Je LeilsÉ Courant" Tweede Blad et i Dinsdag 15 Januari 1924 DE CHRISTELIJK-H ISTORISCttEN EM HET KABINET. Wij lezen nader in de „Nederlander": Van hooggeachte zijde, uit andere pro vincie, kwam tot ons de vraag om nadere toelichting van onze uitdrukking in het hoofdartikel van Woensdag: „dat wij zeker hij niemand der teruggekeerde Ministers ontkenden het element van Vaderlandslief de, maar dat do omstandigheid, dat niet gebleken was, dat deze ambtsdragers zich beijverd hadden het slagen te bevorderen van pogingen tot meer redelijke oplossing der crisis, een belemmering zou zijn om in hun terugkeer enkel te zien mooio zuivere vaderlandsliefde". Door deze vraag ging ons liet licht op van de mogelijkheid, dat in deze uitdruk king gelezen zou kunnen worden de onder stelling van minder nobele motieven, b.v. van persoonlijke eerzucht bij een of meer dier bewindslieden. Wij achten deze mogelijkheid wel niet groot. Daartoe is in „De Nederlander" te dikwijls met de grootste waardeering ge sproken over do zittendo Ministers, inzon derheid over de hoeren Ruys en Colijn. "Wij bleven en blijven ons bewegen op zuiver politiek en zakelijk terrein. Alleen bet feit, dat het juist was do Anti-revolu- tionaire partij, wier leider de heer Colijn is, die tlecd mislukken de poging van No vember 1923 tot het vormen van een nieuw rechisch Kabinet, levert, o.i,., het gevaar op, dat bij de herhaalde poging tot het doen terugkeeren van den heer Colijn, naast het element van vaderlandsliefde, ge dacht zou worden aan partij-onbuigzaam heid. Voor zoover uit het geschrevene iets onaangenaams te peuren ware voor de per sonen der Ministers, haasten wij ons deze onderstelling met de meeste beslistheid te rug te wijzen. EN MEVROUW BRONSVELD Iu het jongsto nummer van „De Vrij heid" schrijft mevrouw Wijnaendts Fran cken een artikel over: „Do vrouw in het spel". Bedoeld is do kwestie van het ont- slag der gehuwde ambtenares. De schrijf ster laat de vrouwelijke Tweede Kamerle den de revue passeeren en vraagt ton slotte. „Eu mevrouw Bronsveld? Dio zich zelf *as bij do Vloolwetdebatten? Zal zij, die «elf als Kamerlid do weelde van intellec tueel werk en een dubbel gezinssalaris kent, den rnoed hebben, andere vrouwen, toch niet allo geestelijk haar mindere, te stoo- tcn uit haar intellectueel werk eu te ver- oordce'en, om zelf de gang to schrobben, zelf de kousen to stoppen, zelf do kolen to scheppen oil den vuilnisemmer builen lo zetten en de wasch in huis te gaan deen, werk, dat niet minderwaardig is, maar dat de intelloclueele vrouw, vooral wanneer zo den middelbaren leeftijd nadert, bitter zwaar kan vallen? Zal zij don moed heb ben? Wij gelooven het niet, vóór we het uit den mond van het R.-K. Kamerlid ver nomen bobben!" Het merkwaardigste is nu, dat een libe raal blad zich baast, mevr. Wijnaendts Francken van repliek to dienen. Op do vraag: „Zal zij (mevr. Bronsveld) dien moed hebben?" antwoordt do ..Middol- burgsche Courant" onder-meer het vol gende: „Wij hopen van wèl! En we gelooven, dat verreweg do meeste huisvrouwen verontwaardigd zulle* zijn, als ze die geringschattende kenschetsing van haar huishoudelijk werk lezeu. Zo zullen terecht kunnen aanvoeren, dat haar taak in het geziu nog beol wat andors omvat dan die door mevr. Wijnaendts Franckerf opgenoemdo werkzaamheden: dat het beheer van het huishouden, het schep pen van een huiselijke sfeer en do opvoe ding der kinderen waarlijk een hoogere waardeering verdienen. Wio in de kwestio van het ontslag van de gehuwde ambtenares, nict-kostwinsler, zulk oen tegenstelling van intelleclueeleri vrouwenarbeid en huishoudelijk werk mengt, ls blijkbaar blind voor het ver schijnsel, dat in do laatste jaren door zeer velen, ook in verlichte vrouwenkringen, ge heel anders over die tegenstelling wordt ge dacht, dan in do beginjaren der vrouwen beweging. Maar behalve dat: als cr ambtenaren moeten worden ontslagen, wat is dan erger, dat een gehuwde vrouw wordt ver plicht zich uan haar taak in het huis houden te wijden, of dat een man wordt veroordeeld thuis niets te doen? Wo onderschatten werkelijk niet de be zwaren, die door den maatregel ontstaan in gezinnen, die int op hoogc-r peil konden worden gebracht door het inkomen der vrouw. Maar we kunnen in het besluit, om bij ontslag het eerst aan baar te den kon, die beslissing niet zien als de aanran ding van de rechten der vrouw op intellec- tueelen arbeid." Zooals men ziet, voor het standpunt, dat onzo vrouwelijke afgevaardigde in de Tweede Kamer ten aanzien van dezen zoo logisch als eenvoudiger! maatregel zal in nemen, ontbreekt het niet. aan belangstel ling. Ook buiten Katholieken kring, merkt „De Tijd" op. R.-K. Smedenpatroons. De R.-K. Smedenpatroons in het bisdom Haarlem worden dringend uitgenoodigd tot het bijwonen eener groote Vakvergadering op Donderdag 17 Januari a.s., des namid dags om twee uur in een der zalen van het Hanze-Gebouw te I-Iaarlem. De agenda vermeldt o.a,: een inleiding van den heer G. Alders over: "Waarom katholiek georganiseerde: de on misbaarheid, doel en werking van den No- der!. Roomsch-Kath. Smedenpatroons- Bond", in te leiden door den heer G. van Haaren-Barten te Veghel; program van actie: wettelijke regeling van den Arbeids dag, concurrentie van loonarbeiders, enz. enz.; uiteenzetting van den Rijks-voor- lichtingdienst voor smedenpatroons door den weled.gestr. heer ir. Grevors te Delft, directeur van het Rjiks Nijverheids-labora torium; fabricage en bewerking van staat, toegelicht met lichtbeelden, door den wel edelen heer J. v. Eijle. UIT DE 0IHGEVIM6 AL.PHEN AAN DEN RIJN. Door het ijs. Zondagmiddag ver maakten zich op den Rijn bij 's-Molenaars twee meisjes met schaatsenrijden, 't IJs bleek evenwel niet meer betrouwbaar en beiden geraakten te water. Een schipper, die haar hulp wilde bieden, deelde het zelfde lot. Allen kwamen echter met den schrik en een nat pak vrij. Weer scheepvaart. Het stoomvaartver keer langs den Rijn van Leiden naar Al pben, werd gisterenmorgen door twee boo ten der Mij. „Da Volharding" weder ge opend. Het breken van het ijs ging niet zonder moeite gepaard. HAZERSWOUDE (Dorp). „St. Ignatius". Zondagavond kwamen do leden der vrouwen-afdeeling van de Retraite-vereenigng, na do maandelijksche recollectie, ter jaarvergadering bijeen. Na opening met den Christel, groet heette de presidente de aanwezige leden hartelijk welkom, en kon met vreugde mededeelen, dat, dank zij de door de mannen-afdee- ling gehouden propaganda in de Parochie voor het werk der gesloten retraite's, ook de vrouwen-afdeeling zich over de toetre ding van 27 nieuwe leden mocht verheu gen. Nadat de secretaresso het verslag der vorige vergadering had voorgelezen, werd dit onveranderd vastgelegd, en had de daaropvolgende verkiezing tot uitslag, dat do secretaresse en penningmeesteresse met bijna algem. stemmen werden herkozen. Alsuu voegde de Weleerw. Pastoor nog oen woord van gelukwensch tot do vereen! ging over hare uitbreiding en spoorde de aanwezige leden allen aan om niet onder te'deen voor de Vijf bestuursleden der Mannen-afdeeliug, zoodat allen als pro pagandisten moeten optreden onder vrien dinnen en bekenden. Na de gebruikelijke rondvraag werd daarna do vergadering met den Christel, groet gesloten. LISSE. R. K. Toonftetivereenightg „Nul en Ge- neogen." Do derde coucoursavond was er een die, wal keuze van stukken belieft, aanmerkelijk hooper stond dan de 'twee Tie or afgaande avonden. Nu toch kregen wij voor het voetlicht t -ederik de Groote verhaald van Selbv, door de Toonee'vcr. „Leo NTIT" te Purrae» reud; „Hij is gered", van M. Gilissen, door „Vondel" te Leiden en „Eerlijk beetgeno men" van *H. W. Spendel, dooi* „St. Ma- thias" te Warmond. We kunnen niet an ders dan zeggen dat de regie aanmerkelijk 1)0ter was verzorgd, waardoor over het al gemeen een zeer bevredigende, enseence- ring naar voren trad. Nu zijn de hier optredende tooneel- gezelscliappen wel oude bekenden, diè reeds meermalen opgmgen om ïni een eer lijken prijskamp te trachten een ©erepalm, te behalen en veTe malen met góed succes. Toch as het een voldongen feut, dat er wei nig zoo wnsseWaJhig is a"is een concours, waar toch altijd de kansen van vele facto ren, vaak onvoorzien, afhankelijk zijn ca den besten verwachtingen vaak de bodem wordt ingeslagen. Dat hangt voor oen goed deel wel af van den maatstaf die door de Jury wordt aangelegd, doch voor een overgroot deel en wel vaak, van de ge disponeerdheid der spelers, die. alhoewel zij hun rol genoegzaam kennen, hem daar om nog niet voldoende tot u'tfWlding brengen, waardoor dan veelal de sa menhang lijdt en den gang groote schade wordt toegebracht. Zondagavond was van dat wisselvallige al heel weinig te bemerken. Er zat genoeg zaam gang in om het vertoonde aange naam te doen srreken tot het prhVek. En het moet gezegd, de Jury heeft Zondag meer nog dan de andere avonden, naar on3 inzicht, gestaan voor een zeer moei'iike taak. om elk naar waarde het hem toeko mende te geven. Federik de Groote is een vele eischen stellend tooner*1 spel, dat ook. wat taaT en figuren betreft, van nauwe samenhang is en waarin iedere afw'iking tot fiasco voert Purmerend heeft inderdaad on een zeer bevredigende wjize haar proefstuk afgewerkt. Eem'ge lacunen over het hoofd gezien, werd er goed snel1 geleverd, al had den wij sommige vollen liever omgeruild gezien, waaruit blijkt, dat ook de keuze ven den persoon voor een beu aai do rol van groote beteekenis is. „Vondel" van Leiden was goed. had veel werk gemaakt van de ensceneer'ng on het stuk liep vlot. Echter die moraal van het stuk is met zoo maar te aanvaarden, daar het publiek den in druk krijvt dat studiosen steeds zijn drin kers, nachtbrakers en bedriegers, wat in zijn algemeenheid besb'st onwaar is. Bo ven allen uit stak de Bruyn Sr., die ©en citatie van den bedrogen vader gaf, die asn zeer hooge eischen voldeed. „St. Ma- thias" van Warmond heeft bijzonder mooi werk geleverd. Het stuk „Eerlik beetge nomen" van den schrijver H. W. Snendel, is u:t de oude school, die bet publiek be trekt in de handeling ©n we kunnen eer lijk ver nichten dat wat ro^kenms en nit- beeMing betreft bovenmate veeff zorg was besleed. De vele moeilijkheden, die in het stuk zijn doorgewerkt, werden op zeer te loven wijze in guretigeu zin verwerkt. Vooral viel op de groote beschaving, waarmede de spelers veel bijdroegen tot hun succes. Resumeerendo de drie avonden, kunnen wij gerust getuigen dat deze avond het hooest stond. Er is over het algemeen ge- sneeVl op een wijze, die tot groote bevre diging stemt, en, als wij zoo eens nagaan op wat beter peil reeds tal van clubs spe len, dan moeten wij inderdaad de groote invloed signaleren, die door deze soort wedsfrüden wordt uitgeoefend op den meer en meer zich baanbrekenden geest naar steeds beter, waarmede zoo vele on zer tooneelclubs zijn bezield, waardoor en voor de spelers en voor het publiek een •niet te onderschatten credietrekenhg zal •worden geopend van verhoogd genot en grooter bevrediging. Kniisvnrbond. Het Kruisvorbond „St. Jan de Dooper", hield gisteravond een vergadering op een der bovenzalen van het Boudsgebouw. De zaal was tjokvol Do Vocrz. opende met den Ghristelijken groei en heette allen welkom Hij wensch- te allen leden een in alle opzichten gezegend jaar. De notulen werden gelezen en vast gesteld. De Yoorz. deelde mede. dat het bestuur zich por schrijven had gewend tot 'het bestuur van de Afd. Lisse van den R.-K. Volksbond inzake het enorm» bier gebruik in het Bondsgebouw, hetgeen bij wijlen voor een echt Roomscho zaak niet door den beugel kan. Bedoeld bestuur antwoordde, dat het bij de ev. verpach ting in October met do gencemdo feiten Tekening zal houden. Dit antwoord .schonk geen bevrediging. Medegedeeld werd, dat een Jongensbond zoo goed als opgericht is voor jongens van 1216 jaar, om zoo doende een kern van drankbestrijders te krijgen. Dk werd toegejuicht De Voorz. deelde nog mede, dat het bestuur plan nen heeft een tentoonstelling te organisee- ren om zoodoende propaganda naar bul ten te voeren. Uit de besturen van Kruiss- verbond en Mariaveroen. zal een uitvoe rend Comité worden gevormd, terwijl dit zich eenige helpers zal engageeren. Staan- do der vergadering gaven zich reeds eenige leden op. Bij de rondvraag vroeg een der leden of dezen winter voor de le den nog een feestavond zal worden gege ven. Dit staat lang nog niet vast. Hierna volgde sluiting. NIEUWKOOP. Door het ijs gezakt. Zondag liep het 9-jftrig zoontje van den heer van D. langs de Wetering over het ijs en kwam in een trekgat, doch wist zichzelf te redden. Miltvuur. Bij den veehouder J. Ouds hoorn is een koe aan miltvuur gestorven. Do verbranding van het cadaver heeft gisteren plaats gehad. SAS3ENHEIM. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente kwam dezer da gen in openbare vergadering bijeen. De Raad was voltallig. Do Voor*, wenaohte den leden en bunnen gezinnen een -gelukkig Nieuwjaar toe. D© twee notulen wenscliten de keeren Zonneveld en Speelman duidelijker te zien in 't vervolg, wat betreft ruimte tusschen de afzonderlijke hoofdstukken. De keer v. <L Geest wilde in plaats van perc. 24 in kuur voor f 200.—, perc. 21 in huur voor f 80.— voor woonwagens be schikbaar stellen. De Voorz. doet voorts eenige mededee- lingen dat deze gemeente, gezien het lage sterftecijfer in het vorig jaar, zich in een bijzondere gezondheid harer bevolking mag verheugen. De beerophaling is verpacht aan de keeren P. Meijer en F. O. van Reep, terwijl de rij wielen en het onderhoud daarvan voor poli tie en ©hef-gasfitter, na alle leveranciers in de gelegenheid te hebben gesteld om in te schrijven, zijn gegund aan het filiaal Werk hoven, alhier, voor den duur van 3 jaar, te beginnen met dife jaar voor den prijs van f 63.— per rijwiel. De Voorz. deelt nog mede, dat. de nieuwe Openbare School met 1 Januari jl. in gebruik genomen i3. Ingekomen zijn een dankbetuiging der R. K. Geitenfokvereeniging en de Fröbel school voor de aan haar vcreenigingen ver leende subsidie. Op 27 Dec. is opname gedaan van boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger en zijn deze in orde bevonden. Voorts worden eenige goedgekeurde raads besluiten voor kennisgeving aangenomen. Een adres, door G. van Nobelen gezonden, met de mededeeling, dat hij geen pacht wenschte te betalen, omdat zijn gras was vernield door de woonwagens, leidt tot be sluit, dat genoemde persoon 1/G van den pachtsom zal terugontvangen, omdat slechts 1/6 van het paehtjaar deze wagens aldaar werden geplaatst. De veehouders langs den Menneweg ga ven in een adres te kennen de groote onrust voor het. melkvee, veroorzaakt door het blaffen der honden der woonwagenbewoners. Andere gegevens, waar dan de wagens te plaatsen, bevatte dit adres niet. De heer v. Zonneveld wil dit adres aan B. n "VV. terugzenden om prae-advies. De heer Speelman wil dit voor kennisgeving aannemen. De heer Verkleij zegt. dat dit een adres is; men niet op advies drin gen. Laten wij de bezwaren dezer men- schcn onderzoeken. Het voorstel komt na der aan de orde. Daar het rijk, vermindert met de subsi die voor de Burgerwacht, vraagt de Voorz. of de gemeente nog subsidie zal t-oe&ta-an. De lieer Van Heemstra zegt, dat de Bur gerwacht zeker niet beschikken zal over ge meen lx?geldcn, dan waar die volstrekt no©* dig zijn; daar staat, hij borg voor. Als do Burgerwacht opgeheven wordt, zul< Ion er nog eenigo tosten zijn: do overige' gelden zullen in do gemeentekas terug vloeien. Een klein disüibutdezaakje wordt nog' besproken; men hoopt dat nog eenige gelden; terug zullen komen. De wijziging concessie der gemeente Lei den voor aanleg gasbuizen. B. en W. stellen aanneming voor. De heer v. Zonneveld heeft niet veel lust deze wijziging zoo maar aan te nemen. De Voorz. zegt, dat indien de wijziging niet/, aangenomen wordt er geen voordeel van in de toekomst is. D© heer Bisschops is voor aanneming ala we er zeker van zijn geen schade daarvan te ondervinden. Nadat wethouder Warnaar deze wijziging 'besproken heeft geeft de Voorz. nog eenige toelichting, waarna de wijziging wordt aan genomen. Men besluit tot toetreding tot de veree* niging van huiseigenaren, alhier, nadat aait den heer Krom is toegezegd dat deze veree- niging rechtspersoonlijkheid bezit. Aan het adres gemeente Werkendam In zake kosten middelbare scholen voor buiten gemeenten wordt besloten adhaesie to betui gen. Punt 5. De aankoop Kerklaan strook gronds voor f 800.voor verbreeding aldaar De heer v. Rhijn vindt den prijs hoog de grond is waardeloos aldaar. De Voorz. zegt, dat de aankoop de waarde Ier perceelen grond van de gemeente aldaar verhoogt. Na hoofdelijke stemming wordt met alge- meene stemmen besloten tot. aankoop over tg gaan. De geldleenïng voor de Waterleiding geeft den heeren Bisschop en Krom stof tot spre ken; zij wensoben den prijs van het. water zoo laag mogelijk gesteld te zien. De heer v. Rhijn bespreekt de reserve. De heer v. Heemstra is ook voor een prijs die de men- schen niet afschrikt. De Voorz. zegt- dat deze begrooting eerst naar G. St. moet en daarna wordt den prijst- vastgesteld. Punt 7, Aanvrage bestuur Herv. School om schoolgebouw in eigendom te verkrbgeni wordt, na eenige discussie tusschen de hee ren Speelman eu v. Zonneveld over de on der wijzers woning, aldaar aangenomen. Een orediet. groot f 809.70, voor verdere inrichting dezer school wordt toegestaan. Uitbreiding straatverlichting tot Warmon- derdam. De Voorz. doet mededeeling. dat, als deze electrisch plaats heeft door het plaatsen, van 5 lantaarns, één om de 100 meter, de kosten zullen bedragen f 1077 80 De heer Speelman vraagt, wat gasverlichting zal kosten (f 152.50 per lantaarn) en of de be woners zelf niet voor gaslicht zijn. De heer Verkleij verneemt met genoegen dat. B. en W. direct gevolg hebben gegeven aan een lang gekoesterden wensch daar het aan den Warmonderdam een slechte toestand is m°t> •het oog op het wissel aldaar en waar in ^e kom der gemeente 5 lantaarns op 100 M. staan is het toch een beseheiden vraag der bewoners om 1 lantaarn op de 100 meter. De Voorz. betwijfelt of eras goedkooper is daar men dan moet aansluiten op'de pers leiding. De lieer v. d. Geest is voor electri- sohe verlichting, maar wil doortrekken tnfc de huizen van den heer Hollander aan den Warmonderdam. De heer Speelman wil te rugzending adres aan B. cn W. om rdries. Dc heer Krom is er voor, indien do huizen: der arbeiderswoningen van. den heer do Hollander gas verkrijgen. De lieer Krom wenscht stemming. Wordt aangenomen met éen stern tegen, die van den heer Krom. Punt 10. Balans en Exploitatierekening „Vooruitgang" zal eirculeeren hii de led<m. Wijziging begrooting 1923 geeft stof tob spreken daar meer is uitgegeven als toege staan. De Voorz. zegt dat moeilijk te over zien is, maar zegt toe nauwlettend toe te zien. De heer Verkleij klaagt over de puiu-hoo-- pen aan den rijksweg. De 'heer Krom vraagt, of heb waar is, dab aan een werklooze f8.is betaald zondef dat daarvoor arbeid is verricht- De Voorz. antwoordt dat dit een bijzon dere omstandigheid was. Na de geheime zitting wordt nog een mededeeling gedaan over werkloozenzorg, die in ons blad van gisteren in haar geheel is afgedrukt. FEUILLETON VOGELVRIJ. Ware schetsen uit Fransche familie archieven 13) De verdere beraadslagingen werden plotseling afgebroken; pater Vigileren gaf zijn gasten een leeken, to zwijgen, en ves tigde hun aandacht op een geblaf, dat in de verte klonk. De priester doofde dadelijk de lamp uit, opende een luikjo van de dui ventil en luisterde. Hetzelfde geblaf weer klonk nu opnieuw. „Blijft liier, héeren, en maakt geen le- Ten zei hij tegen de emigranten. „Men roept mij cn kondigt 'mij tegelijk een ge- raar aan". Toen tvenddo hij zich weer naar het )pen luikje, deed den schreeuw van een 11a en verdween. Hij nam denzelfden .'•eg, waarlangs wij hem al tweemaal naar Oven en naar beneden zagen gaan; alleen 'n plaats van zich uit den paardenstal naar de binnenplaats te begeven, klom hij op een krib, om een der luchtgaten te be reiken, en deed het miauwen eener kat na „Is u daar?" werd onmiddellijk daarna zoo zacht mogelijk aan den anderen kant gevraagd. „Ja". „Pas goed op, men komt naa r 't kloos ter 0111 u gevangen te nemen". .Kunnen wij nog vluchten?" „Neen, het huis is omsingeld, er staan ®sn alle kanten wachtposten. Men weet, dat u hier is en heeft den eenen negotie- ®an naar binnen zien gaan". „Zijn het soldaten, die hier komen?" „Neen, nationale garden. Hun leidsman haalt in Therouanne hulp. Ik heb hem ge volgd en hoorde hem zeggen, d?.t er twee in het klooster waren, hij had hen gezien. Hij heeft gezworen, u allebei levend of dood over te leveren". „Dat zullen wij eens zien, beste Piefcer; voorloopig hebben zij ons nog niet! Denk je, dat het nog lang duurt, eer zij komen?' „Neen. De luitenant heeft ongeveer tien sansculotten uit TheTouanne ontboden en men was al gereed om te vertrekken, toen ik wegsloop om u in te lichten". „Ik dank je wel, goeie vriend; phs op, dat men je niet ziet, als je terugkeert!" „Wees over mij -maar niet bezorgd, pater; om mij te vangen, zijn die kerels nog lang niet slim genoeg. Maar u, zult u kun nen ontsnappen? Het kunnen er wel der tig of veertig zijn." „En al waren het er tweehonderd, ik zou hen toch ontsnappen. Goeden nacht Ik zal nu do noodige voorzorgsmaatregelen gaan nemen". Eenige seconden later bevond de priester zich weer op den grond; dezen keer trok hij ook de ladder omhoog en verborg die onder het dak. Daarna keerde hij tot zijn metgezellen terug. „Heeren", zei hij, „maakt u gereed om een belegering te doorstaan: wij worden aangevallen'" „Valentine, wio zal je redden, als wij het verliezen?" zuchtte de vroegere kapi tein van het regiment' Vlaanderen. „Maar wij laten ons immers niet ge vangen nemen, daarvoor blijf ik borg", verzekerde de pater. Nadat hij toen de opening zoo voorzich tig mogelijk weer had diehtgestopt, stak hij spoedig de lamp weer aan. „Nu hee ren, moeten wij er eerst op bedacht zijn, om alle sporen van ons verblijf te doen verdwijnen, want als men hier kwam, zou den deze voorwerpen niet alleen getuigen van mijn aanwezigheid in de abdij, maar ook tevens mijn gewone verblijfplaats ver raden en dan had men een gewonnen spel" „Maar ik zio nog volstrekt niet iu, hoe dat zal gaan", zei Albert Van Vassièro. „Geduld maart" En nu zette do pater do tafel tegen den muur, die met hokjes bedekt was, zetteer een stoel bovenop en verzocht een zijner gasten, deze stellage to beklimmen. „Leg nu deze overblijfselen van het brood en het vleesch in een van de bovenste hok jes", verzocht hij den graai. „Daar, goed zoo! nu do leego flesschen!" Toen haalde hij een van de lakens, rol de het in elkaar en gaf het aan den emi grant en eveneens het tweedo met dc woor den: „In het hokje daarnaast!" De deken, de slroozak on het kussen sloop, eveneens de kleine schel gingen denzelfden weg op. Het stroo strooide hij toen op den grond met de woorden: „Ge lukkig heb ik geen matras; ik zou niet weten, waar ik die moest verbergen". „Maar het ledikant en do tafel?" vroeg Albert nu. „Wacht nog een oogenblikje! U zult zien, dat er voor alles gezorgd is" De ordegeestelijke greep nu zijn ledi kant aan het boveneinde, deed er eenige flinke slagen op en binnen enkele minuten was er niets meer van aanwezig als een hoop oude planken. „Blaas nu de lamp uit en leg die bij de andere dingen!" Nu klom Bordeaux van zijn stellage af en een krakend geluid overtuigde de twee emigranten, dat de tafel en de stoel het lot van het ledikant hadden ondergaan. „Nu kunnen wij het raain openzetten en de bewegingen van den Yijand na gaan", zei de pater. Een flauw licht, dat door de openingen drong, liet de prachtige wanorde in het dakkamertje zien. „Inderdaad", zei een der emigranten, „men zou niet denken, dat Lier iemand heeft kunnen wonen". „Niet waar, heeren?" vroeg de pater met een tevreden lachje; „maar morgen vroeg zal ik een heel werk hebben, om mijn kamer weer in orde te krijgen. Ge lukkig doen de sansculotten mij niet al te vaak de eer van hui bezoek aan". Do drie vervolgden gingen naar de ope ningen, om de omgeving te onderzoekeu. Er was echter niets te zien, geen geluid werd er vernomen; overal heerschte duis ternis en een ongestoorde stilte. „Wat zijn uw plannen, pater?" vroeg graaf Bordeaux. „Wachten, en handelen naar gelang van do gebeurtenissen". „Waarom tracht u niet te vluchten?" „Het klooster is omsingeld cn alle uit gangen worden bewaakt. „Met wat voor vijanden hebben wij te doen?" „Met nationale garden". „Denkt u, dat het voor drio flinke man nen moeilijk zou zijn, om door deze bende schurken heen te komen?" „Ik denk integendeel, dat dit zeer ga- makkelijk zou zijn; maar wij zouden daarna den heelen troep op onze hielen hebben; zij zouden ons vervolgen en ten slotte gevangen nemen. Neem het ia be ter, niets te doen, zij zullen niet gemak kelijk bij ons komen". Eindelijk vernam men den tred van een talrijke menigte en spoedig beefde da groote poort onder herhaalde slagen. De officier, die het gepeupel aanvoerde, ver langde to worden binnengelaten en teen er niets bewoog, gaf hij bevffl. de poort open te hakken. De slagen werden nu ver dubbeld; do stevige poort vloog onder do hevige slagen in splinters en verlcendo de bende vrijen toegang.Onder geschreeuw en godslasteringen stormde de wilde ben de, gewapend met geweren en sabels, met fakkels en lantaarns naar de binnen plaats en den tuin en nu begon do aan val op de gebouwen. Deuren en vensier- luiken, die zorgvuldig gesloten cn ge grendeld waren, boden langen tijd tegen stand.; ten slotte gaf intuSschen een deur toegang. De drie slachtoffers volgden uit do hoogte van hun observatorium do bewe gingen der bende. Zij zagen deze door de met geweld gemaakte opening verdwijnen en hoorden het triomfgescbreeuw en ge gil. Kort daarop waren alle vensters ver licht. Van uit de duiventil kou men hot heen en weer rennen der sansculotten be schouwen, die ovral zochten en alios om ver gooiden en stuk sloegen, wat hen 'u den wog kwam. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3