Tweede Blad baandag 28 Januari 1924 De plannen der Regeering. X Verschenen is de Memorie van Ant woord op Hoofdstuk I (Algemeenc Be^ schouwingen) der Staatsbegrooting voor 1924. De regeering betoogt dat de veiligstel- ling- van den gulden een nationaal belang niet in 't minst voor do minder- kapitaalkrachfcigen. Tot dusver lieeft de waarde van 'den gul den zich kunnen handhaven. Om inflatie ie voorkomen is noodig, dat er op de Staatsbegroting niet langer een tekort is. Het tekort voor 1925 is 130 niillicen. Het tekort op de Staathuishouding, dat voor 1924 was geraamd op f 110 milïioen, zou,' indien niet tijdig werd ingegrepen, reeds in het volgend jaar tot ongeveer f 140 milïioen zijn aangegroeid, welk laatste bedrag m'tnssclien thans, als gevolg van ren verhoogde Taming der inkomst enbe- lasting, indien de raming der middelen •\oor 1925 althans gehandhaafd zal kun nen blijven, op f 130 milïioen gesteld zou moeten worden en vervolgens vermoede lijk nog verder zou stijgen. De Regeering wil verschillende maatre gelen treffen om dat tekort weg te werken DE MAATREGELEN IN GRCOTE LIJNEN. Haar besparingsmaatregelen zijn in 3 groepen te splitsen. A. Inkrimping en bezuini ging van den Staatsdienst f 30.000.000 B. Algemèeno salaris- en loonsverlaging 35.000.000 C. Dekking van bedrijfs- tekorteu 25.000.000 Totaal f 90.000.000 'A. Be inkrimping en bezuiniging op den algemeenen Staatsdienst kan over de ver- vS'chillcnde Departementen als volgt wor den verdeeld: Onderwijs L 12.500.000 Defensie 12.500.000 overige Departementen. 5.000.000 Totaal f 30.000.000 Zij wil invoeren nieuwe heffingen, waar van wordt verondersteld, dat deze op 1 Januari 1925 werken en een bedrag van 40 milïioen opbrengen. Daar van de 30 milïioen voor genomen besparingen er waarschijnlijk voor 1925 riet meer dan 10 reëel geworden zijn, zou er dan nog een tekort van f 20 milïioen overblijven. Öp zichzelf mógen sóminigén dit in deze tijden niet zoo ernstig achten, do Regeering is van oordeel dat ook dit bedrag, zoo «enigszins mogelijk, moet worden gedekt. IIcl hebben van een tekort op zijn huis houding is erg aldus de regeering maar het wennen van een volk aan een tekort is nog erger. Het leidt tot een vol komen ontwrichting van de Staatshuis houding.' Deze overweging heeft de Reg'eering ge bracht om in de overgangsperiode, waarin de f 30 milïioen besparingen nog niet ten vollo reëel geworden zijn, de storting in het Invaliditeitsfonds, uitgezonderd de f3 milïioen, die noodig zijn voor de ad ministratie tijdelijk te staken. BEZUINIGING ONDERWIJS. Geen nieuwe lagere scholen Tn het algemeen kan men aannemen, zc-gt de Regeering, dat het. aantal scholen, dat zich na de invoering der nieuwe Lager Ónderwijs-wet zeer sterk heeft uitgebreid, i voor de naaste toekomst voor alle behoef ten alleszins voldoende is te achten."Het zoiT onmogelijk zijn, de jaarlijkscho -Stij ging der uitgaven voldoende-te beperken, indien niet ook in dit opzicht voorlpopig van verdere uitbreiding v i n:-mien. Hulpcnderwijzeressen Be Regeering wil in do laagste twee klassen der lagere scholen de onderwijzers vervangen door hulp-onderwijzeressen mot een eenvoudiger diploma en een sala ris van f 1000 a f 1300 per jaar. De in voering van dezen maatregel zal, wanneer de wet op dit punt wordt gewijzigd, niet anders dan geleidelijk kunnen geschieden, door n.l. telkens een vacature van 'onder wijzer door zulk een hulponderwijzeres aan te vullen, lotdat in elke school de ver- eischte verhouding" zal zijn bereikt. Door dozen maatregel zal in de eerste jaren do behoefte aan onderwijzers met liet gewone diploma .sterk dalen, zoodat ook do opleiding van deze voorloopig be langrijk zal kunnen worden ingekrompen Bezuiniging U. L. 0. Be Regeering is van mcening, dat op de kosten van 't U. L. O. eeno verder gaande ibezuiniging kan worden toegepast. Zij overweegt dan ook het voorstellen van eene wetswijziging tot beperking van het aantal onderwijzers aan U. L. O.-scholen voor wie do Rijk.svergocding wordt ver leend. Hef Nijverheidsonderwijs Ook? het in den laatsten tijd sterk ge groeide Nijverheidsonderwijs zal moeten worden beperkt, eensdeels door opheffing van het subsidie bij die scholen, welke niet in een dringende behoefte blijken te voor zien. anderzijds door vermindering van de exploitatiekosten daar waar dit zonder te groote schade voor het onderwijs moge lijk is. Geen nieuwe H. B. S. en Gymnasium Ook van het oprichten van nieuwe hoo- gere burgerscholen en gymnasia zal voorloopig geen sprake zijn. Het schooltoezicht. Het schooltoezicht zal moeten worden gereorganiseerd en niet onbelangrijk in gekrompen. DE AMTEM AARSSALARISSEN. Algemeene korting van 10 Onderzocht wordt, of de bezuiniging op de salarissen wellicht door een andere vcrdceling ware te krijgen dan door op olie salarissen een gelijke korting van 10 toe te passen. Overleg zal daartoe worden gepleegd met de Centrale Commissie van G. O. Geen stopzetting periodieke verhcogïngen. De maatregel van een tijdelijke stopzet ting van alle periodieke tractementsver- hoogingen, meent de regeering bij her nieuwde overweging niet te moeten hand haven. Het scheen wenschelijker de ksves- tio der periodieke verhoogingen afzonder lijk te overwegen hij de herziening der jaarwedden-rege 1 ing, wclko tevens een onderdeel van de plannen der regeering vormt. Pensioenwetten en wachtgelders. Verder wil de Regeering: Een wijziging van de Pensioenwetten, waardoor de lasten van den Staat zullen verminderen; zoo krachtig mogelijk de herplaatsing der wachtgelders (ter vervanging van los en lijdelijk personeel)) bevorderen. DE BELASTINGEN. Een omzet- en luxe-belasting. ïn bewerking is oen omzet- en luxe- belasting-. Rijwielbelasting en wegenbelasting. Een rijwielbelasting is ingediend en een. belasting voor het gebruik van kunstwe gen, met bepaald aan te geven voertuigen* is in bewerking, mede om daaruit de mid delen to vinden om do kunstwegen beter aan de. hoogere eischen van het moderne verkeer te doen bantwoorden, hetgeen ook uit een oogpunt vau werkverruiming van beteekenis is. Het ligt in het voornemen der Regee ring met do indiening van nieuwe voor stellen, betreffend© nieuwe indirec te belastingen, te wachten tot in den zomer van dit jaar, wanneer men over meer gegevens beschikken zal omtrent den loop der middelen. Goederen ïn de doode hand. De Regeering zegt, in antwoord op ge- sleldö vragetf. o.a. (lat zij belasting van goederen in de doode hand niet wensehc- lijk acht. Het tarief van invoerrechten. Een herziening van hot tarief van in voerrechten is in overwegingdezo her ziening zal volgens de Regeering onge twijfeld voor de schatkist ook wel eenige meerdere 'baten medebrengen. Wijziging Rijksinkomstenbelasting. Ten eindo den minder gegoeden bij de verhooging van indirecte heffingen tege moet le komen, ligt het tevens in het voor nemen een wijziging van do wet op de Rijksinkömstenbelastiug te bevorderen, waarbij de grens van het belastbaar inko men, die thans op f 800 ligt, wordt ver hoogd. DE WONINGBOUW. Het particulier bedrijf. Omtrent tien- woningbouw deelt de Re- geering het volgende mede: De Regeering is van oordeel, dat zoo spoedig mogelijk moet worden terugge keerd naar den toestand, welken do Wo ningbouw wetgever zich oorspronkelijk heeft gedacht, n.l. dat overheidssteun al leen "wordt verleend daar, waar dit ter. verbetering van woning toes tand en onver mijdelijk is le achten. De gewone wo ningproductie dient zoó snel mogelijk aan het particulier bedrijf te worden overge laten. In de M. v. Antw. op hoofdstuk X zal do woningpoliliek voor de eerstvolgen de jaren nader worden uiteengezet. DE WERKLQ07.ENSTEUN EN ARMENWET. Een nader onderzoek. Sedert het voornemen der regeêring. om de ondersteuning van werkloozen voortaan onder de toepassing der Armenwet te brengen, is aangekondigd, zijn gewichtige 'bezwaren van practischen aard te barer kennis gebracht. Dit heeft geleid tot de noodzaak om nopens liet gewicht daarvan een nader onderzoek in te stellen. In af wachting daarvan wordt de toepassing van den voorgenomen maatregel opgeschort. ANDERE MEDEDEELINGEN. De Zondagviering. Gestreefd zal worden-zoo min mogelijk treinen op Zondag te doen loopen. Met het oog op de urgentie van andere aangelegenheden zal zijn af te wachten, of tot spoedige behandeling van de Zon dagswet en van de Begrafeniswet kan worden overgegaan. Staatsloterij, vaccine-dwang en stemplicht. Ten aanzien van de Staatsloterij en den vaccine-dwang -zijn maatregelen in voorbereiding, terwijl aangaande de wer king van den stemplicht een onderzoek is ingesteld, dat thans beëindigd is. Zoo dra -de resultaten hiervan zijn verwerkt, zal de ïegeering'haar gedragslijn bepalen. Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. Do regeering heeft haar standpunt ten aanzien van het advies van den Hoogen Raad van Arbeid omtrent de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie en daarmede sa menhangende vraagstukken als de régeling van de bindend verklaring der collectieve arbeidsovereenkomsten en de medezeggen schap der arbeiders nog niet definitief bepaald. Staatscommissie, voortbrenging en verdeeling van goederen. De Staatscommissie tot onderzoek, door welke wettelijke maatregelen do voortbren ging en verdeeling van goederen meer dienstbaar kunnen worden gemaakt aan het algemeen belang, heeft haren arbeid nagenoeg beëindigd. Verwacht mag wor den, dat zij in liet begin van dit jaar haar rapport zal uitbrengen. UIT DE 08IGEVÏÜG KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuberculose-bestrijding. Do afdeeling Katwijk en Omstreken tot bestrijding der tuberculose kwam in „Hotel do Roskam" in vergadering bijeen. Nadat de vergade ring 'door den Voorzitter, den "beer Hiio.- ting, was geopend, werden door de secreta resse mevr. van Dorp, do notulen gelezen en het jaarverslag uilgebraoht. Wij ver namen daaruit, dat do Vêreénïging veel goed werk verricht. Ook uit liet verslag van de huisbezoekster inej. Nootenboom, van Valkenburg, bleek dat er op dit gebied zeer veel werk was. Het aantal bezoeken liep ver over de duizend. Bij de bestralin gen ten opzichte van jeugdige patiënten werden op enkele dingen gewezen, zooals kleeding, woning, slaapgelegenheden, om verbetering te brengen in den toestand, werd op enkele dingen gewezen, zooals ook langs dezen weg do tuberculose te bestrijden. Verder werden gekozen als le den der commissie iot het nazien der ad ministratie do heeren A. v. d. Berg Sr., A. den Haan en A. v. d. Berg Jr. Op het gebied van kwakzalverij ten opzichte van tuberculose werd gemuheu tijd gesproken en vail gedachten gewisseld. Na do gedane rondvraag werd de verga dering door den Voorz. gesloten, KATWIJK. Arbeidsbeurs. Aan het Gemeentelijk Arbeidsbureau slaan heden ingeschreven 224 personen. Hiervan zijn 109 visschers, 57 losse arbeiders en IS kuipers. NIEUWKOOP. R. K. Volksbond. Heden zal door den Volksbond een cursusavond gehouden worden in het patronaatsgebouw. Als lei der zal optreden do oud-Gentraal-Voor zitter do heer Smidt, die „De Volksbond op cultureel gebied" in tien stellingen zal behandelen. OU DE WETERING. Brand. Vrijdagmiddag ontstond brand in de "woning van den beer J. d. H. alhier. De oorzaak was, dat een brandend lamp je uit elkaar sprong en daarna naar be neden viel, in de gelukkig leeg zijnde wieg. De moeder had het kind juist te voren uit de wieg genaaid -en in den kinderstoel gezet. Door spoedig met blusschen aan te van gen was liet vuur vrij vlug gedoofd. Al leen do wieg was geheel verbrand, ter wijl door de hitte eenige ruiten waren ge sprongen. ROELOFARENDSVEEN. Film. Donderdag a.s. zal ten bale van de nieuwe Kerk te Amstelveen een bios coopvoorstelling worden gegeven. Er zal in de St. Paneratius-z-aal alhier worden vertoond de bekende LourdesJilm in 4 afdeelingen met verklaring van den Wel- Eerw. heer P. H. Meynema, kapelaan te Bui-tenveldert. Het entree is gesteld op 50 en 75 ets. Het is werkelijk de moe5 te waard eens een kijkje te gaan nemen. Ge jloet er tevens een goed werk mede. SASSENHEIM. Ziekenzorg. De R. K. Vcreenigin-g ^Zie kenzorg" hield Vrijdagavond to zeven uur haar jaarvergadering in heb K. S. A. gebouw- Op verzeek van den Voorz., den heer Th. P. v. Koningsbruggen, sprak burgemeester J. P. Gouverneur als eere-voorz. het ope ningswoord. Spreker herinnerde aan de moei lijkheden bij het tot- stand komen dezer ver eeniging, 1 jaar geleden, en brengt, dank aan pastoor Thus, die in de veel bewogen vergaderingen van 2 en 21 Februari zoo uit stekend de leiding nam; aan den eersten secretaris, den kassier en den bode. Spr. wekt alle leden op tot propaganda- in eigen omgeving. De heer J. Zwart, als kassier, geeft een overzicht over bet financieel verloop der vereeniging. Aan ziekönhmsverpleging werd uitgekeerd f 1122.60, gemaakt winstsaldo f 1077.05, totaal f 2830.75. Aan giften ineens ontvangen f 93.20, begunstigers f 241.to taal f 2830.75. De balans sloot in entvang sten en: uitgaven met een bedrag van f 1115.05. De kassier deelde mede, dat het aantal verpleegdagen en patiënten in de bladen binnenkort zal worden bekend, gemaakt. De commissie van rapporteurs brengt bij monde van den heer A. Elferink verslag uit i ten adviseert tot goedkeuring der boeken. De secretaris gaf een nauwkeurig verslag De vereeniging bestond op 31 Dec. 1923 uit 1314 leden t. w. 1062 _gew. leden 95, huurl ieden en 158 hospitanten daarnevens nog 51 'begunstigers en 1 cere-lid. De ZeerEerw. heer pa-stoor voert- nog het woord met als onderwerp: „De mensch «rlkf, maat Uoil Gesotakt". Dit' Bvaitf weaerom zoo mooi uit bij deze vereeniging 3pv. sceft den .raad de vereeniging finan. cieel te blijven steunen. Nn volgdo .verkiezing' bestuurslid in do opengevallen v&caiurc-H. P. Zwetsloot;' candidaten waren de lieercn C. J. Berg Jr. i J. Kortekaas cn Tred. Homan. Bij eerste' vrije stemming werden uitgebracht-123 gel dige stemmen, C. J. Berg Jr. 38, Fred. Homan 27 en J. Kortekaas 58. Na een «aan beveling der candidaaluur-C. Berg volgde- herstemming; uitgebracht 126 st. geldig, J. Kortekaas 68 en C. Bsrg ól st. De heer J. Kortekaas wenscht zijn be noeming niet aan te nemen, waarop weder vrijo stemming volgde. Uitgebracht werden J22 geldige stemmen, waarvan de heer C, Borg 74 verkreeg, waarop deze als verko zen werd verklaard. Bij de rondvraag wenselite de heer J. y. Rj.est ook in de toekomst vrij vervoer naar het ziekenhuis van ter verpleging opge komen patiënten'in spoedeisoliende -geval len. De Voorz. zegt, dat reeds in dien geest •lannen zijn besproken. De heer O, Matze vraagt naar liet aantal •erpleegden in het Boomsche Ziekenhuis te Leiden en, als een Roosch Ziekenhuis gewenscht wordt, zoo noodig ook te Haar-' lom eens te informeeren. De Voorz. licht dit punt toe en de eere« -oorz. vciklaav-t wat- cmtrent dit eerste punt reeds is gedaan. Op een vraag van don he:- N. v. d. Zwaan, omtrent vergoeding uit de - voor patiën ten, uitgezonden naar een se ium wordt bevestigend geantwoord. Hierna- werd da -erg-adoring gesloten". VOORSCHOTEN. De Hanze. Do R.-K. Middenstands-i vereeniging „Do Hanze" vergaderde onder voorzitterschap van den heer P. van der Werf in het Vereenigiugsgebouw. De ver-' gadering was slecht bezocht. Do rekening van den penningmeester sloot met een na- deelig saldo van f15. Tot secretaris werd gekozen (vacature G. Niersman) do heec- J. A. van den Heuvel Besloten werd te trachten door huisbezoek het ledental uit te breiden. Binnenkort zal een feestavond worden georganiseerd. R.-K. St. Laursntius Harmonie. Vrij dagavond vergaderde in het Vereenigings- ;ebouw do R.-K.- St. Laurentius-hai'monic onder voorzitterschap van den hoer A. Kneyher. Do beschermheer der vereeni-i ing, de Zeeraerw. heer Pastoor P. Meyer was ter vergadering aanwezig. Na lezing der notulen en verslag van den pen- ningm. volgde de bestuursverkiezing. Do heer A Kneyher, voorz. en do lieer W, Kneyber, secr., stelden zich niet meer be schikbaar. De Zeereerw. heer Pastoor stelde de vergadering voor, dat hij. de al- gemeente leiding zou nemen,wat alge- heelo instemming vond. Tot secr. werd :ekozen do heer M. Lakeman. Na een dankwoord van den pastoor aan do schei dende bestuursleden voor de gedane werk zaamheden, werden nog eenige .huishoude lijke zaken besproken. Do eerstvolgende uitvoering, tegen entree, werd vastgesteld op 2 Maart a.s. De Voorz. sloot de verga dering op de gebruikelijke wijze. Plaatselijke Schco'ccmmfssj®. Op do vergadering van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs in deze gemeen te is tot voorz. der qommiss'c herkozen de heer Joh. A. Mens en gekozen tot secr. de Zeergeleerde lieer Ds. J. F. Sirks, Beide heeren namen hun benoeming aan. ZOEïERWOUDE. Mond- en Klauwzeer. Een nieuw ge-* val van mond- en Ifauwzeer is geconsta teerd onder bet vee van den landbouwer v. d. S. alhier. Verloting. Dinsdagavond zal in liet patronaat aan den Schenkolweg ten over staan van notaris Slumpel to Leiden do verloting plaats hebben, georganiseerd ter gelegenheid van. de feestelijke open ng van dat patronaat. Om dezen avond aan trekkelijk te maken zal opgevoerd worden „Terug van de revue", terwijl er levens oordrachten en muziek gegeven zal vor- [den. Verleden week hebben de medewerkers van de fecstweek een gezelkge lrjeenkpinst gehouden, die naar wo vernemen, goecl geslaagd is. FSUILLETC VOGELVRIJ. Ware schetsen uit Fransche familie-, archieven 22) lil dezo gesteltenis betrad hij kort na dc aankomst der twee emigranten de wo ning zijner zuster. Hij verwonderde zich dat hij niemand in df huiskamer vond en was al op het punt, weer om le kecren, toen hij in do kamer daarnaast hoorde spreken. Hip kwam een stap naderbij, maar bleef toen plotseling staan. „Neen", dacht hij bij zichzelf, „mijn zuster mag ïiiet denken, dat ik wildo spiommeeren; ik zal later terugkomen". lil dit oogeublik herkende bij de stem Tan Valentine. Half door nieuwsgierig heid, half door zijn gloeiende harts tocht voortgedreven, naderde hij do deur. Hij kon wel niet verstaan wat er gezegd Werd; maar de stem, die Valentine ant woordde, was hem vreemd. Hij sloop na derbij en wierp een nieuwsgierigen blik door bet sleutelgat; graaf Bercleaux hield Valentine's hand vast, zij wisselden woor den van liefde! Julius hield zijn adem in en luisterde; bij had een gevoel, alsof er gesmolten „lood op zijn hart viel. „Verdoemd!" vloek te -hij eindelijk: „je hebt het zoo gewild, trolscli meisje! Je hebt mij getrotseerd, tnij uitgedaagd. Het bloed, dat zal vloeien, kome op jouw hoofd.!" _En met een ontdaan gezicht stormde Ihii liet buis uit: ziin banden waren tot vuisten gebald, en haat en wraakzucht gloeiden in zijn oogen. Een half uur later kwam een boer, ver sierd met de driekleurige sjerk eu omge ven door een tiental smerige schoften, die zich den titel van nationale garde hadden gegeven, op de hoeve. Bij hun komst werden de beide vrou wen door een begrijpelijken Angst aange grepen; maar Albert Van Vassière stelde hen dadelijk gerust trnet do woorden: „Weest. maar niet bang! Zij kunnen ons niets doen, want onze papieren zijn in orde. blaar bet spreekt vanzelf, dat u ons niet kent; als men het u zou vragen". Toen spoorde hij vrouw Robillard aan mot Valentine de kamer uit te gaan. Do maire, een vroegere koeienhérder van Robillard, was met een phrygiscke muts opgesierd. Zonder te groeten zei bij tegen zijn vroegeren meester: „Burger men heeft mij zooeven meegedeeld dat u verdachte vreemdelingen in buis hebt; u kunt het niet loochenen, want hier zijn zij". „Bestaat er een wet, burger maire, die verbiedt om negotiemannen in buis te la ten komen?" „Neen, maar bet is verboden, verdachte lui te verbergen". „Ik bgrijp u niet; u zegt immers zelf, dat zij hier zijn. Bovendien weet ik niet, •dat zij verdacht zijn. Wie heeft hen aan geklaagd?" „Een goed patriot. En dat gaat u ook niets aan. U hebt niet het récht u te be moeien mei do geheimen dor natie. Bur gers of zoogenaamde kooplui, ik neem u gevangen!" „Waarachtig!'I" antwoorddo graaf Ber cleaux. „Men neemt verdachte personen gevangen, maar niet goede patriotten met ordentelijke passen, die door de overheid onderfeekend zijn! U hebt niet het recht om zulke menschen gevangen te nemen, maar zelfs den plicht om hen te bescher men. „Ziehier', zei hij, terwijl hij 'n groot papier ontvouwde en het den maire voor hield: „Der overheid wordt aanbevolen, den burger Albert Scipio Bartier, geboren te Belignac, departement Creux, van be roep koopman, hulp en bescherming te verkenen". „Zeg eens jij", antwoorddo do dorps burgemeester, „jij bent zoo overmoedig als een gewezen aristocraat 1" „Potstauzendwaarom niet? Als men in zijn recht is, als iemands papieren in orde zijn en bij een zuiver geweten heeft, kan men dan niet op de bescherming van de wetten der eeno en ondeelbare repu bliek rekenen? En kijk ons eens goed aan; noch u noch uw verloopen bondgenooten •zijn in staat, om twee menschen zooals wij gevangen te nemen, dat zou te veel slagen feweeg brengen". „Ha, bespot je het volk in zijn vertegen woordigers?" „O neen' U ziet heel goed, dat ik dit slechts in scherts heb gezegd en om u to toonen, dat ik de wetten niet behoef te vreezen". „Het is goed. Jo hebt je naam togen mij genoemd. Hoe heet jo kameraad?" „Hier zijn onze passen, lees maar!" De maire hoestte driemaal. „De burger maire kan misschien niet lezen?" vroeg Albert. -Zéker well" viel zijn vriend in, „maar de burger heeft in zijn haast om twee burgers, die hij hem als verdacht waren aangeklaagd, gevangen to nemen, zijn bril vergeten. Niet waar, burger, zoo is het immers?" „Ja, dat is waar; ik lieb do bril in mijn kast laten liggen". „Wilt u een van uw onderboorigen naar uw huis sturen, om de bril te halen?" vroeg Albert. „Wel neen!" zei de graaf, „men mag den troep van den burger maire niet ver minderen, onder do dappere sansculotten, die hem vergezellen, zijn er toch zeker wel, die kunnen lezen ,',Wij kunnen allemaal lezen!" riep de maire. „Daarvan ben ik al lang overtuigd", antwoordde Bercleaux. „En eigenlijk beeft niemand er aan ge twijfeld", ging zijn vriend voort; „alleen wil ik wedden, dat niemand uwer eraan gedacht heeft, zijn bril mee te nemen". Do nationale garden maakten allen een gebaar, alsof zij iets in hun zakken zoch ten; maar niemand kon het kostbare in strument vertoonen. „Wat nu?" vroeg do maire aan zijn ge zellen. „Wij moeten ons in allo geval overtuigen, of do papieren zoo goed in orde zijn als u beweert". De kerels keken elkaar aan, maar geen woord redde den ongclukkigen vertegen woordiger der wet uit zijn groote verle genheid. Endelijk kwam graaf Bercleaux hem te hulp. „Ik zou wel een middel weten", zeide hij; „de burger pachter hier zou onze passen kunnen voorlezen, en de bur ger maire kan dan nazien, of de persoons beschrijving uitkomt". Deze scheen in dit middel wel geen on voorwaardelijk vertrouwen to liebb n, maar bij gebrek aan een beter, ging hij erop in. Den pachter B.obillard werd (lus verzocht, de passen hardop voor te lezen. Alles was in orde. Toen de sansculotten vertrokken waren, begaven de twee emigranten zich dadelijk weer naar Valentine, die halfdood was vau angst. „Heer in den hemel", zei ze, „wanneer zal eindelijk dit leven vol schrik en voorl- durenden doodsangst ophouden?" „Het zal zoo spoedig ophouden als je maar wilt", antwoordde baar verloofde. „Neem het besluit, ons te volgen! "VVij brengen je dan vannacht nog. naar de Es- scbcnboeve. De priester, die ons hielp in het ontdekken van je schuilplaats heeft mij heloofd, ons daar te ontmoclen. Dan zullen wij voor den plaatsbokleeder Gods ouzo belofte hernieuwen, en jo geeft mij dan voor God en de menschen het recht, om je te beschermen, je te verdedigen, je te redden!" „Uw plan is uitstekend", viel vrouw. Robillard in; „met Valentine te trouwen, ia het beste vvat u kunt doen. Iutusschen, moet ik u raden, met de grootste voorzich-j iigheid te werk te gaan; want u wordt door een gevaar bedreigd en dit wordt aangebracht door een man, wien alle mid-* delen tot uw ondergang welkom zijn'. ("Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3