,5e Jaargang. WOENSDAG 6 FEBRUARI 1924 No. 4376 teABONNEMENTSPRIJSbedraagt bij vooruitbetaling ,Voor Leiden. 19 cent per weelc 2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, franco per post 1 2.95 per kwartaal, fiet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnó's ver- Irrijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Aüonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverdentiën 30 cent per regelt Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, vari'tén hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 40.50. Dit nummer bestaat uit tweu bladen. Ziel en lichaam. „Een gezondo geest in oen gezond lichaam''* wat wil zeggen, dat een ge zond lichaam een heel goed middel, een krachtig beïnvloedende voorwaarde is om den geest gezond to houden. Vandaar dat ook wij willen aanvaarden: lichamelijke ontwikkeling, sport-beocfeuing, enz., mits too tig, mits het blijvo een middel, onder geschikt aan het doel: dc behartiging der -geestelijke belangen. Maar, hoewel een gezond lichaam, zoo als wij zeiden, een krachtig beïnvloedende voorwaarde is om den geest gezond te houden.— het is aeker niet een nood zakelijke voorwaarde. Ook in een zwak en ziek lichaam kan wonen en werken, kan blijde en gelukkig leven een gezondo geest. "Wij zien er in het dagelijksck leven wel meermalen treffende voorbeelden van voorbeelden, waaruit zoo luide spreekt en 'zoo schoon straalt de hoogheid en voor naamheid van den menschelijken geest, die zich boven de stoffelijke belemmeringen weet öp to heffen en deze weet to over winnen en to beheersclien. Zulk een voorbeeld slaat voor ons, in stillen luister en overtuigende kracht, in 'pater Rijken O. P. z.g., wia; overlijden vij gisteren meldden en van wien wij in ons tweede blad van lieden nog een in-memoriam geven. Hij, die.heel zijn priester-leven lang een zwak en krank lichaam als een zwaren last moeizaam met zich -rond heeft getorst hij heeft uitgeblonken door een wiLs-kraclit tfn een geest es-rijkdom als betrekkelijk maar weinigen in den lande Naar zulk oen voorbeeld willen wij schouwen, - wij, die vaak al zoo gauw hij wat lichamelijk lijden den wil ge broken laten neervallen, den geest laten onderdompelen in neerslachtigheid. Pater Rijken z.g. leert ons: te heerschén fi'êr het lichaam. In dat loerend licht blijvo zijn nagedachtenis voor ons slaan. BUITENLAND Duitschland. Nieuwe Putsch-plannen in Beieren. Pogingen tot sabotage van het Hitlcrproces. De „Vbrwarts" deelt mede, berichten uit Beieren ontvangen te hebben, welke aan- leiding geven tot waarschuwing van de openbare meening en de regeering, om voorbereid to zijn op een hernieuwd op treden van de nationaal-socialisten van Hitler. Het voornemen zou bestaan, om het Hitler-proces to sabotecren of geheel onmogelijk te maken door oen nieuwe Putsch. Do „Vorwiirts" ziet een bevestiging van deze mededeelingen in do poging om Lu- dendorff on Ehrhardt weer <ot elkander te brengen, waarvan het doel zou zijn om, door vorming van een Al-Duitsch-Völkisch Nalionaal-socialislisch eenheidsfront, een mislukkig als die van 8 November 1923, te voorkomen. Ook meent het blad, dat er verband beslaat tusschen deze plannen en -den beraamden aanslag op generaal Von -Seockt. UIT HET BEZETTE GEBIED. Gemeenschappelijke exploitatie. Samenwerking verzocht? Volgens 'den diplomatieken correspon dent van do „Daily Telegraph" zijn te Lon den een aantal voorname Franscho indus- ü'ieelen aangekomen ter vervulling van een niet-officicele missie, doch - op in stigatie .van de Fransche rc-georing, in de hoop, de Brilscho industrieelen en ande=- ron to winnen voor het denkbeeld van sa menwerking tusschen Engeland en Frank rijk bij de" exploitatie van de industrieën van het Ruhrgebied en Rijnland, of, met andere woorden van do „productieve pan den"? V Belgisch officier aangevallen. Het slachtoffer ernstig gewond. Gister is te Brussel bericht ontvangen /an een Zondagavond j.l. to Sterk rade (in het bezette -gebied) geploegden aanslag op een Belgisch officier van het bezet tingsleger, den 27-jarigon Beek. Deze werd aangevallen door drie mijnwerkers en door dolksteken gewond. De aanleiding hiertoe was, dat Beck was opgetreden, ten .eindo de orde in een bioscoop to liandha- Vven. De officier werd gewond aan hei .jhoofd, de handen en ln het gezicht en. In Jeer emstigen toestand naar het gasthuis [èrvoerd. De drie aanranders werden ge arresteerd en naar do gevangenis te Duis burg overgebracht. Een „Paltsdag" In Duiischland. Zondag 17 Februari wordt in geheel Uuitschland een „Paltsdag" georganiseerd öis een demonstratie tegen de' separatisti- J&ke beweging in do Palts. Italië De erkenning van Sovjet-Rusland. De mislukking van liet verdrag Zooals gemeld, zou dezer dagen de on der teekening plaats hebben van het han delsverdrag tusschen Italië en Rusland, waarbij do Sovjet-regeering officieel dc jure erkend zou worden. De on der teekening is echter uitgesteld door Rusland. Mussolini had als tegen prestatie voor de aan Rusland geboden ge legenheid, om weer in de West-Euro pec- sclie diplomatie to worden opgenomen, vérstrekkende concessies geëischt. Het is thans niet geheel onwaarschijnlijk, dat de Russische regeering, na de erkenning d-oor Engeland, (hans geen aanleiding meer vindt, om aan Italië zulke belang rijke concessies te verleencn. Griekenland. De politieke toestand. Inmenging v-a n Servië gevreesd. Terwijl de grooto mogendheden er niet aan denken zich te mengen in de dynastie- kwestie van Griekenland wordt to Athene gevreesd voor een inmenging van Servic. Het baart eenige onrust, dat Serviij voortdurend meer troepen langs de Mace donische grens concentreert, hetgeen zoo genaamd zou geschieden om de commitad- jis in toom te houden.. Men vreest even wel, dat deze concentratie het voorspel zou kunnen zijn van een nieuwen Balkan oorlog, waarbij hot Servië er om te doen zou zijn zich van Saloniki meester te maken, terwijl tevens de aandacht zou worden afgeleid van de binncnlandsche spanning in Servië. Men beweert zelfs, dat deze nieuwe oorlog begin April zou ont branden. Rusland. Dc erkenning de jure. Door Noorwegen. De kwestie van de erkenning van Sov jet-Rusland door Noorwegen is hangende inspireerd wordt door de to Christ iania waarvan verondersteld wordt, dat het ge ïnspireerd wordt doord de to Ghrisliania vertoevend'© Russische handelsdelegatie meldt, dat de erkenning heden zal wor den afgekondigd. Afgezien van grooto economische voor dcelen, hoopt Noorwegen door de erken ning vergoeding to krijgen voor de scha de aan Noorsche eigendommen in Rus land en erkenning van Spitsbergen door Rusland als Noorsch gebied. Do Noorsche particuliere vorderingen op Rusland bedragen 220 millioen Kronen. Door Oostenrijk en Roemenië. Naar via Berlijn uit Wcenen wordt ge meld, zou Oostenrijk weldra Sovjet-Rus land de jure erkenuen. Ook gaan geruch ten over een spoedige erkenning der Sovjets door Roemenië. Naar en conira-rsvolutie? Onbetrouwbaarheid van hot R o o d e 1 e g o r. In een artikel behandelt sir Phillips van do „Daily Mail" do vraag wat er van Rus land zal terecht komen, als in het sovjet land werkelijk do contra-revolutie uit breekt. Deze vraag stelt elke -biiitenlanclscho re geering, die te Moskou een vertegenwoor diger hoeft. Men wacht met spanning op een antwoord. Zal er dan een andere re- gcering kunnen gevormd worden. Volgens den uit Rusland teruggekeer den Engelschman, die -door Phillips werd geïnterviewd, moet hot antwoord luiden: neen. De eerstvolgende phase zal, naai zij n meening, zijn een chaos of om hot met zijn eigen woorden to zeggen: Rus land zal gedurende een tijd in het barba risme gestort worden. Later zal zich mis schien een gelegenheid voordoen voor do sociaal-revolutiomiairen-, mogelijk gesteund door den rechtervleugel der bolsjewisten. De Engelschman maakte het Phillips evenwel duidelijk, dat het bolsjewisme slechts door twee oorzaken kan worden omver geworpen: oen mislukte militaire campagno tegen een of andere buitenland scho mogendheid of binuenlandsche beroe ringen. De mogelijkheid van een offensief door Trotzki's legerscharen wordt echter mo menteel als buitengesloten beschouwd. Moskou vertrouwt zijn leger niet. Een of fensief tegen Polen, Roemenië of een der kleine randstaten zou onvermijdelijk op een nederlaag uitloopen. Moskou durft in open veld geen gevaar voor een nederlaag loopen. Trotzki weet trouwens wel, dat het leger, behalve dan do parade-troepen van Moskou en Petersburg, van een gevaarlijk anti-bolsjewistisch sentiment is doordron gen. Trotzki weet ook, dat een mobilisatie- order niet voldoende zou beantwoord wor den. Zelfs de tijdelijke mobilisatie van sommigo afcleelingen voor het houden van oefeningen is een mislukking geweeest, ofschoon de dienst zoo aangenaam moge lijk was gemaakt.. Dan ook zijn dc spoor wegen niet in 'staat om een groote leger macht door to zenden, terwijl bovendien een oorlogsverklaring door Rusland een sabotago van het spoorwegpersoneel, len- gevolgo zou hebben. Overigens kunnen do nog levende industrieën in Rusland geens zins een voldoenden mimi tie voorraad voor een veldtocht aanmaken, hoewel een enorm aantal mannen in de wapenfabrieken werkzaam is. -De soldaten durven hun on tevredenheid niet te uilen, doch de reser visten, steken hun anti-bolsjewisme niet onder stoelen of banken. Zij hebben reeds duidelijk to kennen gegeven, dat een even tueele oorlog zal kunnen dienen om zich zelf to bevrijden en de bolsjewistische re geering omver te werpen. Er zijn minstens 800 bolsjewistische agenten, die op kosten der sovjet leven en leefden wier propagandawerk in het buitenland is mislukt. Dergelijke „para sieten", zooals zij worden genoemd, ver- lioogen nog do ontevredenheid. Menschen van alle klassen buiten de bolsjewistische hopen tegen allo hoop in, dat liet met een der buitenlandscho mo gendheden tot een conflict zal komen. Een dergelijke bedreiging van buiten-af zou de ineenstorting van Mnnen-uit verhaasten en den weg naar de vrijheid verkorten. Amerika. De dood van Wilson. Dortig dagen rouw. Een proclamatie van president Goolidge bepaalt oen rouwtijd van dertig dagen voor Wilson on beveelt, dat do vlaggen van het Witte Huis en van allo Amerikaan- sche oorlogsschepen halfstok zullen worden geheschen. Heden hoeft de begrafenis-plaats. De winner van den Bok-vredesprijs. De naam vanden winner van den Bok- vrodesprijs is Maandagavond in een groote vergadering to Philadelphia bekend ge maakt. Het is de bekende cshrijvor op het gebied van interna cioirale politiek Charles Levermcre, secretaris Yan_jfhm Vredesbond te New-York en voormalig president van het Adelphi College to Brooklijn. In deze vergadering is den winner do prijs van 50.000 dollar door Da vies, den vroegeren Amerikaanschen gezant to Londen, over handigd.., Tevens is ter vergadering medegedeeld, dat het referendum onder het Amerikaan- scho volk over het vredesplan tot het ein- do dezer maand zal worden voortgezet "Tot Zondagavond j.l. waren er in totaal 35.256 stemmen vóór het vredesplan en 49.227 er tegen uitgebracht. Dr. Levermoro studeerde tegelijk met Wilson aan do John Holkins University on koesterdo toen reeds een groote bewon dering voor den ex-president. Hoewol hij vóór den oorlog pacifist was, steunde liij echter het streven van Wilson in allo op zichten. De strijd tegen den dranksmokkel in Amerika. Naar wordt gemeld heeft president Goolidge het Congres verzocht, onmiddel lijk over to gaan tot machtiging van eeu uitgave van 13 millioen dollar, ten einde de Amerikaansche kustwacht uit to breiden en to moderniseeren, in verband met den strijd tegen do dranksmokkelaars. De revolutionnaire beweging in Honduras. Officieelo berichten bevestigen het be staan van oen revolutionaire beweging in Honduras tegen de regeering van gene raal Butierrez, wiens presidentschap dezer dagen was geëindigd. Senor Garias heeft zichzelf tot president geproclameerd. Een kentering in Mexico. Huerta's vlucht gemol'd. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Mexicaansche rebellen-leider Huerla met zijn staf de stad Vera Cruz per stoomboot heeft verlaten, met onbekende bestemming. Tevens wordt gemeld, dat do troepen der opstandelingen Vera Cruz hebben ontruimd. Volgens do laatste berichten uit Mexico- City, bevinden zich de federale troepen op minder dan vijf mijlen afstand van Cor doba (60 mijl ten Z.W. van Vera Cruz Red.) on verwacht men, door de bezet ting van dio plaats, de rebellen in do straat van Vera Cruz te isoleeren. Tibet. Niei de Dalai-Lama, doch de Tasjï-Lama is gevlucht. Gisteren maakten wij onder het kopje: „Rovolutiegeruchten uit Tibet", er mel- djng van, dat de Dalai-Lama, do hoogo- priester van Lhasa, gevlucht zou zijn. Uit verschillende buitenlandscho bladen blijkt nu, dat liet bericht over de vlucht van den Dalai-Lama op oen vergissing berustte. Niet hij, doch do Tasji-Lama, d.i. het geestelijk hoofd van Zuid-Thibct, schijnt gevlucht te zijn,'en wel, naar som migen zeggen, ten einde liulp te halen in Mongolië en daarmee do regeering van Lhasa to bestrijden, volgens andoren oni een toevlucht te zoeken in Brilsch-Indië, zooals do Dalai-Lama dat reeds eens vóór hem heeft gedaan, n.l. in 1916. BINNENLAND DE ZOMERTIJD. Een tusschenvoorstel. Do voorzitter van de Tweede Kamer heeft in de zitting van gist ere nnyddag meege deeld. dat de heer Staalman c.s. een wets voorstel heeft ingediend met de strekking om den zomertijd te 'beperken tot dc maan den Juni, Juli en Augustus. Büjktns de Memorie van Toelichting acht ten de voorstellers het tijdstip gekomen door het indienen van een voorstel van wet een poging te doen tot het overbruggen van de geschillen, die ten aanzien van het vraag- 'Sbuk van het al of niet 'behouden van den Zomertijd een zeer ongewenscht© vorm dreigen aan te nemen. Zij erkennen, gaarne, dat dc zomertijd, vooral wanneer hij vroeg wordt ingesteld en laat in het jaar eerst eindigt, ongerief meebrengt voor een belang rijk deel der plattelandsbevolking. Een r.iet minder belangrijk deel der bevolking, die der steden, is echter even sterk gesteld op behoud van den zcmer'njd, als de eersten hem wonachen te zien verdwijnen. Het behoud van den zomertijd beteckent stellig om. een besparing op kunstlicht, waarvan het de vraag is, of de welvaart van het land godoogb dat zulke voordeelen wor den prijs gegeven. Bovendien beduidt de zo mertijd, naar de uitspraak van de Ned. Mij tot bevordering der Geneeskunde, winst voor den gezondheidstoestand van ons volk. Te ontkennen valt het ook niet, dat voor honderdduizenden werkers, die gedwongen zijn hun geheel© levgn tusschen de huizen rijen, op kantoren en werkplaatsen door te brengen, een uur langer gelegenheid om zioh in een natuurlijke omgeving te kunnen verpoozen en verfrisschen, van onschatbare bete&kenis ia. ja, ais een levensbehoefte moet worden beschouwd. Mocht het noodig blijken, den arbeidstijd te verlengen, dan zal dit argument des te klemmender zijn. Waar dus zeer groote belangen gemoeid ziju bij de oplossing van dit vraagstuk, gaat het naar de voorstellers meenen, niet aan, haar te zoeken ten voordeel© van slechts één der partijen. Zij zoeken dc oplossing in een beperking van den zomertijd tot de drie warmste mam-den van het jaar. nl. do-maan den Juni, Juli en Augustus. Zij zijn van oor deel dat de hinder van den zomertijd voor hen, die werkzaam zijn in veeteelt, land- en tuinbouw, hierdoor tot een minimum worden beperkt en anderzijds het meest nuttige effect er van voor de bewoners der steden behouden zou blijven. Een regeling, waarbij de wet oen bepaalde periode aangeeft, gedurende welke de zomer tijd geldt, heeft nog dit voordeel, dat ver schillende gemeente-verordeningen, als 'o.v. betreffende winkelsluiting, dienstregelingen enz. veel gemakkelijker aanpassende kunnen worden gemaakt- dan bij de thans vigeeren- do wetgeving op dit punt mogelijk is. De keuze van den laat sten Zondag in Mei en den eersten Zondag in September is ge schied in verband, met heb .goederenvervoer op dc spoorwegen. Het voorstel is mede "onderteekend door mej. Westerman en de heeren De Groot, Van Gijn en Boon. allen V. B. De Warenwet. Wat is paling en wat is zalm? Do Ned. Ver. van Vischliandelaren lieeft aan den minister van Arbeid en van Bin- nenl. Zaken oen verzoek gericht om de toepassing der Warenwet op visch en vischwaTen technisch mogelijk te maken. Do organisatie wijst op do voorkomende misleidende aanduidingen voor paling en zalm, waardoor den bonafide handel na deel wordt berokkend. Zij hoeft den Minis ter haro diensten aangeboden bij de vast stelling van don codex. Tevens verzoekt de veroeniging do toevoeging aan den visscherijraad van een af deeding speciaal voor den kleinhandel in visch. Voorts wordt nog gewezen op do voortdurende mededinging van genieentevischbedrijven niettegenstaande de Regeering zich daar tegen heeft verklaard. Platlelandersbond en Plaitelandspartij. Ze willen hot samen vinden. Naar wij vernemen, worden van ver schillende zijden pogingen aangewend, om een fusie tot stand te brengen tusschen den Plattelanders-Bond (Braat) cn de Plattelands-Partij (Teenstra), teneinde bij do eerstvolgende verkiezingen moer kracht to kunnen ontwikkelen. Binnenkort zullen hieromtrentnader besprekingen worden gehouden. De Stoomvaart-Mij. „Nederland" en de Missionarissen. Een mooie regeling. Mou schrijft aan do „Msbd": De commissarissen der Maatschappij „Nederland" hebben zich met succes or op toegelegd, om in den laatsten tijd oen gTOotcr aandeel te verkrijgen in het trans port van Missionarissen naar onzo Oost. Een prijzenswaardige verbetering ds in gevoerd doordat den Missionarissen alle NET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Nieuwe Putsch-plannen in Beieren. De erkenning van Sovjet-Rusland door verschillende Europeesche mogendheden. De Mexicaansche rebellenleider Huerta gevlucht. De rebellen ontruimen Vera Cruz BINNENLAND. Er is een voorstel van wet ingediend toï beperking van den Zomertijd. faciliteiten verleend worden voor het Mis lezen aan boord xler mailschepen. Zoo spoedig er een priester aan boohl komt, wordt liem de sleutel overhandigd van den koffer, waarin alle benoodigd- heden voor het lezen dier H. Mis, lot in do kleinste bijzonderheden verzorgd, te vinden zijn. Hij kan er vinden een altaar, een volledig stel kas ui fels; voor lijkdien sten of jaargetijden daarenboven nog aparte paramenten, een Pyxis en ook, voor het geval van plotseling sterfgevaar van pasagiers, indien verlangd, de benoo- digdhedeu voor het toedienen van het H. Oliesel. Do priester is volkomen vrij, ofwel to celebreeren in zijn hut of wel ten. gerieve der pasagiers in een grooter lokaal, dat tijdens de diensten wordt afgesloten, om allo stoornis te voorkomen. Aan een vertrouwde firma is de zorg opgedragen den waskaarsenveorraad tij dig aan te vullen. Erkenning der Sovjet-rcgesring? Naar men aan het „Vad." bericht, over weegt. de Regeering ernstig de weileraan- knooping van de diplomatieke betrekkin gen to Moskou ch moet het oog zijn ge slagen op een hekend diplomaat voor do vervulling van den gezantschapspost al daar, dio uiterlijk binnen 2 maanden haar beslag zou krijgen. Spoorwegpersoneel. Een vergadering y an ,.S t. Rapliaë 1". Nader meldt men ons nog het volgende: Maandag A Fcbr. vergaderden to Utrecht bet hoofdbestuur, afdelingsbestu ren en vertrouwensmannen van den Ned. R.-K. Bond van Spoor- cn Tramwegper soneel „St. Raphael", ter verdere bespre king van de voorstellen tot bezuiniging, zooals deze na de bespreking met. de Di rectie dei' Ned. Spoorwegen op 19 Januari zijn geformuleerd. De vergadering was zeer druk bezócht. In zijn openingswoord weerlegde do voorzitter de bewering, voorkoraendo in liet verslag der vergadering van dc Ned. Ter. op 3 Febr., als zou o. a. „St. Rapliaël met zijn beslissing gewacht hebben tol na do uitspraak van do N. V. Reeds in de vergadering van 23 Januari is vastgesteld de houding van ,St. Raphael'' inzake art. 36. „Het Rechte Spoor" van 30 Jan. ver meldt behalve de beslissing omtrent art. 36 bovendien do ziénswijzo van het Hoofd bestuur aangaande de overigo voorstellen. De door de Ned. Ver. op 3 Febr. gemaakte reserves ion aanzien van verschillende punten komen geheel overeen met hetgeen door „St. Raphael" op 30 Jan. reeds m „Het Rechte Spoor" was gepubliceerd. Van een wachten oji de beslissing der Ned. Ver. is dus geen sprako geweest, veel eer kan gezegd, dat het congres der Ned, Ver. beeft beslist overeenkomstig de ziens-- wijze van het H.-B. van ..St. Rapha-*- De voorzitter lichtte vervolgens de pun ten toe aan dc hand van do door het H.-I5. reeds schriftelijk gegeven uiteenzettingen. De vergadering onderschreef in over groots meerderheid op allo punten dc mee ning van het Hoofdbestuur en machtigde het te trachten met do Directie tot over eenstemming te komen. Sterk werd uit de vergadering aange drongen op de tot-stand-koming der nieu we pensioenregeling, welke reeds in 192n is in uitzicht gesteld. Aan het II.B.. wcru verzocht alles in het werk ie stellen vrat een spoedige invoering van de nieuwe pen sioenregeling kan bevorderen. Uit de meubelindustrie. Do R.-K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en Aanverwante Vakgenooten „Sint Antonius van Padua verzond hot volgende schrijven aan den Directeur-Generaal van don Arbeid, waar in o.m. wordt gezegd-: „Wij moeten tot ons leedwezen consla- tocren, dat U fn alle ernst nicdc-aanstiiurt op contractbreuk." „Wij hadden lot nog toe de gedachte, dat de Arbeidsinspectie er niet was. om er op aan te dalingen, afgesloten overeen komsten to verbreken. Ons bestuur is daar echter in ernstige mate in telcuige steld." Verder slaat in het schrijven: r| „Naast deze hulp uwerzijds, tot ruore- king van de collectieve arbeidsovereen komst, staan meerdere gevallen, waaruit blijkt, dat u met onzo adviezen geen reke ning houdt, of zo eenvoudig onbeantwoord worden ter zijde gelegd." Verschillende gevallen worden dan g<w

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1