15e Jaargang. VRIJDAG 11 JANUARI 1924 No. 4354 3)e Seicbcke Gou/tant DeABONNEMENTSPRIJSbedreagt bij vooruitbetaling iVoor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaaL éi) onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. (Franco per post I 2.95 per kwartaal. Ïïet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., roei Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 3D cent per regel» Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. Qit nummer bestaat uti twee bladen. Kamer van Koophandel en Fa brieken. De Voorzitter vaa de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland heeft cisteren een ..Nieuwjaarsrede" gehouden, waarin hij zich niet erg tevreden toonde, over het resultaat van de werking der Ka- iiier naar buiten. Hij had tweo klachten of grieven. Eerstens, dat wat algemeene belangen be treft de verschillende Kamers van Koop handel vaak op tegenovergestelde wijze adrcssceren. Dit belemmert een effectieve uitwerking naar buiben. Hij drong ér daar om op aan, dat er zoo spoedig mogelijk een vereeniging van de Kamers tot stand komt. Over deze aangelegenheid willen wij twee opmerkingen maken. Eerstens, dat, wan neer adressen elkander tegenspreken, daar uit blijkt, dat over de desbetreffende zaak verschillend wordt geoordeeld. En als docu ment daarvoor hebben die adressen dan toch ook hun waarde. Wij zien verder niet in, dat bij een vereeniging van de Kamers daarin wijziging zou komen; in een adres- seerend lichaam, als de Kamers zijn, mag toch de minderheid zich niet neerleggen bij een uitspraak van de meerderheid? Maar, vervolgens, een vereeniging van Kamers van Koophandel zou. bij. opbouw en structuur heel eigenaardige moeilijkheden ontmoeten. Hoe zou het stemrecht moeten zijn geregeld? Over welke zaken zou die vereeniging zich hebben uit te spreken? algemeene en districtsbelangen loopen im mers vaak nogal dooreen. En nog andere vragen dringen zich hierbij op. Wij weten wel, dat over dat al reeds meeningen zijn verkondigd; doch een o. i. bevredigende op lossing hebben wij nog niet aangetroffen. Do tweede klacht die meer een grief h was, dat de autoriteiten zoo zeldzaam advies aan de Kamer vragen. Speciaal werd hier het Leidsche Gemeentebestuur g neemd, dat zulks nog nooit had gedaan. Deze grief begrijpen wij. Doch ook hier kan. wat tegenovergesteld worden. Eerstens dit: adviezen geven kan de Kamer toch wel; en zulks doet zij dan ook vaak. En wij zien niet zoo heel veel verschil in waarde tusschen een .gevraagd en een, door een officieel daartoe bevoegd lichaam, onge vraagd gegeven advieB. En, op de tweede plaats, als verontschul diging voor het bestuur eener gemeente, in ca su der gemeente Leiden, kan worden aan gevoerd, dat heb zeer tijdroovend is over alle zaken, nijverheid en handel betreffen de, eerst advies in te winnen van de Ka mer A*an Koophandel tijdroovend zoowel voor het gemeentebestuur als voor dio Ka mer zelf. En als men niet over al die zaken advies-vragen noodig zou achten over welke dan wel en over welke dan niet? Deze opmerking wilden wij even plaatsen 4uaar dan willen wij onzerzijds gaarne, in heb algemeen belang, er bij gemeentebestu ren, cn speciaal ook bij het Leidsch gemeen tebestuur van Leiden, tevens op aandringen, om ernstig te overwegen, hoe alsnog de adviseerende taak van de Kamer van Koon- handel beter tot. haar recht en praotiscne uitwerking zou kunnen worden gebracht. "Doch, als de Kamer over het effect barer werkwijze niet heel tevreden is. dan moge zij niet alléén naar andere zien, maar ook eens naar zichzelfEn dreigt bijv. de. Kamer misschien niet. ook al te veel te worden een praat- en dispuutcollcge, waar door haar doel, om ernstige studie te ma ken van de zaken en deze dan „af" te doen zonder veel heen en weer praten, op den achtergrond zou geraken?Wij vragen het slechts, bij wijze van waarse/.u'wiiig. BUITENLAND Duiischland. De „autonome Palts". MOORD OP DE SEPARATISTEN- LEIDERS. Onlusten onder de bevolking. Drie onbekende individuen hebben "Woensdagavond in een restaurant te Spiers revolverschoten gelost op Heinz Orbis, den president van de autonome regeering van do Palts. Heinz werd doodelijk gewond en is inmiddels overleden. Na dezen moord in het restaurant „Wit- telsbacher Hof" zijn nog moordaanslagen gepleegd op de separatistenleiders Weiss, Sand, Weigl en Furskeller, die allen ge dood zijn, terwijl tal van andere perso nen, onder wie zekere Lilienthal, ernstig gewond werden. De aanslag op de leiders van de separa tisten geschiedde door een drietal man nen, die het lokaal, waarin de leiders zich bevonden, binnendrongen en den- gasten toeriepen: „Gij behoeft U niet beangst te maken, daar ons optreden slechts tegen de aanwezige separatistische leiders is be doeld". Naar aanleiding van dezen aauslag zijn *e Spiers ernstige onlusten entstaan. Se paratistische benden, trokken door de stad en lokten botsingen met do bevolking uit, waarbij vijf personen gedood_en velen ge wond werden. Eransche patrouilles, die tegen middernacht de straten schoonveeg den, maakten ten slotte een eind aan de ongeregeldheden, maar men kan verwach ten, dat de moord der separatistische lei ders voor de bevolking der Palts nog ern stige gevolgen zal hebben, daar de heer schappij der separatisten door deze bloe- daad natuurlijk niet is getroffen en de Franschen den aanslag ongetwijfeld als aanleiding zullen gebruiken om tegen do Palts ^nieuwe ernstige maatregelen te nemen. In den loop van den-nacht zijn in ver schillende steden in de Palts reeds talrijke hooggeplaatste ambtenaren als gijzelaars gearresteerd. Geen enkele Berlijnsche courant publi ceerde gisteren ook maar een woord van afkeuring over den moord Algemeen is men. van oordeel, dat hetgeen te Spiers is ge schied, geen verwondering behoeft te baren Bevel tot arrestatie. De ambtenaar van bet O. M. bij het „Volksgericht", Wiirdburg, heeft tegen negentien leiders der Separatisten in de Palts een bevel tot inhechtenisneming uit gevaardigd. Engeland en de Palts. Tegen erkenning. Dé toestand in den Beierscheu Palts blijft de aandacht te Londen bezighouden. Verklaard wordt, dat die Fransche on Bel gische Hooge Rijnlandcommissarissen toe stemden in de registratie van zekere de creten, uitgevaardigd door do separatisti sche autoriteiten. Hiertegen heeft de En- gelsche regeering geprotesteerd en er op gewezen, dat zulk een stilzwijgende erken ning dier autoriteiten onvereenigbaar is zoowel met de vroeger uiteengezette En- gelsche politiek als met do vroegere Fran sche en Belgische verklaringen. De „Times'-correspondent beschrijft uitvoerig de geschiedenis der jongste ge beurtenissen, waarbij hij opmerkt, dat de resoluties, welke door do Hooge Interge- allieerde Rijnlandcommissie werden goed gekeurd, zooals dat het geval was op 2 Ja nuari met de besluiten in kwestie, van kracht werden na een termijn van tien dagen, tenzij zij binnen dien tijd door de regeeringen werden afgekeurd. „In dit licht beschouwd, vervolgt het blad dan moet thans binnen twee dagen ■door de Engelsche regeering een krachtige actie worden begonnen, indien 'Engeland niet wil betrokken worden in de erkenning de facto van de autonome Paltsregeering. Het is bekend, dat de wensch der En gelsche regeermg is om onafhankelijk, een onderzoek in te stellen naar de geheele kwestie, doch Frankrijk heeft hiertegen bezwaren geopperd. Het voorstel van Pa rijs om een onderzoek te doen instellen ■door de ïntergeallieerde commissie, valt niet bij Engeland in den smaak, en het is te hopen, zegt de „Times", dat do regee ring zal volharden in haar poliliek van een onafhankelijk onderzoek. Er kan geen twijfel bestaan omtrent de juistheid van het. standpunt, dat de vestiging van een autonome Palts-regeering geen wettelijke waarde heeft, tenzij dezo regeering wordt gegrondvest binnen het kader van de grondwet van Weimar, d.w.z. dat er een plebisciet gehouden moet worden,, indien, hiertoe door 'een derde deel der kiezers oen verzoek wordt gedaan, en of dat de oorspronkelijk revolutionaire beweging er kend wordt door de rijksregeering. In elk geval is de Hooge ïntergeallieerde Rijn landcommissie niet gemachtigd om eeni- gen nieuwen staat, welke dan ook, te erkennen. UIT RIJN- EN RUHRGEBIED De arbeidsonrust In het district Dusseldorf Terwijl in het Ruhrgebied, voorname- lijnfc op de hoofdplaatsen: Essen, Dort mund, Bochum, Gelsenkirchen, en zelfs in het anders zoo radicale Mülheim de toestand rustig blijft, en zoowel in de me taalindustrie als in den mijnbouw, voor zoover mogelijk gewerkt wordt, is de toe stand in het district Dusseldorf en in 'toenige plaatsen op den linker Rijnoever ernstiger geworden. De staking der trans portarbeiders heeft zich uitgebreid en be moeilijkt den toevoer van kolen en levens middelen. In de voorsleclen van; Dussel dorf zijn reeds papier-, glas- en chemi sche fabrieken door do stakers stopgezet. Het stakingsparool luidt overal: Strijd te gen de afschaffing van den achturendag. Het optreden der stakers neemt sedert gisteren weer een dreigend karakter aan. In Dusseldorf werden in verschillende voornamelijk door arbeiders bewoonde wij ken de winkels gedwongen te sluiten als teeken van sympathie met de stakers. In vele gevallen werden vrachtwagens aan gehouden en van hun inhoud beroofd. De politie moest tot in den nacht in grooien getale de straten bewa>^. In de kleine ijzer in dus trie in het Berg- sche Land gist het onder do arbeiders. In Solingen cn Remscheid "werden heden ook reeds bedrijven gesloten. Ook uit het dis trict Keulen komen berichten van toene mende onrust onder de arbeiders. De gas motoren fabriek Deutz en de „Vereinigte Stahlwerke Köln Deutz", waar tezamen on geveer 30.000 arbeiders werken, zijn he denochtend stopgezet. Ook hier worden de talrijke werkwilligen op oen wijze geter roriseerd, dat zelfs de politie het niet kon beletten. De bouwvakarbeiders, die anders de eer- eten zijn om een stakingsparool op te volgen, hadden zich lot dusver rustig ge houden, doch thans meenen ook zij dat de tijd gekomen is om zich bij de beweging aan te sluiten, daar de mogelijkheid om door onderhandelingen tot een oplossing te komen naar him meening niet meer bestaat. Zij zullen dus het werk in het ge heele industriegebied neerleggen. De verzachting van het Roer-regime. Volgens mededeeling der bezettings autoriteiten zal, in overeenstemming met de intergeallieerde Rijnlandcommissie, de geheele controle over het vervoer van brandstoffen, alsmede de geheele controle over den uitvoer daarvan uit het oude- en nieuwbezette gebied worden opgeheven. Ten aanzien van liet vervoer^ van bij producten der steenkoolindustrie wordt geenerlei verandering ingevoerd. Hongarije. Moeilijkheden met Oostenrijk inzake de z.g. kindertreinen. Het wekt pijnlijke verbazing, dat de Hongaarsche bond voor kinderbescherming het uitzenden van kindertreinen naar N e- d e r 1 a n d, België en Zwitserland moet staken, omdat Oostenrijk deze treinen niet meer als tot dusver gratis laat passeeren. Herhaaldelijk heeft men met Oostenrijk hierover gesproken, doch onder verwijs naar 't stellen van de spoorwegen op een commercieele basis, verlangt Oostenrijk voor het laten passeeren van zulk oen kin- dertrein een bedrag van 106 millioen Oos- tenrijksche Kronen. Hongarije kan dit be drag niet betalen, ook reeds niet, omdat op deze wijze voor elk kind, dat verpleging in het buitenland noodig beeft, meer zou moeten worden betaald dan voor een ge woon passagier. De kindertrein naar Ne derland, die Dinsdag zou vertrekken, moest blijven staan. De voorzitter van den Bond van Kinderbescherming zal thans de tus- schenkomst van den Volkenhond inroepen. Frankrijk. De daling van de franc. De Duit schors krijgen de schuld. De Franschen doen alle mogelijke moeite om de daling van de franc te verklaren door buitenlandsche trucs. Behalve do Amerikanen krijgen vooral de. Duitschers daarvan do schuld. Een telegram uit Parijs meldt nu weer: In Brazilië wordt door Duitschers openlijk een campagne tegen Frankrijk gevoerd. Terwijl de normaio koers van de franc te Rio de Janeiro op 9 Januari 442 reis was, vekkochleai jDuitschen banken de franc tegen 440. Controle aan de Duitsch grens De „Matin" meldt uit Slraatsburg: Aan de grenzen is een uiterst strenge controle ingesteld, ten einde den heimelijken uit voer van Fransch kapitaal voor de omzet ting in vreemde deviezen te beletten. Italië ,_M Kamerlid gearresteerd. Wegens handel in cocaïne. Veel opzien is te Rome gewekt door de arrestatie van het communistische Kamer lid Mingrino, wegens ongeoorioofden han del in cocaïne. Volgens de politie behoort deze communistische afgevaardigde tot een groep, welke ijverig handel drijft in co caïne. Er worden nog meer arrestaties verwacht. Ontbinding van de Italiaansche Kamer? Naar de „Giornale d'Italia" meldt, moet de koning gistermorgen het decreet, be treffend de ontbinding van de Kamer, heb ben geteekond. Het decreet zou voor Za terdag gepubliceerd worden. De Grisksche koning en koningin te Napels Koning George eh Koningin Elisabeth van Griekenland, alsmede ex-Koningin Sophie, de weduwe van wijlen koning Konstantijn, zijn uit Boekarest, waarheen zij zich aanvankelijk hadden begeven, in Napels aangekomen. Zij zullen, in afwach ting van de gebeurtenissen in Grieken land, eenigen tijd in Zuid-Italië doorbren gen en tevens een bezoek brengen aan het graf van koning Konstantijn, wiens stoffe lijk overschot tijdelijk' in Napels is bij- Amerika, Het drankverbod in de V. S. Gevechten mot smokkelaars. Vol irons berichten uit New-York wordt liet gerechtsgebouw te Marion (Illinois) door drie compagnieën slaatstroepen be waakt in verband met de botsingen tus schen leden van Ivu Klux Klan en drank smokkelaars. Zwaar gewapende - personen wisten de drankwetpoütie terug te drij ven, toen deze een hoeveelheid sterke drank in beslag wilde nemen. De Augias-stal te Philadelphia Omtrent het .dictatoriaal optreden van den brigade-generaal Butler De Smedley to Philadelphia, de beruchte verzamel plaats van minstens 8000 gelegenheden, waar heimelijk sterkedrank wordt ver strekt, heeft ten lange leste heroïsche maat regelen genomen, om aan dit schandaal een eind te maken. De stad „leende" dezen functionaris van het Amerikaansche mari necorps cn benoemde hem tot „Director of Public Safety" voor den tijd van een jaar. Ter gelegenheid van zijn openbare aan stelling riep generaal Butler alle officieren^ ran het politiecorps hij zich, en gaf ieder van hen een ingevuld formulier voor ont slagaanvrage. „Teekenen", zeide hij. „Ik zal ze voorloopig in- portefeuille houden, maar ik geef je niet meer dan 48 uur, om ■een einde te maken aan den geheelen onwettigen drankhandel hier, en alle gele genheden tot verkoop of gebruik te slui ten. Indien je daar niet ih slaagt, kan je je ontslagen rekenen. Gaat en doet je plicht. Alle gevolgen zijn voor mijn reke ning; stoor je niet aan eenige interventie1, van welke zijde ook." Voorts verklaarde de generaal aan den burgemeester, dat hij bij het minste of ge in gste, dat men hem van gemeentezijde in den weg zou loggen, zou vertrokken, en aan 't geheele land vertellen, waarom hij vertrokken was. Deze Augiasstal dient bin nen 48 uur gereinigd te worden, en daarna zal ik met de hoekjes en gaatjes beginnen, zeido de dictator, dio zijn lied in het hoofd bureau van politie hoeft laten plaatsen. Do inbeslagneming der B r i t s c h e schepen. De Britsche regeering heeft uit Wash ington de vorzekcring ontvangen, dat het in beslag nemen van s'cliepen buiten de driemijlsgrens. welk feit in Groot Brittan- nië groote verontwaardiging beeft veroor zaakt, niet gescjhled is op gezag van de Amerikaansche regeering. In officieele kringen te Londen heeft men den indruk, dat de inbeslagnemingen hebben plaats ge had op initiatief van dé plaatselijke haven autoriteiten. Verwacht wordt, dat een be vredigende regeling met de Vereenigde S-aten zal tot stand komen. De troebelen op de Philippijnen. Bij de troebelen op het eiland Bucas zijn in het geheel 19 politie-agenten gedood. Versterkingen zijn inallerijl ter plaatse gezonden. BINNENLAND HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. In de Palis hebben ie Spiers moord aanslagen plaats gehad op de leiders der Separatisten, 5 zijn gedood. Tijdens de daarop volgende onlusten zijn nog 5 perso nen gedood. De uitvoer van steenkool uit het bezelte gebied zal weer worden toegestaan. Britsche duikboot nabij Portland ge ramd. De bemanning, bestaande uit 30 per sonen, is waarschijnlijk verloren. Te Bradford (Engeland) is in een wol spinnerij een zware machine door de vloer van de 3e verdieping gestort. Verscheidene arbeiders bedolven. BINNENLAND. De Anti-Revolutionairen en de Christe lijk Historischen tegenover het weer opge treden Ministerie-Ruys. De werkwijze van het ministerie: eerst bezuinigingen en dan Vlootwet. Tentoonstelling Avicultura te 's-Graven- kage (L. en T.). LEIDEN. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland dringt in een adres aan den Leidschen Gemeenteraad op verbete ring der vaarwateren aan. Het St. Meiania-werk (2e blad). DE ANTI-REV. EN HET KABINET. Tegen het Pauselijk Gezantschap? Van de vele persheschouwingen over hel einde der Kabinetscrisis vestigen we hier de aandacht nog op die van de anti-rev. „Nieuwe Haagsche Crfc.", waaruit opge maakt kan worden, dat de anti-rcvolution- nairen er over denken om togen het besten digen van ons Gezantschap bij het Vaticaan te stemmen welke bedreiging op ons den indruk maakt- van een wraakneming op de houding der tien bij de Vlootwet afgeweken Katholieken. ..Voor wat ons betreft zien we in het Kabinet-Ruys niet mee-r het Kabinet der rechterzijde, in den zin zooals het dit tot 26 October 1923 was. Los van de parlemen taire coalitie tot- tijd on wijle van de zijde, die het accoord verbrak, de grondsla gen voor het onderling vertrouwen zullen zijn hei'steld gevoelen we ons ook vrijar tegenover het Kabinet, al zullen we onze ■eigen parlementaire en politieke verant woordelijkheid in verband met de belangen des lands geen oogenblik uit het oog vi liezen. Voor zoover het zal behartigen hetgeen in de bestaande omstandigheden voor alle dingen ldemt: herstel van het economisch leven en voorzorgen tot het weren van den vreemden meester voorliet- -grondgebied d Rijks zoo in Europa als in Azië, zijn we, zonder ons recht tot- critiek geheel prijs te geven, tot loyalen en wannen -steun bereid. Ook waar het Kabinet nog gelegenheid mocht vinden do geestelijk-zedelijke volks belangen te behartigen, zal het ons aan zijn zijde vinden. Overigens behouden we ons ten volle onze vrijheid voor, ook al blijft het Kabinet ons in 'het algemeen en in simmige zijner leden bijzonder sympaht-iek. Mocht om een voorbeeld, te noemen straks opnieuw de dubbele diplomatieke vertegenwoordiging op Italiaansch -grondge bied, a-an een beaïrising worden onderwor pen, dan ware het niet onmögolijk te ach ten, dat, op grond van gewijzigde omstan digheden en verhoudingen, ten aanzien v; één dier posten nadere overweging wijzi ging in ons vroeger oordeel kan brengem Vorder constateert het blad. dat het Ka binet heb bij het ..zaken doen" nisi gemak kclijk zal hebben „daar zullen, trots alle3, de mannen van de negatieve en destructieve politiek wel voor zorgen", aldus heel vrien delijk het anti-rev. orgaan. En dit blad ver volgt:' „Maar dan voorzin wc, waarop wc reeds meermalen doelden: Kamerontbinding. En dan is te verwachten, dat de uitspraak an het Nederlandsch evolk vernietigend zal zijn voor allen, die het Kabinet-Ruys over de Vlootwet hielpen struikelen, in de hoop het daarmede tevens doodelijk in zijn bezuinigingsstreven te treffen." GEEN HARTELIJK WELKOM. Een ernstige insinuatie. Het Ghr.-Hist. orgaan de „Nederlan der" laat zich op de volgende min of meer hittere wijze uil over het opnieuw optre- den vau het ministorie-Ruys. Het blad. insinueert zouden wij haast zeggen, dat het Kabinet zélf heeft gewerkt voor eigen terugkeer. Wij oordeelen dit een zeer ernstige beschuldiging, waardoor het verlangen ommeer te weten van de nu beëindigde crisis, des te gemotiveer der on sterker wordt. Doelt het blad misschien speciaal op den heer C.olijn? Het blad schrijft n.l.: „Als vast stond, dat alle leden van hei Kabinet-Ruys gedurendo den Ijop dei crisis zich beijverd hadden het slagen van pogingen, tot moer redelijke oplossing dor crisis naar hun vermogen te bevorderen althans, dat zij zich onthouden hadden van elke inmenging, die wees in de richting der mogelijkheid van eigen terugkeer dan ware in het aanblijven van het Kabinet t* zien een daad van mooie, zuivere vader' landsliefde. Hoewel wij liet element van vaderlands liefde zeker bij niemand der teruggekeerde ministers ontkennen zoo is er sedert 2ö October te veel gebeurd, om te mogen verwachten, dat algemeen, in de Stalen- Generaal en in wij deren kring, het gezag van het Kabnet zóó sterk zal staan, als in de moeilijke dagen, welke wij thans bele ven, noodzakelijk is, om ons volk met vrucht te kunnen leiden." Het blad had liever een Kabinet-Kooien gezien, zegt het althans nu. WE GAAN BEZUINIGEN. Eerst bezuinigen, dan Vlootwet. In de „Standaard" laat minister C.olijn doorschemeren, dat de Regeering aan haar plannen vasthoudt. Echter zal ze water in den wijn doen. Vlootwet en Bezuiniging zullen omgekeerd worden: eerst Bezuiniging en daarna Vlootwet. Had men die volgorde maar van don be-' ginne af vastgesteld! Ook meenen we uit Colijn's beschouwin gen to hebben kunnen lezen, dat eveneens :n zako Bezuiniging nog wel te praten is. Dit vooropgesteld, spreekt het -inderdaad van zelf, dat de oud-nieuwe Regeering voortgaat op den ouden weg. Zoo niet ieder Kamerlid, dan toch ieder lid der rechterzijde is overtuigd cn dat er groote bezuiniging moet komen èn dat In- dië niet onverdedigd mag blijven. In dozen algemeenen zin is er dus eenheid van den ken cn willen. Als men nu maar ernstig overleg p^egt, dan zal er wel een uitweg kunnen worden gevonden om uit de gerezen moeilijhn -on le geraken. Wat ons liever is dan Kamer-onl..,' ig waarvan wij hot resultaat or. - 1 ug niet feéó zouden denken als do anti-rev.' „Niöswa Haagsche Crl." zie hierboven!

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1