Kamer tegen de oorspronkelijke wetsvoor- dracht werden gemaakt-. De betrouwbare bron" van de „Msbd." is dezen keer. meenen we, niet te betrouwen ge weest. Wij weten nl. van meest bevoegde zijde, dat in de Katholieke Kamerfractie over de „kwesties van practiscb© politiek" nog gee- meriei definitieve bespreking is govoerd. Wel zou, naar verluidt, het plan bestaan, om. alvorens de regeering opnieuw een ont werp-Vlootwet indient, daarover eerst in de Katholieke Kamerclub te beraadslagen, zoo dat de regeering de meening der Katholieke Kamerleden kent-. De loonsverlaging voor het spoorweg personeel. Geen overeenstemming bereikt. Gisteren werd in een der hoofdadministra- tieeobouwen der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht een conferentie gehouden tus- se-hen de d;rectie der Nederla-ndsche Spoor wegen en de «fcevaardigden van de Neder- landsobo Vereonising van Spoor- en Tram- wesmersoneel. den R. K. Rond van Spoor- e-n Tmmweepereoneel St-. Raphael", den Pro- testantsoh-Christelijkcn Bond van Spoor-en Tramwegpersoneel en den Neutralen Bond van Spoorweenersoneel. De Bond van Amb tenaren bij de Ned. Spoorwegen wan niet 'eerfegen woord i e-d. Na zeer uitvoerige besprekingen werd op alle punten overeenstemming bereikt, behal ve op dat van den loonaftrek voor de 4de klasse standplaatsen. De vakbonden wilden den standplaats-aftrek van 16 proeent op 12 proeent zien teruggebracht, terwiil de di rectie slechts tot 14 procent wilde gaan. Hoewel de vakbonden er mede willen in stemmen, dat de f 200 000 waarover het ver schil liep dan ot> andere wijze zou gevonden worde" -wilde de directie daarop niet in gaan. Eveneens wilde zij niet- instemmen met. een aftrek van 12 procent, indien deze slechte zou gelden voor het in dienst zijnde personeel en dat dan het nieuwe personeel zou worden belast met- den vollen aftrek van 16 procent. Aangezien op dit punt geen overeenstemming kon worden verkregen zijn de zeer langdnrige onderhandelingen daarop afgestuit. Prof. Trcub over ïndie. Prof. Trewb heeft gisteren te Amsterdam een lezing gehouden over .de economische betrekkingen tnsschen Nederland en Tndië", welke hü besloot met- te zeggen, dat het ver- Hes van Tndië voor ons land een der ergste remoen zou ziin, dis ons kunnen treffen. Onze politiek zal zeker gericht moeten zijn on pen geleid «Hike ontwikkeling van de In dische bevolking, maar wij kunnen met ge- T««t. geweten verklaren: het is ook in haar belang, wanneer wij mot- humauen zin alles doen. om economisch Tndië tot in lengt© van dagen voor Nederland te behouden. InschrWvinn tot het bekomen van schatkist- nremessen en schatkistbiljetten. De Ml";ster van Financiën m-aakt bekend, dat op Maandag 21 Januari 1924 van des vonrm'd^ags negen tot des ncmiddags één uur. ten kantore van den Agent van het Mi nisterie van Financiën te Amsterdam en v»n de betaalmeesters te R-otterdam en Den Haa-g kunnen worden ingeleverd inschrij- vingsbilietten tot het bekomen van: a. schat Vistor ome ssen, b. schatkistbiljetten, renten de vier en een half percent 's jaar9, opvor- derbaar 1 Februari 1925. Aan sellatlri-storoniessen en schatkistbiljet ten eezamenliik zal in het geheel worden njtgegeveo oen tdtp»l bedrag van ten hoog ste mo nrlHoen gulden. De schatkistprome-ssen ziin groot f 10,000 f 50-000 en f 100.000 en worden aan de order van den nem°r uitgegeven. Zii zijn in, twee groepen geplitst. Die der eerste groep dra gen de dagtekening van 1 Februari 1924, en ziin op 1 Mei 1924 betaalbaar; die der tweede croep dragen mede de da-gteekeniag van 1 Februari 1934. doch zijn op 1 Augus tus 79n4 betaalbaar. De, katholieke Muloscholan de beste? Een oordeel van ni et-katholieke examinatoren Eenigen tüd geleden berekenden we, aldus het .,Hbld." uit de cijfers uit het verslag van het mulo-examen 1923. dat de resultaten van de katholieke mulc-seholen het best waren uitgevallen, daarop volgden de christelijke mulo-scholen terwijl de open bare scholen er het minst gunstig waren af gekomen. We namen daarover een ingezon den stuk op, dat trachtte de oorzaken van dit verschil aan te wijzen en in de onderwijs pers werd er ook over geschreven, om. door iemand, die meende, dat de samenstelling van de commissies invloed kon hebben op den uitslag. Do kwestie scheen ons, zegt bet blad, van zooveel belang, ook in verband met den door ons uitgesproken wenseli, dat een ern stig onderzoek door of met medewerking van heb Riikssehooltoezieht zou plaats heb ben naar de oorzaak van het feit dat de openbare muloscholen het geringste percen tage geslaagden hadden, dat we 't oordeel hebben gevraagd van twee menschen, die geacht kunnen, worden, met kennis van za ken te kunnen spreken! De eerste is de heer J. Schuitcmaker Czn., eertijds hoofd van een neutraio bijzondere school in Lim burg, een aantal jaren lid van de examen commissie voor onderwijzers in Limburg, cn daarna ongeveer dertig jaren hoofd van een particuliere mulo-sohool te Amsterdam en zeventien achtervolgende jaren lid der mulo examencommissie, die dus wel bevoegd ge acht kan worden te oordeelen over exami- neeren, over de resultaten van het onderwijs der katholieke school en over het mulo-on derwijs. De andere is leeraar aan een H. B. >S., examineerde meermalen voor het M. U. L.O. examen en was vroeger onderwijzer aan een openbare Mulo-school te Amsterdam. In de eerste plaats zijn beiden van oor deel, dat men op het examen aan de wijze van optreden, aan. het verzorgen van het •chriftelijk werk*) aan de manter van le- ■en en van voordracht bijna zonder uitzon dering zien kap dat men te doen heeft met een leerling van oen katholieke muloschool, waarbij de vergelijking in al deze opzich ten uitvalt ten gunste der katholieke leer lingen. Beide commissieleden schrijven dé* betere resultaten der katholieke mulo-scholen hier aan toe. dat de katholieke leerlingen beter gedisciplineerd zijn dan de andere en dat de onderwijzers van het katholieke mulo zeer veel zorg besteden aan de opleiding en zich voortdurend op de hoont© houden van de examen-eisclien, terwijl zij hun leer lingen niet licht zullen laten opgaan, als ze niet overtuigd zijn, dat deze goed voorbe reid zijn. Van fraude bij examens kan geen sprake zijn. verklaren beiden. De heer Schui temaker heeft in de zeventien jaren, dat hij met katholieke heeren ep dames samen werkt', nimmer iets waargenomen, dat zelfs do gedachte aan incorrectheid zou kunnen doen opkomen. En in de laatste jaren is de mogelijkheid, dat er gefraudeerd zou kunnen worden, vol strekt uitgesloten daar de examens worden bijgewoond door Riiksgecomitteerden, die hun veto binnen uitspreken over uitreiking van het diploma. Het oordeel over het schriftelijk werk is van den heer S. alleen. De gewone audiënties van de ministers van marine, van financiën en van water staat zullen deze week niet gehouden wor den. KERKNIEUWS Mgrs. J. H. Selten. t Zondagavond is overleden mgr. J. H. Sel- ten, Geheim Kamerheer van den Paus, De ken van het dekenaat Heusden en pastoor te Jjrunen (N.-Br.). Letteren en Kunst Don Lorenzo Perosi. Men weet dat Perosi voor eenigen tijd een uitvoering van zijn oratorium La Pas sions di Crieto te Fabriano geleid heeft voor een publiek, dat van heinde en ver was samengekomen'om den meester weer voor het eerst na zooveel jaren op den dirigeer- stoel te zien. Te Rome teruggekeerd werd Perosi in den kring van vrienden en bewon deraars geestdriftig ontvangen en welkom geheeten in het openbaar leven. Paus Plus ontving hem in particuliere audiëntie en bleef wel een uur met hem in gesprek. Toen Perosi het Vatieaan verliet leek hij zee? bemoedigd en gelukkiger dan hij in lange jaren geweest was. Nochtans is zijn groote geest weer ver duisterd. Volgens berichten in de buiten- landsche pers is hij weer ingestort en is het zelfs noodig gebleken hem in een inrichting ter verpleging op te nemen. Prof. Massa- rotti acht zijn volledig herstel een hopelooze zaak, hoewel de lijder heldere perioden kan hebben, gedurende welke het hem mogelijk zal zijn te componeeren. Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Leiden, 14 Januari 1924 Overheid en Marktwezen Mijnheer de Redacteur. Vergun ons een plaatsje in uw veelge len blad; bij voorbaat onzen haltelij ken dank. Reeds lang is het voor ons een voldon gen feit, dat het college van B. en W. en meerdere autoriteiten, nu niet over do markt denken, zooals elk ander gemeente bestuur in ons land. Ongeveer 8 (zegge drie) jaar bestaat hier in Leiden wat men noeant een marktje. Wat ia in deze drie jaar al niet gesold met de Zaterdag sche markt. Wij wijzen slechts op ver plaatsing van Visckmarkt naar Beesten markt en dan de dolle sprong van Markt- geldverhooging, en als laatste de ver plaatsing van do Visclim&rkt-gedeelte winkelzijde naar den waterkant. Uit al deze zaken blijkt, dat, belaas, de autoriteiten nog niet beseffen wat een markt is. Even willen wij de meening weergeven van den WelEd. Heer S. de Miranda, Wethouder van het marktwezen to Amsterdam, die o.a. verklaarde: „Het is de taak van de overheid van elke ge meente te zorgen voor een goed marktter rein, behoorlijke verlichting enz., doch vooral moet de marktgeldheffing van dien aard zijn, dat de marktkramen dezo beta len kunnen". De wethouder wees op Amsterdam, waar het marktgeld 5 cent per M. bedraagt en bij abonnement nog belangrijk minder. Wat betaalt men hier in Leiden? Niets minder dan 50 cent per M2, bij abonnement 30 cent per M2. Dus bij abonnement nog 25 cent hooger dan in Amsterdam. Nog velo plaatsen kunnen wij opsommen, en nemen daaruit Rotter dam, Den Haag, Middelburg, Utrecht, enz., enz. Wij zijn van meeuvrg, dat do markt leven en vertier brengt :n elke ge meente, een belangrijke factor dus voor hardel en welvaart. Thans even de Financiën. In 1923 is ontvangen alleen van do- Zaterdagsche markt circa f 8000, terwijl B. en W. op de jaailijksche begxootiog cir-m f 4Q0C. voteerden voor uilgaven van alle markten en beurzen in Leiden, zoodat men dus al leen van de Zaterdagsche markt alle on kosten bestrijdt en nog f4000 overhoudt. Als men dit bedenkt, kunnen wij elk weldenkend menschin gemoede vragen of dit billijk is. Moet dit werken voor zuiver gemeente-belang voorstellen? Wat ziet men dan ook gebeuren op de Zater dagsche markt? Stonden er voorheen op het gedeelte Nieuwe Rijn 20 a 30 markt kramers, de laatste maanden staat er niet één, terwijl ook op het gedeelte Hoog straat en Botermarkt belangrijke open plaatsen zijn. Een teeken en bewijs, dat de markt in verval is. Iedere marktbe- zoeker moet noodwendig bemerken, dat kooplieden met de grootste en mooiste uit stallingen wegblijven. De reden weten zij; zij kunnen hun kosten zelfs niet meer dekken. De tijd is voorbij, dat men sma lend aan een marktkoopman dacht. Ook hij is een infdgreerend deel der maat schappij. De marktkoopman, die van 's morgens 6 uur tot 's nacht 12 uur en zelfs nog later in de weer is, blootgesteld aan allo weersgesteldheden, dit nijvere doel van het volk, kan en mag men niet langer tegenwerken. Mogelijk zijn er velen, die die menschen zagen aankloppen hij 't Burgerlijk Armbestuur, wat helaas met enkele kooplieden het geval is; doch la ten wij hopen, dat er velen gevonden worden, die den marktkoopman niet weg cijferen, doch hoogachten. Do markt heeft sinds onheugelijke tijden recht van be staan. In de middeleeuwen werden de steden en dorpen met een markt bevoor- rech twanneer haar Graven of Landhee- ren haar bijzonder gunstig wilden geden ken, en de nijverheid ontwikkelde zich in zulk een plaats. De markt koopman hoeft recht van be staan I Welnu, laat het uit zijn, met het gesol van onzen Zaterdagschen markt. Wij ho pen cn wenschen dat het Edelachtbare college van B. en W. nu eens werkelijk gaat beseffen wat een markt is. En thans het uitgebrachte prae-advies inzake ons verzoek. B. en W. stellen voor afwijzend daarop te beschikken. Met wel- ko argumenten? Dat daardoor het ver band, met do tarieven der overige mark ten zou worden verbroken. Zijn er nu anders geen argumenten? Deze lijken ons wel onbenullig en onbeduidend Laten wij hopen dat B. en W. na bet lezen van dit ingezonden stuk, tot andere inzichten komen. Het is beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. Wij ho pen en wenschen, dat de Raad onzer ge meente een zuiver objectief standpunt zal innemen ten opzichte van de markt, een belangrijke en ernstige kwestie. U nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte, namens de Marktkoopliedenbond „Ons Belang" Secretariaat: Hoefstr. 0. H. ZOUTENDIJK, Voorz. J. T. HOZEE, le Secr. C. J. v. d. WILK, le Penningm. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U plaatsing van onder staande regelen; waarvoor bij voorbaat dank. Met stomme verbazing las ik gisteren avond in Uw geëerd blad het ingezonden stuk va-n den heer L. Weyl, waarin deze in kernachtige bewoordingen uiting geeft aan zijn van „ergernis opgekropt gemoed" door het „gesol en geslinger" der Zaterdagsche marktkooplieden, (hoeveel keer werden ze ook weer naar den waterkant geplaatst heer Weyl?). Het betoog, waarmede de geachte inzender een lans breekt voor de „geslingerde" markt kooplieden, getuigt (het zij hier openlijk be kend) van een „ongekende scherpzinnigheid" een „ongcevenaarden vérzienden blik" als mede een „buitengewoon helder inzicht." Op werkelijk „meesterlijke" wijze heeft hij, gesteund door zijn historische kennis en zijn bewonderenswaardig matglas hel der" inzicht, zijn wijsgeerige conclusies neer geschreven. Helaas, moderne Socrates, dit Jceer heeft U de plank toch glad mis! Allereerst moet U zich eens ernstig op de hcwgte stellen, hoe groot heb aantal marktkooplieden is. woonachtig in Leiden, die dus aanspraak kunnen maken op 't door U zoo splendid© verdedigd© recht. Of stelt U de rethten van neringdoenden van elders en die uit Uw eigen stad op een lijn? Blik, alvorens dezo vraag te beant woorden, even op Uw plaatseliike belastinrr- papiertjes. en de uitwerking hiervan zal U zelf wellicht verbazen. Nu de oorzaak van het „gesol" eens dieper opgezocht, dan U dat deed. Destijds werd door de winkeliers van de Viscbniarkt aan den Directeur van het Marktwezen hier ter plaatse verzocht, de kramen aan den water kant te doen plaatsen, ten einde te voorko men, dat hun stoepen en portieken veront reinigd werden door allerlei voorwerpen, als papier, bananenschillen enz. en tevens een fatsoenlijke doorgang tot de winkels te be houden. De voormalige Directeur liet hierop de kramen slechts circa een meter meer naar het midden der straat plaatsen. De nieuwe Directeur heeft nu, als proef, aan het verzoek der winkeliers voldaan en daar mede hun het reëel bewiis geleverd, ook re kening te moeten en willen houden met de belangen van .de aldaar gevestigde winke liers. Maar nu is uw „ergernis", geboren in uw eenzijdige belangstelling voor do nering doenden in Leiden, zoo groot-, dat zelfs uw rechtsgevoel in opstand komt. "Waar U op ..geniale" wijze doceert, dat een winkelier bij het vestigen van zijn zaken zelfs meer dan een halve eeuw in de hem onbekende naar U op waarschijnlijk wonder baarlijke wijze geopenbaarde toekomst moet kunnen zien, daar geeft u 'bliik talenten te bezitten, die zelfs van gioot belang kunnen ziin voor do gekeele samenleving. U is een ..ziener" zonder weerga. Het slot van Uw geacht betoog. Heer Weyl, daarvoor zal ik geen tijd verspillen. Ieder weldenkend mensch, met een klein beetje meer doorzicht en nog iets. zal bij het lezen van dergelijke vedeneerin g en con clusie. medelijdend de schouders ophalen. U ziét zoover vooruit, dat U de nuchter heid voorbij ziet. Wikkel dus U ietwat op geblazen ergernis maar in de copie van uw betoog en laat. zo zamen in uw pruTlemand een zaohten dood sterven. U, redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, met de meeste hoogachting, F. R. SOHLATMANN. Leiden, 15 Januari 1924. STADSNIEUWS SteBMBSelijto Aankondiging A. R. K. A. De afdeeling Leiden van de A. R. K. A. hield jl. Vrijdag eene gewone leden-vergade ring in den R. K. Volksbond. Nadat de voorz. de vergadering met den Chr. groet had geopend wenschto hij den leden alsnog een zalig Nieuwjaar, de hoop uitsprekend, dat dit jaar de leden aaneengesloten zullen blijven om met het Bestuur op de bres te ©taan voor hunne belangen en nog beter met hunne vereeniging zullen meeleven. De notu len van de laatste vergadering werden gele zen en goedgekeurd. Ingekomen waren eenige dankbetuigingen van leden voor ver kregen resultaten en een schrijven randen heer Bogaard ts. Directeur P. T. TL. te Oegst- geest die wegens a.s. pensioneering bedankt als lid. Ook do heer A. J. Oostdem heeft bericht gezonden dat hij om de bekende motie en ondervonden behandeling meent te moeten bedanken als lid; de vergadering keurde dit bedanken af. De Voorz. stelt als dan aan de orde het voorstel om de reiskos ten van hen die de protest-vergadering in Oct. jl. te Utrecht hebben bezocht uit de afd. kas te betalen. Zonder discussie wordt hiertoe besl-oten. Behandeld wordt vervol gens de efceunverleening aan de uitgesloten textielarbeiders in Twente. Bij de bespre king, van dit punt werd de vraag gesteld waarom de R. K. patroons, die ook aan de uitsluiting deelnemen, zich vereenigen met liberale, vrijzinnige of andere vaak fel anti katholieke werkgevers, inplaats van zich te plaatsen op den leath. grondslag en het over leg te plegen volgons christelijke beginselen. Daar deze strijd ook voor de ambtenaren van veel belang is waar de etriid gaat over „macht boven reoht" werd besloten uit de afd/kas een biidrage te geven en verder met steunlijsten een zoo groot mogelijke" som bij elkaar te brengen. Tegen het werken met lijsten werden verschillende bezwaren ingebracht; in dit verband we I'd vooral gewezen op de onge dane ervaring aan do Lichtfabrieken. Naar aanleiding van de oproep van Kard. Schuit© werd ook hier rond gegaan 'met een steun- liist voor Rnnland; eenigo Ohr. ambtenaren vonden hierin aanleiding om de Directie op dit feit to wijzen niet kunnende dulden dat in do tekst van deze liist een Prins der Kathob'eke Kerk werd genoemd en schijn baar ook niet wetend dat de Directie met dezo liist bekend was. Gevraagd werd of deze heeren nog nimmer eenigo liist van Christelüken, S. D. A. P. of ergere hadden gezien of bezwaar hadden gemaakt tegen andere reclame op do. fabrieken. Daar vele leden zich bereid verklaarden in hunne om geving met. liiston te werken werd toch ook tot. dit middel besloten. Do voorgestelde samenvoeging van vak groep 3 en 10 werd aangehouden opdat eerst deze groepen zich nog kunnen uitspreken. Daarna wordt overgegaan tot samenstelling van de vaandel commissies voor de verschil lende parochies. Deze zullen zich in ver binding stellen met de ZeerEerw. lieeren Pastoors voor eeno regeling opdat ook A. R. K. A. ter zijner tijd vertegenwoordigd is. Voor do buitengemeenten, zal eene afzon derlijke Tegeling worden getroffen. In prin- cipe wordt besloten tot het vormen van een vaandelfonds waaruit alle te maken onkos ten zullen worden bestreden. Bii de rond vraag werd gewezen on het slechte functio- neeren van de groep Burgemeesters. Secre tarissen en Ontvangers en op het feit dat meerdere gemeentebesturen zulk een groo- ten invloed toekennen aan een neutrale (z-gnJT vereeniging. Do Geest. Adviseur die tusschentijds de vergadering moest verlaten had ziin 'beste wenschen voor A. R. K. A. uitgesproken en hoopte dat zii ook dit nieuwe jaar waardig zal beleven. Na behandeling van enkele pun ten van ondergeschikt belang werd de ver gadering door den Voorz. met den Christe- lijken groet gesloten. De bij het 6de T©g. veld-artillerie alhier benoemde reserve-2de-luiteimnta zijn be- eedigd en in functie gesteld. Door de firma L. en de V. alhier is aan gifte gedaan, dat door P. H- alhier 6 stoe len, welke op afbetaling waren gekocht, zijn verduisterd. Door A. M. is aangifte gedaan van de vermissing van zijn portemonnaie met f 46, welke hij in zijn jas in de werkplaat® had laten zitten. Dat er tocli altijd waaghalzen gevonden worden, die het durven zich op het brooze ijs te begeven, blijkt maar tel kenmale. De 6-jarige W. F. v. d. L. wonen de in het Kcoihof, waagde zich gistermid dag omstreeks 5 uur in de Ringkade op het ijs. Hij zakte er door, doch werd door zijn 10-jarig broertje gered. De E. H. D. werd nog gewaarschuwd, doch de jongen, bad geen letsel bekomen. Hedenmorgen had. er in een weide aan den Hoogen Morschweg een sla-chting plaats onder de schapen van den landbou wer U. Tweo honden van ©en koopman netje waren het weiland opgegaan en ach tervolgden do schapen. Een er van kregen zij te pakken en zij scheurden het de buik open. De landbouwer U. nam zijn geweer en schoot de honden aan, doch zij werden niet doodelijk getroffen. Door de politie is heden weer een Duifc- sche vrouw over de grens geleid. Bij de heden door den heer architect Jac. van der Heijden, namens het be stuur der Woningbouwvereeniging „Tuin- tt€MEfc*ITEUJKE V1SCHVERKOCF» Aan den gemeentelijken vischwinkeL Vischmarkt 13 Tel. 1225, is WOENSDAG verkrijgbaar SCHELVISCH k f 0.22—0 32, SCHOL, if 032-0.48, KABELJAUW f 0.44, TARBOT tl f 0.65 per pond en VOL LE HARING ül f 0.04% per stuk. N. O. DE GIJSELAAB, Burgemeester. Leiden, 15 Januari 1924. Katholieke Agenda LEIDEN. Dinsdag. R. K. D. Vrouwenbond, Kleine zaal Stadsgehoorzaal, te 8.30 uur. Donderdag. Jongensbond onderafd. „Leidscb Kruisverbond, Pancratius Patronaat Hooigracht, te 8 uur. LEIDERDORP. Woensdag. R. K. Kiesvereeniging, café Ra* maker, te 7.30 uur. LANGERAAR. Dinsdag. „Pierre de Galeiboef", Het Wapens van Ter Aar. Donderdag. „Pierre de Galeiboef", Bonds- café aan de Papenbrug. NIEUWKOOP. Vrijdag. R. E. Volksbond, Patronaatsge-j bouw, te 7 uur. S ASSENHEI M. Dinsdag. Uitvoering Tooneelzaal K. S. AV gebouw, te 7.30 uur. ALGEMEENS AGENDA LEIDEN. Maandag. Mij. voor Toonkunst, Stadsge hoorzaal te 8 uur. Woensdag. „Da® Lied von der Glocke"; Stadsgehoorzaal, to 8 uur. Apotheken dio tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags reoüend ziin: G. F. Reijst, Sfeenstraat 35. Tel. 136. A. J. Donk, Doezastraat 31, Tel. 4313. Telegrafisch Weerbericht volgens waarnemingen verricht in den more gen van 15 Jan. 1924, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te I)e Bildt. Hoogste Barometer8t.771.1 Memel. Laagste Barometerst.736.2 Valentia. Verwachting tot den avond van 16 Jan.. Meest matige Zuidoostelijke tot Zuide lijke wind, licht- tot half bewolkt, droog weer, lichte vorst 's nachts, overdag om het vriespunt. stadwijk" gehouden aanbesteding in liet Café Restaurant „Den Burcht", van „het bouwen van 71 beneden- en 71 bovenwo ningen", waren ingekomen 23 inschrij vingen, t.w. van: J. van Iterson, Rijnsburg f586.000; -P. J. Lemmers, Rotterdam f 582.200; Gebrs. Kokxhoorn, Voorburg f563.000; Gebrs. Bal, Rotterdam f550 000 N.V. Technisch Bureel v.h. A. Rutgers. Warmond f546.600; A. Boelen en C. van Heesteren, Alblasserdam f 537.200; Gebrs. A. cn J. den Ouden, Alphen en Oegstvcest f 529.000;P. van 't "Weer, Bussum f528.000 A. J. Bergshoef, Alphen a. d. Rijn f522.000; K. Sogers, Nijmegen f521.000, M. van der Velden en P. J. de Jong, Rot terdam f 520.000; P. J. de Vries, Alk maar f 510.000; G. W. Proper, Moerdijk f 510.000; R. IJpma, Hoorn f 509.827; L. W. de Ruijter, Voorburg f 509.600; A. P. Bles, Leiden f 491.000; J. W. van dei' Schoo ten, Tilburg f498.600; C. Videlcr, Bergen op Zoom f497.200; L. Raaymakers, Wouw N.-Brt. f496.000; A. J. de La'er en Ph. Meijer, Leiden f416.500; G. M. W. van Emmerik, Leiden f415.000; J. Warnaar, Leiden f409.400; N. Stikvoort, Leiden f385.000. MUZIEK. Maatschappij voor Toonkunst. Het eerste concert van de Leidscho „Maatschappij voor Toonkunst" bracht ons „Het Ufcreclitsch stedelijk orkest' on der leiding van Evert Cornells. De Leidenaais zijn sinds verleden jaar in de gelegenheid gekomen de drie groote orkesten van ons land bij afwisseling te hooren. Moge dit zoo blijven. Met een •interessant programma, waar-4 bij tegelijkertijd aan ieders keuze ge-i dacht is, heeft Èvert Coraelis zrjn audito rium ten zeerste geboeid. Begonnen werd met Jean Philippe Bameau's orkestsuite door Gevaert bewerkt naar bet lyrisch treurspel „Castor et Po^ux" dat in 1737 voor het eerst ging in de Grand Opéra. In- zijn kunstenaarsloopbaan heeft Raaneau niet over rozen geloopen, maar wel heeft hij doorns gevoeld. H j bracht wat nieuws en dat fokte tegenspraak. Hij was een theoreticus van beteekeuis cn paslo zelf zijn theorieën toe, zoodat de grootere rijk dom en wisseling der aceoorden voer zi jit tijd moderne dingen doen booren. Ge ducht organist als hij was, vertoonen zijn werken een vertrouwd zijn met de poiy-i phonie. Rameau staat onder de bedui- dendste orkestkoloristen van de achttiende eeuw. Tambourin, Menuet en Passé pind waren de meest treffende gedeelten. Hicre in kwam uit weltko uitstekende solisten voor fluit en piccolo het Utrechtsch orkest, bezat. Vandaar voert 't programma ons naar Diepenhrock's voorspel tot de o© acte bij Bathazar Verhagen's mythische Comedio „Marsyas". Nadere toelichting staat vermeld op 't programma. Er is m Diepenhrock's gecompliceerde en stem mingsrijke muziek iets, waaraan menmtt kan ontkomen, iets dat ons beïnvloedt en r.oopt tot luisteren naar de gewaarwor i gen van dezen denker. De stemmingen

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2