,0e Leifalie Eoianfi Tweede Blad Donderdag 31 Januari 1924 BINNENLAND Tegen den zomertijd; "Wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingediend êen voorstel van wet van de kecren Braat en do Boer tot intrekking van de wet van 23 Maart 1918, tot tijdelijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908, tot invoering van oen wetteli.jken tijd. De memorie van toe lichting luidt als volgt: Dit wetsvoorstel achten de ondergetee- kcnden voldoende gemotiveerd door er op to wijzen, dat de zomertijd voor groote bevolkingsgroepen te veel schade en on aangenaamheden veroorzaakt en voor b:j- na niemand in den lande eenig nut o! voordeel afwerpt en voor hen, die 's mor gens vroeg op hun arbeidsplaat moeten zijn, eene soort lijfstraf beteekct. Opheffing van den Verzekeringsraad? Een bezuiniging van een ton. Het ligt in liet voornemen van den Mi nister van Arbeid den Verzekeringsraad op le heffen, hetgeen een bezuiniging zou heteekenen van een ton. De werkzaamhe den van den Verzekeringsraad zouden dan deels bij do Rijksverzekeringsbank, deels hij de Vereeniging van Raden van Arbeid komen. Oorspronkelijk waren er twee Verzeke ringsraden, een in 's-Gravenhage en één le Arnhem gevestigd. Laatsgenoemde is gelijk men weet reeds eenigen tijd gele den opgeheven. Het werk van den Verzekeringsraad, welk3 samengesteld is uit acht onbezoldig de en zes bezoldigde leden, was het toe zicht lo houden op de Raden van Arbeid. De Boferwet. Naar het Ned. Weekblad voor Zuivelbe reiding en Veeteelt meldt, wordt er op het departement van Binnenlandsclie Zaken en Landbouw gewerkt aan een ontwerp tot wijziging van de Boterwet. De dividend- en tantième-belasting: Het hoofdbestuur van de Alg. R.-K Ambtenaarsvereeniging heeft aan den voor zitter van den ministerraad een adres ge zonden, waarin het aanbeveelt, voor hel herstel van bet financieelo evenwicht de wet op de dividend- en tantièmebelasting 1917 zoodanig to wijzigen, dat niet op de uildc-clingen van winst van naamlooze ven nootschappen, enz., maar op de zuivere winst van deze lichamen een belasting wc|it geheven van 5 pGt. met 33 opcen- ten. Adressant berekent do hoogere op brengst van deze gewijzigde belasting op "ruim 23 millioen gulden. Uit den Uirechtschen Raad. Na 20 zittingen is de gemeenteraad van Utrecht er in geslaagd zich door do be- grooling heen to werken. Ze is z. b. s. goéd gekeurd. Vermelden we van het debat nog, dat de pogingen om de zakelijke bedrijfsbelasting opgeheven of verlicht te krijgen, zijn ge faald. Do begrooting sluit in inkomsten en uit gaven met f 15.952.951, de kapitaaldienst met f 16.832.399. Dr. Van Cauwe'aeri 4e Utrecht. Dr. Frans van Cauwelaert, burgemees ter van Antwerpen, is gisteravond te Utrecht aangekomen, waar hij zou spre ken voor de R. K. vereeniging „Geloof en Moed". De heer O. Tijdgat, oud-voorzit ter van den Belgischen Kring, te Utrecht, was hem te 's Hertogenbosch tegemoet ge reisd. Aan het Centraal Station te Utrecht werd dr. van Cauwelaert verwelkomd door verschillende bestuursleden van den Bel- .glschen Kring aldaar. De lieer M; de Ju- ïicker, be stuurslid van dien kring, beet- •fe Antwerp en's burgemeester met een korte toespraak welkom, waarna een doch- .'tertjo van don beer Bosman hom een rui-, kor aanbood. De heer «Tijdgat stelde Vervolgens de leg den van de deputatie aan dr. van Cauwe laert voor. Behalve de vertegenwoordi gers van den Belgischen Kring waren bij de begroeting tegenwoordig de lieeren do Koning, voorzitter van de R. K. vereeni ging Geloof en Moed, en G. H. J. van Spanje, lid van Ged. Staten van Utrecht, een vriend van den burgemeester van Antwerpen. Dr. Van Cauwelaert beeft in bet Jaar beursgebouw voor een talrijk publiek het woord gevoerd. Deen onverdeelde vreugde Uit een artikel van den beer Wibaut in „Het Volk": „Er is onder ons geen reden tol onvor- deeldo vreugde over hetgeen de deelné- rning van socialisten in do regcering, met name in Duitschland, tot stand beeft ge bracht. Wij behoeven elkander niet te verborgen, dat gebleken is, dat de politieke macht, die op een bepaald oogenblik dwingt om de regeering te aanvaarden, niet noodzakelijk de kracht van het regeo- reh, het kunnen regeeren, met zich brengt." Verder zegt Wibaut, dat bij hoopt, dat de socialisten 't er in Engeland beter af zul Ion brengen Gemsjigde Berichten. De vergiftigingsgevallcn te Amersfoort. De drogist beeft bekend. Gelijk men weet, waren to Utrecht in verzekerde bewaring gesteld de drogist. B. V. en diens broeder P. V., beiden uit Amersfoort, in verband met de raadsel achtige vergiftigingsgevallcn aldaar. Naar we uitvoerig medegedeeld hebben, was gepoogd de vrouw van den drogist, die juist hersteld was van een vermoedelijke arsenicumvergiftiging, door middel van gas- verstikking te dooden. Ook de moeder van deze vrouw moest onder verdachte omstan digheden overleden zijn. Dadelijk werd de drogist V. als de vermoedelijke dader ge arresteerd, docli hij bleef zijn onschuld vol houden. Thans heeft hij, naar de „Tel." verneemt, de poging tot. moord op zijn vrouw bekend. Zijn broeder P. V., van medeplichtigheid verdacht, is op vrije voeten gesteld. Mijnongeyal. De 30-jarige mijnwerker G. B. uit St. Truiden is in de mijn Winterslag tusscben tweo kolenwagens geraakt en doodgedrukt. De overledene laat een vrouw en een kind na. Verdronken. Gistermiddag had voor Tiel dc eerste ma chinist van de W., van de opvarende vracht boot Holland der reederij Koenigsteld, het ongeluk, toen hij aan het dek kwam, te struikelen én. in de Waal te slaan. Hij ver dronk en laat een te Rotterdam wonende vrouw en vier kinderen achter. Door een trein overreden. Te Boelrelo (O.), is de arbeider G. van Elzen door den trein overreden. Zijn beide beenen werden verbrijzeld. Nederlandsche visschers dooi' Belgischo politieagenten mishandeld. De „Breskensche Crt." meldt: .„Donderdagavond is te Ostende een ern stig politie-misdrijf tegen een zestal Neder landsche visschers gepleegd. Het was onge veer 10 uur des avonds, dat- de Breskensche visschers P. C. van den Heuvel, Abr. Note- baart, Jannis Notebaart en E. Erasmus zich aldaar in een café bevonden en een glas bier dronken, toen plotseling een poli- tie-commissaris met vier agenten binnen kwam en lnm vroeg, of ze Hollanders wa ren. Op bun bevestigend antwoord werden zij gesommeerd mede te gaan en als 'b ware naar het bureau geslagen. Op hun vragen wat zij tooh hadden "mis daan om zoo mishandeld te worden, was het eenige antwoord slagen en scheldwoorden. Een van hen werd geheel bewusteloos ge ranseld. Des anderen daags werden zij vrijgela- 1 ten en konden zij maken dat zij wegkwa men, terwijl de politie hun nog gemeene scheldwoorden nariep. De oorzaak van dit politie-schandaal mcet zijn gelegen in het feit, dat te voren een politieagent is geslagen en een spiegelruit was ingegooid. Dit zou door Nederlanders geschied zijn. Toen dit gebeurd is waren bo venbedoelde visschers op zee; zij staan dan ook geheel buiten en óf ander voorval dab daar plaats gehad moet hebben. Belgische visschers en de burgerij waren de ongelukkigen behulpzaam om naar hun vaartuigen te gaan. Heb is voor ons onbe grijpelijk dab de politie zoo vreeselijk ruw kan optreden zonder dat zij wist of ze schul digen voor had en hen geen gelegenheid ge geven hun onschuld te bewijzen. De zaak is bij hoogerhand in onderzoek zoodat dit muisje nog wel een staartje zal hebben. Verkeersongeval. Dinsdagmiddag vond op den Rijswijk- sehen weg te 's-Gravenhago oen vrij ernstig auto-ongeluk plaats. Dc chauffeur S. Teed daar in een matigen gang in de richting Rijswijk, toen een meisje plotseling den w-eg overstak om van richting te gaan verande ren; Haar fiets werd door den auto gegre pen. Tengevolge van den val is het meisje bewusteloos geraakt- Door den „Eerste Hulp"-dienst werd zij naar het ziekenhuis Zuid wal gebracht. De chauffeur weid, na het voorloopig onderzoek ter plaatse, weer op vrije voeten gesteld; ook de auto, die aanvankelijk in beslag was genomen, werd vrijgegeven. Naar dit onderzoek heeft uit gemaakt. heeft naar alle waarschijnlijkheid, de chauffeur geen schuld. Nader vernemen wij, da*" het overreden meisje, de 20-jarige Duitsche dienstbode' K. H., uit Boltrop, is. werkzaam bij een fami lie in de Boekhorststraat in Den Haag. Zij is bij kennis gekomen, docli haar toestand is nog steeds zorgwekkend. Een nacht in mist oo het ijs in de Zuiderzee. Men meldt uit Lemmer:' Zaterdagnamiddag, ongeveer 5 uur, begaf H. de- W. van Oosterzee zich met zijn kame raad op het ijs in de Zuiderzee tussc-hen Lemmer en Kuinre om spiering te visschen. Ondertusschen kwam een dikke mist opzet ten, en toen deze mannen later in den avond naar buis wilden gaan, bemorkten ze tot hun schrik, dat ze wegens den mist de kust niet meer konden terugvinden. Lang liepen ze nog op het ijs rond te zoeken, doch tevergeefs. Pas den volgenden morgen nadat de mist was opgetrokken, en zij den geheelen nacht op het ijs hadden doorge bracht, konden ze de kust terug vinden, en spoedden zii zich, verkleumd -door de kou de, naar huis. Veel op zijn kerfstok. Te Nijmegen is aangehouden en door de marechaussee, naar Barnevekl overgebracht zekere H. E. K. die zich heeft schuldig ge maakt aan verduistering van f 1G0 en 2 vaten benzine, geoleegd te Barneveld. êen heerenrijwiel dat hij te Amsterdam had ge huurd, te Utrecht verduisterde en hetwelk vervolgens te Nijmegen in beslag werd ge nomen, zoomede van een handkoffer me-t goederen, gepleegd te 's-Gravenhage. Voorts werd zijn aanhouding verzocht ter zake van heb onttrekken van een minderjarige aan het. over haar wettelijk gesteld gezag. Bij zijn aanhouding rrn f hij op te heeten A. C. v. d. G.. onder welken va-lschen naam hij zich te 's-Gravenhage had laten inschrij ven. Hij legeerde daarna te Rotterdam en vertrok zonder te betalen. Van 1914 tot 1918 heeft vertoefd in het Riiksopvoedingsge- sticjifc te Doetinchem wegens verduistering van 375. In 1921 werd jiij door de Amster- damsche rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens verduistering van f 9000; hij liep toen wederrechtelijk in de uniform van officier. In Maart 1923 heeft, do Amsterdamsche rechtbank hem veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van driejaar, wegens het wederrechtelijk dragen van de uniform van inspecteur van politie, waar voor hij zich ook eenigen tijd uitgaf. De te '-s-Gravenhage door hem ontvreem de koffer met goederen is door de Nijnieeg- sche recherche in beslag genomen. Smokkelen van gedistilleerd. Heb smokkelen van alcohol over de Lim- hunasclie grens na-ar Holland neemt schrik- baiend toe. Er gaat geen dag voorbij of op verschillende plaatsen langs de grens wor den aanhoudingen gedaan. 'Zoowel uit België als uit DuitscM-and worden do alcoholhoudende vloeistoffen aangevoerd. Meermalen worden jenever en likeuren van Hollandsclicn oorsprong door do rijksambtenaren geconfiseeerd. Het blijkt dan, dat de drank zonder accijns naar 'Duitschland verzonden is, waarna ze van daaruit weder naar Nederland .gesmokkeld wordt. Inbraak te Halfweg, Omtrent de inbraak bij den landbouw Kr. te Halfweg kan nog gemeld worden, dat oen brief bevattende f 2500 gestolen is. Ver der zijn ontvreemd f 600 kasgeld en ruim f 1200 bëhoorende aan Kr. zelf. Verder wor den verscheidene coupons vermist. Een opiichier. Do commissaris van politie to Is-Her- logenbosch bericht dat bij hem, door tus- schenlcomst van het R.-K. Huisvestings comité te 's-Hertogenbosch is ingekomen een schrijven van den hoofdcommissaris van politie te München, waarin, gewaar schuwd wordt tegen een persoon, zich noe- mendo dr. Albert Neijraeijer, geboren in Regensburg, zich ook wel noemende dr. Ensler. Intusschen is evenwel vastgesteld kunnen worden, dat het in deze gaat om denzelfden persoon als een zekere dr. Mül- ler, wiens aanhouding wordt gevraagd in bet Beiersche Politieblad en in bet Zwit- •sersche Politieblad, terzake oplichting en diefstal. Hij is als geestelijke gekleed, houdt zich veelal op in Zusterkloosters, Zusterhuizen of Instituten, en tracht Missen te lezen,, te prediken en biecht te hooren. Hij gaf zich in Zwitserland en Lichtenstein uit als Bis schop, als Kardinaal en Beiersche Prins. Hij tracht door bedelbrieven in het bui tenland giften bijeen te krijgen; hij zou reeds belangrijke giften hebben ontvangen. Ook pleegt hij zich in Duitschland te be wegen onder de Katholieke Gezellenvereeni- gingen en hield zich vaak op in vereeni- gingslokalen. In zijn woning werd een gou den kelk in beslag genomen, waarmede hij de Pauselijke opdracht, die hij beweerde to hebben, trachtte to bewijzen, doch welke kelk hij vermoedelijk in een kerk gestolen heeft. Hij had volledige papieren bij zich op naam van een priester Julius Geldenbolf, in Scliaan in Licfenstein, welke papieren hij, met nog 500 a 700 franken, ten nadeelo van den Hof-kapelaan Geldenbott, beeft ontvreemd. Signalement: ongeveer 40 jaar, middel matige grootte, ovaal wit gezicht zonder haard, gave tanden, licht blond haar, hoog voorhoofd, grijze oogen, scherpo kin," loopt rechtop, is goed gemanierd, spreekt be schaafd, lijdt aan hartkrampen en bloed spuwingen, draagt zwarte opvallende lange overjas, met zwarte kraag, zwarten slappen viltboed, zwarlo kappen, gouden lorgnet. Het is niet uitgesloten dat bij binnen kort als hooger geestelijke optreedt. In zijn bezit zijn nog gevonden handels- adreskaarten van groote heerenkleeding- zaken. De commissaris van politie alhier ver zoekt bij ontdekking hem daarvan terstond mededeeling te doen. Dat viel niet mee! Nadat de zwerveling P. J. van L., uit Amsterdam herkomstig, gis tere nna-cht op een paar politiebureaus te Rotterdam, te vergeefs getracht had een verblijf voor den nacht te krijgen, ging hij dit nog probec- ren op bet politiebureau in de Groote Paauwensteeg. Maar ook daar ontving hij op zijn verzoek tot bescheid: 'het zal niet gaan. De zwerveling zei toen, dat hij de anaal was die een half jaar geleden den hal te chef van Giesen-N'ieuwkerk heeft ver moord. Toen kon hij blijven. Gistermorgen, toen 'hij dacht te vertrek ken en aan een inspecteur vertelde, dat hij dat van den moord maar verzonnen had om een onderdak te bekomen, werd hem be duid, dat dit onderzocht diende te worden. Gisterenmiddag heeft de politie hem naar Dordrecht overgebracht en gesteld ter be schikking van de officier van justitie al daar. 'n Ongewone uitzetting. Wegens niet bcta-len der huur door den huurder van een niet zeer gunstig bekend staand perceel in de Kerkstraat te Amster dam, kwam gisteren een deurwaarder in g«-r sdschap var. cenigt «genten den Bewoner».' onderhuurders van den nalaligen opper-,! huurder, aanzeggen, dat zij het hui» had- den te vèrlaton. Allereerst poegdc mon met bedreigingen en het aannemen van een vijandige houding den man van het Gerecht ontzag in te boe zemen, en hem van do uitoefening van zijn plicht af te houden, maar teen mon merkte, dat do deurwaarder on zijn mannen in het geheel niet onder den indruk raakten, liet anen hen begaan. po buren, die uiteraard niet veel deelne ming met de slachtoffers konden gevoelen, schoolden nieuwsgierig bijeen om van da neerlating van het huisraad langs den ka trol getuige te zijn. Potjes en pannen, kastjes en oomfoortjee, stoelen en tafels en wat verder tot een in boedel kan behooren werd zoo lang op straat neergezet en tegen den middag in; een verhuiswagen weggevoerd. Ongewenschte gasten. De bewoners van de hoeve van den heer V. te Absdale, nabij de gemeente Axél,wer den Dinsdagnacht gewekt door het over gaan van de electrischo schel, die in verbin ding staat met het 'hek en verschillende ge bouwen die bij de hofstede behooren. Een der 'bewoners ging met een geladen geweer naar buiten, doch hauwelijks had liij de deur geopend of een kogel floot hem over het hoofd. Hij ging weer naar binnen en begon door een raam in de richting van het kippenhok te schieten, waar hij onraad, vernomen had. Vier mannen namen hierop de vlucht. „N. R. Crt." Buiten!» Berichten Bom geworpen. - Gedurende een opera-voorstelling to Kow- no, welke door talrijke hooge staatsambte naren-werd 'bijgewoond, is. op het opera-ge bouw een bom geworpen. Wederom een aanslag op een Parijsche juwe' ierszaak Twee dagen na den vermetelen aanslag op do ju welder szaak van den heer Oster- tag op de Place Vendame to Parijs, waar bij een Nederlander het leven liet, is we derom een poging gedaan om in een ma gazijn van bijouteriën een slag to slaan, ditmaal bij de firma Goy, m de galerie de Valois (Palais-Royal). Omstreeks elf uur 's ochtends betrad een jongeling den winkel, liet zich eenige horloges voorleg gen, om eensklaps zijn revolver op den heer Goy te richten en te eischen dat deze hem zijn juweelen overhandigen zou. Op het hulpgeroep van den heer Goy sneldo diens vrouw met een revolver ge wapend toe, waarop de jongeling de vlucht nam. Hij werd echter aanstonds door voorbijgangers gepakt. De hevige koude in Griekenland Volgens berichten van Engelschc dag blad-correspondenten te Athene, is de koude, die daar sedert verleden week Don derdag heerscht, voor de Grieken onge kend. Op vele plaatsen in de stad en do bergen in den omtrek is een dikke laag sneeuw gevallen. De temperatuur is ge daald tot 7 graden Celsius onder nul In Noord-Griekenland daalde de temperatuur nog meer: zoo 4e Saloniki tot 11 graden onder nul. Ten gevolge van deze voor Gr e- kenland strenge vorst, is een groot aantal uitgewekenen doodgevroren, terwijl ook groóto schade aan den oogst is berokkend. In de hoofdstad heeft bet Zaterdag p.l. den geheelen dag streng gevroren, een feit, dat sinds 1847 slechts driemaal ja voorgekomen, 'n.l tweemaal in 1858 en één keer in 1898. Te Marathon ligt de sneeuw meer dan drie voet dik, waardoor de treinenloop tus- schen Saloniki en Athene moest wordcv gestaakt. De Orent-Expres kan niet verder komen dan Kioerka, op 18 mijlen afstand3 van Athene; de sneeuw lag in eerstge noemde plaats zoo hoog, dat ze tot aan de coupé-raampjes reikt. Er is echter ook een goede zijde aan dezen hevigen sneeuwval, n.l. dat hierdoor het gevaar van waternood in den a.s. zo mer voor Athene iis ondervangen. FEUILLETON VOGELVRIJ. Ware schetsen uit Fransche familie archieven 25) Ondanks dit veelbeteebenond welkom gaf de bedelaar toch de hoop niet op, om do beloofde goudstukken to verdienen. Hij sloop daarom een tijd lang om het huis been en zocht naar een gunstige gelegen heid. En deze verscheen ook spoedig in den persoon van een werkman, die van de hoeve kwam en den weg naar Racquin- ghem opging. „Cooiendag, BaptistWaarheen zoo haastig?" begon de schurk. „Daarheen, waar ik iets te doen heb". „Je schijnt even beminnelijk te zijn als je meester; hij heeft mij als een hond de deur uitgegooid, omdat hij denkt, dat ik do priesters aangeef. Ik begrijp niet, hoe oij zooiets kan zeggen". „Daar weet ik niets van, en het gaat ftdj ook niets aan", antwoordde de arbei der die weinig lust toonde om een gesprek Wet hem aan te knoopeu. „Ik zie liet al, je denkt precies als alle anderen! Men houdt mij voor een repu blikein, maar men beoordeelt mij ver keerd. Enkel en alleen om de verborgen Priesters en adellijke menschen te red den, houd ik mij zoo". Maar zijn metgezel was hiervan niet 200 sPoedig te overtuigen; hij ging daar om voort: „Als ik een verklikker was, wat °u mij dan terughouden, om jouw mees- ter aan te klagen?" „Mijn meester heeft niets verkeerds ge daan". „Maak dat anderen wijs! Alsof ik niet wist, dathij op het oogenblik twee als negotiemannen verkleede aristocraten ver bergt „Hoe kun je dat weten?" „Ei, ei, omdat ik hen gezien heb, toen zij bij hem binnentraden". „Spreek er dan tenminste niet over, je zou ons anders allemaal onder do guil lotine brengen!" „Daar kun je gerust op zijn; als ik het had willen verraden, dan had ik niet be hoeven te wachten. En wat de pries ters betreft", ging hij na eenigen tijd voort, „ik ken er meer dan tien, die zich hier in den omtrek verborgen houden en ik krijg dikwijls boodschappen voor hen. Zoo bezorg ik onder andere ook brieven van pastoor Bartet". „En toch vertelt men, dat jij het was, die hem voor acht dagen aan de gendar men heeft verraden". „Hoe kan men toch zulke leugens ver zinnen'- 1 Wacht, ik zal je de heele zaak vertellen, dan zul je zelf zien, hoe hij het integendeel aan mij heeft te dan ken, dat zij hem niet te pakken kregen. De gendarmen vervolgden hem met het bevel, hem gevangen te nemen. Zij ont moetten mij en ik hield mij, alsof ik hen behulpzaam wilde zijn, liet hen echter zoeken, waar ik overtuigd was, dat zij hem niet zouden vinden. Om hem toen een gelegenheid tot vluchten te bezorgen, leid de ik hen naar Baudrighem onder het voorwendsel, daar hulp te halen. Intus schen ging onze arme pastoor er vandoor Je ziet dua, dat hij het aan mij hoeft te danken, dat zijn hoofd nog op zijn schou ders zit".' „Toch vertrouwt hij je niet". „Dan beoordeelt hij mij verkeerd. Denk je, dat ik niet weet, waar hij is? Voor acht dagen was hij bij Tursel. on vandaag is bij bij Paternelie!" „Als je dat denkt, heb je bet heelemaal mis". „Wat weet jij dan?" „Ik weet het toch". „Waarachtig? Dus jij bent degene, aan wien bij zijn geheimen toevertrouwt?" „Dat zeg ik niet". „Zie jo wel?" „Maar vandaag weet'ik het, omdat ik hem een brief moet brengen". De bedelaar kon nauwelijks zijn vreug de verbergen. Zijn oogen begonnen plotse ling te flikkeren. Intusschen nam hij da delijk zijn koelbloedige houding weer aan en antwoordde: „Maar het is mij hoogst onverschillig, aan pastoor Bartet is mij niets gelegen. Ik verlaat je hier burger, zei bij even daarna, „ik moet hier rechts dit voetpad volgen". Een half uur later kwam hij in de her berg, waar zijn bondgenoot op hem wachtte. In zijn afstootend gezicht was een duivelsche vreugde te lezen en terwijl hij het lied „Ca via" zong, ontsierde een akelige grijs zijn gelaat. „Burger, kom op met je vier goudstuk ken ik heb ze verdiend". „Weet je, waar zij zijn?" „In uw zak en zij wachten slechts, om naar den mijnen over te gaan". „Ik spreek immers niet over de goud stukken". i „Maar ik spreek er over; u hebt ze mij beloofd en ik kan ze gebruiken". „Je zult ze hebben; maar eerst moet ik zeker weten, dat je ze verdiend hebt. Je kent dus de schuilplaats van de_ twee aris tocraten?" „De hunne en nog bovendien die van een ander. Vandaag ben ik gelukkig ge weest: twee vliegen in een klap!" Toen vertelde hij het gesprek, dat bij met den arbeider, dien eerlijken kerel, had gehad. „U kunt wel begrijpen", ging de schurk voort, „dat ik hem nog een hee- len tijd gevolgd heb, tot ik hem naar een hoeve van het dorp zag gaan. Dezen keer lieb ik mijn man. Stel u voor, drio dagen geleden durfde de schavuit mij bedrei gen!" Julius was te zeer met zijn eigen ge dachten bezig om op de laatste woorden van den bedelaar te letten. „Ben je er ze ker van, dat zij allebei bij Wentel zijn?" „Als ik toch zeg, dat de arbeider het mij bekend heeft! Hoe zou hij mij anders kunnen verbieden er over te spreken?" „Goed dan, hier heb je het beloofde!" en daarbij t,eldo do jonge man liem vier goud stukken vbor. „Mijn besten dank, burger! Zulke pa triotten zou ik graag iederen dag ontmoe ten Dat is prachtig!" zei hij en liet het blinkende geld met welbehagen door zijn smerige vingers glijden; „dat is prach tig! Een goeie dag vandaag! En zal ik nu nog even vertellen, dat ik eindelijk weet waar de vroegere pastoor Bartet zit?' Maar Julius hoorde hem al niet meer; hij was al weggegaan. XI. De strijd. Onze beide vluchtelingen, die wij bij Erny St. Juliën verlieten, kwamen nog voor het einde van den nacht op de Es- schenhoeve aan, waar alles voor hun ont vangst gereed was. Omdat hun vervolger niet de grootste voorzichtigheid te werk ging, achtten zij zieh absoluut veilig. Do twee emigranten hadden hen met' een verklaarbaar ongeduld afgewacht. Valentine gevoelde zich gelukkig bij do gedachte, spoedig voor altijd vereenigd to worden met den geliefde, die voor haar redding zich aan zoo vele gevaren had gewaagd en zij gaf zich over aan de blij de voorstellingen van baar jonge verbeel dingskracht. Zij zag zich al in den geest in een vreemd en gastvrij land en be-« schermd tegen alle stormen, die over haar ongelukkig vaderland heen gingen. Voortaan zou zij niet meer eenzaam en verlaten zijn, een degelijk man zou haar beschermen en verdedigen. Ja, zij meen de al iu de verte het opkomende morgen rood te zien gloren van den dag, waarop het haar vergund zou zijn, naar haar ge liefd Frankrijk terug te keeren. Maar te^ gelijkertijd kwam ook do gedachte aan haar vader en moeder, die haar zoo wreed ontrukt waren, met alle ontzetting haar voor den geest. Het arme meisjo viel op haar knieën, om haar hart voor God uit (e storten; zij schreide en bad langen tijd voor do overledenen, die zij zoozeer had liefgehad. .(Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3