freurt spr. het, dat Leider advocaten zichi hebben vastgeweven in hun argumenten, waarvan de cliënten do dupo zijn. Hij hoopt dat er een oplossing zal komen die beido landen bevredigt. Do beer De Monté Verloren (A.- H.) bestrijdt ook hot betoog van den heer Dr,?ssolhuys. Do heer Duys (S.D.) zegt dat de ver houding ten opzichte van Rusland zeer is veranderd. Wanneer spr. thans Rusland •wil helpen is het om de industrieën te helpen en Engeland te steunen in zijn po gingen om de algemeeno vredesaclie en do algemeeno ontwrichting van het econo mische leven te herstellen. Gaarne zag hij dat onzo Regeering niet achteraan kwam met het herstel der betrekkingen met Rus land. Den ergs ten vorm van kapitalisme vindt men in Rusland (gelach). Do con cessie-politiek met name is het ergste ka pitalisme. Bezwaren tegen onderhandelen met Rusland kunnen dus bij de kapitalis ten niet meer bestaan. Hij hoopt dat de Minister do terugbetaling van de oude schulden van Rusland niet te veel op den voorgrond zal stellen, want dan stuiten 'do onderhandelingen stellig af. Reeds is verklaard dat Rusland horeid zou zijn die oude schulden te erkennen en dat zal ten plotte ook wel gebeuren. De heer Boon (V.B.) bespreekt de grensmoeilijkheden o.a. voor do auto's en eluit zich bij den heer Weitkamp aan. Do Minister van BuilenJandsche Zaken, 3e hoer Van Karnebeek, antwoordt Eerslo eenige kleinere punten o.a. over het kleine grensverkeer. Gaarne zal het departement de geciteerde gevallen onder zoeken en" nagaan wat er gedaan kan worden. Gevraagd is verbetering der spoorweg diensten in verband met den visch-aan- voer in het Roergebied. Spr. zal dat punt gaarne onderzoeken. Vervolgens behandelt spr. do kwestie van den Rijn, waarin cenigo verbetering is getreden. De Tcgeering heeft een poli tiek van opportunisme gevoerd, waarhij het principe allerminst het slachtoffer is geworden. Be Rijnvaart-actie is niet uit het oog verloren, maar ieder geval is af zonderlijk behandeld en afgedaan. Do Rijnvaart-commissie heeft op de bres gestaan, en, als straks op 26 Maart weer een bijeenkomst plaats heeft, zullen nog eenige punten worden behandeld, die nog niet in orde zijn. Omtrent de herzie ning der Rijnvaart-actie kan spr. niets zeggen; er zijn projecten en Nederland zal zijn belangen en rechten verdedigen. Omtrent een kanaal Antwerpen-Mocr- dijk heeft de Regeering geen toezeggingen gedaan. Over de handelsbelangen is gesproken. Zij zijn van veel gewicht en gaarne dient 6pr. ze, maar zoo eenvoudig is dit punt niet. Er is een werksysteem opgesteld en dit wordt gevolgd, in samenwerking met Landbouw, Handel en Financiën. Natuur lijk is er niet in alle opzichten tevreden heid ten opzichte van do handelsverdra gen, maar dat is niet te verwonderen, want cr zijn altijd groo.to tegenstellingen, die tot compromis moeten worden ge bracht. Bij klachten moet men billijk blij ven, want do materie is moeilijk. Er zijn zeer vele accoorden gesloten dio allo hun moeilijkheden hebben. Ten aanzien van Rusland zegt spr., dat bij zich geen partij zal stellen in de ap preciatie, aangezien op dit moment in Berlijn onderhandelingen worden gevoerd Het heet dat Nederland achteraan komt. Dit is niet juist. Nederland wachtte af en na do politiek van blokkade .en inter ventie, heeft Nederland overwogen wat te doen was. Het vraagstuk van do handels mogelijkheden heeft het onderzocht, maar Rusland hielp niet mede. In liet najaar 1922 heeft epr. met Lilvinof gesproken en in liet voorjaar 1923 waren do berichten uit Rusland van dien aard dat Nederland geen initiatief kon nemen voor't aanvangen der relaties. Sedert is do toestand veran derd en de politieke crisis heeft de zaak opgehouden. Lang niet alle stalen hebben Rusland erkend: ongeveer do helft pas en Nederland komt dus niet achteraan, als het nu nog komt. Onjuist is' het ook, da"! deze houding schade zijn zou voor Ne derland, gelijk spr. met Russische cijfers voor in- en uitvoer nader aantoont. In plaats, in don uitvoer de 10e plaats. D: Regeering liet weder toe die zaken wil- den doen in ons land en dat heeft den Russischen uitvoer doen stijgen. Do kwestie van de erkenning is gecom pliceord omdat zij over en weer een er kenning moet zijn van eikaars staatsorde Dienaangaande is de toestand in Rusland nog niet bemoedigend. Ten slotte do garantioverdragen. De speech van den heer Dresselhuys was niet zakelijk, want zij richtte zich tegen spr. en niet vóór de verdragen. Het is een ingewikkeld probleem; de weg naai" de oplossing slaat alleen open voor wie de realiteit ziet. Spr. zet uiteen welke eischen bet plan-Cecil oplegt en die geheel afwij ken van het systeem van den Volkenbond dat veel meer vrijheid laat aan iederen etaat. Iedere zelfstandigheid zou verdwe nen zijn cn dit zou ingaan tegen de meest fundamenteel© eisclion dio ons volk stelt. Ook de Volkenbond kon dit plan niet aan vaarden, omdat het alleen een georgani seerd militair optreden is, een reserve- vorming van de kleine staten voor ide groote' Een gemilitariseerd Europa zou bet eind zijn van het gansche plan. De redo van den heer Dresselhuys was een verzaking van den Volkenbond en daarte gen komt spr. ten sterkste op. Do vergadering wordt verdaagd tot (he- 'den 1 uur. UIT DE OBGEVIHS in de Gouwe te vallen. Hulpvaardige ban den brachten baar spoedig op het droge. Zij ion evenwel de reis niet medemaken daar zij eerst naar buis moest om zich van droge kleederen te voorzien. Aanrijding. Dinsdagmiddag word het 8-jarig zoontje van den heer B. aan Zuidkade door een motorrijwiel aan gereden mot gevolg dat het kind een ern stige vleeschwond opliep aan. het linker been. De ontboden dokter oordeelde over brenging naar het Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk. Volgens ooggetuigen heeft de berijder geen schuld en is het ongeluk te wijten aan het kind zelf daar het dwars den weg overstak. Gestolen en terug. Zaterdag werd van een vaartuig liggende in de Zuidwijk- sclie wetering alhier een vaarboom gesto len ten nadeele van den schipper H. uit deze gemeente. Wie beschrijft echter 's mans verbazing: toen hij Dinsdagmorgen wakker werd lag de vaarboom op zijn erf; deze was in den nacht van Maandag op Dinsdag terugge- bracb.t Een eerlijke dief dus. - Aanbesteding. Uitslag van de ge houden aanbesteding voor den bouw van 2 woonhuizen voor rekening van de hee- ren D. do Regt cn J .Driesprong, alhier. J. Loef f 17.215; P. F. Bosman f 17.200; P. J. Toeken f 1G.346.64; J. D. Kranenburg f 16.325; D. v. Leeuwen f 15.800, allen al hier en F. N. Boers te Krimpen a.d. IJsel f 15.714, aan welken laatste het werk is gegund. HILLEGOM. Euch. avend. Dinsdagavond werd in cafo „Flora" een groote vergadering gehouden tot opwekking van deelname aan het in Juli te Amsterdam te houden Intern. Eucharis tisch Congres. Honderden en nogmaals hon derden dames en heeren van allen rang en stand hadden aan den oproep gehoor gege- :n en vulden de groote zaal tot den nok. Op het podium hadden plaats genomen de Eerw, heeren geestelijken en de bestuursle den van de bij de K. S. A. aangesloten ver- eenigingen. De heer Mr. H. van Haas ter t opende te ruim 8 uur de vergadering met den Chr. groet en een. woord van hartelijk welkom. Spreker geeft in korte, pittige wcorden het doel van dezen avond aan. Door een kwartet bestaande uit Mevr. van Haas te rt. Mej. Rie Kruijdenberg en de hee ren Joh. Litjens en B- Heemskerk werd eerst onder accompagnement van Mej. Anme Jonkheer en directie van den heer P. J. Lit jens gezongen ,.Ave varum" van Mozart, waarna Mej. Rie Kruijdenberg een tweetal Sacramentsliederen keurig weergaf. Hierna betrad Pater van der Geest het spreekge stoelte om zijn hcerlijko rede ie houden. Do geleerde Dcmiuicaan meende zich heden een heraut tc mogen'noemen te voet, maar van den grootsten vorst van hemel en aar de Jesus' Christus, die feest gaat vieren te Amsterdam. Spreker somt op, wat er te doen is en ..•aagt: ,Gaan we er naar tJe? Nederland zond zijn kruisvaarders cn zijn zouaven! Blijven we nu weg? "Wij, Nederlanders moe ten het £7st:e Congres tot heb meest gran dioze maken!" Pater Van der Geest sel eiste de vooraf gegane Congressen. Door deelname zullen wij een reddende daad stellen voor heel de wereld, voor zoo velen, die Hem niet willen kennen en het zal worden één schaapstal en één herder. (Langdurig, enthousiast applaus) Hierna korte pauze. Na de pauze toonde Pater van der Geest aan, dat een Euch. Congres niet alleen be oogt de Maatschappij te toonen. dat wij den gesmaden Christus' eerherstel willen geven, doch wil vooral meewerken aan den opbouw van ons eigen zieleleven. Spreker zegt, wij zijn vermateiialiscerd en verportemonnaie d. Vergeten we den roep van. den Koning niet: Mijn feestmaal is bereid, komt ter bruiloft. Met liet gedicht van den priester dichter Guido Gezelle, waarin deze verzucht als een brandende kaars voortdurend te mogen zijn bij den Verborgen God, eindig de Pater van der Geest zijn gloedvolle redè Hierna deed het kwartet nogmaals eenige mooie liederen hooren. Mr. van Haastert dankte Pater v. d. Geest voor zijn heerlijk betoog en meende de verzekering te mogen geven dat. velen het congres zullen gaan bijwonen; hij dank te ook de zangeressen en zangers en Mej. Jonkheer die ondanks de beproefde leiding van den heer Litjens voor de heerlijke mu ziek en sloot dezen succes-avond met den Ohr. groet. i NIEUW-VENNEP. Personalia. Onze plaatsgenoot C. Th Blokker is door den chef der Arbeidsbe- midjdelmg-werkloozenr-egeling der meento Haarlemmermeer, in dienst ge steld als controleur voor de tijdelijk door de gemeente getroffen steunregeling aan werkloozen. vernield. Uit de puinhoop en heeft men den i:"Mer en diens vrouw, zwaar gewond, te voorschijn gehaald. Hun dienstmeisje is van den schrik krankzinnig geworden. In de arbeiderskolonie van de mijn „Jo seph" werden vele daken van do huizen ge rukt, terwijl in Oslrau en Hermannitz tal van ruiten werden ingedrukt. Treinbotsing. Wolff seint uit Bazel d.d. gisteren: Op het Biirgerstation is gisteravond een rangeerende "oederentrein van opzij op een anderen trein gereden. Een 25-jarige spoorwe-beambte werd gedood. Vele wagons werden béSchadied. Een Japansch luchtschip neergestort. De bemanning gedood. Een klei" luchtschip van de Japansche marine is gisteren bij een vlucht in brand gevlogen cn ten Noord-Oosten van Tokio neergestort. De viif leden der bemanning werden op slag gedood. Een nieuwe aardbeving op Sachalin. L"' Tokio wordt gemeld, dat op het eiland Sachalin nieuwe hevige aardschok ken zijn waargenomen, die groote mate rieel© schade verrichtten cn vele slachtof fers maakten. Groote brand te Berlijn. In een fabrieksgebouw in do Friodrichs- strasse nabij het „Hallisches Tor" is gis teravond tegen zes uur een groote brand uitgebroken. Fe brand sloeg over op een belendende boreaals filmmateriaal. De brandweer slaa~^° er echter in den brand na een'-e won to beperken lot aanvai.' g- lijk aangetaste gedeelten van de beide ge bouwen. Noodlotti e filmcntplcffing. In een woonhuis te Hemsworlh (Zuid- Yorkshire) vatten eenaanlal films van een huisbioscoop vlam, die in een berghok la gen cn met een omvallend lichtje in aan raking kwamen. Er ontstond eon ontplof fing, dio een verstikkenden rook ontwik kelde. Drie personen, vader, moedor, on zoon waren in het huis aanwezig. De zoon ijlde door do vlammen naar de keukou. In zijn ontsteltenis draaido hij den sleutel van de keukendeur, die hem een uitweg naar buiten moest bieden, verkeerd om en liet leu overvloede den sleutel nog vallen. Hierdoor werd een ontvluchting onmoge lijk. Do drie bewoners werden door den rook half bewusteloos en toen een li-ja rige kleindochter eenige oogcnblikken later de familie kwam opzoeken, vond zij de deur gesloten en do keuken in vlammen. Zij hoorde het angstgeroep der bewoners en haalde hulp. Een mijnwerker klom door het venster het huis binnen. Ofschoon de man, tenge volge van een mijn-ongeval, ernstig aan de hand gewond was, stelde hij alles in het werk om de on gelukkigen te redden. Op handen en voeten kroop hij over den vloer naar de drio slachtoffers en gaf ze door liet venster aan de raenschen, die bui ten stonden aan. Het echtpaar, dat naar het ziekenhuis vervoerd werd, 'êllcrf latei- aan cU gevolgen der bedwelming. DE KALIEF ALS BANNELING Ingesossiüen Stukken (Builen verantwoordelijkheid der Redactie); BOSKOOP. Te water. Toen Maandagmorgen, Mej. M., uit deze gemeente zich per stoom boot naar Gouda wilde begeven, hod rij kftfc ongeluk, door de gladheid dor plank DuitenS. Berichten Ramp met een Japansche duikboot. 4 4 sLa chtof f e rs. De Japansche duikboot 43 is aangevaren door het. oorlogsschip Tatsoeta. tien mijl buiten de haven van Sasebo en zonk in 26 vadem. De pogingen tot redding der 4 offi cieren en 40 manschappen aan boord zijn in Dynamiet-ontploffing In Osfrau. Dooden en gewonden en materieel© schade. Uit Ostrau (Moravië) wordt gemeld: Gis termiddag om 12 uur, terwijl arbeiders be zig waren met het opladen van voor do mijnen bestemde springstoffen, had plot seling een ontploffing plaats in het maga zijn van de firma „Erupliva" (vroeger Dynamietfabriek Nobel) te Hermannitz. De vier arbeiders, die met bet opladen bezig waren, werden op slag gedood, terwijl het magazijn en de opzichterswoning werden, Stille Omgang. In den nacht van 22 of 23 Maart zullen ongeveer 600 Leidsche mannen deelnemen aan den stillen, maar groolschen hulde aan Jezus in zijn H. Sacrament in Amster dam, de stad .van het H. Mirakel. Wat zullen wij Leidsche vrouwen doen? We mogen aan die grootsche daad nooit deelnemen. Wo kunnen echter in de stad onzer inwoning met misschien wel het drie, vier of vijf dubbele aantal op den morgen van 23 Maart Jezus in de H. Communie ontvangen en zoo onze bewijzen van liefde voegen bij die van de Leidsche mannen die ons in het nachtelijk uur in Amsterdam zijn voorgegaan. Op dan, katholieke vrouwen en meisjes van Leiden, de liefde, die we Jezus in Zijn H. Sacrament toedragen, dringt er ons toe. Een Katholieke vrouw. KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN Onder deze rubriek willen wij geven een korte samenvatting van Ingezonden Stuk ken, die naar onze meening te lang zijn om in z'n geheel te worden opgenomen. De inzenders kunnen er van overtuigd zijn, dat de „kern" van wat zij willen zeggen tot haar recht komt. R.-K. Zangvereenigingcn te Leiden. Een inzender wil verklaren dat z.i. zeker een goede R.-K. gemengde zangvereeni- ging te Leiden is te verkrijgen, als de R.K. Oratorium ver. cn Pulchri Studio samen-, smelten. Verbrccding Zoeterwoudsche weg. Een belastingbetaler", die meermalen den Zoeterwoudschen weg passeert, schrijft, dat het verkeer aldaar een weg- verbetering, als door B. en W. voorgesteld, zeker niet noodzakelijk maakt. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken O. G. van Leeuwen:, ■ckikleisknecht te Gouda. Geëindigd W. Genesis, sigarenfabrikant te Rotter dam. A. Koloos, te Gouda bet boom- en groentenkweekersbedrijf tezamen met A.M. van den Steenhoven uitgeoefend 'hebbende onder de firma- A. Koloos en Co. A. M. van den Stéenhoven, te G ou da, bet boom- en groemtehkweekersbedri jf teza men met A. Koloos uitgeoefend hebbende onder de firma A. Koloos en Co. De 14-jarige dochter van de Kalief met haar moe der te Terrizet. BURGERLIJKE STAND BODEGRAVEN. Geboren Maria Cornelia, dochter van G. A. Kromwijk en W. G. Oorschot Ma ria dochter v. A. Broekhoff en D. Kalkman Dirkje, dochter van G. v. d. Wild cn A. M. M. van Leeuwen Gerrit zoon van L. Schouten en C. van Beek Pieter zoon van T. Zaal en J. v. d. Neut Simon zoon van J, de Kruijf cn H. van Dam Jok. dochter J. A. Schouten en A. J. Relijk Neel- tje Maria dochter van M. v. d. Panne en J. C. Koster Aaltje dochter van D. van Vul pen cn T. de Knikker Arie, zoon van Arie Domburg en G. Harlskamp. Overleden: J. van der Wal geh. met P. v. d. Heijden 58 jaar (overleden te Zwam- merdam) D. Stuivenberg wed. van G. Ver douw 86 jaar B. Steinbaoh 3 mud. (wonen- do te 's-Gravenhage) M. Lok wed. van C. van Dam 84 jaar. NOORDWIJK. Geboren: Comelis, zoon van H. Hoo- geveen cn J. Streng Nieolaas zoon van J. Limdhout en W. v. d. Voet Johannes Ge- rardus,, zoon van J. P. J. Verhoeven en C. M. van Riet Willem, zoon van W. van Weeghel en J. Eikelboom Cornelia Gijs- bertha, dochter van Th. Klinkenberg en G. O. Nulkes Johannes Jozef zoon van Q. Warmcrhoven en A. Vink Petronella Hen drica Josephina, dochter van J. Westgeest en A. O. Gras Johannes Antonius Lode- wijk Carolu8, zoon van C. A. van Heijnin- gen en P. A. Angevaare Hugo, zoon van L. van Duijn en G. Busink, Johanna Adriana-, och'ter van P. D. Bardelmeijer en G. A. Boot. Ondertrouwd: Comelis Johannes v. d. Ham 26 jaar alhier eai Jannetje van Bee- len 23 jaar te Katwijk Ludwig Erdmann Putsch er.. 48 jaar en Elsa Frida Berbhold 36 jaar Johannes Vers te egt 23 jaar te Kat wijk en Sophia dc Mooij 22 jaar te Katwijk onlangs alhier Francois Aloysius Joseph Oofitermeijer 48 jaar weduwnaar van A. Lin- deronann te Amsterdam, onlangs alhier en 'Alberta Johanna van Dongen 43 jaar te Am sterdam gesch. echtgciï. van J. A. C. J. Oos- termeijer Hendrik Jan Groothuis 28 jaar te Bergen op Zoom en Jacoba Maria Hus 27 jaar alhier. Getrouwd: F. J. E. Urlus 30 jaar en E. A. J. Rozen 27 jaar N C. Barnhoorn 25 jaar en J Smit 25 jaar allen alhier P. Dirk-zwager £3 jaar te Schiedam cn A. O. J. P. van der Solialk 25 jaar alhier en L. E. Putschen 48 jaar en E. F. Berbhold 36 jaar. Overleden: Maria- Johanna Gaspers, 44 jaar gehuwd met M. Koeleman Pieter Frederik Bronclicl 80 jaar weduwnaar van L. Getkater Sman Sehrcuder 69 jaar ge huwd met L. G. v. d. Linden Maria Cor nelia Salman 10 maanden dochter van W. A. Salmann en O. J. Bakker. NOORDWIJKERHOUT. Geboren1:' Wilhelmus Theodorus, zoon van A. W. van Saaso en A. J. Heemskerk Johannes, zoon van A. van Paridon cn F. D. Zwetsloot Martinus Jozef zoon van M. Mooijekind en M. P. Kortekaas Adria- nus Johannes, zoon van J. Bon c:n M. I* van .Rijn Jacobus Jozef, zoon van Jfc Bergman en M. A. van Hensbei-gen Adria» na Cornelia, dochter van J. van Sfcin cn I, H. Radings Dina Adriana, dochter van A. Mieras en J. C. de Ram Pa-ulus Johannes, zoon van J. van der Werf en A. B. van dcc Heij Jacobus Pe l rus. zoon van Ji R. Berk hout en C. Koogendoorn. Ondertrouwd: P. J, C. Huisman oud 25 jaar wonende alhier cn* J. Wassenaar oud» 31 jaar wonende te Noordwijk Wiebe» Spieksma oud 24 jaar en Irmine M. Schirza oud 20 jaar beiden wonende te Amsterdam. Getrouwd: Jacobus Jcsephus Weijcrs oud 27 jaar wonende alhier en M. A. van der Voet oud 27 jaar, wonende te Lisse. Overleden: Johannes van Sceijn oud 39 jaar te Leiden overleden Hernvanu» van Stijn oud 6 maanden R. de Wolff oud] 50 jaar te Amsterdam C. A. van Schie oud 29 jaar wonende te Amsterdam J. A. Sariemijn oud 40 jaar te Alkmaar. Gevestigd W. Dusoswa en gezin vam Noordwijk N. van Kurk van Noordwijk J. Vrolijk en gezin van Sassenheim C. v. d Vossen en gezin van Hillegom P. W. van der Geest en gezin van Hillegom P. A. G. Verstecge van Hillegom J. I. dei Lincel van Noordwijk A. den Blankeni van Hillegom H. M. Meulenbroek va-n; Kampen G. Nat van Pu mierend B. H* Albbenhuijs van Den Haag W. van Mens van Amsterdam J. van *'t Hart van Alke made F. X. M. Winkelman van Maas tricht F. van Peperstraten van Oude- Tonge H. J. Grave van Haailem Th. C. van der Hoeven van Delft J. Pinxte- ren van Amsterdam. Vertrokken: C. E. Maas naar Arn hem A. J. Clirisiiaanse naar Haarlem M. Meijer naar Den Haag P. J. C. Huisman naar Noordwijk H. J. de Win ter naar Hillegom L. H. en C. Th. Straat- hof naar Zo e ter woud e J. J. Buschman na-ar Den Haag J. M. Broekhof naar Warmond W. Duivenvoorden naar Den. Haag H. Th. Schaap naar Amsterdam J. Th. Duivenvoorde naar Stompwijk O. J. Mooijman naar Den Haag G. v. d. Bosch wed, W. J. Scheelings naar Noord wijk G. P. Okkcrsc naar *'s Bosch .t. W. "Wiedenbmgge naar Zeist TI. v. d. Werff naar Bodegraven H. H. J. Rcmmo na-ar Vinkeveen L. A. J. van Kleef naar Den Haag P. Roggeveen naar Amster dam J. van den Bosch naar Den Dungen J. de Groot naar Egmond-B. J. Th. Nijtmans naar Wamel J. M. A. Los naar Den Haag. RIJNZATERWOUDE. Ondertrouwd >S. J. Weststcijn we duwnaar van A. do Rijk en J. Oskum van Mijdrecht. TER-AAR. Geboren Cornelia Maria, dochter van S. v. d. Geest en C. M. de Jong Thcodib- ras, zoon van J. D. Verlaan en J. M. Stra«- ver. Overleden: T. Wit teman 78 jaar. VOORSCHOTEN. Overleden: Wed. Cathariana Eskes-4^ Bruijning, 67 jaar. Ondertrouwd: T. Lakerveld 26 jaaJ en M. Meijer 20 jaar. ~v

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 7