i [Tweede Blad Vrijdag I Februari 1924 BI9H8EMLAB1P F Dc gaafheid van den gulden. g cl e va nou d-m inistor Do Geer. Oud-minister jhr. Do Geer heoft een rede- Voering voor het Studentengenootschap ^Conamui" te Groningen gehouden over 'de gaafheid van den gulden. Betreffende do vraag, of depreciatie van Hen gulden ernstig dreigt, wees spr. op |ilo optimistisch© uitingen daarover van Sommigen en liij erkende, dat onze rnunt- leonlieid op dit oogenblik gezond is, maar yoegde hij er aan toe, dat dit weinig zegt jomtrent het gevaar, dat haar kan be dreigen. Spr. meent, dat men den eersten tijcl er •ran moet afzien om door fondsvorming Dverigens eerbiedwaardige belangen vlug ger en heter te willen behartigen dan dit langs de gewone begrooting mogelijk is. Niet alleen het gevaar voor den gulden •wordt overschat, zeido spr. verder,maar joolc wordt overschat de veiligheid, die men giek kan scheppen door to vluchten naar feu vreemde munteenheid. Men kan in 'dollars apeculeeren, maar men kan niet in dollars zich assureeren. Spr. wees op 'de vele onzekere factoren, die ook in het economisch leven van Amerika aanwezig zijn. Wie van den gulden naar den dollar Vlucht, verwisselt het eeno risico voor het andere, volgens sommigen zelfs het klei nere risico, voor het grootere, maar bouwt zich zeker geen Vrijstad, waar de Nemesis «Ier jongste wereldgeschiedenis geen toe gang heeft. 'i'cn slotte behandelde spreker de moge lijkheid om langs juridischen weg som mige van de bedenkelijke gevolgen der in flatie, waar deze is ingetreden, te verzach ten; daarbij wijzende op de jongste Deut sche jurisprudentie, dio den schuldenaar verplichtte tot betaling van een liooger aan tal marken dan in den schuldbrief staat Vermeld, en aan het denkbeeld, door de (notarissen hier to lande overwogen, om 'een goudclausulo op to nemen in de hy potheekakten. Spreker verwachtte van al dergelijke kunstmiddelen weinig. Uit een oogpunt van algemeeno welvaart gevfn zij geen haat. En men kan do door inflatie aangetaste crc-diteursposilio niet redden, zonder zwaar en onevenredig debitcurslecd in het leven te roepen. De eenige oplossing, eindigde spr., is de 'inflatie te weven, in het belang van allen, bovenal van de economisch zwakken die, evenals dit op het gebied der volksgezond heid geldt, de eerste slachtoffers zouden worden van een ramp. Ds Rijwielbelasting. Het standpunt van den A.N.W.B. Naar aanleiding van het ingediende Wetsontwerp tot heffing een-er belasting 'op rijwielen heeft de Tel. op het hoofd- consulaat van den Al'g. Ncderlandschen Wielrijdersbond (AN.W.B.) do vraag ge steld, boe deze belasting daar wordt op gevat. Zooa's men weet zijn vele fietsers bij dezeB bond aangespten en is er aan vankelijk in ,,De Kampioen" veel over de ïij wielbe'asti n.e-plannen geschreven. Naar ons bleek wordt de voorgestelde nieuwe Masting,' al had men haar lie ver niet, toch niet als onbillijk beschouwd, gezien het feit, dat de rijksmiddelen ver sterking behoeven. Het bedrag van drie gulden is dan ook niet te lioog, vooral wanneer men deze belasting vergelijkt met de oventuMe wegenbelasting, welke .door aulomob'Tisten opgebracht zal moeten wor den. Bovendien wordt bij den A.N.W.B. het stelsel der rijwielbelasling als goed be ech on wd. In de eerste plaals worden geen uitzon deringen gemaakt tusschen rijwielen, be stemd als gebruikartikol en fietsen, die voor genoegen gebruikt worden. In de tweede plaats zal 't plaatjes® teleel, zooals men het ook in Frankrijk en België kent, de controle vergemakkelijken of de bolas- hue be faal cl is. In Beleië zijn de plaatjes FEUILLETON VOGELVRIJ. Ware schetsen uit Fransclïe familie archieven ÉG) Vrouw Wentel en vrouw Bobillard de den haar best, om haar die zwaarmoedige gedachten uit het hoofd te praten. Of schoon het voor die bravo vrouwen onmo gelijk was geweest, haar al datgene te be zorgen, waarmee men in andere tijden een bruid opsiert, deden zij toch haar uiter ste best om hun jonge vriendin zoo goed mogelijk een bruidsjapon te verschaffen. 'Do garderobe van vrouw Wentel werd (nagesnuffeld en men haalde voor Valen tine oen landelijke kleeding te voorschijn, waaraan echter een zekere élégance niet ontbrak. Het witte gebloemde keurslijf en de blauwzijden -rok stonden Valentine's 'slanke gestalte zeer goed, terwijl het sier lijke neteldoekeh mutsje aan haar zacht* piocdig, lief gezicht een betooverende uit drukking gaf. De bruid scheen zelfs aan 'Ihaar landelijke omgeving de frischheid ■Aan haar jeugd en de waardigheid, die [over haar geheele wezen lag, mee te dee- vJen. f!_ Toen de dag ten einde liep, was alles dFoór de aanstaande plechtigheid voorbe reid. In een zaal bad men een altaar op geslagen en de pachtersvrouw had alles te •[Voorschijn gehaald, wat voor het opdra gen der heilige Mis vereischt werd; Kort >voor middernacht kwam pastoor Bartetj I hy was door den brief, waarover de ar- jfieiaer zoo onvoorziohtlg had gesproken, op den ach'lervork der rijwielen aange bracht. Wel izal er voor gewaakt moeten worden, dat de bewuste plaatjes stevig bevestigd worden op de fietsen. Dc Telegraaf en hei Russisclie geld- Naar aanleiding van opmerkingen van do Haagscho Post geeft do Telegraaf do volgende uiteenzetting omtrent haar Rus- sischo bijvoegsels: „Onze Petersburgsche correspondent wendde zich in 1916 tot ons met het voor stel een Russisch bijvoegsel uit te geven, een middel dat door do Russische, regee ring meer en meer werd toegepast om het land der onbegrensde mogelijkheden be kend (o maken in andere landen en do handelsbetrekking uit te breiden. Wij voelden zelf ook wel voor dit idee en zegden onze hulp toe bij do samenstel ling der Russische bijbladen, doch stelden de uitdrukkelijke voorwaarden dat geen politiek zou worden behandeld. Uit den inhoud van het verschenen num mei* blijkt dit voldoende, terwijl wij zelf in dit nummer de samenwerking met de Russische regeering vermelden. Deze zou den verderen inhoud verschaffen. Ten slotte behield de Russische regee ring zich nog het recht voor hare uitlo- tings-annonces in deze bijvoegsels to plaatsen. Wat nu de bolaling van zulke bijvoeg sels betreft, zal het niemand verwonderen, dat wij voor deze een prijs vragen die overeenkomt met onze bepaling van de publiciteitswaardo van de Telegraaf. Dat wij hierin niet onbescheiden zijn, blijkt wel afdoende uit de bedragen", die, vol gens de Humanité, andere bladen calcu leerden. Ziedaar de geheele zaak in oen paar woorden. Toen het tweede nummer bijna gereed was ontstond do groole Russische revolu tie, waardoor de verdere uitvoering werd stopgezet". Hierbij teekent het Volk aan: „De medodecling, dat de bijvoegsels dienden om de handelsbetrekkingen uit te breiden (in 1916, midden in den oor log!) zal wellicht aldus moeten worden verstaan, dat hiermede de betrekkingen van den geldhandel uitgebreid zouden moe ten worden. Do Haagscho Post immers wees er op, dat het doel der Russische regeering was, onsoliede leeningen te be vorderen. Trouwens, een Russische voor waarde blijkt nu te zijn geweest, dat de Russische uitlotingsannonces in het han delsbijvoegsel geplaatst zouden worden. Do tegen voorwaarde van do Telegraaf, dat geen politiek zou worden behandeld, is naïever dan men van de Telegraaf ge wend is. Immers, het was duidelijk, dat het heelo bijvoegsel een. uitsluitend poli tieke behandeling had. Waar is het echter, dat, door' de politiek in engeren zin uit te sluiten, de politieke bedoeling van het bij voegsel op handige wijze gemaskerd werd Wat de betaling betreft, onthult de Telegraaf, dat die overeenkwam met den prijs dien zij zelf hechllo aan de publici teitswaardo van haar blad, een zuiver subjectief begrip. De Haagsche Post, dio het bijvoegsel zag, bleek daar geheel an ders over to oordeelen." Verder •schrijft het Volk: „Het denkbeeld van een „eereraad" wijst de Teleg. af als te „opgeblazen". •Een proces tegen bet Volk lijkt haar blijk baar minder opgeblazen. Zij betitelt onze beschouwing hier nog maals als „een onrechtmatige en unfaire daad in den concurrentiestrijd". En wie zoo belachelijk insinueer', durft dan nog klagen over wat zij ouzo „insi nuaties" noemt." De Kamer var. Koophandel en Fabrieken te Gouda. In de onder voorzitterschap van den Keer H. A. Sclireuder gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, voor Gouda en Omstreken, werd namens den heer I. IJssel de Schep per, voorzitter der Kamer, door den se cretaris medegedeeld: dat het den heer IJssel de Schepper onmogelijk is, in ver band met de bespreking in zako de zoo genaamde staking van transportarbeiders in deze gemeente, deze vergadering bij te wonen. Bovendien is het den voorzitter i ondoenlijk, in verband-met de houding ontboden. Toen hij de priesterlijke gewa den had aangetrokken, reikte graaf Bor deaux, die zijn gewone kleeding droeg, Valentine de hand en knielde met haar voor het altaar neer. Albert van Vassièro en de pachter volgden hen als getuigen; verder waren alleen nog de twee vrouwen Wentel en Robillard en twee of drie ver trouwde bewoners van de hoeve aanwezig Vóór do hoeve waren twee knechten aan gesteld, om een eventueel gevaar aan te kondigen. „Veelgeliefden!" begon do priester; „de moeilijke tijden, waarin wij leven, ver gunnen ons niet, de anders zoo wijze voorschriften der Kerk in acht to nemen. Wij Eijn gedwongen, uitsluitend op de verzekering der personen te vertrouwen, die het heilig Sacrament wensclien to ont vangen. Graaf Bercleaux en freule Van Vimy, verklaart u voor God en de aanwe zige getuigen dat er noch een lichamelijke noch een geestelijke verwantschap tus schen u bestaat?" „Dat verklaren wij". Daarna deed hij aan de getuigen en aan de aanwezigen dezelfde vraag; en toen allen hem verzekerden, dat hun geen (huwelijksbeletsel bekend was, ging hij tot het eigenlijke trouwen over. Nadab hij toen het bruidspaar volgens de voorschrif ten van het ritueel in het kort had onder richt, de gebruikelijke vragen aan hen gedaan en hun altijd bindend antwoord ontvangen had, strekte hij zijn hand uit en riep den zegen van den Allerhoogsten over hen af. Juist had de priester zich weer naar bet altaar gewend, om de viering der heilige Geheimen te beginnen, toen een van liet College van B. en W. dezer ge- 1 meen te, waarvan een lid tevens in deze vergadering zitting' heeft en welke hou ding een dusdanige miskenning is van een behoorlijk inzicht in de economische be hoeften van den tegenwoordigen tijd, aan deze vergadering die onpartijdige leiding lo geven, welke zij behoeft. -Naar aanleiding van een 'verzoek van de Kamer te Leiden om gezamenlijk actie te voeren (er verkrijging van een spoedi ger verbetering van de verbinding tusschen Gouwe en IJssel daar do capaciteit van de Mallegatsluis onvoldoende is, werd beslo ten dat do commissie voor do vaartverbe tering van dc Gouwe zich met do Leidsche Kamer in verbinding zal stellen. Genoem de Kamer had vernomen dat de .verbete ring op zijn vroegst over 13 jaar zou zijn tot stand gebracht. De hoeren I. IJssel de Schepper, H. A. Schrcuder en P. I). Muylwijk werden her kozen, respectievelijk als algemeen voer? zilter, voorzitter afd. grootbedrijf en voor zitter aid. kleinbedrijf. R. K. Leergangen. Het Curatorium der R. K. Leergangen to Tilburg heeft lot huisvesting van deze stichting aangekocht de villa. „Triborgh" aan den Rosschenweg, aldaar. Te zamen. met de bijbehcorendo terreinen is een op pervlakte verkregen, van 7500 M2., zoodat in do naaste toekomst voldoende ruimte beschikbaar is voor eventueels uitbreidin gen. Dc villa zelve zal zooveel mogelijk in haar tegenwoordigen. staat worden behou den: slechts eenige geringo verbouwingen zullen noodig zijn, cm haar voor hare nieu we bestemming geschikt te maken, waarbij dc buitengewoon fraaie binnenarchitectuur geheel 'l:a*.i worden gespaard. Ook worden slechts dio cursussen daarin ondergebracht welke geen schade aan het gebouw kunnen toebrengen. Over k$t algemeen zullen deze localiteiten cok niet* geheel de weck in ge bruik zijn. Voor do laboratoria, muzieklokalen, res tauratie voor de studenten, kantoor, enz. wordt in den tuin éèu nieuw gebouw opge richt, terwijl de ruime ge ra ges worden verbouwd voor -bibliotheek en leeszaal. Do Academie voor beeldende en bouwen de kunsten wordt gehuisvest in het nieuwe gebouw aan de Schoolstraat, dat de ge meente daarvoor ter beschikking heeft ge steld. Naaat zalen voor modellen, bouwma terialen en bibliotheek komen daar acht groote teekenlokalen, dio voer afzienba-ren tijd voldoende ruimte bieden aan de stu denten. Vergeleken bij de oorsprcnkelijko plan nen betcekent deze oplossing oen zeer aan zienlijke bezuiniging voor de gemeente Tilburg en maakt zij ook voor-do Leergan gen een goedkooper exploitatie mogelijk, terwijl toch een waardiger huisvesting en óentralisatio daarmede wordt verkregen. Tilburg, dat blijlcens het gesprokene in den gemeenteraad, bijzonder prijs blijft stellen op 't bezit dezer instelling, die dit jaar weer 600 studenten telt, zal zijn financieel© offers voor de R. K. Leergangen ongetwij feld door intellectueele verrijking beloond zien. I STUDSfóSEUlafS „Sancfus Augustinus". Model-no stroomingen in het Katholicisme. De R.-K. Siudentenvercen. hield een al- gemeene ledenvergalering in het „Eigen Huis", Hoogewoerd 144. Behalve inauguratie van twee nieuwe leden, het uitreiken van bullen aan allen, die 29 October 1.1. geïnaugureerd zijn, en eenige huishoudelijke zaken, stond op het program van dezen avond oen rede van prof. dr. mag. G. do Langen Wendels, hoogleeraar aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen, over: „Moderne stroomingen- in het Katholicisme". In het oerste deel van zijn rede schetste do hoogleeraar den achtergrond van die moderne stroomingen, en hij stelt zich de vraag: hoe was de toestand van het Ka tholicisme vóór honderd jaar? Tusschen toen en nu is er opmerkelijke antithese. Materieel kwam het Katholicisme in de verschillende landen in verdrukking, zoo als spr. nader uiteenzet. Maar, behalve de der knechten, die als wachters waren aan gesteld, de zaal binnenstormde, met den kreet:' „Weest voorzichtig, de sansculot ten zijn er 1" Bij deze woorden keken allen rond, of zij nog konden vluchten. Valentine wierp zich in de armen van hem, die nu haar gemaal was. „Red mij!" zei ze. „Wees maar niet bezorgd, Valentine! als ik leef, zal er geen haar van je hoofd gekrenkt worden!" In het zelfde oogenblik stormde Julius met een gewapende bende de kamer in. Toen hij voor het altaar Valentine in de armen van graaf Bercleaux en den pries ter in Misgewaad zag, begreep hij dade lijk den heelen stand van zaken: „Noemt dien man gevangen!" riep hij, op den graaf wijzend; „hij is een aristokraat!" En terwijl de bende naar den aangewe zene toedrong, kwam hij zelf -naar voren, om Valentine vast te grijpen. Bercleaux raadde echter zijn bedoeling, sprong op zijde en ontsnapte daardoor zoowel zelf aan het naaste gevaar, als hij ook tijd won, om zijn pistool uit te halen en af te schieten. Julius viel bloedend aan zijn voeten neer. Gelijktijdig sprong Albert van Vassière naar het altaar, blies de kaarsen uit en riep: „Terug met de vrouwen! Wij zullen 'het alleen met de schurken uitmaken!" Nu wierpen do drie mannen zich op hun aanvallers. «Vassière schoot zijn beide pistolen af en bet daarop volgende schreeuwen en vloeken was een bewijs, dat de kogels hun doel niet hadden ge mist. Graaf Bercleaux drukte eveneens zijn pistool af en ging toen met den dolk in de hand op de vijanden los. De pachter stoffelijke ruïnes van Katholieken cul tuur, dreigde er een nog veel geweldiger gevaar: -do revolutie wilde een nieuwe idee, een nieuwe wereldbeschouwing, een omvorming van do diepste overtuiging des niensclicn. Dat gevaar van geestelijken aard drong zich van allo kanten op. De moderne cultuur werd de antithese van het Christendom: het naturalisme, de laatste uitholling van do humanistische idee. Spr. zette uiteen, hoe dat naturalisme in philosophischo vormen verscheen als het rationalisme, het subjectivisme, dat als hulptroepen in do weienschap opriep: het positivisme en het determinisme. En uit naam der wetenschap ontwik kelde zich het materialisme, dat indrong iu historic cn sociologie on politiek in do politiek als do democratie, do demo cratie dor liberalen en later do sociaal- democratie. En de kerk stond bloot aan de moest verfijnde, dóodclijke vervolging, die van het ignorecren, de minachting. Door goed-willoudo Katholieken werden herhaaldelijk pogingen gedaan, om de kerk zich to deen verzoenen met den mo dernen cultuur, maar de kerk bleef onver zoenlijk, zooals spr. in feiten aan toont. Na do pauze bespreekt de hoogleeraar liet heden. Eerst enkele cijfers. Voor '109 jaar telde Engeland 60.000 Katholieken, nu 8 rnil- lioen; de Ver. Staten hadden er 1 mil- lioen, nu 20 millioen; de Scandinavische landen waren hermetisch voor het Ka tholicisme gesloten, nu is er een ontkie mend Katholiek leven; in Australië was geen enkele priester, nu 11 millioen Ka tholieken, 6 aartsbisschoppen, 16 bisschop pen en 1600 priesters, enz. Een der meest typische verschijnselen van do Katholieke Kerk in de twintigste eeuw is het dogmatisme, het is de stij gende invloed van het leergezag, intensief cn extensief wat spr. broeder ontwik kelt. Op de tweede plaats de ethiek, de zede- leer tier Kerk, die niet alleen de intieme gewetens beheerscht, maar ook de lichten de norm is voor het geheel© sociale leven Op de derde plaals de ongeëvenaarde organisatie der Kerk. Ondanks do bestrijding van den moder nen cultuur is do Katholieke Kerk gewor den het machtigste sociale verschijnsel van onzen tijd. Niet alleen het lichaam der Kerk dwingt eerbied af, ook de ziel. Er is oen nieuw kerkelijk leven. De Ka tholiek van heden staat niet tegenover zijn kerk, zocals do liberaal-Katholiek het deed; neen, het liberaal-Katholicisme is gestorven; de Katholiek van heden heeft zijn kerk lief als een moeder. Er is een innerlijke drang om meer ie weten van de theologie. Er is een schitterende Katho lieke wetenschap. De Kerk, voor kort in naam der wetenschap uitgestooten, staat nu als do paladijn der wetenschap; zij beschermt do wetenschap tegen zichzelf. Haar machtige cultuur-daad is, dat zij haar priesters den eed iaat doen om te ge- looveri aan de kracht van de rede! Daar zijn ook uit dat geloofsleven daden voortgekomen. Er is een heerlijk opbloeiend gebedsle ven de liturgische actie. Do Kerk-devoties Rozenkrans, H. Hart worden meer en moer beoefend. Het Eucharistisch leven maatstaf voor liet innerlijk godsdienstig leven wordt door steeds meerderen beleefd. Daar is ook een sociale actie onder de Katholieken, waarvan liet innerlijke ge loofsleven de bron is. Do Katholieken vereenigen zich nl. om over dc fijnste en teerste aandoeningen met elkaar lo beraadslagen: Eucharis tische bonden, Voor Eer en Deugd, Re traite Vereenigiugen. Ten slotte kan men in de Katholieke Kerk constateeren een groote werfkracht, 't Is geen enge proselieten-makerij, neen, 't is haar plicht en noodzaak, 't is leven van haar leven, dat zij werft naar buiten. Dat zijn, aldus spr., de moderne stroo mingen in het Katholicisme. En die herleving van het geheele Kallio- licko leven overspant allo rangen van het Katholieke volk; bezielt litteratuur en kunst, vereenigt de jeugd en alle standen der ouderen. Als do teekenen ons niet bedriegen, had wel geen wapens, maar wel een Her culeskracht. Hij greep een der sansculot ten bij zijn halsdoek cn snoerde diens keel zoo toe, dat de schurk om genade smeekte; maar Wentel gaf niet toe, voor dat zijn vijand bewusteloos op den grond wiel; toen ontnam hij hem zijn sabel en drong daarmee op de anderen aan, die nog tegenstand boden. Ondanks de duisternis ontstond er een gruwelijk gevecht. Onze vrienden gaven gaven hun houwen in stilte, waarbij zij door het geschreeuw hunner vijanden werden geleid. Maar deze waren le talrijk en de emigranten zouden ten slotte toch het onderspit moeten delven. Hun krach ten begonnen al to verminderen, toen zij plotseling buiten een pistoolschot hoorden waarop spoedig een tweede volgde. Een smartelijk geschreeuw en gehuil van wan hoop vulde de kamer; maar dit alles werd overstemd door den uitroep; „Moed hee- ren, ik kom juist op tijd „Dat is Joseph Bonnet!" riep Vassière; „wij zijn gered". To.en do sansculotten zagen, dat zij zich tusschen twee vuren bevonden en tevens een groot aantal vijanden achter zich ver moedden, begonuen zij terug lo trekken. De knechten der lioeve hadden eerst, van schrik overmand, weinig aan het gevecht deelgenomen; toen zij echter hun meester en do beide officieren met nieuwen moed op do bende zagen losgaan, besloten zij mee te vechten on gebruikten zij alles wat onder hun handen kwam, als wapen. Na afloop van eenige minuten gingen de laat ste schurken op de vlucht cn sleepten zij hun gewonde kameraden mee. Nu snelden Bercleaux en Vassièro naar voren en staan wij voor een groote, grandiose toe komst van de Katholieke Kerk! Do hoogleeraar be.loot met oen geest driftige en bezielende peroratie, waarin hij zijn gehoor opwekte tot offerzin, on? mede te werken aan het herboren worden van ouzo maatschappij. Langdurig applaus, gevolgd door een dankwoord van praescs Dijkhoff, vertolkte de waardeéring van liet auditorium. UIT BE NOORDWIJK. Liturgischs cursus. Do derde avond van dezen cursus was zeer interessant Het aantal bezoekers was groot. Daar kap. Braakman verhinderd avas, leidilo de zocreerw. heer Pastoor dezen avond. Het ging thans over de Liturgische klee- ding. De herkomst en beteekenis van de vele kleedingstukken, die bij den R.-K. Eere dienst voorgeschreven cn in gebruik zijn, werden door Zijneer w. besproken en mef lichtbeelden toegelicht. Hieruit bleek, daC de liturgische kleediug afkomstig i3 uit ds vroegslo eeuwen. Enkele van dio overoude kleedingstukken, op het doek gebracht, toonden de zeer kostbare bewerking uit vroeger dagen. Met voorbeelden werd aan getoond, wat wèl en wat niet schoon of juist van vorm is. Gelukkig gaat men, vol gens Zijneerw., met verschillende dingen, die door hun versiering ontsierd zijn, weer in de goedo richting terug. Met verbazing bemerkte men toen Zijn eerw. ophield met spreken, dat het roeds laat was. Het was to vroeg*laat geworden! De heer C. G. J. Alkemade sloot op de gebruikelijke wijze den avond. „Door Oefening Sterk." In „Het Hof van Holland" gaf „D. 0. S." "Wynsdag- avond een uitvoering onder leidjtag van den directeur, den heer C. J. Helleman, uit Leiden. Do heer Chouffour sprak; als voor zitter van „D. 0.. S." een openingswoord. In het bijzonder memoreerde hij het heug lijke feit, dat een 15-tal adspirant-leden tot de vereeniging zijn toegetreden. Een mooi afwisselend programma, concreet af gewerkt, viel zeer in der. smaak van de aanwezigen, Als nummer één werd door de leden gewerkt aan het hoog rek. Dit is altijd een zeer spannend nummer, waarhij alle leden bijna zonder fouten hebben ge werkt. Van allen was, zonder uitzondering, het werk af. De muziek hield dc aanwezigen tusschen de-oefeningen aangenaam bezig. De hee- ren G. Marijt, Roomers, J.' Marijt,, G. v. Sleyser, O. Heek cn G. Medenblik vormden bet muziek-enscmble, waarin vertegen woordigd waren: piano, viool en mando lines. Hierna kwamen de adspirantcn aan het hoogrek. „D. O. S." gaat met deze jonge krachten oen goede toekomst tegemoet. Ecu vijftal loden gaven eenige zeer moeilijke vrije- cn orde-oefeningen te zien. Het num mer pyramides voor adspiranlen gaf nog iets leuks te zien: toon eerst een pyramide was afgewerkt en ileze weer opnieuw werd opgesteld, stortte zij in elkaar: hol wne echter een bestudeerde ineenstorting en de vlugge jongens stonden onmiddellijk weer in de pas, tot groot genoegen van de aan wezigen. Het zou (e ver voeren om alles afzonder lijk te bcsnreken; Lij de standen merkten we op. dat liet vroegere lid, do lieer Bal kenende, zeer werd gemist. De heer Chouffour slcoot dezen avond met dank aan de medewerkers, dc muziek, den directeur, den heer Helleman (dio „stie- kum" door een achterdeurtje wilde ver trekken, maar voor het front werd ge bracht) voor zijn krachtige leiding en ook de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid. OEGGTGEEST. Overzicht der bevolking. Vermeerde ring door geboorte: -12 vr.. 4S in., totaal 90, en door vestiging: 4-iO vr., 315 m. totaal 7ES; alzoo 482 vr. en 366 m.. totaal 813. Vermindering door overlijden: 32 vr.. 27 ui., totaal CS, en door vertrek 323 vr. 263 vr.. totaal E-SO, dia 355 vr., 200 m.. totaal 645 peïscnen. Bevolking op 1 Januari 1923: 2451 vr., 2183 m,., totaal 4624. Bevolking ,cp 1 Januari 1924 2ö7S vr., 2259 m. totaal'4837. Totale vermeerdering over bet jaar 1S23: 127 vr.. 78-rn.. totaal £03. drukten den braven boschwachter, die vrer kelijk zoo veel tot hun redding had bijge dragen, ontroerd de hand. „Welk gelukkig toeval heeft je juist in het beslissende oogenblik gebracht?".vroeg de graaf. „Ik kom van Erny St. Juliën", antwoord do de oude man; „ik wist, dat u hier was en wilde het huwelijk van freule Valentino bijwonen". „Daarvoor kom je te laat, vriend Jo seph; de priester had juist het huwelijk voltrokken, toen die woedende bende op ons losstormde". „In dit geval zult u mij wel vergunnen de jeugdige eclitgenoole mijn gelukwen- schen aan te bieden". „Het arme kind zal zeker half dood zijn van schrik!" antwoordde do graaf. Intusschen had da pachter een lamp aangestoken en do schrikkelijke wanorde belicht, die overal heerschte. Toen keerdo men naar de zaal terug, waar liet huwe lijk had plaats ghad; men hoopt o daar do vrouwen to vinden. Maar do kamer was leeg. Do beide emigranten uitten een kreet van wanhoop, maar de pachter stelde hen dadelijk gerust met do woorden: „Hokt geen zorg, or is hier een verborgen deur en terwijl wij streden, zal mijn vrouw ze ker met haar gasten gevlucht zijn". Inderdaad opende hij een kleine deur, die uitstekend verborgen was. Hij loonde hun met oen opgeheven lamp een vertrek, waar de drie vrouwen en do priester ge knield lagen te bidden. ("Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 7