DE POLITIEKE TOESTAND. Mr. Cort van der Linden's advies. Omtrent het laatste stadium der crisis, waarin staatsraad mr. Cort v. d. Linden geraadpleegd werd, deelt do „Tel." do vol gende bijzonderheden mede: Aan genoemden oud-minister word de vorige week de opdracht verstrekt, cle mo- gelï Vid te onderzoeken ter vorming van eer. ..nationaal ministerie." Hot terrein daartoe verkennende, vond de heer Cort dio zelf in zulk een kabinet geen zitting zou nemen voor het denk beeld geen gunstig onthaal bij do politici der rechterzijde, die daarover werden ge polst. Onder degenen, tot wie hij zich wendde, wordt de heer Snoeck Henkemans genoemd. Reeds des Zaterdags deelde dei heer Cort van der Linden aan de Koningin mede, de opdracht voor niet-uitvoerbaar te moeten houden. Hem is daarop advies verzocht omtrent den staatsrechtelijken kant eener „oplos sing" der crisis door het aanblijven van het demissioiinair kabinet. Overeenkomstig dit advies, door den heer Cort in zijn tweede onderhoud ten paleize op Maandag j.L uitgebracht, heeft daarop de Koningin aanstonds het bekende besluit genomen. Onderwijzerssalarissen. Als uitgave van het R. K. Centraal Bur. voor Onderwijs en Opvoeding ziin versche nen: Salaristabellen 1923 overzicht van de ealarieermg der leerkrachten, op 1 Januari 1923 verbonden aan openbare en bijzondere lagere scholen. In die tabellen zit een som werk, die men nauwelijks kan waardeeren, als men be denkt dat het ging over de-salarissen van 33.636 leerkrachten naar verschillenden maatstaf. Wij lichten er eenige cijfers uit. •De 17075 openbare onderwijzers genoten te zamen ongeveer 50 millioen gulden of ge middeld per leerkracht f 2910. De 8877 katholieke bijzondere onderwij zers genoten te zamen 22.5 millioen gulden of gemiddeld f 2541 per hoofd. De 7331 protestantsche bijzondere onder wijzers genoten te zamen ruim 19.5 millioen gulden of gemiddeld f 2677 per hoofd. De 353 overige bijzondere onderwijzers genieten ruim een millioen gulden of ge middeld f 2904 per hoofd, De 33636 onderwijzers te zamen genieten bijna 93 milloen gulden of gemiddeld f 2762 per hoofd. Kinder dan 2000 genoten 8531 onderwij zers. van 2000 tot 2939 gulden 12980 onder wijzers, van 3000 tot 3999 gulden 8723 onder wijzers, van 4000 tot 4999 gulden 3333 onder wijzers, van 5000 tot 5499 gulden 69 onder wijzers. De 13.349 gehuwde onderwijzers genoten te zamen ongeveer 47 millioen gulden, de 20.287 ongehuwde ruim 46 millioen gulden. Ontslag gehuwde ambtenares. Vanwege het agitatie-comité in zake het ontslag der gehuwde ambtenares wordt het volgende gemeld: Te 5 uur 45 nam. heeft de Koningin in gehoor ontvangen een deputatie, bestaande uit mevr. W. Drueker. mevr. Koek—Mulder en mevr. SchwierRuiters, afgevaardigd door de Alg. Ned. Vrouwen-Organisatie, Unio voor Vrouwenbelangen, de Ver. van Staatsburgeressen, de Vrouwengroep uit den Vrijheidsbond, de Vrijz.-Dem. Vrouwen club en de Vrije Vrouwen-Vereeniging. De deputatie, bij monde van mevr. Drueker, bepleitte gelijke rechten voor alle ambtena ren. De Koningin hoorde met bijzondere be langstelling do uiteenzetting aan, richtte vervolgens het woord tot elk der dames en raadde ten slotte de deputatie ter zake aan haar een Fequest te doen toekomen. Het onderhoud, dat een zeer welwillend karakter droeg, werd te zes nur beëindigd. Werkverschaffing te 's-Hertogenbosch. B. en W. van 's-Hertogenbosch hebben bij bekendmaking aangekondigd, dat wegens den geheel onvoldoenden gang van de wer ken der werkverschaffing tengevolge van den onwil, het luieren en het verzet van de zijde van vele der tewerkgestelden is beslo ten: de werkverschaffing van Donderdag 10 dezer tot 31 dezer stop te zetten; dat ge durende deze 3 weken aan de thans te werkgestelden 70 pet. van het thans geno ten loon zal worden uitgekeerd; dat dege nen. die bij de hervatting van de werken op 31 Januari a.s. weder zullen kunnen worden tewerkg steld, daartoe vanwege de Arbeids beurs zuilen worden opgeroepen; dat voor hen, die alsdan niet dadelijk kunnen worden tewerkgesteld, op andere wijze voorziening zal worden getroffen; dat het zoogenaam- i de reserve-potje" wordt afgeschaft. Het geen men daaruit nog tegoed heeft, zal aan ieder der rechthebbenden worden uitbetaald Zij. die een voorschot hebben ontvangen, zullen verplicht zijn dit op nader te bepalen tijd in te halen. Weids digheidszegel: Naar aanleiding van desbetreffende vra^ gen van het publiek deelt het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie mede, dat de voorraad Wcldedigheidszegels van 2 en 10 cent, welke na 15 dezer onverkocht mochten zijn gebleven, vernietigd zullen worden. Tan elk der beide soorten is een oplaag aangemaakt van 500.000 stuks. ONDERWIJS Bezuiniging rijksschooltoezicht. Naar „De Tijd" uit onderwijskringen Ter- neemt-, zijn bij de regeering plannen in voor bereiding tot bezuiniging op het rijksschool toezicht. Letteren en Kunst land zoo buitengewoon groot geweest, dat de Hollandsche Concerfcdirec4ie dr. G. de Koos gehoor heeft gegeven aan de van alle kan ten toestroomendo aanvragen om voor het volgend jaar weer een tournee door Neder land vast te stellen. De zangers kunnen derhalve tusschen half October en half No vember weer in ons land verwacht worden. Land» en Tuinbouw TENTOONSTELLING AVICULTURA In den. Dierentuin te's-Gravenhage werd heden do 39e Internationale Tentoonstel ling geopend van de Ned. Vereen. „Avicul- tura". Zulk een tentoonstelling eischt natuur lijk ontzaggelijk veel voorbereiding, doch Avicultura bezit een bekwaam secretaris in den heer M. J. Visser, die door enkele andero heeren terzijde gestaan, er slag van heeft een dergelijke tentoonstelling te organiseeren. Het is thans weer het gewone leven van een pluimvee-tentoonstelling. Gisteren reeds zijn de dieren uit alle deelen van het land en uit het buitenland gearriveerd en dadelijk is men met het opstellen begon nen. In verband met de heerschende koude waren de dieren door de meesten extra verzorgd en ingepakt. Doordat enkele in open manden verzonden werden, zijn er eenige dieren doodgegaan. De kooien zijn opgebouwd onder leiding van den heer E. H. Spoor uit Voorburg, en het bestuur der tentoonstelling heeft met het oog op do onder het pluimvee heer schende ziekten, zooals diphtheritis en pokken, zorg gedragen dat alle kooien met creoline zijn ontsmet. Het drinkwater zal evenals het vorig jaar worden vermengd met perimanganus calicus, dat ook ziekte werend is. Het aantal inzendingen bedraagt ruim 3050 in totaal. Hieronder zijn: 158 nrs, Leghorns, 98 nrs. Rhode Islands Reds; 145 nrs. Wijandottes; 257 nrs. Nederlandsche rassen; 481 nrs. Krielhoenders; 50 toornen bedrijfspluimvee; 66 nrs. Watervogels (w. o. drie nrs. Chineesche Knobbelganzen); 22 nrs. Kalkoenen (wo. Reuquière en Sologne Kalkoenen); 4 nrs. Fasanten. Met den secretaris, den heer Visser maakten we gistermorgen een wandeling langs de kooien om ons van een en ander te laten voorlichten. Bijzondere vermelding verdienen wel de volgende inzendingen: Van den heer Staverman uit Rhenen, een inzending Rhode Islands Red, een grootmoeder, moeder en 4 dochters uit één broedsel hennen, waarmee hij het risico demonstreert, dat verbonden is aan de paring van twee onvervalschte stam men. Er is hierbij een groot onderscheid tusschen deze 4 hennen. Te zien is verder de hen van Gebrs. Weieman te Buurmalsen, welke op den laats ten legwedstrijd 313 eieren in één jaar legde en daarmede het Europeesche record behaalde. (Het hoogste tot dusver in Engeland behaalde cijfer is 311 eieren; het wereldrecord werd op een Australi- schen legwedstrijd behaald met 355 eieren De Rijksseruminricht-ing zal do gewone inzending van praeparaten van aan ver schillend© ziekten gestorven dieren laten zien; do Rijksvoorlichtingsdienst, model len van hokken, kunstmoeders, valnesten en teekeningen. Iets nieuws is een inzending van de Nederl. Genetische Vereeniging, (Vereen, voor wetenschappelijke teelt) welke zal la ten zien praeparaten van scheikuikens en platen op de fokkerij hiervan betrekking hebbende. (Door een bepaalde kruising van twee, ieder op zichzelf fokzuivere ouders, kan men bereiken dat onmiddellijk bij de geboorte hanen en hennen van el kander gescheiden kunnen worden. Men is daardoor in staat de hanen onmiddellijk van do hand te doen, om verlies hiermede te voorkomen). Woensdagavond lenslotto is er nog oen interessante inzending ingezonden van dr. te Hennepe, n.l. een collectie skeletten van koppen van kippen. Dr. te Hermeppo heeft van de vormen dezer schedels een verge lijkende studie gemaakt en is reeds tot de conclusie gekomen, dat van kippen, die bruine eieren leggen, de achterschedel grooter is dan van kippen, die witte eieren Sixtijnsche Kapel. Het enthousiasme en de bewondering, dio de zanger® van de Sixtijnsche Kapel overal I wekken, ia ook op de laatste tournee in one 't Gaat niet aan, om van deze fraaie tentoonstelling nog uitvoeriger details te geven, hoewel do inzendingen het wel waard zijn. Bekroningen Ook uit Leiden en omgeving waren er geen onbelangrijke inzendingen. De prijs- winners latn we hier volgen. A. G. Boekwijt, Leiden, Z. E. V. voor zwart Hamburger hen (oud), id. voor trio Hamburgers. Voor Holl. Krielen wit le en 3e prijs, voor oude haan, 3e prijs en Z. E. V. voor oude hen, Z. E. V. voor jonge hen. Voor Holl. Krielen (zwart) 2e en 3e prijs voor oude haan, le prijs voor oude hen. H. L. A. v. d. Horst, Leiden: Trinische Meuwen (zwart) 2de prijs voor doffer, le prijs voor doffer (zilver), Se prijs voor doffer (wit), 3e prijs voor duif (vaal). H. Lombert, Leiden: Hollandsche Kroppers. Voor roodroek duif (oud) 2e prijs, voor roodroek doffer (oud) Sa prijs, hyacinfchduif doffer' 2e prijs. J. H. Stammers, Leiden: Trio Ham burger goudlaken (oud) E.V.; Hamb. goud laken haan E. V., Holl. Kuifhoen-krielen zwart, witkuifhaan (oud) 2e prijs, Trio Holl Kuifhoenkrielen, zwart witkuif (oud) 2o prijs. R. C. Taconis, Leiden: E. V. voor patrijs Wyandotte krlelhen (jong). Jac. J. Vos, Leiden: 2e prijs voor Brunner Kropper, roodroekduif, 2e prijs voor id. geelroek duif, en id. voor geel- roekdoffer. A. Bakker, Warmond: 2e prijs voor zilver Braekels en Campines haan, le pr. voor id. hen; 2e prijs voor zilver trio Brakels en campines. 1 R. G. W. Berends, Wassenaar, lo prijs voor Deensche Tuimelaar duif, Z. E. V. voor voedster wit Vlaamsche reus, 2o prijs voor voedster Belgisch Haaskonijn A. G. Dijkman, Voorschoten: E. V voor voedster Russische hrancbieus. B.csse v. Hardenbroek van Lockhorst, Wassenaar, Z. E- V. voor Blauw Weo- ner ram,^id. voor voedster. B. J. Hermans Jz., Oegstgeest, 2e prijs voor Holl. Patrijs krielhaan (oud), 3o prijs voor id. hen (oud), le prijs, 3e prijs en Z. E. V. voor id. haan (jong), 3e prijs voor id. hen (jong), le prijs voor trio Holl. Patrijskrielen. Hoenderpark „Wilkehninahoeve" W o er- den: lo prijs voor zilverduckwing Leg hornhaan (oud), 3o prijs voor id. hen, le prijs voor toom wit Wyandottes, 3a prijs voor trio zilverduckwing leghorns, le prijs voor Fluweéloend, 3o prijs voor id. woerd, 2e prijs voor paar N. H. Spreeuw koppen, lo prijs voor paar Krombekeen- den, 2o prijs voor wit Indische loopeend, Z. E. V. voor id. woerd, 3e prijs voor toom H. v. d. Laan, Lisse. E. V. voor goudpel Hamburger haan (jong), le prijs voor zilver Sehrightkriel hen (oud),- lo prijs voor trio id. P. Laiigeveld Sassonheim. le prijs voor Angora-ram en le prijs vooi*An gora-voedster. Mevr. Meddens, W a s s e n a a r. le prijs voor trio Plymouth Rock Krielen. Mr. D. W. Mdlhuysen, Warmond, le en 2e prijs voor Zilverbraekel haan (jong) 3e prijs en Z. E. V. voor id. hen, 2e prijs en Z. E. V. voor id. hen (jong), le prijs voor trio zilver Braekels, Z. E. V. voor zwart Javakrielhaan (jong), E. V. voor zwart Wyandotte krielhen (oud), le, 3e prijs en Z. E. V. voor Blackred Engol- sche Vechtkrielhen (oud). M. G. Piek Czn., A1 p h e n a.d. R ij n. E. V. voor patrijsleghorn (oud), 2e prijs voor id. toom. Jhr. G. J. Stoop, A1 p h e n a d. R ij n lo prijs voor patrijs Wyandotte hen (oud), Z. E. V. voor rozekammigo Rhode Islands Redshen (jong). G. Tegelaar, Warmond, 3e prijs voor trio Holl. Patrijskrielen, id. voor zwart Holl Krielen, 2o prijs voor zwart Holl. Krielhen (jong). JZaalberg, Oegstgeest verwierf met zijn 46 inzendingen niet minder dan 18 eerste, 8 tweede en 4 derdo prijzen, henevens 6 Z. E. V. en 2 E. V. De Gebrs. Zaalberg, Oegstgeest, verwierven met hun 26 inzendingen 12 eerste, 8 tweede, 2 derde prijzen, 1. Z. E. V. en 1 E. V. STADSNEEtUtëS KAMER VAPJ KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Do Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland vergaderde gistermid dag te 2.30 uur in de bovenzaal van „Ami- citia". Aanwezig waren 19 leden. Na de redo van den Voorz., den heer D. ten Cata Brouwer, (waarvan wij giste ren reeds een resumé gaven), sprak de heer v. d. Steen een woord van dank aan het adros van den Voorz. voor de aange name wijze, waarop hij de vergaderingen ds heeft geleid. Ook den secr., den lieer mi*. Knihbe, brengt 6pr. dank voor zijn welwillendheid jegens de leden. Hierna heeft installatie plaats der nieuw gekozen leden, de heeren jhr. G. C. Roël en D. Raaphorst Czn. voor het Groot bedrijf en H. M. Simonis en P. v. d. Zan den voor het Kleinbedrijf. Do heer P. Boot verklaart namens de Commissie van onderzoek, dat de geloofs brieven dn orde waren bevonden. De Voorz. feliciteert de herkozen leden met hun herbenoeming en de nieuwe le den met hun verkiezing, daarbij den wensch uitend, dat allen op aangename wijze zouden mogen samenwerken tot bloei van handel en industrie. Do notulen der vorige vergadering, door den secretaris voorgelezen, werden na een enkele opmerking vastgesteld. De Voorz. deelt hierna mede, dat de ver vaardiging van de Exportkaart is opgedra gen aan de Steendrukkerij der firma Mul der te Leiden. Verder ia een adres gezonden aan de N.Z.H.T.M., om het mogelijk te maken, dat te Katwijk ook van 12—2 uur kaartjes verkocht worden voor doorgaand verkeer. Tenslotte deelt spr. mede, dat do port vrijdom voor de Kamer met ingang van 1 Januari is opgeheven. Hierna hebben verschillende verkiezin gen plaats. De heer D. ten Gate Brouwer uit Alphen a. d. Rijn wordt herkozen met 18 van de 19 stemmen als algemeen voor zitter. Tot Voorz. van de afd. Grootbedrijf wordt herkozen de heer P. Boot Sr., tot Voorz. van do afd. Kleinbedrijf de heer G Molkenboer. In de Commissie voor het Handelsregis ter worden gekozen de heeren Th. G. F. Stijnman, G. G. J. Alkemade, J. v. d>. Steen (allen aftredend en de heer do Gooijer in de plaats van den beer N. G. F. van Ginkel In de Commissie voor Vervoer, Post-en Telegrafie worden gekozen de heeren P. A. Wernink, G. J. v.'d. Kolk, W. v. d. Laan (aftredend) en de heer N. C. F. v. Ginkel in do vacature R. de Wilde. Op voorstel van den beer Arn. Smits werd de Commissie nog uitgebreid met twee leden, n.l. de heeren jhr. G. G. Roël en G. G. J. Alkemade. Tot lid voor de Commissie voor het Jaarverslag wordt herbenoemd de heer Arn. Smits. De heer Smits aanvaardt deze herbenoeming onder beding, dat deze functie geen sinecure is omdat men hem in bet afgeloopen jaar niet bet geheele jaarverslag heeft laten zien voordat het gedrukt werd. Verder hoopt hij, dat het verslag ook uiterlijk beter verzorgd zal worden door bet niet bij een derde raugfl zaak te laten drukken, Men moet bedenken dat het verslag naar buiten gaat. De voorz. merkt ten aanzien van het eersto bezwaar van den heer Smits op, dat het een verzuim is geweest, dat hij niet allo copie voor het verslag heeft gekregen. Wat het tweede betreft, zegt spr., dat de Kamer nog geen overzicht had over de be- beschikbaro gc-lden, zoodat men het zoo goedkoop mogelijk moest doen. Hierna werd gepauzeerd, waarna aan de orde kwam de bespreking van het vaarwa ter te Leiden. De Voorz. deelt mode, dat do Commissie van Vervoer het niet wel mogelijk en ge- wensohi acht oon begrooting van kosten to maken voor het verbeteren van bet vaar water, doch zij stelt voor volgend adres aan den Raad der gemeente Leiden te zen den: „Do Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland to Leiden veroorlooft zich de volgende aangelegenheid aan de zeer bijzondere aandacht van Uwen Raad te onderwerpen. Herhaalde malen bereikten de Kamer klachten over den slechten toestand, waar in het vaarwater to Leiden verkeert. Bij het voorloopig onderzoek kwam de Kamer tot de conclusie, dat het niet vol doende was te wijzen op ondiepten, welke min of meer toevallig ter kennis van de Kamer gebracht werden, maar dat het vaarwater te Leiden aan een systematisch en grondig onderhoek onderworpen diende te worden, teneinde vaststaande gegevens te hebben, om na te gaan, of het vaarwa ter te Leiden nog voldoet ain de eischen, welke het moderne scheepvaartverkeer stelt. De Kamer besloot daarom in hare verga dering van 18 April 1923 nauwkeurige op metingen te laten verrichten, en omtrent de resultaten rapport uit te laten brengen. Do Kamer vond den heer Hoogenboom c.i. bereid dezo taak op zich to nemen. De Kamer van Koophandel heeft bij de zen de eer Uwen Raad afschrift van dit •rapport ter kennismaking te doen toeko men. Zonder do andero in het rapport ge noemde bezwaren van minder belang te achten, veroorlooft de Kamer zich, er in het bijzonder op te wijzen, dat, waar de vele Kilometers lange vaarwegen, welke tot Leiden toegang geven, een diepte heb ben van 2.80 M. beneden kanaalpeü, ook voor het groot-vaarwater in Leiden geen lagere eisch gesteld mag worden. Wat voorts de bruggen betreft, -meent de Kamer, dat do Janvossenbrug, do groot ste hinderpaal voor de scheepvaart in Lei den, welke wegens baar houwvalligen toe stand reeds geruimen tijd voor het rij- verkeer gesloten is, geheel afgebroken dient to worden, terwijl voortS ook to vreezen is, dat de Marebrug op den duur to smal zal blijkeu. Daar in do Turfmarktsbrug door schepen met groote lengte gezwaaid moet kunnen worden, tengevolge van den hoek, welke het vaarwater aldaar maakt, spreekt de Kamer de hoop uit, dat ook voor deze moei lijkheid spoedig eeno oplossing gevonden zal kunnen worden. Ter illustratie van het groote belang, het welk b.v. de Stedelijke Lichtfabrieken heb ben bij grootscheepsvaarwaler, van vol' doende diepte en vaarbreedte, diene het volgende, waarbij men in aanmerking moet nemen, dat lichters van 700 ton gechar terd kunnen worden in tarief per ton/dag, terwijl voor kleinere lichters slechts af standstarief per ton mogelijk is. 2100 ton, aangevoerd in 7 lichters van 300' ion, ter beurze in Rotterdam gechar terd a 824 ct. per ton f 1732.50 2100 ton, aangevoerd in 3 lichters van 700 ton a 3 ets. per dag per ton gedurende 15 dagen f 945 00 Sleeploon enz. f232.50 f 1177.50 f 545.00 Goedkooper bij aanvoer in grootere lichters per ton 2 6 cents. Verbetering van het vaarwater zal, naar de meening der Kamer aan do Gemeente- financiën geen buitensporige eischen stel len, zoo Uwe Raad zou willen overgaan tot het aanschaffen van een kleine bag germolen, daar dan verschillende particu lieren in en buiten de gemeente en ook andero gemeenten in den omtrek voor bij zondere uitdiepingen tegen vergoeding even eens van dezo baggermolen gebruik kunnen maken. De Kamer kan nog mededeelen, dat de gemeente Schiedam reeds sedert Januari 1920 in het bezit is van een baggermolen, welke naar B. en W. aan de Kamer be richtten, zeer goed voldoet. Ook meent de Kamer nog speciaal te moeten wijzen op het geenszins denkbeel dig gevaar, dat er te Leiden met zijn naar verhouding zeer groote en nog steeds toe- nmende arbeidersbevolking niet genoeg nieuwe industrieën zioh zullen vestigen en dat reeds hier bestaande industrieën zich zullen verplaatsen naar- of filialen zullen vestigen in gemeenten, waar het verkeer voor groote schepen mogelijk gemaakt wordt. Om alleen in het district Rijnland te blijven, moet b.v. opgemerkt worden, dat plaatsen als Alphen, Koudekerk, Leider dorp, Woubrugge, Warmond, enz. beter te bereiken zijn, dan een groot deel vaji Lei den. Deze tegenstelling zal nog veel grooter worden, zoo de plannen voor de vaartver- betering tusschen Amsterdam en Rotter dam tot uitvoering komen. Door steeds het vaarwater in uitnemen de conditie te houden, kan do gemeente er echter in sterke mate toe medewerken, om de nadeelige gevolgen zooveel mogelijk te voorkomen. De Kamer veroorlooft ziek derhalve op gTond van bovenstaande overwegingen een dringend verzoek tot verbetering tot Uwen Raadi te richten, opdat dit uitgebreid en systematisch onderzook naar den toestand van het vaarwater er too moge leiden, dat thans door Uwen Raacf niet alleen de ur gentie van een verbetering van het vaar- Köfl33®®R#fï!3jBt© üankone2is£95a*g VSEMEWTELIfKE VISCHVERKOO^k, P- W. Ircngcn Ier algemeens kennis I dat S. W. Wielinga een verzoek heeft in. 1 gediend ter bekoming van verlof tot den verkoop van alcoholvrijen drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in het per ceel Nieuwe-Rijn 28. Katholieke i&gentla HAZERSW0UDE (Groenendijk). Zondag. Tooncelvev. „Onder Ons", to 7 uur L A N G E R A A R. a Dinsdag. ..Pierre de Galeiboef", Het Wapen 0 van Ter Aar. Donderdag. „Pierro do Galeiboef", Bonds café aan de Papenbrug. ALGEMEENS AGENDA Vrijdag. Derdo Abonnementsconcert, Leid- sehe Schouwburg, to 8 uur. Vrijdag. Liederenavond Julie de Stucrs, Stadsgehoorzaal, te 8 uur. Vrijdag. Beetbovcnivmd, Leidsche Schouw burg, to 8 uur. Woensdag. ..Das Lied von der Glocke", Stadsgehoorzaal, te 8 uur. Maandaq. Mij. voor Toonkunst, Stadsge hoorzaaL to 8 uur. Telegrafisch Weerbericht volrrens waarnemingen verricht in <l«n mor gen van 11 Jan. 1924, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo«risch Instituut te De Rildt. Hoogste Barometerst.7G7.9 Haparanda. Laagste Barometerst.: 724.7 Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 12,Jan.t Matige tot zwakke Zuidelijke tot Weste lijken wind, meest zwaarbewolkt, waar schijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. water wordt erkend, maar dat ook onmid dellijk pogingen in het werk zullen worden gesteld, om Le'den blijvend aan te sluiten aan het groo'scheepvaarwater, zooals bet moderne verkeer vereischt. BeflotflD «li» o-'i-fw aan Ge meenteraad zotvV Inzako bet verzoek van dc-n hoer Meer burg in de vorige vergadering gedaan, om een onderzoek te doen instellen naar het vaarwater in het Oegstgeesterknnaal, do Leede enz., antwoordt de Commissie, dat zij zulks voorshands niet wenscheüik acht en liever eerst de kwestie van- bot vaar water te Leiden afwacht. Ook om techni sche redenon kan geen verbetering aange bracht worden. Immers, waar het spoor wegverkeer van Amsterdam naar Rotter dam steeds topneemt, is er geen mogolijk- heid, dat de spoorbrug over de Warinon- der Lee in een draaibrug zal worden ver anderd. Besloten wordt daarom d^ze kwes tie tot later te laten rusten. Hierna bracht de Voorz. weder de Han delsbeurs ter sprake en deelt mede, dat verschillende conferenties zijn gehouden, waarin bleek, dat hot welslagen eoner beurs, dank zij do flinke medewerking, vrijwel verzekerd is. Indien de Kaner nu. in principe besluit tot het stichten van de beurs, zou het bureau der Kamer zich met do verdere uitwerking kunnen belasten. Een groote moeilijkheid is echter da keuze van den dag, waarop de beurs zal worden gehouden. Het bureau der'Kamer acht den Vrijdag alleen voed mogelijk voor het houden der beurs. Bij bespreking met het bestuur van do Graanbeurs was men wel tot samenwerking bereid, doch bet bestuur der Graanbeurs wildo liever den Zaterdag behouden. Uit het ingesteld onderzoek is echter ge bleken, dat er ook wel graanhandelaren zijn, die den Vrijdag prefereeren boven den Zaterdag, omdat men op Vrijdag toch in Leiden moet zijn, terwijl des Zaterdags in Utrecht een grooto Graanbeurs gehouden wordt. Do lieer Wemink vindt het jammer, dat de Voorz. geen uitslag lieeft gep^ven, of men do Stadsgehoorzaal als beursgebouw zal kunnen gebruiken. Dit had hij stellig verwacht en volgens hem staat of valt* do beurs bij dit gebouw. Verder had spr. gaar ne een gedetailleerd plan vanaf de be stuurstafel gehoord. Do Voorz. antwoordt hierop, dat men eerst toch een besluit moet hebben genomen om oen verzoek le kunnen richten aan den raad om de beschikking te krijgen over een gebouw. Wat de plannen ten aanzien van de beurs betreffen, zegt do Voorz., dat er wel degelijk plannen zijn bedacht, om allo mo gelijke faciliteiten aan den handel te be wijzen. Spr. meent, dat, indien men onmid dellijk een adres richt tot den gemeente raad om kosteloos beschikbaarstelling van de Stadsgehoorzaal, dit verzoek zal worden ingewilligd. Ds heer v. d. Laan meent, dat men mcei? kans van slagen zal hebben Dij het ge meentebestuur, indien men eenigo buur aanbiedt. Deze kosten kunnen dan gevon den worden in bet verhuren van tafeltjes en standen aan do bezoekers der beurs. j Do Voorz. repliceert en zegt, dat hij lie- ver eerst gratis beschikbaarstelling krijgt, om eerst de werking der beurs af te wach ten. Daarna zou hij niet onwillig zijn, oin eenige vergoeding te geven. Wat de kosten van oprichting betreft, meent spr., dat da begrooliugspost ad f1200 zeker niet be-, hoeft te worden overschreden. De heer Simonis vindt, dat liet vorkrij gen van de Stadsgehoorzaal niet vast aan' het voorstel moet worden verbonden, doch na bestrijding verklaart hij er zich niet tegen. Het voorstel van het bestuur, om in prin cipe to besluiten tot stichting van een han delsbeurs te Leiden op Vrijdag, onder be-! ding, dat de Gehoorzaal voorloopig gratis beschikbaar gesteld wordt, wordt met alge-, mecne stemmen aangenomen. 1 Jj

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2