Tweede Blad' Maandag 4 Februari 1924 BlfgagElgLAHO^" 'j Prof. dr. J. J. Hariman 'v E en gel o o vig man. ..Dc Tijd" vestigt de aandacht op de vol gende zinsnede uit de lijkrede van prof. Van Groenewegen aan het graf van. den Leiaschen oud-hoogleeraar prof. dr. J. J. Hartman. „Maar wat de diepste trek van dit hart mag heeten wa^ zijn stille, oprechte vroom heid, voor hem was God geen begrip, maar de Vader, dien hij liefhad als een kind. En de Bijbel was hem geen studieboek, maar het boek der woorden des levens. Gelijk hij zijn dagelijksch maal placht to wijden met eon oogenblik van stillo Godsgemeenschap, zocht hij de wijding van zijn leven telkens 'te herinneren in zijn bedehuis. Voor ziclizelven en voor do wereld kende hij geen grooter heil dan den vrede Gods, die alle verstand te boven gaat; Zoo willen wij hem blijven gedenken. Schenko Gods liefde hem het eeuwige licht, waarvan zijn hart hier reeds de stralen heeft gezien." Rijksbouv/dienst. Bezuiniging. Naar wij vernemen is de Rijksgebouwen dienst er in geslaagd alleen bij het Rijks- bouwwezen een f 700.000 per jaar aan sa larissen te besparen. In plaats van 5 rijks bouwmeesters doet men het en het gaat best met één; ook is het aantal Rijks architecten en Rijksopzichters belangrijk ingekrompen. Niettemin werkt de Rijksgebouwendienst een van de mooiste vindingen van dezen tijd snel. Zooals men weet, heeft de Mi nister van Financiën na de goede en vlugge oplossing van de Leidsche ziekenhuisellen de, aan den Rijksgebouwendienst ook een plan gevraagd voor een uitweg uit de nog grootere Delftsche bouwellende. Naar wij vernemen, heeft de Rijksgebouwendienst reeds een plan aan den Minister overge legd, Overheidspersoneel. Overeenstemming. Zaterdag is, naar het „Hdbl." meldt, bet comité van tien, uit de samenwerkende cen trales van oveheidspersoneel, te weten do R.-K,. de Christelijke, de neutrale, de mo derne en die van de hoogere rijksambte- ren te Amsterdam in vergadering hijeen geweest, ter vaststelling van het standpunt bij de onderhandelingen met de regeering in de centrale commissie op 12 Februari iu te nemen. Er werd volledige overeenstcm- Hning verkregen, Heden is bet comité opnieuw bijeenge komen. De Boierwet Tegenspraak'. Het Algemeen Zuivel- on Melkhygiënisch Weekblad spreekt met beslistheid tegen het bericht van het Nederl. Weekblad voor Zuivelbereiding en Veeteelt, als zou het de partement van binnenl. zaken en landbouw *eu wijziging van de Boterwct in voorbe reiding zijn. 1 Christelijke Werkgevers Een Congres. Naar de „Stand." verneemt, zullen do Federatie der Christ. Werkgoversvereeni- ^ingeii, de Christ. Vereeniging voor den aandeldrijvenden en industrieelen midden stand en de Christ. Boeren- en Tuinders- bond, op 4 Maart a.s. te Amsterdam een, congres houden ter -bespreking van oenigo onderwerpen, verhand houdende met recon structie en de tegenwoordige crisis. •>o strijd in de Twenische Textielindustrie. Een groote steunbeweging. Het Bureau voor de R.-K. Vakorganisa tie deelt ons mede: Naar^ons wordt meedegedeeld, vergadert het R.-K. Vakbureau Woensdag 6 Februari met zijn aangesloten Vakhonden naar aan- i lekling van het conflict in de Twentsche Textielindustrie. Het moet in de bedoeling liggen om, nu de werkgevers alle bemiddeling van de hand wijzen, maatregelen te overwegen, waar door de strijd in een nieuwe phase zal komen te slaan. In dit verband zal liet Vakbureau zich opnieuw tot do 2200 afdeeiingen der Vak bonden wenden, met het verzoek de steun beweging krachtig voort te zetten. Er zal op worden aangedrongen, dat do steunbe weging plaatselijk zich niet bcperke tot de arbeiders alleen, doch dat ook de welwillen de niet-arbeiders tot medewerking zullen worden aangespoord. De onwelwillende, tot geen enkele concessie bereid zijnde hou ding der werkgevers zal haar- uitwerking ten deze niet missen. Verder moet men voornemens zijn een speciaal beroep te doen op beschikbare krachten, speciaal op de georganiseerde werkloozen in allo plaatsen, in dozen zin, dat zij zich met hun persoon beschikbaar zullen stellen voor de steunbeweging, door regelmatig met sleunlijsten en steuiibonnen to werken. yiT DE OMGEVING ALPHEN AAN DEN RIJN. R.-K. Volksbond. Vrijdagavond hield de R.-K. Volkshond een goedgeslaagde jaar vergadering. Na dé gebruikelijko opening met gebed cn een woord van welkom aan den zeereerw. Deken, den weleerw. Advi seur en. de leden, werden de notulen goed gekeurd. Uit het Jaarverslag bleek, dat het ledental 165 bedraagt. Voorts is een commissie in gesteld voor schoolgeldheffing; verder ceh Steen fabrieksarbeiders-af deeling. Door de afdeeiingen werden 126 vergaderingen ge houden. Het jaarverslag sluit met een dank woord aan den zeereerw. Deken, den wel eerw. Adviseur en allen, die dit jaar had den medegewerkt lot bloei van den Volks bond. Het verslaog van den penningmees ter wees in ontvangst, en uitgaven aan f 1660.0S, „Hulp in Nood" f 37.90; „Her wonnen Levenskracht" f 418.75. Do aftredendo bestuursleden werden allen herkozen; als Voorzitter werd herbenoemd de heer J. M. v. d. Valk. De begrooting voor 1924 werd vastgesteld op f 1250.55. Er zullen pogingen worden aangewend om „Hulp iu Nood" to helpen en tot op richting (e komen van een permanent steuncomité. Hierna volgde de rondvraag, waarvan, een goed gebruik werd gemaakt. De Wel- Eerw. adviseur sprak zijn vreugde uit over twee zaken, n.l. over het resultaat' der be stuursverkiezing, daar de functies in goede handen zijn en over het hoogo peil, waar mede de aan de erde zijnde onderwerpen werden behandeld. Hierna sluiting met ge bed. .Hulp in Nood bracht op f 2.75. HAZERSWOUDE. De Hanze. Donderdagavond a.s. zal in Café Boers voor de middenstanders, zoo wel voor niet-leden als voor do leden der Hanze het hoofdbestuurslid, de lieer A. J. v. Rest. een lezing houden met als onder werp: „De taak van den Hanzebond", HILLEGOM Loop der Bevciking. Werkelijke be volking op 31 December 1922: 4850 m. en 4712 vr; totaal' 9562. Vermeerdering door geboorte 142 m. en 143 vr., totaal 285; door vestiging 195 m. en 259 vr., totaal 454; gebeele vermeer dering 337 m. en 402 vr., totaal 739 'per sonen. Vermindering door overlijden 44 m. en 46 vr., totaal 90; door vertrek 243 m en 275 vr., totaal 518; gehele vermindering 287 m. en 321 vr., totaal Q08. Totaio vermindering; 739 608 131 Bevolking op 31 December 1923: 4900 m. en 4703 vr.. totaal 9693. Gesloten huwelijken 75; echtscheidin gen 4. Bloembollencultuur. In een® vergade ring van Hyacinthenkweekers is met alg. stemmen besloten, een groep van Hvaoin- ihenkweekers te vormen op de wijze als thans reeds voor Narcissen bestaat. E'ccirificalie. De Hoofdingenieur der Telegrafie heeft bericht, dat in verhard met de electrificatie dor spoorbaan Rot terdam Amsterdam en de daarvoor nood'se standsorganisatie op cuütureel gebied1" in leiden. Hier wordt wederom een gelegen heid geboden, zich te ontwikkelen. Geen. lid verzuimo deze vergadering. Gewasngd© B©s*3eEat©si, Doodelijk ongeluk. Vrijdag is de heer J. Rutgers te Varsse- veld, terwijl hij in zijn elecirische houtza gerij bezig was, door een zaag gegrepen en gedood. De. ongelukkige was gehuwd cn va der van drie kind éren. Bijtijds gesnapt. De Haagsche keuringsdienst heeft te Pijnacker een partij gezouten boonen ver nietigd, waarmee een coöperatieve verduur zaamde inrichting na den oorlog was blij ven zitten en die, omdat men er geen raad. anee wist, was begraven. Nu er weer vraag is voor Duitsc-hland, had men het goed weer te .voorschijn gehaald. f. Verbrand. Te Prine.enhago is bij het spelen der kin deren van v. R. de kachel omgevallen en -terechtgekomen op de eenjarige kleine, die aan de 'bekomen brandwonden is overleden. Mazelen. Te Ossendreckt heers ebt dc mazelen epi demisch, in verband waarmede dc bewaar school tijdelijk is gesloten. Verschillende go- zinnen tellen twee, drie of vier patiëntjes. Inbreken. Men meldt uit Nijmegen aan de Msb. De grens omgeving van Nijmegen blijkt nog steeds niet veilig. Geregeld worden er nog kleine inbraakjes gepleegd. Zaterdag nacht sleegen do inbrekers vermoedelijk weer Duitsc-hers een flinken slag in een der villa's aan den Driehuizerwcg onder Brakkenstein. Er werd veel kostbaar en an tiek zilver gestolen» Verduistering van f 20.000. Te Medan is gevankelijk aangebracht do douaneambtenaar 4e klasse te Sinabang (At-jeh) A. H. Bode wijn wegens verduiste ring van twintig mille. Geheime branderij ontdekt. Zaterdagmiddag is ten huize van zekeren J. B. te Sliedrecht een geheime branderij ontdekt. Eenige commiezen hebben den in ventaris van de branderij en oen hoeveel heid gedistilleerd in 'beslag genomen. De parlevinkers. TJit Goikum wordt aan de „Tel." gemeld: De rivier venters worden nog nioet afge schrikt door de principeele gevangenisstraf, die door het kantongerecht alhier wordt op gelegd voor het feit- dat zij van onbekende schippers uit de lading goederen koopen. Vrijdagnacht werd weder een dergelijk geval geconstateerd; een veldwachter sur veilleerde aan den c-ever der Mierwede cn bespeurde dat men zakken graan uit toei- 'booten loste. Toen de politieman naderbij kwam, namen de parlevinkers de vlucht met hun booten. Do veldwachter loste een paar schoten, doch do vluchtelingen keerden niet terug. Hun buit, bestaande uit 34 zakken haver, lieten ze in den steek en wordt ter beschikking van den Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch gesteld. Ongetwijfeld is dit weer graan dat door een schipper uit de lading is verkwanseld. „M™ aanwijzingen, die aan-W politie het vermoeden gaven, da: de Jefüca afkomst en do hooggeplaatste verwanten waarop mijnheer prat giog, do groot a ryfcdom waarop hi; stofte, de academisch» titel waarmede hij pronkte, niet aanwezig waren, kortom, dat men te doen had met oen handrgen oplichter. En toen dat vermoeden sterk werd en t bovendien bleek, dat er cenige duis'tere punten waren in mijnheer's velleden, cn dat hij zich met onderscheiden vannen noemde,. zijn do leveranciers, die gewaar schuwd werden, hij elkaar gekomen, en zij hebben met getalmd. Zij spraken af, dat za te zamen cn in vereeniging hun leveran* cies maar zouden gaan terughalen. Het welk Woensdagmiddag onder grooto be* langstelling van het publiek geschiedde. Tal van winkeliers zag men sjouwen. D» klokkemaker met een pendules tel, de smid met een haard, de porseleinwinkelier met waschkommen en een servies; de manufac* turier met lijfdracht; de stoffeerder kwam met een verhuiswagen, want liij zat er voor enkele duizenden in. En ieder laaddo en sjouwde en was blij, dat hij zijn eigen dom terug had. Zoo was de slrop althans zoo groot niet. Do „heer" J. L. M. zijn de initialen van zijn werkelijken naam en „me- vrouw" bleven 's avonds in het vrijwel loogo huis achter; men vermoedt dat zij wel spoedig het Leeuwarder stof van hun voe ten zullen schudden, omdat hun practijken hier, dank zij de waakzaamheid van de politie, niet opgingen. Wie 't onderste uit de kan wil hebben. '4. Was één van de vele morgens, waarop wij waren verrast met een pak sneeuw, en het geschiedde vcor de deur van een boven huis in een der nieuwe wijken. Jongens, gewapend met schoppen, belden deur aan deur met dé vraag: „Sneeuwrui men?" De jongens zijn al zoo goed bekend, dat zij nooit een bevestigend antwoord krijgen, alvorens prijsopgave is gevraagd. Zoo gebeurde het ook aan de deur van gezegd bovenhuis. .Vijftien cent" luidde de opgave en het werk werd „gegund". In enkele minuten was het smalle stukje trottoir van het sneeuwdek ontdaan, maar een paar vastgeloopen korsten kleefden nog aan het plaveisel. Eén der jongens belde aan. Mevrouw kwam buit-en, overzag het werk. „Niet goed", keurde zij af en sloot de deur weer. „O, ze wil niet betalen!" nijdigden de jongens, cn, zich tot do niet meer zichtbare irrouw des huizes wendende: „Dan zél 't je een rijksdaalder kosten!" Drie, vier jongens spanden samen, schep ten sneeuw aa<n, in groote massa's, bedekten het straatje opnieuw inefc een dikke laag, stapelden sneeuw op tegen de deur, tot op mans hoogte, zoodat de ingang was gebar ricadeerd. En weer bolden zij aan.... De deur ging open en een lawine stortte de vestibule in.' „Rang". De deur was alweer in het slot. Do jongens bouwden de barricade op nieuw. Tob de groentonman kwam en de sneeuw opruimde. Maar de jongens bleven mokken. Mevrouw kwam buiten, viel uit den toon, raasde en schold, en dreigde: „Ik zal de politie- roepen". Een jongen hoonde: „Doe dat dan, dan krijg ik mijn vijftien spie". FEUILLETON VOGELVRIJ. Ware schetsen uit Fransche familie archieven 28) ..Dien ik meendo te -hebben gedood?" vroeg do graaf. „Ja zeker, de broer van vrouw Rcbil- Iard". „Kon ik hem nog maar doodschieten!" „Och, mijnheer do graaf, bid God, dat Hij hem van uw weg afleide. Van uw schuilhoek weet hij ongetwijfeld niets, anders zou hij u al aangevallen hebben; maar zijn tegenwoordigheid in Sam er be wijst, dat bij u op het spoor is. Als u mijn raad opvolgt, gaat u dezen avond nog op weg!" „Onmiddellijk!" zeide de beide officie ren. „Het is nog dag, u moet nog een half uur wachten; deze tijd is juist voldoende voor het avondeten". „Als je niets meegebracht hebt", zei Al- bert Van Vassière, „zal ons maal niet schitterend zijn; wij hebben nog maar een enkel stuk brood, en dat is zelfs niet groot". De boschwachter haalde twee kleine brooden uit zijn zak en gaf die aan de vluchtelingen. „Dat is alles, wat ik heb kun non krijgen", zei hij. „En jij?" vroeg Valentine. „O, ik, mevrouw, ik heb al gegeten". -j' „Wanneer?" f f >K°S niet lang geleden". .JL «Wanneer? Zeg de waarheid!" „Zoo heel precies kan ik dat niet". „Daar heb ik waarlijk niet op gelet". „Heb je vanavond gegeten? Heb je van middag gegeten?" „Het is onmogelijk, u (e ontsnappen. Ik heb vanmorgen, gegeten". De beide emigranten keken elkaar ver baasd aan. Dezo trouwe toewijding en zelfverloochening trof hen ten zeerste. „Hoe!" riep mijnheer Van Vassière, „denk je dat wij zouden toegeven, dat je je zelf het noodigo onthoudt?" „Dat gebeurde niet voor u, maar voor mevrouw". „In dit geval zeg' ik niets meer". „Ik verklaar echter, dat ik dat niet aanneem", zei Valentine. „Ik verzoek u, mevrouw, doe mij dat ge noegen! Neem toch, wat ik u aanbied en geef mij daarvoor een stuk van uw rogge brood „Niets ervan!" gebood de graaf. „Vas sière en ik deelen het roggebrood samen cn Valentine en jij dat, wat jij hebt mee gebracht". „Dat is geoordeeld met de wijsheid van Salomon", antwoordde Vassière, „en ik ben er voor, dat die uitspraak dadelijk ten uitvoer wordt gebracht". Een half uur later verlieten zij alle vier de hut. Joseph liep als wegwijzer voorop, Valentine leunde op den arm van haar gemaal en Albert maakte de achterhoede uit. Omdat zij gedwongen waren, afgele gen wegen te nemen, kwamen zij slechts langzaam vooruit. De jonge vrouw klaag de niet, maar haar man voelde, dat haar hand op zijn arm steeds zwaarder werd; ieder oogenblik deed zij misstappen en 'haar adem werd hijgend, u b wijzu'gimgen van de op die baan aanwezige telegraaf- en lelefoougelciaingen, kabels zullen moeten worden gelegd en bevestigd •nan bruggen in den weg langs de Leidsche Vaart nabij het station Lis se en nabij de Beeklaan - te Hiliegom, en voorts, dat een 40-tal palen geplaatst zullen worden aan de westzijde van 'genoemden weg van Lisso tot Hiliegom. - LANGERAAR. Onderling Hulpbetoon. Donderdag hield do vereeniging Onderling Hulpbe toon,. kaar jaarvergadering in 't Café van. den heer D. Hoogendijk. De vergadering was slecht bezocht. De voorzitter, de heer 'J. W. Kelder, heette allen van harte wel kom. De notulen werden onveranderd' on der dank vastgesteld. Daarna werd het keurig jaarverslag van den Socr. gelézen, waaruit blijkt, dat twee verdienstelijke le den der vereeniging door den dood zijn ontnomen, do hfecren 'Joh. Visser en J. C. van Rodenrijs. Het ledental is eenigszins achteruit gegaan. De penningmeester, de heer M. Hölscher, doet daarna rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar. Ingesloten het saldo vorig jaar bedroegen do inkomsten f 1715.81, do uit gaven f 437.33, 'saldo f 1278.48. Nadat door de heeren J. Egberts en P. Kroon de re keningen zijn -nagezien, wordt door laatst genoemde medegedeeld, dat alles volmaakt in orde is bevonden, waarom de kassier onder dank van den voorzitter werd igedc- ch arch eer d. Door den heer Togni werd op gemerkt, dat een post aiekenhuisverple- ging van £30 op de rekening voorkomt. Do voorzitter, zegt, dat do aanvankelijk© plannen tot oprichting der vereeniging ter voorziening in do verplegingder zieken huiskosten, op do vorige vergadering wer den gemaakt, waarom word goedgekeurd de voorloopige kosten daarvan to voldoen. Door den heer G. Hölscher wérd'contribu tieverlaging- voorgesteld. Algemeen was men van oordeel, dat dit niet in 't belang der vereeniging zou zijn. Uit een overzicht uit het verslag van do magazijnhouder blijkt Ndat door 173 personen van de arti kelen werd gebruik gemaakt. Daarna had verkiezing plaats van 3 bestuursleden we gens periodieke aftreding van den heeren Joh. Kroon, C. Uijttewaal en Joh. Re- kelhof. Wijl slechts voor do af tredenden een candidatenlnjst is ingekomen, worden dezen bij acclamatie herkozen verklaard. Bij de mededeelingen zegt de voorzitter dat van den sëcr. een schrijvenvan ver hindering is ingekomen. Met veel animo werd van de rondvraag gebruik gemaakt. De heer P. Kroon had gemeend, dat de voorzitter nog iets over het slecht terugbe zorgen der art'ke'en had gezegd; spr. as van oordéol, dat hierin nog meer verbete ring kan worden gebracht. De voorzitter zegt dat d'it reeds meerdere malen de aan dacht van het (bestuur heeft gevraagd. De lieer A'. A. Hoogervorat vindt, dat de ver eeniging over to weinig ligtenten beschikt. De heer P. Kroon wil, gezien de gunstige conditie der kas, hiervan een of twee* lig tenten aanschaffen. Na eenige bespreking wordt lrertoe besloten. Een voorstel van den heer W. Egberts, een ligtent van zijl doek aan te schaffen vond geen meerder heid. Hierna volgde shriting der vergade ring. NIEUWKOOP. Mond- en klauwzeer. Bij den veehou der J. Oudshoorn doet zich wederom een geval van mond- en klauwzeer voor onder zijn vee. NOOROEN. Boerenleenbank. Tot kassier van de Boerenleenbank te Noorden werd met 109 van de 114 uitgebrachte stemmen benoemd Mej. de Wed. J. van den Berghe, alhier. SASSENHEIM. Militie. Aan G. Heemskerk is door den Minister van Oorlog vrijstelling ver leend, wegens kostwinnerschap voor den lijd van 2. jaar. Ned. R.-K. Volksbond Deze geeft den ieden morgen een feestvergadering in het K. S. A.-gebouw, des avonds te 7.30 uur, met medewerking der Tooneelver. „Oefening Baart Kunst", uit Noordwijkerhout. VOORHOUT R. K. Volksbond. Do afd. vergadert morgenavond 7 liui* in 't Patronaatsge bouw. Op dien avond zal de lieer An genen! Centraal-Secretaris, het onderwerp ..De Intusschen kondigde .de scherpe en met zout doortrokken lucht do nabijheid der kust aan; ja men vernam zelfs in de verte het doffe geklots der golven. Zij konden ongeveer vijf uur g'eloopen hebbpn toen de krachten van Valentine uit geput waren. „Ik kan niet meer", zei ze en viel op den grond neer. Do oude dienaar droeg een fleschje bij zich, dat met riet omgeven was. Van den inhoud dezer flesoh schudde hij iets in zijn hand en wreef daarmee de slapen der jongo vrouw; toen gaf hij haar do flesoh en zei: „Drink hierv n eenige droppels, dat zal u weer opwekken!" Valentine zette de flesch aan baarlip pen, maar trok deze dadelijk weer terug. „Ja, dat is sterk en smaakt u zeker niet goed; maar u moet er toch nog iets van nemen, want ziet u, er zijn nog slechts drie uren van den nacht over en do zon mag u niet meer op Fransch grondgebied vinden". „Geef maar hier!" vroeg Valentine en dezen keer nam zij een flinken slok van den brandewijn van den boschwachler. Eenige minuten later stond zij op en liep men weer voort, zonder een woord te wis selen. Eindelijk waren zij aan het strand ge komen; voor hen lag do eindelooze zoe, dio door een hevigon Zuidwestenwind in be weging werd gebracht Nog een laatste inspanning en zij waren gered. „Wilt u hier even wachten?" vroeg Jo seph, „ik zal eerst eens zien, of alles ge reed is". Na afloop van een half uur kwam hij terug, „Wij moeten voorzichtig zijn, de Dreigende eruptie. Anota meldt uit Weltevreden:' Het Mijnwezen adviseerde, de bevolking te waarschuwen, dab do mogelijkheid van oen erugtie bestaat in verband met verhoog- die werking van den Papandajam. Dat viel niet mee Een paar maanden geleden vestigde zich to Leeuwarden een bejaard heer met zijn echtgenoote. 't Paar huurde een bovenwo ning op een der eerste standen en gaf aan onderscheidene neringdoenden opdrachten in verband met de inrichting van de wo ning, zoo schrijft het „L. Nbld." Op geld werd niet gezien, eerste vraag was, dat alles naar eisch werd ingericht. En dat werd het zulks is aan de Leeuwarder zakenlui wel toevertrouwd. Maar 't. werd Januari, en toén lieten de leveranciers de beeren los. Mijnheèr was niet rap met betalen, hij zocht de beeren- houders te paaien kust wordt bewaakt? Maar desondanks kunnen wij erdoor komen". „Arme Valentine zei de graaf, terwijl hij naar zijn jonge vrouw keek, dio uitge put van vermoeidheid op den grond zat; „zou het niet beter zijn, een schuilplaats te zoeken en den volgenden nacht af te wachten?" „Neen, ik wensch geen uitstel", ant woordde de jonge vrouw beslist. „Ik voel, dat mijn krachten minder worden en morgen zou ik misschien heel niet meer kunnen". „Vooruit dan!" antwoordde haar ge maal. - „Wilt mij maar volgen", verzocht de boschwachter, „en zorgt er voor, dat u geen leven maakt". Hij liep voorop, en de vluchtelingen volgden hem. Voor hen, langs de kust, lag een kleino vloot, dio uit ongeveer twaalf visschershooten bestond. Joseph leidde do vluchtelingen tot hij do huizen; toen wend de hij zich plotseling naar links en maak te bij een kleinen muur halt". •Toen zijn metgezellen hier stonden, zei hij zachtjes: „Wij moeten hierheen, de boot ligt juist tegenover ons geankerd; als "net dag was, zoudt u ze van hier uit kun nen zieö. Zoodra u deze straat door zijt, bevindt u zich aan het strand. Daar neemt u mevrouw tussehen u in en loopt, zoo vlug als uw voeten u kunnen dragen. Hot gaat or nu om, de boot le bereiken vóór uw vervolgers, dio op u loeren". „Begrepen! antwoordde do officieren. De boschwachter sloop op zijn leenen naar de straat en keek naar rechts en links, de weg was vrij. „Vlug vooruit!" raadde hij aan. De „vijftien spie" zijn niet betaald, de politie is niet geroepen en ten slotte heeft heb dienstmeisje zich over de sneeuw massa ontfermd. W. Dat beet discussie! De Raad van Roermond heeft besloten een deel van het vrijgekomen kazerneter rein cn gebouwen te verkoopen aan het bisschoppelijke college. Uit bet verslag der discussie citeeren we uit de „Limb. K.": Do beer Gornelissen wenscht naast do plannen van Jos. Cuypers cn Ed. Cuypers een plan van den ingenieur-directeur van de gemeentewerken. Wethouder Beckers: „Dat plan is het eerst van alle geweest, doch daarop is door geen enkel lid van den Raad gereageerd. Do heer Gornelissen verwijt wethouder Beckers, dat hij dit plan heeft verdonkere maand. U verdonkeremaant wel meer zulke dingen in de krant. Het was helaas eb en daarom tot "an co boot nog een tamelijk ver eina. De emi granten hadden een gedeelte van den weg afgelegd, zonder bemerkt te zijn; maar zij hadden het midden nog niet bereikt, toen er achter hen- een wild geschreeuw werd aangeheven. „Haast u'-" zei de gids, „ik zal die ke rels wel even bezighouden", Omdat de sanscolotten in de duisternis van den nacht geen der vluchtenden kon den herkennen, hoopte Joseph daardoor, dat hij achterbleef en toen zijwaarts liep, hun aandacht eerst op zichzelf te vestigen en op die manier zijn vrienden den noodi- gen tijd voor de inscheping te bezorgen. Valentine was echter totaal uitgeput en ondanks de krachtige ondersteuning van haar man niet in staat, om nog een stap to zetten. De graaf nam haar daarom in zijn armen en liep door. Ongeveer twee honderd schreden kon hij op den lossen grond hebben afgelegd, toen hij met de woorden: „Ik kan niet meer!" stil bleef „Dan is het mijn beurt!" antwoordde Vassicro cn nam Valentine van hem over Eindelijk hadden zij de zee bereikt; een vluohligo terugblik toonde aan do vervol* gers do sansculotten op een afstand van driehonderd schreden. Do graaf nam nu zijn dierbaren last weer over en stort e zich in den vloed. „Vlug, vlug-" nop, de veerman. (Wordt vervolgd). f

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3