15e Jaargang. ZATERDAG 19 JANUARI 1924 No. 4361 DeABONNEMENTSPRiJSbedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. Franco per post f 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., roai Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No, 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlenliën 30 een! per regel- Voor Ingezonden Mededeclingen wordt liet dubbele van het tarief berekend. Kleine oduerlenïlën. van ten hoogste 30 woorden, waarlu betrekkingen worden aangeboden ofgevraagd, huur en ver- buur, koop eu verkoop I Ó.50. Dit nummer bestaat uit wijf bladen, waaronder het Geïl lustreerd Zondagblad. V „Politiek"! Twee dagen beeft de Tweede Kamer wat gepraat over de Kabinetscrisis bonder dat we heel veel wijzer zijn geworden. Minister Kuijs heeft in zijn dupliek ver klaard, dat het absoluut onjuist is, dat er reeds een nieuw onbwerp-Vloofcwet zou zijn. Er wordt een onderzoek ingesteld, en de Premier kon nog niet zeggen, wanneer een ontwerp zal worden ingediend. En nogmaals wees de Premier er rop, dat de uitspraak van do Kamer op .26 October .wordt geëerbiedigd! Er is dus geen conflict meer tusschen Be geering en Volksvertegenwoordiging. Het Kabinet heeft zich gevoegd naar den wil der Kamer. Daarmee kan de Kamer -tevreden zijn. Neen, zeggen de S. D. A. P.'ers, de Kamer moet ontbonden worden. Er moet een an dere Kamer komen. De Kamer, die de Vloot wet verwierp, deugt, volgens mr. Troelstra en de zijnen, niet meer en omdat er voor heb Kabinet geen enkele aanleiding (meer) is om de bevordering van Kamerontbinding te overwegen, dienden de heeren zeiven een motie in, waarin Kamerontbinding, nog 'wel ..onverwijld", wordt gevraagd. „Gelieve mij te ontbinden", schamperde mr. Merchant niet. ten onrechte. "t Liikt l?»n blijkbaar wel te visschen in troebel water. Maar in een overgroot© meerderheid van Klemmen, waarmede.hun motie a,s. Dinsdag wordt verworpen, moge een aanwijzing lig gen voor het. Nederlandsche volk, lice hier door de S. D. A. P. een politiek-spelletje villi Iaa-er-bü-de-grondsche kwaliteit wordt gespeeld. De Vlootwet is verworpen; dat wenschto ook de S. D. A. P.; de regeering zegt, noodgedwongen, zioh bij het feit dier verwerping te zullen neerleggen, de uit spraak der Kamer te zullen eerbiedigen cu toch: nu. Kamerontbinding! „Politiek" V Nog 'n enkel woord. Op den apologetischen cursusavond, deze week te Leiden van protestantsche zijde gehouden, komen we nog even terug. Wij gevoelen ons gedrongen, er wel niet veel meer van te zeggen, doch nog 'n enkel woord. Ons is voor heden ter plaatsing aange boden een stuk van eenKatholiek, die dezen avond heeft bijgewoond. De inzender is vol ergernis en meent te moeten con- stateeren, dat wij in onzo critiek op ds. Wagenaar's rede te gematigd zijn ge weest. Wij xespecteeren de bedoeling, die aan het schrijven van dezen achtenswaardigen geloofsgenoot ten grondslag ligt maar meenen toch niet dat het nut heeft zijn beschouwingen op te nemen. Wel gevoelen wij ons echter naar aan leiding daarvan verplicht er op te wijzen, dat zulke bijeenkomsten door Katholieken niet moeten worden bijgewoond! Kennis nemen van verschillende stroo mingen om de waarheid volgens het ge zonde verstand te leeren kennen, het is goed voor wie nog niet in de waarheid werd voltrokken, maar boven die worste» ling om de waarheid gaat hoog uit bet bezit van de waarheid en liet leven uit d© waarheid! En met reden stelt degene, die de waarheid bezit en uit haar leeft, zich niet bloot om zijn schat te verliezen. Ieder die rus-lig hierover nadenkt, moet dan ook erkennen, dal de Katholieke Kerk voor zichtig en wijs handelt door de bescher ming van.het geloofsbezit bij haar kinde ren. Want wie zich moedwillig aan het gevaar blootstelt, zal er in vergaan. Maar bovendien, op zulke bijeenkom sten worden eenvoudig verteld onwaar heden feitelijke, te controleeren on waarheden! zooals weer op den be sproken Protestantsclien apologetischen cursus van deze woek. En de vrucht van het bijwonen daarvan is: verwarring of ergernis. Ook de Protestanten zelf. onder wie wij zoovele diep-goloovigo èn v e r- draagzame- menschen kennen èn op recht respectèeren, ook op hen werkt zulk een bijeenkomst niet verheffend en verbeterend. Doch tot hen kunnen w ij ons moeilijk richten. BUITENLAMP Duitschland. De staat van beleg. Ontbinding van den R ij k s d a a. geëischt. De socialistische rijksdagfractie is gis teren hijeen geweest en heeft o.a. bes-lo ten een deputatie naar de regeering te jenden, en nogmaals aan lo dringen op te opheffing van den staat van beleg. Centrum, democraten en een deel van de volkspartij zijn het in hun hart met de socialisten eens. Ook do rijksregeering stemt met dit inzicht in. Het zou alleen xijksweermi- nister Gessier zijn, die er zich tegen ver zet. en in dat verzet gesteund wordt door do rijksweerofficierên, welke den uitzon deringstoestand gaarne tot het einde der tijden zouden willen laten voortduren. Ook de Duitsch-nationalen lubben een partijdag gehouden en daarbij een motie aangenomen, waarin de rijksdag deregee ring verzoeken zal bij den president er op aan te dringen den tegenwoordige» rijksdag te ontbinden en den staat van beleg te laten voortduren tot de nieuwe verkiezingen geëindigd zijn. De Duitsch-nationalen stellen zich daar bij op het standpunt, da_t de tegenwoordi ge rijksdag, door zichzelf uit te schake len, zich een brevet van onbedrevenheid heeft overhandigd en dat er geen enkele reden is om aan te nemen, dat die open lijk erkende onbekwaamheid iü den laat st en tijd verbeterd is. Op 15 Februari e.k loopen de volmachten van de regeering af en wanneer de rijksdag zich dan weer met de règeeringszaken gaat bemoeien, is er alle kans, dat de zaak opnieuw in liet honderd loopt. Reorganisatieplannen mst de spoorwegen. Do ambtenaren zijn er tegen. Volgens de Munch ener Zeitung" heeft gister een vergadering plaats gehad van lieogere en lagere spoorwegambtenaren uit Berlijn, Wurtemberg en Baden. Beslo ten werd, zich met alle kracht te verzetten tegen omvorming van de Rijksspoorwegen tot een particulier bedrijf. Rijkskanselier Marx weigert Rechbcry te ontvangen. Do Rijkskanselier heeft aan Rechberg doen. weten, dat hij op diens verzoek om een audiëntie niet kan ingaan. Ten aan zien van de technische bijzonderheden van Rechberg's voorstel heeft do Rijkskan selier .hem verwezen naar bel ministerie van Buitenlandsche Zaken. UIT HET BEZETTE GEBIED. De algemeene staking. Do mislukking. De hervatting van den arbeid in bet Ruhrgebied gaat vooral voort in de me taalindustrie. In de textielindustrie op den rechter Rijnoever duurt de staking voort, maar op den linker Rijnoever is de arbeid in een aantal spinnerijen hervat. De aangekondigde algemeene slaking i3 op niets uitgeloopen. De autonomie in de Palis. Beweringen van generaal De M e t z. Een bijzondere correspondent van de „Tel." heeft een bezoek gebracht aan ge neraal De Metz en hem vragen gesteld om trent den toestand in de Palts. Op do vraag, welke regeering hij als de wettige beschouwde, antwoordde generaal De Metz, zonder aarzelen en met grooten nadruk: „Ik kan op dit punt zeer precies zijn, Voor mij bestaat er in de Palts slechts één Tegeering en dat is de autonome. Do Beiersche autoriteiten bestaan voor mij niet meer. De autonome regeering bestaat sedert twee maanden, de facto en ik heb mij daarbij neergelegd, deze regeering te steunen, want het is mijn taak te zorgen, dat.de ordo bewaard wordt. Dq orde is, sinds de autonome regeering het heft in handen nam, ook nergens verstoord". „De Beiersche politie verricht haar taak niet meer. De Beiersche beambten hebben liet werk neergelegd. Do geheele geestelijkheid bevindt zich in openlijke oppositie tegen de autonome regeering. Daarentegen staat vast, dat van de 650 burgemeesters in de Palts 600 hun loyali teitsverklaring hebben afgelegd. In 10 van deze gevallen, n.l. 60, hebben de ge meenteraden de onderteekening van de burgemeesters bekrachtigd. Dat de onaer- teekening den burgemeesters is afgedwon gen, weiger ik te geloovcn. In ieder geval zijn ons slechts vier gevallen bekend, waarin do loyaliteitsverklaringen achteraf zijn ingetrokken. Of er nog meer intrek kingen ter kennis van de autonome regee ring zijn gebracht, welke ons niet zouden hebben bereikt, is mij niet bekend". "Wat de bisschop van Spiers z e i d e. „Do recjuisities, bestraffingen cn uit- zefctingsbevolen van de door niemand als rechtmatig erkende separatistische regee ring, zijn legio. Wij leven hier onder een druk waarvan men zich geen voorstelling kan vormer.. Het leven is tot een ware hel geworden. Toen onlangs de woning van den Bezirksamlsmann van Kircliheiiubo- landen door separatisten geplunderd was en ik mij daar over beklaagde bij.generaal De Metz, antwoordde deze. dat hij geen opdracht had Beiersche beambten le be schermen. Toen ik den generaal voorhield, dat hij groote verantwoordelijkheid op zich laadde, door het gespuis te bescher men, zeide hij: „Laat uw menschen de zaak overnemen, dan hebben zij dat ge spuis niet meernoodig". Ik heb geant woord: „Ik laat 'het aan oyer. Ik was tevreden met den ouden toestand". <r, Het rapport van den Engélflchman Cliv e. Naar uit Londen wordt bericht, heeft de consul-generaal Clive zijn onderzoe? kingen ip. de Palts beëindigd. Volgens de" „Daily .Telegraph" ,1' is - de hoofdconclusie dat in de Palts een. toe stand is. ontstaan, welke niet kan voortdu-r ren. De z.g. „autonome regeering" kan er niet op rekenen,vzich langer te kunnen handhaven. De conclusie v a n S t r e s e m a n n. Do minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Strescmann, heeft gesproken in een vergadering van de Duitsclie Volkspartij, te Hamburg, ter herdenking van de stich ting van het Duitsclie rijk. Het onderwerp van zijn rede waren de gebeurtenissen in de Palts. Spreker achtte hetgeen thans in de Palts geschiedt een schande voor de beschaving. Engeland. De a.s. spoorwegstaking. Niet langer dan zeven dagen vorkeexsstagnatie? Indien zich geen onvoorziene omstan digheden voordoen is het waarschijnlijk, dat Maandag de spoorwegstaking zal uit breken. Do spoorwegmaatschappijen hebben een inededeeling gepubliceerd, waarin zij zeg gen, dat zij geen andere keus hebben, dan de beschikkingvan den loon raad toe te. passen, Bromley gaf daarop te kennen, dat den leden, iif ovceen.Jeraming met do door hen genomen besluiten, niet anders over blijft dan in staking te gaan. Henderson, die zoowel met de spoor wegmaatschappijen als met het bestuur van den bond van machinisten en stokers heeft geconfereerd, verklaarde, dat er geen kans op een vermijding van de sta king bestaat. De „Westminster Gazette" zegt, dat de spoorwegmaatschappijen bet macliineper- soneel, dat lid is van den bond, op 20.000 a 30.000 schatten. De maatschappijen hebben een plan nitgowerkt voor een om vangrijk passagiers- en goederenvervoer en men hoopt, dat de verkeersstagnatie niet langer dan zeven dagen zal duren. Rusland. Trolski in ongenade. Conflicten tusschen de leiders Verschillende buitenlandsche bladen be vatten het gerucht, dat Trotski gearres teerd zou zijn onder beschuldiging van verraderlijke samenzwering tegen het cen trale comité der Communistische Partij en van ontrouw aan (le Derde Internationale. Dit bericht wordt échter uit Helsingfors tegengesproken. Wel meldt men. dat het conflict tus schen de partijleiders scherper wordt. Er zijn troepen bij Moskou bijeengetrokken, daar men voor onlusten bevreesd is. Zooals gemeld, kreeg Trotski reeds eenigen tijd geleden een stillen wenk om „gezondheidsredenen Moskou voor een paar maanden te verlaten, en naar men zegt, maakto toen de ontevredenheid, welko hierover in het roode leger heerschte, de Sovjetleiders opmerkzaam, hetgeen leidde tot do ontdekking van het complot. In- tussehen is, volgens het blad, deze ont wikkeling niet onverwacht gekomen voor de Russische réfugió's, die in voeling zijn gebleven met de gebeurtenissen in Rus land. Trotski beeft altijd aan het hoofd ge staan van de z.g.n. Amerikaansche oppo sitie tegen d.e Berlijnsche school van het communisme vertegenwoordigd door Lenin en zijn opvolgers. Hij stelde geen vertrou wen in bet succes van de „wereldrevolu tie", en stelde zich heel weinig voor van Zinowjef's propaganda in do Vereenigde •Staten. Hij was meer de politiek toege daan van concessies aan het kapitaal en van een trapsgewijze .ontwikkeling van liet communisme. Onlangs nog leidde hij een beweging in de Sovjet-pers tegen het integrale com munisme van hel triumviraat (Kernenef, Zinowjef on Stalin), en het is om reden zijner onuitgesproken oppositie tegen de politiek der wereldrevolutie van de Derde Internationale geweest, dat disciplinaire maatregelen tegen hem genomen werden. Amerika. De revolutie in Mexico. Het bombardement van do haven van Tampico. Do kanonneerboot en „Tampico" cn „Sa- ragossa", welke onder bevel der rebellen staan, hebben Woensdagochtend een zes tal stoombooten, onder.welke de Neder landsche boot „Maasdam", onder vuur genomen. Daarna voeren de oorlogsbodems de Panuco op, wisselden enkele schoten met de forten der regeeringstróepen te Tampico, trokken zich vervolgens terug buiten het bereik van de kustbatterijen en bombardeerden de haven. Na liet bombardement verklaarde de maritieme vereenigïng de blokkade, dooT Huc-rla afgekondigd, tol erkennen, tent einde dubbele betaling van belastingen te vermijden. De Amerikaansche petrolpuin-producen- fen in Mexico hebben ten tweede male ge weigerd fo voldoen aan den eisch, de be lastingen niet langer aan de federale re- geeriiig, doch aan die der rebellen af le dragen. Omtrent de kruiser „Tacoma", die Woensdag j.l. in de Golf van Mexico op de klippen is geloopen en daar aan den grond geraakt, wordt nog gemeld, dat. in dien men het schip weder vlot mocht krijgen, de admiraliteit vreest, dat deze oorlogsbodem in de toekomst weinig ge- vechtswaarde meer zal hebben. De Ameirikaanscho hulp. De Amerikaansche regeering heeft we derom een belangrijken stap gedaan tot steun van de regeering-Obregon in Mexico tegen de rebellen.Aan federale troepen van Mexico is namelijk toegestaan over zeker Amerikaansch grondgebied te trekken, ten einde, door Texas heen wederom Mexico in te trekken. Dit besluit is genomen op verzoek van president Obregon, doch het moest worden bekrachtigd door de gou verneurs van de drie Amerikaansche sta len, over welker grondgebied de Mexicaan sche troepen moeten trekken. Twee dezer gouverneurs hebben reeds hun toestem ming verleend; die van don gouverneur Yan Texas wordt eveneens verwacht. Naar gemold wordt, is deze toestemming aan de Mexicaansclie federale troepen gegeven, omdat zij op deze wijzo in staat zullen worden gesteld, dat gedeelte van Mexico binnen te trekken, waar Amerikaansche onderdanen mpefen worden beschermd. Australië. Verhooging der vloofuitgaven. - In Australië maakt men zich er onge rust over, of de nieuwe Britsche regee ring aan het plan tot het vestigen van een vloolbasis te Singapore zal voldoen. Met het oog hierop heeft de regeeriug van Australië thans besloten de vlootuilgaven aanzienlijk (e verhoogen: Zoo zullen o.m. gelden beschikbaar worden gesteld om Sydney, New-Castle, Melbourne en andere havens beter le versterken. Buiten!. Berichten Ernstige dynamiei-ontploffing. Vier personen gedood. Naar het „Berliner Tageblatt" uit Hult- schin verneemt, is in het kruitmagazijn van de Anselm-mijn een hoeveelheid van meer 'dan 250 K.G. dynamiet ontploft. Het geheelo magzaijn is in de lucht ge vlogen. Vier arbeiders werden gedood. Een aardschok in' Z.-Frankrijk. Te Monde in Zuid-Frankrijk, 60 mijlen ten N.W. van Nimes, is gisternacht een aardschok waargenomen. De bewoners werden in hun bed Qieen en weer gegooid, meubels vielen om, en verschillende hui zen schudden. Er heerschte weldra oen paniekstemming in het dorp, doch nie mand bekwam letsel, en de toegebrachte schade was gering. BINNENLAND Hei Internationaal Eucharistisch Congresboek. Reeds in de eerste vergadering, welke hot Nederlandscli bestuur indertijd hield ter bespreking van het a.s. Internationaal Eucharistisch Congres werd op voorstel vanwege het Comité voor Pers en Propa ganda besloten een congresboek te doen samenstellen dat aan landgenoot en vreem deling een inzicht zou geven in de cultu- reele kraclit van katholiek Nederland. Aan den voorzitter van bedoeld comité werd verzocht do verdere zorg voor de uitgave op zich te némen. Een redactie-commissie heeft zich nu op diens verzoek gevormd, welke samenstelling door den Bisschop van het diocees, waarin liet congres wordt gehouden, Z.D.H. Mgr. A. P. Gal lier, Bisschop van Haarlem, werd hekrach tigd, dio zijn goedkeuring verleende aan do uitgave en zijn beste wenschen voor het welslagen uitte. Do redactie bestaat uit de volgende le den: professor dr. A. Slijpen S. J., hoog leeraar aan do Katholieke Universiteit te Nijmegen, professor R. R. Welschcn O.P., hoogleeraar aan do gemoenteljke univcr- silcit le Amsterdam, Ed. Brom, voorzitter MET VOORNAAMSTE NIEUWSc BUITENLAND. De toestand in de Palts. Wat verschil, lende vooraanstaande personen ervan zeg gen. De dreigende spoorwegstaking in Enge land. De geruchten omtrent den val van Trotski houden aan. De „Maasdam" is door Mexicaansche kanenneerbccten bescheten. BINNENLAND. De discussies in de Tweede Kamer over de Kabinetscrisis zijn geëindigd. Invoerrecht cp koffie? In ens derde (Zaterdagsche) blad geven wij weer een prijs-rebus. In ons tweede blad schrijft een onzer musicale medewerkers over Hubert Coy- pers; verder een beschouwing over de rljkskaas-contrclemerken en de kaascon- trolestaiions; en een weerkundig praatje met graphische voorstelling, over sneeuw en koude in Europa. R.K. Huisvestings-Comité. LEIOEN EN OMSTREKEN. Nagekomen giften. N. N. le Leiden voor overle den familio cn goede uitkomst voor de Duitsolie Priesters f 3.00 Parochie Sassenheim, voor do verschillende behoeften in Rijnland f 173.00 Totaal f 176.00 In totaal ontvangen f 6435.19 van. den Kathollken Kunstkring „Dc Vio lier" én L. A. P. M. van den Broeke, voor zitter van het Comité voor Pers en Pro paganda. Redactie-adres Jacob Maris- straa-t 14, Amsterdam. De mctifl-Van Ravesteyn. ï)e motie, die de heer van Ravesteyn gisteren in de Tweed Kamer heeft inge diend, luidt als volgt: Dc Kamer, van oordeel, dat in den loop der besprekingen over de Regeringsver klaring van 16 Januari geen opheldering is gegeven, nóch door dc Regeering, nóch door de leiders der rechtsche partijen, om trent de ontwikkeling der kabinetscrisis en de wijze, waarop zij is opgelost; dat met name niet is gebleken: waarom de Kroon na de ontslagaan vrage van het Ministerie op 27 October j.l. den in Augustus afgetreden Minister van Financiën, don heer Do Geer, zoomin, als één der 10 Katholieke tegenstemmers van 26 October, heeft geraadpleegd; waarop de formatie van een kabinet Koo ien of door mr. Kooien is afgestuit; waarom de formatie van een extra-par lementair Kabinet onmogelijk is gebleken en evenmin op wiens advies zulk een op dracht is verstrekt aan mr, Beelaerts van Blokland; ■op wiens instigatie daarna aan de „rech terzijde",daarna aan een aantal parloments leden opdracht is verstrekt om een Kabi- net to formeeren, welke opdracht na en-* kele dogen op een vergissing bleek te bo- rusten; dat evenmin is gebleken: of en in boeverre de Regeering, die in October j.l. haar ontslag-aanvrage in-< diende, hetzij in haar geheel, hetzij inde persoon of personen van eenige hareï meest invloedrijke leden invloed heeft uit geoefend, ten einde alle andere of alle beproefdo oplossingen onmogelijk te ma-< ken; dat niet duidelijk is waarvoor het Ka- bint, dat collectief en individueel in Oc tober zijn bestaan aan de directe door voering der Vlootwet had verhonden en deze onmiddellijke doorvoering ploclnig verklaarde te zijn, noodzakelijk voor hot belang des Rijks, toen deze wet was i er- worpen het niet noodzakelijk of g'owenscht heeft geacht,- een beroep te doen op de kie- zers, ten einde oen uitspraak te krijgen, over do Vlootwet en de bezuinigingsplan nen van Minister Colijn. waartoe ontbin ding van de Kamer en nieuwe verkiezingen noodig zouden zijn geweest. spreekt op grond van deze overwegingen uit, dat de oplossing der crisis naar aian schijn hooft plaats gehad op een wijze, dio niet in overeenstemming is geweest met letter en geest der Grondwet, dat do Regêering niet het vertrouwen der Kamer heeft, en dat de weigering run de door de Kamer gevraagde inlichtingen te verstrekken omtrent do ont-, wikkeling der crisis en met name de daden der Kroon, de scherpste aikourui^ verdienen, gaal tiver tot de orde van den dag.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1