Wit laqué KINDERLEDIKANTEN A.WAALS, Haarlemmerstraat 132-136 gen plaats bobben, buiten diegene, die door het lokaal comiteit georganiseerd zijn, en door het permanent comiteit goedgekeurd. Alles ruoet do vereering van het Allerhei ligst Sacrament tot doel hebben Bijgevolg kunnen geen exposities noch toonetlspelen noch muziekuitvoeringen noch vergaderin gen toegelaten worden, die de aandacht der congressisten en der andere geloovi- gen van dezen eeredienst aftrekken. Ontvang, enz., w. g. TH. LUB.. Biss. v. Namen, Voorzitter van het permanent comiteit. Daarom .werd ook besloten, geen op tocht te houden, maar alle krachten in te «pannen de vergaderingen naar best ver mogen le doen slagen en de kerkelijke plechtigheden zoo indrukwekkend moge lijk to doen zijn. DE VERWERPING VAN HET AMENDEMENT—SCHOKKING. Zooals wij nosr gisteren in een gedeelte «ner oplatw» hebben kunnen mededeelen ie het amenderoent-Sch oklnng (verwerping x>o«t. gerstrfseihap bii den H. St-oel) door de Tweede Kamer met groote meerderheid ver worpen; «wat wii ook. geliik wij fristeren schreven, waarschijnlijk hadden geacht. Pcrststemmen. Uit het Kameroverzicht van De M a a a- hode „Nu hebben eigenliik de sociaal-democra ten de situatie eered. 7.ii hebben met. zooals verleden ia-ar. hun stem aan 't. amendement willen geven, al verklaarde ook hun woord- roerder de he*r Schaper dat een meerder heid in de roode fractie nog altiid tegen den Pauseliiken gezant blijft gekant. Pure tak- tiek dus van de sociabeten, en een vrij door- ■dehtice ook: want zij wensehen on het mo ment. voor alles de gevoelens der Katholieke fractie te ontzien. Wel is waar had het on- ler de gegeven omstandieheden nog niet den doorslag gegeven ten na-deelc van 't gezanb- échap, wanneer de 16 roode stemmen voor het amendement waren uitgebracht, maar dit is een bijkomstigheid, waarmee het hoogst gevaarlijk sou zijn rekening te hou den. Met een naar roode stemmers meer en een volledige Vrijheidsbond-groep zou zeer zeker het nleit zijn beslist ten nafdeele van de missie. Immers de liberale familie (mei. Van Dorp en de twee Plattelanders incluis) deden stie- kum zonder dat. ze er een woord over vuil maakten aan den anti-katholieken toeleg mee, aldus de lün volgend, reeds verleden jaar getrokken. Alleen de heer StaaTraan. d»e vermoedelijk wel katholieke clientèle heeft wenschte niet van de partij te zijn en koos het hazen nad. Tn geliike verlegenheid bevond zich de heer Ruteers van "Rozen-burg wien de actie zijner christ-historische partiicrenooten blilk baar tegen de borst stuitte: hii verwijderde rieb eveneens voor de stemming. Ook de socialist J. ter "Laan liet. rijn naam tevergeefs afroepen. Was ook hij het mis schien met de" beslissing zijner fractie on eens T Onder de anti-revolutionairen waren er twee zulke dissidenten, de theologie-profes- sor Visecher en overste Buvmaer van Twist. Over het zakelijk deel der debatten zelf valt weinig na te vertellen. TTet bewoog xioh in denzelfden lijn als vorige jaren en muntte uit door beknontheid. De post ten Vaticane is nn eenmaal men mag er op smalen zooveel men wil een belangrijke oriëntatie-mmt voor onze diplomatie «n op dien grond bleef de minister en met hem het nuchter denkend deel der Kamer op be houd gesteld." De Nieuwe Rott. Ort.T ..TTet gebruikelijke amendement tot op heffing van het Nederlandseh gezantschap bii den Pauseliiken Stoel droeg ditmaal niet de onderteekening van dr. van de Laar. die in 1992 uitgestooten werd. of van ds. Kersten, die daarna den stormloop gewaagd heeft; thans waren de heer Schokking en zes andere Christelijk-Historischen de oudorteekenaars. Men beweert, dat ds. Ker sten zich dit jaar afzijdig gehouden had. doordat men hem had wijsgemaakt, dat ▼lak voor de verkiezingen (dat wil dus zeg gen in het volgende zittingjaar; zij het ook wellicht in hetzelfde kalenderjaar) de kan sen gunstiger zouden zijn. De beer Mer chant die in oen geestig speechje d«. Schok- Jting in het zonnetje zette, waagde de ver onderstelling. dat deze laatste immers ondanks de breuk nog steeds zoo half en half een steunpilaar der coalitie heel wat liever ook dit jaar de taak aan den een ling Kersten zou hebben overgelaten. „De heer Schokking en do zijnen", aldus de vrij zinnig-democratische afgevaardigde. ^leveren de regccring uit aan de genade der oppo- sitio en dit ter wille van een beginsel levende in de partijen der rechterzijde. Vol verlengen is thans het oog van den heer Schokking gericht op de linkerzijde der Kamer met de smeekbede of wij asjeblieft het amendement willen afstemmen." TTet Handelsblad: vDo heer Schokking werd dan ook des- wegen danig in de maling genomen door den heer Marehant. die deed uitkomen, dat het den Christelijk-Historischen alleen te doen was om een demonstratie voor him kiezers, die ze zich veroorloven konden nn ze niet meer door een politiek accoord zijn ge bonden en in 't vertrouwen, dat de linker zijde wel zou medehelpen om het amende ment te verwerpen". Het Vaderland: ,.Wij vragen ons af, of de Kamer zich niet ©enigszins belachelijk maakt met ieder jaar een debat te houden over het gezantschap bij den Paus. Men kan de Regeering. die dezen gezantschapspost onmisbaar oordeelt, niét geloovend, tegen dezen post zijn, zon der ieder jaar opnieuw deze kwestie aan de orde te stelle-n. Tot dusver was de staat- tundig-gereformeerdo predikant, de heer Kers ten, de aanvechter van dit amendement Zou het waar zijn (wat wij hoorden) dat de he©r Kersten zijn volgende poging wild© doen bij de volgende begrooting, d. i. voor de verkiezingen van 1925? Hoe dit zij, de Christelijk-Historischen hadden dit jaar de taak des beeren Kersten overgenomen, het geen te meer bevreemde, daar zij bij een vorige gelegenheid te kennen hadden ge geven, niet ieder jaar hetzelfde vraagstuk opnieuw te willen bespreken. Bij do vrijzinnig-democraten, die reeds een vorig jaar voor handhaving van den gezant bij het Vaticaan stemden, hebben zich thans ook de sociaal-democraten gevoegd; men gevoelde daar, dat dit politieke «pel nu uit moet zijn. Dit politieke 6pel want over de noodzakelijkheid van deze vertegenwoor diging kan uiteraard het publiek niet oor- deelen, maar wel poseeren de christelijk- hdstorischen met hun jaarlijksch verzet tegen den post ale de echte anti-Room- schen, terwijl zij zonder eenig bezwaar met de Katholieken tientallen jaren in bondge nootschap verkeerden en nog steeds te zamen de macht deelen Het Spoorwegpersoneel. Men verzocht ons opname van het vol gende: Reeds werd in dit blad melding ge maakt, dat vertegenwoordigers der vijf Vakbonden van Spoorwegpersoneel dezer dagen te Utrecht in gecombineerde verga dering bijeen zijn geweest en daar de vraag hebben overwogen in hoeverre met eenig kans op succes het mogelijk zal we zen om het geheele spoorwegpersoneel hier te lande te adviseeren de „Verklaring" niet te teekenen, waarin de Directie, in ver band met de door haar reeds ingevoerde en eventueel verder in te voeren loonsver laging. van het personeel eischt, dat het nu en in de toekomst „afstand van rech ten" zal doen. Indien, wat niet te wenschen is, de Mi nister van Waterstaat aan dit voorstel van de Spoorwegdirectie zijn goedkeuring zal verleenen en omtrent de te voeren ac tie onder de Vakbonden volkomen overeen stemming wordt verkregen, dan staat een groot conflict in het spoorwegbedrijf te wachten, omdat, gelijk bekend is, de Di- recGe haar personeel met dienstopzegging dreigt, indien het weigert deze Verklaring te teekenen. Uitgezonderd de Prot. Clir. Organisatie hebben de vier overige Vakbonden de actie ingezet met een grootsche betooging, die op 30 Maart a.s. te Utrecht wordt gehouden Vooraf houden echter allo 5 bonden nog huishoudelijke congressen om van hun le den een beslissing te krijgen of inderdaad tot niet-teekqpen der Verklaring zal wor den besloten. De Prot. Chr. Bond houdt deze vergadering op Donderdag 27 Maart te Utrecht. Uit de Metaalindustrie. Besprekingen. Naar wij vernemen is heden te Amster dam een conferentie gehouden van de hoofdbesturen der Moderne, Katholieke, Christelijke, Neutrale en Federalistische Metaalbewerkersbonden ter bespreking van de situatie, welke door do invoering van een langeren werktijd in de metaalbedrij ven zal ontstaan. Een onderwerp van be spreking hebben uitgemaakt de te nemen maatregelen om tegen te gaan, dat lan ger dan 48 uur per week wordt gewerkt. Het conflict In de textielindustrie. Het Bureau voor de R.-K. Vakorganisar tie verzoekt ons opname van het volgende: De steunbeweging voor de R.-K. georga niseerde uitgesleten textielarbeiders gaat steeds beter. Uit verschillende plaatsen des lands komen berichten binnen, welke er op wijzen, dat er met vernieuwo kracht wordt Vooral de collecten aan de kerken, des Zondags na afloop der H. Missen, geven zeer goede resultaten. In de week van 10— 15 Maart kwam dan ook meer dan f 11.000 aan steun in. Zooals do bladen melden, hebben de be trokken werkgevers aan de arbeidersorga nisaties medegedeeld, niet alléén geen. be zwaar te hebben legen een besproking, doch ook dat zij den Directeur-Generaal van den Arbeid, den heer Zaalberg, heb ben verzocht het voorzitterschap van een te houden conferentie te willen aanvaarden Naar wij vernemen zal hoogstwaarschijn lijk in het begin der volgende week een dergelijke conferentie plaats vinden. De hoop is dus gewettigd, dat er van de zijde der werkgevers eenige toenadering komt. Het beste middel, om de werkgevers bij hun goede voornemens te doen volhar den, ofwel deze voornemens te doen maken is een krachtig doorzetten der steunactie. Allen moeten het zich tot taak rekenen deze week en de volgende week een onge kend hoog cijfer aan steungelden bij el kaar te zamelen. Wij twijfelen er niet aan of do vrienden der R.-K. Vakbeweging zul len daarvoor zorgen. „Nieuw Nederland". De Redactieraad van het Weekblad „Nieuw Nederland" heeft zich als volgt geconstitueerd: P. Geurts, Voorzitter; Mgr. Dr. Alph. Ariëns, A. B. H. Gielen S. J„ H. Hermans, J. Kronenburg CssR., A. J. Kropholler, Prof. Dr. A. H. M. J. van Rooij, Prof. Dr. Alph. Steger, Dr. J. F. M Sterck, J. Toorop, Mr Dr. P. J. Witteman, Mr. L. Janssens, Secretaris der Redactie; J. J. Rouma, Directeur De S. D. A. P. Verschenen is een gedeelte van het ver slag over het jaar 1923 van de S. D. A. P. Uit het verslag blijkt dat het aan tal afdeelingen der Partij op 81 Dcc. 1023 591 bedroeg tegen 583 op 31 Dec. 1922 Het ledental daalde van 42047 tot 41230 Op 31 Maart 1921 bedroeg het ledental 30.580. Gewezen wordt op het feit, dat in de drie groote steden met een gezamenlijk inwonertal van 1.600.000 zielen, slechts 10.000 sociaal-democraten georganiseerd zijn. Het aantal soc.-dem. statenleden liep van 117 tot 107 terug. Een vergelijking tusachen het percentage stemmen dat de S. D. A. P. kreeg bij do Tweede Kamerver Wij brengen een buitengewone sorteering fj£f- Zie onze speciale étalages 10794 kiezing van 1922 en de Statenverkiezing van 1923, toont aan, dat geen belangrijke verandering in het stemmenaantal heeft plaats gehad. Bij de Eersto Kamerverkie zingen stocg het aantal soc.-dem. mandaten van 3 tot 11. Bij de gemeenteraadsverkie zingen verwierf de S. D. A. P. in 362 van de 1129 gemeenten 1089 zetels. In 767 ge meenten werden geen soc.-dem. gekozen of candidaat gesteld. Het totaal aantal zetels daalde van 1105 tot 1069 of ongeveer met 3 pet. Het Centraal Slembureau to Utrecht heeft benoemd verklaard tot lid van den gemeenteraad iu de vacature-Dambrink, den heer H. H. Bolterweg, papierfabrikant aldaar en voorzitter van de Christe lijke Middenstandsvereeniging. De sinds 1 Januari 1864 to Zwolle ge vestigde firma v. d. Vegle en van Reede, bankiers en commissionnairs in effecten, heeft heden surcéance van betaling aange vraagd. LEGER ER VLOOT Herhalingscsfer.ingsn Zee-miliciens- Kustwachters. De Minister van Marine heeft goedge vonden, krachtens het Kon. besl. van 21 December 1923, te bepalen: le. dat do zeemiliciens-kustwachters met groot verlof van de tweede ploeg der lich ting 1921 en van de beide ploegen der lich ting 1922 (waaronder ook gerekend wor den die zec-miliciens-kustwachters van vo rige lichtingen, welke hunne eerste oefe ning volbracht hebben in do tijdvakken, waarin genoemde ploegen destijds geoefend zijn) zullen moeten opkomen op Maandag 23 Juni 1924, voor het vervullen van her halingsoefeningen gedurende den tijd van drio weken; 2e. dat de bedoelde miliciens zich op laatstgemelden datum, op het in de nadere kennisgeving betreffende hunno oproeping vermelde uur, gekleed in hunne bij vertrek met groot verlof medegenomen militaire kleedingutukken en voorzien van hunne kooigoederen, zoomede van hunne zakboek jes, behoofen te melden bij het gebouw van de Marinekustwacht to Leiden. Geesisrcggds Bsriclröen. Vrouw verbrand. De 76-jarige mevrouw E. v. P.N., wo nende aan de Noordsingel te Rotterdam, geraakte gistermiddag in brand. Enkele vonken uit de pijp van haar man vielen op haar japon en in korten tijd stond de oude dame in lichtelaaie. Met veel moeite gelukte het den huisge- nooten de vlammen te dooven, waarna de vrouw met zeer ernstige brandwonden over het geheclo lichaam naar het zieken huis moest worden vervoord. In levensge vaarlijken toestand werd zij daar opgeno men. Ernstig ongeluk. Gistermiddag viel do 45-jarige landbou wer M. de J. te Ouderkerk aan den IJssel van een voer stroo, waarschijnlijk tenge volge van een duizeling. Hij werd in een nabijzijnd huis binnengedragen waar de ontboden geneesheer slechts den dood kon constat eeren. De man laat een vrouw met 15 kinderen achter. Smokkelen. Van smokkelaars zijn bij Ter Apel zes paarden en 20 liters spiritus in beslag ge nomen. KERKNIEUWS St Franciscus Liefdewerk in het Bisdom Haarlem. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft volgens ,.Sfc. Bavo" benoemd tot president van het Verband der St. Franciscus Liefde werken in .het Bisdom Haarlem, den Wel- Eerw. beer J. van Kampenhout, rector te Amsterdam. UIT DE O^GEVIÜQ ALPHEN AAN DEN R1JN. Mond- en klauwzeer. In deze go- meente is weder bij verscheidene landbou wers onder het vee mond- en klauwzeer ge constateerd. KATWIJK AAN DEN RIJN. Eucharistische avond. Gisterenavond werd in de zaal Fennes een groot© vergade ring gehouden als voorbereiding voor deal- name aan het Eucharistisch Congres te Amsterdam. De Voorz.. de heer W. Caspers, opende do vergadering met den Ohr. groet en zeide dat de besturen van de Hanze en den Volksbond van het Congres-bureau een uitnood iging ontvangen hadden, een avond als deze tc organiseeren, doch dat bedoelde vereenigingen de leiding hiervan hadden opgedragen aan het Plaatselijk Comité der K. S. A. Spreker sfielde daarna aan de ver gadering voor de-n spreker van dezen avond, den ZeerEerw. Pater P. J. van Luyck S.J. Dan werd gezongen het .Aan U, o Koning der Eenwen", waarna de ZeerEerw. Heer v. Luyck het woord kreeg voor zijn lezing. Een verpla-g van deze heerlijke lezing, die bijna anderhalf uur duurde, zou te veel plaats- ruimt© vorderen. Het zou ook te veel eer zijn voor de enkele thuisblijvers die veel ver zuimden, De laai wa® goed bflzet. Een flink applaus was de dank der vergadering aan Pater v. Luyck. die door deze lezing over de H. Eucharistie de aanwezigen aan zich heeft verplicht. De voorz. dankte namens de ver gadering den Z.Eerw. Pater voor zijn prach tige lezing en sloot de vergadering met den Christ. groet. LEIDSCHENDAM. R.-K. Volksbond. De afd. Lcidschen- darn van den. Ned. R.-K. Volksbond organi seert op Maandag 24 Maart des avonds om 7.30 uur in het- Patronaat een ledenvergade ring met de volgend© agen Japunten: 1. Ope ning; 2. Bondslied; 3. Notulen; 4. Inge komen stukken; Mededcelingen; 5. Bespre king „Reis naar Rome" door den WelEerw. heer Adr. J. Knots; 6. Rede van den Geest. Adviseur den WelEerw. heer Adr. J. Knots, onderwerp: „Napoleon"; 7. Beantwoording vragenbus; 8. Rondvraag; 9. Sluiting. K. S. A. Op een gecombineerde be stuursvergadering is het bestaande comité der K. S. A. geheel afgetreden en zijn in die vergadering benoemd voor het comité de beeren G. O. Scholtes. J. Meijer, L. O. de Koning, C. van Boheemen en J. de Heij, waarvan op de laatstgehouden oomité-ver- gadering de functies verdeeld zijn als volgt: de heer J. Meijer, voorzitter; de heer J. de Heij secretaris; de heer C. van Boheemen, penningmee ster. Voor de Missie. Zondag a,s. 23 Maart zal de Eerw. Pa-ter I. Meijer, die binnen- koit naar de Missie op Banka en Billiton vertrekt, in dc Parochiekerk te Leidschen- dam onder alle H.H. Mussen een predicatie en een collecte houden ten bate zijner Missie. VOORSCHOTEN. Bloembollencultuur. In botel Deurloo vergaderde gisteravond do afd. Voorscho tenVeur der Alg. Ver. v. Bloembollencul tuur, onder leiding van den heer Jac. Gerritsen, 2en voorzitter, wegens ongesteld heid van den heer C. Eggink Sr.. Do 2e voorzitter memoreerde het afgeloopen jaar on do vooruitzichten voor 1924, die, gere kend de minder gunstige vooruitzichten in andere bedrijven, goed zijn. Na lezing der notulen bracht de secr., de heer F. Lim burg jaarverslag uit, -waaruit bleek dal de afd. thans 23 leden telt; dank werd ge bracht aan den heer Krelage, voor al het geen deze heeft gedaan voor den bloei van het vak. Hierna bracht de penn., de heer J. v. d. Berg, verslag uit van zijn beheer. Do inkomsten hebben bedragen f 169.30 en do uitgaven f 121.33, aldus een batig saldo van f 47.97. Tot bestuursleden werden herkozen da beeren J. v. d. Berg en P. do Bruin. Als ingekomen stukken wordt o.m. voorlezing gedaan van een zendschrijven van het hoofdbestuur, waarin dank wordt gebracht voor do toegezegde medewerking voor do groote tentoonstelling to Heemstede, en van een motio van de afdeeling Haarlem togen het besluit van den Phytopalhologischen Dienst te Wageningen, inzako het verstrek ken van certificaten van geïmporteerde bollen. Geen certificaten van gezonde bol len zullen meer worden verstrekt, dan die to velde zijn gekeurd. Het betreft enkelo soorten bollen uit Frankrijk, dio in Neder land worden geïmporteerd en direct wor den verhandeld. Door den voorz. wordt de ze motio breedvoerig besproken. Alleen voor Noord-Amerika is zoo'n strenge keu ring, die nu voor alle landen zal worden uitgebreid, noodig. Do meeste leden zijn van meening, dat nog wel een middenweg zal worden ge vonden. Tot afgevaardigden naar de alg. vergadering worden benoemd de heeren: J. P. de Bruin en Chr. Eggink en tot plaatsvervangers de heeren Jac. Gerritsen en F. Limburg. Vervolgens heeft de be handeling plaats van do beschrijvingsbrief voor de alg. vergadering. De punten wor den voorgelezen en besproken; punt 7 con- tributieverliooging voor nieuwe leden in 1925 tot f 10 wordt aangenomen. Het prae- advies van het hoofdbestuur over de motie, hierboven vermeld, doet dezo zaak nog maals bespreken. Aan de afgevaardigden wordt een vrij mandaat omtrent deze zaak meegegeven, daar verwacht wordt, dat do afdeelingen dezo zaak wel zullen bespre ken en ter vergadering een besluit kan wor den genomen. Als laatste punt vermeldt do agenda „Grooto tentoonstelling in 1925". In een vorigo vergadering is reeds beslo ten als afd. een collectieve inzending to sturen, thans is het vraagprogramma ver schenen en zal de afd. moeten uitmaken met welke prijsvraag zij denkt mee te doen. Na enkele besprekingen wordt besloten vóór 10 April a.s., de datum van inschrij ving, nog een ledenvergadering te houden, waarin het bestuur met meer omlijnde plannen en, indien mogelijk, met volledig© inlichtingen betreffende soorten en hoe veelheden ter tafel zal komen. Voor dezo tentoonstelling blijkt, ook in deze afd. veel animo to bestaan. Aan het einde der vergadering had aan een tweetal firma's de uitreiking plaats van een hoeveelheid sluitzegels, zeer netjes en in verschillende kleuren uitgevoerd om to gebruiken als reclame in het buitenland. Binnenkort zullen ook de overige leden een ruime hoeveelheid sluitzegels ontvan gen, ter bevordering van het slagen van do grooto tentoonstelling in het voor jaar 1925. Gemeentelijke Aankandig;ng GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOp Aan den gemeentelijken Vischwiol-i Vkchmarkt 18 (Telef. 1225) is Zaterdag voor zoover voorradig ook Zaterdagavoft verkrijgbaar SCHOL a f 0.23f o 'f, SCHAR a f 0.17, KABELJAUW a f o,^ f 0.50, TARBOT a f 0.80—f 0 90 en ToJ a f 1.10 per pond. N. O. DE GIJSELA AR, Burgemecfit» Leiden, 21 Maart 1924 Katholieke Uganda LEIDEN. Vrijdag. Ledenvergadering R. K. Graf.Boi Bondagébouw, t© 8 uur. ALGEMEENE AGENDA LEIDEN. Donderdag. Intieme Muziekavond ,J), Sphinx", Pieterskerkgracht 9 die tot en mit Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon daes geonend is: O. B. Buyster, Nieuwe Rijn 18,' Tel 52? Totogpafiacfi Weerbericht volgens waarnemingen verrichtin den mot gen van 21 Maart 1924, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Rildt Hoogst© Barometerst.766.7 Neufahrwas Laagste Barometerst.: 746.9 Thorliavn. Verwachting tot den avond van 22 Maart, Matige wind uit Zuidelijke richtingen, half tot zwaarbewolkt, latex betrokken met kans op regen, stijging van temp* ratuur. Jubileum. Gisteren herdacht de hes G. v. d. Nieuwendijk Jr. zijn 25-jarig ju- bileum in dienst der Kon. Ned. Edelm?- taalbedrijven, v.h. J. M. van Kempen a Zonen. Reeds des morgens was namens d? directie een bloemenhulde ten zijne huize bezorgd. Op de fabriek gekomen, werd hij in dó directiekamer op zeer waardeerendo wijzo toegesproken, waarbij den jubilaris een cadeau „enveloppe" werd overhandigd. In huiselijke kring bracht de jubilaris ver der dezen feestdag door. WASSENAAR. Spaarbankboekje gestolen. Mr j. A K, alhier liet in de Regentesselaan t© 's-Gra- venhage haar spaarbankboekje liggen, waarop dit gestolen werd. Er stond 'HO gulden op. W0UBRUGGE. Begrafenis A. J. Hecnk. Onder veel be langstelling werd gisterenmiddag graf- waa-rfcs .gedragen het «loffelijk overschot na wijlen den heer A. J. Fcenl- A-a de rro?™ werd z'jn werkzaam leven herdacht.In M volgde hij den heer D. P. Ramp op als Dijk graaf van den Onderd ijl-sehen Polder, wa kwarteeuw mocht hij dien post vervuil»! Mede onder zijn bestuur kwamen de eleclri- sciho bemaling en de uitgebreide werken la den Pl-aspolder tot «tand. en meer dan en kwarteeuw stond hij aan het hoofd brandweer en bad de leiding bii tal ra branden alhier ©n t© Hoogmade. Als mn van karalrteT kon men staat op hem makea. Hij had den moed om, zoo noodig tegen het onrecht te getuigen. Aan het graf werd o m. ook opgemerkt bet hoofd "vr gemeente en het bestuur van deü Oudendijksdhen Polder. HOOGMADE, Herdenking. De volgende week bi 100 jaren geleden, dat de eerste Commissi» van Plaatselijk Schooltoezicht" de eded alhier bezocht.. Den lOrlen November 1323 n ren op voorstel van den schoolopziener U deze commissie benoemd de heeren J. Mol pastoor, J. J. Slot predikant, en K. ra Leeuwen. STADSÊISETOS De Hanze. Gisteravond hdeld De Hamtee een matig bezochten praatavond iui „den Ver gulden Turk" onder voorzitterschap den heer B. Keanpermam. De beer H. W. Spcndel hieM oen inle iding over bet kor tin gssys teem io °P* dracht va/n den R. K. bonli van groote ge winnen. Spr. deelde een en ander weffl over het gehouden Congres le T"T -negen Dit stond in het toeken van Katli. öoliffii* Titelt. Immers do igroote gezinnen 8anD gedrukt onder do oanstandikheden, to, waar reeds door do overheid hiermede re* kerning wordt gehouden, zooa's bij schoo geldheffing en belastingvermindering. W* pleitte de ithfeider de wenschelijkheid oio den leiden van den R. K. Bond van gezinnen vooral bij contante betaling*® korting te govern zooals in andere Paa> Een ook geschiedt. Over het voor of tegen, on Vooral over de manier van uilvo™ ontspon zich een uitgebreide gedachte wissel' ng. Besloten werd een schrijv Van den Bond af te wachten -ten einde f )en ander door het bestuur to doen besp kon. R. K. Oratorii/m-Vereeniging- Naar men ons mededeelt, beginnen e avond 8 uur weder d© repetities in he bouw der St. JowphsgeaellcnvereejugW teneinde in Mei reede een© uitvoering: kunnen geven. Ook is in voorbereiding een curs hen. die nog niet voldoende muzikale bezitten om als lid tot de vereenigio# hope, wii roeriger terug te kunnen kom^p.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2