDonald persoonlijk aan do hoofdvergadering deel nemen en eveneens zal Mussolini in Sep tember persoonlijk naar Genève komen. Indien deze plannen verwezenlijkt wor den, neemt men aan, dat ook andere toon aangevende staatslieden deze voorheelden zullen volgen en daardoor het prestige van den Volkenhond aanzienlijk zullen verhoo- gon. Duitschland. Rede van Stresemann. De Duitse he verplichtingen endeRoer. In een vergadering van de Duitsche Volkspartij te Hannover heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Stresemann, een rede gehouden over het onderwérp: Door offers en arbeid naar de vrijheid. Hij verklaarde, met betrekking tot den arbeid der experts-commissies, dat Duitsch ■land geen verplichtingen zal aangaan, die (het later toch niet kan vervullen. Spreker zoide dat Duitschland volgens zijn meening wel geen buitenlandsche credieten zal kun nen krijgen zonder dat het buitenland me dezeggenschap in het beheer verkrijgt. De •Duilsche regeering stelt evenwel de her vatting van de uitvoering harer verplich tingen jegens de geallieerden afhankelijk van haar vrije beschikking over het Roer-r gebied, van het herstel van den rechtmati- gen toestand in de Palts, alsmede van de toezegging van een geleidelijke beperking .Van de Rijnbezetting. De sociale crisis. Dost em ming onder de mijnwerkers. Volgens een draadloos bericht wijzen de jongste verkiezingen voor de bedrijfsradon in het Roergebied op een verdere radicali seering van de mijnwerkers, daar de com munisten een groote meerderheid 'behaal den. f Het Hitler-proces. Vrees voor betoogingen. Daar in verband met de uitspraak in het proces-Hit Ier .omvangrijke betoogingen op touw schijnen te zijn gezet, vestigt de po litie te Munöhen er do aandacht op, dat zij maatregelen zal nemen tegen alle demon straties, die de algemeen© orde en veilig heid in gevaar brengen. De staatscommissaris voor Munc'hen heeft verboden (het vonnis op straten en pleinen, door aanplakbiljetten enz. te pu bliceer en. De opheffing der Volks- g e r~i c h t e. Het Volksgericht te Munchen wordt op 1 April nog niet opgeheven. In verband met het proces-Hitier en de daarmee in verband staande andere processen blijft bet voorloopig tot 15 April bestaan. Bij de a.s. opheffing der Volksgerichte in Beieren zal ook de doodstraf door den kogel worden afgeschaft. In de plaats daar van komt de executie door do valbijl. Hef proces-Zeigner. De ex-premier tot 3 jaar veroordeeld. In het proces-Zeigner werd Zaterdag middag uitspraak gedaan. Zeigner werd wegens een overtreding van 331 le lid van het Strafwetboek en twee overterdin- gen van 332 tot drie jaar gevangenisstraf en drie jaar eerverlies veroordeeld. Möbuis werd wegens medeplichtigheid en verduistering tot twee jaar gevangenis en twee jaar eerverlies veroordeeld;" in bei de gevallen met aftrek der preventieve hechtenis. Het Vaticaan en Beleren. Het concordaat onderteekend. Zaterdag werd in het Beiersche ministe rie van buitenlandsche zaken door mgr. Pacelli ©enerzijds en den Beierschen mi nister-president en de ministers van justi tie en eeredienst anderzijds het concordaat tusschen den H. Stoel en Beieren ondertee kend. Het verdrag behoeft nu nog de ratifica tie van den landdag om rechtsgeldigheid te krijgen. De publicatie zal ongeveer ge lijktijdig plaats hebben met de overlegging aan den landdag. Frankrijk. Het nieuwe ministerie. Critiek van rechts en links. De samenstelling van Poincaré's nieuwe kabinet heeft zoowel bij rechts als bij links nogal verbazing en ontevredenheid gewekt. Rechts is men verontwaardigd over bet gemak, waarmee de premier zijn beste en trouwste medewerkers in den strijd voor de financieele maatregelen heeft laten val len, om zo door uitgesproken tegenstandera van die plannen te vervangen Terwijl Tar- dieu, een der heftigste politieke vijanden an Poincaré, hem natuurlijk hoont om de wijze, waarop hij zien vrienden, die op hem rekenden, laat vallen en dit immoreel noemt, 'komen zelfs in zoo regeeringsge- zinde bladen als de „Echo de Paris" en „Éclair" voorzichtige uitingen van critiek voor. Het eerste blad zegt, dat er overwe gingen zijn, die een gewoon mensch niet begrijpt, en Buré vindt, dat er ten minste gezorgd had moeten worden, dat de nieuwe ministers het eens waren betreffende do houding tegenover Duitschland aan te ne men. De conclusie is echter, dat een zoo knappe leider als Poincaré de uiteenloo- pende overtuigingen wel in de juiste rich ting leiden zal. Links is men zeer hoos over de toenade ring tot de linkerzijde, die z.g. uit de nieu we samenstelling blijken zou. Ten eerste acht men het gemeen, dat Poincaré man nen als Sarraut, Strauss en Laffont, die wegens hun meedoen aan aijn politiek uit hun partij gezet zijn, nu zoo maar laat vallen. Nog erger oordeelt men het opof feren van Maunoury aan do aanvallen der „Action Francaise", maar de grootste woe de komt toch daaruit voort, dat men voor ziet, dat Poincaré door zijn nieuwe oriën teering do linkerzijde zal trachten in te palmen voor de verkiezingen. De „Echo de Paris" schrijft, dat het wel goed is dat de décrets lois en de belastingverhooging thans toegepast zullen worden door dege nen, die ze als ondemocratisch hebben ver worpen, omdat daaruit blijkt dat de oppo sitie daartegen niet geheel overtuigd was en dat wekt juist de woede der linkschen, daar zo de waarheid ervan inzien en vree zen, dat het hun kansen bij do verkiezin gen bederft. Belangrijker dan dit alles is de beteeke- nis, die de nieuwe combinatie heeft voor de buitenlandsche politiek. Men komt er toe zich ai te vragen, welke nu eigenlijk de verhouding is tusschen de vlag en de la ding. Doen Mginot en Le Trocquer als vlag dienst en beteekent dus de nieuwe sa menstelling in werkelijkheid een toenade ring tot meer internationale denkbeelden? Of vertegenwoordigen de oude „Ruhr-mi- nisters" daarentegen de werkelijke richting en zijn dus een de Jouvenel, eenLoucheur slechts lokspiegels? De onzekerheid daar omtrent en de vrees dat hetzij de een, het zij de andere richting domineeren zal, ver oorzaakt op het oogenblik de vrij alge- meene slechte ontvangst, waarvan eohter te verwachten is dat zij van rechts niet zal voortduren. En'toch heeft men daar ver moedelijk de minste aanleiding tot tevre denheid, aangezien het meest waarschijn lijke wel is dat Poincaré toch inderdaad meer naar links wil en dat deze omwer king van zijn ministerie aan de aanvaar ding van de conclusies der deskundigen voorafgaat. Engeland. De verkeersstaking. Verwarring bij de „ondergrondsch e". Zaterdag ontstond groote verwarring op do Bakerloo en Jiccadilly lijnen van de Underground, omdat een deel van het per soneel blijkbaar niet wist dat de voorge nomen sympathie-staking op de Under ground den vorigen avond was afgelast. Dientengevolge verscheen dit personeel niet, zoodat een groot aantal stations op deze lijnen moest werden gesloten en er een algemeeno verwarring ontstond. Duizen den moesten groote afstanden te voet af leggen naar andere stations en daar soms een half uur of een uur in do rij staan om aan de beurt te komen. Men had gedacht omstreeks twaalf uur _den_dienst te kunnen verbeteren. Toen -bleek echter ao toestand nog weinig beter cn later in den namiddag stonden nog queues buiten de stations, terwijl overal een scherp politic-toezicht werd uitge oefend. Dinsdagochtend hervatting? De tram- en autohusdiensten stonden ook gisteren nog stil. Het is mogelijk, maar nog volstrekt niet zeker, dat zij Dins dagochtend zullen worden hervat. De Za terdag gehouden gedelegeerde! van het trampersoneel kon het niet worden over 't reeds gemelde betere aan bod, dat Vrijdagavond op de conferentie in het ministerie van Arbeid door de tram ondernemingen werd gedaan. Het conflict in de Mijnindustrie. Mogelijkheid van verdaging. Er bestaat mogelijkheid, dat het geschil in de mijnnijverheid tot later uitgesteld wordt. De uitvoerende raad van de mijn werkers was verdeeld over het laatste aanbod van do eigenaars. De minderheid was voor de aanvaarding van het aanbod en cm aan de regeering terzelfder tijd te verzoeken een hof van on derzoek in te stellen naar de loonen. De meerderheid was echter voor verwerping en thans wordt een stemming gehouden, die vermoedelijk zal uitloopen op een ver werping van do voorwaarden van de eigenaars en een verzoek aan de regeering tot het instellen van een hof van onder zoek. De lersche crisis. De positie der re geer ing. Volgens berichten uit Dublin is de ler sche crisis steeds een bedreiging voor de regeering. Deze bedreiging is nog grooter geworden nu Mc Grath na zijn ontslag als minister zich ook wil onttrekken aan ver dere samenwerking mot do regeering. De regeering beschikt, do onafhankelijke par tij meegerekend over een meerderheid van slechts 8 stemmen in de Dail. Met Mo Grath gaan zeker 4 cn vermoedelijk zelfs 7 andere leden uit de regeeringspartij, waardoor do partijen in do Dail volkomen tegen elkander zouden opwegen, of zelfs daar de voorzitter niet ploegt meo te stemmen de regeeringspartij 1 stem in de minderheid zou zijh. Vermoedelijk zal dit feit aan de republi keinen aanleiding geven, een poging te doen, om do regeering aan zich te trekken, waardoor alles wat bij het verdrag van Londen is verkregen feitelijk op losse schroeven zou worden gezet. Bovendien laat de gezondheidstoestand van Gosgrave zeer veel te wenschen over en lijkt het waarschijnlijk, dat hij een groot deel van zijn werkzaamheden op den duur zal moeten afschuiven op O'Higgings, hetgeen al evenmin bevorderlijk is voor een krachtig bestuur. Bulgarije. Do republikeinsche actie. Een complot ontdekt. Do „Chicago Tribune" vernoemt uit So fia, dat de Bulgaarsche regeering heeft medegedeeld, dat een complot op het spoor te zijn gekomen, hetwelk ten doel had, in het land de republiek uit te roe pen. Het complot was op touw gezet door eenigo honderden agrarische en commu nistische leiders, die thans gearresteerd en geinterneerd zijn. Zij zijn meerendeels vroegere aanhangers van Stamboelinski. Tsjecho-Slowakije. Een propagandatocht door militaire vliegtuigen. Naar het H. N. uit Praag verneemt, heeft het ministerie van landsverdediging een rondvlucht van militaire vliegtuigen door de landen van de Kleine Entente ge organiseerd. Er zullen 3000 K.M. worden afgelegd, in 11 tot 14 vluchten. Rusland. Antisemitisme in het roode leger? Volgens bericht uit Moskou zou er bij verschillende regimenten, in de buurt van de hoofdstad ernstig antisemitisme aan 't licht zijn gekomen en zouden verschillende troepen-afdeelingen hun officieren en com missarissen, die van Joodsche afkomst zijn, hebben weggejaagd, zonder dat het centraal gezag zich hiertegen heeft dur ven verzetten. Twee der bedoelde regimen ten werden aangewezen om naar de Chi- neesche grenzen te vertrekken in verband met de daar ontstane verwikkelingen, doch de troepen weigerde zich in de treinen te begeven. Naar het heet zijn andere regi menten naar Moskou ontboden om de re geering zoo noodig te beschermen. Amerika. Huerta in veiligheid. Dezer dagen werd geseind, dat het schip, waarop de Mexicaansche rebellenleider naar de Ver. Staten zou zijn gevlucht, met man en muis was vergaan. Thans meldt Reuter uit Houston in Texas: Een door zijn vertegenwoordiger hier ter stede ont vangen bericht meldt, dat Huerta veilig on wel te Frontera (in het Zuiden van Mexico) vertoeft. BifflüEliLAUD Koninklijke Besluiten. Notariaat. Benoemd tot notaris in het arrondisse ment 'Den Bosch ter standplaats de ge meente 's-Hertogenbosch L. J. J. Lob ach, cand. notaris aldaar. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Hedenmorgen om 10 uur 4 min. arriveer de de Koninklijke Familie aan het Cen- traal-Station, waar ter ontvangst aan wezig waren de burgemeester W. de Vlugt en de Kamerhceren in buitengewonen dienst jhr. Six en jhr. mr. Roëll. Het gevolg van de Koningin bestond uit gravin van Lynden van Sandenberg, groot meesteres, mevr_ van Laan, dame du palais baronnesse Sloot van Barxveld, Te hoB- dame, belast met de opvoeding van de Prinses, jonkvrouw© v. Swinderen en baro nesse van Heeckeren van Keil, hofdames Mej. Oosterlee, gouvernante van de Prin ses, mej. van Rijn van Alkemade, lectrice van de Koninginvice-admiraal Bauduin, adjudaint-generaal en chef van bet Mili taire Huis der Koningin, Graaf van Lyn den van Sandenbiirg, opperkamerheer; jhr. Boreel, hofmaarschalk; baron Bentinck. le stalmeester; baron van Geen, "(kamerheer on particulier secretaris van de Koningin; •baron van Hardenbroek van Lookhorst, kamerheer. IDe Prins was vergezeld van zijn adju danten, kap. ter zeer jhr van Mühlen en kapitein jhr. Laman Trip. Toen de Koninklijke Familie op het Stationsplein kwam en plaats nam in het wachtende bof rij buig werd zij toegejuicht door de wachtende menigte. Voorafgegaan en gevolgd door een eere-escorte ruiters, reden de vorstelijke personen het Damrak op. Hier. stonden langs den weg de menigte geschaard, die do Koninklijke familie toe juichte. Zoo reed de stoet naar den Dam. Daar was reeds van vroeg in den mor gen de drukte, die steeds op 'het ruime plein bij een Koninklijk bezoek heerscht. De politie was tijdig begonnen den Dam af te zetten, want reeds lang voor de Koninklijke familie daar zou aankomenl, hadden zich reeds velen een plaatsje ge zocht om van die aankomst ten paleize ge tuige te kunnen zijn. Om kwart over tienen ging het door de menigte: „de stoet komt eraan!" Het. ge juich, dat eerst vaag in de verte klonk, werd sterker. Even later (klonk hoefge trappel en dadel ijk daarna zwenkte de ruiters en vervolgens het Koninklijk rij tuig den hoek om. Onder hoeragejuich van de menigte en onder de toonen van het Wilhelmus, gespeeld door een militairen muziekcorps, stapte de Koninklijke familie uit het rijtuig cn ging zij het paleis bin- NET VOORNAAMSTE gëiEUtfS. BUITENLAND. Een belangrijke vergadering van den Volkenbond in 'i zicht. De Saksische ex-premler dr. Zeigner is tot 3 jaar gevangenisstaf veroordeeld. Critiek van links en rechts op het nieu we ministerle-Poincaré. De verkeersstaking In Londen nog niet voorbij. De ramp te Amalfi In Italië. (Builenland sche Berichten). BINNENLAND. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft een commissie beneend welko de voor- en nadeelen, aan den zomer tijd verbonden, zal nagaan en over den wettelijken tijd zal adviseeren. (2de blad). Ontslag hoofdbestuur Post en Telegrafie. (2de blad). De Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond aanvaardt het contract (2de blad). Vier der vijf organisaties van spoorweg personeel hebben de overeenkomst met da Directie aanvaard. OMGEVING. In den nacht van Zaterdag on Zondag is plotseling overleden Pastoor G. v. d. Boogaard te Nieuw Vennep. In den loop dezer week maken wij een begin mei een nieuwe feuilleton een spannend romantisch verhaal. nen. Dadelijk daarop verscheen zij op heb bordes en terwijl het publiek opnieuw heb Nederlansche Volkslied, speelde, juichte de menigte nogmaals de Koninklijke fa milie toe. Toen vervolgens de hoog© gasten weder heb paleis binnengegaan. waren, werd door de politie de afzetting verbroken en do menigte verspreidde zich in verschi l lende richtingen. Ten paleize had ondertusschen eep audiëntie plaata Vele hooggeplaatste offi« eieren in Meurige uniformen reden pek auto of rijtuig af en aan. Het was tegea eenen toen het Heine groepje menseheiv dat voor het paleis was blijven waehtenj begon aan te groeien. Steeds grooter werd de menigte die de Koninklijke familie wilde zien uitrijden voor de rijtoer vaT( hedenmiddag. Om ongeveer half twee be gon de politie weder haar afzettingswerk. Precies om twee uur nam de Koninklijk» familie in het wachtende rijtuig plaats onder het gejoel van de menigte. De oere- escorto voegde z;ch weer bij het rijtuig en de rijtoer nam een aanvang. De route van den tocht was als volgt: Mc zes- en Aarons- straat, Z. Voorburgwal, Raadhuisstraat Heerengracht (even zijde), Leidschestraat, Leidscheplein, Stadhouderskade (Leidsche- boschjes), Nassaukade, Kinkerstraat, Nic. Beekstraat, 1ste Helmersstraat, 2de Const. Huygenestraat. Vondelstraat. Te 1c 1- schadestraat, Stadhouderskade, Brug voor Ferd. Bolstraat," Nic. Witsenkade, West einde, Frederiksplein, Utrechts chest ra at, Keizersgracht (even zijde) Vijzelstraat, Muntplein, Rokin, Dam (langs Peek 01oppenburg). Van alle openbare gebouwen cn velo huizen woei de drieHeur. Overal langs den weg stonden menschen geschaard, die de Koninklijke familie toejuichten^ Om on geveer kwart voor drie kwam de stoet ten paleize terug, waar een groot, gedeelte var de menigte waa blijven wachten. Toen de Vorstelijke familie het paleis was binnen. gegaan, werd het langzamerhand weer rustig op den Dam. Ten paleize ontving de Koningin om half vier de Gedep. Stater.' van NoordrHolland, waarvan vele leden aanwezig waren. Deze ontvangst werd gevolgd, de ccn audiëntie van civiele autoriteiten, elke druk bezocht werd. Na de aankomst hedenmorgen van de Kon. familie ten paleize zijn. de prins en de prinses omstreeks 11 uur uitgereden voor een bezoek aan Artis. Uit de bouwvakken. Te Amsterdam. Naar wij van patroonszijde vernemen is hedenmorgen de aangekondigde uitsluit ting in de bouwvakken begonnen van de werknemers, die het. nieuwe collectieve ar-, bcidscontract niet wilden onderteekenen. In Amsterdam is overigens de tóestand ongowijzigd gebleven. De afd. A'dam van den Alg. Ned. Bouwarbeidersboud zal he denavond vergaderen naar aanleiding van het Zaterdag in de Bondsvergadering te Utrecht genomen besluit om geen strijd le voeren en het contract te aanvaarden, daar, zooals bekend is, destijds door de afd. Amsterdam besloten was do nieuwe arbeidsvoorwaarden niet té enderteckenen.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1