S)e £eidóolte (Sou/icmi i58 Jaargang. MAANDAG 7 JANUARI 1924 No. 4350 i)oABONMEMENTSPR!JSbedraagl bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal. (Franco per poet f 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., roei Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feasidagen <1. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: O9wonadvertenllën 3D cent per regel* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het u dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertantiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver* huur, koop en verkoop 10.50. !$tt nummer bestaat uit twee èbdM. V De arbeid. Onder het opschrift „Hoog de arbeid", lozen we in de Antirev. „Nieuwe Leidsclie Crt." o.m. het volgende: „Vergeten mag niet worden dat er is in breede kringen een minachting van de werkkiel. Menschen zonder boord, met eelt in hun handen worden maar al te vaak, ook wel in onze Christelijke kringen, als min derwaardig beschouwd en op zij gescho ven. „Jan Boezeroen" is in vele kringen nu eenmaal niet getapt. Hij wordt hoogstens ..geduld" menigmaal, ook in het vcreeni- gingsleven. Dat gevoelen de menschen met harde handen, maar met een fijn besnaard ge moed, vaak. En dat gevoelen ook hunne kinderen. Is het dan wonder dat vele ouders het als hun plicht beschouwen hunne kinde ren voor de werkkiel te vrijwaren en dat vele kinderen den handenarbeid als iets minderwaardigs gaan beschouwen! Hier ligt inderdaad een taak voor onze gezinnen, niet alleen voor de arbeiders, maar ook voor hen, die door God in een andere maatschappelijke positie werden geplaatst". Tot zoover genoemd orgaan. Er wordt hier inderdaad de vinger ge legd op een wondeplek. Er is verschil in werk, wat maatschap pelijke waarde, wat geestelijke voornaam heid betreft. Maar, eerstens, wordt hierbij veel over dreven. De arbeid van iemand, die in de werkplaats staat, is volstrekt niet per se en a 11ijd lager, dan die van iomand, een eindje daarvan vandaan werkzaam op het kantoor. En, vervolgens, óók al is de arbeid van den een inderdaad lager aan to slaan, -dam dio vau oon andor. dan staat daardoor toch nog niet de eerstbedoelde arbeider al3 mensch lager!Een „heel gewone" ar beider, die zijn plicht doet in alles, die zichzelf naar waarheid kent cn ook over eenkomstig die kennis leeft en handelt hij draagt in zich menschen-adel en hij 'heeft recht op stands-eer'- Zeker, een arbeider kan de aanspraak op die stands-eer verliezen door de plich ten van zijn staat niet behoorlijk te ver vullen; of door in het maatschappelijk le ven méér (e willen, hóóger te willen dan zijn ontwikkeling en zijn kennis, zijn po sitie mogelijk of gewonscht maken Maar, om een ander voorbeeld te noemen, ook een adovcaat kan zijn ambt niet waar dig vervullen; en ook deze zal geen aan spraak kunnen maken op de eer, zijn stand toekomend, zoo hij b.v. voor allo maat schappelijk pro-Deo-werk niet-thuis geeft. Ieder braaf mensch heeft in zijn maat schappelijke positie recht, zij 't dan ook in verschillende vorm, op eer, op waardee- xing 5 op een zekeren eerbied. En als wij, bijna allen, in meerdere of mindere mate, dat te vaak in de pyactijk van het leveó vergeten, dan is zulks een -gevolg hiervan dat cr in ons nog te veel leeft van den heiden en to weinig van den Christen of dat wij in onze levensbe schouwing verdwaasd-oppervlakkig zijn!.... Vooral in onzen tijd van materialisme, an onzen tijd van veel bitteren klassen strijd èn veel onware humaniteit, van veel zelfzucht èn veel afgunst leve en werke in ons, Christenen, de erkenning van don mensch als mensch! eiiaYEgaLMP De Crisis in Duiischland. f Vcrueefschc onderhandelingen. De separatisten in de Palts Berlijn heeft Zaterdag in het teeken van vruchfelooze onderhandelingen gestaan. Van 8 uur in den morgen af hebben de patroons der metaalindustrie met hun ar beiders besprekingen gevoerd, die om 8 uur 's avonds nog geen resultaat hadden opgeleverd. De Berlijnsche correspondent van de „Tel." meldde echter, dat de onderhande lingen wel tot gunstige resultaten hadden geleid en dat het conflict in de metaal industrie derhalve zou zijn opgelost. Het rijkskabinet heeft den geheelen dag onderhandeld met de Thuringsche minis ters, die, voorzoover ze niet in de gevange nis zitten, naar Berlijn waren overgeko men. Van 't resultaat dier onderhandelin gen is nog niets bekend, behalve dan, dat «nen niet tot een resultaat is gekomen. De woekerpolitie is van haar kant met do banken aan het onderhandelen geweest, maar naar het „Acht Uhr Abendblatt" meldt, heeft, zij zich genoopt gezien den draad der besprekingen voor een deel ten minste, in handen van do Justitie te leggen Er zijn n.l. bij do afdeeling W. van de po- men over de woekerpractijken van de groote banken. Een aantal dier klachten schijnt zoo goed gefundeerd te zijn, dat de politie zich verplicht heeft gezien in te grijpen. Dan zijn er vertegenwoordigers van den Palts te Berlijn gekomen om met de regee ring over het separatisme te spreken. Het separatistische gevaar in den Palts laat zich n.l. krachtiger dan ooit gelden. Vol gens deze afgezanten zouden de Fran- schen hardnekkig besloten zijn ten min ste den Palts door middel der separatisten vast in handen te krijgen. Hierbij zouden vooral strategische redenen voorzitten, 'Jaar do Palts uitmuntend geschikt is als uitvalsbasis in geval van een revanche- oorlog met Duitschland. Dan worden cr voorondcrhandelingen ge voerd met Angora betreffende de hervat ting van diplomatieke relaties me' Turkije Overeenkomstig, do verdragen mogen zulke relaties op het oogenblik nog niet in defi nitieven vorm bestaan, maar er schijnt geen bezwaar te zijn tegen voorloopig con tact. Ten slotte weet de „Vossische Ztg." mede te deelen, dat er uit het bezette gebied ver tegenwoordigers te Berlijn zijn aangeko men, om met de regeering over zekere duistere Fransche plannen te spreken, welke ten opzichte van de industrie in het bezette gebied schijnen te bestaan. Naar hot heet, trachten de Franschen met alle Rijnscho en Roorschc industrieën, ook mét die, welke in het geheel niet voor betaling van reparatiekosten in aanmerking komen, verdragen af te sluiten in den geest van liet Micumvcrdrag. Men maakt zich over die plannen, welke een zwaren druk op de industrie uitoefenen, ongerust en wil daarover met de regeering onderhandelen. Het presidentschap van de Rijksbank Benoeming voor zeven jaar Zaterdag is do wet aangenomen, waarbij wordt bepaald, dat een directeur van de Rijksbank slechts voor den tijd van zeven jaar kan worden benoemd. Zooals be kend, kon een Riiksliankdiröctein* voor zijn geheele leven worden aangesteld. De zelfstandigheid van do Rijksbank blijft echter door deze nieuwe bepaling volko- men gehandhaafd. De militaire controle. Hervatting op 10 Januari Volgens de „Matin" zullen de werkzaam heden van de militaire controle-commissie in Duitschland op 10 Januari hervat wor den. De Gezaötenraad hoeft in zijn bijeen komst van Zaterdag kennis genomen van do gunstige beschikkingen der Duitsche regeering, welke in den loop van den avond te Berlijn werden bevestigd bij een offici euze nota, waarin er de nadruk op wordt gelegd dat het, ten einde ieder incident, waarvoor de Duitsche regeering aanspra kelijk zou zijn, te voorkomen, de voorkeur verdient, dat de leden der commissie him onderzoek niet in uniform verrichten. Engeland. De kabinetscrisis. Den 17 d o n valt het kabinet. Daar van een samengaan van liberalen en conservatieven thans geen sprake meer is, verwacht men, dat de regeering twee dagen na opening van het parlement, n.l. op 17 Januari, zal vallen. De conversatie zaal en do kleedkamer van 't parlements gebouw worden reeds voor de a.s. dames leden in gereedheid gebracht. Griekenland. De terugkeer van Venizelos. Voorzitter van de "Nationale Vergadering. Venizelos is met 345 van 385 stemmen tot voorzitter van de Nationale Vergade ring gekozen. Volgens de bladen heeft Venizelos on middellijk na zijn bezoek aan den regent politieke besprekingen geopend met de leiders der verschillende partijen. Volgens een Havas-bericht zou hij aan een door Gonatas aangeboden diner in een rede het werk der revolutie hebben geloofd, waardoor het sluiten van een eer vollen vrede mogelijk is geworden. De tegenwerking. Men begint in te zien, dat Venizelos geen gemakkelijke tajvk zal hebben bij zijn streven naar verzoening. Het voor naamste struikelblok is do kwestie van den terugkeer van den koning. Deze terugkeer kan door de anti-Venezelistische leiders worden gesteld als eerste voorwaarde voor iedere onderhandeling over verzoe ning. De royalisten zijn van meening, dat de koning onmiddellijk moet terugkeeren en te Athene moet blijven, totdat een volks stemming over den regceringsvorm heeft plaats gehad. Daarentegen weigeren de extremistische republikeinen 's konings terugkeer zelfs Jitie een vloed van klachten binnengeko- maar in overweging to nomen en verkla ren, evenmin aan Venizelos te kunnen be loven, dat ze zich er bij zouden neerleggen, ingeval bij do stemming besloten wordt tot handhaving van het koningsschap. Extremistische royalisten maken even eens de taak van Venizelos zeer moeilijk, zoo niet hopeloos. Een van hun bladen pu bliceert op de voorpagina de foto's van de oud-ministers, die in November 1922 ter dood. zijn gebracht. In een onderschriftf wordt Venizelos verantwoordelijk gesteld voor hun dood. Een ander blad weer noemt Venczilos „een tyran met misdadige neigingen", te gen wien bij zijn terugkeer hel volk den strijd opnieuw moet aanbinden. Frankrijk. Dc Senaatsverkiezingen Poincaré herkozen De uilslagen van ilo eerste stemming zijn thans volledig bekend, behalve voor Martinique. Van de 82 zetels, waarvoor verkiezingen zijn gehouden, moeten voor 33 herstem mingen plaatsvinden. Di; is de uitslag naar de partijen: Conservatief-liberalen: 17 aftredenden herkozen. Republikeinen: 10 af tredenden herko zen, 2 nieuwe gekozen. Links-republikeinen: 13 aftredenden her kozen, 1 nieuwe gekozen. Onafhankelijke radicalen: 2 aftredenden herkozen, 1 nieuwe gekozen. Radicaal-socialisten: 29 aftredenden her kozen, 2 nieuwe gekozen. Republikeinsche socialisten: 2 aftreden- den herkozen, 2 nieuwe gekozen. Socialisten: 1 nieuwe gekozen. Poincaré is herkozen met 794 van do 810 stemmen. Het statuut der kerk De „Petit Parisicn" verneemt uit Rome: Do onderhandelingen, welke sinds gerui- men tijd gevoerd worden tusschen de Fransche ambassade hij den H. Stoel en de Pauselijke staatssecretario over het wettelijk standpunt der kerk in Frankrijk hebben tot overeenstemmir-T Frankrijk en Joego-Slavië Onderhandelingen over een verdrag De „Ncue Freie Presso" deelt mede, dat de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Joego-Slavië de navolgende punten be treffen: lo. De voorwaarden van de vredesver dragen moten gehandhaafd blijven. 2o. Frankrijk en Joego-Slavië zullen steeds verhinderen, dat de Hokenzollern weer op den Duitschen troon komen. 3o. Oosten rijk moet onafhankelijk blijven en het verdrag van Trianon nakomen. 4o. De ge nerale staven van beide landen zullen in nauw contact met elkaar treden. 5o. Alle conflicten tusschen de beide landen moe ten voor een scheidsgerecht worden ge bracht en Go. Alle politieke verdragen tus schen de beide landen moeten worden ge- publicerd en bij den Volkenbond geregis treerd. Rusland. Kapel als clubgebouw. Lenin en Trotski op de kerkramen. De Drievuldigheidskapel in het vroegere paleis van don groot-hertog Alexander te Petersburg is in een clubgebouw voor de communistische jeugd veranderd. Van het altaar, vroeger een van de meest sckoone van Rusland, heeft men een looneel ver vaardigd met gebrandschilderde ramen, welke de figuren van Lenin, Trotzki en andere communistische goden bevatten. Zinovieff, de voorzitter van de derde internationale en de lieerscher van Peters burg, heeft op Nieuwjaarsdag het „club gebouw" geopend. Na zijn benoeming tot eere-president, hield de bolsjewist een redo waarin hij voorspelde, dat de club gene raties atheïsten zal voortbrengen, welke het licht van het communisme tot in allo hoeken der aarde zullen brengen. Deze vroegere tempel van bijgeloof cn schijn heiligheid zal nu een kuip zijn voor het communisme om zijn jeugd op te voeden. Japan. Weer een bom naar het paleis geworpen. Gedurende een demonstratie voor het keizerlijk paleis alwaar do keizerlijke familie op dat oogenblik niet vertoefde is er door een Koreaan een bom geworpen, die echter niet ontplofte. Naar verluidt, zijn in 's man woning nog drie bommen gevonden. Amerika. De revolutie in Mexico. De petroleumvelden. Acosla, de minister van oorlog, ontkent, in verband met de bewering van de rebel len, dat allo petroleumvelden in hun bezit zijn, dal Tampico zich in handen der re bellen bevindt. Uit het hoofdkwartier der rebellen te Vera Cruz wordt gemeld, dat een troepen schip vertrokken is naar Tuxham, waar de troepen zullen worden geland voor een aanval op Tampico. Oprukken der rebellen n ar Tampico. De Britsche lichte kruiser „Capetown", welke te Vera Groz is aangekomen* ia naar Tampico vertrokken Een stoomschip van de rebellen met troepen aan boord heelt de haven verlaten met bestemming naar Tampico, ten einde aldaar te worden ontscheept ter voorbe reiding van den aanval op die stad. Een bericht uit Tampico meldt, dat al daar 5000 man regeeringstroepen zijn aangekomen onder aanvoering van gene raal Cordova. Deze troepen zullen binnen kort de stad verlaten, ten einde de rebel len in de streek nabij Tuxpan aan te vallen Het agentschap te Washington yan de Huerla-partij verklaart, dat de rovolution- naire troepen thans 10 staten bezet hou den tegen de federale troepen 8 stalen. Ook beweren de rebellen, dat zij zeven zeehavens, met inbegrip van Vera Cruz, in handen hebben. BIHMEHLAaU» De Kabinetscrisis. De S. D. A. P. wil wel!? Zaterdag is de Sociaal-Democratische Kamerfractie bijeen gelcomen, ter bespre king van een door de crisis ontstancn poli- tieken toestand. Naar de „Tel." daaromtrent ter oor kwam, namen aan deze vergadering, welke vele uren duurde, ook de Eerste Kamerfractie der *8. D. A. P. cn de redactie van „Het Volk" deel. Do besprekingen liepen allereerst over de situatie, geschapen door do derde misluk king, die der opdracht aan de rechterzijde, en de consequenties, welke daaruit voor de sociaal-democraten konden voortvloeien. Zij a we goed ingelicht aldus genoemd blad dan bleef men zich algemeen veree- Kamer cn daarna in „Het Volk" afgelegd door mr. Troelstra, in zake do principieel? bereidheid der sociaal-democraten tot aan vaarding van regeeringsverantwoordelijk- heid. Koninklijk bszeek aan Zeeland. Do Koningin heeft zich gaarne bereid verklaard, in den zomer van dit jaar een bezoek aan Zeeland tc brengeD, mede in verband mot do feesten ter herdenking van de 350-jarigo onafhankelijkheid van Mid delburg. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester te Oudc-Niedorp B. J. F. Meyer; to Alem, Maren on Kessel J. M. Smits, en to Goudcrak H. Bergman, secretaris van die gemeente. De postchèque- en girodienst. De Directeur van den postchèque- en gi rodienst heeft aan de Ivamer van Koop handel en Fabrieken voor het Land van Maas en Waal bericht, dat omtrent het tijdstip van de heropening van den dienst nog niets kan worden meegedeeld. De gewone audiënties van de ministers van arbeid, handel cn nijverheid en van oorlog zullen Donderdag a.s. niet gehou den worden. UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Beyolking. Loop dor bevolking gedu rende het jaar 1923. Aantal inwoners op 1 Januari 1923 2809 mannen en 2905 vrouwen, totaal 5714. Geboren 116 man nen cn 87 vrouwen. Overleden 32 man nen en 29 vrouwen. Gevestigd 90 man nen en 131 vrouwen. Vertrokken 146 mannen en 171 vrouwen. Elders goboren behoorendo tot -de bevolking dezer ge meente 4 mannen en 3 vrouwen. Bevol king op 31 December 1923 2845 mannen en 2926 vrouwen. Totaal 5771 zielen. GROENENDIJK. Ongelukken. Zaterdagmorgen had aan de Coöperatieve vereeniging ..de Hoop", tijdens het mais lossen, de 24- jarige F. B. het ongeluk met zijn hand bekneld te raken tusschen de machine, zoodat zijn hand deerlijk verwond werd; hij moest zich onder geneeskundige be handeling stellen. Donderdagmiddag kwam de 14-jari- ge dochter van den heer N. J. K. zoo danig te vallen, dat zij een schedelbreuk bekwam. HILLEGOM. Door de gladheid. Het S-jarig dochter tje van den heer Maas aan de Van den En delaan alhier, gleed door de gladheid uit kreeg tengevolge daarvan hersenschudding en overleed aan de gevolgen. Aanbesteding. Vrijdagmiddag had de NET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Da geallieerde militaire controle In Duitschland zal op 10 Januari a.«. hervat worden. Nu Venizelos in Griekenland Is terug gekeerd wordt hij niet overal even vrien delijk ontvangen. Geweldige koude in Amerika. Verscheidt ne slachtoffers. BINNENLAND. Berichten over IJs en Schaatsenrijden lo en 2e blad). Een auto-ongeluk te Kethel. Een doode, twee gewonden. (Gemengde berichten) Gasverstikking berichten). te Amsterdam (Gemengde aanbesteding plaats ten ge-meentehuize en tesn overstaan van B. en W. van het leggen der buizen voor de waterleiding. De uit-slag was als volgt: Aanxn. Maatschappij N.-Hol- land te Heemskerk f 186.300; Van Razen- berg en Schellevis te Dongen f 162.000; Fir ma Masseur, Werkendam f 165.580A. de Blijter, Giesendam f 191.300; H. Vermeulen, Driebergen f 129.198; W. Blankenvoort Dz., Bloemendaal f 1S4.400; L. van der Valk Tkolen f 199.165; W. de Groot, Warmond f 167.787; H. van Pelt Zwijndrec-ht f 124.871 ■an Duren, Giessendam. f 163.000; Tech nisch Burau J. Schepers Heerlen f 144.350; George Wilson, Den Haag f 190.247De gunning wordt nader bekend gemaakt. Boomenrooien. Een rij boomen aan do Weeresteinstraat bij de Molenlaan is ge rooid, ook bij Oostduin zijn er tientallen gevallen. Over het algemeen waren ze niet mooi en stonden te dicht, aan den tram- baan. Iïct is er niet alleen lielvter, maar ook vroolijker geworden. Langer vacantie. Door het vriezen zijn min? in dc Gemeenteschool gesprongen. Daardoor is de vacantie verlengd tot Maan dag 14 de«er. Voor de jeugd een buiten kansje als de vorst blijft aanhouden. Personalia. Voor het, examen practijk- diploma boekhouden slaagde o. a. de beer A. J. Stassen Wzn. alhier. Voor de T. B. C. 'De verkoop der bloempjes voor het T. B. C.-fonds „Draagt elkanders Hasten" bracht op f 130.70J4. KATWIJK AAM DEN RIJN- Boerenleenbank. De belanghebbenden, .n dat zijn er velen, in onzo plaats zij attent gemaakt op een in dit blad voorko mende advertentie betreffende inlevering an spaarboekjes bij den kassier der Boe renleenbank. Men neme daar dus nota van. KATWIJK AAN ZEE. Ongeval. Nabij Heemstede kwam J Aandewiel Jr. in botsing met een auto. Hij bezeerde zioh zoodanig dat opneming in liet Diaconessenhuis te Haarlem noodig bleek. Zijn toestand i? thans redelijk cn zonder gevaar. NOORDWIJK. Ijsvermaak. Het ijs trok gisteren veis mensehen tot zich, Was het verleden week in dc poldersloten, nu ging men de groote banen op. Het ijs vanaf de^ Noordwijser- hoek naar Pietgijzenbrug is zeer goed. maar men dient alsnog voorzichtig tc zijn, vooral dicht bij bruggen, waar gisteren nog een viertal personen met het koude natte clement hebben kennis gemaakt. Zij mogen dan ook van geluk spreken, dat. zij cr met een nat -pak afkwamen. OEGSTGEEST. Feestavonden. Hit erkentelijkheid voor de diensten door de Altaarwacht, die lede ren nacht de Kerk bewaakt, gepraesteerd, heeft het Kerkbestuur aan de leden heden avond een feestavond aangeboden, die to 7 uur aanvangt in ,.St. Willibrord." De beer Slinkert uit Nijmegen geeft oen liedcrenavondals .een avond van lachen en zingen" wordt deze aangekondigd. Het progiamma ziet er uit vol afwisse ling, en do keuze der liederen moet uitne mend heeten. 't Belooft, een scort propagnn- da-avond voor het sohoone, gezonde en f' .3- sehe, vroolijke en geestige volkslied. Morgenavond wordt de avond herhaald te gen entree (zie de advertentie). Dat. heb een «mooie, prettige parochiale feestavond: en. als er niet afgewezen behoeft te wor- den wegen# uitverkocht", volloopt de groote zaal van ons katholiek vereenir.nga- gebouw ongetwijfeld! Ontwikkelinqsavond. De onlwiKkc- lings-avond is verzet. Dit vanwege den feestavond op morgen, Do on t wikke lm c-.- avond moge niet minder goed bezocht zijn dan den feestavond! RIJNSBURG. Darwlntulper- De eerste Dar winti, F? William Copland brachten aan de van f 15—10 per 100 pp. vJing

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1