Tweede Blad Donderdag 10 Januari 1924 UIT DE PERS LIJDEN OF VERBLIJDEN? De Nieuwe Leidscke Courant schrijft: Wij zullen ons niet mengen in de dis- 'cusïe over de vraag of do emigratie naar Canada al dan niet moet worden be- yorderd. Wij achten ons niet bevoegd om to oordeelen over de vraag 'of vertrek naar Canada voor evenlueele landverhuizers een oorzaak zal worden van lijden dan wel van verblijden. Daarom hebben wij naast het schrijven Van het Eemiddelings-bureau voor Trans atlantische Emigratie, ook een plaats in geruimd voor do opmerkingen, diê in de Standaard over dit onderwerp werden ge maakt en waarin op do schaduwzijden de aandacht werd .gevestigd. Echter niet om eventueel© aspirant landverhuizers af te schrikken. We zouden dat wel hebben gedaan, in dien op lichtvaardige wijze emigratie werd bevorderd. Dat is bier échter niet het geval. De beer Sanders, die zich nis wethou der inzonderheid voor deze zaak interes seert en die daarmee blijk go.eft geen slcurmensck te zijn, maar een bestuur der, die vooruit ziet, heeft er in zijn gis teren geplaatst geschrijf nog eens den na druk op gelegd, dat alle moeilijkbeden den adspirant-emigranteh voor oogen wowrden gesteld. Zij worden vo'komen ingelicht. Er wordt niets gedaan om de zaken mooier voor te stellen dan ze zijn. Zelfs wordt bet mogelijke gedaan om te voorkomen, dat menschen, ongeschikt voor emigratie, waarvan vaststaat dat zij weinig of geen kans hebben om te slagen, naar Canada zullen vertrekken. Daarnaast staat echter, dat zij, die uit vrijen wil door bemiddeling van de emi gratie-commissie emigreeren, zooveel mo gelijk worden geholpen en gesteund. Onder die omstandigheden kan er voor ons geen aanleiding zijn om oventueele liefhebbers af te raden zich met de com missie in verbinding te stellen. De kans, dat zij, die door bemiddeling van deze Commissie emigreeren, zullen mislukken en in hunne verwachtingen worden teleurgesteld, schijnt ons uiterst gering. Ook hier geldt ten slotte, dat de moei lijkheden er zijn om overwonnen te worden. En evenals in het verleden is er ook nu, onder beding van Gods zegen, voor „Jan Courage", gerugsteund door een Commis sie, die haar taak ernstig opvat, nog wel een goede positie te verwerven. OiiëSiEft3LJ&üÉD „Graag op baantjes". „Katholiek Nederland" gaat door met statistiek. Thans schrijft het o.a. over de burgemeesters in Zuid-Holland. Dit gewest telt 183 gemeenten, waar van er 15 een R.-H. burgemeester hebben, n.I. Alkemade, Berkel, Lisse, Monster, Nieuwkoop, Nbordwijkerhout, Sassenheim, Schiedam, Schipluiden, Stompwijk-Veur, Voorhout, Warmond, Wateringen en Zoe- tcrwoude. Al deze gemeenten zijn overwegend R.- K, behoudens Berkel c.a., waar hun per centage 49.24 pet. bedraagt en Schiedam, waar zij 35.18 pet. der bevolking uitmaken' J)o bevolking der provincie is voor 24.02 pet. R.-K. Ook dfc navolgende Zuid-Hollandsche gemeenten behoorden een katholiek burge meester te hebben: Ter Aar (56.25 pet. R.- K.); Hillegom (55.09 pet. R.-K.); Wasse naar (52.49 pet. R.-K.);* Zevenhoven (52.16 pet. R.-K.) Pro memorie dienen vermeld: Leimui- FEU3LLETÜM VOGELVRIJ. Ware schetsen uit Frauschc familie archieven 9) „Wacht maar", dreigde hij, terwijl hij •handboeien uit zijn zak haalde, „ken je •dit speelgoed hier?" „Ja, mijnheer" „Zal ik het je omdoen?" „Ja, mijnheer". ..Als jo niet dadelijk spreekt, neem ik je gevangen!" „Ik kan niet verstaan". (Alle Fransehen die aan de Vlaamsche grenzen wonen, ken licn deze vier woorden). „Donder en bliksem!" vloekte de briga dier, terwijl hij woedend op den grond stampte. „Men bespot mij hier'. Als zij geen Franscb verstaat, wat doet zij dan bier?" „Ik ben in Vlaanderen geboren", ant woordde vrouw Buitel, „en versta die taal" „Ik krijg van die vrouwspersonen niets te hooren. Nu zal ik eens zien of ik bij de mannen gelukkiger ben!" Met deze woorden stormde hij woedend naar den tuin. „Daar hebben wij nu onze twee tuinlui", bromde hij daar, haalde zijn notitieboek voor den dag en riep: „Lodewijk Verron". Deze keek dadelijk om, toen bij zijn naam boorde. Hij wierp zijn schop weg, som (e vragen wat men van hem wenschte. 1 Maar do stem van den gendarm klonk den (52.19 pet. R.-K.), dat met Rijnsatcrs- woude onder één burgemeester staat. Do bevolking van beide gemeenten te zauien is 49.02 pet. R.-K.; Nootdorp (59.14 pet. R.-K.), dat met Pijnacker te zaïuqn één burgemeester heeft; Noordwijk (49.76 pet. R.-K.): Oudewater (48 04 pet. R.-K. Dit percentage stijgt van jaar tot jaar. Waarom Waarom gaan vele kinderen slecht en armoedig geklqpd langs do straat? Waarom staat niets dan ellende te lezen op menig kindergezicht? Waarom zijn vele kinderen dom, achter lijk, soms zelfs idioot? Waarom is het in menig huisgezin ook op Zon- en feestdagen steeds ongezellig? Waarom vreezen velo kinderen hun vader méér dan zij hem beminnen? Waarom groeien vele kinderen op, zoo als do volksmond zegt, voor galg en rad? Waarom gaan sommige gezinnen nooit in maatschappelijke welvaart vooruit, of schoon werkeloosheid onbeken^ is? Waarom raken velen, jong nog, reeds op den verkeerden weg, een liederlijk leven leidend? Waarom zakt menig gezin tot steeds lager peil van godsdienstigheid en zede lijkheid? Waarom wordt menig kind een slaaf der genotzucht, opgroeiend zonder vorming van karakter en wil?* Het antwoord is meestal: omdat de vader drinkt I Bezuiniging op de pensioenen? Naar de „Res.-bode" verneemt, is men op het departement van financiën bezig met het ontwerpen van een wijziging van de pensioenwetten, waardoor een belang rijke besparing op deze uitgave verkregen zal worden. Deze wijzigingen zullen niet alleen voor het Rijk, maar ook voor de ge meenten een hesparing geven in de kasten van pensioensbijdragen. Door het rijks- en gemeentepersoneel zou een financieel of fer moeten worden gebracht. Bestrijding van werkloosheid. Do Minister van Arbeid heeft een uit voerige circulaire betreffende verleening van steun bij het verrichten van arbeid buiten de woonplaats, doch in Nederland aan de gemeentebesturen gericht. Hierin wordt o.m. gezegd: Het Rijk kan aan de gemeentebesturen terugbetalen de helft der bedragen, die van gemeentewege als steun worden verleend in de onder staande gevallen mits: I. deze steun is verleend ten behoeve van in de gemeente wonende werkzoeken den, die bij een orgaan dor openbare of daarmede gelijkgestelde arbeidsbemidde ling zijn ingeschreven, en geplaatst worden naar aanleiding van een bij zoodanig or gaan gedane aanvrage om werkkrachten; H. vSteun zal verleend worden: A. bij dagelijks heen en weer reizen; B. bij lijdelijken arbeid buiten de woon plaats indien niet dagelijks heen en weer gereisd kan worden; G. bij aanvaarding van arbeid elders, gepaard met verandering van woonplaats van bet gezin. Do steunverleening eindigt dadelijk, in dien blijkt, dat opzettelijk rechtstreeks of middellijk onjuiste opgaven zijn verstrekt. Do beoordeeling of steun moet worden verleend, de vaststelling van het bedrag van den steun en de uitbetaling van den steun geschieden door het gemeentebestuur of namens dit bestuur door den directeur de1* arbeidsbemiddeling bij wien de werk zoekende is ingeschreven na overleg met den directeur der arbeidsbemiddeling in de gemeente waar de werkzoekende arbeid kan vinden of heeft gevonden. De Iconsverlaging bij de spoorwegen. Een motie van „St. Raphaë 1". nu opnieuw: „Neen,- met jou heb ik niets te maken! Jan Leroy!" Bij deze woorden keek de priester om. „Mijn hemel, mijnheer pastoor", fluister de Lodewijk zachtjes, „u is verloren „Nog niet, maar onthoudt mijn naam: ik heet Jan Leroy voor alle gendarmen van de heel© wereld, vergeet het niet!" Er klonk een vreeselijke vloek aan den anderen kant van den tuin. „U moet niet hoos worden, mijnheer, ik kom", antwoordde de priester. „Er zijn geen lieeren meer, noem mij burger en denk er aan, dat ik hier sta in naam der wet en het recht heb, allen ge vangen te nemen, die mij do gehoorzaam heid weigeren". „Maar ik weiger niets, burger, integen deel! Waarmee kan ik u dienen? Zal ik uw paard vasthouden?" De brigadier keek den priester aan, die voor hem stond en een heel onnoozel ge zicht zette, dit beviel hem en hij zei: „Met jou zal ik wel beter kunnen opschieten". „Hm! dat zou mij pleizier doen". „Wij zullen eens zien. Zeg eens, is men hier niet gewend, een schuilplaats te geven aan de priesters?" „Er gaat toch .niets hoven een goed schoolgaan", antwoordde do zoogenaamde werkman. „Men kan u geen a voor een b voorhouden, zooals anderen, zooals ons ar me boerenDaar ben ik onder ons gezegd wel nooit iets van gewaar go- worden; maar als u het zegt, zou het toch wel waar kunnen zijn". „Ik ben overtuigd, dat er een hier is". „Ik weet niet zooveel als u, maar. toch is bet best mogelijk. Als wij hier in den tuin werken, bemerken wij niets van bet- wordt toegepast, de invoering van de 8ï pet. pensioenkorting, terwijl ondanks veel- vuldigen aandrang do nieuwe pensioen regeling uitblijft; gelet op de thans weder ingevoerde al- gemeene loonsverlaging yan 10 pet.; gelet in het bijzonder op de wijze waar op dezo loonsverlaging tot stand kwam; gehoord do besprekingen en overwegen- do dat de tot heden door „St. Raphael" aangewende middelen van actie niet vol doende zijn gebleken tegen een meer en meer veldwinnende liberale mentaliteit der machthebbers ook uit christelijke kringen; spreekt haar verontwaardiging uit over en protesteert ten sterkste tegen de hou ding der directie en in het bijzonder van de bewindslieden, die niet zijn nagekomen hun beloften ten opzichte van de gelijkstel ling met het rijkspersoneel; legt vast dat door do 10 pet. loonsverla ging tevens onze rechtspositie is verkracht en ons R.D.V. waardeloos is gemaakt door miskenning o.a. van art. 38; verklaart dat door deze maatregelen het vertrouwen in de regeering thans onher stelbaar is gebroken; constateert dat bij deze regeeringsge- zindheid voor de arbeiders geen rechtvaar dige behandeling is te verwachten; wekt alle leden van „St. Raphael" op tot een krachtig medeleven met den Bond en tot onvermoeide propaganda om ieder Roomsch-Katholiek tot aansluiting te be wegen; wekt daarnevens alle arbeiders op in hunne politieke organisaties datgene met kracht na te streven, wat de zekerheid kan bieden dat voortaan aan de regeering ko men die menschen, van welken kan wor den verwacht dat zij ook met de arbeiders zullen rekening houden en dat zij hunne beloften zullen nakomen. Het Portvrijdom. Men meldt aan het „Hbld." het volgen de: Voor werkgevers en arbeiders, die te maken hebben met de uitvoering van de sociale verzekeringswetten, meer in het bijzonder mjg de Invaliditeitswet, de in- dustrieele Ongevallenwet en de Land- en Tuinbouwongevallenwet, is het van groot bc-lang, dat zij rekening houden met do sedert 1 Januari j.l. aangebrachte wijzi gingen in'de bepalingen, op het punt van portvrije verzending per post van stuk ken, welke op de uitvoering van die wet ten betrekking hebben. "Wat meer in het bijzonder de verzen ding van loonlijsten, rentekaarten en ver schillende aangiften aan Raden van Arbeid betreft, gold tot dusver dat deze portvrij kon geschieden, mits op de enveloppe was vermeld, dat zij stukken inhield, welke den openbaren dienst of uitvoering van do verzekeringswetgeving betroffen. .Sinds 1 Januari zijn echter de afzenders van doze stukken aan de Raden van Arbeid slechts dan vrijgesteld van de bötalingvan do gewone briefport, wanneer zij voor «de verzending gebruik maken van een spe ciaal daarvoor bestemd dienstcouvert of omslag, dat bun door de Raden van Arbeid kan wordoh toegezóndén of wél van een dergelijk coivert, dat op aanvraag gratis door de postkantoren wordt verstrekt voor de verzending van bepaalde stukken. Do voor de Raden van Arbeid bestemde stukken, welke particulieren niet in zulk een couvert of niet voldoende gefrankeerd verzenden, zullen geheel behandeld wor den als stukken, waarvoor strafport ver schuldigd is. Het is dus zeer wel mogelijk, dat zij hunne bestemming niet bereiken. Niet nlleen kan daarvan het gevolg zijn, dat de stukken verloren gaan, maar ook, dat de afzender do wettelijke gevolgen moet dragen, welke aan niet of niet tijdige inzending van loonlijsten, rentekaarten en verschillende aangiften verbonden zijn. geen ergens anders gebeurt. Maar men kan dit spoedig genoeg welen, ik ken allo hoe ken en gaten van het heelo huis en als er hier een gewezen priester verborgen is, sta ik er voor in, dat ik hem zal ontdekken. U behoeft slechts met mij mee te gaan". „Goed, vooruit dan!" Do priester deed vier of vijf stappen en begon toen opnieuw: „Maar als ik u help zoeken, zult u mij dan niet gevangen ne men?" „Hoe kan men aan zooiets doms den ken „En mijn kameraad ook niet?" „Noch jou, noch je kameraad!" ;,Dus zullen wij er heelhuids afkomen?" „Wees gerust, vooruit maar'-" „En de pachtersvrouw?" „Dat is wat anders; ik zal eens zien"; „Als dat waar is, doe ik liet niet. Ik wil niet, dat er door mijn schuld iemand on gelukkig wordt. En luister eens, vrouw 'Buitel mag haar eigenaardigheden hebben, maar het is toch een goeie vrouw „Je begint mij waarachtig te vervelen; vooruit, of ik neem je gevangen!" „Neen, zoo waar als ik Jan Leroy lieet, als u mij niet belooft, niemand lastig te vallen, dan help ik u den vroegeren pas toor niet zoeken". „En als ik je dat beloof?" „Dan sta ik er voor in, dat u hem zult vinden, als liij hier is". „Vooruit dan! Ik beloof je, niemand ge vangen te nemen als hem". „Kom dan maar'" En nu leidde bij den brigadier door verschillende stallen- en ging toon naar de schuur. „Hé, dorscliers", zei hij, „weest maar niet hang! De burger brigadier heeft 1 De woonkamer van den verslagend zag er verschrikkelijk uit. Het- géheéïe vertrek was volge-spaï met bloed. Ook buiten de. woning zijn bloedsporen gevonden. De geestesge steldheid van den vermoorde was niet ge heel normaal. Het parket uit Breda was gisterenmid dag ter plaatse cm het onderzoek te leiden. Tot heden heeft men nog geen spoor ont dekt. De buren, in de meening verkeerend, goed te doen. hadden den vermoorde, die voor zijn bed lag, in het ledikant gelegd. Daarna- verwittigde men den chef-veldwach ter, die weldra, met zijn politiehond ter plaatse verscheen om ern onderzoek te be ginnen. Doordat het lijk niet op de oor spronkelijke plaats is blijven liggen wordt liet onderzoek ernstig belemmerd. Het heette dat. de verslagene vrij bemid deld was. Zijn woning was verafgelegen) De roofmoord te Culemborg. Hoewel de, in verband met het. hier ge pleegde misdrijf gevangen genomen perso nen, nog geen openlijke bekentsnis van hun schuld 'hebben afgelegd, wordt toch het vermoeden steeds sterker, dat de politie mei deze aanhoudingen de dadei'3 van den dubbelen roofmoord aan de justitie heeft overgeleverd. Intusschen is een der verdachten, een me taalbewerker uit Utrecht door den rechter commissaris uit het voorloopig arrest ont slagen. De twe'o andere Utrechtenaren, be nevens den Culemborger, zijn echter nog ingesloten. Het onderzoek in deze zaak is. naar bet Volle meldt, nog in vollen gang. Weliswaar wordt r7e instructie in Tiel gevoerd, maar in- tusschtn worden door commissaris Blok en zijn opsporingsambtenaren allerlei feiten en aanwijzingen nauwkeurig onderzocht. Bij dit onderzoek zijn reeds verschillende mar- kante feiten aan het licht gekomen. Zooals uien zich zal herinneren is de rijkspolitiehond Caesar, den eersten keer dat het schrandere dier in deze zaak „werk te", rechtstreeks van de woonplaats van het misdrijf naar de woonschuit van den parlevinker in de Lek geloopen. Hii sprong in het voorschip aan boord, snuffelde wat rond. liep er echter weer uit en ging toen naar een m de rivier liggende roeiboot, waar hii bleef steken. Een en ander gaf de politie aanleiding den parlevinker, een reeds bejaard man, aan een verhoor te. onderwerpen. De man wist evenwel van niets. Naderhand is evenwel gebleken, dat hij, zij het dan ook onbewust, toch een rol in de voorbereiding tot. het misdrijf heeft ge speeld. Het. is nl. komen vast te staan, dat do aangehouden Culemborger in den namiddag van den bewusten Zondag met den ouden man in een kroeg, aan den rand der gemeente heeft gezeten. Daar is de parlevinker dronken gevoerd en toen door den Culemborger naar de woonschuit ge bracht. De opzet is heel duidelijk. Terwijl de par levinker zijn roes uitsliep, kan de Culem borger zich ongestoord van de roeiboot meester maken. waarmede hij de Lek over voer. om ziin ..kameraden" te halen. Het wordt zeer waarschijnlijk geacht, dat deze per auto gekomen ziin. De auto zou dan met de beide lichten in de richting Culem borg ziin geplaatst, opdat de bandieten bij hun overvaart, heen en terug, niet in vol slagen duisternis te scharrelen zouden heb ben. De Culemborger. die dus als bemiddelaar en wegwijzer is opgetreden, staat, zooals indertüd reeds is gemeld, ongunstig bekend. Hel is een scharrelaar, die nimmer een vas ten werkkring had. Hij wordt, naar ons is gebleken, in het algemeen niet in staat ge acht aan het om 'het leven brengen der beide oude menschen te hebben deelgeno men, maar wel cm voor een, zelfs niet heel groote, geldeliike belooning, anderen aan wijzingen te geven. De politie acht 'liet niet onmogelijk, dat de misdadigers toen zij met de roeiboot naar de overzijde van de rivier terug zijn gebracht, zioh ontdaan hebben van enkele kl eed ings tukken. In verband hiermed verzoekt- de commis saris van politie te Culemborg ieder die daartoe in de gelegenheid is, een nauw keu? rig onderzoek in le stellen, of wellicht in de rivier de Lek, of aan haar oevers uiterwaar den enz. een pak weggeworpen manskieeren, welke vermoedelijk met bloed 'bevlekt zijn, is aangespoeld of gevonden. beloofd, niemand in dit huis gevangen te nemen, als hij den vroegeren pastoor vindt die hier verborgen moet zijn. Wij hebben niets to vrcezen, zoo waar ik Jan Leroy heet, en als jullie iets weet, zegt het dan maar Do heide arbeiders keken elkaar ver wonderd aan; zij hadden den priester da delijk herkend en waren bezorgd voor hem, omdat zij niet wisten, wat er gebeurd was „Waarom staan jullie daar als twee gek ken?" riep de brigadier. Ik heb inmmers al gezegd, dat jullie vrijuit kunt spreken, zoo waar als ik Jan Leroy heet", ging de priester voort. „Goed Jan", begon de eene, dio eindelijk den stand van zaken begrepen had, „als je denkt dat er hier een pastoor verstopt is, zoek hem dan. Ik zie liever, dat hij door een ander, dan door mij uitgeleverd wordt". „En ik ook", zei nu de tweede dorscher „Jullie zijn toch verstokte aristocraten!" schreeuwde de brigadier. ..Hé, burger!" zei nu de priester, „wij hebben niet zooals u het geluk gehad, veel ie leeren zooals u en... „Donder on bliksem, ik heb je praatjes niet noodig! Als dezo ezels niet willen spreken, gaan wij verder!" En zoo werd de huiszoeking voortgezet. Jan Leroy had er pleizier in, om zijn ver volger naar de afgelegonste hoekjes te brengen; geen zolder, geen stal, geen kel der werd overgeslagen. De ongelukkige brigadier kwam telkens vol stof en spinne- webben terug, rood van drift en schaamte ovc-r zijn nieuwe nederlaag. Eindelijk wan hoopte hij aan het vinden van dengene, dien hij met zooveel ijver vervolgd had, en .In dit.geval verzoekt luj daarvan aan do dichtstbijzijnde politiepost medcdecling le willen doen. Do rechtbank tc Tiei heeft heden rechts ingang verleend tegen de drie verdachten van den roofmoord te Culemborg, met bevel tot hun gevangenhouding. De moordaanslag te Delft. Dinsdag is het meisje De B., op wie on langs te Delft do werkman T. een moordaan slag pleegde, genezen uit het gemeente-zie kenhuis te Delft ontslagen. Binnenkort zal deze zaak voor de Haag- sche Rechtbank worden behandeld. Moordaanslag. Reeds eenige dagen achtereen bracht een Duitscher zekere T„ bezoek aan den siga renwinkel van den heer M. in de Treebeek- •straat te Treebeek, onder de gemeente Heerlen. T. liep blijkbaar met minder goede bedoelingen rond, doch trachtte eerst gis termorgen aan zijn plannen tot diefstal uit voering te geven, da-ar M. toen afwezig was. T. kwam den winkel binnen en, sloeg de vrouw van M. met een s^een op het hoofd. Juist kwam een meisje aangeloopen, waar op T. op de vlucht sloeg. Hij werd nagezet door den. mijnpolitieagent S., die hem te Keerderheide arresteerde en hem aldaar aan de politie overgaf. Mej. M. werd niet ernstig getroffen. Een rntploffing. Door onbekende oorzaak is de ketel van de centrale verwarming in de Ger. Kerk tc Zwartsluis gesprongen. Het ketelhuis vloog uit elkaar. De ruiten van de consistorieka mer werden vernield. In de radiatoren en huizen in de kerk waren verscheidene bar sten. Doordat niemand in de kerk was kwa men geen persoonlijke ono-plukken voor. Ernstige aanrijding. Men meldt aan het „U. D." uit Zeist: Dinsdagavond omstreeks fi uur heeft op den straatweg tusschen Zeist en de Bilt een aanrijding plaats gehad tusschen een uit Zeist komende tram en een fouragewa gen die in Utreoht thuis behoorde. Deze wagen reed ter hoogte van de buitenplaats Berkenhoven op de tramrails en is door den bestuurder van de tram zeker niet in tijds opgemerkt. Nu lag er op den fourage- wagen een groote boom, die volgens getui gen circa 2 meter van achter den wagen uitstak. Toen de trambestuurder den wa gen op de rails bemerkte, heeft hij onmid dellijk geremd en zand gestrooid, maar het was te laat. De tram reed tegen den foura- gewagen op, met dit gevolg, dat de boom door den vooruit van den tramwagen drong cn een passagier makte die zich oo het voor balcon bevond. Dezenreiziger werd de borstkas ingedrukt en verwond aan eenige ribben. De tram reed door naar De Bilt en stopte daar voor den woning van dr Lette, die den verwonde onderzocht en opname in de Rijksklinieken noodzakelijk oordeelde. Per telefoon werd de Gemeentelijke Ge- neeeskundige Dienst in Utreoht gewaar schuwd, die met een ziekenauto gereed stond tc-en do tram met den verwonden rei ziger in Utrecht, aankwam. De toestand van den patiënt v.*a? gisteren redelijk web De doc^*"»* van "'«v* fidiinê-er^rr. De 20-jarige' dochter van Minister Jhr. Ruys de B'.erenbrouck slipte heden op den Hoogewal nabij het Ncordeinde mot haar rijwiel en kwam met haar fiets terecht on der een auto die daar ook luist ter plaatse door de gladheid uitgleed. Het on ere val liep wonder boven wonder goed af. Mej. Ruvs de Beereubrouck bekwam alleen een lichte verwonding aan rechterarm en rechterheup en werd door de zorg van den Hulpdienst naar haar woning vervoerd. „Yad." Een mislukte wraakneming. Yoor circa anderhalf jaar geleden kreeg do ingenieur Sohoofs van de Zïnkwitfabriek te Eijsden, twist met één van zijn arbeiders, een zekeren Beyers. Hij werd door dien arbeider zeer ernstig mishandeld..Dè dader kreeg toen eenige maanden gevangenisstraf. Hij verklaarde later aan verschillende per sonen, dat hij zich wel zou wreken. Maandag nu vervoegden B. en nog een persoon zioh aan de fabriek. Zij vroegen den ingenieur te spreken. Daar men B. her kende werd dit geweigerd, waarop beiden zich verwijderden. Toen iets later een em ployé op het terrein der fabriek een onder zoek instelde, vond hij daar B.. die -hem niet woedend over zijn tegenspoed, ontsloeg hij zijn leidsman. Maar deze wilde zijn rol doorspolen c-n vroeg daarom met den hoed in de hand: „Burger brigadier, krijg ik niets voor mijn moeite?" Een nieuwe vloek was het eenige ant woord, dat hij ontving en hij keerde weer naar den tuin terug. De brigadier besteeg onmiddellijk ziju paard en draafd naar de brug. Aan do poort trof liij den bedelaar weer aan Do .schurk bad niet dichterbij durven komen, maar was het buis blijven bewaken, opdat niemand tijdens bet doorzocht werd, zou kunnen ontsnappen. „Wat! Gaan jullie zonder hem weg?, vroeg hij, toen hij do gendarmen zonder de- gevangene naar buiten zag komen. „Ellendeling! Je hebt, mij voor niemen dal hierheen gestuurd'-" gaf dc brigadier ten antwoord; „je hebt mij maar ik waarschuw je, pas op, als ik jo eens to pakken krijg, zul jo mij niet ontsnappen! „Ha, bet is dus zoo gemeend!" schreeuw de de spion. „Nu goed. ik zal jullie aan klagen als zijn bondgenootenAls jullie hem niet gevonden hebt, dan zijn jullie het met hem eens. want ik weet, dat hij er is, ik heb hem Hij had geen tijd, om don zin af te ma ken. Anaxagoras bad namelijk zijn paard de sporen gegeven; dit steigerde on wierp zich op den bedelaar, die juist nog con sprong achteruit kon doen. Dezo sprong reddo hem uit het gevaar, vertrapt lo worden, maar wierp hem in den sloot dio vol modder en stinkend water was. (Wordt vervolgd), ji Dinsdagavond word een druk bezochte vergadering gehoaien van de af deeling UtiorU van den R-K Bond van Si,oor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael". De vergadering nam de volgende motie aafl: Gelet op de verslechteringen den laat- sten tijd voor het spoorwegpersoneel inge voerd, zooals de wijzigingen in de dienst en rusttijden, de dienst kleeding, de onrecht matige loonsverlaging voor het werkplaats personeel, de invoering ©ener 4-e klas, waardoor alleen al een korting van 16 pet Gemengde Berichten. DE ROOFMOORD TE ETTEN. Zooals wij gisteren reeds modedeelden is gisteren tc Etten (N.-B.). een rocjmoord ge pleegd. Y.D. verneemt nog nader uit Etten: Gisterenmorgen is in zijn woning alhier vermoord gevonden de 55-jarige landbouwer A. Naalden. Een bezoeker vond 's ochtends do woning gesloten, waarop men op onder zoek is uitgegaan.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3