r Verwerking van vischschubben. Te Moerdijk is kort geleden een: nieiuvo 'industrio gevestigd, welko gerielit is op het verwerken van vischschubben ter ver krijging van het bekende „essence d'Oriënt", voor do vervaardiging van val- sche parelen en andere luxe artikelen. Dagelij1 j worden er. meldt de ..Msb.'k grooto partijen schubben van zeebliek, al ver en andere witvischsoórten verwerkt. Een laie ler.te. "Wo meldden reeds, dat Vrijdagmorgen (dat was op den 21sten Maart) het eerste kievitsei is gevonden. Do gelukkige vinder was dezelfde als verleden jaar, n.l. Jacob "Wiersma, vuurtorenwachter te Workum. Verleden jaar was de datum, waarop „het eerste" eitje'werd opgeraapt, 20 Maart In 1922 bracht Jacob Kingma te Giekork het op 15 Maart meo uit het veld, en in 1921 Lieuwe Kammin ga to Dronrijp op 12 Maart. Een vroegere is er sinds 1912, toen de datum 9 Maart was, niet geweest. Wo zijn.van 't jaar overigens erg laat met alles. Dr. Thijsso vertelt ons dat in de „Amsterdammer'. Zijn dagboek vertelt uit het voorjaar van 1920 o.a.: 15 Maart, 't Eersto kievitsei; mereleieren •waTen er al een week geleden. 17 Maart. Zwart populieren in vollen bloei. 21 Maart Speenkruid volop in bloei. Crocus uitge bloeid. 27 Maart. Bij Wageningen begin nen de kersen te bloeien. De lente van 1921 was misschien nog vroolijker, zegt de schrijver. 12 Maart. Tjitjaf, lijster schildvink, pim peltjes zingen. De larix bloeit; zingende boomleeuwerikken. De crocusjes staan 5 ■urn- nam. nog open. 19 Maart. Merel en zanglijstr druk aan 't bouwen. Kastanjes ontluiken. Haast al het onderhout onder het „groene waas". 1922 gaf een koud, achterlijk voorjaar, maar toch 1314 Maart prachtige bloei van de Gagel. 1923 was niet veel heter, maar 23 Maart was 't voorjaarshelmkruid in bloei, waren abeelen, elzen en hazelaars uitgebloeid; crocus en sneeuwklokje af- bloeiend. Hoe. zal het dit. jaar gaan? vraagt de schrijver. Sedert November is de dagtem peratuur maar zelden boven 5 gr. G. ge weest, meestal lager en 's nachts heeft het bijna altijd gevroren. De bevroren grond heeft den sneeuwklok jes en den winteraconieten niet belet om toch langzamerhand in bloei te komen. Zij hebben hun worteltjes nogal dicht aan do oppervlakte en profiteeren dus van de zonnestralen. Iets dieper is de grond nog den heelen dag bevroren. Die plantjes bloeien dus op de manier van zoovele lot- genooten in de poolstreken, die frisch en ileurig bloeien boven op de eeuwigdurende ijslaag. Crocus, sneeuwroem en de kleine hyacintjes zijn voorzichtiger. UIT DE OMGEVING TER-AAR. Brutaal. Te Korteraar had een zeug van zekeren J. v. K. do vrijheid genomen, zich op het land te hegeven van zekeren P. v. L. De zoon van V. trachtte 't beest te verwijderen, waarop de zoon van L. V. met een hooivork te lijf ging V. heeft van het geval aangifte bij de politie gedaan. Op hol. Het paard van den landbou wer T. Vermeulen sloeg op hol. Oe 10-ja rige „voerman", wist behouden achteraf ontkomen, waarop het paard, gevolgd door den wagen, op het erf van R. K. tot staan werd gebracht. Schade werd niet veroorzaakt. STOMPWIJK. Gemeenteraad. De raad vergaderde Donderdagavond half acht. Voorzitter: burgemeester W. Keizer, loco-secretaris de heer Trapman, aanwe zig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna hij mededeeling doet, dat de secretaris, de heer van Delft in het zie kenhuis ligt, doch dat hij weer in beter schap toeneemt: de voorz. spreekt, ook na mens den raad, de hoop uit, dat de secr. ,weer spoedig in hun midden mag zijn. De notulen worden voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. Dé heer Verheijen zegt, aan dé hand van de notulen, dat hij geen nieuw belas tingtarief kan geven, omdat hij bij het de partement niet over de cijfers kan be schikken voor September; in 1924.1925 kan hij dus geen nieuw tarief gevenk doch hij dc volgende begrooting zal hij deze zaak weer aan de orde stellen. Do heer de Lange merkt op, dat de 10 pet. loonsverlaging van het personeel niet doorgegaan is, doch dat deze 10 pet. nog steeds van het loon wordt ingebonden. En nu de begrooting toch nog niet is verzon den, zou hij wenschen, dat deze 10 pet. alsnog werden uitgekeerd, omdat anders later, wanneer al dat ingehouden loon moet worden uitgekeerd, de gemeente voor oen groot bedrag komt te staan. Hij stelt voor liet personeel de loonen uit te beta len, zooals voor de verlaging. Do voorz. antwoordt, dat B. en W. hui verig waren om dit loon uit te betalen, zoolang er geen definitief besluit gekomen was, omdat, mocht afwijzend worden be schikt, al dit geld zou moeten worden te rugbetaald. De heer de Lange dringt echter op uitbetaling aan en maakt een voorstel do loonen uit te betalen, zooals voor de verlaging, welk voorstel door de heeren Ver heijen wordt ondersteund. Het voorstel dc Lange in stemming gebracht wordt ver worpen mei 9 legen en 2 voor. De heer de Lange vraagt, of het den hee ren hekend is. dot in de gemeenteraad van Voorburg ginder sympathieke woorden gesproken zijn aan het adres van onzen voorzitter-naar aanleiding van een vraag van lieer Houdijk. raadslid van Voor burg. cn hij stelt voor een schrijven aan den Baad van Voorburg te richten om deze woorden in te trekken. De voor;, zegt. dat men als voorzitter wel een slootje kan verdragen, doch dat hij geenszins de bedoeling heeft gehad om door het gezegde in de vorige vergadering de gemeente Voorburg te krenken, doch dat hij het den heer Houdijk hoogst kwalijk neemt; dat hij als verslaggever dc woorden van de Burg. zoo opnemen kan; waar deze geenszins die woorden zoo be doeld heeft, als ze door don heer H. wer den uitgelegd. Hij vindt het aardig van den heer de Lange, dat hij deze vraag heeft gesteld, doch wil liever geen actie voeren en geen schrijven richten aan Voorburg, omdat hij het onnoodig acht. Alsdan wordt behandeld een schrijven van den hoer Verheijen, waarin hij vraagt of hot B. en W. hekend is, dat de gaslei ding en gastoevoer in de buurtschap Stompwijk zeer slecht is, en of het B. en W. bekend is, dat de gasafname dalende is, en zoo ja, welke maatregelen genomen zullen worden. De voorz. antwoordt, dat hij met den "Wette alles heeft gecontroleerd, doch dat hij niet heeft kunnen vinden, wat de heer Verheijen betoogt en dat hij zélf een proef heeft genomen op de grens van Stompwijk en dat dar de druk nog doed was. En wat de gasafname betreft, die daling is niet zoo erg. De heer Verheijen is met het antwoord van B. en W, niet tevreden, hij zelf heeft ook do proef genomen in Stompwijk en daar was hcolemaal geen druk en wat de gasafname betreft, de directeur der Gas fabriek zeide hem zelfs, dat iederen dag circa 100 M3. minder werd verbruikt. Weth. Wijsman zegt, dat hij op vele plaatsen het gas heeft gecontroleerd, doch dat het overal goed was en dat hij er ook geen klachten over heeft gehoord; hij spreekt het echter niet tegen, dat de he'er Verheijen bij een of ander is geweest, waar het gas slecht was, maar waar schijnlijk lag dat aan het toestel of de lamp of aan do slechte leiding in huis. De Voorz. zegt nogmaals, dat alles is gecontroleerd en dat het overal in orde is bevonden; wat de gasafname aangaat, do Voorz. heeft zelf dikwijls de zaak nage gaan cn geconstateert, dat het den eenen dag heter was dan den anderen; dich circa 100 M3. per dag vindt hij wat veel. Hij zegt nog nader onderzoek in deze toe. 2. Ingekomen stukken, o.a.: schrijven van Ged. Staten, dat de 'aanslag in de In komstenbelasting van Hendriks te Voor burg, v. d. Kroft te Veur enz. gehandhaafd blijft. Goedkeuring van Ged. Staten van de verpachting van het vischwater aan v. Veen. Bericht van het verzetten der klok enz. al dezo stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 3. Het voorstel van B. en W. tot vaststel ling van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur 1923 wordt z. h. st. aangeno men. 4. Het voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de verordening op heffing en in vordering belasting openbare vermake lijkheden wordt eveneens z. h. st. aange nomen. 5. Voorstel B. en W. tol aanvulling op de legesverordening. B. en W. stellen voor hij de uitgifte van jachtactén 50 pet. van do bedragen te heffen voor leges; dit heeft alleen betrekking op de jachtaeten. Wordt, aangenomen. 6. Voorstel B. en W. tot het doen van ai- en overschrijvingen begrooting 1923. Aangenomen. 7. en 8. Voorstel B. en W. (ot liet verlen gen der loopende kasgeldleening en tot het aangaan van gasgeldlcening voor de gasfabriek. De voorzitter zegt, dat de kas geldleening ter gemeente is afgelost tot op f 10.000; doch dat de gem. de kaseridlee- ning heelemaal wil aflossen om eens een schoone lei te krijgen; doch de gasfabriek kan niet aan hare verplichting voldoen ten opzichte van de gemeente, daarom stel len B. en W. voor een kasgeldleening te sluiten ten behoeve der gasfabriek ten be drage van f12500, dan kan de gasfabriek de gemeente betalen en dan kc» de ge meente haar kasgeldleening aflossen; zoolang echter de gemeente het geld nog niet heeft terugontvangen, zal de loopende kasgeldleening moeten worden verlengd. Beide punten worden z. h. s. aangenomen. 9. Het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van de voorschotten aan school besturen, krachtens de Lager Onderwijs wet 1920 wordt z. h. s. aangenomen. 10. Het voorstel van B. cn W. tot, vast stelling pensioen grondslagen ambtenaren en beambten wórdt eveneens z: h. s. aan genomen. 11. Het suppl. kohier bedrijfsbelasting der gemeente Stompwijk wordt vastge steld. 12. Op het bezwaarschrift van de fa. Enkes te Voorburg in zake de aanslag in de bedrijfsbelasting wordt afwijzend be schikt. 13. Verzoek A. G. Boonekamp om ver hoogde subsidie autobusdienst Stompwijk. De heer Boonekamp vraagt f 600 subsidie. Vorig jaar is deze zaak in den Raad behan dcld en toen hebben B. en W. vrij man daat gekregen. B.. en W. hebben toen f300 gegeven en vinden dit. voldoende. De heer de Groot stelt voor den hoer Boomkamp in overweging te geven om zijn hoeken over Ie leggen en wanneer hij kan aanloonen, dat het noodig is, hem ook meer to geven. De heer Verheijen vindt het voorstel de Groot gevaarlijk: B. cn W. zijn gegaan tot f300: hij vindt dit genoeg; hij zou an ders willen om een andere onderneming b.v. de.L. A. B. O. een voorstel te doen naar Stompwijk door te rijden, dan kun nen wij altijd zien, wat deze vraagt. De voorz. stelt voor de zaak aan te hou den tot do volgende vergadering om de zaak nader to onderzoeken. Aangeiio- men. 14. Voorstel van B. en W. tol aanvul ling van de verordening, regelende het ta rief en de voorwaarden, voor levering van eiec. stroom door het G. E. B. De voorz. doet mededeeling, dat de firma Elewoudt weigert opgave te doen van het vleesch uit Den Haag aangevoerd en dat dezo firma niet aan de verordening stoort; de andere slagers betalen 2 cent per kilo en de fir ma Elewoudt niets. De firma heeft een electromotor slaan, waar alles spoedig door "gedraaid is, zoodat nooit goed gecóntro- Huidwondjes - - Schrijnende ptëkken G Brand- en Snijwonden Schrammen, Ontvellingen geneest men met PUROL Doos_30 - 60 en 90 ct. Bij Apoth.en Drogisten. Ieerd kan, worden, Avat ingevoerd is, daar om stellen B. en W. voor, de verordening zoo to stellen, dat, wanneer iemand niet aan de verordeningen-voldoet, do stroom af te sluiten, aldus wordt de firma Ele woudt gedwongen to draaien ouder toe zicht en kan steeds controle worden uit geoefend op do invoer. Aangenomen. 15. B. en W. stellen voor do gasprijs voor de industrie te brengen op 13 cents. Wordt aangenomen. B. en W. stellen eveneens voor, om het salaris van den gemeente-opzichter met f 150 te verhoogen en de tijdelijke aan stelling om te zetten in een vaste aanstel ling; B. en W. raden dit ten zeerste aan cn 'sommen de vele diensten op door den opzichter aan de gemeente bewezen en het accuraat' beheer van de verschillende za ken der gemeente. De heer de Lange zegt, dat, toen de op zichter is aangesteld, hij over het lage loon gesproken heeft, doch dat toen ge zegd werd, dat hij nog eenige bijbetrek kingen had, doch deze heeft hij nu niet meer en daarom zal hij voor het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Nieuwerbroek zegt, dat hij niet tegen het voorstel van 13. on W. is, doch dat het een gek ideo geeft voor de gemeentenaren, als zij hporen, dat het sa laris van den opzichter wordt verhoogd, terwijl de andere verlaagd worden; hij vindt het salaris niet te hoog. De voorzitter stemt volkomen in met den •heer Nieuwerbroek, doch hij. de aanstel ling had de opzichter "nog eenige nevenbe trekkingen en thans vergt de gemeente den geheelen persoon van den opzichter: hij vindt dan het salaris te laag: bovendien wordt de f 150 ruimschoots teruggehaald door het accuraat beheer van den opzich ter, alleen op deu Stompwijkschen weg is f 600 bezuinigd. Het voorstel van B. en W. om verhoo ging van salaris met f 150 en vaste aan stelling wordt dan z.h.s. aangenomen. B. en W. vragen machtiging aan den Raad om nog eens hij den Minister van Waterstaat aan to kloppen om de afsluiting aan den overweg Veenweg niet op te heffen; B. en W. hebben daar controle uitgeoefend en hebben bevonden, dat het verkeer daar zoo druk is, dat opheffing de grootste opgeluk- ken met zich inoe zou brengen. Alsdan wordt besloten zich nogmaals tot den Mi nister te wenden en krijgen B. en W. mach tiging hier ten sterkste Op aan te dringen 'bij den Minister. Een schrijven is ingekomen van den heer Verheijen, waarin hij B. en W. een voor stel doet een adres te richten tot de Re- •geering om de verslechtering van liet on derwijs niet door te voeren. De Voorz. vraagt den heer V., waf zijn bedoeling is. De heer Verheijen antwoordt, dat allen toch wel in de kranten zullen gelezen heb ben over deze aangelegenheid, zooals dc latere toelating van de kinderen tot de school, over de lichtere examens voor on derwijzers, enz., waardoor kinderen van 17 jaar leiding en opvoeding moeten geven aan de jeugd; die-toch de. toekomst der maatschappij moet zijn; en daarom zou hij zich tot de Regeering willen wenden om deze verslechtering tegen te gaan. De Voorz. acht den tijd nog niet gekomen om ons nu tot. do Regeering lo wenden. Spr. zegt, dat het al uitgesteld is tot Sep tember en hij er van overtuigd is, dat het dan weer zal uitgesteld worden, want de mannen der Regeeriug van linjes en rechts zullen zoo maar niet toegeven. Hij vindt, dat wij toch geen succes hij de Regeering zullen hebben; laten wij eens wachten tot andere gemeenten dit doen, dan is spr. er niet 'tegen om eveneens aldus lo handelen. Spreker zegt: wanneer wij er nu rooskleu rig voorstonden, dan konden wij wat meer praats hebben, doch dat is liet géval niet; lalen we daarom niet de kat de hel aan binden. De heer Verheijen is het niet met den Voorz. eens; wanneer de S.D.A.P. zoo had gedacht, als de Voorz, dan had de zaak niet uitgesteld geworden (ot September. Hij wil hel gevoelen van den Raad eens hoo- ren. De Voorz. houdt vol, dat hij den tijd nog niet gekomen acht en zal een volgende vrgadering prae-advies uitbrengen, waar moe de heer Verheijen accoord gaal. Do heer V-. leest een schrijven voor van deri heer Bakker uit Rotterdam, waarin dézo beweerd in 1907 in gemeentedienst ge weest te zijn. Dc Voorz. antwoordt, dat dit natuurlijk ten doel heeft om zich voor pensioen in Ie koopen, doch dat deze zaak ter dege is onderzocht, en dat deze naam nergens in de Gem. boeken voorkomt, en als hij in Gemeentedienst is geweest, moet hij toch b.v. voor salaris in de boeken voorkomen. Hij zegt echter den heer Ver heijen nog nader onderzoek toe. De heer van Wijk vraagt, hoe het slaat met liet gold van de tentoonstelling Ie Voorburg. De Voorz. antwoordt, dat hij een schrijven heeft ontvangen van denbeer Klumpert, die zegt, dat hij nog geld, moet ontvangen van den lieer Wilton, doch dat dezo op liet oogenblik buitenslands ver looft, maar dat hij, zoodra -deze terug is, het geld in de gemeentekas zal slorlen. Do lieer v. Boheemen vraagt, naar aan leiding van een (ot hem gerichte vraag aangaande de straatbelasting, of de ge- heele gemeente deze belasting betaalt. De Voorz. antwoordt, dat overal, waar licht of rioleering is, deze belading moet worden betaald; dat dit geheel is volgens do ver ordening. Hierna sluit de Voorz. onder dank de vergadering. Vermoeidheid en overlading. Woensdagavond hield Dr. A. Li. Gort, eerste geneesheer hij de gemeentelijke ge stichten Endegeest, Voorgeest en Rhijn- gee-sl. te Leiden een lezi.n'g over: De ver- moeidlheidsbepakaig en overlading. Een schrikbeeld voor vele ouders is de hersenoverladinig der schooljeugd cn met groole regelmatigheid keeren klachten van angstiige ouders en leerlingen terug: er wordt tegenwoordig van dc kinderen te veel geë'Lscjhit. Dezo klachten m,ogen het duidelijkst klinken bij de leerlingen, d'io do Ja'gere school voorbij zijn, maar ook op date lagere school zijn zij niet zeldzaam. Ik heb aldus spr.- u daarbij slechts ie herinneren aan het herfstvacantie- vraagstuk. De klachten verschillen wel eens van in houd, richten zich mees'all tegen het vele huiswerk, maar beschuldigen ook wel de lange schooltijden, de te korte vacanties, de onmogelijkheid om naast d.e school an dere nuttige zaken te beoefenen of, meer principieel, vreest men, dat de school haar 'leerlingen te eenzijdig opvoedt te veel fei tenkennis bijbrengt en het logisch den ken, het zuiver oord'eelcn veronachtzaamt en daarbij tl© normale lichamelijke ge zondheid schaadt. De hovengenoemdo klachten zijn te hardnekkig terugkeerend, om er een hoog hartig stilzwijgen tegenover (e mogen s.tei- lc-n en er zich van af te maken met een: allemaal onzin, er bestaat geen 'overlading; wij hebben vroeger nog langer moeien lee- ren onder heel wat ongunstiger Verhou dingen van schoollokalen en onderwijs methoden en waj zijn niet ziek geworden; d'e kinderen van tegenwoordig worden veel te weekelijk opgevoed. ArbelM en vermoeidheid behooren on verbrekelijk hij elkaar maar gelukkig is er een drilt© im Bunde: do oefening. Bij eiken arbeid vermoeien wij ons, maar oefenen ops tevens. Wij verrichten dien arhe"d dan snol Ier, beter en gemak kelijker. Het zou dus bespottelijk zijn, om elkcai arbeid, d'ie vermoeit, te willen ver mijden, omdat zulk arbeiden dat arbeiden ju'st gemakkelijk maakt. Maar een andere vraag is of het niet mogelijk is een leerling zoo vermoeid te maken, dat verdere leerstof b'jna, niet tot hem doordringt; in dat geval zou verder werken onnoodig era schadelijk zajn. Dcnk- 0>aai\i,s« ook, dat hij zóó moe wordt, dat tie normale rust- en slaaplijden niet vol doende zijn, cm hem geheel te doen uit rusten. Dat een dergelijke vermoeidheid hij veis ■leerlingen optreed!, bijv. in dien zin, dat na de groote zo,nier vacant ie heler leers tpf opgenomen worcU dan daarvóór, lijkt mij waarschijnlijk. Dan is er nog een iels andere zijde van de zaak: het ontwikkelen van. het geeste lijk leven staat ©enigszins tegenover de lichamelijke ontwikkeling. Hel zou zonder twijfel voor do lichamelijke gezondheid van onze kinderen be tér zijn, wanneer zij in de w.ei'de liepen, in hooinen klom men of hout zaagden, dan dal zij vijf uren ,op de schoolbanken steil moeten zitten om te leer en. Er valt niets tegen in te bren gen: de school doel in dit opzicht schade. Intussclien komt een gezond,, normaal kiaid deze bedreiging van zijn gezondheid Igen: de school doet in dit opzicht schade is onvermijdelijk en alleen wat te' tempe ren. Wij hehooren nu eenmaal tof den (homo sapiens, die door een meerdere ont wikkeling van zijn verstand vooruit geko men is. Wij moeien ons ontwikkelen: dat dls:\ht de «strijd oai het beslaan en hierin schuilt 'ook oen deel van ons levensgeluk. Bet ia dus alleen ,maar dei vraag of de ontwikke ling van- ons veratand diobr onze tegen- Hvoordigo schoten niet te eenzijdig is en de lichamelijke gezon 'iheid niet te vóel ge schaad zal worden, vooral tick. geelachtig aan het mens sana in corporc saoio. Laat ons nu eens zien wat de pno.efondervinde- •Ijjke zielkunde ons hierover te zeggen hééft. Spr. geeft dan verschillende manieren aan cnr vermoeiÜhe'id (e onderzoeken. Maai' al kunnen wij nu vermoeidheid aa.ntoonen, zoo «ging spr. voort, wij kun- nen'niet aantoonen, «dat ei' door hot onder wijs een bepaald schadelijke overver moeidheid optreedt, één die zoo groot ?is. idat zij dbor normale rusttijden niet voor liet grootste deel voorbij gaat. M. d. zijn er niet genoeg proeven, als van Poelman, genomen vóór en na vacanties en zouden deze ons wellicht nog wat verder kannen brengen. Hoewel ecnerzi.jds de noodzake- üijkheM van belangrijke iliervovmingen van do sehocol nitet aangetoond kunnen Kvorden, geve men anderzijds geen uitstel 'aan de vraag, of «do school door het in pompen van een 'groot aantal feiten geen lscha.de löfaet a«an het gbzoude versland, 'aa.n het zelfstandig denken, aan de fanta ste, aan het iniiliataf cn dergelijke kos telijke zaken meer. De school heeft neiging, van zijn leer- «1 intern kuddedieren te maken: dit zou niet zoo erg zijn, wanneer daardcor niet ern- :Stig in hun vrije ontwikkeling belemmerd werdrBi zij, die bijzondere latenten heb ben. De school zou in d:l opzicht onscha delijker zijn, wanneer zij onzen kinderen jmeer vrijen tijd liet. Dit geldt vooral voor de jonge mensehen Idie de lagere «seh'ooll hebben afgeloopon. en bahlve schooluren, huiswerk en nog aller lei op zichzelf oullige extra-lessen heb ben. Zij lijden veelal ischaicte «aan hun oip- Voeding. Waar de klasse-onderwijzer tej niét te groote klasse nog opvoedend wer ken kan, mag men hij d'e leeraren', die om de beurt een uur k/hnen les geven, daar niet veel op rekenen. Deze leerlingen loopen. gevaar schade lo lijden, daar zij niet genoeg vrijen tijd 'en door hun vermoeidheid te weinig, ener gie over hebben, om iets meer te verwer ven, dan een schoolknapheid, die voor het leven niet zooveel waarde heeft, als aan 'die leerlingen cn 'him oudeds beloofd wordt Gebruiken onder de Toearegs. n Do Engelsche ontdekkingsreizigsler Doro thy Mills is onlangs uit Timboektoe te Europa teruggekeerd. Zij heeft gem i men: lijd onder do Toearcgs geleefd en weet om trent dien volksstam merkwaardige dauw te vertellen. &ea Zoo verhaalt zo o.a., dat wanneer een slaaf onder de Toearegs van meesier wensebt te veranderen, hij niet als in' Wcsterscho landen zijn baas tegen den eersten den dienst opzegt, maar eenvoudig gaat naar do tent van den. man wiens die naar hij wcnscht to worden, één der keu meelen van dien heer do kniepezen door snijdt en zichzelf aanbiedt als schadever-' goeding. Deze methodo heeft altijd het ver-i langd gevolg, al zouden wij ze noch humaan tegenover de dieren, noch bepaald' economisch noemen. Do vrouwen der Toearegs zijn wol de i'aarslo exemplaren van de toch al zoo wonderlijke sekse. Ze wasschen zich met zand, iets wat hij ons op z'n best de kin deren in kinderspeelplaatsen doen. Bij de maaltijden eten zij eerst, en dan pas de mannen en kinderen, die krijgen wat over is. Dit gebruik is van diepere beleckenis dan zoo op het eerste gezicht schijnt. Het ideaal van schoonheid hij do Toea regs is een dikke vrouw. Hoe dikker hoe liever. De meisjes worden van hun acht ste jaar af met gruwzame strengheid vet gemest. Zo moeten onbeweeglijk stilzitten., en worden zienderoogen vetter, -dat wil te het Toearegs'sch zeggen: mooier. Dagelijks worden ze met olie ingewreven en dan door het zand gerold, zoodat de poriën verstopt; raken. Hoe misvormder een vrouw van wege do dikte wordt, des te begeerlijker is zo voor een reehtgeaarden Toeareg. Ge trouwde vrouwen kunnen zich nog slechts niet hulp barer slavinnen bewegen. Het is bijna overbodig op to merken, dat mej. Mills, toen ze onder do Toeareg's woonde, iicli niet aan zulk een mi kuur hccf.t luRGERLUKESTAND ALPHEN AAIDEN RUN. Geboren: z. van. C. van Leeuwen, ge boren v. d. Steen dochter van D. M. •an Deuren geboren Glas dochter van J. Vernes geboren Koenekoop zoon van S. Schellingerhout geb. Verkade doch ter van P. Benders geboren van Oosteroni, Gehuwd "W. Blok wedn. 51 jaar en A\ v. d. Bijl 49 jaar J. A. Buntsma jm 22 jaa'r en G. Blom jd 27 jaar A. J. Ver maak jm 23 jaar en C. E. Mulder jd 25 jaar. Overleden: J. Haring jm. 2 jaar K. Overvliet echtgenoot van L. de Regt SO jaar C'. de Jong jd. 9 dagen (overleden te Leiden C. Bos jm. 4 jaar. HAZERSWOUDE. Geboren: Elizabeth d. van J. van Veen en W. v. d. Heijden Johanna d. ran H. Montague en G. van der Kleij Johanna Maria Josepha d. van J. A. Ham en A. J. Suijker Jacobus Joseplius The odor us z; van A. A.de Jong en M. van der Laan. Overleden: J ohaiïnes Ja cobus vau- Gorkum 58 j., geh. met G. Brouwer. NIEUWKOOP. Ondertrouwd: Dirk Verweij 2G j. en. Jantje van Peet, te Zevenhoven, 25 j. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Jacobus petrus a. van .T. R. Berkhout en C. Hoogrndoorn Maria Josephina d. van J. van Berkel en Joh. Bon Johannes Hemd'ikus z. van P. J. Geerlings en M. v. d. Voort Johannes Gabriël z. van N. v. d. Berg en A. Noor- dermeei*. Ondertrouwd: Wiebe Spieksma 20 j. en limine Maria Sehirra 20 j., te Sterk- rade (Duitschland) G er ben Althuis 48 j., tè Harlingen 'en Henriet-te Spekschot 44 j. Overleden: Nicolaas Koomen 1G j. Simon Kerkvliet 62 j. Johannes Slui ter 67 j., worn te Amsterdam Johannes van Dijk 70 j.. won. te Amsterlam J >h. Petrus van der Lcm 46 j., won. te 's-Gva- venliage Johannes Tewe 86 j., won. Ie Schiedam. SASSENHEIM, Geboren: Jacob z. van J. van Nieuw koop en A. Heemskerk Cornelis Jo seph en Hermanus Joseph zs. vaii J. A. van der Voort en Th. O. C. Alkema.de Margaretha Hendrika d. van J. H. van der Horst en! A. C. Hoogland Antonius Wil lem van J- Spaargaren en C. Griekspoor Alida Maria d. van K. van Kesteren cn J. van der Meer. Overleden: Johannes Meeuwissen m. 76 jaar. r I Gevestigd: A. J. Scliunselaar, Zui derstraat 2, uit Enschede. Vertrokken: J. M. van Til. van i Floris Schouten straat 15 naar Haarlem mermeer M. C. Vermunt en gezin, van Vaartkade 3 naar Rijswijk Z.-H. J. Tuk ker van Dwarsmolenstraat 1 naar Botte-, graven P. J. L. Badoux, van Hoofd-' straat 197 naar Haarlemmermeer Msj. G. C. M. Hartveld, van Charbonlaau 13 naar Leiden. (a TER AAR. Geboren: Adriamis Lrendert z. v:.n "W. Ha meen' en G. v. d. Hoek. Gehuwd: P. van Lijk en G'. van Oevc- ren. Overleden: A. J. van-Hints 16 j. WOERDEN. Geboren: Albertus z. van H. Boom en Vv. Pfaff Geuit Jan z. van G. Rei* en J. M. van der Kraats - Lcerricrt Ge rard z. van J. K. L. M. Pfaff en A. C. M«d- tlers Haagje d. van D. J. J- Schippd3 en H. van Ommeren - Mathijs Theodoras;. Wilhelmus z. van M. J. Eekclen en M. vair Ocstenbrugge. Ondcrtro u w dJan Willem Hofman en Elbertjo van Vliet. G e I 1- o u w d Emiljan Albert BriulK. en Hendrika- Aletta van Staveren. ii WOUBRUGGE. Geboren: Nicolaas, zoon van J. Baak en M. A. van Diemen. Overleden: A. J. Hcenk echtgenoot van J. Vogelaar 74 jaar J. Baak wetu^.- haar van H. van der Vaart, 76 jan*.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4