%rst de lcist, wanneer zij aan zijn huis was Afgeleverd. De kistenmaker had altijd voldoende toedsel bij zich en kon hefc drie dagen in «ijn kofferwoning uithouden. Een diefachtige Russische vorstin. De dertigjarige Russische vorstin Olga Koslofski, die ter viering van het Kerst- leest bij vrienden op een buiten in Dene marken logeerde, is heden naar de gevange nis in Helsingfors overgebracht, verdacht van diefstal van sieraden ter waarde van 15000 Kronen, welke sieraden toebehoorden aan den eigenaar van de villa, waar zij te gast was. Thans is gebleken, dat in do di plomatieke kringen, waarin de vorstin de laatste twee jaren druk verkeerde, herhaal delijk voorwerpen van waarde werden ver mist. De politie gaat thais na, of de vor stin aan deze diefstallen debet is. Hoog water. In het land van Maas en Waal vreest men voer een nieuwen sterken was van de Maas. Nu reeds is aan den Brabantschen kant de 'zomerdijk overstroomd, waardoor het verkeer tusschen Gelderland en Megen is gestremd. Tengevolge van het ijs was dezer dagen ook geen oveftocht per roei boot mogelijk. In den omtrek van Gennep staan ver schillende wegen onder water. Ook de Niers ls sterk wassende. Do veerdienst Oeffeit- Gennep en Oeffeit--Boxmeer is stopgezet. Ook de hooge waterstand op de Waal veroorzaakt veel overlast, daar in de be- neden-Betuwe op tal van plaatsen de oever verbindingen zijn verbroken. Tram gelicht. De motorwagen, welke Woensdagavond bij het Nassauplein te Amsterdam in hei water is gereden, is gistermorgen gelicht en op de Meunixkade neergezet. De voor pui van den wagen is ingedrukt, en eenige ruiten zijn gebroken. Bij het voorloopige onderzoek is aan den wagen niets abnor maals ontdekt. De controleklok toont aan, iat de wagen op tijd is vertrokken, zoodat er geen reden moet geweest zijn om hard ie rijden. Avonturiers. Door de Nijmeegsche politie wordt on derzoek gedaan naar de verblijfplaats van den 15-jarigen E. uit Rotterdam, die in gezelschap van een Duitsche dienstbode per boot van- Rotterdam is vertrokken. Door de moeder van den jongen is tele fonisch aan 'de Nijmeegsche politie om zijn aanhouding verzocht. De betrokken Duitsche dienstbode wordt verdacht van diefstal van geld. Schepen gezonken. Gisternacht is in de haven te Breda de met turf geladen motorlroot van schipper R. gezonken. De oorzaak hiervan is onbe kend. Donderdagavond ongeveer 11 uur, toen de eigenaar het vaartuig verliet, waa alles nog in orde, Gistermorgen stak alleen nog het bovendeel van den mast boven het water uit, en dreef de last van turf in de haven. Woensdagavond is de klipper Bin nenvaart 14" tegen een ducdalv in de vluchthaven van het Merwedekanaal te Gorinchem gevaren. Het schip kreeg een lek in" den voorsteven en is dicht aan den wal gezonken. Schiet-ongeiuk. De slager B. S. in de Koestraat te Til burg liet Donderdagmorgen bij het slach ten van een rund het schietapparaat val len, waardoor de kogel hem in het onder lijf drong. De man is in het ziekenhuis opgenomen. Een frap van een paard. Te Winschoten kreeg een 8-jarig meisje van den chauffeur H. een trap van een paard. De toestand is hopeloos. Een heethoofd. Het. jonge volkje kan het stedelingen en dorpera op Nieuwjaarsdag met hun wen cellen ongemeen lastig maken en menige dienstbode loost wel eens een diepen zuoht of erger over het bezoek der jeugd op dezen dag. Te St. Didier d'Aussiat is een boer, wien dergelijke wenscherij blijkbaar verveelde, anders opgetreden. Toen op Nieuwjaars avond een drietal jongens van 12 k 15 jaar zich op de boerderij vertoonden, om hun beste wenschen uit te spreken, vloog de boer in de huiskamer overeind, greep zijn ge weer en schoot het pardoes op de jongens af. Doodelijk getroffen stortte een der kna pen neer. Zijn kameraden, geschrokken van een dergelijk woest optreden, zetten het op een loopen en waarschuwden de politie. De boer dio rustig naar bed was gegaan, werd gearresteerd. Een kwestie. In een klein dorpje in een der noorde lijke provincies houdt een weduwe een hotel met daaraan verbonden café. Op aandrang van pensiongasten schafte zij zich een radio ontvaaginstallatie aan, maar daar het ver tier in het plaatsje niet groot is, werd er maar zeer weinig gebruik van gemaakt. Toen kwam de gemeente mot de verplich ting, dat den burgemeester vergunning moest worden gevraagd. Die vergunning werd verleend voor alle dagen, behalve voor den Zondag. Daarop meende do politie dat het zaakje viel onder de verordening op de publieke vermakelijkheden, volgens welke of de ondernemer een belasting moet beta len van f 5 per dag cf entree moet beffen ©n 15 pet. van de opbrengst der entreekaar- ten moet betalen. Tot overmaat van ramp kwam op een Zondagavond een heer en dame in het café, die zelf over de aanschaf fing van een radio-toestel dachten. Zij gin gen luisteren naar het N. S. F.-concert aan het toestel in de café-zaal. Toen trad de politie binnen enmaakte proce3-verbaal op. De kantonrechter besliste echter, dat bier geen enkele overtreding begaan werd. Immers het concert werd niet in het café gegeven, maar aan de Ned. Seintoe-stellen- fabriek te Hilversum. Er zullen nu natuurlijk juriste» gaan be- toogen, dat een concert ook gehouden wordt, overal waar men het hoort. Immers het doel is niet: de vinger- en stern-oefe ning der executanten, maar hot geprodu ceerde geluid door menschonooren te doen opvangen. Als men nu zoo nog een beetjo dourdraaft. dan belandt men aan heel inte ressante kwesties, die in Btaat zijn een msnsoh stapelgek te maken. Duitsche dienstboden in de por. Men schrijft aan het ,.Hbld.": Wat dezer dagen te Aken met een vijftal reizigers gebeurd is kan een waarschuwing zün voor iedereen, die uit bezet gebied over Aken naar Nederland wil. Met. de Kerstdagen zijn vele Duitsche dienstboden naar de Heimath gegaan. Toen een dezer Vrijdagmorgen met den trein uit Essen te Aken aankwam, werd zij aan de Soerre met nog een dame en drie te Am sterdam wonende Duitsche handelslui aan gehouden. omdat zij op haar pas geen Bel gisch etemnel had. Tot nu toe was een Fransck of Engelaeh stempel voldoende ge weest-. Al haar beweren, dat zij steeds op dozen pas had gereisd, dat deze nieuwe maatresrel niet bekend was gemaakt, mooht niet baten. Tusschen twee Beleen werden de vijf reizigers als misdadigers door Aken eevoerd, naar het. heette, naar de recht bank, in werkelijkheid naar de gevangenis, waar mannen en vrouwen gescheiden en in een cel opgesloten weiden. Hier liet men hen zonder eten tot 's middag9. En het is aan de inmenging en voorspraak van een broeder der dame. die niet met- zijn zuster mee mocht, te danken dat bride vrouwen 's middags voor het ..tribunal de police" de la 8e D. I. va.n het Belgisch leger geleid werden, waar zij na het «tellen van een cautie van 7 francs, waarvoor zii f 10 moesten geven, werden vrijgelaten. Wie die f 10.met kon st-orten, moest blijven en de boete in gevangenisdagen uitzitten. Hetzelfde lot schijnt vele dienstmeisies uit Den Haag en andere plaat son getrof fen t© hebben, die nog steeds in Aken zitten. Als recu kregen ze een papier mee, waar op stond, dat 75 franeg waren gestort als ,.eaut-ion exigée p^ur l'infraction a la circu lation en 4e zone". Affaire sera jugée le 9 janvier 1924 k 9 beunes du matin. Wie dw3 niet verschijnt of een afgevaar digde zendt, is zün geld kwiit. En hoevele dienstmris'es. uit Duits rij and komend, zul len f 10 bij zich hébben? Ze'dzame vogel. De jager B. Bemnkes te Ongeschild, op Texel, beeft een brandgans CBranta leu- copsis") bemachtigd. Dez° vogel is een win terdas! op onze kusten: lrii broedt op Groen land, Nova 7emhla, in Noord-Rusland en Noordwest-Sibsrië. Het oolit'esehandeal te Ratafia. Het ,.Bat. Nieuwsblad" meldt dat com missaris Lendorink f 57R^0 niet behoorlijk verantwoord blijkt te hebhop. 'n Justitieele vervolging is waarschijnlijk. Een laaghartiqe berooving. Op Plampïtan te Soerabaia woont, zoo Iez^n wij in het „Soer. Handelsblad", een oude deme ("mevrouw S.) van zoo om en hij de 80 jaar; ze doet aan hocus-pocus als kaartleggen, liefdedranken bereiden, zieken belezen enz., en ze is dus nW onvermo gend. Op een morgen vervoegde zich aan haar woning ("wanneer een oude wagenka mer aldus te betitelen .is") een Europeaan, die voorgaf, dat een zijner familieleden ziek was, en die haar vroeg, met hem mede te gaan, om de zieke door haar kunsten te genezen. Daar het vrouwtje meer dergelijke be zigheden buitenshuis verricht, vermoedde zij geen kwaad en stapte in den auto, waar mede de bezoeker gekomen was. Deze reed haar naar den Anita-boule vard en stopte op een afgelegen plaats Er was geen huis te zien en hoewel de oudo damo het wel wreemd begon te vinden, stapte zij, op zijn uitnoodiging. toch mt. Hij ging haar voor en zij liepen een stuk do alang-alang in, waarna hij de oude vrouw een slag op het hoofd gaf, zoo dat zij bewusteloos neerviel. Toen beroofde de lafhartige boef haar van een paar briljanten oorknoppen, wel ke een waarde van meer dan f 10.000 moe ten hebben. Hij liet zijn slachtoffer achter en ver dween spoorloos. Lettepen en Kunst Hubert Cuypers. Ter gelegenheid van Hubert Cuypers' vijf tigsten verjaardag is voor Dinsdagavond 15 Januari a.s. een huldigLngsavond georgani seerd in de groote zaal van het Concert gebouw to Amsterdam. Op dezen huldigingsavond zullen de Christelijke Oratorium Vereeniging en de Schola Cantorum van welke rereenigingen Hubert Cuypers directeur is benevens eenige solisten hun medewerking verleenen. Onder, leiding van den jubilaris zal C. O. V. eenige fragmenten uit de oratoria Judas Makkabaeus en Der Messias van Handel. Schola Cantorum eenige Gregoriaansche hymnen, een deel uit de Missa Papae Mar- celli van Palestrina, Cuypers' werk voor gemengd koor k capella super flumina Baby lonia, een jongenskoor eenige Gregoriaan- eche zangen en Oud-N e d e rlands ch e liederen uitvoeren. Ook bevat het programma nog een werk voor orgel en eenige liederen van Cuypers. Aldus geeft het concert een hoewel niet volledig dan toch een overzichtelijk beeld van Cuypers' beteekenis als toonkunste naar. Kaarten voor dit concert (tegen betaling van f 2.50 voor gereserveerd en f 1.50 voor niet-gereserveerd) zijn te bevragen bij den heer W. dc Jong Wz.. Pretoriusstraat 13, Amsterdam. Aan dit adrc9 kan men ook gif ten zenden als bijdragen voor het stoffelijk huldeblijk, dat men den heer Cuypers 16 Januari hoopt aan te bieden. SPORT VOETBAL. Junioren-competitie. Met het oog op do ongunstige weersge steldheid en de terreinen zijn voor Zondag geen wedstrijden vastgesteld voor de Ju nioren-competitie van aen D. H. V. B., dis trict Leiden. OLYMPISCH NIEUWS. Een nieuw voetbalprogramma. Verschillende landen hebben bezwaar ge maakt tegen den langen duur van het Olympisch voetbaltournooi, zooals het Fransch Olympisch Comité dat aanvanke lijk had geregeld. Ten einde aan die be zwaren tegemoet to komen heeft men voorloopig een nieuw programma opge maakt, dat evenwel uitsluitend kan worden gebezigd indien het aantal deelnemende landen ongeveer 16 is. Het nieuwe pro gramma is gebaseerd op deelneming van 16 elftallen, deen en enkele ploegen meer mee, dan zullen enkele voorwedstrijden gehouden moeten worden. Het is evenwel mogelijk, dat het aantal deelnemende elftallen zoo groot wordt dat men zich niet aan dit programma zal kun nen houden, maar daar de inschrijvingen eerst in April eindigen, zal men hierom trent voor dien tijd geen definitieve beslis sing kunnen nemen. Bovendien, ia het mo gelijk, dat later enkele»van de ingeschre ven elftallen niet zullen uitkomen, Er kan ml. door de deelnemende landen bezwaar gemaakt worden tegen het amateurisme van de spelers van andere landen en hoe wel het niet waarschijnlijk lijkt, dat hier van gebruik gemaakt zal worden, zal men. er toch rekening mede dienen te houden. Nu de invoering van het beroepsspel toch in enkele landen als het ware voor de deur ataat, schijnt men in landen, waar men een. zuiver amateurisme huldigt, zicli thans liever van deelneming te onthouden dan tegen het amateurisme der andere lan den officieel bezwaar to maken. Engeland heeft hier reeds het voorbeeld gegeven, welk voorbeeld door Denemarken reeds is gevolgd. Land» en Tuinbouw Een groote Fransche Veetentoonstelling. Het Franscbo Ministerio van Landbouw heeft besloten tot heb houden van een na tionale veetentoonstelling van 18 tot 23 Maart a.s. in de gebouwen van de Parij- scho Jaarbeurs aan het Champ do Mars. Op dezo tentoonstelling, die natuurlijk tegelijkertijd een wedstrijd is, worden slechts drie dieren toegelaten, die in Frank rijk geboren en opgefokt zijn. Een wed strijd in melk- en boter-opbrengst en een tentobn stol ling van herdershonden worden aan dezo veetentoonstelling verbonden. In den oorlogstijd werden deze tentoon stellingen, die voor 1914 stee'13 een buiten gewoon succes hadden en ook veel koopers uit het buitenland lokten, niet gehouden. In 1923 werd de traditio weer in eere her steld, maar men beperkte zich toen tot het fokvee (runderen, schapen, varkens en gei ten). Thans zal ook mestvee (runderen, schapen en varkens) deel uitmaken van do tentoonstelling. Het bevriezen van planten. Het kan gebeuren, de laatste dagen her inneren ons er aan, dat bij strenge vorst de temperatuur in huis vooral 's nachts zoo daalt, dat do vorst er in sluipt en men 's morgens de kamerplanten met- slappe hangende bladoren aantreft. Soms gaat in dezen, toestand nog menige plant verloren, dio anders gered had kunnen werden. Immers de meeste menschen den ken, dat warmte veel goed kan doen, ter wijl dezo juist zoo verkeerd mogelijk werkt. Wat toch is het geval? Het is duidelijk, dat de verschillende planten niet in ge lijke mate afhankelijk zijn van_ tempera tuurverschillen en men kan zich eerst goed van dien invloed rekenschap geven, wanneer de temperatuur beneden zekero grens daalt; gewoonlijk neemt men bet vriespunt voor die grens aan. Nicttegerstaande dit weet ieder, dat de zo grens niet do grens is voor het leven der plant-, ja dat er planten gevonden wor den, die zelfs gedurende maanden achter een de sterkste koude kunnen verdragen. Er zijn echter ook planten, die bij veel hoogere temperaturen toch reeds te gron de gaan; een algcmeene temperatuurs- grens is dus niet op te geven, betgeen ook niet direct noodig is, daar wij voor kamer planten bet kwik in den thermometer zoo gelijk mogelijk trachten te houden. De veranderingen dio in het plantenrijk optreden bij aanhoudend lage temperatuur zijn pbysische, chemische of pbysiologische verschijnselen. Men weet, dat wanneer^ wa ter bevriest het ijs een grootero ruimte inneemt. Welnu, vroeger meende men? dat het water dat zich in de plantencel be vond, bevroor, zich dus uitzette en daar door den celwand deed barsten, waardoor aan het leven der plant een einde weTd gemaakt. Thans weet men beter; «de cel zelf bevriest niet; daarin bevindt zich n.l. geen zuiver water, doch een oplossing van verschillende stoffen, die voor den opbouw der plant noodig zijn. Nu is het bekend, dat water, waarin iets is -opgelost-, niet zoo spoedig bevriest als zuiver water, maar bovendien, dat wanneer ook een zoodanige oplossing begint vast te worden, alleen het zuivere water zich als ijs afscheidt, terwijl in dat ijs slechts een zeer geringe hoeveelheid van do opgeloste stof wordt aangetroffen'. Wat achterblijft is meer ge concentreerd. De geleerden Saelio ©n Prillient hebben 't eerst deze verklaring gegeven van 't be vriezen van planten. Bij het vriezen zetten zich aan do buitenzijde van de cel, waar meestal ook vocht is, ijskri3talletjes af; deze trekken het water uit 't inwendige der cel door den colwand tot zich, dat op zijn beurt bevriest en zoodoende zet zich langzamerhand meer en meer ijs aan de buitenzijde van de cel af. Natuurlijk zul len eerst de tusschencellige ruimten met ijs gevuld worden, eindelijk ook de cel- wanden van elkander gescheiden worden door do ijsvorming, doch men vergote hier bij niet, dat naarmate de vorst aanhoudt en er dus meer water aan de cel onttrok ken wordt, 't overblijvende cel vocht meer geconcentreerd wordt en dus krachtig 't overgebleven water vast blijft houden tot dat we tot een evenwichtstoestand komen, waarbij geen water uit de cel naar buiten treedt, in welken toestand de plant bevro ren is. Noch de ijsvorming aan do buitenzijde der organen, noch do vorming van barsten bij houtachtige gewassen stellen ons in staat iets met zekerheid te zeggen van den levenstoestand der plant. Dezo verschijn selen treft men zoowel aan bij planten, die weerstand bieden, als bij die, welke ge durende sterke koude omkomen*. Meermalen is de vraag opgeworpen: op welk oogenblik sterft de plant die aan een lage temperatuur is blootgesteld. Terwijl volgens Goepperi en Kunisch do dood door het vriezen veroorzaakt wordt, nemen. Sachs en Drudo aan dat de plant bij het ontdooien gedood wordt. Dé laatste theo rie, welke op het grootste aantal feiten be rust, is de meest waarschijnlijke en wordt ook 't meest aangenomen, zelfs heeft men in ons land voor dit verschijnsel, in tegen stelling met bevriezen, een nieuw woord ingevoerd, n.1. vervriezen. Een der voornaamste argumenten ten gunste der theorie van prof. Sachs en Drudo is de kleurverandering «der weef sels; dit voor den dood kenmerkend ver schijnsel treedt gewoonlijk op, wanneer het ijs begint te smelten. Bovendien heeft men dikwijls waargenomen, dat na volko men gelijke vorsten^ een zelfde orgaan kan blijven leven, wanneer de dooi langzaam voortgaat, terwijl 't zich desorganiseert bij snellen dooi. In 't laatste geval is de dood een nood zakelijk gevolg van 't ontdooien. Wat ge beurt er? Het aan de buitenzijdo der cel len gevormde ijs gaat weer in water over, dit water komt Bpoedig vrij, met het ge volg, dat de cel niet in staat zal zijn dit water weder in zich op te nemen, waar door een groot gedeelte naar buiten zal afloopen. Hoe langzamer echter de dooi optreedt-, boe meer kans de plant zal heb ben, dat haar cellen het afgescheiden wa ter weder volkomen kunnen opnemen, waar tegenover Btaat, dat hoo meer water cr wegvloeit, hoe abnormaler de celinhoud zal zijn. Een bevroren plant brengt men onmid dellijk naar een koud, donker, vqrstvrij vertrek en overgieto haar daar met water waarvan de temperatuur bet vriespunt na bij is. Dit is bet eenige middel om de plant te redden, zoo daarvoor nog kans is. Krijgen de bladeren hun normalen stand terug, dan kunnen do planten haro oudo plaats weer innemen, waar men. zo natuur lijk niet voor do tweede maal lato be vriezen „Tel." ia—m ga Ingezonden Stukken [Builen verantwoordelijkheid oer Ke iacne) De Kabinetscrisis. Geachte Heer Hoofdredacteur. 't Is werkelijk waar, wat Baron van Wijnbergen te Utrecht zeide: „Hoo meer couranten men over de Kabinetscrisis leest, des to meer gaat het je voor de oogen draaien." „Het Centrum" had ik gelezen en ik kon me indenken, dat U met volle in stemming herhaalde „W ij willen w e t e n". Ik durf er bijvoegen: in de eerste plaats de Katholieke Kiezers. Waarom Wellicht is het van mij onbescheiden of niet genoeg politiekkundig, doch bij mij staat vast, dat aan 't woord moeten komen degenen, die de crisis veroorzaakten, de 10 Katholieke Kamerleden tegenstemmers. Zij wisten, althans dienden te weten wat het gevolg van hun stem kon zijn. Aan hun ook nu het woord. Laten zij aan het Katholieke volk nu eens kort cn zakelijk uiteenzetten, waar de schoen knelt. Er is afgebroken, er moet nu wor den opgebouwd, 't Is tijd, ja meer dan hoog tijd. Hoogachtend, J. H. M. BALVERS, Hillegom. CORRESPONDENTIE. In „De Leidsche Courant" van 1.1. Woensdag vraagt iemand raad, hoe te handelen met een pot boter, die sterk smaakt en niet lekker riekt. De boter moet in schoon water worden uitgekneed (gewasschen). Daarna doet men de boter in een kuipje en giet daarop een mengsel van 10 liter sprietazijn, ver mengd met 8Vi pond zout; dit moet geheel in de azijn opgelost zijn. Ook de spriet azijn moet een sterkte hebben van 8 pCt. Nu moet de boter met de handen zoodanig door dit mengsel gekneed worden, dat men zeker is, dat ook de kleinste deeltjes van de boter er van doortrokken zijn. Men laat er do boter een uur in staan. Dan kneedt men de boter driemaal in schoon water uit. Daarna kneedt men er opnieuw zout door (50 gram per K.G.). Doe de boter opnieuw in den pot, die men van te voren uitgezwaveld heeft. Druk ze goed vast, be dek ze met een linnen lapje en giet daarop een sterken pekel van 14 pCt. zoutgehalte. Dit verkrijgt men door zooveel zout in water te vermengen, dat een aardappel daarop blijft drijven. Door bovenstaande behandeling is de sterke smaak en de on aangename reuk verdwenen. iWiWm RuitenL ReHchten Een ernstig ongeluk bij het bob-sleeën. Naar uit Montreal gemeld wordt, is ei» een ernstig ongeluk gebeurd bij het bob-» sleeën in het kamp van Adolph Lewinsohn^ den bekenden Amerikaanschen kapitalist, in het Adirondack gebergte. Een val veroorzaakte den dood van Na-; than Shelly en mevr. Maud Shelly, diens schoonzuster, terwijl een dor beido doch-; ters van den eersten een heen brak. De moeder van de beide meisjes is veertien, dagen geleden overleden. Door wolven verscheurd. Ten gevolge van den zwaren sneeuwval en de hevige koude vertoonen zich heele troepen wolven in do bewoonde streken in de bergen van Joegoslavië. Nabij een berg dorp is zelfs een vrouw die naar huis te-* rugkeerde, door een aantal van die diereiï overvallen en verscheurd. Blckkeering der Zweedsche havens door het ijs gevreesd. Er dreigt gevaar, dat alle havens aan de Zweedsche kust ernstig door het ijs zui den worden geblokkeerd. De temperatuur langs de geheelo Westkust van Zweden is even laag als die in het Noorscho Nord- land. Men verwacht, dat de toestand dezen j winter oven ernstig zal worden als twee jaar geleden. De bemanning van dc „Conejos" gered. De kapitein van het Amerikaan.sche stoomschip „"Winona", dat te Consfanti- J nopel is aangekomen, rapporteert, dat alle opvarenden, 85 in getal, van het Vrijdag j.l. in de Zwarte Zee vergane Amerikaan- scho schip „Conejos" (welke opvarenden als omgekomen werden gemeld), door tweo Russische reddingsbooten zijn gered, nog voordat de Winona" op de plaats des onheils was gearriveerd. Rcode sneeuw. Gedurende een zwaren sneeuwval te Halmsted m Zweden heeft men opge merkt, dat de vlokken diep-rood gekleurd waren. Het onderzoek wees uit, dat dezo kleur afkomstig was van milliarden klei? ne insecten, waarvan men een aantal heeft' verzameld voor wetenschappelijk onder-» zoek. Wie wil een eiland koopen? Vijf jaren geleden geraakte Lord Lever- hume in het bezit van het eiland Lewis, van de Hebridengroep. Hij was geheel vervuld van philantropischo ideeën, droomde zioli het scheppen van welvaart en vooruitgang, wilde de plaatselijke cultuur moderniseer ens en stelde zich voor, de exploitatie der zalm- visscherij te bevorderen. Echter ontmoette hij bij al zijn pogingen van de ziide der in boorlingen een stillen, doch stevicen tegen-' stand; vasthoudend aan hun tradities stel- den zij zich met groot wantrouwen tegen over de hervormingen, die de lord trachtte in te voeren. Teleurgesteld trachtLore? Lcvci-umïi<3 de koppige eilanders to overwinnen door hun een klinkend bewiis van zün materieels belangeloosheid te geven, hij bood nl. aan! het eiland te verlaten en het bun in alge- beelen eigendom te geven doch beleedigcÉ wezen de bewoners dit aanbod van de hand. Do eigenaar heeft het eiland thans te koop aangeboden, en wenscht slechts een klein deel voor zichzelf te behouden. Hij heeft groote sommen gelds uitgegeven in het be lang der bewoners, doch zij zi;r> er hem niet in heb minst dankbaar voor. Wellicht dat zij. over vele jaren zullen inzien hoe goed do bedoelingen van den toen-mali "en bezitter waren, en wie west, richten zij dan niet een standbeeld te zijner cere op. Zoo ver gaat 'heb in den regel allen hervormers. Kanibalen in Nieuw-Guinea. Uit Sydney werd 23 December jl. aan dö „Chicago Tribune" geseind., dat loden van een Kanibalenstam in Nieuw-Guinea eert Canadees, genaamd. George Penrose, ver moordden. Wél een bewijs dus, dat er in' Nederlandsch Nieuw-Guinea nog wel dege lijk Kanibalen bestaan. Penrose was door twee Engelsclien ver? gezeld, op een jacht in de hoogvlakte der' Digoel-rivior, honderd mijlen landwaarts. Hij was verwonderd, dat zijn metgezellen; afwezig waren en kreeg zeven worpen met speren. alvorens hij zijn revolver trekken kon. Papoea's droegen hein vervolgens naar een plaat-s, waar hij in veiligheid was eni- j waar hij later door de beido Engelsclien I gevonden werd, Hij mompelde nog een paar woorden, voor hij stierf. In dien tu-ssohcntijd werden drie der Pa- poea's door leden van den woedenden Ka nibalenstam gedood, terwijl liet kamp geheel werd vernield. Daarna legden de wilden een groot 'vuur aan, waarop zij hun slachtoffers roosterden:! om ze later smakelijk op to eten. De Hollandsche regeering zond een expe ditie uit, om de moordenaars op te sporen! en te straffen. Over deze mensühenoterij wordt nog uit Londen aan de „Ma-tin." gemeld, dat tijdens een jaclittocht, dien do heeren Penrose, Ro che en Jackson, onder hegeleiding van cenl dertigtal Papoea's, op Nederlandsch Nieuw- j Guinea-, langs de rivier Digoel ondernamen1,' de heer Penrose, die ter bewaking van het kamp was achtergebleven, door een troep I inboorlingen is aangevallen. Door lansen ge troffen viel hij ter aarde, toen zijn tochtge-, nooten heb kamp bereikten en een gevecht aanvingen met do wilden. j Tijdens dit gevecht-, waarbij drie Papoea Al werden gedood en een zevental gewond, dieü terstond werden gedood, gelukte het den!/ lieer Jackson om den lieer Penrose ondexj het struikgewas te trekken, waar hij zijni, zorgen aan hem wijdde. Hun tochtgenoot, die dit niet bemerk had, meende, dat beiden van bet gevcchts-, terrein hadden kunnen ontsnappen, en troMI zich met het overgebleven deel van zittïJ escorte terug, in de hoop do heide verdwe-j nenen te zullen ontdekken.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 8