15s Jaargang. DONDERDAG 17 JANUARI 1924 No. 4359 3)e EsicbeJie (Bott/tanl' jbeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bi] vooruitbetaling (Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal, {Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor do Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., roei Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Go w one advert enfSSn 30 csnt per regek Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. u Kleine adverlentlën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. Git nummer bestaat uit iweo bladen. V Een apologetische cursus. Yan Proteslantsche zijde is nu ook een apologetische cursus georganiseerd. Gisterenavond is het de eerste avond ge weest in de Pieterskerk, waar ds. G. "Wa^ genaar uit Rotterdam sprak over: Priester en Dommee. Wij erkennen voor onze Protestautsche medebroeders niet alleen het recht om ook 'een apologetischen cursus te organiseeren, maar wij juichen het ook toe en wij ver heugen ons er over, als dat beteekent een streven om onder hot volk te brengen meer Gods-kennis en meer Gods-liefde; terwijl ook het brengen van meer kennis van wat het Protestantisme is velen wellicht direct of indirect ten nutte zou kunnen strekken. Er is toch ook immers in 't bijzonder onder de leden van do Ned. Herv. Kerk op den buidigen dag zooveel on-christe- lijks, ja zelfs loochening van Christus' God heid en ongeloof te keeren Wij hebben de gisteravond gehouden le zing niet bijgewoond, doch er e'en vrij uitvoerig verslag van gelezen. En nu is onze eerste indruk deze: hoe geheel anders is de opzet daar dan. b.v. bij onze cursussen van pater Hendrichs en prof. Verhaar! Daar al onmiddellijk praten over Rome en aanvallen tegen Rome bij ons positieve uiteenzetting van wat de Katholieke leer is. Zeker, wij willen gaarne erkennen, dat >11 de bedoelde rede van den domino niet -jen hatelijk anti-papismo was to consta- teeren, zooals wel eens in redevoeringen van enkele andere domino's. Maar toch, de Vraag rijst op: waarom niet alleen een ■positieve uiteenzetting van de Protestant- icke leer? De kennis van wal Rome leert zien wij gaarne verbreid en gepropageerd, doch wij achten daartoe niet een dominéé de eersf-aangewezene, de alleszm&-bevoegdo en wlstrekt-objectieve leeraar en ver klaarder! .'n Paar voorheelden: „De Roomsche Kerk herpept zich tot recht vaardiging van het priesterstelsel dan ook niet op het N. T., 'doch op de over levering1', aldus ds. G. Wagenaar. Ons niet zóó hekend!! Wel degelijk verwijst de Katholieke Kerk óók en allereerst naar het N. T.ü En dan de volgende tegenstel- iingen:- De priester houdt een beschouwing over God; de domineo brengt een boodschap van God. De priester predikt de rechte leer; de dominéé bet reine Evangelie. De dominee is de gaarne getrouwe dienaar van het Woord; het overige geeft hij over aan zijn Zender. De dominee spreekt naar het har t, niet naar den mond van Jeruzalem. Hij gebruikt geen koudie formules, maar zoekt aanknooping met de consciëntie. De Roomsche kerk gelooft in zijn belijdenis; de Protestant belijdt zija geloof. De dominee werkt reeds in dit leven voor herstel van de recktstreeksche ge meenschap tusschen God en den zondaar. Aldus ds. Wagenjaar. Maar ..wat Siier wordt gezegd van den domino en den Protestant in tegenstelling met Jon priester en den Katholiek, kan inder daad ook van deze laatsten worden ver klaard! en dat zal ieder toegeven, die over dezo zaken kan spreken met kennis. 't Is wel aardig hier terloops even mede Ïq doelen wat pater Hendrichs zeide op den eersten avond van den vervolgcursus 3por met-Kal holi eken: bier ter stedei, 'n drie weken geleden, welken wij mochten 3»jwonen. Een aanwezige niet-Katholiek vroeg hem zijn oordeel over beweringen "i een domino, waarop pater Hendrichs «eide: daarop au!wóórd ik niet; ik bestrijd hier geen enkelen domino, omdat ik anders 'debat zou moeten toelaten; ik zet alleen positief uiteen de Katholieke leer.'n Ver schil met ds. Wagenaar in liet bovenstaand citaat! V ij wenschen den Protestanten veel 3ucces met hun apologetischen cursus on- 3er do eigen geloofsgenooten Katholie ken kunnen nocli mogen daar gaan leeren wat de waarheid is, wat Katholiek en beteekent; zulks moet ieder heel dui delijk en logisch zijn, afgezien nog van «enig positief voorschrift in deze. BUITENLAND Duitschlar.d, Net complot tegen von Se&ki Thormann's moordplannen. Do avondbladen deel en nog hijzonder- heden mede betreffende de arrestatie van den vroegeren officier Thormann, die, zoo als bekend, er van wordt beschuldigd een aanslag op generaal Von Soeckt te hebben beraamd. Thormann is eerst eenige dagen geleden te Borlijn aangekomen en begaf zich naar het kantoor van de „Deutsch-Völkische Freiheitspartci", waar hij het door hem gevraagde adres van een zekeren D. ont- tegenover D. verklaard naar Berlijn te zijn gekomen, om met generaal Von Seeckt af te rekenen. D. zegde hem daarop toe voor een geschiktcn man te zullen zorgen, die den dood ten uitvoer zou brengen. Na dit onderhoud deed D. mededeeling van het plan van Thormann aan den commissaris voor de openbare veiligheid, Künzcr. Het plan was Von Seeckt op zijn ge wonen morgenrit door een handlanger in het voorbijrijden to doen neerschieten. D. sprak met Thormann af hem Maandag in het café Josfy op do Potsdammerpiats te treffen. Inpjaals van hem kwamen echter politie-beamblen, die Thormann gevangen namen. Uit de papieren van Thormann bleek, dal hij behoorde lot de inel de orga nisatie C. nauw verhonden „Wickinghund". De leden van dezen bond behooren, vol gens hun mededeelingen, tot do Deutsch- Völkische kringen. Thormann stond reeds langen tijd hij do politie ongunstig bekend. Springstoffen te Friedrlchshafen In beslag genomen. Te Fricdrichshafen aan het meer van Constanz is gisteren door de politie een hoeveelheid springstoffen enz. ontdekt. De- zo springstoffen waren daar blijkbaar op geslagen als een min of meer onbeholpen voorbereiding van' den communistischen putsch. De Beicrsche Putsch. Het II i t 1 o r-p r o c e s. Kriebel, de militaire aanvoerder van den Hitler-putsch, die er in slaagde te ont snappen, heeft zich bij de politie vrijwil lig aangemeld en zal zich ter beschikking stellen. Hij doet zulks, opdat het onderzoek in het proces tegen Hitier c.s. een volledig beeld van het voorgevallene moge geven. De datum van liet procos is nog niet vast gesteld, maar het belooft het grootste te worden, dat ooit in Beieren gehouden werd. Het betreffende materiaal zwelt met den dag aan. De aanklacht zal door 3 advoca ten geleid worden, terwijl de aangeklaag den niet minder dan 9 verdedigers te hun ner beschikking hebben. Vele buitenland- sche journalisten, waaronder ook Ameri- kaansche. hebben zich voor het proces reeds aangemeld. Vermoedelijk zal het verscheidene weken duren. Vreemdelingenverkeer te München. Hot stadsbestuur van München heeft be sloten maatregelen to nemen ter- bevorde ring van hel vreemdelingenverkeer. Op voorstel van de Kamer van Koophandel zullen internationale verbindingen worden verbeterd, de beperkende bepalingen voor het verblijf van buitenlanders verder wor den opgeheven, speciaal wat betreft de persoonlijke aanmelding bij de politie. UIT HET BEZETTE GEBIED. De arbeidsonrust aan Rijn en Roer. Over het algemeen een gunstige wending. In verband met de stakingen in hiel Roergebied wordt bekend gemaakt, dat het aan de pogingen der niet-socialistischo vakbonden to Gelsenwirchen vrijwel is ge lukt, de partieelc stakingen in de metaal industrie tegen te gaan. Te Essen is het parool tot algemeene staking weer inge trokken en is den arbeiders verzocht weer aan het werk te gaan. In het Bockumer district zijn de arbei ders Dinsdag weer in grooten getale in de fabrieken verschenen. Te Dnsseldorp trachtten de arbeiders langzamerhand weer aan het werk te gaan. In de Friedrich-AJfredkütte van Krupp, te Rkeinliauseu bij Duisburg, is het werk op grooto schaal hervat. Reeds 1300 arbei ders zijn daar weer aan het werk gegaan. Naar uit Elberfeld wordt gemeld, zijn de arbeiders, werkzaam in de textiel-in- (lustrie in hot gebied van den. rechtör- Rijnoever wegens een loongeschil in sta king gegaan. Alle bedrijven liggen stiL De export uit het Roergebied. Via Antwerpen. Men had aanvankelijk algemeen ver wacht, dat met het oog op het geringe prestatievermogen der Fransche regie- lijnen de exporten uit het Roergebied veel eer den weg via Rotterdam en Amsterdam zouden volgen dan over Antwerpen. Dit is evenwel niet het geval, want de Belgische bezetüngsautoriteiten staan er op, dat alle op een speciale lijst geplaatste artikelen, zooals ijzer, staal, kolen, machines, draad enz., slechts dan von de cautie ter hoogte van het volle bedrag zullen worden vrij gesteld, indien do goederen van Aken naar Antwerpen worden gezonden. Da separatistische beweging In de Palt». Het onderzoek van mgr. Testa. De Müncliensche correspondent van de „Frankf. Z." meent, dat de Fransche eisch tot. begeleiding van don Britschen consul Glivo dooi* een Fransch officier of civiel ambtenaar, licht werpt op de redenen, waarom de pauselijke legaat mgr. Testa afgezien lieeft van zijn voorgenomen reis naar de Palts. PeJgie. België's buitenlandsche politiek. E en ver k 1 ar ing van Jaspar. Gistermiddag heeft de minister van Bui- tenlandsche Zaken. Jaspar, in don Senaat geantwoord op do rede van den liberalen senator voor Luik. Magnetic, waarin deze zich uitsprak ten gunste van een politiek, welke onomwonden naar de zij do van Frankrijk, is georiënteerd. Jaspar gaf oen overzicht van do positio van België ten opzichte van do hui tenlandsche politiek en begon met te verklaren, dat de Roerbe zetting meer oplevert, dan zij kost. Zoowel België als Frankrijk zal liet Roergebied niet verlaten, voordat Dnitschland zijn verplichtingen tot betaling van do schade vergoedingen nakomt. Tevens .merkte Jas par op, dat, in tegenstelling mot hetgeen beweerd wordt, de Belgische regeering geen tweeslachtigo politiek voert. Zij voert een Belgische politiek, welke enkel wordt ingegeven door Belgische belangen. België voert een politiek, welke zich ten doel stelt het verkrijgen van schadevergoedingen en het verzekeren van do veiligheid. Het heeft met. Frankrijk een militair defensief ver bond gesloten en het hoopt eens dit ver bond tusschen de drie naties te doen slui ten, d. w. z. tusschen Frankrijk, Engeland en België, waardoor het zijn veiligheid ver zekerd zou zien. Hongarije. De leening voer Hongarije. Do Volkenbondscommissie te Londen bij een. De commissie van den Volkenbondsraad voor het herstel van Hongarije is gister ochtend te Londen bijeengekomen. Aan do vergadering namen o.a. deel Lord Robert Cecil (Gr. Brittannië), Clauzel (Frank rijk) en Bonin Longazo (Italië), Hongarije en Tsjocho-Slowakije waren vertegenwoor digd door hun ministers van Buitenland- sche Zaken, resp. graaf Bethlen en Be- nesj. De besprekingen, die geheim zijn, zullen twee of drie dagen duren. Frankrijk. Maatrege'on legen c!e daling v. d. franc. Het verzet tegen de verhoogde belas tingen. De minister van financiën, de Lasteyrie, heeft tot vertegenwoordigers der pers ver klaard: Ik hen er zeker van, dat -de franc gered zal worden. De zieke had koorts. Wij hébben niet geaarzeld maatregelen te nemen, doch ik verzoek u hierop den ca druk te leggen wij zullen niet tot in flatie overgaan, op geen enkel moment en onder geen voorwendsel. De in het buiten land gevoerde campagne, waarhij wij be schuldigd worden van inl'atie, wanneer wij do Banque do France zoojuist 800 mil- ■lioen hebben terugbetaald, is allerdwaast. Heden wordt een heftige strijd in de Kamer verwacht tegen do aligemeene ver- hopging der belastingen met 20 pet. De regeeriinig zal de quaes tie van vertrouwen stellen en zal stellig worden gesteund door de meerderheid. Poincaré zal er op aan dringen, dat alle verhoogingen en bezuini gingen den len Februari zullen ingaan. Hij zou bereid zijn tot buitengewone maat regelen over te gaan dn overeenstemming met den president der Topubliek. Bezuiniging aan do departementen. Gistermiddag heeft Poincaré een bespre king gevoerd! met de ministers van Finan ciën, Openbare Werken, Oorlog, Marine, Koloniën en van de Bevrijd© Gebieden, alsmede met den deparlementschef van het ministerie van Financiën, Margneri, ten einde na te gaan in hoeverre op deze departementen valt te bezuinigen. De ministers boden Poinoaró voorstellen aan voor do vermindering van do kosten hunner departementen. Deze voorstellen zullen door den minister van Financiën, Do Lasteyrie, tot één gezamenlijk voorstel worden samengevat, hetgeen dan aan de Kamer zal worden voorgelegd. De schandalen in de verwoeste gebieden. Een onderzoek naar oplichterijen. Van tijd tot tijd duiken er berichten op over ernstige schandalen, die zich ia do verwoeste gebieden voordoen, tengevolge van fraude bij het verkrijgen van bouw materiaal' of uitkeering voor geleden scha de. Er is thans vastgesteld, d'at sedert do uitkeering van schadeloosstelling in 1919 een aanvang nam, de Staat voor honder den miilioenen francs is bestolen. O.a. as er een organisatie opgetreden als bemiddelaarster tusschen den Staat en de gefeisterden in hot dcpartemc-nt du Nord, die, na met een kapitaal van 400.000 fres. te zijn begonnen on drio percent te hebben opgestreken van al'o operaties, waarbij betalingen van den Staat waren betrokken een winst van ongeveer 300 ruillioen fres heeft gemaaktDit was nog slechts één geval van de honderden, die zich hebben voorgedaan. Twee gearresteerde mannen blieken do •agenten to zijn van een groep hoogge plaatste personen, waaronder een gene raal. die invloed i.n het ministerie der be vrijde gebieden bezitten zou. Lieden, die oorlogsschade hadden geleden cn wier eisch en op schadevergoeding waren inge willigd, ontvingen een bepaald soort bons, z.g. „bons do cession", good voor het hedr. der schadeloosstelling. Met deze bons ds op schandelijke wijze omgesprongen door de bewuste personen, die de onwetendheid der landelijke bevolking in financicele aange legenheden misbruikten. Zoo trok b.v. één van de bende als „agcnt-genreal" naar do verwoeste streken en verwekte een paniek onder de bevolking door het pTaatje rond te strooien dat de bons in werkelijkheid weinig waard waren. Den volgenden dag begaf-een medeplichtige zich naar dezelf de streek en kocht de bons tegen schande lijk lage bedragen op. I-Iet gevolg was, dat do geteisterden een groot dool hunner schuldvordering verloren en do krachtsin»- spanning van den Staat om do noodlijden de bevolking op de heen te helpen, sleek Is leenjge oplichters ten goede kwam. Engeland. De dreigende spoorwegstaking. Nog geen toenadering. Tot gisteravond is er nog geen verande ring gekomen betreffende do dreigende staking van spoorweganachinislen en -sto kers. De verschillende geruchten, welke er over verzoeningspogingen de ronde doen, worden door beide partijen tegengespro ken. Do spocrweghesturen verklaren, dat de loonraad der spoorwegen uitspraak heeft gedaan over de door do maatschap pijen gestelde eisclien, doch dat deze uit spraak werd verworpen door den machi- nistenbond. Van de zijde dor maatschap pijen valt er daarom niets meer te he spreken. Daarentegen verklarqn do lei ders van den machinistenbond, dat de le den van dJen hond de uitspraak van den loonraad met een stemmenverhouding van- 6 tegen 1hebben verworpen, waardoor een staking van dc 50.000 hij dezen bond aangesloten arbeiders onvermijdelijk is geworden, tenzij de loonsverlaging nog wordt ingetrokken. Beweerd wordt, dat de staking Zondag zal worden geproclameerd. Britsch-indië. Het heilige baden in de Ganges. Een ernstige toestand door het groote aantal pelgrims. Uit Allabahad wordt gemeld, dat er groot misnoegen is gewekt door beperken de regeeringsmaatregelen ten aanzien van het heilige feest der Ganges-baden, welke maatregelen berusten op het feit, dat er voor het groote aantal verwachte pel grims (2 millioen) veel te weinig ruimte- is. Een bende fanatici heeft het politic- cordon verbroken, on do toestand wordt thans zeer ernstig geacht. Amerika. De revolutie in Mexico. Bescherming der Britsche belangen. Volgens mededeelingen van reizigers uit Mexico is een Britsche kruiser te Puer to (ten Z. en Vera Cruz) aangekomen, ten einde de Britsche belangen aldaar te be schermen. De blokkade van Tampico. De leider der rebellen, generaal Adolf o de la Huerta heeft gisteren bij decreet de blokkade van Tampico gelast. Deze zou onmiddellijk ingaan, en worden uitgevoerd door een vlooteskader, dat naar de zijde der rebellen is overgegaan. Amerikaansoh oorlogsschip aan den grond. De kruiser „Tacomes" der Vereenigde Staten, welke in verband met de Mexi- caansche revolutie, naar Vera Cruz on derweg was, is op een rif, 16 mijlen van Vera Cruz aan den grond geloopen. Het schip heeft noodsignalen uitgezonden. De ze signalen, welke te Vera Cruz waren opgevangen deden een beroep op den Ame rikaanschen consul aldaar om twee sterke sleephoofcen uit te zenden er aan toevoe gend, dat indien de sleopbooteu niet bin nen twee uur arriveerden zij te laat zou den zijn om het oorlogsschip van de rif te halen. HE? VOORNAAMSTE NIEUWSw BUiTENLAND. Verklaringen van Jaspar over de sa menwerking van Beigië mei Frankrijk en Duitschland. Maatregelen tegen de daling van de Fransche franc. De schandalen in de Fransche verwoes* ic gebieden. BINNENLAND. Prof. Treub over de positie van onzeo gulden. (2e blad). De petroleuni-kachels-kwestie van d« firma Jamin. (2e blad). De debatten in de Tweede Kamer over de Kabinets-Crisis zijn vrij mat. (Staten Generaal). Hollandscho successen in Zwitserland hij hei schaatsenrijden (Sport). De nieuwe Apostolische Vicaris van Batavia. (Kerkniciflvs). Twee schepen gezonken 1 Een sc'nip;- per en diens vrouw verdronken. (Gemeng* -de Berichten). OMGEVING. De ZeerEcrw. heer P. Sch ijf, pastoor te Rijpwetering, is voorzien van da laatst» H.H. Sacramenten der Stervenden. De Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben in December f34 millicen opgebracht of ruim f3lmil- lioen minder dan een jaar tevoren, on danks een bijzonder hoog© opbrengst van do successierechten. In het heele jaar 1923 waren de ont vangsten f428.8 millioen, of bijkans f40^ millioen minder dan in 1922. Van het luw deelfge verschil komt nagenoeg f 31 mil lioen op rekening van do inkomstenbelas* ting en f 81 millioen op den Jeneverac cijns. Emigratie-Commissie van de K. S. A. Op 10 Jan. j.l. vergaderd© te 's-Graven- hage de emigratie-commissie van de K. S. A. Wegens ontstentenis van den Voorz., Prof. L. van Aken, leidde de Seer., Mr. A. Tepe, tf» "Srgadering. Een door Prof. J. Veraart aan do Com missie uitgebrackt-prae-adviea over „De wenschelijkheid van emigratie in den zin van kolonisatie uit economisch oogpunt", werd uitvoerig besproken. Hoewel er verschil van gevoelen heorscli- t© omtrent de wenschelijkheid om kolo nisatie te bevorderen, was men eenparig van oordeel, dat er, gezien het feit,-dat er geëmigreerd wordt en stellig in do naaste toekomst nog meer zal worden, een R.-K. vereeniging dient in het loven ge roepen te worden, die o.a. ten taak zal hebben katholieke emigraten behulpzaam te zijn en eventueel kolonisatie to bevor deren. Aan het Dag. Bestuur der K. S. A. werd verzocht maatregelen te willen nemen om zoo spoedig mogelijk te geraken tot op-» richting der vereeniging. Vragen van Kamerleden. Pensioenwet 192 2. De heer Suring, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan den minister van finan ciën de volgende vragen gesteld: I. "Wil de minister mededeelen, waar- dooi' het in werking treden van artikel 114, 2de en 3de lid, der Pensioenwet 1922 (Stbl. no. 240), waarvan in de memorie van antwoord in zake het ontwerp tot wijziging dier wet werd gezegd, dat ver trouwd mocht worden, dat zij toen (18 Mei 1923) niet langer meer op zich zou doen wachten, nog steeds wordt veT- II. Is de minister bereid, de inwerking treding van dit wetsartikel, waardoor de pensioenen aan de betrokkenen maande lijks bij vooruitbetaling zullen worden voldaan, zooveel mogelijk te bespoedigen? De Postchèque- en Girodienst. Naar de „Rsb." verneemt, wordt deze week een ^begin gemaakt met de uitzen ding van de afrekeningen, vervaardigd volgens de aan den girodienst bekende gegevens, betreffende de rekeninghouders van 1 tot 100.000. Voorts meldt het blad, dat zich onder de teruggezonden afrekeningen van de re- keninghouders 100.000-114.000 slechts oen gering percentage van niet-accoord- verklaring bevindt. Het kan wel Juli worden, eer do post chèque weer functionneert Men meldt aan de „Telogr.", dat de hoer A. P. F. van Duynstee, inspecteur der pos terijen en telegrafie, die genoemd werd als opvolger van den nog steods met ziekte verlof zijnden directeur van den post*

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1