15e Jaargang. VRIJDAG 21 MAART 1924 r-'o. 4414 9e£eidóoHeSou/^ant DeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bfl vooraiibetallng Voor Le*' a 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onzo enten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per post I 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, by voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TgL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 y POSTBUS No. II OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewon9 adverlenllën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het :i dubbele van het terief berekend. Kleine advertenlien. van ten hoogste 80 woordeD, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buor en ver. buur, koop en verkoop 10.50. Dit nummer besiaat uit drie bladen. BERICHT. Zij, die zich met ingang van I APRIL a.s. wenschen te Abonneeren op „De Leid. sche Courant", ontvangen de voor dien datum ver schijnende nummers gratis. De Stille Omgang. Zondagnacht 23 dezer zal de stilte van den jaarlijkschen .Stillen Omgang de wel sprekendste inleiding zijn tot de wereld- verblijding van het Internationaal Eucha ristisch Congres. Want de tienduizenden, dié zullen gaan langs den aloudèn heerweg om de dubbele devotie te beoefenen van het rondtrekken der mirakel-kapolle, (zooals dit gedurende den nanacht reeds in katho- lieko tijden stil werd gedaanl, met. het verder trekken (na de hervorming) langs den weg, eens door de mirakelprocessie ge nomen zij komen hier zoeken het „sacrum convivium" door Z. D. H. Mgr. Gallig* bij de sluiting van 't oerste Eucha ristisch Congres in Nederland op het al oude Bagijnhof zoo beteekenisvol allen voorgehouden als de samenvatting, de diepste beteekenis van ons tezamen komen ten congresse. Do tienduizendon mannen komen vereeren den God-mct-ons en zij komen om niets anders; zij komen niet ge lokt door uiterlijke praal, door feestelijk vertoon, door bekorende schittering, door zucht om te demonstreeren; zij komen enkel en alleen om de stilte te zoeken van het tabernakel, om een daad te stellen van geloof in den God der altaren, om een akte ie stellen van hoop, dat de maatschaps- kracht van Eucharistie voor een wereld-in- ellonde tot heil zal wezen; om een liefde daad te ontvangen aan don disch, door God zelf ons gesteld. Zij komen om, der traditie getrouw, zui ver en ongerept een voorvaderlijk devo tie trouw in eere te houden. De stugge, stoere, van uiterlijkheid veelal warse Noordeling zoekt hier de levenwekkende, mannelijke kracht van het in zichzelf ge keerd bewustzijn met God alleen te ver- keeren. Leidt onze weg niet rechtstreeks naar de stilte van het tabernakel, waar het Eucharistisch licht ons, komend uit den nacht, als verblindt van schoonheid? Do tienduizenden zullen komen dit jaar vooral, nu het wereldcongres ons Roomsch hart verblijdt. Maar late men dit toch good hegrijpen: getallen zeggen ons zoo weinig en een telling der beevaart gangers, hoo groot ons misschien spre kend van katholieke ontplooiin, bevre digt ons ten slotte niet. Wat zouden cij fers ons zeggen v. jaar tot jaar? Verlies in aantal kan soms winst in beteekenis zijn. Wij houden liever de nieuwsgierigen verre. Lato ieder het weten, hier valt niets lo ge nieten met het oog, noch met het oor, al léén met het warmvoelende katholieke hart. Niet in de uiterlijke grootheid, maar in het. innerlijk bedoelen ligt de schoonste waardij. Er zijn oogenblikken geweest, dat de verblijdende groei der algemeene belang stelling gevaar deed dreigen eener moge lijke misvatting. Want er kwameu er die met nog zoo goede bedoelingen bezield den omgang wilde tooien met de praal van katholieke blijheid en den durf van jouge Roomsche kracht. Toen trad ons zeischap onder moderatorschap van wijlen deken Mgr. Bosman krachtens do bis schoppelijk goedgekeurde statuten meer openlijk op, qjn als voornaamste onzer vegelen in woord en geschrift art. 8 onzer statuien ieder voor te houden: „De Stille Omgang mag nooit zijn een manifestatie of protestoptocht; "hij moet blijven een stille bedetocht. Iedere deelne mer, dus lid van het Gezelschap, bohoort geheel in zich gekeerd, biddend, zonder uiterlijke teekenen, zelfstandig, zonder zich hij een vereeniging of groep te donken, den aangegeven weg te volgen." In do latere jaren is door allen stipt hieraan gevolg gegeven. En met zorg is ook steeds gewaakt tegen alles, wat zou kun nen parasitceren op den toevloed van bee- vaar[gangers en wat zou kunnen verkrach ten hetgeen voor geloofsgenoot en anders- denkende moet blijven tevens een leeken- apostolaat, Daarom houde men verre aller lei colportage, reclame, daarom werke men diet het vrooger openen van cafó'a in de hand, maar gebruike zijn ontbijt n a het kerkbezoek in een der door bemiddeling van ons bestuur open zijnde patronaten, wachtkamers van ons Centraal Station en aadero in onze circulaires vermelde plaat sen, althans in <Te gelegenheden, waar de "omniing van den gewijden nacht niet wordt vorstoorll en waar degenen, die nog den Stillen Omgang moeten maken, geen hinder zoudeu kunnen ondervinden. Leiders van beevaartgangers, die in groe pen naar Amsterdam komen (te Amsterdam aangekomen kent men geen groepen meer) gelieven hierop vooral goed to letten. Mot aandrang hebben we reeds hun aller hulp ingeroepen; wij vertrouwen, dat iedere stille-omganger geheel zal handelen naar den geest, dio ons allen moet bezielen. De beevaartgangers van buiten zij eraan herinnerd, dat steeds verreweg de meeste deelnemers van elders volgens aloud ge bruik te voet naar de Mirakelstad togen en dat het aller streven moet zijn eerst in den nacht to Amsterdam aan te komen en zoo spoedig mogelijk na de vroegmis weer uit Amsterdam te vertrekken. Men kome alléén om den Stillen Omgang naar de Mirakelstad, niet om andere be weegredenen. Trouwens: vele geestelijken elders verwachten hun geloovigen weer in eigen parochiekerk. Zoo worde en blijve de Stille Omgang met ieders medewerking, met aller goedwil lend bedoelen, met eendrachtig begrijpen en handelen een monument van geloofsbetrou- wen in den Christus Eucharislicus voor en van den nieuwen tijd. Namens het Gezelschap van den Stillen Omgang C. A. J. ELSENBURG, Voorzitter. L. A. P. M. VAN DEN BROEKE, Vice-voorzitter De devotie hc-gint bij de plek van het Mi rakel, waar vroeger in de Kalverstraat do N. Z kapel stond. Men beginne zoo vroeg mogelijk, wnchte niet op elkaar en trekke langs 't Spui door de Gedempte Bagijnen- sloot naar de Kalverstraat en boude* daar links. Voorts loopt men naar den Dam, over Nieuwendijk, Martelaarsgracht, Prins Hen drikkade, Nieuwehrugst'eeg, Wannoesstraat Nes, Langehrugsteeg, Taksteeg, weer naar Kalverstraat en houde alsdan recht. Voorts door Enge Kapelsteeg, langs Rokin, door Wijde Kapelsteeg, rond de vroegere H. Stede trekkend, komt men weer in do Kal verstraat en houd9 alsdan vooral precies het midden in de richting van het «Spui, zonder zij-stegen in te slaan. Men houde zich hi'er stipt aan. Aan het secretariaat N. Z. Voorburgwal 167 zijn platte gronden a 10 ets. verkrijgbaar, waarop de weg staat aangegeven met de wijze, waarop men, zonder stoornis to veroorzaken, het best 't Spui vóór den omgang bereikt en na den omgang de Kalverstraat verlaat. Zoo wordt de orde het boste bewaard en blijve do voorvaderlijke devotie een stil gebed. Deelnemers van buiten, die reeds den tocht volbrachten, wordt verzocht zich niet langs den weg op te houden, maar zoo spoedig mogelijk zich xvoer naar hun woon plaatsen te begeven. BUITENLAND België. De regeeringsverklaring. Motie van vertrouwen aangenomen. De Kamer heeft gistermiddag de debat ten over de regeeringsverklaring geëindigd De motie van vertrouwen in de regeering welke wa3 ingediend door de voorzitters van de liberale en de katholieke groepen werd daarop aangenomen met 92 tegen 69 stemmen en 6 onthoudingen. Alle socialis ten hebben tegen gestemd, alsmede de vier leden van de frontpartij. Een lid dezer partij stelde nog voor op 27 Maart a.s. be sprekingen te openen over het gebruik der talen in hot .leger. Dit voorstel werd echter verworpen. Duitschiand. Het splonnage-proces. Fransche kapitein tot 12 Jaar veroordeeld. Het staalsgerechtskof te Leipzig heeft den van spionnage beschuldigden Fran- schen kapitein d'Arlemont veroordeeld tot 12 jaar tuchthuisstraf en 5000 mark boete De sociale crisis. Een arbeidsconflict in Saksen. De arbeiders van de staats-electriciteits- fabriek te HLrechfelde, welke Oost-Saksen, een deel van West-Silezië en een deel van Noord-Bohemen van stroom voorziet, heb ben een uitspraak van het scheidsgerecht, waarbij verlenging van den arbeidstijd wordt ingevoerd en welke uitspraak voor bindend was verklaard en door allo arbei ders in do bruinkoolmijnen van Duitsch iand was goedgekeurd, evenals door de vakvereenigingen, verworpen. Daar zij wei gerden den hoogstnoodzakelij'ken arbeid te vellichten, heeft de betrokken minister, een soc.-dem., de technische noodhulp aan het werk gezet en het fabrieksterrein onder po litiébewaking gesteld. De stroomlevering is dlentengevolgo niet onderbroken. Engeland. Mac Donald en Polncarê. Een nieuwe brie f w i s s e 1 i n g. Men verneemt, 'dat er thans een nieuwe briefwisseling tusschen Mac Donald cn Poincaré gevoerd wordt. De Britsche premier zou er bij Poin caré op aangedrongen hebben, dat deze toestemt in do toelating van Duitschiand tot den volkenbond, waardoor een belang rijke garantie zou worden verkregen tegen oen nieuwe hotsing tusschen de beide lan den. Als Duitschiand lid werd, zou En geland zich kunnen verplichten zijn strijd krachten ter beschikking te stellen van de mogendheden, op welke een aanval wordt gedaan. Op deze wijze zou het mogelijk zijn, tegemooP"le k'.mcn aan den wensch van Frankrijk oen militairen waarborg te hebben en "zoud n werkelijk defensieve tractaten naar oud model, zooals die voor den oorlog bestonden, onnoodig worden. D&. Singapore-basis. Voldoening cn twijfel in J a p a n. De bladen te Tokio uiten hun voldoening over het opgeven van het Singapore-plan. Zij brengen hubto aan den moed en de be ginselvastheid van de Lahour-regeering en zijn voorts van oordeel, dat Groot-Brittan- nië's voorbeeld van een internationale vre despolitiek, een belangrijke bijdrage be- tcekent tot de zack van het wereld hers tel. In andere kringen is men echter van oor deel, dat. gezien de krachtige houding, en verschillende naar voren gebrachte eischen der dominions, do opgeving van het plan slechts tijdelijk zal zijn. Vooral Australië betreurt ten zeerste het besluit der Engclsche regeering. Bruce, de Australische premier zeide in een rede, dat Australië bereid is desnoods een eigen vloot te houwen, welko in vredestijd geheel onafhankelijk zal zijn, doch in oorlogstijd deel zal uitmaken van do vloot van hot Britsche rijk. De priu? van Wales. De besprekingen in liet lagerhuis over de gevaren, aan welke do prins van "Wales zich voortdurend blootstelt, waarbij door kolonel Brabazon Moore de bezorgdheid van het buis werd uitgesproken, zijn offi cieel ter kennis van den koning gebracht. Voorts is niet-officieel besloten, dat een commissie uit het huis den prins zal be zoeken. ten einde hom mede te dcelen, wat de volksvertegenwoordiging over zijn roe keloosheid denkt. De tram- en busmannenstaking. Vangt heden aan. De transportarheidersvereeniging beeft het voorstel der werkgevers om het geschil in de tram- en omnihusbedrijven te Lon den aan onafhankelijke arbitrage te onder werpen, verworpen. De vereeniging deeldo gisteravond mede, dat de staking vannacht zou ingaan. De muiterij in Ierland. De arrestaties te Dublin. De belegering van het aantal ex-officie ren van het leger van den Ierschen Vrij staat in een café te Dublin heeft in het Iersche parlement aanleiding gegeven tot heftige tooneelen. Minister O'Higgins, die wegens ziekte van president Cosgravo de regeoringszaken waarneemt, deelde mede, dat do belegering plaats had gehad op last van eenige mili taire autoriteiten, geheel zonder voorken nis of toestemming van den Uitvoerenden Raad of den Opperbevelhebber, generaal O'Duffy. Deswege eischte de Uitvoerende Raad het onmiddellijk ontslag van gene raal MacMahon, den chef van den genera- len staf, van generaal O'Sullivan, den ad judant-generaal, en van den kwartiermees ter. De toestand in Ierland blijft onduide lijk. De helderste uiteenzetting is die van O'Higgins, den minister van Binnenland- sche Zaken, die in het parlement mededeel de, dat het leger verdeeld is in partijen, or ganisaties cn bonden, die een scheuring cn een verdeeldheid veroorzaken, welke in een goed gedisciplineerd leger niet mogen voorkomen. Do toestand van het leger is reeds lang ongezond. Italië Boising tusschen fascisten en socialisten. Uit Palermo wordt aan de „Gorriera d'Itaia" gemeld, dat het in Palasola (prov. Syracuse) tot ernstige botsingen is geko men tusschen fascisten en socialisten, na dat laatstgenoemden den fascisten-candi- daad met steenworpen hadden verwond. Een afdecling der militie opende vuur op de socialisten, die gewapentj met geweren en revolvers dit vuur beantwoordden. Daarop kwamen de carabinieri tusschen- beide, doch ook zij moesten van hun vuur wapenen gebruik maken, om do orde te herstellen. Hot is nog niet uitgemaakt, of er dooden zijn, doch het aantal gewonden is zeer groot. Tsjecho-Slowakije. Het z.g. geheime verdrag met Frankrijk. Italië en Hongarije va n de echtheid overtuigd? Naar het „Berl. Tagebl." verneemt, is de „Brünner Tagesbote" wegens het overne men van de onthullingen van het „Berl. Tagebl." over bet geheime verdrag tusschen Frankrijk en Tsjecho-Slowakije door de Tsjechische regcering in beslag genomc-n. Do meeste Duitscho bladen te Praag had den het Berlijnsche bericht niet overgeno men. blijkbaar uit vrees voor inbeslagne ming. Zoowel uit Rome als uit Boedapest wordt aan het „B. T." gemeld, dat de indruk, dien de onthullingen hebben gemaakt, bui tengewoon groot is en dat men in Italië zoowel als in Hongarije van de echtheid der documenten overtuigd is. Rusland. Een groot politiek proces te Kiejew. Do „Vorwarts" heeft een bericht uit Warschau, dat do Sovjelregeering een proces begonnen is tegen de voornaamste leiders der Oekrajienscho nationale bewe ging. De Russische regeering meent een geheime organisatie ontdekt te hebben van anti-communistische elementen, die van uit Parijs geleid worden. Een groot aan tal personen wordt van spionage ten gun ste van Polen beschuldigd, o.a. Smirnow, oud-minister van ouderwijs in de Oekra- jicne, Wassilewkov.*. president van den Se naat, Pawlowsky, een stafofficier en een reeks van professoren. Do samenzweerders wilden de raden-organisaties behouden, maar het communisme ter zijde stellen en en particulieren eigendom volkomen weer invoeren. Door berichten uit Kopenhagen wordt dit bericht no0, aangevuld met do mede- deeling dat O"1 dit oogenblik in Wit-Rus- land 75 processen aanhangig zijn tegen personen, die verdacht worden ten gunsto van Polen te hebben gespionneerd, terwijl reeds 22 personen daarvoor ter dood zijn veroordeeld. Egypte. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Motie van vertrouwen in het Belgische kabinet aangenomen. In Londen zou heden de staking van tram- en busmannen ingaan. if Perzië reeds een republiek? BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft gistermiddaf het Chr.-Hist. amendement tot cpheffinf van het Nederlandsch Gezantschap bij het Vaticaan met 61 tegen 24 stemmen verwor< pen. In de avondzitting der Tweede Kamet verklaarde Ministc-r Ruys de BeerenbrcucH dat hij reeds is overgegaan tot uitvoering van het reeds lang beslaande voornemen^ om eenige perscnen uit te nocdigen in eert commissie tct onderzoek van het vraagstuk van den Zomertijd zitting te nemen. Dit jaar kan er echter nog geen sprake zij* van verandering. Bij de Tweade Kamer is verschenen n' Memorie van Antwoord op het Voorloops Verslag der Tweede Kamer betreffende benrcoting van Arbeid, Handel en Nijve»' heid. De Minister verklaart daarin o.m., dc. hij vooralsnog geen aanleiding vindi om voorstalen te deen fat ren wetswijziging waarbij de normale arbeidsduur zij het tij delijk verlengd wordt. Door den Minister van Arbeid zal op het cogsnblik niet meegewerkt werden tot ver dere uitvoering van de bepalingen der Ar* bcidswet omtrent de arbeids- en rusttijden Fraude op het Rijkspasncortenkantoar, (Gemengde Berichten). RepubÜkcinschc actie. Demonstraties te Ga i r o. Reuter meldt uit Cairo, dat een Woens dag aldaar eehouden demonstratie ten gun ste van de republiek, maar mati" bezocht was. De vurige redevoeringen, welke wer den uitgesproken, maakten op het publiek niet veel indruk. De bazars waren in ver- bau'1 met deze demonstratie gesloten. Toen naderhand anti-rcpublikeinsche toespra ken werden gehouden, werden zij echter weder geopend. De tegenstanders van de monarchie beproefden daarop de bazars mot geweld tot sluiting te dwingen. Een schermutseling.was hiervan het gevolg. Do politie verleendo assistentie. Velen zochten een toevlucht in do moskee. In den avond is do Nationale Vergade ring bijeengekomen. De leider der pro gressieve nart ij beproefde het onderzoek der geloofsbrieven te bespoedigen, ten ein de terstond een besluit te kunnen nemen over de kwestie der republiek. 7:: slaag den icrin echter niet. De vergadering ging uiteen zonder een besluit dienaangaande te he' ben ^nomen. Naar verluidt, heeft de kroonprins een waarschuwing ontvangen, waarbij hij den raad kreeg het paleis te verlaten. De hof dames zijn reeds vertrokken. Perzië. Naar een Perzische Republiek. De uitroeping heden verwacht Volgens den correspondent te Teheran van „The Pioneer", wordt het aldaar niet onwaarschijnlijk geacht, dat heden, 21 Maart, den nationalen feestdag, de Perzi sche republiek zal worden uitgeroepen. Zelfs de conservatieven beginnen allen; hun goedkeuring daaraan te hechten. Veer tig notabelen, waaronder eenige cx-pre- miers en andere ex-ministers, hebben den premier verzocht zich ten gunste van de re publiek uit te spreken en de verkiezing van een president door de Nationale Ver gadering mogelijk te maken. Het gezamen lijke personeel van de verschillende depar tementen heeft een soortgelijke aansporing tot den premier gericht. Naar verluidt, maakt de troonopvolger zich reeds tot ver trek gereed. China. Hei conflict met Rusland. De houding van Mandsjoerije. Do „Daily Mail" meldt nog omtrent liet conflict van China met Sovjet-Rusland, dat de bolsjewiki Mongolië beheerschen en door Mandsjoerijo kunnen opmarcheoren. Het is twijfelachtig, of do Chineesc.be gou verneur van Mandsjoerije zal beproeven den opmarsch der Russen te beletten. DE VOLKENBOND. Brazilië en de Volkenbond. Een van de symptomen van het alge-* meen toenemend besef omtrent de beteeke-o nis van den Volkenbond is, dat steeds meer staten er toe overgaan een speciaal gezant schap bij den Volkenbond in het leven ta roepen. Thans heeft weder Brazilië daar toe besloten. Brazilië wil zijn Volkenbonds- .ezantschap te Genève zelfs op heel groot- sche wijze inrichten en zal aan het hoofd daarvan stellen een permanenten vertegen woordiger van Brazilië bij den Volkenbond en in den Volkenboudsraad met den rang van ambassadeur, bijgestaan door een ge zant en twee legalic-sceretaris.-en. Uit eon algemeen Volkcnbondsoogpunt zal deze maatregel ook dit groote voordeel bieden, dat aldus de kans op volmaakte onafhankelijkheid der stem, die de Brazi- liaansche vertegenwoordiger in de raads zittingen zal uitbrengen, belangrijk ver-' groot wordt. Een der schaduwzijden van de tegenwoordige samenstelling van den Volkenbondsraad is, dat er te veel personen in zitting hebben, die als gezant van hun land in een Europeesche hoofdstad hun hoofdwerkzaamheid verrichten en dan on willekeurig onder den invloed staan van de stemming, die in officieele kringen in hei land, dat zij vertegenwoordigen, heerscht Quinones de Léon, graaf Isjii en do Souza Dantas zijn allen gezant te Parijs, Guanl is gezant te Brussel, terwijl verleden jaar China geregeld zijn gezant te Rome zond. Indien allen zoo geheel vrij van vreemden invloed waren als Isjii, zou het bezwaar niet groot zijn, doch helaas is dit niet bij allen het geval, al is de toestand al heel wat beter ook in dit opzicht dan in de al lereerste jaren. Ook om deze reden mag het besluit van den president van Brazilië tot benoeming van een ambassadeur bij den Volkenbond met voldoening begroet worden. BimiEiaLAWP HET INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES. Dinsdag heeft in tegenwoordigheid van Z. D. H. Mgr. Cailier, Bisschop van Haar lem, to Amsterdam het Locaal Comité tot voorbereiding van liet 27e Internationaal Eucharistisch Congres vergaderd onder voorzitterschap van Z. D. H. Mgr. Heylcn Bisschop van Namen, als voorzitter van het Comité Permanent der International Eucharistische Congressen, welks secre taris Graaf H. de Yanville, mede aanwezig v;as. Mgr. Heylen bevestigde nog eens met nadruk, wat Z. D. H. Tecds aan den voor zitter van het plaatselijk comité had ge schreven, in de volgendo bewoordingen: Evêché de Namur. Namen, den lsten Maart 1924. ZeerEecrwaarde Heer Deken, Laat mij toe, UEerw. mede te deel en, dat, volgens de traditie van onze Interna tionale Eucharistische Congressen geen andero vergaderingen of feestelijkheden crodurendo do dagen van bet Congres men

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1