„De IttÉ Cent" Tweede Blad 8) Dinsdan 8 Januari 1924 D9T DE PERS HET MIN {STER IE BLIJFT. De Maasbode schrijft naar aanlei ding van bet besluit dor Koningin om de 5ntslag-aan vrage van bot ministerie niet 4n to willigen: En zoo zal dan het minislcrie-Ruys de Beerenbrouck voor den derden keer wederom worden ingehuurd bij gebrek aan beter. (Voorzoover be kend, zullen in elk geval de minis ters Aalherse en de Visser toch heen gaan en het lijkt ons de vraag, of* hun plaats nog wel zaï worden aange vuld). Een oplossing van do crisis brengt dit aanbVjvon van het Kabinet niet. Althans niet, wanneer het door de mi- -sèrc der verstreke crisismaanden n:et geleerd mocht hebben, wat water in zijn wijn te doen. B'ijft het op zijn standpunt inzake Vlootwet en bezui niging staan, dan voorzien wij spoe dig een nieuwe botsing met de Slatcn- Geueraal, welke dan onafwendbaar op eeu Kamerontbinding zou moeten uitloopen. liet is echter niet onmogelijk en 'wij hopen het van harte dat de tot aanblijven „veroordeelde" minis ters van den nood een deugd zullen maken en dat van hen tenslotte het initiatief zal uitgaan voor het lang verbeide overleg, dat hef moet nu eenmaal en dus kan het de rech- terpartijen weer in eensgezindheid tot elkander brengt. Wanneer s'echlr. aan .allen kant de goede wil voorz't, behoeft de bereiking van dit resul taat - wij hebben 't al zoo vaak ge zegd niet op onoverkomelijke moeilijkheden af te stuiten. En dan zou ook wat op het oogen- blik nog geen oplosing mag heeten achteraf met volle recht die kwalifi catie verdienen. De op ééu na laatste alinea schijnt ons niet zoo vricn-deFjk ten opzichte van het Kabinot-Ruys en er Klinkt door een ingebreke-stelling voor wat bet verledene betreft. De Nieuwe R o 11. Gr t. zegt o.a.: Begrijpen wij deze, ons nog zon derling toeschijnende, beslissing van de Koningin wel; vatten wij de woor den, waarin haar besluit is bekend ■gemaakt bij hun preciese beleekcors, dan hebben wij bier inderdaad met een schrikkelijkeu noodkreet te doen. Do Koning:n toch heeft niet aan het kabinet verzocht, zijn ontslagaanvra ge nog eens in nadere overweging te nemen, noch ook bij het kabinet erop aangedrongen, op de aanvrage terug te komen, waardoor dan althans op het kabinet zelf de verantwoordelijk heid voor zijn verdere aanblijven zou komen to rusten neen, z'j beeft deze ge'eeenheid, om tot eene ten minste constitutioneele op'ossing van de crisis te peraken, terzijde gesteld, en handhaaft door haar bestol't het Labmet onder eigen verantwoor delijkheid. Geen der bladen, die vanmorgen over deze oplossing der Kabinetscrisis hebben geschreven, durft in twijfel trekken, dat het Kalraet-Ruys inderdaad de ernstige wil heeft' gehad heen te gaan. De ,.N. Rott. Crt." noemt hierboven de oplossing ien „schrikkelijke noodkreet". Het Vaderland schrijft: Maar b>j alle moeilijkheden, die dit vijfde mhrsferie-Ruys de Beeren brouck tegemoet gaat, is er tocb nog deze troost, dat met eenigen goeden wil toch nog wel iets goeds uit de cri sis kan worden geboren. En wol dit, dat waar iedere partij, en ook ieder Kamerlid mdiv-'dueel weer gansclie- FEMIJXËTO.N VOGELVRIJ. "Ware schetsen uit Frausche familie archieven „Dat is wel waar, mijnheer pastoor, maar juist daarom kunnen wij uw toewij ding begrijpen en bewonderen. Om dit el lendige bestaan voort te zotten, moet men door een verheven doel geleid en staande gehouden worden". In dit oogenblik kwam do pachters- vrouw weer binnen. „Wilt u niet iets ge bruiken, mijnheer pastoor?" vroeg zij dadelijk. „Ik dank u, nu niet!" antwoordde de priester. „Ik zal mij niet lang ophouden, ik was op weg naar de Dalkoeve, toen ik herkend en door de gendarmen vervolgd werd. Men had mij namelijk meegedeeld, dal do moeder van vrouw Buitel ernstig ziek was. Ik heb daarom geen tijd Ie ver liezen, anders zou ik wellicht te laat ko men". „U kunt echter onmogelijk nu dadelijk weggaan, maar u moet wachten tot men uw vervolging heeft opgegeven. Hier be hoeft u niets te vreezen, want ik heb zoo- cven een vertrouwde man op wacht ge steld, die ons in geval van gevaar verwit tigt, en dan kunt u denk ik aan deze heeren een groolen dienst bewijzen". De priester betoonde zich hiertoe gaar ne bereid en boog beleefd voor de vreem delingen. „Inderdaad, mijnheer pastoor", zei een fan de twee, „vrouw Wentel heeft gelijk. lijk vrij tegenover dit ministerie komt te staan, er eenige kans komt op dat gemeenschappelijk overleg, dat wij lrj de groote vragen die ons wachten zoozeer behoeven. Laat vooral de Tweede Kamer niet vergeten, dat de lange duur van de crisis welkom wa pen is geweest in de handen van links- en rechU-revolutionairen, d e, zooa's begrijpelijk is, in het parle mentarisme bun ergsten vijand zien, en dat dezen revolutionairen dat wa pen voor good uit do handen kan ge slagen worden, als van den grooten ernst blijkt, waarmee het landsbelang thans wordt vooropgesteld. 3IHSiESaLj&ü& Hollandsche harinqproducten in Frankrijk. Eon stap van Nederland? Naar wordt vernomen, is nog in over weging de vraag of van Noderlaadsche zijdo bij de Fransche regeering een stap zal worden gedaan in verband niet het bij het Franscho parlement ingediende wets ontwerp tot vermenigvuldiging van het in voerrecht op gerookte harjng, die van kop en (of) staart ontdaan is, met 1.8 en op. haringfilet met .2.8. Wordt dit wetsontwerp lot wet, dan beteckent dat een groot nadeel voor do Nederlandschc exporteurs, die veel haringproducten uitvoeren naar Elzas-I.o- Iharingen. Geen wijziging der militaire pensioenwet. Een tegenspraak. Naar do „Tel." vernam zouden plannen in voorbereiding zijn tot wijziging vaü de pensioenwet voor het militair personeel, in dier voege, dat de pensioengrondslag lager zou worden gesteld voor hen. die we gens opheffing van hun betrekking op pensioen zijn gesteld. Naar „Het Volk" van bevoegde zijde ver neemt, zijn aan het departement van oor log zoodanige plannen niet in voorberei ding cn is van bet demissionaire kabinet geen indiening to vervrachten van een wetsvoorstel als waarvan hierboven sprake is. Men kan uiteraard op dit oogenblik niet weten, wat een nieuwe regeering zal voorstellen, maar wel kan worden aange nomen, dat in do militaire pensioenwet ten geen wijzigingen worden aangebracht, dio niet ook voor de burgerlijke pensioe nen zullen gelden, daar militairo cn bur gerlijke pensioenwetgc-ving onderling sa menhangen. Herclassificatie Spoorwegpersoneel. De vierde klasse gehandhaafd. Naar de „Volkskr." verneemt, is bet door mr. Visser uitgebrachte advies over bet tusschen de directie der Ned. Spoor wegen en St. Raphael en P. C. B. gerezen geschilpunt over de met 1 October herclas sificatie, voor dc organisaties ongunstig en blijft derhalve do vierde klasse met een aftrek van 16 ,pGt. bij de spoorwegen ge handhaafd. Steun vcor ds uitgestotenen in do texiiel-industrie. Van enkele winkeliers to Amsterdam ont ving het bestuur van „De Eendracht" te Enschedé een schrijven, waaraan wij het volgende onlleenen: „Wij verzonden beden aan uw adres een vat cacao van pl.m. 100 Kilo, welke cacao bestemd is voor do stakende en uit gesloten textielarbeiders en u naar eigen inzicht onder uw leden kunt verdeelen. Waar wij als winkelier tot geen vakverceni- ging behooren, dachten wij op dio manier te kunnen steunen, door af en toe levens middelen op te zenden. Wilt u zoo goed zijn om even mede te deelen, of li er prijs op stelt meerdere dergelijke zendingen te ontvangen, of dat u liever geld hebt." De tuindersloonen in het Westland. In tegenstelling met verleden jaar zal de loonregeling in het tuindersbedrijf geen aanleiding tot conflict geven. Enkele luin- arbeidersvereenigingen zijn met de pa- troonsvereenigingen overeengekomen om 't contract van 1923 ook voor 1924 lö doen gelden. Andere vereenigingen onderhandelen niet of verlengen stilzwijgend het contract. Door eenme patroons vereenigingen is een Wij zoeken een jong meisje, wier ouders door dien ellendigen Lebon to Arras ge guillotineerd zijn. Het arme kind moest vluchten en heeft daarbij do nasporingen der revolutio zoo goed weten te verijdelen, dat ook wij, dio haar ten koste van alles trachtten te redden, haar tevergeefs zoe ken". „Hoe heet dit jonge meisje?" „Freulo Van Vimy; haar familie is met mij verwant en woont in de nabijheid van Bethune. Graaf Karei Bercloaux", 'ging Albert voor,t terwijl hij zijn metgezel voor stelde, „en ik waren officieren in het re giment Vlaanderen en in Bethune gedeta cheerd. Wij vonden allebei bij mijnbeer Van Vimy een zeer vriendelijk ontvangst. Valentine van Vimy was aebtien jaar. Haar zachtmoedig, vriendelijk wezen en haar voortreffelijk verstand, haar openhar tig karakter en haar reine ziel maakten zoo'n indruk op mijn vriend, dat hij in een vurige liefde ontvlamde. Het overige kunt u raden. Ik kreeg de opdracht, voor den graaf bij den heer Van Vimy aanzoek to doen om de hand van Valentine. Mijn aanzoek werd aangenomen en spoedig zou bet huwelijk van het jonge paar ge sloten worden, toen dc eerste stormen der revolutie losbraken. Toen achtte men bet raadzamer, bet huwelijk tot betere tijdén uil te stellen. Ons regiment werd al spoe dig naar de grenzen gestuurd en streed moedig voor het vaderland. Maar onze dapperheid beschutte ons niet tegen ver volging. Wij werden beiden als aristocra ten aangeklaagd, konden echter nog juist tijdig gewaarschuwd door oen baas tigo vlucht onze gevangenneming voorko men. Den volgenden morgen bevonden wij kinderbijslag toegekend voor groote ge zinnen. De Tweede Kamerverkiezing. Er wordt aan do „Midd. Ct." gevraagd waarom de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1925 plaats hebben (als er ten minste geen Kamerontbinding komt!), hoe wel de jongste verkiezingen werden gehou den 5 Juli 1922. en do Tweede Kamerle- edn volgens de Grondwet voor vier jaar worden gekozen. Do verklaring is te vinden in art. 145 al 2 van de Kieswet, luidend: „Bij ontbinding der Tweede Kamer tre den dc leden af drie jaar na den eerst- volgenden derden Dinsdag in September". De nu zittende Tweedo Kamer is in '22 gekozen bij een verkiezing, noodig gewor den door een onlbindingsbesluit, (lat door do Grondwet vereischt 'werd Ier verkrij ging van de tweede goedkeuring der Grond wetsherziening. Het toeval heeft wel ge wild, adt do datum dier verkiezing samen viel met do periodieke aftreding van do in Juli 1918 verkozen Kamer. Maar vol gens de bovengenoemde ftp-paling zal het einde dezer Kamer dus zijn: September 1925. En dus zal dan oen voorafgaande verkiezing moeten zorgen voor oen nieuwe Kamer. Dr. Mr. Willem van den Bergh-Stichting ie Noordwijk (Binnen). Het Bestuur van bovengenoemde stich ting schrijft: Omtrent hel karakter dezer stichting en hare bestemming blijkt eenig misverstand te bestaan. De Van den Bergh-Stichting is een ge slicht bedoeld bij de wet van 27 April 1884 d.w.z. een krankzinnigengesticht voor jeugdige lijders, met name voor idioten en irabecillen, c.d en dan jeugdig in wat rui men zin genomqn. Zij is bestemd bepaalde lijk voor patiënten uit do provincie Zuid- Holland. De bedoeling heeft daarbij voor gezeten den mepscben uit Zuid-Holland de nogal lange reis naar onze gestichten te Ermelo te besparen. Dit neemt niet weg dat zoolang er plaats is ook wel kinderen uit andere provinciën kunnen opgenomen worden. Vooral den eersten tijd zal hier voor wel gelegenheid bestaan. Nu blijkt het dat vele menschen wier kinderen op Groot-Emaus' to Ermelo ver pleegd worden, in de meening verkeoren, dat de van den Bergh-Stichting bestemd is voor achterlijke kinderen e. d. Dit nu is onjuist. Kinderen die op Groot-Emaus thuis hooren kunnen in onze Stichting te Noordwijk niet worden opgenomen. BEMOEIINGEN. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd do volgende Weleer w. Heeren lot Kapolaan te Scholen (H. Liduina) S. de Korte; -Volandam N. Moolenaar; Haar lemmermeer (Hoofddorp)- J. F. M. Zegers (neomysl); Buitenveldort P. J Berlage; kimmen G. M. M Hygemann (neomyst); Vlaardingen P. Braak; Hoorn F. P. J. Huf; Botterdam (H. Antonius-Abt) G. M: Mol; Heer-Eugowaard (II. Dionysius) J. P. van Zon (neomyst); Leidschen-dam J A. M. Bekkers; Beverwijk (H. Agatha) H. F. Coppensj Bover.carspel H. J. Kuvper (neomyst); Delft (H. Ilippolytus) W. F. Bemelman, die Kapelaan was to Haarlem (H. Joes do D.). Assistent to Weesp: W. J. v. Hessing (neomyst). gagSRgsoBtagsgaa«3aa5B«>aaa>a»gtt wawn w frug Laaïd» en Tuinbons» Nederlandsshe deslnamc aan het Tweede Wersld-Pluimveecor.gres. Ht Nederlandsch Comité voor het Twee de Wereld-Pluimveecongres en -Tentoon stelling te Barcelona van 10 lot 18 Mei 1924, heeft reeds eeh deel zijner werkzaam heden voltooid. De van Noderlandsche zij de bijgedragen prae-adviezen zijn reeds in gezonden bij het algemeen congres-secreta riaat, terwijl de voorbereiding van de'Ne- dèrlandsche deelname aan do aan liet congres verbonden wereld-pluimvee-tentoon stelling rec-ds "zoover gevorderd zijn, dat kan worden medegedeeld dat ook, wat de ons al aan den anderen kant van dc Fran sche grens. Meer dan een maand aten wij al het brood der ballingschap, ongeduldig op het morgenrood van een beteren tijd wachtend toen graaf Bercleaux in een buitenlandsche krant; onder do ongelukki- gen, die in Arres het slachtoffer waren ge worden van do bloeddorstigheid der revo lutionairen, ook do namen van mijnbeer en mevrouw Van Vimy las. Hij uitte een kreet van schrik cn riep: „Do ouders van Valentine! Ik keer naar Frankrijk terug. Ik rnoet Valentine redden!" Wat kon ik aanvoeren tegen dit besluit, dat geheel volgens mijn hart was? Ik kon niet beters doen dan meegaan. En dus zijn wij teruggekeerd. Na duizend moeilijkhe den hebben wij ons passen verschaft en reizen nu als negotielui. Nadat wij Be thune en den hoelen omtrek afgeloopen hebben, zijn wij tenminste zeker, dat Va lentine nog leeft en tot heden nog niet ge vangen werd genomen: maar ze is ver dwenen, zonder een enkel spoor na te la ten. Deze hoeve hier is mijn eigendom en het pachtersgezin is mij met hart on ziel toegedaan; bij deze trouwe menschen hoopte ik "goede inlichtingen te ontvangen maar zij weten helaas niets". „En welke plannen hebt u nu?" vroeg Abbé Bariet. „Het is ons plan", antwoordde graaf Bercleaux, „Valentine zoo lang te zoeken, tot ,wij baar vinden. Maar ik heb ook nog een anderen eed afgelegd: haar te wreken, als zij gedood zou zijn". „Hoeren, aan God komt de wraak toe; wij kunnen Hem smeeken, dat hij den vreeselijken storm, dio over ons woedt, doet bedaren; maar de bestraffing der tentoonstelling betreft, Nederland op krachtige wijze zal vertegenwoordigd zijn In plaats van den heer A. Hoogendijk Jan., te Vlaardingen, die zich om gezond heidsredenen genoodzaakt zag zijn functie van voorzitter van genoemd comité neer te leggen, is door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw benoemd de heer B. Wilton te Voorburg (Z-H.) Het secretariaat is gevestigd: Jan van Hoornstraat 29, Den Haag. RECHTZAKEN De aanslag op dr. Deden. De 21-jarige D. L. uit Rotterdam, dio in de Nijverstraat te Tilburg was gelo geerd, en op 4 December j.I. een aanslag pleegde op Dr. Deelen in diens spreekkamer in de Stationsstraat, aldaar, stond gister morgen voor de Bredascbe rechtbank te recht. Hij bekende. Do Officier van Justitie eischle vier jaar gevangenisstraf wegens poging tot diefstal voorafgegaan door geweld. Mr. J. de Voort te Tilburg bepleitte wat aangaat de poging tot diefstal vrijspraak on voor het overige ontslag van rechtsver volging. Clemsenggds ®es«i©hften. Slede-ongeval bij Mühlheim. Een Nederlandsch meisje gedood cn twee jongons ernstig gewond. Tusschen Mülheim cn Duisburg heeft zich bij het wintervermaak een tragisch ongeluk voorgedaan. Eenige kinderen van de Neder landschc familie Viinder uit de buurt van Dordrecht, die in Mülheim logeerden, wer den. terwijl ze per slede iu snelle vaart een helling afgleden door een vrachtwagen over reden. Een meesje van zeven jaar kreeg een schedelbreuk, en overleed onmiddellijk. Twee jongens van tien tot twaalf jaar kre gen eenige beenbreuken, benevens levensge vaarlijke inwendige kneuzingen. Hun toe stand is zeer zorgelijk. ,Tel." Gasverslikking. Zondagmorgen besneuiden do buren van den heer G„ in den Math. Smallegangebuurt to Goes, een sterke gaslucht. Het viel hun op dat alles bij de buren, die gewend waren vroeg ter kerke te gaan, zoo stil bleef cn men bracht dit met de gaslucht in verband. Toen men met geweld in de woning van den heer C. was binnengedrongen, vond men de 60-jarigen man en zijn dochter beiden bewusteloos. Het gelukte de dochter weer bij kennis te brengen, bij den valer mochten de pogingen evenwel niet haten, 's avonds was bii not? niet bil kennis gekomen. De oorzaak van het ongeval is een lek in 6c hoofdleiding. Door de vorst kon het gas geen uitweg haar de straat vinden, doch kwam in den kelder der woning terecht. Noodlottige afloop. Dt slager S. uit de Koestraat te Tilburg, die Donderdag bij het slachten van een rund door het vallen van h„t schieta-ppa- raat door een schot getroffen werd en een kegel in het onderlijf kreeg, is gis teren- na oh t in het ziekenhuis aan de gevolgen bezweken. Dood in de sneeuw gevonden. Do 72-jarige H. D. te Den Ham werd Vrijdagmorgen dood in de sneeuw achter züu woning gevonden. Zeer vermoedelijk is hij 's nachts onwel geworden, naar buiten geloopen. cn door de koude bevangen, in bswusteloozen toestand neergevallen. De te Rotterdam verdronken jongens. Dc politie heeft Zondag uit den Kraüng- scheplas het lijk opgehaald van het andere jongetje, dat sinds Maandag uit de ouder lijke woning aan de Vlietkadc werd ver mist. Bijna verdronken. Tijdens de wedstrijden op het Buiten-IJ zag een 9-jarig knaapje een vogel langs het ijs fladderen. Hij wilde het beest vangen en volgde het op schaatsen al verder en verder, to'dat bet dier nabij den vuurtoren schuldigen moeten wij aan Hem overlaten Do omnenschen, die de aarde met het ■bloed der- onsclnxldigen drenken, zullen zelf in het bloed omkomen. Onze zonden hebben den toorn Gods afgeroepen, en als Zijn goddelijke rechtvaardigheid verzoend is door do onschuldige slachtoffers, die men dagelijks ter dood brengt, zal Hij do geesels inhouden waarmee Hij ons heeft getuchtigd. D» dag zal aanbreken en is niet veraf meer, waarop degenen, die het sclia- vat hebben opgericht, ook op het schavot zuilen sterven". „Ik hoop het, mijnheer pastoor", ant woordde de graaf, „maar intusschen eischen die monsters dagelijks nieuwe slachtoffers. Men mag zijn blikken won den, waarheen men wil: overal heerscht droefheid en weeklagen, overal vloeien stroomen van bloed en tranen. Wij zijn allen in gevaar en daarom ook allen in een toestand van rechtvaardige noodweer „Mijn vriend, onzo goddelijke Leermees ter had evengoed kunnen zeggen, dat hij in een toestand van rechtvaardige nood weer was en toch heeft Hij den heiligen Petrus bevolen, het zwaard weer in de schede te steken". ,,Maar ten slotte zijn dit geen menschen meer, mijnheer pastoor; het zijn wilde beesten, die men overal, waar men hen onlmoet, mag vernietigen en uitroeien". „De Zoon Gods heeft ons leeren bidden: „Vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven aan onzo schuldenaren' Laten wij het werk van den beul aan den beul overlatenEn bovendien is het immers zeer waarschijnlijk dat freule Van Vimy nog leeft, daarom hoop ik, dat haar red ding zal gelukken". op een pas toegevroren wak neerstreek. Op korten afstand zakte op <Ir»zo eenzame plaats het kind tot den huls door het ijs. Gelukkig werd dat van verre opgemerkt door een spieriigvisseher. Deze schoof dei) ^drenkeling onder eiken arm een lange ia- sohcrcla-fc, kroop er heen en slingerde een jaa naar het kind. Dit beet Li de jas, en zoo werd heb aan zijn tanden voorzichtig op het ijs getrokken en gered. Brandstichting. De Amsterdainsche brandweer had Zater dagavond een begin van brand te blussciien in Baambrugsteeg 5 bij den Haarlem merdijk. De bewoner, 'n 27-jarige expediticknechb, bleek een poging gedaan te hebben brand te stichten. Hij leefde in onmin met zijn vrouw. Zij «liad met haar kind haar man verlaten, die verlangde, dat zij in de woning zou terug komen. Als zij dit niet deed. zou den er ernstige dingen gebeuren. Do vrouw- keerde niet terug en toen heeft Zaterdag avond de man enkele meubelstukken met petroleum begoten en daarna het nosr bran dend fornuis omgeworpen. Hii weg-' geloopen, nadat hij de burc -:r- schuwd, dat dc boel bii hem W v Dezen snelden toe. Zij zetten -Is weer overeind en wierpen de leum begoten meubelen uit bet versie*. Het begin van brand was spoedig gebhischt. De man is door de politie in arrest go steld. De verdwenen secretaris van Didam. ,.De Tel." verneemt nader, dat de plotse ling verdwenen gemeentesecretaris van Ui- dam H. Th. van Mum, domicilie heeft re- kozen ten kantore van mr. Th. V. J. M. Fledvruggo te Arnhem, en dat bij het ver wijt dat het tekort van f 25.000 aan hem te wiiten zou zijn, ver van zich afwerpt, daar hij geen comptabel ambtenaar was. Door bet ontreden van dm bureemees'er Jhr. van de PoL zouden zün zenuwen ziin ondermiind, omdat deze hem telkens zou hébben bedreigd waardoor hi! overso^n- ninc zün betrekkin, welke hij_7o j-n lang had. vcvute ■p'c*srT.t - >-u '-I V" Een gr --f '-v" en zilve ren voorwerpen is n n - in do mud smidswinkel der weduwe W. van der Groot Kinkerstraat 181. te Amsterdam, geoleerrd. Tussehen half neeren en half elf toen de weduwe- met baar kinderen afwezig waren beeft iemand die blijkbaar met den stand van zaken zeer goed op de hoogte was. zich toegang verschaft tot een trapportaal dat naast den winkel gelegen is en dat slechts door een houten wand afgescheiden is Door bii de boven-bewoners aan te bellen wist de inbreker de deur geopend te kri'gen, in dit trapportaal heeft hij een luik opge licht waarna bii onder den vloer door tot onder de winkelruimte wist te kruinen. Met boor en zaag is daarop een gat gemaakt in den winkelvloer. Tal van gouden en* zilveren voorwerpen zijn daar weggenomen; een groot aantal horloges, ringen, armbanden, colliers lenels vorken, een diamanten broche, een gouden Friesehe kap en een bdrag van "M4 gulden, alles fezamen vrijwel den gebeden winkel- inhoud. De inbreker; <He met de bult) van een of meer handlangers z'n slag beeft w?len te slaan, beeft nagenoeg zijn gebeelb buit weten mee te nemen; enkele doozen, waarvoor b'iikbaar geen gelegenheid be stond om ze tegeliikertiid ..in veiligheid te brengen" beeft men bii onderzoek ondeï den vloer bii bet luik verstoot. Deze zouden dus later moeten worden afgehaald. De eigenares der goud smid s-zaek die zel den liet huis verliet, bad voor de bescher ming van baar winkel waar men al een* eerder beeft getracht in te brek°n een groo te waakhond in haar woning. Het dier war eohter in een achterkamer opgesloten, zoo dat de indringer zonder gestoord te wor den zijn buit kon inpakken en wegvoeren. Tot nu toe is bet de politie nog niet gelukt dader of daders op bet spoor te komen. Aetualisten. Een auto met vijf heeren. die als propa gandisten op pad waren voor het secreta riaat van den Cent.ralen Raad van bet Verbond van Actua-listen te 's-Gravenha ge, hield in den nacht van Zaterdag op Zondag sHl cn bet stafionsnlein te Amersfoort nm „Ach mijnheer pastoor, zou u onze na sporingen te hulp willen komen?" „Ik zou dat even graag willen als u, dat verzeker ik u; maar vergun mij nog een vraag: denkt u, dat do gezochte in deze streek is?" „Zij heeft zich onmogelijk kunnen ver wijderen, want mijn vriend heeft van een vroegere kamenier der familie vernomen, dat zij totaal van alle geldmiddelen ont bloot was. Haar vader had namelijk ailes, wat van waarde was, verborgen on in een onbegrijpelijke geestesverwarring daarna vergeten, haar de plaats, waar het lag, op to geven. Op den avond voor haar vertrek bekende Valentine aan haar kamenier haar volslagen armoede en dit arme meis je deelde toen met haar al haar bezittiu- gen, in het geheel twintig frank". „Heeren1-" ging de priester voort, nadat liij eenige oogenblikken in oen ernstig zwijgen had doorgebracht, „verbaasd u niet over de maatregelen van voorzichtig heid, dio ik nu ga nemen en laat u daar door niet kwetsen. In dc tegenwoordige era standiglicden kan men zijn eigen leven wagen, maar men heeft niet het recht, dat van zijn medemenschen op het spel to zetten. Voordat ik dus het geheim van mi.in medebroeders verraad, meet ik daarom een volledigo zekerheid hebben omtrent do personen, aan wio ik het toevertrouw. Madame", zei hij teen, tvrwijl bij de Pao11 tersvrouw binnenriep, „zijn deze heeren u persoonlijk bekend ..Zeker, mijnheer Van Vassicrc is c. eigenaar van deze hoeve". ,f „Hebt u hem vroeger al eens gezcni.-' „O, zeker I" „Kunt u voor hem ins'aan?"

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3