15e Jaargang. DINSDAG 19 FEBRUARI 1924 No. 4387 Sfe Scicbdie Sou/tornt PeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de AbonntPs ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd gnndagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: G0wone adverientBën 30 cent per regel* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt liet j: dubbele van het tarief berekend. Kleine adverienliën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of/gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 9 0.50. Dit lladen. nummer bestaat uit twee 7 Een royaal gebaar. Wij verwijzen naar een stukje uit „De Volkskrant", dat wij hebben opgenomen Ijn do rubriek uit „De Pers" (tweedeblad). Terecht wordt daarin gehekeld een fraai gebaar van het socialistisch Kamerlid J. Ter Laan, die in de Tweede Kamer ver klaarde, dat hij afstand wilde doen van 'n deel der „stumperige" 5000 guldens, de schadeloosstelling, die een Kamerlid ge dwongen is in ontvangst te nemen mits voldaan wordt aan twee voorwaar den: eerstens, iedereen moet eenzelfde percentage van zijn inkomen afstaan; ver volgens, dat geld mag niet worden ge bruikt voor leger en vloot. Onder deze voorwaarden wil een ieder jmensch wel zijn heele bezit, tot den laat-^ sten cent toe, aan de armen geven! En dan wat een anti-democratische, een 6nti-sociale gedachte: iedereen eenzelfde percentage van zijn inkomen afstaan, 't Is nog erger dan het oorspronkelijke „domme potlood" van den minister van financiën, die automatisch van alle amh- lenaars-tractementen tien percent wilde laten schrappen. Neen. 't is zelfs géén fraai gebaar (ran het. socialistisch Kamerlid. Er spreekt hier de moraal van het, om >t met de terminologie uit den volksmond ie zeggen: hebben is hebben en krijgen is 0e kunst! Wij keuren dat af in het officieele op treden als Kamerlid van een socialistischen afgevaardigde. En zeer terecht. Maar tevenstevens mogen wij hier bij or.s toch wel 'ns afvragen, of ook niet vaak in ons gewone leven naar eenzelfde moraal wordt gehandeld? Wordt er niet dikwijls gezegd, bijvoorbeeld: „Als anderen vu ook eerst 'ns gaven, dan Of: „Als ik ook zoovéél geld had als hij, dan. Zulke opvattingen vanuit de Tweede JTamer prediken is wel erger, dan op zichzelf staande fouten in het individueel© leven. Maar het laatste is toch ook erg zeker voor Christenen. Jan Ter Laan's royaal gebaar is in Verscheiden opzicht leerzaam' BUITEMLAMP Duitschland. Hei Rijk en Beieren. Het af treden van Von Kahr. Reeds geruimen tijd deden geruchten omtrent een aanstaand heengaan van Btaatscommissaris-generaal Von Kahr de ronde. Eerst in December, toen er een con flict in do Beierscho regeering ontstond over de uitgifte van goudschatkistbiljetten, toen na de ontdekking van het complot te gen Von Kahr's leven, en later weer in verband met de preliminairen van het Lu- dendorff-Hitler-proces, dat thans voor de deur staat, en waarin de staatscommis- 6aris, die destijds een der klippen was waarop de Hitler-putsch van November strandde, als getuige gehoord zal worden. Steeds sprak deze laatste zelf zijn aftre den tegen. Een twaalftal dagen geleden was Von Kahr zich echter blijkbaar bewust gewor den van de moeilijke positie, waarin de Combinatie van zijn dictatoriale functie met zijn verhouding tegenover de yutscliisten hem had gebracht. Hij werd „diplomatiek ziek" en heeft thans, zooals gemeld, het bewind neergelegd. Daardoor beeft, liet staatscommissariaat-generaal in Beieren, hetwelk 26 September van het vorig jaar werd ingesteld door het minis- terie-von Knilling, thans opgehouden te bestaan. Von Kahr zal nu weer zijn vroe gere functie van regeeringspresident in .Opper-Beieren hervatten. Hiermede is het conflict tusschen Beieren én het Rijk geëindigd, in het leven geroe pen door de twee afzonderlijke staten van beleg, óen voor het Rijk en éen voor Beieren. UIT HET BEZETTE GEBIED. fctresemann over de Duitsche souvereiniteit Op een vergadering van de D. Volkspax- pj to Elberfeld heeft Stresemann, naar het iW.B. meldt, in een bespreking van den |oliticken toestand o.m. verklaard, dat de separatistische beweging niet geboren is M den wil van het Duitsche volk. Nu de gebeurtenissen te Pirmasens meer licht hebben doen vallen op de ware stemming Van. de bevolking van de Palts, moet dit Voor de Franschen vrij onaangenaam zijn fbU bet tot deze incidenten is gekomen is aanwijzing voor de wijze van optre den van generaal De Metz. De huidige on- uerhandelingen met Frankrijk hebben be- ^rekkiiig op het herstel van do Duitsche uvereinitait binnen de grenzen van bet tsche grondgebied. Alle kwesties van het bezette gebied hangen af van overeen stemming inzake het probleem van het herstel. Ook de overwinnaars beginnen twijfel te koesteren of de indertijd inge slagen weg wel de juiste is. De Pransche frank zal verder dalen, indien verlenging van de overeenkomsten met de Micum niet mogelijk is, wat thans reeds vaststaat in dien men niet tot een oplossing van de herstelkwestie komt. Plaatsing van een leening door Duitschland is afhankelijk van het herstel van de eenheid van het Duitsche verkeer, van het Duitsche rijk en van den toestand vóór de bezetting van het Ruhrgehied. Zonder Duitsche rijks spoorwegen is een leening onmogelijk. De Duitsche rijkjpoorwegen zonder do lijnen door de regie beheerd, vormen geen een heid van verkeer. Een Duitsch rijk, dat goen souvereiniteit uitoefent binnen zijn grenzen, verschaft de wereld geen zeker heid voor de geregelde betaling van renten van eventueele leeningen. Wat de separatisten op hun kerfstok hebben. Gedurende de separatisten-heerschappij in do Palts werden door deze lieden twin tig personen vermoord, meer dan twee honderd gewond en over de duizend van hun vrijheid beroofd; bovendien werden meer dan 300 inwoners van de Palts uit gewezen. Hongarije. De Volkenbondsleenipg voor Hongarije. E*en gunstige wendin'g. - Na de onderhandelingen, welke de laatste drie weken verscheidene malen dreigden te eindigen in een nieuwe internationale impasse, bestaat thans het vooruitzicht, dat in de eerstvolgende dagen volledige en be vredigende ovei eenstemming zal worden bereikt in de Gommissio van Herstel ten aanzien van Hongarije. De Parijsche correspondent van de „Ob server" zegt o.ifl.: „Tenzij een onverwachte wending intreedt zal de Commissie van Herstel waarschijnlijk formeel haar toe stemming geven, waarvan het plan van den Volkenhond voor het Herstel van Hon garije, afhankelijk ia. De oplossing van deze moeilijke kwestie fa niet elleen van belang voor Hongarije, doch bewijst tevens de duidelijke en beteekenisvollo verbe tering van de Engelsch-Fransche betrek kingen." Frankrijk. De ramp van de „Dixjmide". Een ongunstig rappor 1. Draadloos wordt gemeld, dat de com missie van onderzoek naar de ramp van de „Dixmude" haar verslag heeft inge diend hij den minister van marine, die hij aan den premier deed toekomen. Naar ge meld wordt, zijn de conclusies zoo ongun stig voor zekere hooge marine- autoritei ten, dat het verslag in den eerstvolgenden Kabinetsraad zal worden besproken. Engeland. De havenstaking. Een commissie van onderzoek. De havenstaking is in alle Britsche ha vensteden zoo goed als algemeen. Nu het kalf verdronken is, gaat men den put dempen. De Labour-minister van Arbeid, Thomas Sbaw, heeft n.l. in het Lagerhuis eindelijk de benoeming aangekondigd van een commissie van onderzoek naar het loongeschil, hetwelk reeds weken lang hangende was en na de gefaaldo onder handelingen van verleden week, thans op een staking is uitgeloopen. Tot'voorzitter van de commissie van onderzoek is be noemd advocaat Holman Gregory. Dit thans ingestelde officieele onderzoek is vrijwel hetzelfde als de werkgevers heb ben voorgesteld. Intussohen ligt nagenoeg de gekeele vrachtvaart van dit land stil. De regeering heeft bij de instelling van de commissie van onderzoek niet als voorwaarde ge steld, dat tijdens dit onderzoek en in af wachting van het resultaat daarvan, de arbeid in de havens zal worden hervat. Groote schade voor de mijnindustrie. Intussohen staat hél vast, dat het stop zetten van den export de herleving bij de verschillende takken van industrio aan merkelijk zal belemmeren. Het grootste nadeel in dit opzicht zal worden onder vonden door do mijnindustrie. De kolen- export is in de laatste twee jaar regelma- tg in omvang toegenomen. In October 1923 zijn nog bijna li millioen ton steenkolen verschepet en in December van het vorig jaar werd in vakkringen verklaard, dat de vraag naar Engelsche kolen in bet bui tenland nog was toegenomen, in het bij zonder in de Scandinavische landen, Frankrijk, België en Duitschland. Het behoeft geen betoog, dat dit gedeel te van het mijnbedrijf door dezo haven staking geheel tot stilstand is gekomen- Dien tengevolge zal do mijnbouw geduren de de staking enorme verliezen lijden. Deze worden geraamd op li millioen pond sterling per week. De Batavierdie nst t ij del ij k gestaakt. Op grond van nadere berichten omtrent de staking der havenarbeiders in Engeland hebben de Rotterdamsche reeders, die op Engeland varen, besloten, hun schepen niet te laten vertrekken. Ook do passagiersdienst van de „Bata vier" is stopgezet; deze zal eerst bij nadere aankondiging heropend worden. De dienst van do RotterdamLonden- Lijn was Zaterdagavond reeds stopgezet. „De Z e e 1 a n d". Met de booten van de Maatschappij „Zeeland", welke alleen voor hot vervoer van passagiers en mallzakken blijven va ren, mogen geen vrachtgoederen medege nomen worden. Reizigers, die naar Enge land komen, wordt aangeraden zoo weinig mogelijk bagage mede te nenmn, omdat zij bij aankomst in de Engelsche haven geen kruier voor bet vervoer hunner ba gage zullen vinden. Rusland. De contra-revolutie in het Verre Oosten. Een voorloopige „monarchistische regeering.' Aan het „Achtuhr Abendblatt" wordt uit Riga bevestigd, dat volgens berichten uit Moskou eencontra-revolutie is uitgebroken in Oost-Siberië.. De troepen van hot roode leger werden ontwapend en een voorloopige regeering is gevormd, welke in een proclamatie mede deelt, dat de monarchie is uitgeroepen. Officieren van het roode leger, die vroeger tot het tsaristische leger hebben behoord, zijn naar do contra-revolutionnairën oveT- geloopen, zoo ook de leider Manikowski, die mof don moiuuyhistischcn generaal Litsjewski, den vroeg wen gouverneur van Sachalin in verbinding staat. De voorloo pige regeering heeft over het geheele ge bied van Oost-Siberië ten Oosten .van do Amoer den staat van beleg afgekondigd. Do regeering te Moskou beraadslaagt over het nemen van krachtige maatregelen maar zij zou zwaar worden gehandicapt door de omstandigheid, dat zij niet vol doende troepen te barer beschikking beeft. Amerika. Het Teapoi-schandaal. Minister Denby dient zijn ontslag in. De Amerikaansche minister van Marine, Denby, heeft thans bij president Goolidge schriftelijk zijn ontslag ingediend, omdat zijn aanblijven in het kabinet den presi dent in moeilijkheden zou brengen. Even als de oud-minister van Binnenlandsche Zak<ui, Fall, wordt, zooals bekend ooi ■nby verantwoordelijk gesteld voor de verpachting van de Amerikaansche olie reserves, hoewel niemand te voren ooit aan zijn eerlijkheid twijfelde. Naar verluidt, heeft ook de onderstaats secretaris van Marine, Theodore Roosevelt, zijn ontslag aangeboden, doch is dit nog niet aanvaard.. Een militaire executie in Mexico.. De Mexicaansche regeering van generaal Obregon heeft een revolutionnair generaal en drie kolonels laten fusilleeren. Het exe cutiepeloton moest twee salvo's afgeven, aleer zij dood waren. Britsch-lndië De staking in Bombay. Gistermorgen zijn alle weverijen te Bom bay weer geopend, maar de arbeiders her vatten bet werk niet en namen een drei gende houding aan. Er werden eenigo graanpakhuizen en winkels geplunderd. Tot nu toe kwamen geen ernstige ongere geldheden voor. Buifenl. Bsrichten Vreeselijke treinramp in Beieren. Een ijlgoedorentrein stort in een ravijn. De spoorbrug bij Ludwigsstadt (Beieren) is gisteren ingestort, terwijl een goederen trein er over reed.. De locomotief on 57 wagens vielen in de diepte. Eenige in het dal onder do brug staande huizen, waarop verschillende wagens neerkwamen, ge raakten in. brand. 3 dooden en 1 zwaargewonde. Bij het spoorwegongeluk zijn drie per sonen gedood, terwijl de stoker van de locomotief zwaar gewond werd. De trein leider is licht gewond. Hij bevond zich in een der brandende wagons doch kon bij tijds gered worden. Brand in een Engelsche munitiefabriek. Twaalf menschen omgekomen. Elf vrouwelijke arbeiders en oen man zijn gisteren omgekomen bij een brand in een munitiefabriek te Sladegreen bij Erith aan de Theems. De slachtoffers bevonden zich met anderen in een loods, waar zij patronen ontlaadden toen er plotseling een ontploffing plaats had, waarop brand volgde. Veertien van degenen, die in de loods werkzaam waren zagen zich den uitgang door de vlammen versperd, on slechts aan twee hunner gelukte het met brand wonden overdekt naar buiten te komen. De lijken van de anderen werden later ver koold en onherkenbaar teruggevonden. De bezuiniging. Een totaal van ruim 8.4 millioen. De Minister van Financiën heeft, gisteren aan de Tweede Kamer eon overzicht doen toekomen van. de verminderingen, welke de ingediende beigrootingen op den gewonen dienst in 1924 dusver reeds hebben onder gaan. Het totaal dezer verminderingen op alle hoofdstukken bedraagt f 7.523.611.67. Van de departementen van Oorlog, Arbeid en Koloniën worden nog nadere nota's van wijziging ingewacht, waarvan de gezamenlij ke verminderering, den gewonen dienst be tredende, nog ongeveer f 902.846 zal bedra gen. De eom der tot nu toe verkregen besparin gen in totaal was gelijk men. weet dertig millioen gulden geraamd bedraagt der halve f 7.523.611.67 plus f 902.846, is f 8.426.457.67 of rond 8.4 millioen. De werkloosheidssteun. Actie van gemeentebesturen. "Wij hebben onlangs meegedeeld, dat de regcering haar voornemen óm zich tegeu 1 Januari 1924 aan den werkloosheids steun te onttrekken, zoodat do crisiswerk lozen na^r het Burgerlijk Armbestuur zouden worden verwezen, voorshands niet heeft uitgevoerd. Het in werking treden van dien maat regel is verschoven eerst tot 1 Februari j.l. daarna tot 1 Maart a.s. Sedert hebben de besturen der vier groote gemeenten met klem bij minister Ruys betoogd, dat de onthouding van dien regeeringssteun ongewenschte 'gevolgen na zich zal sleepen. Een definitieve beslissing is door den minister van Binnenlandscho Zaken nog niet genomen, doch uit alleszins betrouw bare bren vernemen wij dat dat de kan sen voor liet bestendigen van den bestaan- den toestand zeer zijn gestegen. Zoodat per saldo de regeering zich hoogstwaar schijnlijk niet aan den werkloosheidssteun zal onttrekken. De spoorwegen en de Zomertijd. Geen. afwijking van het buitenland. De directie der Ned. Spoorwegen lieeft aan de Tweed© Kamer een adres gericht naar aanleiding van de websvoorstéllen- Braat en de Boer cn Staalman c.s.., waarin ze er op wijst dat het belang van het pu bliek vordert, dat in ons land ten opzichte van den zomertijd zooveel mogelijk gehan deld worde als in do naburige landen, om dat indien en zoolang in ons land zomer tijd geldt en in eenig aangrenzend land niet of omgekeerd,, in de cene richting de aan sluiting van d© 'treinen aan do grens wordt verbroken en in de omgekeerde richting do reizigers noodeloos een uur aan de grens worden opgehouden. Deze bezwaren kunnen slechts worden weggenomen door eenwijziging van de dienstregeling, welke echter altijd de belan gen van het reizend publiek schaadt, niet alleen omdat de treinen van on naar het buitenland een uur vroeger of later gaan loopen dan oorspronkelijk het gunstigst geoordeeld werd, maar ook omdat de aan sluitingen tusschen die buitenlandsche trei nen cn een aantal binnenlandsche treinen verloren moeten gaan, aangezien gelijk tijdige wijziging dier binnenlandsche trei nen met allerlei verkeersbelangen bvan het publiek in strijd zou zijn. Zoolang nu de bestaande toestand ge handhaafd blijf b, n.l. dat in Duibsehland geen en in België, Frankrijk en Engeland wel zomertijd zal gelden, zal dus wijziging van d© dienstregeling hier te lande onver mijdelijk zijn en moet, indien in Nederland zomertijd zal gelden, d© dienstregeling voor het verkeer met Duitschland ert, indien geen zomertijd zal gelden, de dienstregeling voor het verkeer met België en Enigeland ge wijzigd worden. De bezwaren, aan het wijzigen der dienst regeling, bij het begin en het einde van den zomertijd verbonden, zijn voor beide geval len ongeveer gelijk;, indien althans de i zomertijd in Nederland geldt gedurende de~ KET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het aftreden van Von Kahr. De gevolgen van de Engelsche haven* staking. De mijnindustrie lijdt groote; schade. De Batavierdienst is tijdelijk stop* gezet. In Oost-Siberië zou een contra-revolutia zijn uitgebroken. In verband met het olie-schandaal in de Vereen. Staten is Minister Denby afgetres den. BINNENLAND. Mededeelingen betreffende het Inter nationaal Eucharistisch Congres. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. De regeering en de werkloosheidssteun. In totaal is reeds ruim f8.4 millicen op de Staatsbegroeting bezuinigd. B. en W. van Amsterdam willen op de begrooting-1925 bezuinigen. LEIDEN. PViededeslingen omtrent de 3 Octobsr-vic- ring. zelfde periode als in België, Frankrijk en Engeland. Wordt echter de zomertijd geregeld als aangegeven in heb wetsvoorstel der heercn Staalman c.s., dan zou wijziging der dienst regeling noodig worden: le. einde Maart, c-mdat België, Frankrijk, en Engeland den zomertijd invoeren; 2e einde Mei, omdat Nederland den zomertijd invoert; 3e. 1 Juni, invoering nieuwe dienstreg» ling, die in gevolge internationale overeen komst jaarlijks plaats vindt op 1 Juni of enkele dagen later, indien de datum van het Pinksterfeest dit noodig maakt; 4e. begin Sept., omdat dc zomertijd in Nederland eindigt; 5e. begin Oct., omdat de zomertijd in België, Frankrijk en Engeland eindigt. De voorbereiding aan een nieuwe dienst regeling verbonden, -maakt het technisch onmogelijk einde Mei en begin Juni een nieuwe dienstregeling gereed te hebben. Maar zelfs indien, ten einde invoering zomertijd en invoering nieuwe dienstrege ling te doen samenvallen, het voorstel- Staa.knan c.s. zou Luiden, dat telkenjare be paald zal worden gedurende welk© periode, liggende tusschen den laatsten Zondag in Mei en den eersten Zondag in Se-pt., de zomertijd zal gelden, dan nog dwingt dit wetsvoorstel tut- een wijziging méér en lig gen de laatste twee wijzieingen, n.l. die be gin Sept. en die begin Oct. zoo dicht bij elkaar, dat ook dan het maken van een nieuwen dienst en uitgifte van een nieuwen gids voor hot publiek ondoenlijk is. Afgezien echter van alle moeilijkheden voor het bedrijf, moet, omdat elke wijzi ging der dienstregeling als gevolg van in voering van den zomertijd noodzakelijk een belangrijke verslechtering van den. dienst voor het publiek beteekent, er althans naar gestreefd worden,, het aantal malen, dat wijziging moet plaats hebben, tct het nr.n;- mum te beperken. Daarom ontraadt cle directie het voor:.tel- Staalman C.S. zeer en dringt er op aan, indien de zomertijd blijft gehandhaafd, dit te doen plaats vinden gedurenre dezelfde periode als in België. Frankrijk en Enge land, waardoor tovens voorkomen wordt, dat ons land, dat met zijn-Amsterdamsfhen tijd, in tegenstelling met den zomertijd van andere landen, reeds een afzonderlijke posi tie inneemt, dat ook nog zou deen ten op zichte van 'den zomertijd. Dc raad van Leersum beeft besloten een adres to richten aan do Koningin en do Staten Generaal tot intrekking van den wettelijkcn tijd en aan andere gemeenten te verzoeken met dit adres instemming la betuigen. Bij de spoorwegen. De directie der Ncdcrl. Spoorwegen stelt voor, ccn nieuw artikel in het Röglonvnt Dienstvoorwaarden op te nemen, luidende: De dienstbetrekking eindigt, zonder -dat voorafgaande opzegging noodig is, behalve in do 'in artikel 106, cersto lid, genoomdo gevallen, mede terstond, wanneer betrok kene, na in do gelegenheid gesteld to zijn om onherroepelijk zoowel voor het verlenen als voor do toekomst, afstand te doen \an alle rechten en aanspraken, welko uit welken hoofde ook gegrond zouden kun nen worden op de omstandigheid, dat do hem eenmaal toegekende bezoldiging, overo eenkomstig reeds vóór 1 Jan. 192plaats gehad hebbende wijzigingen of aanvullin gen van dit reglement of (cn) overeenkom stig do met ingang van dien datum inge voerde nieuwe loouregeling verlaagd ot ten gevolge van inhoudingen niet volledig uit betaald is, van die gelegenheid geen ge bruik gemaakt heeft. Dat betrokkene van die gelegenheid 'J'-'on gebruik gemaakt heeft, zal blijken uit hof

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1