0 0 0 OM TE LACHEN. ricüten. Dan waren je dagen niet geteld. Hel kolenstof zit in je liuid. Met mij is het ook zoo gesteld. Ik kan mij wasschen zooveel ik wil, do zwarte en blauwe stre pen, de zwarte mijnworm zit in mijn vel... ook ik ga niet vlugger dan jij. Ja, die kolenmijn heeft ons beiden erg verranseld. We zijn naar den drom mel. Hier, als om zijn geleider gelijk te ge ven, struikelde de oude witte over een dik ken kei en viel bijna neer. Hola, zei Kasper, je hebt wel een bor reltje te veel in je kraag of heeft de groote lucht je bol dol gemaakt? Nog een beetje geduld, oude, wij zijn er bijna; dan kun je rusten. Zij gaan, de een achter den ander, maar langzamer, Kasper voelt zich erg vermoeid en het oude paard kan niet meer. Kasper heeft gelijk, heel zijn leven had hij zich in de mijn afgejakkerd; nooit de zon, noch de natuur te zien; niet wetend als men af daalt of men nog terug naar boren zou komenmet enkel als verstrooiing Zondags wat duivensport, een kaartspel en een fuif- partijtje met S. Barbara, de patrones der mijnwerkers, of'met de dorpskermis. En dit heeft de oude witte, die een dier is, nog nooit gehad. Ze waren bijna, aan het pachthof je van zijn broer gekomen, dat netjes tusschen boomen achter het nederig dorpskerkje ge legen was. Kasper bleef stilstaan en keek met wel behagen naar het fraaie huisje, en den boomgaard. Het oude paard, dat hij bijna voort had moeten sleepen, hijgde en zwoeg de. !t Kon «bet eene been niet meer voor het andere krijgen. Arme oude, denkt Kasper. Ik geloof dat. het niet lang meer met je zal duren. Eindelijk, daarginder achter de schuur, daar is de boomgaard met hoog groenend gras. Voor Kasper de nieuwe zetel in den schaduw der bloeiende fruitboomen. HGla, vooruit'witte, zuchtte Kasper* Ik geloof waarachtig, dat ik 't arme beest dragen moettoe, nog, eenige meters. Het oude dier is dood-op; het zweet blinkt op zijn huid; een beetje schuim wit op zijn lippen en zijn omgekeerde wim pers ontblooten dedoode oogen. Nog richt het beest het hoofd omhoog en lijkt nu begeerig de frissche veldlucht op te snuiven. Een kleindochtertje schreeuwt met op geheven armpjes: O, grootmoeder, kom zien, daar komt grootvader met een mooien „knol" De oude vergeet nu zijn vermoeoenis. Ja, mijn kleiue lieve, een mooie „knol" Doch men zal erg voorzichtig met den ouden knol moeten omgaan, die zooveel Jaren met grootvader gewerkt heelt Op een keer voelt Kasper zich zoo sterk achteruitgetrokken, dat hij neerstrompelt. Do toom scheurt en de oude mijnwerker ligt neder in de gracht naast den „ouden witte", die de vier pooten even nog in de hoogte steekt. Het kleine meisje lacht: De knol is dronken, grootmoeder, moe der komt zien. Een jonge vrouw komt lachend buiten en de oude Trouw Kasper kijkt buiten door het raam. Kasper ziet hen niet; met tra nende oogen ziet hij naar het, arme beest dood van vermoeienis; w.ellicht gestorven van de jonge frissche lucht en het nieuwe licht. Kasper heeft zijn pet afgenomen en staat moedeloos naar het paardenlijk te staren, alsof hij bij het graf stond van een dooden mijnwerker: Wel, „oude witte". Toe „oude witte". Maar dood, morsdood was het versleten dier, UIT DE RADIO-WERELD. Radio in de Poolzee. De „Westminster Gazette" deelt mede, dat de Noordpool-expeditie, onder leiding van kapitein MacMillan, die met haar schip de „Bowdoin" bij Etah in Noord-Groen land is ingevroren, in voortdurende draad- loozo verbinding staat met verschillende stations, waaronder het Engelsche station leafiold. Ook de omroep van Glasgow en de Ame- rikaansche broadcastingstations worden heel gocu ontvangen. Inderdaad een prettige afleiding voor de mannen, die zich daar in den langen pool nacht willoos door de stroomen moeten la ten voortdrijven. Voor degenen, die willen trachten con tact te. krijgen met de Bowdoin die, naar men weet, ten Noorden van Groen land in de IJszee is vastgevroren dec- len we mode, dat WNP iederen Maandag ochtend om G 20 een bericht van 500 woor den omtrent de lofgevallen der expeditie uitzendt, gewoonlijk op een golflengte van 220 M ofschoon vermoedelijk zoo nu en dan ook 1S5 en 300 *M. gebruikt worden. Ga!'*orni«che radio-programma's op Honoloeloe. De groote kosten, die verbonden zijn aan liet uitzenden van werkelijk goede drr«ad- looze concer'en, maken de toepassing van z.g. etappen-transmissie gewenscht. Spo- c'aal voor landstreken waar men desnoods op de kosten niet zui letten, doch wier geo grafische ligging op den aardbol het nu eenmaal onmogelijk maakt dat artisten met een klinkcndcu naam er zich langdu rig en in voldoenden getale ophouden. Tot deze oorden mag Honoloeloe, in den Stillen Oceaan worden gerekend. Wel is waar beschikt men daar uit de eerste hand over do melancholische guitaar-barcjs, de dichters en componisten van do Hawaiian Songs, doch zelfs daarmee is op Honoloeloe geen g>heelen radio-avond te vullen, afge zien nog van het universeele fatum "der propheten, die in hun eigen land niet ge oord worden. De „Hnnohulu Advertiser" plaatse te Ko- ko Head aan de kust een speciaal korte golf ontvang-station, voorzien van een z.g. Bc-verage-antenne. Dit is een lage cen- draads-antenne van bepaalde lengte en vooral zorgvuldig uitgezet in de richting van het te ontvangen station. Op deze an tenna werden de draalooze concerten opge vangen van Los Angelos en Kansas City. Dc ontvangen telefonie en muziek werden vervolgens in een versterker flink aange sterkt en vandaar via een pl.m. 20 kilome ter lange kabel naar Honoloeloe gevoerd. Hier was de aankomende telefonie krach tig genoeg, om den localen zender te mo- dideeren. Het programma van twee krachtige om- roepstation9 aan Amerika's Westkust, werd ten slotte op de eigen golf van het Honoloeloe-station over de Hawaiian-eilan den verspreid. Het draadlooze compas. Draadlooze positiebepaling van een schip op zee. geschiedde tot dusverre met behulp van twee land stations die op beken den afstand van elkaar lagen. Beiden Dia- ten den hoek, die de richting van de ont vangen teekens met het Noorden op den kompasroos maakten en leidden daaruit de positie van het schip af. Hoeveel gemakkelijker zou liet met ge weest zijn, wanneer het schip geheel zelf standig uit de richting van liet ontvangen geluid zijn positie ten opzichte van het zendstation kon uitvinden. Aan deze op lossing stonden t-ot dusver drie bezwaren in den weg: le. de ijzermassa's van hot schip, die storende aflezingen teweeg braoh ten; 2e. de moeilijkheid een passende op hanginrichting voor de te gebruiken raa ra- ante mie te vinden en 3e. de onmogelijk heid om slechts uit één richting te kunnen ontvangen. Deze bezwaren zijn wat de eerste twee betreft, thans door „Telefun- ken" opgelost, terwijl he-t derde door de resultaten der onderzoekingen van Mar coni's W. T. Cy. op het gebied van ont vangst. volgens de hartvormige figuur is on dervangen. Bij een proefvaart, die het Duitscho stoomschip ^Panther" op de Elbe hield, konden tal van prachtig kloppende plaats bepalingen worden gemaakt:, met een maximum foutwijzing van 0.7 graden plus of ruin. Een interessante proef werd genomen met het opsporen der positie van in nood verkeerendo schepen. Een gefingeerde schipbreuk had plaats, waarbij het rehip in nood vooraf afgesproken signalen gaf, zonder dat het met liet radio-kompas uit geruste schip de plaats van het eerste wist. Nadat de richting was bepaald, waaruit de signalen kwamen, werd de hoofdtele foon overgereikt aan den roerganger. Deze kreeg "opdracht, alleen dien koers te va ren, waarin hij geen geluiden in de tele foon waarnam. Niettegenstaande den dikken mist, kon het proef schip zonder tijdverlies worden opgespoord. Men had ook den roerganger opdracht kunnen geven in een koers te sturen waar bij hij een geluidsmaximum in de telefoon waarnam en de instrumenten" 180 gr. om le calibreeren. De ervaring leer' een geluid sminimutn zich gemakkelijker laat herkennen dan een geluidsmaximum. Vandaar deze regeling. Een nieuwe belangrijke verhooging van de veiligheid ter zee! Draadlooze perspectieven. Televisie. Volgens prof. Fournier Dalbe, een voor aanstaand Britsch geleerde, staat de we reld aan den vooravond van een grooten webenschappelijken vooruitgang in de rich ting van de „televisie", waarbij hot moge lijk zal zijn op grooten afstand te zien, zooals men thans bij draadlooze telefonie geluiden op verren afstand kan lioorem De professor verklaarde aan do „Daily News" dat hij gelooft, dat de televisie het draadloos zien dit jaar zal tot stand, komen. „Ik wil er mijn geheele weten schappelijke reputatie onder verwedden. Ik l>en er zeker van. Ik geloof, dat de te levisie, in den aanvang wat vreemd, een der wonderen van de British Empire ten toonstelling zal zijn, die binnen eenigo maanden zal worden geopend." Fournier Dalbe is een erkende autoriteit op dit gebied en is bekend om zijn uitvin ding van de optophone, welk toestel blin den in staat stelt te lezen door middel van hun gehoor en van de tonoscope, welk toe stel een rede verstaanbaar maakt voor dooven. Tot zijn verdere uitvindingen behoort zijn verbetering van het toestel tot het verzenden van fotografieën langs draad- loozen weg uit een vliegtoestel. Wanneer een vlieger een foto heeft genomen, doet hij deze in een toestel, dat haar Ontwikkelt en in minder dan een half uur wordt de foto door den ether naar de vliegbasis te land overgeseind. De Noordpoolvlucht. Luchtschepen zijn ongeschikt. De commandant M. O. Cra-ry van het Amerikaans che luchtschip Shenandoah heeft gerapporteerd, dat het schip onge schikt is om den aanstaanden zomer naar de Noordpool te vertrekken. Hij waarschuwt het Marinedc parlement, dat het luchtschip, als het besluit om het aan de expeditie te doen deelnemen, ge handhaafd wordt, niet zal terugkeeren. Zooa-ls bekend is, staat de voorgenomen tocht der Shenandoah in verband mot Amunc!sen's plannen. Deze wil n.l. met an dere Amevikaansche en Noorsche officie ren in drie aeroplaans naar de Noordpool vliegen, terwijl de Shenandoah als *mlp- schip zou dienst doem Een der Engelsche bladen verneemt van haar Kopenhaagschen correspondent dat een vertegenwoordiger der Fokker-fabriek te Amsterdam, evenals de ingenieur Milatz Dornier uit Friedrichtshafen naar Kopen hagen zouden ziju vertrokken om te onder- htondelen over den aankoop van vliegma chines voor Amundsen's poolvlucht. Ook Amundsen zelf wordt aldaar verwacht ten einde aan de besprekingen deel te nemen. Op verzoek om nadere inlichtingen deel de de firma A. H. G. Fokker mede, dat dit bericht niet geheel juist. was. Haar verte genwoordiger majoor Johnsten l>e zoekt toevallig Kopenhagen op zijn doorreis naar andere landen; mogelijk zal hij daar ook den heer Amundsen spreken. Overigens is nog absoluut niet bekend, welk© toestellen Amundsen wil aankoopen. Er was eens een kip, die voor het eerst een ei moest leggen. En zij sprak tot een andere kip: „0-' wat worcl ik akelig, akelig, ak, ak, aak, akelig"; en het oi was er. „Nu", vroeg har buurvrouw, „wat dacht je wel?" „O!" zei de kip, „ik dacht dat ik do, do, doooood. ging". 0 00 Een heer liep met zijn 5-jarig zoontje 's avonds in den tuin te wandelen in den maneschijn. Do maan stond in het kwar tier. Het jongetje liep maar aldoor naar do maan te kijken, zoodat pa er zich over verwonderde. Opeens vroeg het ventje: „Pa, zijn er ook muizen in den hemel?" „Weineen, jongen",sprak pa, „hoe kom jo aan zoo'n vraag?" „Well" zei het man netje, „verleden week heb ik ook do maan gezien, en toen was ze zoo mooi rond, cn nu is er een heel stuk af!" Een werkman kwam in Antwerpen een estaminet binnen en vroeg voor zijn mid dagmaal brood en worst, hel welk hem spoedig door den waard werd voorgezet. Terwijl de man zijn worst aan stukken sneed, vond hij er een stuk hout in. Hij 'ging kwaad naar de waard toe. duwde hem het in de worst gevonden stuk hout onder den neus en zei: „Ehwel, bras! d t ge me hondenworst te eten gcèft, dat :s tot daaraan toe, maar, dat ge ook de stukken van het kot in den worst hakt dat is gemeen, zulle-' Toen Pieterse aan L ontbijt z:jn och tendblad doorzag viel zijn oog plotseling op zijn eigen overlijdensadvertentie. Woe dend schelde hij dadelijk een kennis aan de krant op. „Zeg, heb je die advertentie van mijn overlijden in jullie ochtendblad gezien?" schreeuwde hij in het toestel „Jjawel", klonk het ©enigszins zenuw achtige antwoord, „waar -aar telefo neer jo vandaan0" „Kom eens hier. iongfAe? bent weer zoo ondeuaend geweest, hoor ik. Wat moet ik je doen?" „Zouden we niet een vredesconferentie beleggen, pa?" l/ïbe-a-To Propagandist: „Zeg John. ik heb vernomen dat je tegen ons gestemd liebb bij de laatste verkiezingen. Tk be- griip niet hoo jij 'n reactionair knnt zijn." John: „Wel, da' mot jo toch begrijpen:' Kijk, mijn vader was 't en mijn grootvader was 't, en mijn overgrootvader was 't ook." Propagandist: „Zoo! En als nou jo vador 'n idioot was geweest en jo groot vader ook, en je overgrootvader ook?" John (dood-lakoniek)„Wel, meneer, dan was ik mogelijkerwijs 'n liberaal geweest." Een boer zegt tot 'n kameraad: „Krelis, onze zeug hèt gebigd. Als gij raait hoe weel jongen zo het, kriegt ge ze allo veer tien!" Den volgenden avond liet hij 14 eieren met spinazie opdisschen en er bleef er maar één over, voor „l'honneur du plat". Anecdotes van beroemdheden. Gebeurde in New-York. Een kunstenaar van internationale rernda'ie, wiens naam wij, op verzoen, vers wij en, weru n-.r enq impresario aangezocht zich ln i-o:r.n op oen, soiréo die een der u. s in do Amerikaansche boord-;?- ~imen vriendon venschto aan t-» I 't -Honorarium dniww' door den impresario onmiddcVilc goed ge vonden. Maar voegde de man er een beetje verlegen aan toe, Mr. X. wensch;e u niet als gast te ontvangen. Er wordt aan •het souper geen plaats voor u gereser veerd. De bedoeling is, dat ik u in den loop van den avond naar binnen geleid, en u met enkele woorden bij de gasten intro duceer. Dan zingt gij de drie liederen, die wij overeengekomen zijn en daarna kunt gij verder over uw tijd beschikken. „Ah zoo, is dat de bedoeling", merkte de zanger op. „Ja, het spijt me maar..." ,»Spijten? Spijten? Maar mijn beste vriend, geen verontschuldigingen, wat ik u i bidden mag. Ik was juist van plan te zeg- gen dat ik onder deze omstandigheden met een honorarium van z^s honderd dollars méér clan tevreden b?n". Een goede eetlust. Koningin Isabella II van Snaire ban. altijd een goeden eetlust. Zij huurde eens vertrekken in oen Zwitsersch hotel en de eigenaar, die wist hoezeer de koningin van lekker eten hield, gaf haar liet beste, wat hij geven kon. Den volgenden morgen kwam de hotel houder vernemen, of H.M. tevreden was over het opgedischte. Het antwoord was bevestigend en vooral het gerecht van vier spiegeleieren met spinazie was do koningin bijzonder goed bevallen: alleen ■werd hem te verstaan gegeven, dat er niet genoeg van was geweest. j .1 Kunnen wij onze ei<r«n stom hcoren? Neen. Gedurende ons geheele leven liooren wij haar anders dan andereu dit doen. Men is daarop opmerkzaam ge-, worden door do uitvinding van de pl:ono-< graaf, wijl bleek, dat men uit een nhono-i graaf zijn eigen stem niet hork?" Ac. Do zaak is betrekkelijk eenvoudig te verkla-? ren. Do spreker verneemt zijn stem niet uitsluitend door de lucht, zooal's de toe< hoorder, maar ook door zijn lichaams. dcelen, tusschen de spraakwerktuigen cn het gehoorslakkenhuis gelegen. Het door, die lichaamsdelen overgebrachte geluid! heeft een ander timbre dan het door do lucht overgebrachte; de toehoorder ver-, neemt alleen het laatste, terwijl de «pre-* ker beide geluiden dooreen gemengd hoort. Hoe vreemd Jiet klinken moge: een raensch kan alleen te weten komen, hoo hij spreekt, als zijn stem van buiten-af, dat is door middel van een zuivere pheM nograaf, tot hem komt. .1 P0LITiE-UP-T0-DATE. b. Thuis. EENVOUDIGE OPLOSSING. „Nu heb je geen olio maar benzine door de haringsla gedaan Do waard: Hindert niet. Schrijf op do spijskaart: haringsalade a la tuf-tufl Do New-Yorker psycholoog en criminoloog. Krainz heeft geconstateerd, dat alle misdadigers bijgeloovig zijn. Nu dc misdadigerswereld haar laatste respect voor de politie "verloren heeft, is het te wachten, dat 's nachts de agenten als geest vermomd zullen survgilleercn. DE KRACHTMENSCH. IN HET RESTAURANT „DE SPORT". „O Jodocus, nu heb ik de tweelingen door el kaar laten komen, en weet ik werkelijk niet ineer, wie Luus en wie Lous is! Pa, de Professor: "Wacht, tot zo 't zelf zeggen kunnen.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 10