30 Jaargang. ©Ö^IDERDAfS 21 FEBRUAPB 1024 A"o. 4338 3)e £eidboke Qowtmü teABONNEMENTSPRIJSbedrasgt bij vooruiibetallng or Leiden 19 cent per week I 2.50 per kwartaal, is onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, franco per post 1 2.95 per kwartaal, jet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnes ver- rrijsbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- itbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct-, met Geïllustreerd rsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTiE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewona adverlentiëri 30 cenl per regeb Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine adverlentiën. van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. Qil nummer bestaat eit tares aden. „Medezeggenschap." Wij wezen er gisteren op, dat men het begrip medezeggenschap der arbeiders in /het bedrijf al te zeer naar de hoogte kan kpvoeren" idealistisch en utopistisch, Maar ongeveer terzelfder tijd als wij Mit schreven sprak de leider van den Vrij heidsbond in do Tweede Kamer, do heer /Dresselliuys, ook over medezeggenschap fler arbeiders en zeidc, dat do Vrij heidsbond daar voor is V Wij zijn voor overleg en samenwerking jbsscben werkgevers en werknemers, ver klaarde de heer Dresselhuys. De voorzitter van den Vrijheidsbond Wöüsckte niet terug te gaan tot do „vrij heid" van het Manchester-liheralisme, dat de Tweede Kamer zijn vertegenwoor diging vindt in mej. Van Dorp. Maar, waarin dan wel het overleg en Öe samenwerking, door den Vrijheidshond fzoo vurig begeerd zullen moeten be slaan, we kregen het niet te hooren. De Katholieke afgevaardigde Kuiper mocht ^hierbij terecht vragen, of hetgeen zich momenteel in Twente afspeelt een 'staaltje is van de „gezonde liberale ge dachte", waaraan we zoozeer bejhoefta gouden hebben volgens den heer Dressel huys. Ook deed wat de heer D. in het mid- fflen bracht het vermoeden rijzen, dat i't overleg en de samenwerking uitslui tend worden verlangd om tot verlaging ider productiekosten te geraken door werk- .lijd-verlengmg. Men mag bij Vrijheidsbondsche welwil lendheid voor cn toenadering tot do niet- bezitten'de klasse wel een klein beetje "achterdochtig zijn. Daar is reden voor. gUiTESILAÜS I. r> Duitschland. De rijksdag weer bijeen. Ve.rzet tegen de nood- t verordeningen. F Voordat de rijksdag na een vacant ie ffan meer dan twee maanden gister weer voor het eerst is bijeengekomen, hebben jdo verschillende fracties besprekingen ge poerd over de houding, die zij zullen aan nemen (en aanzien van de noodverordenin gen, welke de regeering in dien tusschen- ijijd op grond van de machtigingswet heeft jiitgevaardigd. 4 De sociaal-democratische fractie heeft besloten een voorstel te doen tegen de al- 'gemeene valorisatie van hypotheken en tegen de huurbelasting, niettegenstaande de regeering zich verzet tegen iedere wij- fcigtug van de door haar noodzakelijk ge hechte fiscale noodverordeningen. ft Dreigende staking te Hamburg. f- Do arbeiders op de HamhargSche scheepswerven hebben een loonsverhooging ijvan 45 tot 60 pfenning gevraagd. Deze {Vordering werd door de patroons van de i&and gewezen, maar dezen verklaarden ^zich lot onderhandelen bereid, zoo de ar beidsduur iels verlengd werd. Dit voorstel %iverd door do werknemers verworpen, 'Waarop dezen in een talrijk bezochte ver gadering het besluit namen het werk neer jte leggen. i I O, k\ Op reis door het bezette gebied. )- Socialisten „eingesperr t". Maandag j.L, aldus meldt de „Vor- V tyarts", reisde con internationaal geztel- ïchap van socialisten, uit Luxemburg ko- jjhttud, door het bezette gebied. Onder hen ^bevonden zich o.a. de Duitscher Crispien do Oostenrijker dr. Otto Bauer. Zij ■teisden met een trein van de regie en on derhielden zich met elkaar, niet lettend ©P een burger, die hun gesprekken met JToote aandacht volgde. In Trier vroeg de wurger den sociaal-democraten, him pas- «en te (oonen en maakte zichzelf desge vraagd bekend als een detective der Fran- Gcho militaire autoriteiten. In Coblenz aangekomen, werd het geheele gezelschap gearresteerd. Eerst na eenige uren weiden socialisten weer vrijgelaten. Frankrijk. Een politieke moordaanslag te Parijs. luitenant van Mussolini in Frankrijk vermoord. *Wvizi, de algemeen secretaris van ascisten in Frankrijk, de luitenant van -ftiüf3? dus> gisteravond omstreeks 10 |L/ terwijl hij dineerde ineien Itoliaansch JPari'^a11^ Van de gTO°'9 boulevards te J np r een kellner neergeschoten. Jp hr^8 bopeloozen toestond naar een Ik geDracht en heeft twee ko- tI, 1 hoofd" ^hner, die onmiddellijk gearresteerd werd, was eerst 's morgens in het restau rant in dienst gekomen. Men vermoedt met een Italiaansch communist te doen te hebben. Bonservizi was te Parijs hoofd redacteur van het Italiaansch blad „l'Italie nouvelle". Deze politieke aanslag wekt natuurlijk groot opzien. Het vergaan van de „Dixmuda". Een collectieve, geen persoon- lijko verantwoorde lijkhcid. Het rapport van de enquête-commissie inzake het verlies van het luchtschip „Dix mude" is gister gepubliceerd. Do eenstem mige conclusie der commissie is, dat de gesignaleerde collectieve verantwoordelijk heid niet dient te worden vervolgd, en dat geen enkele particuliere verantwoordelijk heid zou kunnen worden vastgestelde Engeland. Do havenstaking. Solidariteitsstakingon. De leiders van de vakgroep-transport arbeiders te 'land hebben in een gister avond gehouden vergadering besloten het door den Nationalen Bond van Transport arbeiders ingesteldo stakingscomité' te ver zoeken, terstond een werkstaking voor de transportarbeiders te land af te kondigen. Dit is een ernstige uitbreiding van de slaking. waardoor ook de voerlieden er bij worden betrokken, terwijl ook het goe derenvervoer per spoor er door zal wor den stilgelegd. Gister zijn in het Oosten van Londen twee druk-bezochte vergaderingen van z.g. „blauwe" (leden van den Algemeenen Bond van Stuwadoors, Lichterlieden en Havenarbeiders) gehouden. In deze ver gaderingen werd besloten, heden even eens het werk neer te leggen. Een gister in het Noorden van Londen uitgebroken plaatselijke staking van auto- bushestuurdevs heeft niets met den strijd der havenarbeiders te maken, maar be treft de invoering van een nieuwo -dienst regeling, waartegen het personeel zich verzet. Een gunstige wending. Ofschoon niets met zekerheid omtrent de verdere ontwikkeling der gebeurtenis sen kan worden voorspeld, aldus werd gisteravond gemeld, staat het toch vast, dat -een wending is ingetreden in de sta kingssituatie. Het hof van onderzoek werd gister plot seling verdaagd tot hedenmiddag in ver hand met het feit, dat de werkgevers een geheime bijeenkomst in de kamer van scheepvaart zouden hebben belegd, tenein de met een aanbod voor den dag te komen, op grond waarvan de onderhandelingen zouden kunnen worden hervat. Naar de „Evening Standard" verneemt is het zeer wel mogelijk, dat directe be sprekingen met de vakvereeniging onmid dellijk weder zullen worden aangeknoopt, waarbij de kansen op een vergelijk gun stig zouden staan. Volgens een gisteravond ingekomen be richt hebben de werkgevers telefonisch een belangrijk aanbod aan Bovin gedaan. De ze ontving het aanbod, terwijl hij aan een bijeenkomst van het stakingscomité deel nam. Hij beloofde het aan het comité voor to leggen en den werkgevers gisteravond om 9 uur een antwoord te doen toekomen. Dit i3 klaarblijkelijk de reden, waarom de patroons thans opnieuw zijn bijeen gekomen. HET CONFLICT OPGELOST. Vannacht overeenstemming bereikt.. Gisteravond laat besloten de werkgevers, met de stemmen van de werkgevers uit Liverpool tegen toe te stemmen in een loonsverhooging van 2 shilling. Door dit besluit der werkgevers zijn de gisteren begonnen werkzaamheden van den door de regeering ingestelden raad van onder zoek plotseling afgebroken. De krachtige houding der regeering en het instellen van dezen raad hebben veel bijgedragen tot het spoedig einde van het conflict. De werk zaamheden worden zoo spoedig mogelijk hervat. Naar alle havens is telegrafisch mededeeling gedaan, dat nog heden het werk weer zal worden hervat en dat tegen het einde der week de toestand weer nor- maal zal zijn. i-*~~ Hongarije. De val der Hongaarsche kroon. T Twee ministers afgetreden. In de plenaire zitting van de Nationale Vergadering, evenals in de commissie voor financietele aangelegenheden, werd do minister van Financiën Kalloy tijdens de bespreking van de maatregelen tot be scherming van de kroon door alle opposi tiepartijen hevig aangevallen. Later viel ook de regeringspartij den minister aan en eischte zijn aftreden. Des na oen conferentie met graaf Bethlen en den minister van Bui- tenlandsche Zaken Daruvary, is de mi nister van Financiën Kalloy afgetreden. Graaf Bethlen heeft onmiddellijk de fi- nancieele aangelegenheden opgedragen aan den minister van Handel. Do economische toestand is zeer ge schokt. De regeering tracht door voorloo- pige maatregelen den toestand meester te worden. Ook de minister van Justitie, Nagy, heeft officieel zijn ontslag aangevraagd. De positie van Nagy was onhoudbaar ge worden door zijn houding tegenover de leeningspolitiek van Bethlen. De oppositie wil thans Bethlen houden aan zijn solidariteitsverklaring met alle ministers en eischt het aftreden van do geheele regeering. Rusland. De opstanden tegen de Sovjets. Verdere uitbreiding? Naar het persagentschap Rador meldt, zou blijkens berichten uit welingelichte Russische bron de opstand, die in Rus land is uitgebroken, onder de boerenorga- nisaties veld hebben j^ewonnen. Dezo iaat- sten zouden thans do macht in handen hebben in Zuid- en Oost-Siberië en Mid den-Rusland. De bevolking zou toebereid selen treffen tot de omverwerping van het heerschende régime. Vorige week, zoo meldt dezelfde dienst, zijn ernstige onlusten in de buurt van Moskou uitgebroken, waarbij tevens po groms voorvielen, die echter door het Roodo Leger zijn onderdrukt. De boeren weigeren zich aan den mili tairen dienst te onderwerpen. Te Odessa namen de onlusten grootel afmetingen aan. Do opstandelingen steken do winkels in de steden in brand. „S. S. S. R." inplaats van „Rusland". Volgens de Duitsche bladen zou het Russische Commissariaat voor Buiten-^ landsche Aangelegenheden aan alle diplo matieke vertegen woord "Tts te Moskou officieel hebben verzocht, den naam „Rus land" te vervangen door „Bond der Socia listische Sovjet-Republieken", kortweg aan geduid door de (Russische) voorletters: S. S. S. R. Amerika. De strijd in Mexico. In een hinderlaag. Naar uit Vera Cruz gemeld wordt, zou de generaal der Mexicaansche bondstroe- pen, Topet, nabij Puerto Blanco met 2000 man in een hinderlaag zijn gevallen en zware verliezen hebben geleden. Een offensief. De opmarsch der regeeringstroepen tegen de 1200 rebellen, die in het Noorde lijk deel der provincie Vera Cruz ope- reeren, is volgens het ministerie van Oor log gisteren begonnen.. Er nemen 6000 man aan deel. Een bloedbad op de Phïlipoïjrsen. 9 Politiemannen en 35 fanatici gedood. Bij een gevecht te Balana in de provin cie Augusta op de Philippijnen zijn 9 politie-ambtenaren en 35 godsdienstfana tici gedood. BiHÜBEMLJtaSD >i-i DE TWEEDE KAMER EN DE RIJWIELBELASTING. 'J „Het paard der democratie" De bezwaren tegen de heffing. Verschenen is 'het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer in zake de voorgestelde hef fing van een belasting op rijwielen. Verschillende leden voerden ernstige be zwaren tegen dit wetsontwerp aan. Zij merkten op, dat enkele jaren geleden het rijwiel als grondslag voor de Personeele be lasting is vervallen cn dat ter goedmaking van de daardoor veroorzaakte derving van inkomsten de belasting naar den grondslag huurwaarde werd verhoogd. Naar hun mee ning behoort een belasting, die is afge schaft, niet na zoo korten tijd opnieuw te worden ingevoerd. Daartegen bestaat te meer bezwaar, omdat, door deze belasting groote belangen worden aangetast. Het rij wiel wordt te recht geloemd „het paard van de democratie". De arbdiders worden er door in de gelegenheid gesteld buiten do steden te wonen. Het is dan ook voor tal van personen oen onontbeerlijk vervoer middel geworden; vooral op het platteland is het voor vele arbeiders, die op grooten afstand van hun werk wonen', en voor kleine boeren onmisbaar. Aan deze belasting is voorts het bezwaar verbonden, dat geen rekening wordt ge houden met draagkracht. Bovendien werd opgemerkt, dat het be drag der belasting ook te hoog is in ver houding tot- de waarde van het rijwiel; vele rijwielen worden voor f 30 aangeschaft. Men zou er geen bezwaar tegen hébben, indien alleen rijwielen, die ter ontspanning worden gebezigd, werden belast. Andere leden verklaarden in de tegen woordige tijdsomstandigheden met een be lasting op rijwielen te kunnen medegaan. Het werd o. a. billijk geacht, dat de rijwiel houders eenige vergoeding aan 'het Rijk be talen voor de kosten, aan de rijwielpaden besteed. Mocht binnen eenigen tijd een be lasting op automobielen en andere motor rijtuigen wegens het gebruik van de wegen worden ingevoerd, dan zal het gevolg van de onderhavige heffing kunnen zijn dat de rijwielen niet voor een dergelijke belasting in aanmerking worden gebracht. Sommige leden zouden tegen de voorga stelde belasting geen bezwaar hebben, in dien daarbij tevens een zekere progressie werd voorgesteld. Naar hun meening zou dit het best kunnen geschieden door deze heffing te incorporeeron bij een andere reeds bestaande belasting. Do houders van rijwielen zouden naar hun inkomen kunnen worden verdeeld in twee klassen, waarvoor de heffing dan onderscheidenlijk f 6.— en f 1.50 zou kunnen bedragen. Wellicht zou de opbrengst da-n nog hooger zijn dan bij het voorgestelde tarief. Enkele leden, die met het denkbeeld van progressie in beginsel instemden, zouden dit slechts in het wetsontwerp willen zien opgenomen, indien de perceptiekosten daar- door niet te zeer zouden kunnen worden vermeerderd. Zij wenschten daarover het oordeel der Regeerin.g to vernemen. Gevraagd werd, om de totstandkoming van. dit wetsontwerp ten gevolge zal heb ben. dat de Provinciale Staten de bevoegd heid verliezen om weggeld te heffen van rijwielen, waarmede van de provinciale wegen wordt gebruik gemaakt, zooals in de provincie Noord-Brabant geschiedt. Tevens weid nog de vraag gesteld, of voor de uitvoering van dit wetsontwerp nieuw personeel zal moeten worden aangesteld. Koninklijke Besluiten. Posterijen en Telegrafie. Bij K. B. zijn benoemd: tot directeur van hot post- en telegraafkantoor te Tenlo, P. Klaasen. thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Tiel; tot directeur van het postkantoor te 's-Hertogenbosch P. C. van der "Veer, thans directeur van het post kantoor te Goes; tot directeur van het tele graafkantoor te Zwolle A. Jonas, thans hoofdcommies der telegrafie; tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Heeren veen A. I. J. Schmalhausen, thans direc teur van het post- en telegraafkantoor te Naaldwijk; en de directeur van liet post- en telegraaf kantoor te Helmond B. J. E. ten Brink eer vol van zijn tegenwoordig beheer ontheven, zullende hij tijdelijk met andere werkzaam heden worden belast. Notariaat. Bij K. B. zijn benoemd tot notaris binnen het arrondissement: 1. 's Hertogenbosch, ter standplaats de gemeente Lith. H. B. J. Lee mans, candidaat-nolaris, te Roosendaal; 2. Leeuwarden, ter standplaats Gorredijk. ge meente Opsterland, J. van der Sluis, candi- daat-notaris, te Gorredijk; 3. Groningen, ter standplaats de gemeente Groningen, H. A. Buisman candiooat-n o t» ris, te Leiden. De portvrijdom voor Kerkgenootschappen. Geon wijziging in dc bestaande regeling te wachten. Do Haagsclio redacteur van de „Msbd." schrijft: Wij hebben goeden grond om aan te ne men. dat er geen wijziging in de thans be slaande regeling van don portvrijdom voor Kerkgenootschappen is to verwachten. Melklcvering aan Duitschland. 75000 liter per dag voor de maand klaart. De Haagscho redacteur van do „Msbd." meldt: Gisteren is to Den Haag onderhandeld over oen nieuwo overeenkomst inzako do melklevering aan Duitschland. Zooals ge meld, waren partijen van Nederlandsche zijde: do Alg. Ned. Zuivelbond en do Ver- eeniging voor Zuivelindustrie en melkhy- giënie, en van Duitsche zijde: de Veremig- te Milchversorgungen fiir das Rhein— Weslfalisches Indutsriebezirk und Nach- bare-gehitte te Essen. Naar wij vernomen zijn de zaken tot al ler genoegen geregeld en is een overeen komst gesloten, waarbij voor do maand Maart gemiddeld minstens 75.000 liter melk per dag aan Duitschland zal worden geleverd. Zeer waarschijnlijk zal ook in April melk door Duitschland worden afgenomen doch voor die maand is nog geen defini tieve overeenkomst getroffen. Werkloosheid en belasting-Inning. Hot R. K. Vakbureau wendt zich tot den minister. Het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie heeft de aandacht van den Minister van Fi- MET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De havenstaking in Engeland Is opga* heven. Gisteravond laat hebben de werk* gevers de gevraagde loonsverhooging too* gestaan. Het werk wordt heden hervat. Ministercrisis in Hongarije. De opstanden in Rusland zouden zich voortdurend uitbreiden. Een bloedbad op de Philippijnen De Egyptische regeering heeft het con tract met Carter aangaande do onderzoe kingen in de graftombe van Toetankhamen als verbroken beschouwd. (Wetenschap). BINNENLAND. Het voorloopig verslag van de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot invoe ring van oen rijwielbelasting. De onderhandelingen in het houtbedrijf en in het stucadcorshedriif (2de blad). OMGEVING. De annexatie-kwestie in den gemeente raad van Sfempwijk. nanciën erop gevestigd, dab de wijze, waar op in sommige gemeenten de belastinggel den worden geind, ertoe leidt, dat personen, die gedurende kortoren of lntigeren tijd door werkloosheid werden getroffen, na. bekomen van arbeid, opnieuw in ernstige moeilijkhe den worden gebracht. Het Bureau wijst erop dat de door werkloosheid getroffen arbeider gedurende de periode, dat hij zonder ver diensten is, in de grootste financieele raoei- lij'fcheden verkeert. Vooral van den gehuw den arbeider wordt dan alle overleg en krachtsinspanning gevraagd, om te voorko men, dat zijn gezin voor langen tijd aan ar moede ten prooi blijft. Ook na het verkrijgen van arbeid doen zich nog lang de gevolgen van de werkloos heid in het gezin gevoelen. Uit de aan het Bureau verstrekte gege vens blijkt, dat vaak vanwege de admini stratie der belastingen beslag wordt gelegd op een niet onbeduidend deel van het ar beidsloon, zoodra de voorheen werklooze ar beid beeft kunnen aanvaarden. Gezinnen, die geruimen tijd terdege de gevolgen der werkloosheid hebben ondervonden worden nadat het eenmaal aan het hoofd des ge- zins gelukt is aan den arbeid te gaan door het inhouden van aanmerkelijke bedra gen opnieuw op een zware proef gesteld, ter wijl de mogelijkheid, om den achterstand die door de werkloosheid in het gezin ont stond, geleidelijk eenigermate in te halen, wordt ontnomen. Het is daarom, dat het Bureau den Minis-, ter verzoekt den inspecteurs in overweging to willen geven, "bij de inning der belastin gen met de moeilijke omstandigheden der voorheen door werkloosheid getroffen gezin nen ernstig rekening te willen houden, door ofwel het tijdstip van de inning der belas tinggelden te verschuiven, ofwel de weke lijks to innen bedragen zoodanig te verla gen, dat redelijkerwijze kan worden aange nomen, dat bedoelde gezinnen niet al te zeer worden getroffen. Herziening Indische Taricfwct. Ingediend is een wetsontwerp der par- tieële herziening der Indische tariefwet.- Meerdere ontvangst geraamd op ongeveer 1.7 millioen 'sjaars. Treedt ze 1 Mei a.s. in werking, dan brengt zij in dit jaar nog f 1.13 millioen in do Indische schatkist. Een gedenkzuil voor Wilson fe Den Haag? Bij een rede, die hij Maandag ter huldi ging wan Wilson's nagedachtenis heeft uitgesproken in het Palaco Theatre te New-York, heeft do vroegere Amerikaan- scho gezant te Rome, Robert Underwood Johnson, het plan geopperd om ter her innering aan Wilson gedenkzuilen op to richten to Den Haag cn Genève. Dc verklaring, waarbij ten aanzien van de gemeente Amsterdam i3 verklaard, dat het tegenwoordige huurpeil der woningen, waarop do Huurcommissiewet van toepas sing is, eene van de artt. 1 en 3 dier wet af- wijkendo regeling vordert, is met ingang van 1 Mei a.r,. ingetrokken. Do gewone audiëntie van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, zal op Donderdag 21 Februari e.k. niet doorgaan. De audiëntie van den minister van Ar beid, zal op Donderdag 21 Februari 1921 niet plaats 'hebben. STATEN-QENERAAL EERSTE KAMEL. Vorgadcrang van Vsloren. Goedgekeurd worden cmgo wetsont werpen, o. a.: Naturalisatie F. N. Alexander cn U anderen.: Naturalisatie P. H. Basten eü

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1