ALPHEN AAN DEN RUN. Op hol. Gisterenmiddag ging aan het (joudsciie Rijpa-cl van den landbouwer J. een paard op hol, aangespannen voor een driewieler wagen. De bestuurder viel van den wagen, terwijl het paard met den wa gen in de richting Gouwsluis voortholde. Bij de scheepswerf van de firma Boot werd fcet dier gegrepen. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Nieuwe zaak. De Alphensche zaadhan- del van den heer F. de Vries werd dezer dagen verplaatst naar Raadhuisstraat 243, Bet perceel voorheen bewoond door de heer Yelzeboer. De nette inrichting dezer her opende zaak en de grooto verscheidenheid van zaden, welke de heer Do Vries voorra dig heeft, zullen voor velen aanleiding zijn, den Alphcnschen zaadhandel met nbezoek ie vereeren. Wij verwijzen voorts naa-r de advertentie van heden. Personalia. D^ heer C. Waardenburg herdenkt 1 April a.s. den dag. dat hij voor S5 jaar in dienst trad bij de N. voorheen Joh. Stokhuijzen, bessen en jamfabrieken, alhier. Een curiositeit. Bij den landbouwer v. 0. is een varken geboren, dat in vele op lichten van zijn soortgenooten afwijkt. Jet dier heeft vier ooren en acht pooten. De eigenaar is voornemens het dier ter wille der curiositeit te laten opzetten. LEIMUIDEM. Gemeenteraad. De Voorzitter, burgemeester Bakhuizen, jpent de vergadering met gebed. Aanwezig zijn alle leden. Door den secretaris, den heer Diemont. rorden de notulen gelezen; zonder aan merkingen vastgesteld. Ingekomen stukken. Een schrijven van Deel. Staten, waarin wordt medegedeeld, aat de Gemeente ruim SI teveel heeft hetaald voor uitvoering der Warenwet. Dit bedrag zal voor dezen zelfden post'voor iifc jaar in mindering worden gebracht. Vervolgens nog enkele missieven van liet ïelfde college, houdende goedkeuring der raadsbesluiten van 12 Februari. Ingekomen is liet verslag van de comm. tot wering van schoolverzuim, waaruit blijkt, dat 23 gevallen zijn behandeld, •waarvan G voor deu kantonvechter ge bracht- moesten worden. Het verslag wordt voor kennisgeving aahgonoir.cn. Verder deelt de voorz. mede. dat er kas opname is gedaan bij den gemcente-ontvaii ger; alles is in ordo bevonden. Ingekomen is nog een adres van het R. K. Schoolbestuur, waarin verzocht wordt om subsidie voor bet Bewaarschool- onderwijs De V o o r z. stelt- voor dit. adres in han den te stellen van B. en W., omdat hét adres nog geen voldoende inlichtingen geeft, zoo ook van de Naai-vereeniging. Al dus wordt besloten. Benoeming lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. Op de aanbeveling ko men voor de heeren J. C. van Graas; C. J. van Berkcl en P. de Jeu. Bij herstemming wordt de lieer J. C. van Graas gekozen met 4 van de 7 stem men. Punt 4. Benoeming lid der Scliattings- eonimissie, wegens het overlijden van den lieer A. Schrielbroek. Voordracht van B. en W.II. C. de Rijk en P. H. Muller. Gekozen wordt- E. C. de Rijk met G stemmen, 1 stem cp den lieer Muller. Punt 5. Vooistel van B. en W. tot hel aangaan van een geld leeriing, groot f 1C.CC0.— Dc V o o r z. zegt, dat het vorig boekjaar sloot met een tekort van ruim f 11.000. maar vr.n het dienstjaar 1022 is een voor- deelig saldo van ruim f 9000.alzoo is er een tekort van. ruim f 2.000.maar er is vec-1 gedaan, en'veel verbeterd. Nu rust er op de gemeente nog een extra schuld van fl3.0C0.van de gasfabriek, hetwelk jaar lijks met rente en aflossing een kapitaal van f 3000.vormt. Deze leening willen B. en W. aflossen, en deen daarom het voorstel van een nieuwe geldleening van f 10.000.Beproefd is om dit geld bij par ticulieren of bij een bank te krijgen, maar tevergeefs, alleen do bank van Eed. Ge meentel!. legen een rente van 71 pet., in S0 jaar af te lossen. De V o o rz. wil beproeven voor dit laat ste volle vrijheid te verkrijgen, om het desnoods in korter termijn af te betalen. Enkele leden voeren hierover het woord, waarna het voorstel van B. en W. wórdt, aangenomen. Punt G. Voorstel tot aankoop van een drukmacliine, voor kleine, stukken, met de gemeente Rijnsaterwoudo samen. Deze ma chine, met G Kilo letters er bij, kost f 300, dat is voor Leimuiden' de helft-, dus f 150. Dc Voorz. wil den gemeenteveldwach ter van Rijnsa ter wonde, den beer Lamï, hela sten met do .werkzaamheden van deze machine, en hem daarvoor toestaan een gratificatie van f 50.per jaar. De heer Rietdijk meent dat. de heer kan Immerse:1 die kleine drukstukken ook wel goedkoop zal doen. De V oor z. antwoordt, 'dat genoemde beer het nooit zoo goedkoop kan doen, als een eigen drukkerij, en dat er dan nog fli eens op liet- werk zal gewacht moeten worden, wat niet altijd kan. Als ook de raad van Rijnzaterwoude besluit tot aan koop. dan zal liet voorzeker een flinke be zuiniging zijn op de uitgaven. Met algemeene stemmen wordt bet voor stel van B. en W. aangenomen. Punt 7. De Voor z. deelt den raad me de, dat aan Leider», Alphen, Rotterdam en Arnhem gezamenlijk een bedrag van f '155 xTioet betaald worden voor Nijverheidson derwijs. Dc kosten voor de comm. tot We ring van schoolverzuim f 50, beide posten te betalen uit den post onvoorziene uitga- Ten. Aldus besloten. Af- en overschrijving van nog enkele Posten tot een bedrag van f 415 alsnog een kindertoeslag van f 50 voor den ge beente-veld wachter Kemp, voor zijn der de kind; eveneens te betalen uit den post onvoorziene uitgaven. 'Aldus besloten. Punt 8. Uitkeering aan omliggende ge meenten ingevolge de Lager Onderwijs wet, voor het schoolgaan van kinderen Sit deze gemeente, tot een bedrag van i m. De lieer v. d. Akker zou wensclieni dat de kinderen hier schoolgingen1. De V o o r z. antwoordt dat men daar niets aan doen kan, de wet geeft volle vrijheid. Do raad geeft zonder hoofdelijke stemming mach tiging tot betalen. Nog is ingekomen een schrijven van Ged. Staten, waarin enkele wijzigingen worden' voorgesteld omtrent het aangaan van een rekening-courant met do Bank van Ned. Gem. Do V o o r z. stelt voor, deze wijziging aan te brengen. Aldus besloten. Punt 9. Verpachting jachtreoht. De Voorz. vraagt machtiging van den raad om opnieuw met 1 Juli de jacht te ver pachten. "VVordt verleenld. Stemming Hoogheemraadschap Rijnland. De gemeente brengt 5 stemmen uit. De Voorzitter wordt gemachtigd zoo dit kan dio 5 stemmen uit te brengen op den beer J. A'. Bernard. Nog is ingekomen een schrijven van bet bestuur der Sint Joli. den Doopersehool, om gelden voor do uitbreiding van die school met twee lokalen; 15 proeent der bouwkosten kan uit eigen middelen be taald worden en 85 procent wordt van het gemeentebestuur gevraagd. De lieer Rietdijk vraagt of bet wel noodig' is twee lokalen te bouwen; het bouwen is nog zoo duur, kan het niet met een lokaal1? De Voorz. onlwoordt dat heb' in do kosten niet zooveel verschilt en gezien het aantal leerlingen, zou men dan met 6 leerkrachten moeten arbeiden in 5 loka len, wat toch zeker geen aanbeveling ver dient en schadelijk is voor liet onderwijs. Zonder hoofdelijke stemming besluit de raad bet geld disponibel te stellen. Een begeleidend verzoek, om den bouw te mogen laten verrichten door eigen vak- menschen, wordt door den heer He enk bestreden, als zijnde niet in het belang der bezuiniging. Spr. wensclit publieke be steding, wel.lc voorstel wordt gesteund door de heeren v. d. Akker en Riet d i j k. Met 4 van de 7 stemmen wordt dit voor stel aangenomen. Nog is ingekomen een adres van de hee ren Brand en- Aardman, die bezwaar heb ben tegen het niet- uitbetalen van f 250 voor den dagelijksehen opzichter, wegens het te lang duren van de werkzaamheden bij het door hen aangenomen werk. Adres santen noemen enkele motieven op, waar om buiten hun schuld en zonder eenigo verdiensten voor hen, het werk te lang heeft geduurd. Met de meeste beslistheid wijzen zij af, de beschuldiging als zou cr niet gewerkt zijn: Zij verzoeken den raad nogmaals dit bedrag uit ie betalen, an ders hebben zij niets verdiend", ja kost liet liun geld. De V o o r z. stelt voor dit adres in han den te stellen van B. en W. om er eens met den gemeente-opzichter over te spre ken. Aldus wordt overeenkomstig beslo ten. Schrijven van Ged. Staten waarin, wordt medegedeeld dat Ged. St. hebben beslo ten liet contract met Leiden wat betreft de uitvoering der vleeschkeuringswet, te verlengen tot 1 Januari 1929. Met wijzi ging van art. 11 van het contract, dat niet meer de gemeente, maar Gedeputeerden beslissen, over verlenging of opzegging van het contract. Daar geen der led ui iets voor do rond vraag heeft, sluit de Voorzitter de verga dering. NIEUWKOOP. Schoolgeld. Van de 228 aanslagen we gens schoolgeld moeten- er nog 169 geheel of gedeeltelijk betaald worden, zoodat op 1 April, op welken, datum de aanslag geheel moet betaald zijn. menigeen met een waar schuwing van 15 cent kan worden verrast. NOORDEN. Zonnetijd. Voor kerk en scholen is we derom besloten uitsluitend den zonnetijd te volgen. 4"ngezien alle ingezetenen zich hier wel weder aan zullen houden, wordt de groote hinder, aan de invoering van den Zomertijd voor het platteland verbonden, voor ons dorp grootendeels. voorkomen. VOORSCHOTEN. H%ll. Mij. van Landbouw. In Hotel De'érloo vergaderde Donderdagavond de afd Voorschoten van de Holl. Mij. van Land bouw ónder leiding van haar voorz., den heer E. Vernéde. De notulen a an de vorige vergadering werden onveranderd vastge steld. Ingekomen is een verzoek van de ver- eeniging voor veearbitrage. Door den voorz. wordt de werkwijze voorgelezen en een brief van C. J. Bap met een mededeeling over deze veearbitrage Daarna komt een schrijven aan de orde inzake een coöperatieve vereeniging voor verzekering van slachtvarkeas. Door den heer W. F. Lekkerkerker, bestuurslid, wor den inlichtingen gegeven omtrent deze ver zekering. Dc penningm., de heer C. C. Breu- lrink, brengt daarna verslag uit over de financiën van 1923, De ontvangsten hebben bedragen f 612.93, de uitgaven f 353.78, zoo dat er een 'batig saldo is van f 359.15 (vorig jaar .f 268.53). Door een drietal heeren Avor- den de bescheiden en rekeningen nagezien en in orde bevonden. Onder dankzegging wordt de penningm. gedechargeerd. Door den heer W. F. Lekkerkerker wordt ver volgens verslag uitgebracht als afgevaar digde naar de algemeens vergadering te Gouda. Tot bestuursleden worden bij ac clamatie herkozen de heeren P. Hooymans. W. G. Duijnisvelcl en A. Owel, die, voor zóóver aanwezig, hun benoeming aanne men. Thans wordt het woord gegeven aan den heer A. Bos te 's-Gravenhage over sa menwerking tusschen eenigo afdeelingen tot het organiseeren van: A'. cursussen in melken en nielkbehandeling. B. een locale rundvee en zuivel tentoonstelling. Getracht wordt afdeelingen bij elkaar te brengen en zoo mogelijk in Den Haag eens een landbouwdag te houden, om den stede lingen te tooncn de melkwinning, bet vee en de zuivelbereiding. Bij het winnen van melk heeft men to maken met melklamst, en het houden van cursussen in melken .heeft aangetoond een nuttige zaak te zijn. In Friesland en Noord-Holland blijkt men echter voor deze maatregelen; meer belang i te stellen, dan in deze streken. Na beëin diging van zoo'n cursus wordt aan den cur sist. een diploma, na gebleken bekwaam heid, verstrekt en geven de groote land bouwers een extra-premie aan het per soneel met een diploma. Algemeen is be kend, dat bij een goede melkmethode de productie grooter is. Als tweede punt voert spr. aan het verkrijgen van melk van beter gehalte en voor melk met- hooget vetgehal te een beteren prijs bij verkoop, hetgeen voor kort nog niet mogelijk was. Prima melk heeft groot-ere duurzaamheid, even eens van belang voor de stad, daar de melk niet versch wordt verkocht, maar meestal 12 uur of ouder en duizenden woningen over -geen goede koelinrichting kunnen 'be schikken. De cursussen zullen ongeveer half April aanvangen en men denkt dit te doen als volgt: vier lessen worden gegeven op een boerderij, die daarvoor beschikbaar wordt gesteld. Ook theoretisch worden de cursisten onderwezen en krijgt men ten slotte een klein examen. Goed handmelken is een onmisbaar iet-s en dit is niet door machines te vervangen. Spreker besluit zijn bespreking met den wensck, dat er veel samenwerking mag worden bereikt. Aa-n de gedachtenwisseiing wordt door enkele aan wezigen deelgenomen. Ten slotte wordt besloten, ook in de-ze gemeente pogingen aan te wenden, leerlingen voor dezen eursu-s te krijgen, die reeds spoedig za! aanvangen en in samenwerking met andere afdeelingen wordt gehouden. Door den voorzitter werd een woord van dank tot den heer Bos gesproken voor de behandeling van zoo'n belangrijk onderwerp en op dc wijze, waarop spreker dit had gedaan, waarna de vergadering werd gesloten. WOERDEN. De Veilingvereniging. Dinsdag j. 1. vergaderde de veilingveveeniging Woerden en Omstreken in café Eenhoorn. Dc vo-orz. de heer J. Goes opende de ver gadering en ging het afgeloopen- seizoen na, dat voor de vereeniging minder gunstig ge weest- is. Hoofdoorzaak is geweest de gerin ge aanvoer van produet en. Voor het overi ge verkeert de vereeniging in gunstigen. toe stand; het ledental is standvastig gebleven. De vooruitzichten voor heb komende jaar zijn. iets beter; men hoopt op een goed fruitjaar en op uitvoer naar Duitschland. Yeider deelt spreker mede, dat het bestuur een actie is begonnen om de vereeniging financieel sterker te maken; zij heeft ver schillende aandeelhouders bezocht om de aandeelen aan de vereen. ,te schenken. Het resultaat is reeds schitterend; 6(3 aandee len «jn reeds geschonken terwijl op meer deren kan gerekend worden. Spr. brengt dank voor deze welgemeende hulp. Naar aanleiding der ingekomen stukken werd door een der leden de regeling der veilingsüren gedurende dén zomertijd ter sprake gebracht. Spr. stelde voor dezen tijd te nègeeren. Na eenige discussie wordt be sloten een en ander aan het bestuur over to laten. Uit het verslag van den seer.-penningan. bleek, dab de vereénigin'g t?li 103 leden. De kas «loot met een nad'eelig saldo van f 737.16. Ter "toelichting deelde de Seer.-Pcn- ningmeesfcér. de heer G. Zonneveld mede, dat verschillende bezuinigingen zijn inge voerd. Op de huur der gebouwen is f 150. bespaard; salaris van voorzitter en secr. is met 1.3 velaagd, terwijl de veilingmeester, de heer Oost-rum op eigen voorstel voor vijf maanden, geen salaris ontvangt-, doch een wachtgeld van f 25 per inland. Spreker brengt den beer Oost-rum dank voor dit loyale «aanbod. Het tekort is niet zoo groot en spreker vertrouwt, dat het dit jaar weer is ingehaald. Uit het verslag van den veilingmeester bleek, dat de omzet f 23.983 bedroeg. De commissie tot nazien der boeken heeft dit jaar haar taak niet verricht, daar deze door uittreding der overige leden tot één lid was geslonken. De controle is verricht door den accountant van het Centraal Bu reau. Rekening en verantwoording ligg/n bij den secr ter inzage. Tot leden van de commissie* tot nazien der boeken 1924 worden benoemd de hee ren A. A. Sm Orenburg, - G. van Eijk, A. Bruines. De begroötiug werd met algemeene stem men goedgekeurd. De altredende bestuurs leden II. v. di Bosch en P. A Bos werden- herkozen. Het veilingspercentage wordt vastgesteld voor leden op G pet., voor niet-leden op 8 pet. De contributie wordt vastgesteld op f 2.50. Een voorstel om van nieuwe leden een entreegeld te heffen werd verworpen. Bij de rondvraag geeft de voorz. een nib voerig relaas van de onderhandelingen ge voerd met W. I. K, Gemeenteraad en Ged. Staten, aangaande het te stichten veilings gebouw van W. I. K. De resultaten hiervan zijn geweest, dat het besluit van den ge meenteraad voorloopig wel niet zal worden uitgevoerd. Enkele leden stelden de vraag of het voor W. en O. nu niet de tijd is om hij de gemeente Woerden om steun aan te kloppen. De Voorz. gaf als zijn persoonlijke mee ning te kenner.'dat het van Woerden niet te veel gevraagd zou zijn. indien om f 1000 renteloos voorschot werd verzocht. Kame- rik, Zegveld en Linschoten hebben f 250 gege\en en Woerden tot op heden niets, zelfs zich niet bij de opening doen vertegen woordigen. Het belang is voor Woerden toch grooter als voor de buitengemeenten. Heb bestuur zal een en. ander echter nog eens overwegen. Na eenige besprekingen van huishoudelijken aard, werd de verga dering gesloten. Oefening baart Kunst. Dc knecht van don stalhouder H. zou chauffecren leerem Het- ging onder toezicht- van zijn patroon al heel goed. Bij de kweekerij Boschzieht moest men echter voor een breede wagen uithalen. Hierbij ging hij te ver en voor dat de heer H. het kon verhelpen, belandde de auto in de sloot De inzittenden moes ten zich door het. stukslaan van de voor ruit uit hun netelige positie redden. De heer H. bekwam een lichte wond aan zijn knie. De materieel© schade was vrij groot. Op hol. De veehouder v. D. te Kame- rik had een nieuw paard gekocht. Toen hij er mede huiswaarts keerde, brak op den Nieuwendij'k het lemoen. Het paard schrok en sloeg op hol, werd spoedig echter ge grepen, zoo liep dit ongeval slechts met eenige materieele schade af. Ziekenhuis-fonds. Door het hier on langs opgerichte Onderling Fonds voor Ziekenhuisverpleging zijn deze week bij alle ingezetenen van Woerden en Omstre ken inschrijvingsbiljetten voor lidmaatschap thuisbezorgd. De contributie bedraagt vijf cent -per week per gezin. Kinderen beneden 16 jaar zijn vrij. Voor ouderen moet een bedrag worden bijbetaald. Dit bedrag ia nog niet vastgesteld. Een veteranenweiistrijd. Bij goed we der en geschikt terrein speelt V.E.P. Imor gen een wedstrijd tegen oen R.-K. Vetera nen-elftal, zich noemende „de Roode Dui vels". Deze laatste club beschikt over zeer goede spelers, zoodat een spannende yred- strijd wordt verwacht. W0UBRUGGE. Kiezerslijst. De opgemaakte kiezers lijst bevat de namen van 1103 stemgerech tigden voor de Tweede Kamer, 1088 voor Prov. Sta-tën en 1055 voor den Gemeente- ïaad, tot 21 April a.-s. ligt de"Ze lijst ter in zage ter secretarie. Land» en Tuinbouw WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (Ie helft April). ^Nadruk verboden. We ischrijve.il dit reeds eenige daigen vóór April. De nachten zijn mo,g wmteisch, de ther mometer wijst nog eenigo dagen Vorst; de bodem is 110-g te hard om to worden bo lwerkt, de graslanden hebben! door de vui ge vorst veel geleden, vele Ven er uit als dood. Maart was wed ..inhoudend"', en de volksmond zegt: „Een inhoudende Maart •is goud waard." Zal dat ook straks blij ken? Zal April zijn epitheton (bijnaam) 'van ..Grasmaand" eer aandoen? :t Kan icel best. Wordt de lucht mild en komen er malscho regenbuien, dan kan het aan dien der weilanden wondergauw verande ren. Do veehouder moet er daarom nu reeds op bedacht zi'jn, dat er hij het voe deren van zijn koeien behoorlijke over-» gang in acht wordt genomen. Gehalte en tïoedingsvei'lioud'uig mogen niet te» snell ^afwisselen. Men hou'de ,er rekening mee, óf de dieren straks in een goede of min der goede wei komen. Gaan zij naar een beste wei, dan mag nu, in den stal, ook (ni.et te 'zwak geveerd wor'den: eal de wei niet te bedt zijn, dan voeder© men het melkvee ook nu niet te sterk. Is ide vorst ge.weken, clan komt er groote be drijvigheid op den akker. Vóór 't midden jder maand brengen we haver en gerst, zo- 'anerkool en f. nvtén. vlas etn zonierspcnazi-» in den grond. Onderzoekingen der laatste 'jaren vain het Groninger Proefstation lub ben aangetoond, dat haver houdt van een licht zprdn grond: men rekene hierop met de bemesting en Igeve nu b.v. als phos- phoizuurbemesting hij voorkeur super-' 'phorphaat en 'geen Thcmasmeel. Tenzij mea klaver onder de haver wil zaaien, klaver houdt niet van een zuren bodem. In dat geval strooio met wel slakkemeel ui?, •om het klavergewas niet in gevaar te •brengen: men riskeer e dan, dat de haver 'iets minder kan opleveren. Wie aard- la.ppei-4 wil kweeken voor pootgoeld, neme Vte volgende (wenken in acht, gegeven door den PIa,ntenziek teiikundigen Dienst te Wageudngen. En wel met het oog op het besmettelijk karakter van -sommige ziek ten aks bladrol, moza ek, Rhr^soetonia !e.a.: Ie. Poot geen aardappelen op ge scheurd grasland. 2e Bemest niet te sterk, vooral niet niet slikstofmest! 3e Poot de selecties niet nabij de gewone aardappel velden;, maar zender ze af van de groot cultuur. 4e WenÜ niet te laat stalmest aan. en pas nok niet het z.g. „overste ken" met trammost loc; hierdoor wordt n.l. Rhisoctonia in de hand gewerkt. In den tuin. Snoei' thans uw rozen i.kort, ze loopen ides te he'tor uit en. ge ver krijgt breede struiken of kronen. Ook - kunt ge nu de rozen, welke wild groenen, en weinig blloeien. eens verplanten. Mest ze goed met oude koemest, vermengd met verganen paardenmest. «Men kan thans nog (begin Maart was beter) Cyclamen zaaien, rn schotels met zuivere, goed ver gane bladaar de; eerst pa 3, 4 weken komt het zaan op. Canna's en Dahlia's welke- 's winters op een droge plaats be waard werden, kunt ge thans aan den 'groei brengen; liefst door ze achter een hak te leggen, of in den bak, anders bui ten in den grond, maar "t duurt dan lan ger eer ze ui'flóopcn, De zo'b, als ze schijnt, heeft al heel wat kracht: neem daarom van blpsonkool en wortelen de ra men af, maar dek weer des nachts; snij- en sperc.iebocnen moeien bij goed weer hoog- 'gelucht worden. Thaus nog eens boonen Onder glas te. leggen, zal zeker de moeite Doonem; van snijboonen 1. van spercieboonen 2 onder elke ruit. 't Is nu riet meer noodig den bak warm te maken. De tomatenplantjes ibrenge men als) ze een'gen tijd in kleine potjes ges'taam heb ben. ih groote over. Zijn ze een paar decimeter hoog, dan neme söö de koppen er uit, (de,plantjes stioeleiii dan breed uit. Raapstelen zaait man nog begin dezer maand, latere zaai heeft voor den tuinier geen waarde meer. Men zaait ze b.v. tius- ■sclic-n erwten en iluinboonen. Roet, fijn zand. veelmaals gieten en andere midde len wendt men aan legen aardvliooien. Postelein izaait men half -April onder koud glas; in Maart konden we dit reeds in de warme hakken doen. Heeft men door vroege zaaii'ng in /Januari,Februari, in den konden bak prei-plainlen gewonnen aldu»s wint met zware prei, - idan kunnen deze dn April op goeden 'grond worden udtgeplaiit, De gl'astoelt van (wortels op der ko/ud glais-waarbij zo. in Mei gereed kunnen zijn, moéten goed gelucht worden; MaartApril, als ze vol-? doende gehard' zijn, kan hot glas geheel (weggenomen worden. Het eerst zijn da wortels dn 't midden goed; trekt onen ;dezo uit, dan giete men op drogen gronid voor-» tal de overblijvende', welke dan flink door-* (groeiep. C: B. t. Sprinkhanen als veevccder. „Het Platteland", orgaan van den Chris^ telijken Boeren- en Tuindersbond, vertelt het een en ander over de verwerking van; sprinkhanen tot veevoeder. Om een denkbeeld te geven van het aan-' tal insecten, dat een land als Zuid-Afrika' met een bezoek „vereert", wordt medege deeld, dat in het seizoen 1922—'23, dat is tusschen September en Mei, in totaal 242.166 zwermen voetgangers (dat zijn sprinkhanen in het larvenstadium, die nog niet gevleugeld zijn) zijn vernietigd. Men heeft geschat, dat één zwerm ongeveer 10.000 zakken sprinkhanen oplevert, zoo dat in genoemd seizoen de gedoode sprink-/ hanen niet minder dan 2.421.000 000 zak ken hebben gevuld. Nu is er in Zuid-Afrika een maatschap pij ingericht de S. A. Far ui-In dus try Ltd., waarin ook een paar Nederlanders' als directeuren, benoemd zijn. Deze maat schappij, welke door de Regeering wordt' gesteund, betaalt voor door stoom gedoode en daarna gedroogde sprinkhanen een aar-», dig bedrag. Het is dus in het belang der hoeren, om de zwermen te verzamelen, de dieren te dooden en te zenden naar dè fa-, briek der maatschappij te Johannesburg.- De regeering laat hiervoor het vrachttarief verlagen. De sprinkhanen worden gemalen en ver werkt tot voedsel voor kaffers en vooral tot voeder voor onze huisdieren, met name eenden en kippen. De vraag naar het pro duct van deze nieuwe fabriek is zoo groot, dat de aanvoer van grondstoffen nog onvol doende is. Dientengevolge kan het buitenland slechts weinig ontvangen. Nederland ech-t ter krijgt een vrij groot kwantum door het aandeel, dat de firma G. "Wesseling en Go. te Naarden heeft in de oprichting der fa briek. Het ligt in de bedoeling later de ge droogde sprinkhanen onverwerkt naar Hol land te zenden, waar reeds een molen ge vonden is, om ze te malen. De samenstelling van bet meel is vol gens de analyse, verricht aan het Rijks proefstation to Wageningen aldus; Gewoon eiwit 55.6 pet., waarvan verteerbaar 40.9 pet., olie 17.4 pot.; ruwe celstof 10.8 pet.; mineralen 6.8 en vocht 9.7 pet. Bij de op verschillende plaatsen geno men voederproeven bleken kippen het meel graag te eten. Varkens zijn er gewoonweg dol op en zetten goed vleesch.aan. Ook jong vee en schapen blijken het meel Ie lusten, Het wordt dan vermengd met ander voed sel gegeven, omdat ta;hijnwijst..xhd.xp-ini om het zonder vermenging voor to zetten. De hoeveelheid olie is eveneens groot. Het. ligt in de bedoeling deze eruit te halen en voor fabricatie van verschillende artikelen to gebruiken. Zou 'de aanvoer van sprink-»- hanen lo groot worden, voor de vervaardi ging van meel alleen, dan bestaat het plan er een meststof van te maken. Aldus zou-, den de snrinhenen ons meer vore- dan na^el onl&v- Stoomvaariberichtsn STtWMV. MIJ. NEDERLAND. J0HAX DE WITT, tliuisr. verlr. 27 Maart v. Algiers. LOMBOK vertr. 27 Maart v. Amsterdam MAD0ERA arr 26 te Vancouver. ROEPAT vertr. 26 Maart van Amster-» dam. SIMALOER, thuisr. vertr. 25 Maart v. Djeddah. KGN. NED. STB. MIJ. ACHILLES vertr. 27 Maart v. Lissabon* ADONIS arr. 26 Maart te Lissabon. AMOR arr. 28 Maart te Rotterdam. CLIO arr. 28 Maart te Rotterdam. ERICH LINDOE vertr. 27 Maart v. Va-» lencia. EUTERPE, arr. 28 Maart to Rotterdam GANYMEDES vertr. 26 Maart v. Va-- lencia. MERCURIUS arr. 27 Maart lo Samos. OBERON vertr. 27 Maart v. Gibraltar. ORPHEUS vertr. 27 Maart v. Kopen-» hagen. POLLUX arr. 27 Maart te Cuxhavcn. STRABO vertr. 27 Maart v. Stettin. ZEUS arr. 27 Maart te Carthageha. KON. HOLL. LLC YD. FLANDRIA uitr. vertr. 3Ï Maart vari Pernambuo. MONTFERLAND thuisr. arr. 28 Maart te Duinkerken. WATERLAND arr. 27 Maart te BuenöS Avres. KON. PAKKETV. MIJ. TASMAN arr. 28 Maart te Brisbane. KON. WEST-IND. MAILDIENST. DELFT uitr. arr. 26 Maart te Talea- huano. JAN VAN NASSAU verlr. 27 Maart v» Barbados. f" ARES, vertr. 27 Maart van Callao. HOLLAND 00ST-AFRIKA LIJN. NIAS thuisr. arr. 26 Maart te Londen.' HOLLAND AUSTRALIË LIJN. ALMKERK thuisr. vertr. 27 Maart vai< Pórt-S aid. SCHIEDIJK uitr. arr. 27 Maart t* Melbourne. ROTTERD. LLOYD. ARAKAN arr. 27 Maart te Hamburg. DJAMBI uitr. vertr. 27 Maart v. Suez. IN SULINDE thuisr. vertr. 27 Maart v. Port Said. MERAUKE arr. 27 Maart te Hamburg. STOOMVAART MIJ. „OCEAAN". MERIONS veTtr. 26 Maart v. Shanghai IENESIAS vertr. 26 Maart v. Penant

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 13