15e Jaargang. MAANDAG 14 JAKUARI t®m No. 435S jüeABONNEMENTSPRiJSbedrasgt bi) vooruitbetaling Voor Leiden 89 cent per week 8 2,60 per kwartaal, ÏBij onze Agenten 20 cent per week 12.00 per kwartaal. Franco per post I 2.95 por kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad la voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 6 ct., roti Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Q 9 won a advertentiën 30 cent per regeb Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het n dubbele van het tarief berekend. Kleine adVGrfenii'ën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 8 0.50. Hit nantitter beï»3ït uit twee bladen. V De houding der S. D. A. P. Da situatie, waarin liet Kabinet in de Tweede Kamer terugkomt, is inderdaad peniblo. Maar niot door hare schuld al had ook misschien een barer leden wat mwder dic- tatorisch kunnen optreden; we denkan aan de. aan de katholieke fractie gestolde be kende drie voorwaarden. Natuurlijk wil de S. D. A. P. trachten uit die situatie munt te slaan. Dinsdag of .•waarschijnlijk \?oèn»dag zal mr. Troelstra over het verloop dor "Kabinetscrisis in de Tweede Kamer inberpelleeren. En Zaterdagmiddag is er in Den Kaag een meeting gehouden van S. D. A. P. en N. Y. V. over de regeeringsemw Hierop spraken de heeren Troelstra en Wibaut en ten slotte werd met algemeen* stemmen een mo tie aan genomen, waarin KameTont- binding als eiech werd gesteld... In troebel water, enz.I •"Wij hebben er verleden week al op gewe zen, hoe deS.D.A.P., die «elf nooit haren plicht als parlementaire partij h<wft durven dragen, door nl. mede t<J werken aan de vorming eener regeering. allerminst de aan gewezene is. om als zedenmeesteres op te treden inzake gozond parlementarisme. •De heer Troelstra heeft echter in zijn rede vair Zaterdag wel doen blijken vaneeni ge n goeden wil in deze, maar, belaas, wat erg en héél erg vaag. Hij zeide, dat er naar zijn inzicht moet komen een parlementaire samenwerking tusschen de sociaal-democra ten, de vriizinnig-democraten en „den katho lieken linkervleugel". 't Is inderdaad „polilieF'-slim bedacht, om êèn regeerings-combinatie uit te denken en quasi voor te stellen, waarin dan de S. D. !A'. P. mede do verantwoordelijkheid zou dragen, maarwelke combinatie voor Ieder nadenkend menscli niet te verwe zenlijken is. oolc in de toekomst niet, en op dit oogenblik teneenenmale en absoluut onmogelijk moet worden geacht I En mr. Troelstra vervolgde daarna: „"Wii hebben deze zaak zoo coticreefc mogelijk opgevat en hebben! na de crisis een pre gram ontworpen, dat ook bezuiniging op de begroeting zou heb ben gebracht., doch dat van heb plan- Colijn hierin verschilt, dat het de sociale cultureelo ontwikkeling niet stop zet. Wij zijn uitgegaan van het standpunt, dat wij nog een paar jaar in het moeras zullen moeten blijven zitten." "Wij zijn heel belangstellend, naar de con crete uitwerking dier Troelstra'sche bezui- nigiugs-plannen, waarvan wij alleen slechts eenige heel vage algemeenheden vernemen. Maar toch al genoeg om er niet veel ver trouwen in te hebben, waar de -voorsteller zegt: "Wij zijn uitgegaan van bet standpunt, dat wij nog een paar jaar in het moeras zullen moeten blijven zitteen" En dan? zekop nog eerst weer 'ns een paar jaar voor pegon tienden in bot moeras? De heer Troelstra. doet, opbouwende, nog niet veel nicer dan afbreken! Duitschland. Het antwoord van Parijs en Brussel. Gereserveerde houding regeering. In Duitsclie regeer ings kringen ia men uiterst gereserveerd met mededeelingen over den inhoud van he^ Fransche ant woord^ op de jongst Duitsche nota. Over het algemeen bemerkt men in de weinige mecledcelingfen dat men zich er voor wacht illusies to wekken. Dezo af wachtende houding van do Duitsche re- gceiing houdt verband mot den gunstiger toestand in liet binnenland. Do dagelijks vallende prijzen der levensmiddelen, als mede het afnemen "van de werkloosheid hebben een kalmeerenden invloed op het volk. De groote banken hebben zich lang zamerhand zóó vast aan het lot van do ronlenmark, dat een verdere val van dit nieuwe betaalmiddel niet mogelijk is, zon der dat tevens alle particuliere groote be drijven medo in den afgrond worden ge sleurd. Op dézo wijze herkrijgt de bevol king weer het vertrouwen in de finan cieels politiek van de regeering. Natuur lijk gaat de omrekening in goudmark nog anet groote moeilijkheden gepaard. Zoo zijn er vele mcnschen in Berlijn, die met Ti acuten geldnood le kampen hebben, daar bet vaak onmogelijk blij kt do sala rissen der ambténaren op tijd te betalen. Het is echter te verwachten, dat de ge meenten spoedig over het doode punt heen zullen zijn. De geallieerde militaire controle. Een incident te Stuttgart» Ba latei-geallieerde militaire controle* commissie heeft vorige week verschillen de militaire bureaux bezocht in Berlijn, Munchen, Frankort en Rostock. Vervol gens werd een bezoek gebracht aan Dres den, Darmstadt en Breslau. Thans heb ben zich ook eenige Japansche officieren bij do commissie aangesloten. Zaterdag had te Stuttgart een incident plaats. Een aantal jongelieden verzamelden zich zij de automobielen van de comtfiis- sie en zongen op uitdagende wijze natio nalistische liederen. Zelfs werd een der automobielen bestormd en de ramen daar van ingeslagen. De politie kwam spoedig tusschenbeide, doch wist niet dan met groote moeite de opgewonden menigte op een afstand te houden. Na-klanken van ds Beierschs Putsch. De particuliere secretaris van Ludendlorff gearresteerd De particuliere secretaris van Luden- dorff, Ilshöfer, is Zaterdagmiddag gear resteerd. Ilshöfer is in dien oorlog officier geweest. Omtrent do redenen dezer arres tatie wordt een streng stilzwijgen be waard, anaar algemeen wordt aangeno men, dat zijn gevangenneming in verband staat met lit aanstaande proces legen de Noveinber-puLschistien. Ccmmunisienagitatio Ai. tie in Opp er-Silezië onder druk -t Bé regeering heeft met krachtige hand ingegrepen in Oppere-Silezië, waar com munistische leiders de algemeene staking hadden afgekondigd, gebruik makende van de ontevredenheid, welke onder de arbeiders heerscht in verband met de po ging der werkgevers om den 10-urigen arbeidsdag in te voeren. Alie leiders, pos ters, enz-, zïijn gearresteerd, zoodat de .staking bij gebrek aan leiding terstond onderdrukt was. Dit neemt echter niet weg, dat de toestand gespannen blijft. Politieke moord te Berlijn Bezer dagen is te Berlijn een politieke moord gepleegd op den kapper Johann Rausch, door twee tot dusver nog niet gearresteerde personen Rausch. die lid was der communistische partij, zou door partijgenooten uit den weg worden ge ruimd, daar men hern van partijverraad beschuldigde. Een van de daders, Peters genaamd, was lid der Russische Tsjeka. Uit het bezette gebied. De stakingsbeweging aan Rijn en Roer Uitbreiding te Golsenkirchon en Krefeld Te Dusseldorp is de toestand in de laatste dagen weinig veranderd. Be op roep tot do algemeene staking heeft niet het verwachte succes gehad. Hier en daar hadden onbeteekenende plunderingen fen verkeersbelemmeringjen plaats. In het Roergebied is de toestand over bet algemeen rustig. In Essen heeft de oproep tot de algemeene staking geen re sultaat opgeleverd. Alleen in Gelsenkir- chen werden verscheidene bedrijven stil gelegd. In Krefeld werd tot de algemeene staking besloten. Ook de drukkers hebben het werk gestaakt, zoodat de burgerlijke bladen niet kunnen verschijnen. Wcrklcozen-relletjes te Keulen Vrijdag drongen eenige honderden per sonen een chemische fabriek te Köln-Kolk binnen, ten einde de aldaar aan het werk zijndo 'arbeiders uit de fabriek te halten. Tegelijkertijd hadden eenige honderden werkloozlen het „Rheinwerk" in Keulen bezet. Be politie heeft de heide fabrieken ontzet, waarbij zij van de sabel gebruik heeft moeten maken, daar de arbeiders met stukken ijzer naar de agenten wier pen. Ongeveer 125 personen zijn in arrest gesteld. Het spoorwegveer keer in 't bezette gebied Be stations Hoorde en Aplerbeck zijn •door de rijksspoorwegdirectie weer in ge bruik genomen. Voorts is het spoorweg verkeer op de trajecten Wezel—-Frie- drichsfelde, Wezel—Spelle en Wezel— Buededrich—Menzelen hersteld. Het separatisme In de Palts Ee afscheiding binnen de kader van het Rijk In een ingezonden stuk aan de „Vor- warts" deelt da voormalige rijkskanselier Hermann Müller mede, dat naar aanlei ding van volksvergaderingen in de Rijn palts in Februari 1922 de Fransche gene raal Bemetz hem om een onderhoud ver zocht ter bespreking van de kwesties: schadevergoeding en veiligheid van Frankrijk. Be Fransoke generaal sprak 'toén welis waar niet van afscheiding van de Palts uit het 'rijksverband, doch wèl van de noodzakelijkheid om een van Pruisen los gemaakte Rijnlandsche republiek binnen het rijkskader. Müller had daarop toén geantwoord, dat alle politieke partijen in het Rijn land -efen, oveatueele stemming idaurovetr van de hand zouden wijzen zoolang Fran sche bajonetten het Rijnland bekeersch- tcn. Onderhoud geweigerd Vertegenwoordigers van de bevolking van de Palts verzochten Vrijdag om een onderhoud met de Rijnland-commissie. Het. werd hun ecliter geweigerd. Alleen do bisschop van Spiers werd door de autorititen ontvangen; de bisschop gaf hun een uiteenzetting van den toestand in de Palts. Geen kerkelijke begrafenis voor Heinz Naar gemeld wordt zou de Katholieke geestelijkheid te Spiers den vermoorden separatistenleider Heinz een kerkelijke begrafenis geweigerd hebben, daar hij samenzweerder tegen! de staatsorde geëxcommuniceerd zou zijn. Frankrijk. Bloedige bétsSngen op een ComnuinistenvG.gadering te Parijs In den loop van een Vrijdag gehouden communistische vergadering, waar gepro testeerd werd tegen de Roerbezetting en de duurte, heeft een ernstige schietpartij plaats gehad. Een aantal anarchisten was de vergadering binnengedrongen om te protesteeren tegen de politiek van de com munistische leiders. Plotsling werd een tiental revolverschoten gelost. In de daar door ontstane vechtpartij werden vijftien personen gewond, van wie vier ernstig. Twee der gewonden zijn reeds in het zie kenhuis overleden. Engeland. Dreigende spoorwegstaking. O o k in de mijndistrieïen broeit wat Het loonconflict met het locomotief per soneel in Engeland is ontstaan tengevolge van de beslissing van den loonraad ten aanzien van volgende punten: af schaffing van een gegarandeerden dag werk op Zondag; verhooging van den standaard, waarop het minimumloon be rust; weigering van den raad tot invoering van 'n acht- in plaats van 'n negen-uren- rooster. Bij stemming werd met een vijfvoudige meerderheid het besluit van den loonraad verworpen. Het conflict neemt thans een ernstig ka rakter aan en een staking is onvermijde lijk. Sommigen beweren, dat die staking zal samenvallen met de opening van het parlement op Binsdag, terwijl volgens an deren de staking later zal uitbreken .Zeker is het intusschen, dat er wat broeit. Mr. J. Bromsley, de secretaris van de „Associated Society of Locomotive-engi neering- and firemen", verklaarde, dat het antwoord der spoorwegmaatschappijen op do door de beambten gestelde eischen ab soluut onvoldoende is en de noodige maat regelen ter voorbereiding van de staking worden getroffen. Ook zeide hij, dat de betrokken maatschappijen weigeren eenige concessie te doen betreffende de nieuwe loonsvoorstellen. „De dienst zal worden stopgezet," aldus mr. Bromsley, „doch wij zullen niet aan kondigen wanneer dit zal gebeuren. Wel hebben de leden van onze vereeniging instructie gekregen het werk op een be paald tijdstip allen neer te leggen en on geveer 59.000 man zullen dan bij de sta king betrokken zijn. Een staking door hen georganiseerd, zal het geheele goederen- en personenvervoer stopzetten." De maatschappijen zullen tot a.s. Zater dag gelegenheid hebben de besluiten en voorstellen van den loonraad te overwegen en mochten de eischen van het personeel, niet worden ingewilligd, dan is de staking te verwachten na a.s. Zaterdag. De geschillen te dezer zake zijn van des te grooter belang, omdat het aan het be wind komen van een socialistisch parle ment staat te verwachten. Behalve over deze spoorwegcrisis heerscht een groote opgewondenheid in de mijndistricten Northumberland, Durham en Leicestershire, waar de mijnwerkers even-' eens hoogere loonen eischen. Bij een in Northumberland gehouden stemming ver klaarden zich de mijnwerkers met 11.000 tegen 4000 stemmen tegen de handhaving van het tegenwoordig nationaal loonstelsel. Albanië De politieke verwarring. Ongeregelde troope'n rukken naar Tirana op. Uit Brindisl wordt gemeld, dat 3000 man ongeregelde troepen aan de Alhanee- sche grens zijn geconcentreerd. Zij berei den zich voor tot een opmarsch naar Ti rana. Roemenië. Tegenspraak. Uit Boekarest wordt geseind: Het be richt, volgens hetwelk de Greiksche souve- reinen bij oen auto-ougeluk zouta ge wond, is geheel ongegrond- Griekenland, De politieke crisis. Een aanklacht tegen drie ministers. Op de partijvergadering der liberale re publikeinen, welke gisteravond word ge houden, werd oen motie aangenomen, waarin de houding van drie leden, die op het oogenhlik minister zijn, wordt afge keurd, omdat zij den eed van trouw aan den koning hebben afgelegd, terwijl de Nationale Vergadering alleen trouw aan het vaderland had gezworen. Deze drie ministers zijn uitgenoodigd hun houding te rechtvaardigen. Indien hun uiteenzetting onvoldoende wordt geacht, zullen zij hun ontslag moeten nemen. Amerika. De opstand in Mexico. De rebellen naderen de hoofdstau. Uit Mexico (Stad) wordt gemeld: Do re bellen bevinden zich nog twee dagen reï- zens van de stad Mexico. BiüHEMLAiaB INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES. Kardinaal Van Rossum Pauselijk Legaat. Naar wij vernemen heeft Z. H. de Paus, bij eene audiëntie, verleend aan Mgr. Heijlen, den voorzitter van het Permanent Comité voor de Internat. Eucharistische Congres en, op 1.1. Zaterdag, tot pauselijk Legaat naar het a.s. Internat. Eucharistisch congres te Amsterdam benoemd Zijne Emi nentie Kardinaal van Rossum. Dit bericht zal door geheel katholiek Ne derland met ingenomenheid en vreugde wor den vernomen. De plaats, die dc Pauselijke Legaat op een Internationaal Eucharistisch Congrc3 in neemt, is hoogst belangrijk. Voor de uit alle oorden der wereld toegestroomde katholie ken, voor alle Kardinalen, Bisschoppen en andere Hoogwaardiglieidsbekleeders (men spreekt van 4 Kardinalen, die nu reeds toe zegden het Amsterdamsche congres bij te komen wonen) is de Pauselijke Legaat de onmiddellijke vertegenwoordiger van onzen H. Vader te Rome. De postcheque- en girodienst. Naar de „Tel." verneemt, is aan de on derscheidene kantoren van den post- en te legraafdienst opgaaf verzocht van dc amb tenaren die daar werkzaam zijn en die naar het oordeel van het hoofd van den dienst gesohikb worden geacht voor den dienst van het centrale girokantoor in Den Haag. Het zou in de bedoeling liggen, deze ambtenaren in de plaats te stellen van het thans aan het girokantoor werkzame tijdelijke personeel. Tevens zou dezo maatregel mogelijk de af vloeiing van vaste ambtenaren bij posterijen en telegrafie kunnen voorkomen. Bezuiniging op pensioenen. Naar de „Res." wist te "berichten, is men aan liet departement van Financiën bezig met 'het ontwerpen van een wijziging van de pensioenwetten, waardoor een belangrijke besparing verkregen zal worden. Nader verneemt de „Volkskr." nog daar omtrent, dat het in het voornemen moet liggen de pensioenstorting met 4 pet. te vcr- hoogen, het jaarpercentage met 2 pet. op pet, te brengen, waardoor het maximum pensioen niet bereikt zal worden in 35 maar in 40 jaren, en een aanmerkelijke wijziging in de weduwen-pensioenen aan te brengen. Ontslagaanzegging aan gehuwde ambtenaressen. Gisteren is aan de gehuwde ambtenares sen, behoorende tot het vaste personeel van het Hoofdbestuur der P. en T. en van den postchèque- en girodienst, eervol ontslag aangezegd met ingang van 1 April 1924. Afschaffing van verhooggelden. De Banier meldt, dat de regeering thans bij den Raad van State een wetsont werp tot afschaffing van de verhooggelden bij ver knopingen heeft ingediend. De strijkgelden zouden nu blijven, Da afvloeiing bij de post 1 Maart zullen' ongeveer 25 directeuren van de kleine postkantoren, die zijn voort gekomen uit het middélbaar personeel den dienst moeten verlaten. Uit het boekbindersbedrijf. De voorgestelde verlenging van het con tract tot 1 Juli a.s. is zoowel door den Ned. Bond van Boekbinderspatroons als door de vier gezellenorganisaties goedgekeurd. Uit CTarens (Zwitserland) komt het doodsbericht van den heer "W. J. Viotta, een broeder van mr. Henri Viotta. Jaren lang is Willem Viotta een bekende figuur in do Amsterda-msohe muziekwereld geweest. De gewone audiënties van dc minis ters .van arbeid, handel en nijverheid en van HET V093HA&I&5TË N3EHYJS. BUITENLAND. Te Stuttgart lieert een incident plaats gehad mei de intergeaüieerde militairs controle-commissie. In Engeland dreig! een spoorwegsta king. Groote opgewondenheid in de districten. Een en ander wordt in ver band met de as. regeeringscrisis van groot belang geacht. Tegen drie Grisksche ministers is een aanklacht ingediend. BINNENLAND. Kardinaal van Rossum pauselijk legaat op het a.s. Internationaal Eucharistisch Congres. Een motie voor Kamer-ontbinding. (Driestar). De afschaffing van verhooggelden in voorbereiding. Het Drie-Konïngenraam van Toorop aanvaard voor den dom van Utrecht. (L. en K.). Vervanging van ambtenaren bij den Pcst-Chèque en Giro-Dienst. Ontploffing aan boord van een schip te Rotterdam Twee dooden. Een inzender over uspulun in het Tuindcrsbedrijf (L. en T.). OMGEVING. Terreinopening R. K. Sportvereeniging A. V. V. te Leidschendam. (Sport). oorlog zullen Donderdag a.s. niet gehouden worden. SPORT VOETBAL. DIOC. HAAEL. VOETBALBOND. TERREI NOPEN ING A. V. V. TE LEIDSCHENDAM. De Roomsche sport vindt de laatste ja ren allengs meer bewonderaars en beoefe naars. Er is tegenwoordig haast geen dorp meer, of het heeft een voetbalclub en ook een Roomsche voetbalclub. Zoo is het ook, wij constateeren hst met voldoening, te Leidschendam. Ook daar be staat sinds enkele jaren een Roomsche voetbalvereeniging, die vurige werkers be zit voor de goede zaak. De R.-K. Sportvereeniging A. V. V. hec-ft gisteren onder veel belangstelling 'haar nieuw terrein aan de St. Willibrordusïaaa in gebruik genomen. Aanvankelijk was de opening bepaald op Zondag 6 Januari, doch het ijsvermaak deed toen de plannen in duigen vallen. De WelEerw. Adviseur, kapelaan Aclr. J. Knots, had zijn jongens omstreeks 1 uur in het Patronaat verzameld, alwaar ook reeds de burgemeester, de heer W. Kcij- zer, aanwezig was. Voorafgegaan door bet muziekkorps van „St. Geqilia, onder-afd. van den N. R -K. Volkshond, trok de stoet van jeugdige sportenthousiaslen door hot dorp, cm da r- na het terrein op te trekken. Te ruim half twee, toen reeds o™ 500 toeschouwers zich rond het ven* rr®- schaard hadden, nam de ZeerEerw TTo*r Pastoor L. H. J. Beijscns het woord, cru zijn groote belangstelling uit te spreken in den dag van lieden.. Immers het was een dag van groot belang. Weliswaar gaat het om de sport, doch ook de sport heeft een ernstig karakter, omdat het is een spel van oefening en volharding, van karakter vorming en overwinnen van zichzelvcn. Spr. schetste het hoogc doel van het en- der Roomsclio vaan georganiseerd zijn en daarom wenschto spr. A. V. V. van harte succes, omdat zij door haar nieuw terrein, weder vasten voet heeft gekregen. Ook tot den directeur, den WelEerw. Heer Knots, spreekt de ZeerEerw. Heer Pastoor eenige hartelijke woorden van gclukwensch en hij uit den wensch, dat allen hun belangstelling zullen blijven too- nen voor het werk, dat hier begonnen is. Kapelaan Knots dankte hierop den Pas toor voor zijn hartelijke woorden, waarna' burgemeester Keijzer het woord verkreeg, om den eersten wedstrijd te openen. Spr. zeido, dat hot hem als burymo.\H ter een waai* genoegen was om het terrein van A. V. V. te mogen openen. De tot' hem gerichte uitnoodiging had hij zc®rJ gaarne aanvaard, omdat het doel, dat da] Vereeniging nastreeft, zeker ligt m da lijn van orde on tucht. De patronaalscom- missie en kapelaan Knóts werken er daar-, om juist zoo graag voor. En spr. wil eeui dergelijke Yereeniging gaarne zijn sympa-cj thie schenken, omdat hij weet, dat wan-^j neer men op die wijze georganiseerd is»" orde cn tucht in de gemeente zullen toeé nemen. -1 - -

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1