ongeveer één uur 's nachts. Twee hunner •tapten uit en "begaven zich op verdachte wijze naar den stationsmuur, waarop ze een hunner proclamaties wilden plakken. Daar er toevallig politie op het stations plein aanwezig was, kon het plakken niet doorgaan. De politie nam eenige proclama ties in beslag en nadat, de heeren beloofd hadden niet te zullen plakken, konden ze doorrijden. Ze waren juist uit Huizen ge komen waar wel geplakt mooht worden. Overreden. De werkman A. Kloeg, die Zaterdag op den Burgwal to Delft door een auto van den lieer S. uit Rijswijk werd overreden, is enkele uren later in het ghsthuis aan de gevolgen overleden. Brutaal! Bij den landbouwer J. Hulsclier te Boé- kelo is een varken uit het hok gehaald en vlak achter diens huis in een weide ge slacht. Acuratesse. Garruli Filius spot in „Het Vaderland": Gistermiddag bevatte ons blad in de op gave der gevonden voorwerpen, de interes sante mededeeling. dat o.m. een dubbeltje gevonden was. In dat opzicht is yHet Vad." hnmer accuraat. Ik zie altijd die opgaven na en kijk of er niets bij is, dat ik wel eens kon verloren hebben. In dat opzicht ben ik immer accu raat Zoo las ik gisterenavond welgemoed: Een koperen lantaren (nee), een paar groote handschoenen (nee), een wollen kindermuts (nee), een rozenkrans in étui (uee), een por tretbriefkaart (nee), een dubbeltjeho, stop! Inderdaad ik miste een dubbeltje. Gelukkig dat het gevonden was! Hedenmid dag tusschen half 2 en 3 uur bevond Gar ruli Filius zich op het Alexanderveld no. 17. Trouwensvoor do eerste maal zijns le vens! Hoe gelukkig, dat mijn dubbeltje ge vonden wasEn te bestemder bureelc ge deponeerd. In dat opzicht is men anders nimmer accuraat. Ik kwam aan bod. U hebt een dubbeltje verloren? Jawel meneer. Wat voor een dubbeltje? Wel, een rond. duba:*h wat drom mel meneer; oen dubbeltje ccn plat, gang baar dubbeltje. Van Koning Willem III of van de Koningin? -Tja.... Hebt u op liet jaartal gelet? Néé. x Hoe hebt u het verloren? O., eliu moet weten: m'n vestjes zak is niet zoo jong meer en de voering is niet frisch en zoodoende, zoodoende.... WAar hebt u het verloren? V/aar ik dat dubbeltje verloren heb? Nou (ik werd sarcastisch gestemd), dab zal ik u nou eens precies vertellen! Ik „begaf" mij van het Noordeinde, via de Hculstraat naar den Kneuterdijk ep vlak voor Dorus Hermsen.... - - Gaande van het Noördeinde. via Heul- straat naar Kneuterdijk! noteerde de poli- ticnneele function naris. En vlak voor het Huis van Johan de Witt., ping. Ik kijk cmen jawél dakr had ik precies voor heb huis van Dorus Hermsen mijn dubbeltje verloren. Be grijpt u? V7e keken mekaar eens aan en schoten samen in de lach. Maar hij herstelde zich sfoedig en zei: U begrijpt, dat ik zoo niet verantwoord ben. Gaat u even mee naar afd. 7. Ik ging mee naar afd. 7. Daar stond een groote kas. Vol laadjes. En in die laadjes: foto's. En toen ging het: Was het dit dub beltje? Was het dat dubbeltje? Foto's voor en na, een profiel, trois quarts face, tot het mij groen en geel voor de oogen werd en ik plots met enorme overtuiging zei: Dit is mijn dubbeltje! De politioneele. functionnaris' nanl mijn vingerafdruk en tcelste die aan dè dactylos- copisclie' vondsten op'liet 'object in kwestie. Klonte niet. We zuchtten staken een. sigaar op en ke ken eens rond. Intusschen deden zieh nieu we sollicitanten naar mijn dubbeltje voor. Ik heb er twee uur bii gestaan en toen heb ben we er gezamenlijk van afgezien. Met z'n tienen. Alleen wou ik graag één ding. weten, Hce loopt het. af niet mijn dubbeltje? Ik heb eens gehoord, dat. het 30 jaar bewaard („opgelegd") wordt èn dan openbaar ver brand, geveild of dat het aan de Kroon ver valt of zooiets. Keilden we er niet beter noodlijdenden kunstenaars mee steunen of een park stichten of een ander nationaal belang dienen? Ik vind den afloop nu zoo ondramatisch. En de accuratesse verdient een beter lot. IJSBERICHTEN. Zondag zakte een 21-jarig meisje door het ijs van de ijsbaan in het Wijkervelcl te Maastricht, het z.g. winterbed van do Maas. Een meisje, dat haar wilde helpen ging eveneens te water, maar was spoedig buiten gevaar. Intusschen brokkelde het maar af en toen oen 21-jarige man een poging waagde om bet eerste meisjo te hel pen, zakte ook bij door bet ijs. Met vlot ten en planken kon men den man ten slotte op het droge balen. De positie van het meisje werd steeds benarder, toen do rijksambtenaar Van Swieten gekleed te water sprong en het genoegen smaakte het meisje behouden aan den kant te brengen. Nadat de drenkelingen zicli van droge kleeren voorzien hadden, konden zij allen huiswaarts keeren. Om verdere ongeval len te voorkomen, onruimde de politie ook met het oog op de duisternis de baan. IJs in. Friesland. Het is Zondag in Friesland een praclit- dag geweest op liet gebied van ijssport, aldus schrijft het „HblcL". Het ijs was Sterker en beter geworden de zeesluizen waren gesloten; er was voor banen vrijwel door de geheelo pro vincie gezorgd cn dus jong en oud, allen op de schaats. „Den draai in swaai ik as in leep, Oer do iemc" in oare side, In as een swan op 't rinnend wiet, Sa lit ik mij mar glide!" Zooals oen onzer dichters in de lands taal zegt. 's Morgens vroeg trokken do eersten er al op uit om groote tochten te maken; men trok in alle richtingen over de meren, poelen en plassen, langs do breede kana- len en nauwere dorpsvaarten. Men was nu niet meer gebonden aan het baantjerijden, men trok dus naar bui ten, ook de plezierrijders en rijdsters, die Fier fen it folk, op it leech sa allinne alle kanten, duizenden bij duizenden. Het was overal een gekris-kras van de smalle ijzers op den ijsvloer, die gelukkig door een niet te strengo vorst bij betrok ken lucht, den gehcelen dag flink hard bleef. Hardrijderijen kregen wel druk bezoek van buiten, maar de groote massa bewoog zich buiten in liet vrije veld, waar men zich zoo vrijelijk, zoo geheel kon wijden aan de mooio en gezonde ijssport. Men zag er lange slierten koers zetten de tegen wind in als een koppel ganzen in de lucht, men zag voor den wind paar tjes drijven,' zoo geheel alleen op de groote ijsvlakte, ver van het drukke gedoe op de baan naar het dorp. Fier feu it folk, op it leech sa allinne Dreankc dit pearke sa noflik der kinne! In de herbergen aan den waterkant was het druk; het was daar een „va et vient", want lang bleef men niet zitten. Men had daarvoor geen tijd en den lust, nu het, schaatsenrijden zoo mooi begunstigd werd door goed ijs en goed weer. Staking van baanvegers. De baanvegers op de ijsbaan der „Kweek school" te Groningen, hebben Zondag het bijltje er bij neergelegd. Zij vroegen om een uurloon van 85 cent, terwijl het be stuur bun 70 ets. wilde geven. Op de ge wone dagen verdienen zij 50 ets, per uur. Post per vliegtuig naar Schiermonnikoog. 'Men meldt uit Schiermonnikoog: Was ons eiland acht dagen van post verstoken, omdat de postboot wegens bet ijs den dienst had gestaakt, gistermorgen werd de post door twee vliegtuigen uit Helder hier gebracht. Het landen en op stijgen ging zeer vlot. De postboot „Jhr. von Geusau" In het ijs. In verband met de gevaarlijke positie, waarin zich de postboot „Jhr. von Geusau" bevindt, welke - is ingesloten voor den mond van het Keteldiep, zullen krachtige pogingen worden aangewend, om 't schip in veiligheid te brengen. In den ijsdam, welke bet uiteindo van de Ketel afsluit, heeft de enorm sterke stroom van de ge zwollen rivier een geul gebroken, waar door bet water zich met geweld een door tocht baant. De „Geusau" zit een twintig tal meters ter zijde van dezen natuurlijken duiker bekneld; en beden zal getracht worden, de boot in dio richting zoover to verplaatsen, dat zij in staat is den dam op dit kwetsbare punt te forceeren, waar bij dan tegelijkertijd van de andere zijdo sleepbooten haar te hulp zullen komen. VOETSAL. Ons elfal voor i!e Olympische Spelen. Naar de „Spkr." meldt, is de heer H. Denis wegens studieredenen niet beschik baar voor het elftal, dat op de Olympische Spelen te Parijs zal spelen. De N. E. C. is. volgens de Sp.kr.. in on- derhcndling met den Engelschman Towniey den vroeger en. trainer van Be Quick, cm met ingang van 1 Maart a.s. het Neder- landsch XI-tal en de Olympische ploeg te komen trainen. Momenteel vertoeft deze En- gelsche cefenmecsler te St.-Galïen, (Zwitser land), waar hij de club van dien naam onder zijn leiding heeft. ZWEMMEN. De heeren v. d. Stadt en Herbschleb, resp. Ie en 2e secretaris van den Ned. Zwembond zullen hun functies als zoodanig niet blijven waarnemen. Mr. van Kappen heeft, als be kend. als commissaris bedankt. Éen en an der houdt vermoedelijk verband met het feit, dat de algemeeno vergadering van 2 December jl. het persoonlijk lidmaatschap verwierp en daarmee de nieuw ontworpen statuten vielen. SCHAATSENRIJDEN. Holland—Zwitserland. Wij hadden, aldus het „Vad." het ge noegen even den lieer van Laer, penning meester van den Kon. Ned. Schaalsen- rijdershond, op zijn doorreis naar Davos te spreken. Zooals men weet, heeft de heer van Laer do leiding op zich genomen van do groote Hollandsch-Zwitsersche schaats wedstrijden, welke op initiatief *van de Hollandsche IJsclub to St. Moritz en on der do auspiciën van den Kon. Ned. Schaafsenrijdersbopd en do 'Sehweizer Eislauf Verband 16 en 17 Januari te St. Moritz zullen plaats hebben. In het geheel hebben zestien van do boste Hollandsche rijders ingeschreven. Do meesten zijn reeds-ter oefening naar* Davos vertrokken. Er komen nog bij de heeren Haag uil Amsterdam, die zich reeds eenigen tijd te Chrisliania hebben ge oefend. De Kon. Ned. Schaafsenrijdersbond be schouwt deze wedstrijden vooral uit het oogpunt van nationale proefwedstrijd. Hij besloot tot krachtige medewerking, nadat juist de laafstc winters hier te zwak wa ren en daardoor do beoordeeling van onze rijdersgroep moeilijk. De Bond heeft een algemeene uitnoodiging tot de rijders ge richt en steun beloofd aan hen, die zich opgaven. Het offer dat hij zich voor deze proefneming getroost, is, zoóals men be grijpen kan, groot. Het spreekt, dat da Hollandsche IJsclub te Sf. Moritz zich door dezen samenloop van omstandighe den niet weinig verblijd vindt, want zij zag een moeizaam streven van twee jaren met onverwacht succes bekroond. In het inter nationale wintersportleven gaat Nederland oen rol, en naar wij van harte hopen, schitterende rol, .spelen. Naar wij vernemen, zullen ook de beste rijders van Zwitserland van de partij zijn 'Nu onze jongens toch eenmaal to St. Moritz zijn, hebben ze ook allemaal inge schreven op de internationale schaatswed strijden, welke 18 en 19 Januari te Davos plaats hebben. Er zal gereden worden volgens het in ternationaal reglement van de Eislauf Ver- einigung, in 1923 te Kopenhagen vastge steld. Zooals men weet, heeft do Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond als eersten prijs voor den landenwedstrijd Holland—Zwit serland een groote gouden medaille be schikbaar gesteld. Verder zullen ook verre den worden do bekende Lindeman-zilveren schaats wisselprijs en do studentenwissel- prijs (zilveren Mincrvabeeld) van den di recteur van het Reisbureau Lindeman. De eereprijs bestaat uit een grooten zilveren beker, geschenk van den sultan van Boc- loengan. Do Hollandsche prijzen liggen alle uit gestald in. het magazijn van de Edelmetaal trust op do Plaats. De prachtige beker van* den sultan vormt het middelpunt. Hij is voor en achter gegraveerd, achter met Arabische letters. De buitenlanders zullen zich ongetwijfeld inspannen om dezen zeld- zamen prijs te bemachtigen, maar wij ho pen van harte, dat onzo jongens hem naar Nederland terugbrengen. Op de wedstrijdlen te Davos wordt o.m. verreden: bet meesterschap van Europa 1924 in schoonrijden. Verder hardrijden over 400 M„ 500 M. en 1500 M., 5000 M. en 10.000 M. Men kan voor de Hollandscli—Zwitser- sche wedstrijden inschrijven tot 14 Ja nuari 8.30 uur 's avonds bij het secreta riaat der Hollandsche Sportclub St. Mo ritz, tijdelijk hotel La Margna St. Moritz. Het trainen te Davos gaat tot dusver be vredigend. Tot dusver hebben ingeschreven: H. G. J. Krul, Groningen; T. Boot, Pur- merend; B. de Boer, Aalsmeer; W. J. Blaisse, Amsterdam; C. J. de Koning, Eda:n; C. van Bommel van Vloten, Gro ningen; G. J. M. van Eyck, Tilburg; G. P. Eecen, Amsterdam; J. P. de Koning, Pur- merend; O. Veenbaas, Amsterdam; J. G. Tetzner, Groningen; H. W. Sta verman, Leiden; P. M. Baerdt van Sminia, Lei den; L. Wildervanck de Blécourt, Lei den, en de heeren Haag, Amsterdam. Nat. kampioenschap korte baan. Zaterdag werd te Rijperkerk verreden 't Nederlandsch kampioenschap korte baan. Do haanlengto bedroeg 160 meter. Aan den start verschenen 18 rijders. Hiervan wer den als snelste rijders in de finale ge plaatst: Baaraa, Blessum 16 3/5; Dikker- boom, Oudehaske 16 3/5; De Jong, Snik- zwaag 16 3/20 en Slager, Yvolvega 16 3/20 In de finale sloeg Baarda Dikkerboom, de eerste maakte 16 1/5 en de tweede 16 2/5 Slager en dc Jong reden beiden in 16 4/5 sec., zoodat overgereden moest worden. De rijders wenschen dit echter niet en ver zochten de geldprijzen te laten vervallen en ieder den gouden medaille te schenken. Hiermede ging het bestuur accoord. We bezitten dus nu twee houders van het na tionaal kampioenschap korte baan. Voorts werd nog een hardrijderij gehou den voor vrouwen over 160 meter. Martha Memminga de snelste rijdster van de laat st© jaren: verloor legen de 16-jarige J, v. de Gulen te Grouw, met een verschil van 5 meter. J. v. d. Gulen reed de 160 meter in 19 1/5 sec. Zuid-Hoüandsche IJsvereeniying. Het bestuur van de Zuid-Hollandsche IJsvereeniging meldt: IJsberichtcn over aanbevelenswaardige tochten zijn nog scbaarsch. Over het alge meen is het ijs slecht of onbetrouwbaar. In den omtrek van Zoetermeer zijn goe de hanen. IJs en weer dienende, zal de Zuid-Hol- landsche IJsvereeniging Zaterdag den wedstrijd op de korte baan, waarvoor een wissolbeker en 3 medailles zijn uitgeloofd, laten verrijden op de ijsbaan van de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij te Rijs wijk. Leden van afdeelingen van den Zuid- Hollandschen Ijsbond kunnen daaraan meedoen. Tegen Zondag zullen de afdeelingen van den bond tochten organiseeren naar de Kagerplassen, waar zij ter eere van het dertigjarige bestaan yan den bond samen komen. Kwintsheul—SchipluidenVlaardingen: goed. Van Schipluiden naar do Lier loopt de baan over de Breede Lee. Rondom Naaldwijk en Poeldijk worden banen in orde gemaakt; ijs nog slecht. Gouda—Bodegraveu: voorzichtigheid aangeraden; door stoomgemaal wordt van tijd tot tijd gemalen. Warmond: op de meren goed. Van Warmond over de Dinsdagsche We- tering naar Voorhout goed. Leidscho trekvaart wordt in orde ge maakt tot Piet Gijzenbrug. Zoetermeei—Pijnacker—Zoetermeer—Lei* derdorp: goed. Den Haag De Vink: hier en daar slecht Vanwege de Z.-H. IJsvereeniging wordt nader medegedeeld, dat thans berichten zijn ingekomen, volgens welke in het West land en in de buurt van Leiden al het mo gelijke gedaan wordt het ijs berijdbaar te maken, hetgeen hij doorvriezend weer dan ook wel spoedig het geval zal zijn. Uitslagen van wedstrijden. To Zeist werden gisteren wedstrijden gehouden om het kampioenschap schoon rijden, waarvoor 12 paren hadden iuge-. schroveif Mevr. do Boei—Blauhoer, dio vier keeren achtereen het kampioenschap behaald had, was wel op de baan tegen woordig, doch reed niet mede. Do uitslag was: 1. Mej. J. J. van Wijn gaarden, Utrecht; 2. mevr. Woldring v. d. Hoop—André do la Porte, Arnhem; 3. mevr. D. Vogelzang, Doorn. Uitslag schoonrijden voor paren: 1. mej. J. J. v. Wijngaarden en de heer G. P. van Baaien; 2. mevr. D. Vogelzang en do heer v. d. Kluft; 3. mej. Harsing en de heer K. van Wermeskerken. De uitslag der te Emmer gehouden hard rijderij voor jaren (deelnemers 12 paren) luidt: 1. A. Zeilstra (Lemmer) en B. v. d. Wal (Oosterhaule); 2. G. Hofstra (Okle- Irijne) en H. Koning (Munnekburen)3. H. Poepjes (Delfstrahuizen); le troost prijs H. Dijkstra (Oudkerk) en J. v. d. Let (Molenend); 2e troostprijs L. Poepjes (Lemmer) en G. Poepjes (Lemmer). Vanwege bet Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek Verbond, Noordelijk gewest omvattende de provinciën Groningen en Drenthe werden Zondag op de fraaie ba nen der ijsclub Stadskanaal drie wedstrij den gehouden voor bij den bond aangeslo ten vereenigingen met het volgende resul taat: Estafetteloop 1500 M. 5 heeren: le prijs zilveren wisselbeker 3.131/5 Jabn II en verg. zilv. med. Stadskanaal; 2e prijs zilveren medaillo 3.17 2/5 Glias Wildervank; 3e prijs zilv. med. 319 4/5 Volhouden Borger; 4e pr. h. med. 3.23 3/5 Olympia Gasselternijeveen. Estafetteloop 500 M. 5 Dames, le pr. verg. zilv. k'.-uis 1 36 1/5 Olympia Gasselternijeveen; 2e pr. zilv. med. 1.43 4/5 sec. Jalm II Stadskanaal; 3e pr. br. med. I.47 1/5 sec. Volhouden Borger. Hardrijden paren: le prijs verg. zilv.-med. i^der de heer G. Wiersema en mej. J. Panman, Jalm II Stadskaanaal; 2e pr. ieder zilv. med. do heer E. H. Pot eu mej. G. Bieze Volhouden Borger; 3e pr. br. medaille ieder de heer L Altona en mej. J. Méiborg Jalm II Stads kanaal. Willem Kos. Willem Kos, die Zondag te Oudkarspel, gelijk in ons nummer van gisteren gemeld, zoo kranig gereden heeft, is op uitnoodi ging van den K.N.S.B. naar Davos vertrok ken. Van den jongen kampioen, pas 19 jaar oud, verwacht men nog veel voor do toekomst. J-1A- 1 'IIHI Buitenl. Berichten Stormen op de Middellandsche Zee. Op de Middellandsche Zee woeden hevi ge stormen. Dc stoomschepen ondervinden groote vertraging. Een dijk van het kanaal Ostende—Brugge bezweken. Onder den buitengewonen druk, dien bet sterk gestegen water uitoefende, is de bedijking van het kanaal van Brugge naar Ostende bezweken. Men vreest, dat ook do drinkwatervoorziening defect is geraakt. Onder het golfspelen overleden. Zaterdag met John D. Rockefeller te Ormond Beach (Florida) golf spelend, is ,i-Ta, ik blijk borg voor hem". „Dat is genoeg voor mij. Luistert dan nu, heeren, welk middej ik u voorstel, om u bij uw nasporingen le helpen. Een zeker aantal priesters houdt zich in dit land ver borgen en wij staan met elkaar in verbin ding. Ik zal u in kennis brengen met een confrater, een vroegeren monnik van de Augustijnerabdij hij Therouanne, met pa ter Vigneron; hij is een zeer gedienstig man, die u veel diensten kan bewijzen. Of schoon hij voortdurend in zijn oudo kloos ter woont, zou hot toch vergeefscho moeite zijn, hem daar te willen zoeken. Onthoudt daarom het volgende: als u zich tegenover den ingang der abdij bevindt, zult u aan den anderen kant van den weg midden in zien. Daar moet u naar toe gaan. U klopt eerst driemaal op de deur en vraagt aan dengene, die de deur openmaakt, of hij geen pachter leent, die dorschers noodig heeft. Men zal dan vragen: „Welk graan dorscht u?" en op het antwoord: „tarwe, haver, boonen en gerstzal men u bij den pater brengen.Als hij zelf u niet van dienst kan zijn, zal hij u naar andere confra ters verwijzen en op deze wijze kunt u zonder gevaar uw nasporingen voortzetten» want deze heeren zullen u de huizen op geven, waar u een veilig toeyluchtsoord kimt vinden. En nu heeren, God zegene u' Ik wensch u van harte een goed welslagen en verzoek u, mij te verontschuldigen, mijn plicht roept mij Hij was juist op het punt, tiet huis te verlaten, toen de pachtersvrouw hem aan- raadde van kleeding te verandoren, omdat ér van het liggen in de sloot sporen waren achtergebleven, die hem gemakkelijk zou- jlen kunnen verraden. Een kwartier later 1 Liep hij door do moerassige streek tus schen Rocqüetoire en Racquinghem. V De huiszoeking. De Dalhoeve, waar wij de gendarmen hebben achter gelaten, was een gewezen kasteel. Een breede en diepe sloot omgaf niet alleen het woonhuis, maar ook de bij gebouwen en een grooten moestuin. Op het zelfde oogenblik, toen de gerechtsdienaars de brug voor het huis overgingen, kwam er een man van den moerassigen grond van daan, aan welks grens de pachthoeve lag. Hij was als een landman gekleed en droeg een houweel op zijn schouders. In den tuin graafde vlijtig een andere werk man, zonder echter den man met het hou weel, dien hij al sedert eenig6 minuten be merkt had, uit het oog te verliezen. Spoe dig was deze voor de sloot aangekomen, maar in plaats van de brug over te loopen wendde hij zich naar rechts, waar de sloot veel smaller was. Een dikke plank nam hier de plaats der brug in en verschafte toegang tot den tuin; deze plank werd door de bewoners en werklui der hoeve gebruikt als zij de richting van Rocqüe toire in wilden. De tuinier liep naar de plank en bereikte deze juist, toen de nieuw aangekomene er over was. „Mijnheer pastoor", waarschuw de hij, „blijf hier vandaan, de gendarmen zijn hier!" De verkleede priester ontstelde een oogenblik. Vandaag hen ik niet gelukkig", antwoordde hij en na eenigo oogenhlikken ging hij voort: „De heelo omtrek wordt be waakt, als ik weer omkeer wordt ik zeker gesnapt". „Maar, meneer pastoor, waar wilt u zich verbergen? Een gendarm is in bet huis en de andere in den hof. Ja, ik weet niet eens, of men u al niet gezien heeft". „Och beste Lodewijk, ik heb nergens minder zin in, dan om mij te verbergen. Zij kennen mij niet; inplaats van één tuinman zijn wij met ons tweeën. Graaf jij aan jouw stuk voort en ik graaf aan dit; dan heb je straks zooveel minder te doen". En dadel'jk begon hij den grond om te hakken en wel met een handigheid en vlijt, als een man, die van jongs af aan zulk werk gewend is: „Nu zie je, hoe goed het is, als men alles kan". Lodewijk, die aan n'.ets anders dacht dan aan het gevaar, waarin do priester zich bevond, stond als aan den grond vast genageld. „Ga toch aan je werk!" vermaande deze daarom, „je zou anders de gendarmen op merkzaam maken". Met een enkelen, sprong was de brave, eerlijke werkman weer op zijn plaats en werkte zonder op te zien met zijn schop. ,jAls er maar een was", dacht hij, „zou ik niet bang zijn, mijn schop zou zijn sa- hel wel aandurven, maar het zijn er helaas tweeAch, wat leven wij in een treuri- gen lijd!" Terwijl hij deze beschouwingen hield, had de brigadier twee of drie kamers doorzocht, zonder een enkel spoor te ont dekken. Zijn toorn nam too bij iedere mislukte poging. Toen hij in de kamer te rugkwam, waar vrouw Buitel zich bevond, vergat hij totaal alle beleefdheid, die hij straks tegenover haar in acht had geno men en gbruikte hij met een blijkbare voldoening het republikeinsche jij. „Bur geres", begon hij, hoeveel werklui heb je hier?" „Drie". -** „Waar zijn ze?" „Twee zijn er in de schuur aau het dorschen; do derde werkt in den tuin". „Hun namen?" „De twee dorschers heeten Julius Pier rot en Frans Pinson". Do brigadier haalde voor alle zekerheid zijn notitieboek voor den dag en begon te schrijven. De kamer werd door twee ra men verlicht, die in den tuin uitkwamen; slechts een vierkante opening daar tegen over in den muur, dio door een enkele ruit gesloten was, gaf uitzicht in den tuin. De pachtersvrouw stond met haar rug naar den brigadier, maar terwijl hij aan het schrijven was, keerde zij zich om en zag plotseling, dat er twee mannen in den tuin werkten. Zij vermoedde dadelijk den stand van zaken en begon daarom op nieuw: „Neem mij niet kwalijk, ik heb vergeten u een werkman op te geven, ik dacht er niet aan, omdat hij slechts nu cn dan komt, maar vandaag is hij hier en werkt in den tuin". „Dus zijn er daar ook twee? Ja". „Hoe heclen ze?" „Lodewijk Verron cn *- Jan Leroy. Hemel" dacht de pachlersvrouw, „hce zal ik hem laten weten, op welken naam hij moet antwoorden! Heilige Maagd, sla mij bij I" De gendarm wildo zich van de waar heid overtuigen, en ging daarom naar do kamer der zieke. „Zeg eens, hoeveel werk lui hebben jullie hier?" vroeg hij. Heeft mijn dochter dat nog niet tegen u gezegd?" antwoordde die goede vrouw, terwijl zij hem minachteud aankeek. „Jawel maar ik wil zoker zijn l" „En verbeeldt u zich, dat ik mij aan 't gevaar zou wagen, haar tegen te spreken? U wilt dus nog eens van vrouwen leeren, wat waro moed is?" „Ik vraag je nogmaals, hoeveel werklui zijn cr hier?" „Ik zeg niets" „Voor den drommel! Ik zal je wel aan het praten krijgen!" „Probeer het maar eens „Heb medelijden, mijnheer en laat mijn arme moeder met rust", begon nu vrouw Buitel, die er bij gekomen was, „u ziet wel, dat zij ziek is, doodziek!" „Laat dat, laat dat! Men bespot mij hier. Past allemaal maar op!" Toen hij nu het jonge meisje zag, dat zwijgend naast het bed zat te breien, ging hij voort: „Deze hier is noch ziek noch oud en kan dus spreken". De pachtersvrouw beelcio van angst, maar plotseling kreeg zij een gelukkige ge dachte: „Maar niet. met u, mijnheer, want zij is een Vlaamsche èn verstaat geen Fransch", beweerde zij glimlachend. Do gendarm beet woedend op zijn snor en omdat het jonge meisje haar oogc-n niet opsloeg, ging hij naar haar toe met do woorden: ..Zeg eens, versta jo geen Fransch?" „Ja, mijnheer". .(Wordt vervolgd). j'

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4