gad erin g met een woord van welkom aan j leden en belangstellenden en spreekt den j wensch uit, dat allen veel voorspoed zal geworden in bet ingetreden jdar. De na tuur is nu wel doo&scb, maar wij zien weder eenig leven, al is dit geforceerd, in do ingezonden exemplaren van de fraaie Danvintulp Win. Copland en een prach- Azalea Indiea. Hij roept verder een wel kom toe aan den geachten spreker van de zen avond. Do beer Volkerz, liet woord verkrijgen de, deelt mede, dat hij zijn lezing zoodanig zal uitbreiden, dat niet alleen bolgewassen zullen worden besproken, doch ook andere cultures, dit in aansluiting op een hier gehouden bloemisten-cursus' en bloemschik cursus. Om de verschillende middelen ter opwekking dor natuur beter te begrijpen, oordeelde bij bet noodig een blik te slaan op den natuurlijken loop van do planteD, het ontluiken in Het voorjaar, do ontwik keling zomers en het afsterven in het na jaar en daarna de rusttijd. Dit afsterven is te wijten aan het klimaat hier, da?- de zelfde planten, geplaatst in een warm klimaat, zich niet aan afsterven zouden storen. Met de bloembollen is het juist an ders, daar de zomer bun Tusttijd is en in den winter hun ontwikkeling begint, ter wijl in do tropen de planten zich regelen naar het natte en droge seizoen, daar do planten daar in het droge seizoen afster ven en zich in het natte seizoen ontwikke len. Iedere plant heeft haar eigen ontwik kelingspang, dio door de natuur geregeld wordt. De mensch wil echter weer iets an ders dan de natuur, en is er op uit de planten naar zijn streven te regelen. De praktijk heeft gewichtiee dingen hierin tot stand gebracht, dio zelfs geheel onbe kend waTen aan de wetenschap. Er be staan drie methodes voor do forceering, li,L door vervroeging der rustperiode, dit door afschoffelen dor bolgewassen of het los steken van de kluit der heesters, zoo als de serine, ook wel het ontbladeren van den boom (het laatste middel is men to weten gekomen door de insecten, daar de door rupsen kaalgevreten hoornen, vroe ger nieuwe botten maken; ten tweede de natuurlijke vervroeging der rustperiode, b. v. door vroeg ingevallen vorst, die den kweeker wel eenige extra-zorg zal kosten, maar goed forceert. Ten derde de rustpe riode te verlangen en de ontwikkeling, tegen te houden. Dit verkrijgt men, door de planten een verkoeling te laten ondergaan, waardoor hervatting der natuur wordt ver traagd en men zelfs in staat is sommigo productpn het goheolo jaar door te hebben, zooals de bekendo Convallaria's. Deze mid delen heeft de pralctük raMs jaren toege past en hebben veel hoofdbrekens gekost. Hierin is men veel verschuldigd aan de theorie en ziet men weder, dat praktijk en theorie samen moeten gaan. Slechts door een nauwkeir-ig navaan der ontwik kelingsgang van de planten, bereikt men resultaten. Spr. noemde het een treurig feit, dat in ren eeuwenoude cultuur als dio der bloembollen, het vervroogingsuroces nog niet nau**"1*''""*ig was vastgesteld, waf. grootendeels hieraan to wijten is, dat de. wetenschap zich zoo lang afzijdig heeft gehouden, wat echter nu veel verbeterd is. Spr. wees hierna op bet proole verschil van Hyacinth, Tulp en Narcis, daar de eerste onder verhoogde temperatuur ver vroegd kan worden en de twee laatste niet, wat znn oorzaak hierin vindt, dat hij het reeds de bloem gezet is. Met bollen waar van do bloem reeds gezet is onder ver hoogde temperatuur to brengen worden deze verlaat. Ook brengt spr. nog in be spreking eenige kunstmiddelen, zooals bet plaatsen van planten in een rookerige om geving, of het blootstellen aan een oplos sing van ether of chloroform, dié echter een te gering succes opleveren. Anders is. liet met het warm-water-proces, wat de laatste jaren veel wordt toegepast en in de bollenstreek bekend is ter bestrijding der aaltjes-ziekte bij narcissen. Goede re sultaten voor vervroeging van planten zijn verkregen door een dompeling in warm water. Mogelijk zou dit proces ook toege past kunnen worden op bloembollen, wat nog niet is geschied. Echter zal men hierin zich naar den ontwikkelingsgang der plant moeten regelen en hoogstens een tempera tuur gebruiken van 35 gr. Celsius; do be handeling der seringen kan -eschieden met warm water van 25 gr. tot 30 gr. Hiermede was do geachte spreker aan. het eind zijner lezing, waarna hij nog eenige vragen bad te beantwoorden. De Voorz. bracht een woord van dank aan den spr. voor zijn leerzame en nuttige lezing, den aanwezigen voor do betoonde belangstelling en sloot do vergadering. NOORD WIJK ER HOUT. Loop der bevolking. Bevolking op 31 December 1922 2634 mannen, 2072 vrou wen, totaal 4706. Yermeedering door ge boorten met 88 mannen, 73 vrouwen, totaal 161; vermeerdering door vestiiging met 235 mannen, 154 vrouwen, totaal 389. Ver mindering door sterfto met 83 mannen, 20 vrouwen, totaal 103; vormindeling door vertrek met 169 mannen, 160 vrouwen, totaal 329. Bevolking op 1 Jan 1924 2705 mannen, 2119 vrouwen, totaal 4824. Totale vermeerdering met 71 mannen, 47 vrou wen, totaal 118. Getal huwelijken 26. Levenloos gebo ren 9. Bevolking St. Bavcev ,'icht 659 personen TER-AAR. Phocas". Woensdagmorgen verga derde de R. K. Tuindersvereeniging ,,Sfc.- Phocas in heb café van den heer G. 1). Ver hoef. Na opening door den voorz. den heer P. van Dam, worden de notulen door den Secretaris, den heer A. P. TJijttewaals ge lezen, en onder dank vastgesteld. Daarna deelt de voorz. mede, dat do pronkboonen- levering goed van stapel is gelocpen; er zal f 118.50 per H.L. worden uitbetaald. Daarna zegt de voorz. reeds meer voor het. vraagstuk gestaan te hebben wie lid moet zijn der vereen'ging de patroon of de 'h elf tuinder, zooals hier gebruikelijk is. 'Hierover heeft do voorz. rechtskundig advies ingewonnen. Mr. Bolsius heeft hieromtrent uitspraak gedaan, dat, overeenkomstig het reglement, elk lid der vereeniging verplicht I 3a> Zlin producten aan de vereeniging af te staan. De eigenaar is verplicht de vruchten te leveren. De heer L. Hoogervorst vraagt hoe het staat bij do stemming, als patroon en helftuinder beiden lid zijn. De voorzitter zegt, dat als do verstandhouding 'tusschen beide gced is, ook de helftuinder door mid del van volmacht stemgerechtigd kan zijn. Op een vraag van den heer van Emmerik' antwoordt de voorz. dat de helftuinder steeds verplicht is daar le leveren, waar de patroon voor het lidmaatschap 'heeft getee- kend. Daarna heeft de stemming plaats 1 over do voorgestelde wijziging der statuten en huishoudeliik re aliment. behandeld in de vorige ledenvergadering. Nedat door den secr. de voorgestelde wijzigingen zijn gele zen, wordt do wijziging met algem. st. aan genomen. Daarna de stemming van leden der commissie v?n controle; er zijn twee candidatenlijsten ingekomen voor de heeren O. Volgering en W. v. d. Hoorn Azn. Uit dezen, mag slechts één werden gekozen, terwijl de ander uit het bestuur moet wor den aangevuld. Beide vacatures ziin ont staan wegens bedanken va-n de heeren M. Boberts en A. P. Uiittewaal. De heer "W. v. d. Hoo-rn verwierf zg stemman, en bij her stemming de heer C. v. d. Vlugb 42 stem men. Beiden danken voor het vertrouwen. Aanschaffing ander terrein, en in verband hiermede verkoop pakhuis. De Voorz. be spreekt do moeilijkheid voor de vereeniging, het benedenterrein van jaar tot jaar te moe ten inhuren, waarbij de vereeniging Bteede verplicht is tot reserve het terrein der H. TJ. gj„ M te moeten houden. De Voorz. zegt-, dat in de onmiddellijke nabijheid terrein verkrijgbaar zal ziin, bii de It. K. Armen, in huur bii den heer J. Hoogervorst, dio zulks gaarne voor dit doel wenscht af te staan. Ook de adviseur en armbestuur de den toezegging, waarbij het door de veree niging tegen maticen prijs in erfpacht kan worden genomen. Gaarne wenselvb de voorz. nog meerdere officie de gegevens, doch. toe zegging is gedaan. Het ligt niet in do be doeling het pakhuis zoo maar van de hand te doen. Onze vereeniring moet over berg plaats beschikken. Allereerst vraagt de voor zitter goedkeuring voor het nieuwe» terrein. De heer C. Hoogervorst vraagt of de veree niging van het terrein af moet7 Da voorz. zegt, da-t de onzekerheid a-lleén reden geeft rm van terrein to veranderen. Do heer L. Hoogervorst steunt het voorstel van den voorz. Bii stemming wordt het voorstel met GO stemmen voor, teeren 3, aan gr nomen. Do voorz. vraagt machtiging, do zaken omtrent afbreken en ophouwen op het nieuwe ter rein aan het bestuur over to laten. Bij do rondvraag vraagt do lieer C. Hoo gervorst naar de rekening, volgens belofte door den voorz. gedaan. Komt bij 'hot slui ten van het boekjaar aan de orde. De heer P. Hoogervorst wenscht, dat art. 19, waar over zooveel omtrent de helftmnderskwes- t-ie is gesproken, goed zal worden nageko men. De voorz. zegt, da-t in het verleden bij verschillende patroons geheel ter goeder trouw is gehandeld, en deelt mede dat reeds door enkelen medewerking is toege zegd. Op de vraag van den heer L. Hooger vorst, wanneer de erfpacht teneinde loopt, antwoordt de voorz. op 30 April. Daarna dankt ds voorz. voor de medewerking en belangstelling en sh".it met den Ohr. groet. VOORHOUT. Schietwedstrijd. De schietvereeniging „St. Hubertus" hield dezer dagen een wed strijd in vogelschieten, waarvan do uit slag was" als volgt: J. v. Rijn Pz (vlasr); P. "Westerhoven (rechtervleugel); G. M Prins (linkervleugel): H. Hoogervorst (staart); Jac. v. d. Meij (kop); H. Hoger- voust (romp). Des namiddags kon er niet meer ge schoten worden, daar dit gevaar opleverde voor de schaatsenrijders. Na afloop werd den deelnemers een wanne lunch aange boden in café „Do Bonte Koe". Boer he? ijs. Nabij do klokkenmakers- brug aan de Zandsloot, zakte iemand door het ijs. doch wist zich zelf te redden. WOUBRUGGE. Toen het Kruitschip sprong. De 3de October is een datum, die to Leiden en omliggende dorPn" in do historie genoeg zaam hekend blijft, maar 12 Januari hoort men zelden noemen. Toen toch is in 1807» des namiddags tusschen vier en halfvijf, de stad in rouw gedompeld door het sprin gen van hot schip met kruit. En ieder (hier te "Woubrugge) rekende het (toen) een Heilige Taak de ongeluk kige stad behulpzaam le zijn"; niet alleen mot werklieden van hier te zenden, maar ook ..door rijkelijke giften hunne Dank baarheid aan liet Opperwezen te betoonen, gespaard le zijn gebleven". Het volgende werd hier gepubliceerd: „Het Gemeente Bestuur van Esselijker- woudo en Heer Jacohswoudo aan alle In gezetenen van dceze Ambacht©; maakt be kend, dat aanstaande Maandag, 26 deezer maand Jannarij, 1807, zullen geopend lig gen inschrijvings-registers a.ls één in het Regtliuys te "Woubrugge in de Rechtkamer, en één in het lago land ten huize van den Eerw. Heer Joannes Everard (Pastoor), ge durende den tijd van vier dagen. Wijders zal in de daaraan volgende week aan zodanige Ingezetenen, dio door ongesteldheid als andexzints hiervoren om schreven, in het verborgen hun giften willen bijdraagen, gelegenheid gegeeven worden door geslotene Bussen, die aan liunne huijzen ten voorz: einde zullen aan- gepresenteerd worden." Het museum „De Lakenhal" bewaart' tal van interessante voorwerpen, welke zijn overgebleven van die ramp. Verhongerde Roerdomp. Het is oen zeldzaamheid indien een roerdomp in Jan. nog langs do oevers van Wijde Aa en Brasenicrmeer vertoeft. Slechts in de zo mermaanden hooren wij" daar zijn eigen aardig, geheimzinnig geluid. Thans, door koude en honger gedreven, zoekt dezei nachtvogel voedsel op :t erf van den heer v. B. en blies daar den laatsten adem uit. Het dier zal te Leiden opgezet worden. HILLEGGM. Gemeenteraad. (Vervolg). Volgn. 18. Do lieer Fijma vraagt, of de reparatie aan het Raadhuis nu niet geschieden kan in verhand niet de werk loosheid. Weth. Dé Vréugd verklaart op technische gronden de onmogelijkheid. Volgn. 18. De heer Selhorst bepleit 'n betere woning voor den concierge; voorloo- pig een kleine uitbouw b.v. De Voorz. zégt, dat deze zaak meermalen besproken is; cr zou een algeiieele verbouwing moeten plaats hebben, maar er is geen geïcL Voor een uithouw heeft de gemeente de toestem ming der schenkers noodig. Weth. De Vreugd adviseert het nog 'n jaar aan to zien." Wordt goedgevonden. Volgn. 41. Do lieer Klaver bespreekt do geldieening groot f 20.000 voor bestrating der Haven. Is hiertoe besloten? Do Voorz. zegt, dat het niet gegaan is zonder dien Raad. Weth. Do Vreugd bepleit, dat de Haven zoo niet blijven kau. "Willen do heeren de keien of klinkers zien, monsters zijn aan wezig. De post wordt aangenomen onder toezegging van den Voorz. or de eerstvol gende vergadering opnieuw over te spre ken. Volgn. 66. Subsidie Burgerwacht f 500. De heeren Fijnia en Hoogmoed bestrijden het geliefkoosd stokjaardje en bepleiten afschaffing van dien post. Men geve ze aan de Bad- en Zweminrichting, 'n Interes sant debatjo had plaats tusschen deze hee ren en den heer Loerakker. De Voorz. brengt de post in stemming, dio gehand haafd blijft met 10—3 stommen. Tegen de heeren Pijman, Hoogmoed en Schrama. De post onderhoud lantaarn wordt op voorstel van den heer Klaver met f 72 ver minderd. Volgn. 59. Onderhoud brandblusclimid- delen. De heer van Houten acht deze post veel te hoog. Er wordt overheen gepraat, althans de post blijft gehandhaafd, terwijl de lieer Van Houten cr de helft af wil doen Volgn. 62. De heer Van Houten becijfert dat 'n gaslantaarn f 52, 'n clectrische f 74 kost. 't Verschil is groot; spr. zou zelfs meer gaslantaarns wenschen. Spr. advi seert zuinig te zijn met het electrisch licht De Voorz. zou niet graag meer met de straatlantaarns teruggaan, doch indien de Raad de lichtpunten wil inkorten, dan is dat spr. goed. Dë post wordt goedgekeurd. Volgn. 62. De heer Van de Loo bepleit f 50 verhooging voor den lantaarnopsteker. Dit wordt naar de Gascommissie doorge zonden. Volgn. 72. De hear Hoogmoed wil een vast adviesbureau voor klachten inzake volkshuisvesting; spr. wil er een post voor voteeron. Do Voorz. wil spr. wel toezeggen do Gezondheidscommissie (de plaatselijke) bijeen te roepen, dén heer Hoogmoed te in- stalleeren om lot het gpwenschte resultaat to komen. Do heer Hoogmoed is tevreden. Volgn. 81. De heer van de Loo vraagt, hoe er gehandeld moet worden bij ziekte gevallen, dio vervoer met 'n auto naar een ziekenhuis dringend maken. De Voorz. geeft inlichtingen, wijst er voorts op, dat men een doktersattest moet brengen. De heer van de Loo wil de f 150 schrappen, hetgeen niet gesdiiedt. Volgn. 94. De heer Loerakker vindt het principieel onjuist, dat de gemeente huur betaalt aan een aanbrénger voor 'n schrijf machine. De lieer Fijana is het met spr. eens. Weth. De Vreugd wijst er op, dat B. en W. don voordeeligsten weg bewandel den. De Voorz. vraagt of de gemeente een schrijfmachine zal koopen. De post blijft. De heer Fijma wil thans overgaan tot be noeming eener controle-commissie op Pu blieke Werken; spr. acht dit zeer noodig. De Voorz. ontraadt do benoeming thans, doch belooft, dat B. en W. in de eerstvol gende vergadering met een voorstel zullen komen. Volgn. 107. De heer Fijma vraagt, of het B. en W. bekend is, dat in den nacht grint van do gemeente is vervoerd. Do Voorz. verzoekt morgen nadere inlichtingen te verstrekken. Volgn. 108. De heer Klaver wil dezen post met f 100 verminderen; do heer van Houten steunt dit voorstel. Weth. Do Vreugd zegt dat minder hoornen door de Heidemaatschappij gesnoeid zullen wor den en de andere door onze eigen werk lieden, het verschil is dan zichtbaar. De vermindering van den post met f 100 wordt door B. en W. overgenomen. Volgn. 106. Do heer van Houten vindt f 12 per week voor een paard veel te hoog; spr. berekent gemiddeld f7; zijn betoog vindt bestrijding, maar ook steun. Ten slotto wordt zijn gewijzigd voorstel, om voor elk paard f 100 per jaar te vermin deren, aangenomen. Volgn. 114. Do heer Klaver meent, dat de beerwagen f 80 per week kost en vindt dat eenvoudig verschrikkelijk. Wordt er van de gratis-gelegenheid geen misbruik gemaakt? Do Voorz. meent, dat de heer Klaver verkeerd is ingelicht: f30 lijkt be ter. De heer Klaver stelt B. on W. voor oen ontwerp van vergoeding bij den Raad in te dienen. De heer Selhorst voelt er veel voor. Weth. De Vreugd betoogt, dat een en ander f 125 per week kost. Het wordt tijd, dat er wat van terugkomt. Do hoer van de I.oo z:egt, dat het water naar het gemeen te-riool vervoerd moet worden. De "Voorz. zegt overweging van een taricfje toe. Volgn. 115. De heer Van de Loo wil de f 300 overwerk bezuinigen. Toegelicht wordt, dat dit niet kan. Do heer Hoogmoed zegt, dat het urinoir bij bet Postkantoor niet voldoet; do heer Selhorst wil er een lichtpunt. Do Voorz. antwoordt dat het urinoir nog iiiet geaccepteerd is; een en ander kan nog verbeterd worden. Volgn. 147. De heer Klaver wil deze uit gave verdoelen. Do Vooi-z. ontraadt dit. De heer Klaver wil hot slucadoorswerk verdeden of uitstellen. Weth, Do Vreugd zegt: hoe meer we uitstellen, lioe erger liet wordt. Ook andere leden betoogen, dat het geen uitstel gedoogt. De post wordt ge handhaafd, terwijl aangeleekencl wordt, dat de heer Klaver geacht wordt tegen ge stemd te hebben. Volgn. 153. De heer Hoogmoed meent, dat geen foO, doch f 100 gevraagd is; de schoolbibliotheek dient noodig verbeterd te worden. Do Voorz. verzoekt, terugneming van het voorstel.-Hoogmoecl, totdat het hoofd der school een begroeiing neeffc in gediend. Aldus geschied'.. Volgn. 148. Do hoer Klaver heeft de ban ken hekeken en acht ze nog zeer geschikt. Spr. wil de post geheel of gedeeltelijk schrappen. De Voorz. wil eerlijkheidshalve en uit opvoedkundig oogpunt, de aanvrage inwilligen. Tenslotte zullen B. en W. een nader onderzoek instellen. Volgn. 169. De heer Klaver vindt deze post schrikkelijk hoog. Hij wil de f 150 geheel schrappen. Na discussie blijft bij stemming do post met 7—6 gehandhaafd. Volgn. 206. De heer Klaver acht de post wering van schoolverzuim veel to hoog. De heer Vooren zegt, dat het geheele be drag nooit uitgegeven worclt. -Ontvangsten. Volgn. 122. De heer Selhorst heeft bere kend, dat hij „Goed Woning", f 49 per huis aan erfpacht wordt berekend, dan is het voor Casa- Cara heel wat voordeeligerDe heer Hoogmoed zegt dat hierin geen ver andering kan gebracht worden dan door contract-wijziging. De secr. geeft toelich tingen, die de billijkheid der regeling aan- toonen. Volgn. 101. De heer Van Houten wil een. en ander in den winter door de werkloozen laten uitzoeken (vuilnis). Weth. De Vreugd toont op goede gronden de onmogelijkheid daarvan aan. Volgn. 70. De heer Vermeer informeert naar de ziekenhuisplannen» Do Voorz. noo- digt den heer Vooren uit deze zaak uiteen to willen zetten. De heer Vooren betoogt, aan de hand der feiten en naar het oordeel van deskundigen, dat een ziekenhuis voor Hillegom overbodig is. Hij brengt huldo aan de goede zorgen der Zusters van het St.. Josephgesticht en wijst er op, dat do barak uitstekend in orde is. De heer Ver meer is bevredigd. Volgn. 315. De heer Fijma informeert naar een gymnastieklokaal. De Voorz. zegt dat de plannen op het bureau van. gemeen tewerken liggen. De vraag is echter: Zullen wo ons haasten. De heer Klaver zegt, dat misschien een ander gebouw dienst kan doen. Hiermee is de begrooting af. De Voorz. waagt of de heeren stemming verlangen. De boer Klaver wenscht stem ming. Do bcgrooting wordt nu vastgesteld met algem. stemmen, behalve die van den heer Klaver. Het is intusschea half twee geworden. De Voorz. dankt de raadsleden voor hun medewerking, zelfs tot in dit nachtelijk uur; ook dc ambtenaren en de pers brengt spr. dank. Rondvraag. De heer Loerakker bewon dert het geduld van dien Voorz., maar hoopt in. den vervolge vroeger naar huis te kunnen gaan. Do heer Klaver wil een strafbepaling tegen het sneeuwballen-gooien; het is voor jonge meisjes verschrikkelijk om over de straat te gaan. De Voorz. zegt, met den wenk van den heer Klaver rekening te zullen houden. Do heer Hoogmoed vraagt bij nieuwen sneeuwval voorzorgsmaatregelen: zand of zout. De Voorz. antwoordt, dat de zout- proeven uitstekend geslaagd zijn; er zal voor gezorgd worden. Hierna sluiting. Geslaagd. Te 's-Gravenbage slaagde onze plaatsgenoot, de heer P. Bakker Pz. voor de volgende examens: diploma En- gelsche Handelscorrespondentie, afgenomen door de vereeniging van Leeraren, en het diploma Mercurius, afgenomen door de Fe deratie van Leeraren. NIEUWKOOP. Gemeenteraad. In-do gehouden ver gadering van den Raad is besloten een drietal commissies in het leven te roepen. In do electriciteitscoimnis-sie werden be noemd do heeren Breedijk, Stam en Splin ter. De Wegencommissie bestaat uit dc hee ren Splinter, Breedijk en Wildenburg. De commissie, welke zal onderzoeken in hoe verre het aanbeveling verdient do O. L. School te Noorden op te heffen, is samen gesteld uit de heeren Wildenburg, Zwart en Stam. Wo komen hierop nader terug. Buiten). Berichten Het stormweer. De in nood ver keer ende schepen. Het „Giornale dTtalia" verneemt uit Triest, dat een zeilschip, met hout gela den, nabij Paso op de rotsen is geworpen. Vier iGden der bemanning werden dood gevroren op den oever teruggevonden. Uit Madrid komt het bericht, dat bij een storm op de Noordkust van Spanje een stoomschip gezonken is, een ander ern stige averij lieeft opgeloopen. Te Bilbao zijn een 40-tal visscbersschui- ten vernield. To Brest zijn sedert Donderdag zoveii schepen in nood gesignaleerd. Omtrent de geweldige sneeuwstormen, wclko in Groot-Briüanniü hebben gewoed, melden de Engelsche bladen nog de vol gende bijzonderheden: De sneeuwstormen, welke, van een zeld zaam hevigen wind vergezeld, over Enge land gewoed hebben, zijn wel de ergste ge weest sedert .1909. In vele streken sneeuw de het meer dan 12 uur achtereen, in som migo gedeelten van Schotland zelfs gedu rende 24 uur. Door den feilen wind voort gejaagd, lag de sneeuwlaag in centraal en midden Engeland slechts 510 c.M. dik, in enkele districten had de sneeuw zich over een hecle uitgestrektheid ongeveer een meter hoog opgehoopt. De tempera tuur bleef koud en beneden het vriespunt. Te Eskdalemuri nabij Dumfries werd nog 25 graden vorst geregistreerd. Portland is een halven dag geïsoleerd geweest. Er ontstond in den morgen zulk een hoog© vloed, dat het Gliesil Beach ge heel overstroomde. In de laag gelegen wij ken stroomde liet water de huizen binnen en bereikte daar een hoogte van meer dan één Meter. Auto's en. voertuigen, die nog een poging deden om door de stad te rij den, waar het water enkele voeten diep stond, werden woldra tot siaan gebracht daar zij voor meer dan driekwart in dé golven verdwenen. En zoo zag men hier en daar gedeelten van auto's met den chauf feur in top boven het water uitsteken. In den namiddag vloeide het water weer terug. Tengevolge van het draaien van den wind naar het Zuiden is de temperatuur, aanzienlijk gestegen en dientengevolge do' ijstoestand in de Deensche wateren verbe- - terd. Thans is er een open geul in de Sont en gisteren konden een aantal schepen zon- der assistentie,Kopenhagen aandoen en vandaar vertrekken. Het Kattegat en de Grooto en de Kleine Belt zijn, naar gemeld wordt, vrij van ijs en de pontveerdienst werkt weer normaal. De met landbouwproducten geladen sche pen voor Leith en Goole zijn gisteren op den vastgestelden tijd van Kopenhagen vertrokken. Groote schade op de Portugeescho kust. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de Por-> tugeesche kustplaatsen door den jongs (en hevigen storm zwaar beproefd zijn. Oporto werd in duisternis gehuld, doordat het electrische net beschadigd werd. Allo te lefonische verbindingen waren gestoord. Verschillende schenen geraakten op drift, terwijl een strandde, en twee anderen te Leichoes togen elkaar aanvoeren. Te Coscoec, Estoril en in de voorsteden van Lissabon werden groote oppervlak feu overstroomd. Noodlottige brand. Bij een brand in een bouten woning te" New-York zijn twee vrouwen en drie kinde~ ren in de vlammen omgekomen, terwiil ver scheidene andere personen ernstige brand wonden opliepen. De brand werd veroor zaakt doordat de kinderen, die de water leiding wilden doen ontdooien, op de buis een hoeveelheid petroleum hadden gegeten' en deze hadden aangestoken. Aardgasbrarsri. Bij een boring te Baieor (Roemenië) imen op een laag aardgas gestooten. waar door 'brand ontstond. De vlammen sloegen' tot 300 Meter hoog. De gemeente Ariccsti, in de buurt waarvan de uitbarsting plaats ■had, moest door do bewoners worden verla ten. Russische trein verongelukt. Volgens een telegram uit Warschau is nabij Znamienka een militaire trein ont spoord, welke een afdeeling van bet rood© leger naar 'Kieff zou vervoeren. Het geheele corps officieren, dat met den. trein reisde; werd gedood, 32 man werden ernstig ge wond. Men gelooft met ccn aanslag der tegen* rcvolutionnairen te doen tc hebben. Diefstal van postzakken met aangeteekende stukken te Londen. Do politie te Londen is weer eens voor een raadselacbtigen diefstal geplaatst, welke geheel Londen met verbazing heeft vervuld. Het betreft namelijk de verdwij ning van niet minder dan vijf postzakken met aangeteekende stukken, uit het West Central Pest Office in de New Oxford- street. De diefstal moet plaats gehad heb ben tusschen Zaterdagavond en Maandag morgen. lederen nacht worden eenige hon derden postzakken gereedgemaakt, cm den' volgenden morgen te worden verzonden. Maandagmorgen bleek echter, dat vïü van de Zaterda gnacht gereed gemaakte pest sak ken spoorloos waren verdwenen. Het is een' raadsel hoe do dieven, van wie men nog geen enkel spoor heeft kunnen ontdekken, erin geslaagd zijn, de postzakken buiten heb gebouw te brengen, zonder gezien te worden. De zakken bevatten meer dan duizend aan geteekende stukken, welker waarde eclitcr tot nu toe nog ie." L kunnen worden vast gesteld. DÉeisw® UiigaweEïo Limburgsche Sagen, door J. Kleyntjens S.J. on dr. H. H. Knippenberg. Bij do uitgeversfirma H. J. Dieben, Lei den, is verschenen een klein maar keurig boekske, getiteld: „Limburgsche sagen". Het schijnt do eerstgeborene to zijn van. een reeks broertjes, dio den gomeonscliap- pelijkon familienaam dragen: „Uit drooin- en fantasiewereld". Twee bekende namen elaan vermeld als de verzamelaars en do vertellers van deze sagen, n.l. J. Kleynt jens S.J. en dr. Knippenberg; dat waar borgt goed werk. En inderdaad: wat zijn zo aardig oververteld, die Limburgsche sagen, van verzonken kasteelen, klokgelui in den nacht, van spookgedaanten zonder kop, weerwolven, vuurm&nnen ca niet to vergeten do Bokkerijders. Zulke verhalen moeten verteld worden 's avonds bij tien vlammenden haard, bij winterweer in den kring van huisgenoolen. En dan door iemand, die ze met zooveel vuur van over tuiging weet te verhalen, dat men hem gelooven gaat en zoo aanstonds bij klok slag middernacht "den weerwolf meent te hooren. rondsluipen Docli bij gebrek daaraan kan men dit boekje lezen. Het leest prettig, cr zijn mooio natuurbeschrijvingen in eti A. G. Ninabcr van Eijben toekende er sugges tieve prentjes tusschen» Het zal zijn weg wel vinden. NederiandsLhe Geschiedenis voor lagere scholen, door Kleyntjes S.J. cu dr. H. H. Knippenberg. Dit werkje, bij donzelfden uitgever ver schenen als het bovengenoemde, geeft in twee deeltjes de Yaderlandscho, goschirde- nis, op eenvoudige, duidelijke, prel-'g© wijze. De boekjes, zijn verlicht, met aardig© photo's. Voor Katholieke lagere s molm vo .u-n de boekjes, or inzien?, een juwi mje. Maar ook menig volwas seno zal ze met pleizïer en met vrucht lezen.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 11