Tuinbouw. Do groeivbenprijzen gaan Dog steeds naar boven. Dit. vooral omdat de voorraad tamelijk beperkt is en mede door de vraag naar onze groenten in Duitschland. Uien gaan b.v. weer tot f 8.60 per 100 K.G. Friesche peen tot f B. Roodo kool brengt tob f y.0.per 1000 K.G. op. Spruiten vinden gretig koopers tegen 44 ct. per K.G. Gele kool tot f 17. per 100. Do nog aanwezige winteraardap pelen worden verkocht f 7.50 tot f 8. per H.L. voor beste kwaliteit. Tulpen. De tulpen, Narcissen enz. la ten zich nu zeer goed trekken. De handel, yooral voor buitenland, is vlug en de prijzen hooger. Yoor sommige soorten worden ze nog steeds beter. Zoo brengen b.v. goede la Reine f 3.90 tot f 4.10, Mu- lillo f 7.308.—, Gele Prins f 5.50—6.05, Rose Gris de Lin f 5.70 tot i 5.85, Narcis- een gaan van f 5.— tut f 7.—. Poëticus Or- natus tot f 4.—. Het staat er voor, dat de trekkers dit seizoen goedo winst zullen maken. Geheel anders dan ook dan het er in het begin voor stond. NIEUWKOOP. Personalia. Heb hoofd der Christ-, ach ooi alhier, de heer M. Lablans, zal deze gemeente binnen enkele maanden verlaten en zich te 's-Gravenhage vestigen. Velen zullen hem noodo zien vertrekken. N000RDWIJK. „Utile Dulci" Donderdagavond gaf de onderaf d. van de St. Jozefsgezellen „Utile Dulci" in het Juvenaat een uitvoering voor donateurs en genpodigden.. Dat „U. D." er in geslaagd is een genotvollen avond te geven, kunnen we zonder voorbehoud ge tuigen, daar er recht hartelijk dezen avond is gelachen. Te precies half acht werd be gonnen en gaf de regisseur, de heer G. v. Zeist, vooraf een kleine uiteenzetting van het stuk „Napoleons horloge", blijspel in 8 bedrijven, wat wij zeer practisch ach ten, temeer daar zonder programma's werd gewerkt. Met. veel aandacht werd dit eoms komische stuk gevolgd en wij bewon derden het spel van den tmclen. Bart, met zijn combinatie-systeem, hetwelk in het geheele stuk voorkwam; ook de nieuwe huisknecht met zijn ongedwongen spel, le verde soms kluchtige momenten. De rol van neef Paul was eveneens in goede han den en deze vertolkte met zijn vriend Louis wel het lastigste doch een niet minder dankbaar gedeelte in dit stuk. De veld wachter had ook een mooie rol, doch maakte het soms wel eens te overdreven. Alls te zamen genomen, werd het etuk goed vertolkt, zoowel door de oudere spelers als door de nog jongo dilettanten- Na de pauze werd het stukje opgevoerd „Wie zal hem hebben", waarin twee schoon vaders een strijd voeren voor hnn doch ters om één en denzelfden schoonzoon, wat vaak vermakelijke scènes uitlokte. Dit stukje wsrd ongeveer geheel opgevoerd door de nog jonge krachten, waaruit blijkt dat „U. D." in bloei toeneemt en voor zeker reden van voortbestaan heeft. Na afloop dankte kap. Braakman de aanwezigen voor hun belangstelling en aandacht, de spelers voor hun spel, terwijl aan re bracht. Een mooi resultaat. Het batig saldo der onlangs gehouden liefdadigheidsuitvoering ten bate van „Hulp in de Huishouding' en „Rozeknop" is, ondanks allen tegenspoed, een schitterend succes geweest. Er kan aan de-ze mooie vereeniging van naastenliefde de som van f 285.worden afgedragen. Een woord van dank is dus zeker op z'n plaats aan do dames der t-ooneelvereeniging, den iheeren H. van Leeuwen en Kapel en aan alle Noordwijkers die door finaneieelen steun of door geschenken voor de tombola, tot dit succes hebben medegewerkt. Vooral de Rozeknop zelf heeft zeer veel gepres teerd door het vervaardigen van fijne hand werkjes en hebben reusachtig hun best ge daan. In dezen tijd zal'wel weer spoedig een of andere vereeniging van liefdadigheid op den bodem van de schatkist gekomen zijn, fen het zou ons dus niet vert/onderen, het damestooneelgezelschap weer spoedig op de planken te zien staan, om hun kra-chten te geven voor een nobel doel. OUD-ADE. Personalia. Onze plaatsgenoot Th. v. 0. Wereld behaalde deze week op de Vak school voor het Automobiel- en Motorbe- drijf te 's-Gravenhage een diploma als be wijs, dat hij met goed gevolg een cursus iheeft gevolgd als chauffeur en monteur. ROELOFARENDSVEEN. Personalia. Do heer A. Verhaar, brie venbesteller alhier, heeft met ingang van heden den dienst met pensioen verlaten. Na ongeveer 8-4 jaren in dienstbetrekking |te zijn geweest bij de Posterijen en Tele grafie, welke diensttijd hij steeds met groote opgewektheid en tot volle tevreden heid van zijn superieuren heeft verricht, gaat hij thans van zijn welverdiend pen sioen genieten. We hopen van ganscher harte, dat we hem nog vele jaren in de beste gezondheid in het genot van zijn pensioen gesteld mogen zien. Bloembollencultuur. Donderdagmid dag had een tweede verga-dering plaats Van de bloembollenkweekers. Er werd be sloten, dat er een centraal bestuur zouwor Üen ingesteld, hetwelk staande de vergade ring ook reeds plaats had, vertegenwoordi gend H.B.G., B.B.G. en Veilingkring. Het doel hiervan is te trachten meer belang stelling voor de cultuur te wekken en do bestuurswerkzaamheden te vereenvoudigen zulks evenwel met inachtneming van de zelfstandigheid van elke vereeniging af zonderlijk. Op de vergadering werd verder behan deld het tulpencontract, waarvan kan wor den medegedeeld, dat men unaniem voor feansluiting gevoelt. De hceren G. van de-r Meer Bz., J. J. van der Meer en N. Bakker Hz., werden benoemd tot lid van de Ten- toonstellings-commissie, welke zich zal be iasten met de werkzaamheden voor een collectief inzenden op de in 1925 te houden fctntoonstelling in Haarlem. Tenslotte werd besproken het houden i eener Groene Veiling in hef aanstaande voorjaar. Staande de vergadering werden reeds 270 bedden opgegeven. Voor verdere opgaven vervoego men zich bij J. de Jong, Secretaris van do Afdeeling Roolofarends- veen vaat B. B. C. Meisjeskond. Woensdagavond had in de St. Pancratiuszaal een vergadering plaats van den Meisjeshond. De presidente, mej. Rodewijk, opende de vergadering met den Christ, groet, waarna de notulen der vorige vergadering na lezing onveranderd werden vastgesteld. Vervolgens werd het jaarverslag over 1923 uitgebracht, hetwelk onder applaus er vergadering werd goed gekeurd. Hierna bracht de penningmees- teresse financieel verslag uit, waaruit bleek, dat er een batig slot was van onge veer f 30. Hierna werd een versje gedin gen. De presidente sprak vervolgens nog een opwekkend woord tot de leden om steeds de goede zaak, die de vereeniging voorstaat, met woord en daad te beharti gen. De Geestelijk Adv., het woord verkrij gende, sprak over de Drankbestrijding. Vervolgens brachten de dames Wesselman en Van Bijn eien aardige voordracht ten gehoore. Daarna had een verloting van drie prijzen plaats ondr do inzendsters van de beste opstellen over de rede, die de Geest. Adv. in de laatste vergadering had gehouden. De prijzen werden onder een toepasselijk woord uitgereikt. Aan het einde der vergadering had nog een collecte plaats ten bate van het H. Hart-monu- ment, welke f 1.50 opbracht. De presidente sloot de vergadering met een woord van dank aan de leden, met den Christ, groet. Stille Omgang. Donderdagavond ver gaderde wederom het bestuur van het ge nootschap „De Stille Omgang", met zijne leden, ten einde te heslissen over het in de vorige vergadering aangehouden punt hoe de pelgrims zich denken den tocht te maken naar Amsterdam, hetzij vanaf Roe lofarendsveen per trein naar Hoofddorp en van daaruit loopen, of per extra-trein De Voorz., de heer v. d. Meer, opende de bijeenkomst met den Christ, groet, heette alle aanwezigen van harte welkom en ver zocht den secretaris voorlezing der notu len, welke onveranderd werden goedge keurd. Door den secretaris werd verslag uitgebracht van het onderhoud dat hij en de penningmeester met de Spoorwegdirec tie te Utrecht heeft gehad over het laten rijden van een extra-trein naar Anister- am. Uit het ontvangen schrijven bleek, dat de tolale kosten per extra-trein vanaf Rijp wetering zullen bedragen f 574.20 en van af Roelofarendsveen f 522, voor welke be dragen het genootschap garant moet blij ven, indien het van het aanbod gebruik wenscht te maken. De secretaris bracht nog een woord van dank aan den heer Stationschef alhier voor zijn bereidwillig heid om alle gewenschte inlichtingen te ge ven, voor het doel noodig. Naar aanleiding van de mededeeling van den secretaris over het gaan per extra-trein ontspon zich een levendige discussie. Zeer velen waren voor een extra-trein, terwijl anderen liever __Vi)nafTTn.-i MO.r«1.1™loopeil. Zelfs was er in do vergadering een zoo'n enthousiaste voorstander voor loopen, dat hij het loopen beschouwde uit oogpunt van boetvaardigheid en verklaarde dat wan neer we met den trein gingen de pelgrims minder verdiensten zouden hebben dan voorheen. Het spijt ons echter te moeten verklaren dat we het met den geachten spreker niet eens zijn en wij zijn er vast van overtuigd dat wanneer door het in voeren van een extra trein het genootschap b.v. 20 personen meer mee krijgt dan wan neer men gaat loopen en de voorstanders van loopen willen een klein offertje bren gen om anderen, die niet kunnen loopen, ook in staat to stellen deel'te nemen aan den pelgrimstocht, zij, de loopers, meer verdiensten zullen vergaren voor den he mel dan wanneer zij toch gaan loopen. De Secretaris deelde als een zeer typeer end staaltje mede, dat hij onlangs een bespre king had met een geestelijk-directeur van het genootschap uit een der omliggende plaatsen en die verklaarde dat de devotie bij de pelgrims die met den trein waren gekomen veel grooler was dan van dege nen welke een verren afstand hadden ge maakt te voet. Do Voorz. maakte aan de discussies ten laatste een einde en bracht het voorstel in stemming, hetwelk werd aangenomen met 47 tegen 16 stemmen. Onder de 47 stammen waren er 20 van Leimuiden bij. De leden van het genoot schap zullen dezer dagen hij allen rond gaan, hetzij lid of niet-lid om u te bewer ken voor den extra-trein. We kopen, dat het genootschap vele nieuwe leden aan. moge werven voor dit schoone doel en dat do voorstanders van loopen uit oogpunt van Christelijke naastenliefde zullen tee kenen voor het gaan met den trein, want hoe grooter de deelname is hoe sterker het genootschap, hetgeen beteekent een grooter geloof voor de H. Eucharistie. Tot slot nog de mededeeling dat men zich bij de vol gende heer en correspondenten kan aan melden. Voor Roelofarendsveen bij de kee- ren van Ruiten, Kortekaas, v. d. Meer, Yolwater en van Diemen. (Men kan ook wachten totdat een der leden aan buis komt). Voor Rijpwetering M. W. Meyer. Voor Oud-Ade P. v. <L Ploeg. Voor Hoog- made P. Roerman en voor Leimuiden J. Koot. VOORSCHOTEN. St. Laurentius Harmonie V. S. N. 331ij- kens de ad r ver ten tie voorkomende in dit blad geeft de R. K. Harmonie „SU Lauren tius" alhier, Zondag. 2 Maart a.s., haar 3e uitvoering in het R. K. Vereenigingsgebouw. Zooals wij reeds hebben gehcord van den Voorz. bij de vorige uitvoering ia de kas dezer vereeniging niet al te goed* voorzien en zal men pogen door deze uitvoering de kaa be versterken. Tekens aehenkt men zich zelve een aangenamen avond van muziek en voordrachten, daar het bestuur der Har monie zich de medewerking verzekerd heeft van de bekende humoristen Van Velsen en Paardekooper uit Den Haag, die de lach spieren zeer «aker in beweging zullen bren gen. Men rekent dan ook op een volle zoaL WOERDEN. Uitvoering. *-> Zondag en Woensdag vierdo do R.-K. Volksbond zijn jaarlijk- scke stdchtingsfeest. Dit stichtingsfeest valt altijd in den Vastenavondtijd, waardoor do leden van den Volksbond gelegenheid hebben eens flink Vastenavond to vieren. Dit was het dan ook Zondag. Een groot getal ledein met hunne huisgenooten, was opgekomen om te genieten van de opvoe ring van bet groote Vagebondenspel: „Weer geknipt". Het was een heelo aanpak voor „Utile Dulci" om zoo'n veeloischend stuk op te voeren. Maar de activiteit dezer club, alsook haro goede krachten, stellen haar daartoe in staat. Vooral do kleino tooneelen als hier zijn,maken de opvoering zoo moeilijk. Ie en 5e bedrijf speelt in een gevangenis. Het tooneel stelt dan vooreen tweetal cellen en een wachtkamer. Zeer practisch was deze tooneelverdeeling inge richt en het geheel was prachtig afge werkt. Het 2e bedrijf speelt op do jaar markt te Grimmelsdorp. Dit bedrijf vooral bad een enorm succes. Het verplaatste ons nog weer eens op zoo'n echt oud-Holland- scke kermis. Een circus met clowns, een koekt ent enz., waren hier aanwezig. Het was een jolige boel. Een schitterend effect maakte hier de bonte menigte. Vroolijk huppelden de kinderen met de ouderen boeren en toeristen op het kermisplein. De kleinen vooral vermaakten zich er koste lijk. Het was him aan te zien dat zij gaar ne gebruik zouden maken van de heerlijke koeken die hier door den marktkoopman, voorgesteld door den heer Kelfkens, op •zoo'n echt humoristische wijze werd uit gestald. Het 3e bedrijf, spelend in het bosch, voorstellende jacht door de boeren op de boeven, waarbij vooral de costuums- verwisseling een groot lachsucces had. Het 4e bedrijf stelde voor de gevangenne ming in een café. Ook dit was een zeer aardig tooneel. Het slot speelde weer in de gevangenis, waar een. cjuasi-ontvliichting plaats vond. Het geheel was een dol ver makelijk stuk. Het publiek amuseerde zich kostelijk. „Utile Dulci", met haar ijverige regisseur, de heer v. d. Vüst, heeft zich bijzonder verdienstelijk gemaakt met deze opvoering. Er hoerschto den gebeelen avond dan ook in de zaal een vroolijke stemming. Het was echt vastenavondfeest voor onze bondsleden. En alhoewel het einde één uur kwam, was dit er zonder dat men er erg in had. In dezen tijd van ma laise en werkloosheid is een gepaste ont- spann-igvsavond voor onze hondsleden toch zeker wel op zijn plaats. Uit de stemming bleek dan ook dat bet zeer werd gewaar deerd. Wot a* wrtiiajj betref- uw willen we vooral vermelden tte Vagebonden, voorge steld door de keeren P. Stolwijk en G; Versluijs. Deze zeer moeilijke en groote rollen werden prachtig weergegeven; vooral Versluijs toonde een groote rolvast- beid en een medeleven met liet geheele spel. Ook de overige rollen waren in goede handen. Bij d'e nieuwelingen bespeurden we ook zeer goede krachten. Bij de markt en kermisbezoekers, was bet spel ook be schaafd en vrij; de kinderen, bijna alle zoontjes van bondsleden, maakten bier een aardig geheel. Wij twijfelen dan ook niet of a.s. Zondag, wanneer do uitvoering voor het publiek toegankelijk is, zullen ve len dit prachtige stuk willen bijwonen. Het is een bezoek overwaard, terwijl men hier dan ook tevens do Tooneelvereen. steunt; daar met een uitvoering als deze zeer groote kosten, gepaard gaan. SPORT OLYMPISCHE SPELEN. Propaganda voor 1924. In de jongste vergadering van de com missie, welke te Nijmegen gelden tracht bijeen te brengen voor uitzending van Ne- derlandsche sportlieden naar de Olympi sche Spelen te Parijs, is als datum voor den Nijmeegschen Sportdag definitief vast gesteld Zondag 16 Maart. De voetbalveree- niging „Quick" heeft belangeloos haar terrein ter beschikking van het^Comité ge steld. De volgende takken van sport zullen worden gedemonstreerd: voetbal, hockey, korfbal, athletiek, wielrennen en paard rijden. Gymnastiek, boksen en worstelen zijn, mede in verband met de temperatuur in Maart, van het programma voor dezen middag afgevoerd. Getracht zal worden voor deze takken van sport een propagan- da-avond in een zaal in te richten. Ruiters. De volgende officieren zullen worden uitgezonden om deel te nemen aan de Olym pische Spelen (Hippische spelen), die te Parijs gehouden zullen worden, t.w. 1ste luit. Pahud de Montanges, met Jonny Walker; 1ste luit. van der Voort van Zijp met Silver Piece; 1ste luit. Colenbrander, met Brotherd to-Bank; 1ste luit. De Kruyff met Addie; 1ste luit. Knel, met Gertie. Voorts komen nog in aanmerking, doch dit is nog niet definitief vastgesteld: 1ste luit. baron Van Voorst tot Voorst met En Toch; kapt. De Kruww met Electra; 1ste luit. Do Marees van Swinderen met de Kikker RECHTZAKEN Ontoerekenbaar. Donderdag stond voor het gerechtshof te Arnhem terecht een amid nit Meteren, lid van den gemeenteraad van Geldermal- Ben, wegens beleediging van den burge meester dezer gemeente. Meermalen had de bekl. in zijn woon plaats personen beleedigd en in den ge meenteraad van Geldermalson heeft hij den: burgemeester verweten dat dezo f 1400 verduisterd zou hebben ten nadeele van do gemeente. Later zeu hij* in de raadszit ting hebben uitgeroepen: De burgemeester heeft om zijn vriendjes te redden een valsch proces-verbaal opgemaakt, en dat noemen ze nu recht I Voor deze feiten is bekl. door do recht bank te Tiel veroordeeld tot een week en twee weken gevangenisstraf. Van dit von nis ging hij in beroep. Hoewel do beklaagde zich hiertegen eerst sterk verzette, is een onderzoek in gesteld door een deskundige, dr. J. G. Schnitzler te Arnhem, naar diens geestver mogens. Deze bracht hieromtrent heden rapport uit. De deskundige verklaarde, dat er geen twijfel mogelijk is, of do beklaagdo lijdt aan querulanten-waanzin Volgens den deskundige had do politiek den beklaagde op geheel verkeerde banen gevoerd. Do man die een huisgezin met 21 kinderen had en er daarvan in den griep- tijd zeer velen verloer, had zich moeten houden aan zijn amidswerk. Toen beklaagde in de rechtszaal werd binnengeleid en do president hem mede deelde dat de deskundige hem als ontoe rekenbaar beschouwde, antwoordde hij, aldus de „Tel:": „Ik vermoed dat ik leef, zooals ik behoor te levem" Op de raadgeving van den president om zicli niet meer met do politiek bezig te houden, antwoordde beklaagdeDo hee- ren in Geldermalsen hebben mij in den Raad gekregen, dus zijn ze allemaal idioot. De President; Het is jammer dat u zich zoo gedraagt. Beklaagde: Niks niet jammer! President: Als u van de politiek afzie^ zal het Hof wellicht een streep door deze zaak halen. De beklaagde: Absoluut geen streep door te halen! De advocaat-generaal, mr. Cnopius wees er op dat bij liet opleggen van voorwaar delijke straf, de bekl. toch zijn te@snwoor- dige gedragslijn zeu volgen en niet de voorwaarden zou nakomen, zoodat bij als bij een gewone veroordeeling in de gevan genis zo-u terecht komen. Tenzij beid. wil de beloven dat bij zich zou beteren, eisch- te spreker plaatsing in een krankzinnigen gesticht voor ten hoogste één jaar met ontslag van rechtsvervolging. De beklaagde verklaarde daarop, dat hij dezen eisch verwacht had. Hij be schouwde dit voor hem als e>en eer en wilde zich niet onderwerpen. Hij dacht er niet aan om van zijn raadslidmaatschap af te zien en zou zich blijven gedragen als tot dusver. In de tweede beleedigingszaak tegen den beklaagde deed de advocaatr-generaal den zelfden eisch, waarop de bekl. zeido dat drie personen getracht hebben om liem on schadelijk te maken door een meineed af de leggen. Uitspraak over 8 dagen. FfllLLISSEBBEHTEBI Uitgesproken: J. Broker, graanhandelaar te Haas trecht; Cur. mr. B. Rensma., Gouda. M. Nieburg handelaar in granen. R e e u- wij'k; cur. mr. H. P. C. M. de Witt, Wij nen, Goudau C. J. Witzenburg, aannemer te Zoe- terwoude; cru*, mr. J. J. Schokking. G. Couperus, wed. H. M. Mak, zonder beroep te Bodegraven; cur. mr. H. B. de Brueys Taek, Bilthoven. Opgeheven: G. Th. W. Waterreus, ondernemer van be grafenissen. als hoofd van de Rotterda-m- seli© Begrafenisvereeniging onder de zin spreuk Geloof, Hoop en Liefde, wonende te Rotterdam. ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Alkemade, Februari 1924. Geachte Redactie. Vergun mij een klein plaatsje in uw veelgelezen blad. De Veender- en Lijkerpolder B. de B. is voornemens een watermachme aan te schaffen. Ik vraag daar even uw aandacht voor en wel voor dit: Is het nu zoo dringend noodig daartoe over te gaan? Hebben we niet twee in uitstekenden staat verkeeren- de watermolens, die uitstekend bediend worden door de molenaars, welke families bij den polder al meer dan 100 jaar bo- kend zijn om hun activiteit als molenaar? Het is toch bekend, dat zij zich niet ont zien om meDigen nacht, als het water iets te hoog is, te malen. Een ieder schreeuwt thans: bezuinigen. Ik geloof, dat dit geen bezuinigen is, wanneer er een waterma- chino komt. Wanneer was bet water (in bet afgeloopeii jaar met zooveeel regen) nu to boog? Is bet te doen om het water lager te hebben dan het peil aangeeft, dan komt men in gevaar, dat dit voor velen groote gebouwen veel schade zal doen aan 't hei werk. De polderlasten worden bezwaard, en ik geloof, dat dit ons niet ten beste voorkomt, gezien de werkloosheid. Bijna alle gemeenten zitten tot do ooren in de schulden. Moeten wij nu nog meehelpen doen om de schulden van den polder te vergrooten? Ik geloof niet, dat dit op onzen weg ligt. Of indien 't door en kele opgedrongen wordt, wèl een machine te plaatsen, laat dan aan bet scheprad van oen der molens een motor plaatsen, gelijk het polderbestuur van den Lisserpolder gedaan heeft, die heeft slechts enkele uren verleden jaar dienst gedaaii. Indien we nog eens zoo'n tijd beleven als in de oorlogsjaren, wat zullen we dan ons verbeugen nog zulke windmolen? te bezitten. Want vergeet niet: om een ma chine te laten werken, hebben wij het bui tenland noodig en wanneer die ons dit nu verschaft, dan loopt het water niet mee zooals nu, maar dan loopt het vanzelf ovpÏ do dijken in het buitenwater. Is het ook bekend, dat in do maand Oct do Vriessckoopschepolder aan stroom J' genhonderd gulden betaald heeft? IJ dankzeggend voor do verleende plaats- ruimte. KERKNIEUWS Onderscheiding Dr. Knebel. Naar wij vernemen, beeft het Z. H. Paua Pius XI behaagd,, den bekenden dr. Knebel Miklós, leider van do hulpactie voor dc be hoeftige Hcmgaarsche kinderen hier te lan de, te 'benoemen, tot geheim-kamerheer van Zijne Heiligheid. Land» en Tuinhoam Weer boter naar Duitschland. Deze week zijn te Dinxperlo groote par. tijen boter via. bet grenskantoor naar Duitschland verbonden hetwelk sedert 1915 niet 'heeft plaats .gehad. STATEBMSEMERAflLj TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Kort Verslag. Aan dte orde is de stemming over de af schaffing van het Kort Verslag. Het voorstel-Duys (opheffing 16 in plaats van 1 April) wordt verworpen met 40 tegen 21 stemmen. Het voorstel tot afschaffing van hel Kort Verslag wordt aangenomen met 55 tegen 16 stemmen. Tegen de heeren Stulemeyer, IJzerman, van. Ravesteyn, Brautigam, Snoeck Heu- kemans, Heemstra, v. d. Bilt, Gerhard, de Vries-Bruins, Zadelhoff, Alberda, pard, Duys, van Dorp, J. Ter Laan, Groe- neweg. Staats begrooting voor 1924. Hoofdstuk II (Hooge Colleges van Staat). Hoofdstuk VIIA en XII worden goed gekeurd evenals de Wet op de Middelen. Hoofdstuk V A (Onderwijs). Aan de orde is Hoofdstuk Va (Onder wijs) der Staatsbegrooting voor '1924. Do Voorzitter stelt voor de kwesl van de verbooging van den toelatingsleeftijd en van het 7o leerjaar hierbij niet te be handelen. De heer Schaper (S.D.) meent dat bet niet mogelijk is dezo onderwerpen ge heel te laten rusten. De Voorzitter zegt dat in trekken deze punten mogen worden aan geroerd, maar dat men niet in détails iuot! treden. rfm De heer Gerhardt (S.D.) zegt het hem oprecht leed doet tegen zen Minister te moeten spreken. De kosten-vraag bij het onderwijs is niet een salaris-vraagstuk, gelijk de Mi nister het dikwijls wil voorstellen. Het ver baast spr. dat de Minister dit doet, wanl deze bewindsman vergeet dat vroeger het budget veel lager was omdat de gemeentel veel meer betaalden. In werkelijkheid zijn de kosten van het onderwijs niet boven matig gestegen. Het is dus onbillijk 01a speciaal op 'het onderwijs te bezuinigen. De Minister zet voorop dat bij aan den bloei van liet onderwijs zoo min mogelijt schade wil berokkenen, en tevens aan da grondwettelijk vastgelegde gelijkheid lei opzichte van openbare kassen van open baar 011 bijzonder onderwijs in geen enkef opzicht wil raken. Hier is dus eerst de be- zuinigings-minister aan het woord en daar n<a do rechtscbe.partij-man; die niet rit raken aan de pacificatie. Wat de venhooging van den aanvangs- leeftijd betreft wijst spr. er op dat de Leer plicht pas aanvangt bij het zevende jaar. Echter heeft 80 pet. der kinderen reeds op zesjarigen leeftijd zdjn komst op school ge^ maakt. De leeftijd van 7 jaar is in do Leer plichtwet gesteld in de gedachte dat er an der onderwijs zou zijn tot het 7e jaar- De Bcwaarschooiwet is ingetrokken en juist dezo had moeten mogelijk maken wat de Minister thans doet uit hezuiiiigingsover- overweging. (De Voorzitter verzoekt den spreker herhaaldelijk zich in algemeene trekken met alleen onderwijs bezig te houden en niet in details te treden). De heer Gerhard (S.D.) meent dat dit punit zoo alles overheerscht dat daar mede het gansche beleid van den Minis ter samenhangt. De invoering van goedkoopo onderwijs krachten voor de lagere klasse keurt spr. af. Het stopzetten van het nijverhendson- derwijs acht spr. eveneens een zeer ernstig tekort. Het gansche onderwijs wordt op deze wijze uit elkaar gerukt. Aan de pacificatie wil spr. niet tornen, van 1911—1919 nam het aantal scholen per jaar toe met 75; van 192CH-1923 me- 232. Het aantal onderwijzers is daardooi enorm gestegen, hetgeen een gevolg is van de pacificatie. Spr. had willen meewerken aan bezu inigingen, mits deze later konden wor e hersteld en mits de verspilling, die gevolg is der pacificatie, ook was getrot Do heer Ketelaar (V.D it oak® teleurgesteld over do bezuinigingen, alle de vitale belangen van het ondei raken. Het voorbereidend Hooger en nii dedbaar Onderwijs wordt ondermijnd, houw van scholen worcU stopgezet, ter de groote steden zich uitbreiden, singen van den Minister spreken e tegen; Koninklijke besluiten worden trokken. Aan, het departement^ licoi^ niet genoeg kennis van het vollo leve daardoor krijgen wij allerlei zcmd-M beslissingen. Er wordt niet voldoen a -

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 8