Tweede Blad ili Qondedag 7 Februari 1924 BiilBlENLAitëD P.antenzickien. Memorie van Antwoord. Verschenen is de Memorie van Ant woord inzake het wetsontwerp tot wring TaQ voor planten schadelijke dieren en raii plantenziekten bij in- en doorvoer van droge bollen, knollen en wortelstokken van bloemgewassen. Daarin wordt opgemerkt, dat de regee- riug het bezwaar van verscheidene leden, dat"het ontwerp eene algemeen© regeling weft, waaronder allo plantendeel-en, ge- aoemd in artikel 1, zullen vallen, tenvijl het toch bedoeld, bijzondere bepalingen vast te stellen nopens den in- ear door voer van bolden enz., ten aanzien waarvan gevaar voor ziekte te duchten is, niet kan loeien. De regeermg is van meening, dat m ver gelijking met de te verwachten resultaten, Jiestaande uit een zoo groot mogelijke ze erheid, dat zieke zendingen niet in ons land kom*n, de offers, die in den vorm van enkele formaliteiten en eenig opont houd van den handel gedacht worden, ge ring mogen worden genoemd. Venvacht mag ook worden, dat van de zijde van den handel tegen het brengen van die offers geen bezwaar zal bestaan, aangezien tot het ontwerpen van deze bepalingen i? overgegaan, wijl in de kringen der betrok- ken handelaren de wenschelijkheid daar van vrijwel algemeen werd gevoeld. Van die zijde is dan ook het onderhavige ont werp met instemming begroet. De vrees, door andere leden geuit, dat dit wetsontwerp in de practijk een veel ruimere toepassing zoude vinden dan door den toestand van het oogenblik wordt ge rechtvaardigd, meent de regiering te kun nen wegnemen door er op te wijzen, dat het oorspronkelijk in de bedoeling der regeering heeft gelegen, om, gelijk deze le- '■jen voorstellen, de bepalingen van toepas- ;ing te doen zijn op bepaald aangewezen gewassen. Het bleek echter onmogelijk te rijn aan dit denkbeeld vast te houden, aan gezien dit tot misbruiken, vergissing,, op- jalhoud zou leiden. Hoewel dus schijnbaar !n bet ontwerp een ander systeem is ncer- jelegd, stemt de bedoehng ervan geheel overeen met hot door dezo leden voorge melde. Dat de uitvoering der bepalingen in overeenstemming met deze bedoeling al zijn, wordt ten overvloede nog door ie regeering voTzekeTd. Onze Postzegels. Over het drukken van onze postzegels en 3e kosten daaraan verbonden schrijft de „Haagsche Post": „Het schijnt dat op het drukken nog veel zoude kunnen worden bezuinigd door hen. zooals in Zwitserland geschiedt, door 's Rijks munt te laten drukken. Deze is geheel ingericht op het contro leeren van waardien, en tegenwoordig xorüen in vele landen de postzegels ge drukt met persen roteerende zoowel als olatle die gemakkelijk door een of twee personen te bedienen zijn. Op de Munt zijn de werkzaamheden ran d:en aard, dat zulk bijwerk aanzien- 1 jke hesparingen mogelijk zoude maken: ?n, wanneer wij juist zijn ingelicht, zoude sij alle post- en plakzegels van ons land kunnen drukken voor veel minder dan de helft dor f400.000 's jaars, wélke de fir ma Enschedé er vror ontvangt. Dat deze de zegels reeds gedurende zoo tje jaren drukt, mag geen reden zijn om ie he'etfen. dat het hierboven aangegeven lenkbeeld eens grondig wordt onderzocht in overwogen." Nederland—Rusland. Haar de Haagsche redacteur aan de jMaasb." meldt, is het bericht van de ♦Telegraaf", dat de regeering ernstig de rederaanknooping te Moskou overweegt en -*eerls een bekend diplomaat op het oog leeft voor den. gezantsehapspost aldaar, to- iari rit de lucht gegrepen. Er zijn zelfs niet eens onderhandelingen bisseben onze regeering en Moskou s'aande. Wat voorts de overwegingen van do re dering betreft, de Minister van Buitenland se Zaken heeft herhaaldelijk in de Ka per verklaard dat zijn aandacht op hét ver- iop der gebeurtenissen in Rusland geves- %1 is. En wij twijfelen niet of dat zal 3og wel zoo zijn. Gemengde Berichten. De snoord te Schüttorf. Het verzoek om revisie van 'het doodvon- van den hoofddader Kalt uit Osnalbriick 3) den overval in den trein bij Schüttorf |P de familie Ruben uit Amsterdam, is door Reichsgerieht verworpen. De moorde naar kan nu nog alleen een verzoek om 4teiie bij den rijkspresident doen. Doodelijke ongelukken. tas terenmiddag struikelde te Amersfoort 3, -Harige zoon van den meubelmaker P. J bet versjouwen van boomen. Hij kreeg - arbij een boom op zijn lichaam waardoor ja ruggegraat werd gebroken.'' Na een J^er is de ongelukkige overleden. 'De koopman A. V. te Kalium is in het - op een schip door een balk getrof- *n en gedood. Verzoek om inlichtingen. anUC0T°1?V^sar^s van P°Htio te Hilversum bekend, dat zioh aan zijn bureau iemand bevindt, die acht kippen trachtte tc verkoopen, zonder dat hij de herkomst daar van kan verklaren. Hij beweert deze kippen in de omgeving van Gouda, Bodegraven of Woerden van een onbekende te hebben ge kocht in den mor.gen van Dinsdag 20 Ja nuari jl. om pl.m. 6 uur. Vermoed wordt, dat de kippen door mid del van misdrijf in zijn bezit zijn gekomen. Het zijn vijf witte, waarvan één met gele veeren en drie Barneveldsohe hennen, die vervoerd werden in een gonje zak. Hun, die inlichtingen-kunnen geven om trent deze kippen, woixlt verzocht, dit schrif telijk of mondeling aan bovengenoemd bu reau te willen doen. De voortvluchtige kapitein der militaire administratie gearresteerd. Zooals men zich herinneren zal,, had zich onlangs de kapitein-administrateur K. P., in garnizoen te Ede, uit de voeten gemaakt met medeneming van f 44.000.—, welke som hij ten nadeelo van den Staat der Neder landen had verduisterd, ten einde, zooals hij indertijd zelf schreef: „zichzelf al bij voorbaat van zijn pensioen te verzekeren". Op verzoek van de Nederlandsche justitie is 'hij thans in België aangehouden en gisteren via Roosendaal aan de Nederlandsohe ma réchaussees uitgeleverd, vanwaar hij gevan kelijk naar 's Hertogenbosch is overge bracht. Diefstal gummihakken. Gedurende den laatsten tijd werden op de Hevea-fabrieken te Oosterbeek herhaalde lijk hoeveelheden rubber vermist. Gisteren zijn vier aibeiders aan deze fabriek gear resteerd in verband met diefstal van 400 gummihakken. Twee van hen, wonende te Driel, hebben, bekend; de beide anderen bliiven ontkennen doeh de politie heeft ernstige vermoedens tegen hen. De gestolen gummihakken weiden aan particulieren en schoenmakers verkocht. De postzegeldiefstal te Rotterdam. In verband met de inbraak bij den p.osl- zogelhandelaar Pool in do Keizersstraat te Botterdam, is alsnog aangehouden de koop man L. S., zoodat thans in totaal vier per- sonei* voor dit misdrijf zijn gearresteerd. De speelkaartenbelasting. Door de rijksambtenaren te Rijsbergen zijn ongeveer 1000 spellen ongestempelde speelkaarten in beslag genomen. Een zeldzaam feest. Dinsdag hebben S. J. graaf van Limburg Stil urn en gravin van Limburg Stirum op den Huize Lichtenbeek te Arnhem hun zes tigjarig huwelijksfeest herdacht. Hiermede viel samen de 92ste verjaardag van graaf van Limburg Stirum, zoodat bier zeker van een zeldzaam voorkomend familiefeest kan worden gesproken, temeer daar ondanks hun lioogen leeftijd gravin Van Limburg Stirum is 83 jaar beiden zich in een uit stekende gezondheid mogen verheugen. Ter gelegenheid van den heugelijken feest dag was op het-voorplein van het huis een versiering met guirlandes van. groen aange bracht, terwijl bij het iiirijhek een groote eerepoort was opgericht. In den loop van den morgen hébben het personeel en allen, die op het landgoed wo nen, gelukwenschen aangeboden. Een der tig vrienden van de familie Van Lintburg Stirum schonken een fraaien gouden bokaal, waarop het familiewapen is aangebracht, terwijl een inscriptie het gedenkwaardige feit van den dag vermeldt. Een schat van 'bloemen legde getuigenis xif van de belangstelling van een breeden vriendenkring. Een schitterend bloemstuk was gezonden namens de Geldcrsche Rid derschap. Telegrafische en schriftelijke gelukwen schen werden in groeten getale ontvangen; daarbij waren telegrammen van de Ko ningin, de Koningin-Moeder en Prins Hen drik. Des middags was er een buitengewoon druk bezochte receptie; Hbld. Een dikke boom. In den tuin van de sociëteit de Eendracht te Winterswijk staat een populier, die in 1868 is geplant en een omtrek heeft van 4 meter. Men heeft, dezen boom publiek willen verkoopen, doch er waren geen liefhebbers wegens de moeilijkheden. HE6HTZAIKEE9 Poging tot doodslag op een politie-agent. Het Gerechtshof te 'a-Gravenhage be vestigde de vonnissen van do Haagscho rechtbank, waarbij J. L. J., 38 jaar, meubelmaker in Den Haag, gedetineerd, is veroordeeld tot onderscheidenlijk 5 jaar gevangenisstraf wegens een groot aantal inbraken in Den Haag, gepleegd in do laatste helft van 1919 en het begin van 1920, en 8 jaar gevangenisstraf wogens poging tot doodslag op een agent van politie, die hem na een inbraak in een perceel aan de Koningskade aan den Be- noordenhoutschcweg bad gearresteerd, door van dichtbij cp dezen agent eenigo schoten uit een revolver te lossen. De agent was echter niet doodelijk getroffen. Berooving van een wissellooper. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in d* zaak tegen den 30-jarigen kamerverhuurder J. M., uit Rotterdam, recidivist, beschuldigd van diefstal in vereeniging van f 7000 ten na- deele van den wissellooper De Jager van de Goöp. Vereeniging „De Vooruitgang" aldaar. De berooving geschiedde, zooals men zich herinneren zal, op den Noord singel ie Rotterdam; de daders waren oogenblikkelijk in een gereeds taanden auto verdwenen. De Rottcrdamsche rechtbank heeft bekl. tot 7 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens het hem primair ten laste gelegde mededaderschap aan de diefstal. Het Hof achtte dit niet bewezen en sprak bekl. deswege vrij. Daarentegen verklaarde het Hof bekl. schuldig aan heling hef uit Winstbejag venroeren van de gestolen f 700Ö en veroordeelde hem. tot 4 jaar gevan genisstraf. Het Hof achtte geen termen aanwezig voor een heropening van de instructie, zooals dö verdediger, mr. Weyl, had ver zocht. Brandstichting? Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft bevestigd het vonnis van de rechtbank to Rotterdam, houdende veroordeeling van den pettenmaker P. F. J. D. uit Gouda, gedetineerd, tot 2 jaar en G maanden ge vangenisstraf, wegens brandstichting in zijn peftenwinkel te Gouda. Een moordenaar. Voor de rechlbauk te Maastricht heeft terecht gestaan de 26-jarige H. J. P. de W., kantoorbediende, thans gedetineerd, die op 23 Nov. in de nabijheid van Schini- mert, in de Kalfkeuswéide, zijn eclilge- noote, Elisabetj? Cornelia Boskart, hoeft vermoord. - Bekl. heeft zfch bij de politie te Heer len aangegeven. De dader heeft .alles" uitvoerig bekend. Hij zeide, in een vlaag van jalousie ge handeld te hebben. Het O. -M.,- waargenomen door mr. Kneepkens, ging in zijn requisitoir alles nog eens uitvoerig na. Hij. merkte op, dat do vrouw, toen bekl. haar gestoken had, heeft uilgeroepen: „Bert, wat doe je toch, toch; denk toch aan de kinderen!" In die vreeselijko oogenblikken sprak bij die eenvoudige vrouw, het eerst liet moeder hart. Spr. kon geen woorden vinden, om de afschuwelijke, daad te schetsen. Hij vroeg schuldigverklaring aan moord met voorbedachten rade en eisc-hte levenslange gevangenisstraf. De. verdediger, mr.. L. -Haex, vindt de daad laf en gemeen, maar is van oordeel, dat de dader erfelijk is belast,-dat hij niet geheel, doc.li verminderd toerekenbaar is. Hij schetste uitvoerig de familie-omstan digheden van bekl; alle leden van zijn familie van vaderszijde zijn aan hersen vliesontsteking gestorven. Spr. vroeg een psychiatrisch onderzoek. Uitspraak 19 Februari. ONDERWIJS Protestantsche Kweekscholen. De besturen van den Bond van Protes- tantsch-Ghristelijke Kweekscholen en do. Vereeniging van Onderwijzend personeel aau Proteslantsch-Christelijke Kweekscho len zijn naar wij in de „Ned." lezen in gecombineerde vergadering bijeen ge weest. De moeilijkheden, die de nieuwe K. B. den kweekscholen brengen, werden besproken; vooral ook die, welke nu weer ontstaan zijn door de nieuwe beurzen regeling. Den bevoegden autoriteiten zal op die moeilijkheden worden gewezen. In verband met de komende herziening van het Bezoldigingsbesluit werden salaris- wenschen geformuleerd. Voordat deze ter kennis van de regeering worden gebracht, zal er nog overleg plaats hebben rnet de neutraio en R.-K. organisaties, ten einde zoo mogelijk te komen tot een gemeen schappelijk, adres. Land- en Tuinbouw Mond- cn klauwzeer. Hot scrum van prof. Pfeiler. De burgemeester van Waddinxveen zal op advies van den inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst geen ver gunningen verleenen om het mond- en klauwzeerzieke vee in te enten met de entstof van prof. Pfeiler door dr. Over- bosch uit Gouda, zulks in verband met het onvoldoende resultaat dezer inentingen. STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. Hier volgen de prae-adviezen van B. en W. bij do verschillende voorstellen van de Raadsagenda op a.s. -Maandag, welke agenda wij in ons volgend nummer plaatsen. Benoemingen. B. en W. bieden den Raad de volgende voordracht aan ter benoeming van oen hoofd der Meisjes-opleidingsschool voor U. L. O. aan de Boommarkt: le. mej. T. Bakker, hoofd eener 0. L. School, oplei dende voor U. L. O.. H. B. S. en Gymna sium to Gorinchem; 2e. mej. A. M. G. Do Leeuw, onderwijzeres aan de Meisjes- opleidingsschool voor U. L. O. te Leiden; 3e. mej. H. De Wilde, onderwijzeres aaii de Meisjesschool voor TJ. L. O. te Leiden. B. on W. doen den Raad do volgende voordracht van -een lid der Commissie voor do Bewaarscholen: le. J. Baak, schoolopziener (aftredend); 2..A. Uilten- broek, hoofd eener school. B. en W. dragen als secretaris voor het Gollego van Curator voor het Gymna sium voor den heer mr. E. Schotman. Regenten van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis dragen in do vacature-Wensinck voor de heeren N. J. Krom en J. Heringa. Arbeidscommissies. B. en W. brengen praeadvies uit op een voorstel van den heer v. Eek om over te gaan tot de instelling van rechtstreeks door en uit het personeel gekozen arbeids commissies bij alle gemeentebedrijven en -diensten, welke commission een advisee- rende bevoegdheid zullen hebben in zake liet gansche beheer van het bedrijf of den dienst. Na onze uitvoerige beschouwingen over de reorganisatie van het georganiseerd overleg, aldus B. on W., kunnen wij over dit voorstel kort zijn. Het behoeft immers weinig betoog, dat er naast de door ons Collego voorgestelde dienstcommissiën vcor de commissiën, als door den heer van Eek bedoeld, eigenlijk geen plaats is. B. en W. stollen op deze en andero gronden voor, afwijzend te beschikken. I De Wasstraaf. In verband met den voorgenomen bouw van woningen aan het verlengde van de Wassfraat, is het noodig, dat deze slraat in Zuid-Oostelijke richting over een 'lengte van ongeveer 50 M. wordt doorge trokken. Deze verlenging zal ingevolge de verordening op deii aanleg van straten* en wegen moeten geschieden door de gemeen te, waartoe niet eerder wordt overgegaan dan nadat de belanghebbende voor den straataahleg benoodigdo gelden ge raamd op f 7500 ter nadere verrekening in do gemeentekas heeft gestort. Boven dien dient aan den straataanleg de koste- looze overdracht van den voor straat be stemden grond aan de gemeente vooraf te gaan. B. en W. stellen den Raad voor: te besluiten, den grond ten Zuid-Oosten van de Wasstraat, alhier, kadastraal be kend als gedeelten van do perceelen Lei den, Sectie M nis. 792 en .793, ter grootte van ongeveer 600 M2. zonder eenige kos- "1en voor de gemeente in eigendom en onderhoud bij do gemeente ovêr te nemen, onder voorwaarde, dat vooraf door of vanwege den eigenaar van den grond, ter 'bestrijding van de volledige kosten van den straataanlog en daarmede verband houdende werken, een bedrag groot f 7500 ter nadere verrekening in de gemeentekas wordt gestort en dat de vastgestelde of nader vast te stellen rooilijnen in acht worden genomen. De Thorbeckestraat. De eigenaresse Van twee gedeelten der Rodenburgerstraat, gelegen ter weers zijden van de Thorbeckestraat, heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat de baar toebehoor rende straatgedeelten, op een overgelegde teekening als A en B aangeduid, door do gemeente kosteloos in eigendom en onder houd worden overgenomen. Tegen zoodanigo overneming van ge deelte A bestaat geen bezwaar; bet is be straat, gerioleerd én verkeert in behoor lijken toestand, terwijl het aan beide kanten aansluit aan andere straatvakken, welke mede reeds aan de gemeente toe- bekooren. Het gedeelte op dc kaart met B aange geven, is echter noch bestraat, noch ge rioleerd, weshalve tegen kostclooze over neming daarvan bedenkingen rijzen. Im mers zouden de kosten van de latere be strating en rioleering dan geheel ten laste van de gemeente komen, terwijl zij vcor de helft door den eigenaar of den exploi tant van het terrein G belmoren te worden gedragen. Aan de Noordoostzijde van ter rein B is reeds bebouwing aanwezig, zoo dat de straataanleg van de daaraan gren zende helft mettertijd voor rekening van do gemeento komt. Tenzij reeds thans de kosten, verbonden aan de bestrating en rioleering van de zuidweslelijke helft van het terrein B in de gemeentekas worden gestort, zal over neming van dezen grond zich mitsdien moeten bepalen tot de noordoostelijke helft van liet terrein. Het storten van oenc bijdrage in de bestratings- en riolee- ringskosten is in het laatste geval natuur lijk niet noodig, daar die kosten te zijner tijd voor zooveel noodig voor rekening komen van hem, die het terrein C bebouwt Onder mededeelihg, dat de eigenaresse van do hier bedoelde straatgedeelien ver klaard heeft bereid to zijn tot kosteloozen afstand, behalve van terrein A, ook van do noordoostelijke helft van terrein B in voege als boven omschreven, geven B. en W. den Raad in overweging te besluiten het gedeelte van de Rodenburgerstraat, gelegen ten Noord-Westen van de Thor beckestraat, zoomede den grond, gelegen ten Zuid-Oosten van laatstgenoemde straat, beide kadastraal bekend als ge deelten van het perceel Leiden, Sectie M no. 3133, ter grootte van resp. pl.m. S70 M2. cn pl.m. 375 M2., zonder eenige kosten voor do gemeento in eigendom en onderhoud bij de gemeente over te nemen Tclephoon op scholen. Bij „de Memorie van Antwoord op het Algemeen Verslag van het verhandelde in do Secties van den Raad bij het onderzoek van do ontwerp-begroting voor 1924, heb ben B. on W. de wenschelijkheid uitge sproken van de aansluiting van allo ge meentelijke scholen op bet plaatselijk te- lephoonnet. Thans zijn nog niet telephonisch aange sloten do scholen in do Medusastraat, do Duivenbodestraat, do Paul Krugerstraat, de van der Wcrffstraat, de Vrouwenkerk- steeg cn dc Ha verstraat. Met het oog op do vrij aanzienlijke kosten verbonden aan de aansluiting van allo scholen, meenen B. en W. voor het oogenblik slechts gelden te mogen aan vragen voor aansluiting op het plaatselijk teleplioonnet van drie scholen on wel die in de MedusasIraat, de Duivenbodestraat en de Paul Krugerstraat, met welke aan sluiting het eerste jaar een bedrag van f 360 en de volgende jarens telkens een bedrag van f210 gemoeid zal zijn. Deze scholen zijn het verst van het Raadhuis gelegen. Woningen der gemeente. Ultimo April a.s. eindigt de huur van een zestien woningen, der gemeente. B. en W. stellen een verhooging van den huur prijs voor. Verhuring weiland. In de Raadsvergadering van 6 Novem ber 1922 werd op verzoek van J. Verboon, om de pachtsom ad f 2750 der aan hem verhuurde perceelen weiland in den Bosch- en Gaslhuizerpoider te verminde ren tot f 1650 a f 1700 per jaar, afwij zend beschikt. Intusschen heeft de hoor Verboon zich andermaal tot do gemeente gewend, thans met het verzoek om, met ontbinding van Nieuw Feuiiieton. Wij beginnen a.s. Zaterdag met een nieuw feuilleton. de gesloten overeenkomst, de pacht ovei te doen aan H. J. den Haan te Rijnsbur^ voor f 1950 per jaar. De gemeente zou der halve, waar de landerijen nog lot 31 De cember 1926 zijn verhuurd, in totaal 3 X f800 f2400 minder ontvangen dan waarop zij aanspraak heeft. Evenals vroeger zou van principieel standpunt ook thans het advies op geheel dezelfde gronden afwijzend moeten luiden Echter hebben zich, aldus B. en W., se dert het eerste verzoek van adressant om standigheden voorgedaan, die het raad zaam maken in dit speciale geval een an dere beslissing te nemen. B. en W. stellen daarom voor, op hef verzoek in te gaan. Timmerwerken. Een adres van het Bestuur der Neder landsche Vereeniging van Fabrikanten va*' Timmerwerken is bij den Raad ingedienj in verband met de toepassing van de ij het bestek betreffendebet 4de bouwplan (premiebouw) van de vereeniging „De Eendracht", voorkomende bepaling: „Alle timmerwerken moeten binnen de gemeen te Leiden worden gemaakt, behoudens dis pensatie van Burgemeester en Wethou ders". Bij de door den aannemer van dezen woningbouw gehouden aanbesteding van de levering der beuoodigde kozijnen-, ra men en buitendeuren werd het laa^/t in geschreven door de N.V. Stoomtimmer- en Meubelfabriek v.li. G. P. J. Beccario to Haarlem voor f 18990, terwijl de te Lei den gevestigde firma van den Ende daarop volgde met f 20225. Waar het hier een omvangrijko leverantie betrof en bet ver schil tusschen beide inschrijfsters slechts f.1235 bedroeg, konden B. en W., hoewel de vereeniging „De Eendracht" verklaar- de tegen gunning aan de Haarlemsche fir ma geen bezwaar te hebben, geen vrij heid vinden algeheele afwijking toe to staan van de aangehaalde besteksbepaling Slechts ten aanzien van de buitendeuren meenden zij de gevraagde dispensatie te mogen verleenen, aangezien zich in deze gemeente geen inrichtingen bevinden, die dezo naar wisch kunuen vervaardigen. Wat nu de herkomst van het betrokken voorschrift aangaat, zij opgemerkt, dat een dergelijke bepaling sinds tal van ja ren ook in de bestekken voor gemeente- ïïöBïën -r;v»T.qp,.v?.~ <%Xi bij den Minis ter var Arl>ëidr Hollaar en Nijverheid, die natuurlijk slechis met het algemeen lands belang heeft rekening te houden, bezwaar, dat in den vervolge voorschriften als be doeld worden opgenomen in do bestekken voor bouw van woningen met voorschot ingevolge de woningwet. Ten opzichte van den premiebouw behouden de vmoeniein- gen en d* gemeente dw'iaU" •- - ';'ieid in dezen Onder dezo ornslaT1^ ei? voor ons College, a'-ïns tv en Wvoorals nog geen aanleiding in de besteksbepalin gen hetzij van gemeentewerken, hetzij van premiebouwplannen van bouwvereenigin gen, verandering te brengen en bbjft daarom, tenzij do Raad wel verandering mocht wor^hen, de bestaande toestand gehanuhaaft. 'Mratén-aanfegT ïfe. TftV.- .Teidsche Exploitatie-Maat- schapij van Onroerende Goederen", al hier, heeft tot B. en W. het verzoek ge richt om, in verband met toekomstigen wo nignbouw ter plaatse, medewerking te wil len verleenen ïot den aanleg van enkele straten tusschen den Rijnsburgerweg en den Warmonderweg. B. en W. b ebbe naar aanleiding daarvan aan genoem» o maatschappij medegedeeld,dat, hoewel 1: College in beginsel tot medewerking be-vid is, het aanleggen van straten volgens de desbetreffende verordening uitsluitend van gemeentewege kan geschieden en d t docr de gemeente straten slechts wordo-i m gelegd op aan haar toebehoorenden grond, zoodat do voor straat bestemde grond te voren aan do gemeente moet worden over gedragen. Zij voegden daaraan toe, dat bovendien die overdracht niet kan plaats vinden, dan nadat door den belanghebben de vooraf do gelden, benoodigd ter bestrij ding van de volledige kasten van den straataanleg, ter nadere verrekening in de gemeenbekas tajn gestort. De bier be doelde kosten werden daarbij door B. en W. geraamd op f35000. Voor kostelooza f overdracht aan de gemeente kwam dan in aanmerking het op do overgelegde teeka ning in geel aaugegeven terrein. Do meergenoemde maatschappij T richtto B. en W. daarop, dat rij, met het oog op ceno zoo snel mogelijke bebou wing van den omliggenden grond, den be doelden straataanleg gaarne spoedig tot stand gekomen zon willen zien, doen zij verzocht B. on W. daarbij tevens, haar eenig uitstel van betaling to verleenen van de voer dien straataanlog benoodigde f 35000, welke door haar vooraf in do ge- gemeentekas zoudon moeten worden ge stort. Deze eisch toch, die zou leiden tot het gedurende cenigen tijd onttrekken, van oen aanzienlijk bedrag aan haar be drijfskapitaal, achtte de Leidsche Exploi tatie-Maatschappij vau Onroerende Goe deren financieel to bezwarend. Zij bood echter aan, tot zekerheid voo het nakomen harer verplichtingen, ten bo hoeve van de gemeente een tweed* hypo theek op de haar toebehoorend* bouwter- rin en landerijen achter den Rijnsburger-» weg en aan de Ajaxlaan te zullen vestigen Met de meerderheid van de Commissie van Fabricage komt het B. en \V. YCOr*| dat er in de gegeven omstandigheden wei aanleiding is de door de maatschappij K®* vraagde tegemoetkoming, bestaande hi hei geven van uitstel van betaling, le verlee nen. In de eerste plaats toch verdiént naaag hare meening «Iko poging tot het wedec tec

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3