No. 4411 Bureaux: RAPENBURG No. 10 LEIDEN 15e Jaargang. DINSDAG 18 MAART iB24 DeABONNEMENTSPRlJSbedraegtblj vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL franco per post 12.05 per kwartaat Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnéfti ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Oft blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen ?l. TgL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II Dit nummer bestaat uit twee bladen. Ter eere vSn den H. loseph. Op den lsten Maart was de Redactie van „Do Leidsche Courant" zoo welwillend om ©ene gelieele pagina af le staan om aan den Katholieken van Leiden en omgeving de Zeekoningen to doen zien van de nieuwe parochiekerk Ier eere van den H. Joseph, welke in Leiden thans wordt gebouwd. Gaarne breng ik daarvoor mijn dank aan de Redactie van „De Leidsche Courant". Een ieder heeft nu dezo teekeningen go- zien en algemeen wordt erkend dat een mooie kerk zal worden gebouwd onder de leiding van de architecten L. v. d. Laan en ir. Jan v. d. Laan. Do feestdag van den H. Joseph, welken wij morgen vieren, is mij opnieuw een aanleiding om nogmaals uw welwillende aandacht op deze kerk te vestigen en te vragen mij zooveel gij kunt te helpen om de gelden bijeen te krijgen voor den bouw van dit waardig bedehuis, toegewijd aan den Voedstervader van onzen Goddelijken Verlosser. Do vereering van den H. Joseph werd steeds dringend aanbevolen. Paus Benedic- tus XV wees er met nadruk op dat de ver eering van den H. Joseph een der groote geneesmiddelen is voor de kwalen van on zen tijd. Als de eerste van deze noemt de H. Va der het „naturalisme", het erkennen en na streven van louter stoffelijke en aardsche. goederen, „hetwelk, waar het de overhand krijgt, het verlangen naar de bovennatuur lijke goederen verzwakt, de vlam der god- delijke liefde verdooft, den mensch aan Gods genezende en verheffende genade onttrekt en hem tenslotte, van het licht des geloofs verstoken en alleen voorzien van de zwakke krachten zijner bedorven na tuur, overlaat aan de teugellooze begeer ten zijner ziel". Om dezo en andere door den Pau3 ge noemde redenen, dringt hij er op aan, dat wij den H. Joseph bijzonder zullen ver eeren, en, als trouwe kinderen der Katho- lieko Kerk, zult gij gaarne aan Zijn roep stem gehoor geven. Moge dan ook de bijzondere vereermg van den H. Joseph u allen een aanleiding zijn, om ter Zijner eer uw offergaven steeds ruimer te schenken en mij te helpen do kerk ter Zijner eer te bouwen. Gaarne zie ik uw giften tegemoet, gaar ne aanvaard ik uwe aanbiedingen om ter eere van den H. Joseph iets voor de nieu we kerk te maken. Velen wenschen mis- schien iets voor de kerk te doen; steeds ben ik bereid allen in te lichten, wat voor de kerk noodig is. Ook zijn er wellicht nog velen die door het nemen van een obligatie tegen 5 hulp willen verleenen. Moge dus de feestdag van den H. Joseph u een aansporing zijn uw offergaven zoo rijk mogelijk te doen vloeien, opdat gij door door Zijn voorspraak Gods zegen ook over uzelf moogt verkrijgen. A. LEUSEN, Hooigracht 15. Pr- DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewon® advert en tlön 30 eent per regel< ,Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het U dubbele van het tarief berekend. Kleine adverientiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. V De sport. Een waarschuwing in onzen tijd om bij 'de sportbeoefening nuchter te blijven ie zeker niet misplaatst. Do sport is een ontspanning zoo deze met mate wordt genoten, als middel ter be reiking van een hooger doel, goed. Do sport is voor sommigen geworden een beroep wij kunnen het ons indenken en zullen daarbij niet aanstonds met een ver oordeeling klaar staan. Maar alle sport-liefliebbers en sport-be- oefenaars mogen toch bedenken, dat er op dit ondcrmaansche nog wel voornamere dingen zijn dan de sport. En dat de sport in den aandacht van den mensch, die een niet-sportievo taak in het maatschappelijk loven heeft te vervullen, toch slechts een betrekkelijk heel klein deel kan ên mag op- eischen. Velen loopen gevaar in hun waardeering van de sport onevenwichtig te worden, ja zelfs op hun hoofd te willen gaan staan, om zóó de dingen te kunnen bezien en be- oordeelen. Pater Molkenboer heeft er goed aan ge daan met op den eersten Nederlandschen Katholieken dag te Nijmegen duidelijk ons, Katholieke journalisten, voor dit gevaar te .waarschuwen. Van een zekere onevenwichtigheid in de waardeering van de sport getuigt o.i. bijvoorbeeld het feit, dat men voor de aan staande Olympische Spelen een steunbewe ging op touw zet. Een steunbeweging voor een internationale sportdemonstratie, in dezen tijd't Moet toch o i. dui delijk zijn, dat men met een dergelijke ac tie de beteekenis van een sport-demonstra- tie, al is deze dan ook internationaal wel wat te hoog aanslaat! BUITENLAND Duitschiand. Hei Hitler-proces. Einde van het getuigenverhoor De Hi tier-voorstelling liep' gister onge woon rustig van stapel. De groote sensatie was het niet verschij nen van generaal von Lossow en van Ehrhardt. De laatste ia zonder achterlating van adres naar veiliger regionen vertrokken. Eén der advocaten ei3chte in den loop der discussie, dat president Ebert, Strese- mann en generaal v. Seeokt zouden ge hoord worden. In de middagzitting verklaarde de voor zitter ineens, dat de rechtbank zich ge noegzaam ingelicht achtte en derhalve voorstelde van het hooren van alle verdere getuigen af te zien, waarop de verdedigers en de Staatsanwalt, na een schijndebat, dat niemand voor ernstig opnam, zich hiermee accoord verklaarden. Zoodoende is dus beter laat dan nooit een einde gemaakt aan het verdere ten toon spreiden dor vuile wasch en naar de gezichten der beklaagden en verdedigers te oordeelen, zijn ze over het bereikte compromis hoogst tevreden. Een spionnage-proces. De Duilsche bladen molden, dat 20 Maart voor het Reichsgericht te Leipzig het spionnage-proces begint tegen den Franschen kapitein Pendiries d'Anmont, leider van de Franse he spiomiage-oentrale te Bazel, die op Duitsck grondgebied ge arresteerd is. Tevens melden de bladen, dat van Franscho zijden drie gijzelaars zijn genomen, van wie een weer in vrijheid is gesteld; protesten van de Duitsche regee ring tegen het arresteeren dier gijzelaars bleven vergeefs. Opzienbarende arrestatie te Munchen. prof. quid de t ar» igjh vorraa d b eechu De bekende pacifist prof. Quidde, is Zondag j.l. op last van de Munch en er jus- titio gearresteerd. Quidde had naar aanlei ding van een correspondentie met generaal Von Seeckt, eenige mededeelingen gedaan in de „Welt am Montag" van 10 Maart j.l. Deze mededeelingen had hij ook afzonder lijk laten afdrukken. Deze arrestatie wekt sterk bevreemding daar men algemeen erkent, dat Quidde, die zelfs den vrede van Versailles krachtig heeft bestreden, bij zijn pacifistische pro paganda steeds voor Duitschiand heeft ge ijverd. Van rechts-radicale zijde is echter het artikel van Quidde in de „Welt am Montag" als landverraad gesignaleerd. Overigens wijst men er op, dat het delict, zoo er al van een delict sprake kan zijn, in Berlijn is gepleegd en Quidde iu Berlija woont, zoodat de Beiersche justitie te dezer zake niet eens bevoegd is. De nationalistische beweging. Een betooging te Munchen. Zondagmorgen is te Munchen een groo te demonstratie der „vaterlandische" krin gen gehouden om trouw te betuigen aan het Rijk. Er namen 20.000 personen aan deel. In een motie werd scherp geprotes teerd tegen de onderdrukking van de Pal tsers en het Rijnland door de'bezet ten- Eon bom geworpen. In de zaal van ©en koffiehuis te Bran denburg, waar een deutschvölkische ver gadering werd gehouden, is een handgra- nat geworpen, waardoor drie personen wer den gekwetst. De dader werd gearresteerd. Verkiezingen te Potsdam. Zwenking naar rechts. Zondag hebben te Potsdam gemeente raadsverkiezingen plaats gehad. Het re sultaat ervan liep parallel met dat van alle lokale verkiezingen des lands en toonde duidelijk een zwenking naar rechte. De Duilscho volkspartij verloor volgens het „Acht Uhr Abendbl." vier zetels, de democraten verloren er 12 en de socialisten niet minder dan 21. Met het oog op do naderende rijksdag verkiezingen heeft deze uitslag natuurlijk iets meer dan plaatselijke beteekenis. Oostenrijk. De economische toestand. Talloozo dreigende stakingen. De langzame maar gestadige toeneming der duurte heeft tot nieuwe looneischen bij vele categorieën van werknemers geleid Volgens do bladen zou gister beslist zijn of het opnieuw tot stakingen zou komen. Het ernstigst is de toestand iu de me taalindustrie, daar de patroons alle nieuwe eischen vierkant van do hand wezen. In het electro-leclinisch bedrijf worden nieuwe onderhandelingen gevoerd en he den zou omtrent het al of niet afkondigen van de staking worden beslist. Ook de ambtenaren bij de industrie eischen salarisverhooging. Zij hebben zich met het kantoorpersoneel aaneengesloten. Ten slotte eischen de arbeiders in staats- dienlst, de telefoon- en telegraafambtenaren en het spoorwegpersoneel hooger loonen. De drie laatste groepen hebben reeds ge dreigd met staking, indien aan hun eischen niet woTdt voldaan. y Marx's reis naar Weenen. De te bespreken onderwerpen. Naar de „Moe 'agmorgen" uit Weenen verneemt, zal rijkskanselier Marx nog in den loop van deze week zijn bezoek aan Mgr. Seipel brengen. Hij zal vergezeld worden van dr. Stresemann, wien het ge durende zijn kanselierschap tweemaal mis lukte een ontmoeting met den Oostenrijk- schen bondskanselier te hebben. Naar in Weensche politieke kringen be weerd wordt, liggen het bezoek van Marx niet slechts beleefdheidsredenen ten grond slag, maar heeft het ook groote beteekenis uit economisch opzicht. Het hoofddoel er van zou zijn de basis te leggen voor het nieuwe handeLsverdrag tusschen heidelan den. Verder zullen do drie staatslieden ter plaatse inlichtingen inwinnen over de Oos- tenrijksehe saneering en daartoe waar schijnlijk ook met rar. Zimmerman van gedachten wisselen. Vervolgens zullen alle tusschen Duitschiand en Oostenrijk hangen de vragen nog eens aan een nader onder zoek onderworpen worden, terwijl ten slotte ook gesproken zal worden over de verhouding tusschen Oostenrijk en zijn nabuurstaat. Volgens de „Montagmorgen" zou in Weenen het gerucht verspreid zijn, dat de Oostenrijkscho Hakenkreuzlers van plan zijn tegen het bezoek van dr. Marx te de mons treeren. Hongarije. Een soc.-dem. betooging ie Boedapest. Een botsing met de politie. Uit Boedapest wordt gemeld: Do soc.- denkteeken eon betooging, waaraan 18.000 personen deelnamen. Na afloop werd een optocht door de hoofdstraten gehouden, waarhij de Internationale werd gezongen en „leve Karolyi" werd geroepen. Men wierp met steenen naar de hereden politie, die de menigte wilde tegenhouden, waar op de agenten de sabel trokken en den stoet uiieenjdreven. Niemand werd ernstig gekwetst. Arrestatie van regeeringsambtenaren. Te Boedapest zijn 25 ministerieelo amb tenaren, waaronder leidende ambtenaren van het dept. van binnenl. zaken, gearres teerd, onder beschuldiging van kapitaal- smokkelarij. Zweden. Rusland de jure erkend. De Zweedsche regeering heeft besloten, de Russische sovjet-regeering de jure te erkennen. Officieel wordt verder medegedeeld, dat tusschen Zweden en de sovjet-regeering een handelsverdrag geteekond is. Het ver drag is gebaseerd op het beginsel der mecstbegunstiging. Griekenland. De Grieksche koningskwestie. Koning George weigert afstand te doen. Volgens dagbladberichten uit Boekarest heeft koning George van Griekenland, op aandringen van zijn familie, geweigerd vrijwillig afstand le doen van den troon. Venizclcs' terugkeer. Op zijn reis naar de Riviera is Venize- los, de thans afgetreden Grieksche pre mier, met zijn echtgenoot© te Rome aan gekomen. De „Times"-corre spondent zegt hieromtrent het volgende: „Venizelos zag er zeer verouderd uit; een groot verschil met November 1920 bij de verkiezingen, toen hij vol goede hoop was op een groote meerderheid te zijnen gunste. Hij is thans een gebroken man. Zijn zenuwgestel is in de war en hij gevoelde zich ziek. ,,'t Is een droevige terugkeer", zeide hij. „Ik heb een fatale fout begaau, door terug to keeren naar Griekenland en te denken, dat ik nog nuttig had kunnen zijn. Thans is alles voorbij. Meer wensch ik niet te zeggen. Ik reis geheel als particulier en bekleed geen enkele functie meer". Hij weigerde dan ook een interview toe te staan. Turkije; Het vrouwenkiesrecht. Geen passief kiesrecht. Do Nationale Vergadering heeft Zon dag de eerste 17 artikelen der grondwet aangenomen. De debatten waren levendig. Een der merkwaardigste momenten le verde het debat over do rechten der vrouw. Art. 10 van do grondwet verleent voor verkiezing voor hot parlement het stem recht aan allo Turken van 18 jaar en ouder. Dat slaat ook op de vrouw. Toen daarop art. 11 in behandeling kwam, waarin werd bepaald, dat alle Turken van het 39e le vensjaar af tot afgevardigde kunnen wor den gekozen, verklaarden de afgevaardig den der Turksche vrouwenbeweging dat dus ook zij konden worden gekozen. De meerderheid was het daarmede echter niet eens en laschte het bijvoeglijk naamwoord „mannelijke" in het artikel in. Een gevecht aan de Turksch-Syrische grens. Volgens onbevestigde berichten uit Ada- na aan 't Turksche blad „Tanin", heeft zich aan de Turksche grens nabij Syrië een ernstig conflict voorgedaan tusschen Fran- sche troepen en een aldaar zwervende bende. Na het eerste treffen moesten de Franschen zich terugtrekken met achterla ting van cenige dooden, een groote hoe veelheid munitie en enkele krijgsgevan genen. Britsch-lndië Het Nationalisme. Weer een wet ver worp en. Na een levendig debat in den Volksraad is de financieele wet, niettegenstaande de waarschuwing van den voorzitter, dat een verwerping een slechten indruk zou ma ken in Engeland, verworpen door een sa mengaan van nationalisten en swarajis- ten. Volgens een Reuter-bericht heeft de on derkoning van Britsch-lndië het onlangs verworpen crediet voor de douane doorge zet, hetgeen ook wel met de thans verwor pen financieele wet zal geschieden. Een bommenfabriek ontdekt. Naar uit Calcutta wordt gemeld, ont dek to de politie aldaar een volledige bcm- menfabriek en werden twee Bengaleezcn op heeterdaad betrapt. China. Het bandietenwezen. Do Vlaamsche pater van Praet, die se dert 20 jaar in de Chineesche missies wnrl-Mtim roo o io rl r n> h/vn Ja V\a nrl iptpn gevangen genomen, die hem een maand lang als gijzelaar met hun benden hebben medegevoerd, hem met den dood bedreigde, indien de hen achtervolgende soldaten hen nog aanvielen. Na deze harde gevangen schap werd do pater vrijgelaten. Dezo oplichting gebeurde in de omge ving der streek waar op Kerstdag van vo rig jaar pater Soenen door de bandieten werd vermoord. Amerika. De passiespelers bij Coolidge. Dat viel tegen. Een der pasisespelers uit Oberammer- gau, die door president Coolidge op het Witte Huis in audiëntie werden ontvan gen, heeft er bij den president op aange drongen, dat Amerika zou interveniceren ten behoeve van Duitschiand. De president achtte dit verzoek in strijd met de gebrui ken bij dergelijke ontvangsten. Hij gaf den bezoeker een woord van formeele begroe ting en liet toen onmiddellijk andere be zoekers binnenkomen. Na den strijd In Mexico. B es c h uli g in g e n v a n Obregon In interviews verklaarde Obregon, dat hooggeplaatste ambtenaren der Britsche petroleummaatschappijen den opstand in Vera Cruz steunden door geld en schepen voor de opstandelingen beschikbaar te stel len en do regeering in haaT pogingen om de beweging te onderdrukken hinderden. Obregon is voornemens, de zaak door den attorney-general te doen onderzoeken. BINIiEfiLAÜD HET VOORNAAMSTE HIE'JYJS. BUITENLAND. Het getuigenverhoor in het Hitler-procet is geëindigd. De gemeenteraadsverkiezing in Potsdam toont een duidelijke zwenking naar rechts- De vrouwen in Turkije krijgen geen pas sief kiesrecht. BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. Volgens een bericht uit Namen zou mgrt Heylen gisteren naar Amsterdam zijn ver* trokken ter bespreking van de voorbereid dsnde werkzaamheden voor het Internat Eucharistisch Congres. Het tarief, bedoeld in art. 40, eerste lid der Ongevallenwet 1921, wordt over het kalenderjaar 1924 voor aangeslotenen bij de Rijksverzekeringsbank met 25 c'° ver laagd. Gisteren had te Utrecht een gecombineer de vergadering der hoofdbesturen der or ganisaties van spoorwegpersoneel plaats in verband o.m. met de plannen der directie der Spoorwegen tct wijziging van het R.D. V. Besloten werd, dat de bonden gemeen schappelijk zullen protesteeren. Mc Het Int. Eucharistisch Congres, r. Heylen naar Amsterdam vertrokk De redacteur van de „Msb." te Brussel seint 4d. 17 dezer: Mgr. Heylen is, volgens oen bericht uit Namen, heden naar Amster dam vertrokken om met het locaal comité aldaar de voorbereidende werkzaamheden voor het Internationaal Eucharistisch Con gres te bespreken. Z. D. H. zal te Amsterdam verder graaf d'Yanville van Parijs, secretaris-generaal der internationale Eucharistische oongressen, ontmoeten. l>(t hel Bakkersbedrijf. In de vengaderiimg van den Bondsraad van den Alg. Ned. Bond van arbeiders (stiers) in het bakkersbedrijf werd inzake de loon actie medegedeeld, dat Zaterdag j.l. oen bespreking heeft plaats gevonden niet de vertegenwoordigers van de R. K Christ, en neutrale organisaties in het bakkersbedrijf, teneinde te overleggen, of één front tegenover de werkgever seise h en ikan worden ingenomen. Met genoegen werd vastgesteld, dat bij die besprek iln beginsel) besloten is, dat a. bij voortgaand overleg tusschen werkgevers- en arbeidersorganisaties in de conferenties de vertegenwoordigers van do betrokken arbeidersorganisaties vereemigd zullen optreden; ihdien na.de centeren ties in Rotter dam, Amsterdam en Den Haag geconclu-* deerd zal moeten worden, dat verder overleg geen resultaat meer zal opleveren, de organisaties de aanvallende po-« sitüe zullen innemen en d a a r-< bij de werkstaking proclameer en. Na eenige discussie stelde de vergader ring vast, dat ook in geval van staking hengen" vaneen c^Iecn'óve1 voor allen, die in en ten dienste van bak kerijen werkzaam zijn, en dat een stipte doorvoering daarvan moet worden ge- eischt. Te A-msterdam. Gistermorgen is een bespreking gehou den tusschen de besturen der Amsterdam- scbe patroons- en arbeidersorganisaties in het bakkersbedrijf, waarbij van werk geverszijde is aangeboden, een collectie' contract, voor den duur van één jaar - tot 31 Maart 1925 met de navolgende loonen; ovcnisten f 36, deegmakers f 35, voormannen f 34, en bankmannen f 3o per weck. Bij ziekte een uitkeering van twin tig weken van driekwart van het loon, een volle week vacantie en kindertoeslag voor ieder kind beneden den leeftijd van 14 jaar, aanvangende met het derde kind, van f 1 per week. Deze voorstellen, resultaat van bet ge meenschappelijk overleg der organisaties, vormen het definitieve aanbod der pa- troons-vereenigingen, waarop de arbeiders- delegaties vóór Maandag a.s. zullen ant woorden. Uit het textiel-conflici. Naar het einde der uitsluiti ng Naar aanleiding van een uitlating van den heer H. J. Blijdenstein tegen een re dacteur van do „Tel.", als zouden do fabric kanten geenszins togen nieuwe besprekin gen gekant zijn, maar zonder eenige ver plichtingen hunnerzijds, hebben de Chris telijke, R. K. en Moderne organisaties Za terdag een schrijven aan de werkgevers organisaties gezonden, waarin gezovd wordt: „Onze besturen gevoelen zich verplicht naar aanleiding van bovenaangehaalde verklaring, u te vragen, of deze zoo moet worden verstaan, dat uwe besturen bereid zijn, met onze besturen in onderhandeling te treden, gelijk zulks in andere bedrijven tusschen vertegenwoordigers der werkge vers en der arbeiders regel is. Mocht zulks het geval zijn, dan mcenen wij, d'at inderdaad een bespreking tus schen beide partijen nuttig zou kunnen wezen." Uit de bouwvakken. De uitslag van bet referendum, gehou den onder de leden van de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders is dat 90 pCt. van hen 2ich tegen do aanvaarding van de collectieve arbeidsovereenkomst hebben verklaard. De Rijksmiddelen. Volgens het overzicht van de opbrengst; der Middelen over de maand Februari '24 blijkt, dat deze f 33.878.107 bedroegen to gen f 35.915.105 gedurende Februari 1924. Sedert 1 Januari '1924 bedragen do ont vangsten f 69.843.370 tegen f 78.a<<j ~4 gedurende de twee eerste maanden van 1993 Ontslag gehuwde onderwijzeres. God. Stalen van Zuid-Holland Jfebben Ris- teren in openbare vergadering behandeld het beroep J. Klem-Veenstra te Schiedam 1 tegen raadsbesluit, waarbij appellante onge*

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1