„Be Leidstlie Courant" Tweede Blad Dinsdag 29 Januari 1924 UIT DE PERS DE JUISTE KOERS. In een artikel onder den titel: „De juiste koers" maakt De Mé.as 1)ode -eenigo kantteekingen bij de Regeeringsmemorie op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopèns hoofdstuk I der Staalsbe- grooling 1924. Het blad besluit: „De loyale lioutting van lfet Kabinet die ton slotte ook spreekt uit zijn mede- deelingen omtrent do te volgen belasting- politiek mag aanspraak maken op een loyale medewerking van bet Nederland- sche volk, teneinde to geraken tot liet ge meenschappelijk doel: ons volksbestaan op pejl te houden". OQK HET KABINET HEEFT GELEERD Onder bovenstaand opschrift schrijft Het Huis g ei zin: „Do rogeering ziet van een verlaging der ambtenaarssalarissen niet af. Weinigen zullen dat hebben verwacht. Maar van 20 percent is geen sprake meer, het is 10 percent geworden, en die 10 percent heeten bestemd om slechts voor één jaar te gelden. „Bestemd om slechts voor éér. jaar te: gelden" wil niet letterlijk zeggen dat ze in geen geval ook een tweede jaar zullen worden gekort, maar het sluit wel in de bedoeling der regeering om het salaris peil niet. blijvend omlaag te drukken. Wat de regeering doet is het toepassen van een noodmaatregel, voor één jaar be doeld, niet het aantasten van in zich te hoog g-eachte salarissen. Ook do automatische verlaging met 10 percent over de heele linie geeft do regee ring feitelijk prijs doordat zij voeling zal zoeken met de Centrale commissie voor georganiseerd overleg en deze de vraag zal voorleggen, of de beoogde bezuiniging wellicht door een andere verdeeling ware te verkrijgen dan door op alle salarissen een gelijke korting van 10 percent toe te passen. Do rogeering wil doen wat de directie der spoorwegen met do organisaties van het personeel beeft gedaan: in overleg met tón den minst drukkend geachten vorm van bezuiniging vaststellen. Wat voldoening zal wekken, is, dat, nu de salarisvermindering een algemeen ka rakter zal dragen, het „traktement" der Kamerleden niet onaangetast zal blij ven: ook zonder oen opzettelijke Grond wetsherziening kan men tot een, immers .tijdelijke, verlaging geraken. Allicht nog meer voldoening zal het'be sluit der regeering verschaffen, om op de „defensie" 12ü millioen to bezuinigen. Deze 121' millioen ziet men het liefst ge mist onze aard is nu eenmaal zoo en zc kunnen gemist worden, daar een Te- gcering, die zooveel hart getoond heeft voor den weerbaarheidsplicht, ze anders niet zou hebben geschrapt". BINNENLAND De „R.-K. Volkspartij." .In de Zondag to Utrecht gehouden algc- moeno vergadering van de R.-K. Volks partij" is de voorgestelde uitbreiding van het dagelijksch bestuur van 3 tot 5 leden goedgekeurd. Aangenomen werd ook het voorstel tot uitgifte van een partij-orgaan. Tot redac teur werd benoemd do heer M. J. G. Knij pers, te Rotterdam. Vaste medewerkers aillen zijn de heeren mr. P. Arts, te Til burg, en P. M. Beijersbergen van Hene gouwen, te Amsterdam. Hierna had de bestuursverkiezing plaats. ;&jm zeer bijzondere reden bedankte de Voorzitter voor. zijn functie. Na langdurige bespreking werd het volgende bestuur ge- Wind: W. G. Selteur, te Utrecht, partij- FËÏJ2ULETGM- VOGELVRIJ. Ware schetsen uit Frans'che- familie archieven 23) „Wien bedoel je?" vroeg do pachter. Do jonge vrouw antwoordde wel niet, maar haar verlegenheid was voor haar man een veelbetekenende vingerwijziging „0, dio ellendeling"' riep hij. „Heeren, mijn vrouw heeft gelijk; weest toch zeer voorzichtig!" „Dat zijn wij ook voornemens en des te meer omdat wij spoedig het doel van onze pogingen bereikt zullen hebben. Wij heb ben nu nog een derde leven le beschermen 'm tegen do gevaren, die dat leven zouden kunnen bedreigen, verdwijnen die, waar aan wij blootgesteld zouden kunnen zijn, geheel en al". „Ten eerste moogt u hier niet langer •olijven", antwoordde Louise, „maar u moot u in het dorp vertoonen, om alle verdenking te doen verdwijnen, daarna wacht u ons op in de Esschenhoeve. Die u aangeklaagd heeft, zal niet verder aan u denken, als hij u niet meer ziet. Valen tine blijft vandaag en morgen hier, en in don nacht daarna zal ik baar zelf naar Wentel brengen", Julius wachtte intusschen in een her berg van het dorp het resultaat zijner aan klacht af. Toen hij dan den mairo en zijn helpers zonder gevangenen zag terugkee- *en, was hij niet weinig verbaasd. „Bur ger riep hij tegen den maire, waarom voorzitter; G. van Weely, te Amsterdam, Ahlrichs, te Amersfoort, L. Kaijen, te Am sterdam, en Leijten, te Utrecht. De commissie tot bestudeering van hot rapport-Bargo heeft zich vereenigd met do grondslagen, hieruit gelrokken door de af- dcoling Utrecht. Do afgevaardigden verec- nigden zich met dit besluit, hetwelk le? kennis gebracht zal worden van de R.-K. Staatspartij, de comraissio-H. Bongaerts en de pers. Uit den Utrechtschen Raad. Bij de begrooting kwa'n in behandeling een voorstel van den heer Svvane (N.K.P.) om uit den Raad te benoemen een com missie van 5 leden, met opdracht: A. aan den Raad advies uit te brengen over de vraag, of er wijziging en aanvul ling noodig is van do verordening, rege lende het verleenen van pensioenen aan wethouders en*aan do door hen na te laten weduwen en weezen, betreffende: le. het maximum-pensioen .der wethou ders en het tijdvak, waarin dat wordt verkregen, 2e. dezelfde onderwerpen ten aanzien der pensioenen van weduwen en wcezen; 3e. bijdrage door de betrokkenen ter verkrijging der sub le. en 2e. liedocldej ■pensioenen; 4e. de cumulatie dier pensioenen met traktementen en pensioenen, welke uit' openbare kassen worden genoten; 5e. de al of niet terugwerking, aan een! to maken regeling te geven; B. desgewenscht een ontwerp tot wijzi ging der gemelde verordening omtrent do sub. A genoemde onderwerpen op lo maken. De Voorz. deelde mede, dat dit voorstel op de agenda voor de volgende Raadsver gadering-zal worden geplaatst. Do heer Fryda (Middenstands-Unie),, overigens van oordeel, dat f 5 presentie geld per Raadsbijeenkomst veel to weinig betaald is voor de moeiten, welke oen Raadslid moet nemen, meende, dat de Raad het voorbeeld van bezuiniging moet geven 2n stelde daarom voor tweo vergade- vingen per dag voortaan als één bijeen komst te deen gelden. Do heeren Van Scliaik (R.-K.), Vermoe ten (A.-R.) en Molt maker (S.D.A.P.) ver klaarden zich tegen dit voorstel, terwijl do heeren Swane (NK.P.) en Van Lier (V.-B.) er zich mede konden vereenigen. In stemming gebracht werd het voorstel des heeren Fryda verworpen met 28 legen 8 stemmen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Lambeck (S.D.A.P.), die het op treden van den bezuiniging» inspecteur, laakte, deeldo de voorzitter mede, dat B. en "W. den indruk hebben, dat dezo met bescheidenheid en tact optreedt. B. en W. zullen echter een nader onder zoek in stellen en daarna den Raad met hc( resultaat in kennis stellen. Do Raad heeft uitvoerig gesproken over bet autobus-verkeer en ten slotte aangeno men een motie van den heer Roynders (S. D. A. P.) om te verbieden, dat van 12 tot 9 uur in enkele der drukste straten der stad met auto's gereden wórdt met gróotcr vaart dan 12 K.M. per uur. Gemengde Belichten. Locomotief van den dijk gestort. Zaterdagavond is bij hevigen mist de loco motief van een goederentrein aan liet stac tion PurmerencDdoor een stootblnk gereden. De locomotief Stortte van den dijk. Pogin gen, om de machine weer op den weg te krijgen, zijn mislukt. Brand, Gisterochtend is het huis van de weel. van Driesten, in de buurtschap Huiken te Elburg afgebrand. Ongeveer 60 kippen en een var ken met biggen zijn erbij omgekomen. In boedel en huis waren verzekerd. De oor- .za-ak is niet 'bekend. Brand te Rotterdam. In den vroegen ochtend werd Zondag te Rotterdam brand gemehl in Aert van Nes- straat 6, waar gevestigd is dc kleermakerij der firma Peek en Cloppenburg. De brand was aangekomen op do zolderverdieping, waar de ateliers zijn gevestigd. De zolder brandde geheel uit,.en de vloer van den zolder is doorgebrand, zoodat de derde étage veel waterschade kreeg. hebt u de twee verdachten, die ik u had aangewezen, niet gevangen genomenV' „Omdat hun papieren in orde zijn". „Hun papieren? Héb ik dan niet tegen u gezegd, dat het twee teruggekeerde emi granten zijn?" „Dat hebt ge wel gezegd, maai' niet be wezen, terwijl dio tweo mij overtuigd heb ben, dat zij achtenswaardige, brave pa triotten zijn. Zij hebben getuigschriften van alle gemeentebesturen in het departe ment". „En hebt u niet bemerkt, dat zij u voor den gek hielden?" „Zeg eens, je zult toch wel weten, dat je geen achting voor de autoriteiten hebt „Een mooio autoriteit, inderdaad! Een domme ezel, die niet eens kan lezen t" „Wat zeg je daar, jij aristocraat?" „Ik zeg, als je geen driedubbele ezel bent, dan ben je hun medeplichtige en niets belet mij, om je aan to klagen!" „Mij aanklagen, mij? Ha, schurknog een woord, en ik laat jo als verstokt aris tocraat gevangen nemen! Bovendien ken ik je al lang. Oorspronkelijk was je geen republikein. Je bent rijk; jij en alle rij ken zijn verdacht. Burger Lebon, de ver tegenwoordiger van het volk, heeft het zelf gezegd". Omdat de zaak een ernstiger karakter aannam en Julius inzag, dat hij moeilijk heden met den maire zou krijgen, haalde hij zijn schouders op en antwoordde: „Ook goed! ik zeg u, dat hun papieren valsch zijn en als zij u vandaag ontsnapt zijn, dan weet ik, dat ik hen een volgende keer zal betrappen. Dan zal men zien, of ik verdacht ben". Droogdok losgeslagen. Gisterenmorgen, ongeveer elf uur, stak •plotseling een hevige stormwind op. Lang heeft hij niet geduurd, maar de windstoo- ten waren zoo krachtig, dat de tweede helfl van het nieuwe drijvende droogdok, dat Za terdag van de werf over het IJ van de Ne derland sclie (Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam, was le water gelaten en voor de werf lag, van de kabels is losgeslagen. De vijf zware stolen draden, waaraan het dole lag gemeerd, knapten als touwtjes af. Het gevaarte, dat uit den aard van de zaak geheel stuurloos was, dreef, voortge stuwd door den feilen wind het IJ op. De opvarenden van de vaartuigen in de buurt' maakten angstige ©ogenblikken door, want het viel niet te berekenen hoe het zware lichaam zich zou bewegen. De boot. van de havenpolitie, met aan boord den onderhavenmeester, den lieer Schollen, kon nog tijdig een paar scheepjes welke kans liepen door het. dok te werden overvaren, in veiligheid te 'brongen. Het ge vaarte manoeuvreerde intusschen door het IJ. maar allo vaartuigen zagen kans het gevaar te ontloopen. Alleen een boei werd stukgevaren, maar dat was dan ook wat zeer zeker een wonder mag hee ten het cenige slachtoffer. Met een grootc .bocht dreef het. dok naar den Noord wal. naar een punt even voorbij het Tolhuiskanaal, waar het voor de werf der firma De Vries. Lentsch Jr. aan den grond liep. Het onvrijwillige uitstapje van het dok was hiermee ten einde. Met zes sleepboot-en is het van de ondiepte getrokken en ge bracht naar de plaats, waar liet was losge slagen. „Hbld." Ongeluk. •Zaterdag is te Middelburg een 25-iarigö ongehuwde man. die aan toevallen leed, met een paar kisten, waarop hij Zat, van een petroleum wagen gevallen en kort daarna overleden. Onvoorzichtigheid. Zondagnamiddag had te Waalwijk een ernstig ongeval plaats. In zijn atelier ver toefde de horlogemaker D., met een wees jongen. die bij lieui in dienst wa3. Toen D. spelenderwijs een revolver uit een lade trok, ging heb wapen plotseling af en eer hij begreep wat was voorgevallen, lag zijn knecht, M. Russo tegen den grond, een ko gel had hem in de maagstreek getroffen. Dr. Langemeijer, spoedig aanwezig, vond den toestand van R. ernstig en oogenblik- keliike overbrenging naar het ziekenhuis in den Bosch noodzakelijk, Per auto werd de knaap daarheen ver voerd. Aanhouding. Zaterdagnacht had de gemeentepolitie ran Etten (G.), op surveillance zijnde het geluk op de steenfabriek „de Nijverheid" een paar personen op he-eterdaad te betrappen, die zich door inklimming toegang hadden verschaft cn bezig waren kolen te ont vreemden. Vermoedelijk heeft men hier de personen te pakken, die verschillende grootere en kleinere diefstallen irrdezc streken op liun geweten hebben. Een inval. Vrijdagavond heeft de politie een inval gedaan in het café v. Iv.. aan het Verdron- kenoord te Alkmaar, waar volgens de ge ruchten reeds sedert langen tijd zwaar ge- f5'okt werd bij het kaartspel. De vorige week zou een bezoeker op één middag f 300 heb ben verloren. Dc politie had succes. Zes personen werden aangetroffen bij het ha zardspel. Allen werden voor een verhoor meegenomen naar het politiebureau. Inbreker gepakt. In de woning van den kelner P. A. K., in de Hugo Molenaarstraat te Rotterdam had men Zaterdagavond onraad meenen te hoo ien, doch niets verdachts bespeurd. De kelner bleef gisterenavond alleen thuis, deed het licht uit en wachtte af. Na geraimen tijd gewacht te hebben, hoorde hij. dat er iemand aan de buitendeur bezig was; bij wist deze deur goed gesloten te hebben. Hij wachtte nog een oogenblik, riep toen: wie daar? on daarop hoorde hij iemand van hel portaal de straat op loopen. De buitendeur stond open. Hij achtervolgde den inbreker, dien hij hard zag wegloopen, en wist hem met hulp van burgers te -grijpen en aan de politie over te leveren. De aangehoudene, die in heb bezit werd gevonden van een Daags, daarna ging op de hoeve van Ro- billard alls zijn gewonen gang. Julius kwam volgens zijn gewoonte in den loop van den dag herhaaldelijk onder verschil lende voorwendsels bij zijn zuster. De kooplui waren echter verdwenen en on danks alle nasporingen kon hij niet ach terhalen, waaïheen zij zich hadden bege ven. Op de hoeve waren zij blijkbaar niet verborgen, want daarvoor betoonden de beide vrouwen zich te kalm. Valentine was buitengewoon vriendelijk, in haar oogen la3 men. een inwendige vreugde; ja, zij was tegenover hem haast beminne lijk. Julius bevond zich in een pijnlijke on rust. Wat kon dit gedrag te beteekenen hebben? Zou hij zich dan vergist hebben, toen hij de tweo vreemdelingen den vo- rigen avond voor iete anders als kooplui had gehouden? „Neen, dat is onmogelijk", redeneerde hij. „Ik heb hem don naam Valentine hooreu noemen; ik heb gezien, hoe zij eikaars handen vasthielden en blikken vol liefde en teederheid wisselden En do verandering, die vandaag in haar gedrag blijkt, de vreugde, die op haar gö- z.eiit te lezen is, werd en kei en all< en te weeg gebracht door den gene, dien zij lief heeft. Maar waar kan hij zijn?"' l'oUcling kwam er een gedachte in hem cp: men had zonder eeaigen vwljlel aan do twee vreemden voor dezen dag een afgelegen toevluchtsoord opgegeven, om hen dan in den nacht, 'als iedereen ter ruste was, in alle stilte weer op de hoeve binnen te laten. Hij zag hen daar in den geest de beloften van liefde vernieuwen en plannen voor de toekomst, maken. Ja, mis schien maakten zij wel toebereidselen volledig stel inbrekers werktuigen, is de reci divist J, P. do K., een bankwerker, die te Amsterdam Zijn domicilio heeft. Hij is een van degenen, dio vier jaar geleden veroor deeld zijn wegens een inbraak in het Mu seum Boymans. Goudsmokkelarij. Men meldt uit Vaals aan Het Volk:' Donderdag word aan het Belgisch-Duit-' sche grenskantoor Vaalserqüartier een zen ding 'buitenlandsch goudgeld ten bedrage van honderdduizend gulden in 'beslag geno men. Dit bedrag is afkomstig van de Am- stcrdamsche Bank. Deze zending werd frau duleus uit Nederland hot 'bezet gebied inge voerd. Het transport vond per rijtuig plaats Uit zijn ambt ontzet. Dc rechtbank te Leeuwarden heeft deur waarder Reyenga te Sneek uit zijn ambt óntzèt. Overleden. De oudsteinwoonster van Vlissingea, •niej. J. P. Engels-An jon is op 101-jarigen leeftijd, overleden. L Prettige toestand. In de raadszitting van Ruurlo heeft de burgemeester medegedeeld dat de samen werking in het college van B. en W. niet is, zooals die moet zijn. In de vorige vergade ring van den Raad stem dé wethouder Waar- dó tegen het voorstel van B. en W. tot aan stelling van een schoolarts, terwijl, hij in de wethoudersvergadering hierin meeging. De heer Waarlo meent, dat hij in de wet- houdersvergadering tegen was, -doch wet houder Hesselink en de gemeente-secretaris getuigden dat de heer Waarlo niet heeft la ten blijken, tegen het voorstel te zijn. De heer Seholten vindt liet vreemd, dat op zijn vraag aan wethouder Waarlo, waar over een vergadering was belegd, deze niet anders kon antwoorden dan: ,.Ik weet er niets van". Als wethouder moest hij wat meer weten. Hij vindt het al te bar, zooals het hier tegenwoordig gaat. De voorzitter: Vroeger was dat hier ook nooit zoo. Steeds is hier in de beste-harmo nie samengewerkt, totdat de nieuwe raads leden hier hun intrede hebben gedaan. Muiterij op Nederlandsch schip. ^„Aneia" trof in de „Hongkong Daily Press" een interessant verhaal aan over 'n muiterij, welko is uitgebroken aan boord van een Nederlandsch schip, de „Paul Rc- gendanz". Kort na aankomst van den stoomer te Hongkong begaf een troep politiemannen zich aan boord, vergezeld door den Neder- Iandschen consul, den lieer L. J. P. do Dekker, die tevens de functie van Duitsch consul-generaal te Hongkong waarneemt. Veel tact was bij het onderzoek noodig. in do eerste plaats wel omdat de muiterij niet plaats had in de wateren der kolonie, doch in volle zee, en waar het schip niet onder de Britsche vlag voer, had de Hongkong politie geen maccht om eenig lid van de bemanning te arresteeren of zelfs aan te houden. Do moeilijkheden wer den nog vergroot door drie', andere factoren: het schip is Nederlandsch, de bemanning is Duitsch en het vaart onder do vlag. van de Panama-regeering. Het was twijfel achtig onder welk consulaat deze aange legenheid viel doch daar dé Nederlandsche consul dubbele belangen had in zijn beide functies, bleef hij tot laat in den nacht probeeren een bevredigende oplossing tot stand te brengen. De klachten van de bemanning, de deckhands" uitgezonderd, liepen voorna melijk over de voeding aan boord, welke evenwel bij nader onderzoek van dusdani- gen aard was, dat in den. loop der reis verscheiden dokmatrozen van 12 tot 15 pond waren bijgekomen. Het betrokken schip is geen kleine stoo mer en meet ongeveer 7000 tons. De be manning bestond met inbegrip van do of ficieren, uit 45 Duitschers, meest jonge menschen van 18 tot 27 jaar. De ontevredenheid der bemanning begon zich te uiten kort na vertrek uit Antwer pen. Zooals een der stokers verklaarde: do betaling in marken was niet eens vol doende om hem zijn dagelijksch fleschjo hier te verschaffen. Dagelijks kwamen klachten binnen bij den kapitein, hoofd zakelijk van de zijde van stokers en trem- mers. Het schip arriveerde eenigo dagen telaat te Colombo, waar de bemanning lijdelijk voor een gemeenschappelijke vlucht? „Dat moet ik weten!" riep hij en onmid dellijk was zijn plan gemaakt. Dienzelfden avond kwam hij weer bij zijn zuster. Valentine kwam hem liever voor dan ooit; er straalde een ongewone gloed uit haar oogen, in al haar hande lingen was iets koortsachtigs. „Zij verwacht hem", dacht hij. „Maar neem je in acht, trotscho aristocrate! Je overwinning zal niet van langen duur zijn! Eerst zullen je geliefde en zijn ka meraad voor je boeten dan zullen we verder zien!" Toen het uur van naar bed gaan geko men was, trok Julius zich terug, nadat hij de bewoners van het huis een goeden nacht had gewenscht. Maar in plaats van naar huis te gaan, begaf hij zich naar een plaats, waar hij allen kon bespieden, die naar do hoeve wilden gaan. Hij verborg zich achter een hek. Tweo lange uren gingen onder vergeefsch wachten voorbij. Als een roofdier, dat op zijn buit wacht, lag de ellendeling op de loer. Plotseling ging er een deur open; het was do huisdeur. Toen liep er iemand door den hof even daarna kraakte een deur .spoedig daarna weerklonk voor korten tijd do hoefslag van een paard. Julius bewoog zich niet, maar strekte al leen zijn hals uit en luisterde. Eindelijk weerklonk de hoefslag opnieuw de slag boom, die de hoeve afsloot, draaide in zijn hengsels. Nu kwam de oude merrio te voorschijn, die vrouw Rcbillard gewoon lijk gebruikte, als zij een langen weg moest afleggen. De merrie droeg twee vrouwen: Louise en Valentine. „Kijk eens, zij wil hen bezoeken!" zei verzet begon te plegen door zich ziek t* 1'ouden. De reis van Gplomo naar Hong kong nam tweemaal zooveel.tijd in besla* als gewoonlijk, wijl men vaak geen vol doende bemannipg bij elkaar kon krijgen, en dientengevolge gedwongen was drie tot vier mijlen lo varen. Na een bespreking van twee urén aan boord werd besloten, dat die leden van dê bemanning, die bezwaar maakten tegen do behandeling aan boord, als passagiers zou den worden medegenomen naar Shanghay, om daar af tc monsteren en uitbetaald to worden. Onmiddellijk werden de noodige maatree géien getroffen om de afmonsterende zee lieden te vervangen doör "Ghiïïeesclie sto kers. ssY.fii\ r - - - Buitenl. Berichten Orkaan op de Noorsche kust. 16 visschcra van Tr'oathj om verdronken. Bij den hevigen storm in den nacht van Zaterdag op Zondag zijn verscheidene vis- schersbooben op de vischgronden veronge» lukt. In een etmaal zijn- zestien visscher* van Tronthjem verdronken. De mijnramp in Amerika. Nader wordt gemeld uit Shanktown: Er zijn 31 lijken opgehaald; 4 mijnwerker» worden nog vermist. Men heeft het verdere zoeken opgegeven. (Wij hebben gisteren onder Buitenland* sche Berichten twee telegrammen opgeno* men over een mijnramp in Amerika, 't Is later gebleken, dat-beide doelden op den zelfden ramp). Een aardschok in Z.-W. Engeland. Zondagmorgen om vier uur is in Worcestershire en Herefordshiaré een aardschok waargenomen, welke verschei dene seconden duurde. De verschrikte be volking vluchtte ia nachtgewaad d& 'straat op. Ontploffing. P>ij do ontploffing van een smeltoven te Eugis bij Hoei, werden één arbeider ge dood en zes personen doodelijk gewond. Twee werklieden gestikt. Aan boord van de Belgische stoomboot „Anversvillo" waren twee arbeiders bezig, een vat met vloeibare stikstof te versjou wen, toen er een lek in het vat ontstond. Werklieden, dio bovendeks stonden, za gen plotseling hun beide kameraden hun last loslaten en bewusteloos neervellen. Onmiddellijk werden alle maatregelen genomen om verdere ongelukken te voor komen en toebereidselen getroffen voor do redding der beido slachtoffers. Toen men, voorzien van gasmaskers, do bedwelmden naar boven had gehaald, ble ken do levensgeesten bij hen reeds geweken. Huwelijksdrama. Te Luik heeft zich een familiedrama af gespoeld, dat met den dood van één.der be trokkenen eindigde. Do echtelieden Beurskens, woonachtig aldaar, leefden in voortdurenden twist. Dezer dagen bevond Beurskcns zich met twee vrienden in een café, toen zijn vrouw hem in 't openhaar verwijten deed. Er ontstond daarop zulk een herrie, dat do po litie zich genoopt zag om in te grijpen. Tweeslagen later vernam de man, dat zijn vriraw een deel der meubelen verkocht bad. Hij begaf zich naar huis om zijn echtgenoote rekenschap te vragen, doch nauwelijks had hij den drempel zijner woning overschreden of z jn vrouw losto drie schoten op hem. De man zakte dood ineen. De vader van den vermoorde kwam op het geknal der schoten toeijlen en in den strijd, dio nu tusschen den ouden Beurs- kens cn zijn schoondochter ontstond, wer den beiden door nieuwe revolverschoten ge kwetst. Do vrouw werd gearresteerd en voorloog pig in het ziekenhuis ter verpleging opge nomen. Geheimzinnige dood. Professor Robert Richard Reginald Thompson, leeraar aan de universiteit te Birmingham, is onder geheimzinnige om standigheden to Folkestone overleden. Vórige week Zondag waren zijn vrouw en kinderen naar 't Zuiden van Frankrijk do ellendeling bij zichzelf. „Des te beter voor mij! want daardoor zal ik hun schuil plaats ontdekken. Nu ben ik zeker van mijn wraak en zij is het, Valentine is het, die do slachtoffers aan mij overlevert. Bij dezo woorden kroop de schurk uit zijn schuilhoek en volgde de sporen van het paard. X. 4 Wraakzucht. Wij hebben eenigen tijd geleden den be delaar verlaten, toen hij achter abbó Bar tel en diens metgezellen voortsloop. Kort voor hun aankomst in het dorp Roquing- liem waren Wentel en de twee emigranten, een voetpad opgegaan, terwijl de priester zijn weg voortzette. Mnton aarzelde een oogenblik. Hij zou de twee vreemdelingen, wier tegenwoor digheid hem ten zeerste verontrustte, graag, verder gevolgd zijn; maar van den anderen kant. had hij voor den pastoor een boel bijzonder en baat en daarom gaf hij hem do voorkeur, wat hem echter spoedig zou herouwen. De priester liep eerst een tijdlang kalm voort, zonder van richting te veranderen; maar toen sprong hij plotseling over een hek en was verdwenen. Muton bevond zich tegenover een uitgestrekte vlakte, temid den waarvan cr meerdere hofsteden lagen Bij do heerschende duisternis was het hier, waar cle grond met hekken cn sloten overdekt en met liooge hoornen beplant was, bepaald onmogelijk, het spoor van, den priester lo volgen. (Wordt vervolgd), ji

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3