„Be LeiisÉ Couranl" Tweede Blad Woensdag 9 Januari 1924 UIT DE PERS KONINKLIJK KABINET. Onder dit opschrift schrijft de hoefijzer- correspondent van Het Handelsblad x>. m.: Het eerste Ministerie-Ruys regeerdo bij ile gTatie van de onmacht der oppositie, 't tweede bij die van de macht der meerder heid. Het derde Ministerie-Ruys, dat thans Is ontstaan, zal uitsluitend steunen op do macht der Kroon. Do Koninging heeft op het ontslag-verzoek der Ministers van 27 October geantwoord, „zich genoodzaakt to zien, dit niet in te willigen." Het is goed om deze woorden wèl te ont houden, want zij teekenen den toestand waarin do parlementaire impotentie ons heeft gebracht. Tot nu too was het gebrui kelijk, dat de Kroon, wanneer het aanblij ven een demissionair kabinet haar het meest in 's lands belang scheen, zulk een Kabinet verzocht op zijn ontslag-aanvrage terug te komen. Zoo is het in 1907 gegaan met het Kabinet-De Meester, zoo ook, als we ons niet vergissen in 1921 met het Ka- liinet-Ruys, na het verwerpen der wet-Pop. En aan zulk een Koninklijk verzoek werd dan altijd voldaan. Maar ditmaal zegt de Koningin eenvoudig (om het wat populair weer te geven): Mijne Heeren, ik laat TJ niet gaan: ik gelast U, te blijven zitten. Hiermede is zeer scherp ook formeel de toestand geteekend waarin wij nu essen tieel zijn geraakt; wij zijn, na 55 jaren van zuiver parlementair regiem, terugge keerd tot de Koninklijke Kabinetten van vóór 1868. Het zwaartepunt van de macht in den staat is, door het ineenstorten van de parlementaire machinerie, weer ver plaatst van het parlement naar do Kroon en naar de Koninklijke Ministers. Op de zeer groote beteekenis van deze machtsverplaatsing behoeven wij slechts even te wijzen om haar te doen verstaan. Ze beduidt een „Ruck nach Rechts" in ons staatsleven, een staatsrechtelijke reactie. Maar een reactie waartoe de Kroon is gedwongen. Door de gebleken onmacht van het par lement. DE GEHUWDE AMBTENARES. Wij ontleenen aan een artikel van Het (lib.) Vaderland; Er is ons de vraag gesteld, waarom wij nog geen enkel woord gezegd hebben over het. voorgaan van de gehuwdo ambtenares bij de onvermijdelijke afvloeiing van amb tenaren. (De geachte lezer bedenko hierbij, dat noch het leelijke woord ambtenares, noch het monsterlijke woord afvloeiing op ons debet kan worden geschreven; verba- valent usu). Ons zwijgen had een zeer na tuurlijke reden, en wel deze, dat wij niet gewoon zijn woorden vuil te maken over vanzelf sprekende zaken. Het is zoo lo gisch, dat nu de nood der tijden dwingt bet aantal ambtenaren in to krimpen, men den last legt op hen, die dezen het minst moeilijk kunnen dragen: dat is op de amb tenaarsgezinnen met dubbel traktement. Er loopen zooveel menscben rond, die uit het particuliere bedrijf zonder tractement op straat zijn kom^n to staan, dat -men alleen daarop hoeft to wijzen, om te doen zien dat de Regecring de zaak aan het rechte eind aanpakt. En de lezeres, die ons schreef; Waarom begint men juist met do vrouwe lijk© en niet met de mannelijke gehuwde ambtenaren; liet kan toch zijn, dat voor bet gezinsonderhoud het salaris van do vrouw van meer beteekenis is dan dat van den man, vergat te veel, dat bij deze rege ling de vrouw-kostwinner kostwinnarea of kostwinster wil ons niet uit do pen niet wordt ontslagen, Iets principieels zit aan de beele historie niet vast, al doen zij aio om de eene of andere reden zich met wat de Regeering in deze doet, al hun best er iets principieels aan vast te haken. llSfiüEfILABiD Spoorwegpersoneel. Onderhandelingen. Maandag heeft de bespreking plaats ge had tusschen de directie der Nederl. Spoor wegen en de vakbonden over eventueel te treffen maatregelen, die geheel of gcdeol- telijk zouden kunnen komen in do plaats van de verlangde 10 pet. loonsverlaging. Aan do bespreking hebben deelgenomen de heeren Molt mak er en Van Braambeek namens de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel; voor St. Raphael en den Protest. Christ. Bond, die geon be zwaar maakten tegen hun medewerking, nu de minister het ontworpen artikel 185 R.D.V. had goedgekeurd, waren aanwezig de heeren Hellemons en Augusteijn. Er werd een progTam ontvouwd, dat in het algemeen werd aanvaard door de ver tegenwoordigers van do drie houden. In de eerste plaats werd gepleit voor hot maken van hetero concurrentievoorwaar den tusschen do spoorwegen en do andere middelen van vervoer, die door hot koste loos gebruik maken van den weg een groe ten voorsprong hebben, terwijl eveneens verlangd werd, dat do posterijen voor haar vervoer zouden betalen. De directie verklaarde, evengoed als do vakbonden te willen medewerken aan het ophef fan van de ongelijke concurrentie voorwaarden, en er zijn maatregelen in voorbereiding, die do verhouding met de post in hovehgenoemdc-n zin zullen vast stellen. Als punten om lot dc besparing te ko men werden genoemd: lo. voor het ziekenfonds en hol ontvan gen van loon in geval van ziekte wordt yoorlaan betaald, waarbij het ^ohccr van dezo instelling en de ziekencontrole in han den van het personeel zullen worden ge steld; 2e. de uilkeering van 4 dagen loon; zoo men over het algeloopen jaar niet ziek is geweest, komt te vervallen; 3e. ook de regeling, dat feitelijk ieder per jaar een dag te veel loon ontvangt, doordat een dagloon -wordt berekend naar l/364e van het jaarloon, wordt afgeschaft; 4e. verlangd men verder, dat de 7 pet. uitkeering aan de hoogerere ambtenaren niet wordt bestendigd; 5e. de pensioenkorting zal worden opge voerd van 8* pet. tot 12* pet., zoodat de loonsvermindering in dit opzicht zich niet zoo sterk merkbaar maakt aan het pen sioenbedrag. In het algemeen stond de directie tegen over deze punten niet afwijzend, doch zoo hieruit geen f 10 millioen werd gehaald, zooals zij verwachtte, zou ook nog een herziening van de loonregeling onder de oogen moeten worden gezien. Omtrent dit laatste hebben de bonden zich nog vrij gehouden. Voorts werden nog behandeld de door de directie genoemde maatregelen op do vorige conferentie, o.a. het doen vervallen van de bevorderingsclausules voor trein personeel, betgeen f112.000 per jaar zal opleveren, en bet geven van geen hoogere periodieke verhooging dan do regelmatige, hetgeen gebeurt bij de laatsto verhooging; het vervallen, daarvan zou f 80.000 kunnen opleveren. De bevorderingsclausule wilden de vak bonden behouden, wijl het anders een maatregel betrof, die slechts één groep van het personeel raakte. Tegenover dit alles werd verlangd: le. een wijziging van de wachtgeldrege ling, zoodat de overcomplete menscben non-actief en niet ontslagen worden; 2e. het werkplaatspersoneel zal niet de volle verlaging krijgen, doch de toegepaste verlaging van 7 pet zal dan worden terug gebracht tot 5 pet.; 3e. de herclas3ificatie zal een aftrek ge ven van 4, 8 en 32 pet. in plaats van 4, 8 en 16 pet.; 4e. voor den duur van de overeenkomst zal er geen. wijziging worden gebracht in de regeling van de dienst- en rusttijden; 5e. het bestuur van het ziekenfonds en dat van het pensioenfonds zulleD worden gevormd door het personeel; 6e. een ziekencontrole-commissie van het personeel zelf zal komen in de plaats van de controleerende genees he er en; 7e. er zal een personeelraad komen, die de personeelaangelegenheden te behandelen krijgt, in plaats van den loonraad, die thans waardeloos is geworden; 8e. er zal gedurende den duur van de overeenkomst geen wijziging in de arbeids voorwaarden worden gebracht dan met medewerking van de vakbonden; 9e. de overeenkomst zal voor 2 jaar aan gegaan worden. De besprekingen zijn nog niet afgeloopen en worden a.s. Maandag voortgezet. Daarna zullen de vertegenwoordigers van de drie bonden het resultaat van de onderhandelingen voorleggen aan hun or ganisaties. De weldadigheidspostzegel. Do weldadigheidspostzegels, zooals die thans ten bate van verschillende philan- tropischo instellingen worden verkocht, en niet ten bate van noodlijdende kunste naars, zooals ten onrechte is bekend ge maakt zullen, naar de „Avondpost" meldt, in het vervolg elk jaar tegen Kerst tijd aan de postkantoren verkrijgbaar wor den gesteld, telken jare naar nieuwe ont werpen. De opbrengst der gelden, die op deze wijze worden bijeengebracht, wordt ver deeld onder verschillende philantropische vereenigingen. In lien jaren een eigen woning. De Directie van do N. V. Philips' Gloei lampenfabrieken heeft een regeling ge troffen, volgens welke het voor haar ar beiders mogelijk is in tien jaar 'een eigen woning te koopen. Deze woningen zullen een waarde hebben van ongeveer f 3000 en zullen gebouwd worden overeenkomstig de wenschen der toekom.stigo eigenaars, die direct f 300 storten en de hypotheek ad f2400, door de Directie to verleenen a pGt., in tien jaar hebben af to lossen. Het Rijk geeft voor elke woning een premie van f300. Ingezemrïesa Stekken (Buiten veran t woordolijkheid der Redacuc) Hulp bij ijsowgevaden'. Zeer geachte Redactie. Beleefd verzoeken w:'j U, aan het on derstaande' wel een plaats iln Uw hl aid Je wilton afstaan, waarvoor wij ons veroor loven, U reeds bij voorbaat onzen op rechten dank te betuigen. Resluurdoren der Maatschappij tot Redding van Drenkelingen, Mr. H. POUW, voorzitttor. Dr. P. H. VAN EEDEN, secretaris. Het aantal gevallen van verdrinking, dat in ons land nog altijd een belangrijke hoogte bereikt (pl.m. 1000 per jaar), ver toont zijn maximum gewoonlijk in den tijd. wanneer na een per iode van vorst de dooi intreedt. Het is daarom thans het meest geschikte tijdstip om enkele maat regelen in do herinnering te verlevendi gen welke met goed gevolg in geval van nood kunnen worden toegepast. In do eerste plaats moet worden aan gedrongen op het nemen van de noodigo voorzorgsmaatregelen. Bij vriezend woer houclc men zich aan de als betrouwbaar aangegeven banen. Zoodra het gaat dooien, doet men verstandig niet moer op het ijs te gaan. Wio een tocht, gaat maken, neme een ijsstok mee. waaraan, in het midden oen ring is bevestigd, be nevens een lijn, waaraan een muskaton is vastgemaakt. Is men 'getuige van een ongeval, dan kan m een oogeniblik de muskaton dn het oog van den stok gehaakt en de lijn afgerold worden. Men werpt 'den stok_ den drenkelinlg toe en kan hem zoo uit het water trekken. Is de drenke ling niet bij machte tie lijn te grijpen, dan kan de redder, die zich op gevaar lijke plaatsen moet begeven, de lijn om eigen arm of lichaam binden en den stok door iemand op den wal laten vasthou den tot eigen (beveiliging. Zakt met zelf door Ut ijs, dan hrok- kel't de rand van het ijs gewoonlijk af, wanneer xnen op de gewone wijze op het ijs zou wikten klimmen. Is het wak niet to groot, Boodat men met do beenen den •overkant kan bereiken, dan moet men prebeeren, zich ruggelings plat op liet ij,s to schuiven door zich met do beenen aan den anderen kant van het gat af te teetten. Gelukt dit niet, dan kan de dren- keb'ng zich boven houden, indien men hem een liefst stijven, hoed, oen ledig blik of iets dergelijks toewerpt en hij iveet hoe hi'i dit met den open kant in bet water drukkende, als luchtboei kan benutten. Al'icht kan hij z:ch aldus lang genoeg boven water houden, totdat af doende hulp is verleend. Die hulp kan bos'aan in een larigen stok (hengel of reddingsbaak) of in een lang touw, zoo mogelijk aan het einde voorz:en van een hal. haak of stok, waar aan de drenke1 in gzich kan' vastgrijpen. Ook een lange ladder, welke tot aan of over het wak heen wordt geschoven, kan goede diensten bewijzen. Is van dat alles niets bij de band, dan kunnen z'ch eeniee moedgo redders liggende over het üs schuiven, achter elkaar en zoo. dat elk z'jn voorganger bij de beenen vasthoudt. Dat reeds bij voorbaat de geneeskundige dienst of een in de nabrihe'-d wonende dokter moet worden gewaarschuwd, om dadelijk hulp ie kunnen verleenen in het geval, dat de drenkeling in een toestand van schijndood mocht geraken, V'rf voor de hand. In plaatsen waar een Vrijwillig Brigade tot het redden van drenkekngen beslaat, zal m°n niet verzuimen een of meer leden der Br'?ade le huln te roenc-n. Deze «al zoowel b;j het eigenlijke redden u't de gevaarliike posit;e als b;j cenlu- eel nocdig pébtelcm opwekken der levens geesten nuttige d ansten kunnen bewijzen. Wie zich over dit laatste onderwerp op de hoogte wenscht te steRen, kan de brochure der Maatschappij tol R"dd;ng van Drenke'in«en, Rokip 114, Aniste'dam aanvragen, welke dan kóste'oos wordt toe gezonden. Wetenschappelijke Berichten Het geheim van den kanker. Twee geneeskundigen te Ween en, dr. Ernst Frcund on Gua Kamener, hebben in het Weensch Geneeskundig Weekblad me degedeeld, dat een tienjarig onderzoek in de kankexafdeeling van de Rudolfstickting heeft opgeleverd een onthulling omtrent de oorzaak van kanker. Het bloedserum van normale personen bovat een stof, welke in staat is kankercel len te verteren. In hun laboratorium heli- ben de genoemde geleerden nu ontdekt, dat die stof ontbreekt in liet bloedserum van kankerlijders. Het bevat daarentegen oen specifieke stof, die het bloedserum neutra liseert en do kankercellen beschermt tegen vernietiging. Zij hebben uit het semm de stof afge scheiden, die onder normale omstandighe den kankercellen verteert en geconstateerd dat het is een verzadigde bivalent orga nisch zuur met de empirische fcrmulo C 42 H 78 O 7. De stof, die de kankercel beschermt, is daarentegen een kerncel gekenmerkt door een koolhydraat en een onverzadigd vet-: zuur. De onderzoekers zijn er in geslaagd een specifieke stof te maken, welke kankercel len oplost en de formule G 28, H 50 O 4 vertoont. Op grond van deze ervaringen zetten beide geleerden thans hun onder zoek voort naar de beste wijze om het men- schelijk lichaam te voorzien van een ge neesmiddel, dat do stof, die aan de kan kercellen het voortwoekeren mogelijk maakt, vernietigt. Nederland het gezondste land van Europa. Do navolgende sterfteslatistiek "vinden wij in de „Deutsche Medizinische Wochen- schrift, van de hand van dr. Roesle, over liet jaar 1921: S'terfg. -ben. Sti-rfg. p. j. p. 100 levend Landen: 3000 inw. geh. kinderen 1. Spanje 21,5 14,7 2. Hongarije 19,3 19,7 3. Tsjecho-Slowakijo 17,8 4. Frankrijk 17,7 11,5 5. Italië 17,5 15,8(1917) 6. Oostenrijk .1*6,9 14,7 (1920) - 7. Letland 15,9 9.3 8. Litauen 1922) 14,4 36,8 9. Ierland 14,2 7,7 10. Finland 14,0 9,5 11. Duisehland 13.9 13,4- 3 2. Griekenland 13,8 6,8 13. België 13,8 31,5 14. Schotland 14,4 9,0 15. Zwitserland 12,7 7,4 16. Zweden 12,3 6,5 (1918) 17. Engeland 12,1 8,3 18. Noorwegen 11,4 5,6 (1920) 19. Denemarken 11,1 7,7 20. Nederland 11,1 7,6 berichten. IJSSER1CHTEN. Gisternacht hebben de gezamenlijke sloepbooldiensten van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam Jtet groote vaarwater met ijsbrekers bevaarbaar en voor het grootsto -deel voor schaatsenrijders onbe rijdbaar gemaakt. Van Amsterdam en van Rotterdam vertrok een ijsvernieler met sloepbooten achter zich. Zij braken met geweld het 20 c.M. dikke ijs. De ijsbrekers hadden gewapende politie- i macht aan boord met het oog op mogelij ke molestaties van do zijde der zeer velen, die prijs stellen op het behoud van goed berijdbaar ijs, doch bet is gebleven bij een dreigende houding van den kant der lief hebbers van onze ijssport. Van Amsterdam waren er twintig vaar tuigen en uit Rotterdam achttien. Het is de bedoeling het vaarwater open te houden. Zijl en Vliet zijn nii voor schaatsenrij den verloren. Op do Kagerpla.ssen kan men nog zeer goed rijden en bestaat gelegenheid de vaargeul te passeeren per roeibootje of per brug. Zondagmorgen heeft de stoomboot „De Vooruitgang" getracht den dienst van Bos koop op Gouda nog te handhaven; na vele vergeefsche pogingen heeft men het echter moeten opgeven, zoodat het scheepvaart verkeer in de Gouwe thans geheel stil ligt. Tweo sloombooten van de reederij „De IJsel" is het Maandag na een lange reis van een half etmaal gelukt van Rotterdam uit Gouda te bereiken. Doordat van de Ooster-Schelde af veel drijfijs do Eendracht opkomt, moest do pont uit de vaart worden genomen. Er wordt met een roeiboot overgezet. Indien nog meer drijfijs komt, wordt ook deze wijze van overtocht zeer bemoeilijkt. Het eiland Tbolen wordt dus weer eens ernstig met 'isolement bedreigd. Op do .stadsgracht le Zwolle werd een 40-jarigen schaatsenrijder aangereden, die achterover op het ijs sloeg. De man werd naar het wonhuis van dr. Mesdag ver voerd, die beenbreuk en gescheurde nieren constateerde. De 12-jarige G. Hogenkamp te Assen to Zondagmorgen schaatsen gaan rijden en is tot heden nog niet weer in de ouder lijke woning teruggekeerd. Men vreest dat hij in een wak gereden en verdronken is. Te Opijnen wordt sedert Nieuwjaars dag vermist de tuinman H. v. d. P. Men vreest, dat hij door de gladheid van den dijk in de Waal geraakt en verdronken is. Bij het sleedjerijden op den Sous- heek weg te Arnhem, is Zondagmiddag een ernstig ongeval .gebeurd. Eenige sleden hotsten in volle vaart tegen elkander, met het gevolg, dat per ziekenauto een drietal slachtoffers naar het gemeente-ziekenhuis moest worden overgebracht. Een 16-jarig meisje liep een diepe wond aan de linker- zijdo van het hoofd op. Een twaalfjarige jongen kreeg een wonde aan den voet. Bei den konden, 'na verbonden to zijn, naar huis worden gebracht. Een li-jarig meis'e moest echter ter observatie in het zieken huis blijven. Zij werd bij do botsing te gen een lan1aarnpaal geslingerd en kreeg een hersenschudding. Ernstig auto-ongeval. E én do ode. Maandagmiddag tusscoen 1 en 2 uur had op den grintweg, loopende langs he!; Aard- huis naar Uddrl ?n welke daar sterk daalt en rijst, een auto-ongeluk plaats, door do gladheid van den weg en vermoedelijk ook door de flinke vaart. Do auto van den heer O., uit Arnhem, die rich naar Elburg wilde begeven is daar na-melrk van den weg ge raakt en ongekanteld. T e lieer O. geraakte er onder en was tengevolge van gebroken halswervel onmiddellijk dood. Zijn lijk is naar liet ziekenhuis te Apeldoorn overge bracht. Doodeliik mijnongeluk. In de Oranie-Nassaumijn te Heerlen is de 31-jariee miinwerker G. Tempelman, wo nende te Beersdal. door afvallend gesteente getroifen en gedood. De ongelukkige was gehuwd en vader van twee kinderen. De moord te Cu'imbora. De Tielsche Courant deelt mede: Do recherche te Utrecht heeft successie ve'ii'c drie personen aangehouden in ver band met een'inbraak in de Crceselaan al daar. waarbij een ijzeren kisrie werd ent vreemd. inhoudende geldswaardige papieren en eenige sieraden. Eén van de drie werd er van veMacht de dader te zuo: de twee anderen ziin medeplichtigen. Tijdens hun verbib f aan het hoofdbureau van pelitie te Utrecht 'heeft een hunner een uitlating ge daan. die voor de recherche aanleiding was 3m zich in verbinding te stellen met het narket te Tiel. dat de leiding in handen heeft van het onderzoek in de moordzaak te Culemborg. De arrestant zon hebben be weerd, dat 'hij mecmaleu in Culemborg zou ziin geweest. In "erband hiermede zijn dc drie verdachten naar Tiel overgebracht, als mede een inwoner van Culemborg. Zaterdag zijn ze 'naar de plaats van de misdaad ge bracht en daarna zijn de drie eerstbedoelde personen hier weer ingesloten. Zij blijven ontkennen iets met de misdaad uitstaande to hebben. Dc commissaris van politie te Culemborg verzoekt aan chauffours. motorrijders, wiel rijders on voetgangers, die in den avond van den dag waarop de moord te Culemborg on den landbouwer cn zi»n zuster heeft plaats gehrd. aan de overziido van de Lek nabij De Heul een automobiel hebben zien staan, mot dc Ib-hten naar Culembova gericht, zmh onverwijld te willen aanmelden bij de poli tie in hun woonplats tot liet zoo mogelijk verstrekken van irlHitingen. Wapensmokkel ontdekt. Toen Maandagavond een op'.poringsamb- tenaar van de douane een onderzoek instel de aan boord van het s.s. ..Simalocr" van de Maatschappij „Nederland" dat aan de Java- kado te Amsterdam was gearriveerd, ont dekte hij onder de steenkolen achter een der ketels een. voorraad revolvers en patro- nen. De verdenking viel op een Chinecschen stoker. Het 'bleek, dat deze man inderdaad de eigenaar van do partij was. Het «chip had Antwerpen aargedaan en daar had hij wegens de lage valuta de wapens en circa 2000 patronen gekocht. Vroeger werden der gelijke inkoopen te Hamburg gedaan. Een en ander- werd in beslag genomen, terwijl tegen den smokkelaar proces-verbaal werd opgemaakt. Gestolen effecten. Ongeveer een jaar geleden is to Bussum na inbraak ceu aantal effecten ontvreemd bij do dames lluding ter waarde van onge veer f5000. Dezer dagen zijn deze of fee ton hoven water gekomen. De bediende van een bankinstelling to Amsterdam heeft ze daar ingewisseld. Hij blijkt ze te goeder trouw van iemand, wien naam liij niet kent to hebben overgenomen, eerst bij het inwis/e* len op do bank bleken dezie stukken op een rccherchelijst voor te komen. Ingesloten. De schoonmaakster van de St. Joseph-* kerk to Delft zag in de afgeloopen week tot haar grooten schrik, dat zich iemand in een bank bevond van het gesloten kerkge bouw. Natuurlijk een man, die zich mot boozo bedoelingen had laten insluitenI Toen do vrouw den vreemdeling omzichtig naderde, verklaarde deze uit de pastorie in do kerk te zijn gekomen. Het was de eerw. pater Molengraaf, de gast van den pastoor der parochie! De lantaarn zonder licht. Tijdens de jubileum feesten te Middel burg heeft, naar wij indertijd meldden, de buurtcomimissie van do Lange- en Korte Burg een luxe' lantaarn aan het gemeente bestuur aangeboden om in die straat te worden opgehangen, als een blijvende her innering. De lantaarn werd wel opgehangen, maarniet verlicht. Alleen hing er een groote electrische lantaarn onder, zoodat des avonds de lantaarn totaal onzichtbaar was. Aanvankelijk bleven de autoriteiten wei geren licht er in aan te brengen. De commissie bleef aandringen en nu ein delijk na 4 maanden heeft er Maandag avond licht in gebrand, en voldoet dit goed Men vraagt zich dan ook nog steeds af waarom het gemeentebestuur in dit en en- kelo andere gevallen zoo weinig medewer king betoonde bij bedoelde feesten. De vogels en de vorst. Men schrijft aan heb „Vad.": Dc laatste weken worden in Twente gere geld troepen wilde ganzen waargenomen. Zij strijken daar neer cm onder de sneeuw wat voedsel op te jporen. Tot dusver mocht het echter geen der tallooze jagers geluk ken een exemplaar te bemachtigen. Ook de fazanten hebben var den strengsn winter te lijden. De vorst drijft lien naar de boereneiven; zelfs heeft men deze vogels daar in de kippenhokken waargenomen, waar zij trachten wat van hun gading te vinden. De gemeente Didam tegen den Staat. Wegens de weigering van den gemeente raad te Didam cm de f 25 000 door het Rijk aan de gemeente voorgeschoten terug te.be talen is het Ri;k begonnen verschillende be dragen voor Rijksuitkeeriugen, voorschot ten enz. in tc hoi den. Van de bewus'e f 25.000 is f 18.000 ge bruikt ten behoeve der krijgsgevangenen Voor de gemeente zal als procureur optre den mr. J. A. van Tmbden, te Arnheija- „Tel." Minister Cofijn... In den gemeenteraad van Poslcrholt werd het besluit genomen om een commis sie voor de financiën in to stellen. Een snuggere martelde zijn hersens af om een goeden candidaat to vinden en potlood!© ten slotte, peinzens-moe, den naam van Minister Colijn op liet stembriefje. De publicatie daarvan bracht natuurlijk alle lachspieren in beweging. „Vad." Oplichterspraltiijkcn. Een villabewoner in de Graaf Wichman- laan. te Bussum had van een winkelier in de Nassaulaan acht paar schoenen op zicht ontvangen. Even later kwam iemand de zichtzending terughalen ouder voorge ven, dat verkeerde schoenen gezonden wa ren. Eerst toen de schoenwinkelier om rap port kwam bleek het, dat een oplichter hem voor geweest was. Bij het rangeeren overreden. In de Stadsrietlanden te Amsterdam gleed gistermiddag een wagennoteerder, die over het rangeerterrein liep, ten ge volge van de gladheid uit, met het gevolg, dat hij onder een rangeerlocomotief go- raakte. Toen men den ongelukkige, Mo zwaar verminkt was er onder_ uit haalue, bleek hij reeds overleden to zijn. Door de koude overleden. Te Stadskanaal is een jong kindje van« den wageubewoner Do Vr. vermoedelijk ten gevolge van de koude overleden. Gevaarlijke overwegen. To Bussum komt het nog al eens voor, dat do talrijke overwegen, dio de beide dorpshelften verbinden, bij het passeeren van treinen nieL of te laat gesloten wor den. Maandagavond om kwart voor twaalf kon een agent van politie een overweg-- wachter op lieeterdaad betrappen, die op zijn post zat te slapen, terwijl een trein naderde. Op datzelfde moment bevonden zich vier voetgangers op do spoorbaan, die zich ijlings uit de voeten moesten maken. Voor drie mille. Dezer dagen werden de opstallen van een groot gedeelte van het voormalig Rijkshengstveulendepot te Bergen-op-Zoom in het openbaar voor ruim f 3000 als af braak verkocht. Wel een bewijs, dat het rijk er niet aan denkt daar een andere rijksiustel'ing te stichten. Dit depot heelt indertijd tonnen gekost. In dc eerste jaren van zijn bestaan stroomden op de toon- dagen en den verkoopdag der jonge heng sten uit heel ons land de grootste Neder- landscho paardenkenners en -fokkers en besteedden er fabelachtige prijzen. Branden. Gisternacht brandde te Musselkanaal^ al de behuizing van don winkelier A. Mut- kort. Er was niemand thuis. Verzekering de schade. r Do groote boerenhoeve ..N. Wambevg ld Egmond is tot den grond afgebrand; het vuur is ontstaan op den hooizolder. Gisteren ontstond brand in het woon-* huis van den heer Spaun Goens op Plat- tenburg te Arnhem. De brand greep zoo

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3