Tweede Blad OE „TELEGRAAF" EN HET RUSSISCHE GELD. In Hot Huisgezin schrijft het ka merlid Henri Hermans: it Het communistische blad „Humanité heeft bekend gemaakt, welke bladen door de Russische regeering zijn betaald om «ups tig te schrijven over Russische lee ningen. Onder die bladen behoort ook de „ie- cjj legraaf", die tweemaal, in 1916 en 1917, 3t( f 30:000 ontving „voor bijzondero. supple- menton, aan Rusland gewijd". Gelukkig behoort zulke koehandel bij onze Nederlandsche pers tot do hooge uitzonderingen. Maar do „Telegraaf" en haar afgietsel 'de „Courant" belmoren tot do meest ver- spreido bladen. Het laattsto telt ook zeer lyelo lezers onder de arbeiders. Men ziet nu hoe deze menschen bedro gen worden! 1 Zij stelden vertrouwen in een blad, dat rijkelijk werd betaald voor zijn. diensten dopr of namens buitenlandsche regeerin- gen. En wie' zal waarborgen, 'dat zulke bla den, als zij er slechts voor betaald worden,' ook niet de belangen van groote kapitalis ten voorstaan? Zij doen dit natuurlijk niet in een hoofd artikel met preciese aanduiding van die belangen, maar ongemerkt en geniepig in de rubrieken van het nieuws," in overzich ten van de beurs en in andere financieele 'öf economische beschouwingen. Zoo wordt een _openba.ro meening ge vestigd, dio menschen op een dwaalspoor brengt; zoo worden de geesten vergiftigd en do harten bedorven. Do mededeelingen van de „Humanité" logen velen de oogen doen opengaanl Woensdag 23 Januari 1924 UIT DE PERS BIStiflEiiLAHD bM Conferenties voor niet-Katholieken. In de R.-K. Kerk De Goorn (N.-H.) zullen op 6 opeenvolgende Zondagen confe renties worden gehouden uitsluitend voor niet-Katholieken door eenige Paters Fran ciscanen. De conferenciers kondigen deze conferenties in „Onze Courantt" aldus aan: „We bedoelen hiermede oen zakelijke iiitcenzett'ng der katholieke leer omtrent «nkelo grondwaarheden des geloofs, met eerbiediging van een ieders overtuiging. Rr is dan ook geen sprake van een be dekten aanval op eenige godsdienstige gezindheid en wordt er derhalve ook alle debat uitgesloten. Wegens de beperkte! plaatsruimte zijn deze Conferenties alleen toegankelijk voor niet-Katholieken." Wat anders dus dan zekere Protcstant- 6che apologetische cursussen! Een godsdienstoefening in een Ned. Herv. Kerk. Men schrijft aan de „N. R. Grt.": In do Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Nie- clorp, die tot voorganger heeft de bekende anarchistische, predikant ds. Schermer- hom, is een nieuwe regeling ingevoerd. De prediking zal nu niet meer zijn zooals ge woonlijk, de predikant op den kansel, doch men zal de bijeenkomsten houden als cur sussen. Iedereen kan over do onderwerpen, welko aan de orde gesteld worden, mee praten. Zoo staan op het programma ver handelingen over Kerkgeschiedenis, Chris tendom, Protestantisme, Boeddhisme, Mo hammedanisme, Cultuurgeschiedenis, ge schiedenis Romeinsche rijk, het tijdperk der middeleeuwen, idem tijdperk der re naissance, wijsbegeerte, dichtwerken enz. Ook zullen er bijeenkomsten gewijd wor den alleen aan orgelspel, ook andere aan muziek, terwijl men tracht een kerkelijk Zangkoor te stichten. A.s. Zondag wordt een begin gemaakt met deze nieuwe regeling. Bij de inleiding van deze zaak maakte oen der aanwezigen de opmerking, dat de kerk te N. Niedorp geen behoefte heeft aan een nieuwen dienst, doch aan een nieuwen domino. Tot lid van Ged. Staten van Zeeland is heden gekozen do heer G. van de Putte (A.-R.) te Ylissingèn. Verlaging ambtenaarssalarissen. 10 pCt. per 1 Juli. „Het Volk" verneemt dat het in het voornemen der regeering ligt de ambte naarstraktementen met ingang van 1 Juli a.s. met 10 pCt. to verlagen. Eveneens ligt bet in de bedoeling ten spoedigste do schalen van het salarisbe- sluit te herzien. Pcnsioenafirek Rjiksambtenaren. Tegenspraak. In verband met het bericht van „De Volkskrant", volgens hetwelk in regee- ringskringen het voornemen zou bestaart tot liet verhoogen van den pënsioenaftrek met 4 pCt., verneemt „Het Volk" uit goedo bron, dat in regeeringskringen omtrent zoodanig voornemen niets bekend is. De forensenbelasting. Een w ij z i g i n g. Naar wij vernemen, beeft'de regeering een wetsvoorstel voorbereid, volgens het welk de forensenbelasting gescheiden' zal worden van do gemeentelijke inkomstenbe lasting en als een afzonderlijke opbrengst belasting'van de werk- en woonforensén zal kunnen worden geheven. Het ontwerp is ora advies gezonden aan de gemeente besturen en de kamers van koophandel. Minister Colijn. Minister Colijn woonde gisteren weder om de zitting der Tweedo Kamer bij- Eerste Manufaeturen-Beurs te Rotterdam Op Vrijdag 18 Januari jJ. werd de eersteManufacturenbeurs der - Coöperatie ve Vereeniging „St. Homobonus" te Rot terdam geopend. Reeds lang was hiertoe besloten, omdat döor? den steeds toenemenden groei der Vereeniging de drukte op hare Amster- damsche maand-beurs zoo groot gewor den was, dat zij vaak hinderlijk werd en soms het .rustig afsluiten van orders be lette. Tot uitvoering kon door gebrek aan een geschikte lokaliteit echter nog niet zoo "spoedig worden overgegaan. De eischen welke daaraan noodzakelijk moeiten worden gesteld, waren groote ruimte, veel, en bij voorkeur Noorder-, licht en gelijkvloersche ligging. Dergelijke zalen zijn in Rotterdam niet 0vertalrijk van het Algemeen Verkooplokaal aan den Goudschesingel JSTo. 33, waar nu voortaan maandelijks de Manufactur enb eurs van St. Homobonus zal plaats hebben. Daarnaast blijft do Amsterdamsché Manufaclurenbeurs aan de Heerengracht 46, zooals zij nu reeds 10 jaap bestaat, in vollen omvang gehandhaafd en het is de uitgesproken bedoeling van het be stuur te zijner tijd .ook in bet Noorden cn in het Zuidendes lands beurzen te. ope nen, zoodra het ledental aldaar voldoende aanleidinggeven zal. Doze eerste Rotterdamsche beursdag onderscheidde zieh door een druk bezoek, een opgewekte stmming, en, zooals dit gewoonlijk het geval is, waren de afgeslo ten posten daaraan evenredig. De zaal bood een bont en vroolijk overzicht: wij zagen 53 genummerde „stands" van fabri kanten opgesteld en daartusschen bewo gen zich St. Homobonus' talrijke leden. Des namiddags was het aspect der zaal weder een geheel ander: Thans was de verkoop „in eigen beheer" in vollen gang. Nu waren de fabrikanten-stands ingeno men door leden der Vereeniging, welke hunnen medeleden in voorbeeldige collegi aliteit do door de Vereeniging zelf samen gestelde goederen-collecties voorlegden en vakkundig toelichtten. De goedgeslaagde dag, die een groote be lofte voor deze bloeiende vereeniging in hield, werd besloten met een algemeene vergadering. De achtcnveertiguren-weekf Schrale oogst' Hoopvol waren de verwachtingen na de bijeenkomst te Washington in 1919. Daar verbonden zich 47 staten om de naleving van de conventie, die een arbeids wet van 48 uren stelt, te bevorderen en uiterlijk ou I Juli 1921 haar in toepas sing te brengen. Wed nu, welko staten hebben da conven tie van Washington bekrachtigd? Griekenland op 19 November 1921. ;'i Roemenië op 13 Juni 1921. Britsch-Indië op 19 Juli 1921. Tsjecho-Slowakije op 24 Augustus 1921 Bulgarije op 14 Februari 1921. Daarmee is het uit, onherroepelijk uit. Ons verhaal is nog niet geheel uit. Let op de reserves' Aan Britsch-Indië werden allerhande afwijkingen toegestaan. Griekenland zal de wet pas op 1 Juli 1924 invoeren. Roemenië begint eveneens 1 Juli 1924 aan de invoering, was dit althans van plan. In Bulgarije werd in April 1923 voor onderscheidene industrieën de 10-urendag ingevoerd. In Tsjecho-Slowakije wordt ontduiking op groqte schaal geconstateerd en worden collectieve contracten gesloten met een ar beidstijd van 9 en 10 uren. Schrale, heel schrale oogst, zegt de (anli-rev.) „Rotterdammer". STADSNIEUWS MUZIEK. Gemangd Koor „Sursum Corda." Den 12den Februari hoopt het Gemengd Koor .jSursum Corda" onder leiding van Hubert Cuypers een. uitvoering te geven van het „Requiem" van W. A. Mozart en het Oratorium „Christus aan Oelberge'"' van L. van Beethoven. Het Residentie orkest en het Hollandsch Vocaalkwartet beslaande uit do dames Janna Brandsma en Suzo Luger cn do liecren Louis van Tulder en Jan Dekker zullen medewerken. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar dé weldra tc '.verschijnen adver tenties en dó affiches. Wo zullen hier geen uitvoerige beschou wing over de beide werken houden- aan gezien het telcstboekjo, dat weldra ver krijgbaar zal zijn, daarin geheel tracht te voorzien. Wij raden dus belangstellenden ernstig aan, zich het programma tijdig aan te schaffen, te meer daar do oplage niet onuitputtelijk zal zijn. Enkele algemeene opmerkingen megen volstaan. Iedere muziekminnaar weet, hoe Mozarts muziek over 't algemeen van een klaar en zonnig karakter is. Argeloos en blij jubelt zijn overvolle ziel zich uit. zooals een vogel in do lucht. Waarcm zingt hij? Eenvoudig omdat hij zingen moet; omdat muziek het v/ezen van zijn ziel is; omdat hij niet an ders kan. Hij betoogt niets; hij bewijst niets; hij jubileert alleen maar uit inner lijke noodzaak. Muziek is de geivr van zijn ziel, die omhoog stijgt zooals zoete geuren omhoog stijgen uit een purperen rozen- hart. En gel ijk; de slag van.-een merci, die bij den vroegen dageraad, de zon tegemoet zingt en in den laten avond jubelende cantilenen dicht aan het scheidende licht, doorademd kan'zijn van een zachte wee moed, zoo drocmt ook door do meest vreugdevolle melodieën van Mozart een mijmering van heimwee. Het is alsof daar in ligt het getuigenis: .,Ik ben een zeer gelukkig mensch; maar er is toch een ge luk van dieper gloed en reiner vreugde dan de wereld kan geven. En daarnaar gaan uit de droomen mijner ziel." Mozarts .,Requiem", waarvan u de tref fende wijze van ontstana woi'dt geschetst in het tekstboekje, heeft in do eerste plaats weemoedige aceenten; daarvoor is het een Doodenanis. Maar door het werk speelt -de gleed van een overtuigd geloofs leven. Zelfs waar de cömponist in het „Dies Irae" do verschrikkingen van het Laatste Oordeel toonzet, vervalt hij niet tot bittere wanhoopsklachten. Overtuigd, dat geen mensch. voor Gcds rechtvaardig heid bestaan kan. weet hij ook, dat Gods barmhartigheid tegenover den boetvaardi- gen en diepgejoovigen zondaar eindeloos groot is. Door het geheele „Requiem" gevoelt men deze stemming; hoop en verlangen beheer- schen vertwijfeling en smart. Het feit. dat Hubert Ouypers voor Mo zarts muziek een bijzondere voorliefde heeft cn de droemgebonen phantasïecn- vlucht van Mozart geheel aanvoelt en door voelt, mag zeker een schoone vertolking id'oen verwachten. Het Oratorium Christus am Olberge" is ontstaan in 1800. Het is een werk van den; jongen Beethoven, die bezig "is geheel zich zelf te wordem Over verschillende dee len van het werk speelt nog de glimlach van Haydn; ook herkent men hier cn daar nog den leerling van Mozart. Maar in ver schillende gedeelten der orkestpartijen hoort men vooral bij do dramatische ge deelten "de woeligerhyflmien em do don kere harmonieën, 'waarin Beethoven later zoo overtuigend het demomisehe en het krijgsgedruiseh weet te vortolken.. Heb werk werd gedurende het begin der 19de eeuw zeer veel uitgevoerd. Later is hot op den achtergrond geraakt; maar ge durende de laatste jaren geniet bet weer meer belangstelling, omdat het voor de kennis en waardeering van den jongen Beethoven even noodzakelijk is als zijn kort van te voren ontstane Eerste Sym- phonie. Het draagt do kenmerken van het genie, dat worstelt om do hoogte te be reiken. UIT DE OKSEViNG HAZERSWOUDE Eierenveiling. Donderdag j.l. had liet Bestuur der Eierenveiling haar leden uit- genoodigd tot het houden der jaarverga dering in Café Boers. De Voorzitter opendo circa half acht de vergadering en riep allo leden een hartelijk welkom toe. Hierna werden door tien Sécr. de Notulen en het jaar verslag voorgelezen; beiden werden on veranderd goedgekeurd. Do Pënningm. deed rekening en verantwoording van zijn financieel beheer en boekte een ontvangst van f 1071.75; uitgaven'f 774.50, alzoo een batig saldo van f 297.25. De contributie en v.eilingskoslen werden hetzelfde gehou den, alsmede -5t loon van verschillende personén en zaalhuur. Verder werd beslo ten eenige geldprijzen beschikbaar te stellen voor den grootsten aanvoer van eieren; het geen tot aller genoegen werd aangenomen. De geheele aanvoer van eieren: hetgeen tot aller genoegen werd een totaal omzet van f 16.961.38. Tevens werden aangevoerd 772 stuks pluimvee. Do aftredende bestuursleden, do heeren J. Noordam, J. v. Geest en F. Radema ker, werden met bijna algemeeno stem men herkozen. Lcop der bevolking. Het aantal in woners op 1 Januari 1923 bedroeg 2122 mannen cn 2191 vrouwen, totaal 4313 personen. Zij vermeerderden door geboor te met 72 m. en 54 vr.; totaal 126. Door vestiging met 116 m. en 164 vr., totaal 280. Totale vermeerdering van 406 perso nen. Zij verminderde door overlijden met 22 in. en 14 vr., totaal 36 -personen en door vertrek met 112 m. en 152 vr., to taal. 264 personen. Totale vermindering dus van 300 TpcTsouen. Dé bevolking in 1923 is dus toegenomen met 54 m. en 52 vr., totaal 106 personen cn bestond dien tengevolge op 1 Januari 1924 uit 2176 m. en 2243 vr, totaal 4419 personen. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg 36. HILLEGOM. Oprichting H. Familie. Zondagmid dag is in de parochie van Sint Joseph een afdeeling der Aartsbroederschap van de H. Familie opgericht. In de H.H. Mussen van halfnegen en tien uur hield do Zeer- Eerw. Pater Lubbers, Redemptorist te Rot terdam, een predicatie tot opwekking om tot deze Gongregatio te to treden. De ge wijde redenaar ging het ontstaan dezer geestelijke vereeniging, geslicht in 1844 door een kapitein der genie to Luik, na, boe do vergaderingen van af het onlstaan weldra zooveel toehoorders trokkeai, 'dat do bijeenkomsten weldra werden verlegd van het Burgerwoonhuis naar do Redemp toristenkerk in die stad en hoe do Bisschop van Luik, Mgr. Den Bommel, weldra zijn goedkeuring aan de Broederschap hecht te, die haar zegeningen steeds wijder uit strekte, hoe de grooto Paus Pins IX haar goed keurde en met talrijke aflaten ver rijkte en zij thans over de ganscho wereld bloeit cn zich nog steeds uitbreidt. Dat Pater Lubbers niet voor stoelen en banken gepreekt had, bewees do schitte rende opkomst Zondagmiddag 3 uur. De Pater leiddo deze eerste Congregatie zelf Voor do eigenlijke conferentie sprak hij 'n woord van voldoening over do meer dan groote deelname, in diet bijzonder die der gehuwde mannen; het aantal ongeliuwden had echter grooter kunnen zijn. Hij spoor de de huisvaders aan, indien zij zoons 1 hebben die daarvoor in de termen vallen, j krachtig aan te drjngen, dat ook zij leden j der H. Familie worden, er uitdrukkelijk bijvoegend, dat liet lidmaatschap een vrije zaak is en niemand behoefde gedwongen 1 tq worden. Vervolgens schetste hij in keu- I rige woorden de voordeelen der Aarts- brooderschap. Het was een heerlijke uiting van gods dienstig leven. Do ZeerEerw. Directeur, Pastoor van Leeuwen, zal a.s. Zondag dag cn uur der volgende Congregatie vaststel len en de benpeming der vereischte func tionarissen bekend maken, LISSE Boomen rooien. Bij do R. K. Kerk1 j worden de prachtige zware lepenboomen gerooid. We kunnen nu juist niet zeggen dat het do verfraaiing in de hand werkt, doch het zal wel voor de wegverbrèëding zijn. „St. Gregcrius". Onze R. K. Gemeng de Zang-Vereeniging „St." Gregoriiis'V directeur den heer Th. van der Meij van' Hillegom, gaat a.s. Donderdagavond te Sassenheim een uitvoering geven. Wei een bewijs dat zij snelle vorderingen maakt. Het strijkje: W. Bruijnen, pianist, M. Vermölen, cellist, J. Beugelsdijk, bas en Jo Bruijnen, N. Mastenbroek en 3Ef.~ van der Meer, violisten, zorgt weer voor mu zikale afwisseling. Wij, die de prestaties van -St. Gi'egorius kennen, benevens haar programma, kunnen 'niet anders: dan een bezoek tot deze uitvoering aanbevelen. Loop der bevolking. Onze bevolking beslond op 1 Jan. 1923 uit 6847 personen, n.l. 3383 vrouwen en 3464 mannen. Zij vermeerderde door geboorten en door ves tiging met 275 vrouwen en 235 mannen, of totaal 510 personen. Zij verminderdo door overlijden bf vertrek met 192 vrou wen en 160- mannen of totaal 352. perso nen; alzoo een totaio vermeerdering van 83 vrouwen en 75 maunen of 158 perso nen. Alzoo waren c- op 1 Januari 1924 34GG vrouwen en c539 maiiut. "f 7C05 personen. Er werdr-n 55 huwelijken, gesloten. NJËUWVEEN. Ongeval. Zondagmorgen, werd zekero N. V. rut Ter-Aar die alhier ter-kerk ging erg bebloed en in bcwusteloozen .toestand cp den weg gevonden, voor dé woning van den heer y. d. B. Door den landbouwer H„ die met paard en rijtuig huiswaarts reed, werd V. met behulp van eenige mannén in den wagen gelegd en naar zijn woning ver voerd. NIEUWKOOP. Gemeenteraad. (Vervolg). Aan de órde kómt een voorstel van B. en V/. tót opheffing van de openbare lagere school to Noorden met 'de Schoólwoning eigendom van de gemeenten Nieuwkoop, Zevenhoven en Wilnis, in de verhouding van 54, 29 ca 17. pet. Do Yoorz. licht toe, dat de kosten nn onderhoud eertijds naar den zelfden maat staf werden berekend, doch sedert enkele jaren geschiedt zulks naar het aantal kin deren op 1 Juli uit elk der gemeenten aan wezig. Aangezien dc laatste jaren zoo goed als uitsluitend kinderen uit Nieuwkoop al daar school gaan. komen ook de kosten van onderhoud bijna uitsluitend voor deze gemeente. Het aantal kinderen op do school aanwezig aldus de Yoorz. is gedaald tot 10, zoodat de school een kost baar instituut voor de gemeente is, wat echter zijn hoogtepunt heeft bereikt door de gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs. Een zelf-de bedrag als het onder wijs aan de twee aanwezige openbare scho len de gemeente per kind kost. moet ook aan de bijzondere schelen per kind althans yoorloopig, worden uitbetaald- Het ligb voor de hand, dat met het oog op de kosten van onderhoud, verwarming enz. van dit tweede gebouw ook do kosten per kind aan merkelijk sHi-yen.Spr. licht dit met eenige' cijfers toe. Wanneer bijv. in 1920 de' school opgeheven was. had de gemeente in 192i een minder uitgaaf gehad van ongeveer f 3000. Telt men hierbij bet salaris van denl FEUILLETON VOGELVRIJ. Waro schetsen uit Fransche familie archieven 18) christenen met levensgevaar in da stilte van den nacht, om van Gotl kracht en volharding in de vervolging af to smoken En toen de klank der echel aankondigde dat het oogenblik was gekomen, waarin het Goddelijk "Lam op het altaar neer daalde, bogen de geloovigen vol eerbied hun hoofd en de priester smeekte den verborgen God om ontferming voor zijn volk; hij smeekte om volharding voor do getrouwen en om offervaardigheid voorde slachtoffers der vervolging. Spoedig daar na naderde een groot aantal der geloovi gen het altaar en de dienaar van den Al- lerhoogsten gaf hun het Brood des Levens ter versterking in den strijd. Na afloop der heilige Geheimen sprak hij: „Welbeminden, men zal u op de ge wone manier meedeelen, waar den volgen den Zondag de H. Mis zal worden op gedragen en ik verzoek u, evenals heden, in grooten getale daarbij tegenwoordig to zijn. Wij moeten bidden, om den toom dos hemels te doen bedaren; wij moeten bidden en ons ootmoedig onderwerpen. Wij. moeten bidden voor ons zelve en bid den voor onze vervolgers om de genade van bekeering; want dit is de eenige wraak, die ons geoorloofd is". Toen onderrichtte hij de aanwezigen in het kort over hun plichten on trachtte hij hen tot een nieuw vertrouwen op te-wek ken. Zijn rede was eenvoudig, zooals het past voor hem, die in naam van den Al- lerhoogsten spreekt: maar zijn woorden ontloenen aan de heerschende omstan digheden oen waarlijk verheven kracht. Bij de gedachte aan de dreigende gevaren dde hoven de hoofden dezer .trouwe chris tenen zweefden, van wie misschien al binnen enkele uren als martelaar des ge loofs hun bloed zouden vergieten, werd zijn ziel vervuld met een onuitsprekelijke bezorgdheid, dio zich in treffende verma ningen en vaderlijke raadgevingen uitte. Terwijl hij zieh daarna vol vertrouwen aanbeval in de goedheid van Hem, die door ons Vader wil worlen genoemd, zag hij in den geest het morgenrood opkomen van den blijden dag, waarop rust en vre de in het ongelukkige Frankrijk zouden terugkeeren. Zijn troostvollo woorden de den in .ieders gemoed een straal van hoop neerdalen en vol vertrouwen hieven allen hun hoofd op. Zwijgend, maar moedig en vastbesloten trokken zij zich terug, nadat de heldhaftige priester hun nogmaals den zegen had gegeven. Spoedig was er niemand meer aanwe zig dan de huisgenooten, do priester en onze drie vrienden. Terwijl abbé Bartet nog aan den voet van het aLtaar bad, had do familie Durlens zich met Wentel en zijn heide gezellen in de aangrenzende kamer teruggetrokken. Een kwartier later kwam do priester binnen en begon, toen hij de beide emi granten bemerkte: „Heeren, niemand kan gelukkiger zijn dan ik, omdat ik u vind; ik heb u een blijde tijding mee te deelen" „Dat hebben wij al gehoord", antwoord de graaf Bercleaux; „wij zijn juist daar om vanavond hier gekomen". „Ik heb u tijdens do S. Mis bemerkt en God gebeden, u en haar, die u zoekt, in bescherming te nemen". „Ik dan u van harte, eerwaardel Ik moet bekennen, dat ook de schitterendste ceremoniën die ik heb bijgewoond, nooit zoo'n indruk op mij hebben gemaakt, als dit Misoffer, opgedragen in den nacht, in een gewoon huis, te midden van deze een voudige, bravo menschen. Maar vergun mij een vraag: hebt u Valentine gezien?" „Neen, maar ik kan u zeggen, waar zij te vinden is". „O, wat zou u mij gelukkig maken'" „Voor twee dagen, ongeveer een uur nadat ik u had verlaten, ontmoette ik oen van haar vriendinnen, een jonge klooster zuster, die zich, zooals zij, verborgen houdt, cn mij het volgende vertelde: freule Van Vimy had vriendschappe lijke betrekkingen onderhouden met een jonge pachtersvrouw, die in het klooster haar speelkameraad was. Enkele dagen na den dood harer ouders werd haar in 't geheim meegedeeld, dat zij als dochter van geguillotineerden op do lijst der ver dachten was gezet. Nog dienzelfden avond vertrok zij met de vriendin barer jeugd, die zich dien dag toevalig in Bethune be vond en haar een schuilplaats had aange boden, naar dit afgelegen toevluchtsoord. Zij heeft die. kloosterzuster verzocht, haar geheim aan niemand mee te deelen; want het arme kind meent op deze wereld geen vrienden meer te hebben". „En hoe heet deze pachtersvrouw?" „Vrouw Robillard, te Erny, St. Juliën" „Ken je die plaats?" vroeg graaf Ber cleaux aan zijn vriend. „Zij moet in de streek van Enguine- gatte liggen, denk ik", antwoordde deze, terwijl hij den pachter Wentel een vra- genden blik toewierp, waarop deze toe stemmend knikte. „Is het ver van. hier?" „Van hier vier, van mijn huis drie kilo meter", antwoordde de pachter. „Het is nu over een en", ging de graaf voort; „wij kunnen dus voor het aanbre ken van den dag daar zijn. Mijnheer p'as- toor, nogmaals mijn hartelijken dank voor uwe bemoeiingen". „Een oogenblik jeantwoordde de priester; „ik moet u nog op iets opmerk zaam maken. Vrouw Robillard en haar man zijn brave menschen, die men on voorwaardelijk kan vertrouwen; maar de eerstgenoemde heeft een broer, die zeer verdacht is, om niet meer te zeggen. Wacht u voor hemt" Graaf Bercleaux wilde zich dadelijk op weg begeven en tevergeefs bood de fami lie Durlens hem voor dien nacht logies aan. Intusschen zei Wentel tegen hem, dat het niet alleen geheel nutteloos was, bij nacht naar Erny-St. Juliën te. gaan, maar zelfs gvaarlijk, omdat het verdacht zou kunnen schijuep. Ten slotte werd er besloten, dat de eipigranten terug zouden lceeren naar de Esschenhoeve, waar zij toch voorbij moesten, en daar een paar uur zouden uitrusten. Intusschen was de bedelaar Muton, ge dwongen door de bedreigingen der wach ters, naar huis gegaan. Spoedig echter be gaf hij zich weer op weg en sloop naar het gehucht, waar hij straks vandaan was gehouden. Dezen keer was hij slimmer, in plaats van zich te vertoonen, hurkte hij neer in een boschje aan den rand van den weg, waar degenen dio uit de godsdienst-* oefening kwamen, langs moesten. AVordl vervolgd)

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3