Bal Masqué, Zaterdag a.s. cijfers van 53 tot 68 cent zonden echter allo met 2J4 moeten worden vermenig vuldigd, terwijl het invoerrecht tot 2J4 X f 7 f 17.50 zou moeten worden op gevoerd,. Sommige andere leden oordeelden dat er bij aanvaarding van het stelsel Bon- gaerts c.s. geen Teden bestaat om het ge- heele tegenwoordige invoerrecht met 2H to vermenigvuldigen. Eenige leden meenden, dat ook de wijnaccijns voor verhooging in aanmer king dient te komen. Andere leden acht ten het niet denkbeeldig, dat dit tot re presaille-maatregelen zou led den. ZAj oordeelden een zoodanige verbooging daarom ongewenscht. Sommige leden achtten een vevhooging van den accijns op bet gedistilleerd ge- wenscht. Deze meenarg vond van andere zijde bestrijding. Zij oordeelden, bet zeer onwaarschijn lijk dat do voorgestelde maatregel tot toeneming van bet gebruik van gedistil leerd zal leiden. Begrooting Financiën 1922. Heteindcijfer ruim 12 millioen lager gesteld. Aan de Memorie van Toelichting van bet mged;ende wetsontwerp tot wijziging van het VUe- hoofdstuk B der Staatsbe groting voor 1922 wordt het voegende ontieend: Tengevolge van prijsdaling der tabaks fabrikaten moest worden voorzien in grootere aanvraag van verschillende soorten zegels, waarop bij de raming met was gerekend. Hierdoor liepen de uitgaven voor papier £115.884 en die der drukkosten f 140.521 boven do raming uit, terwijl f62.112 meer noodig was voor personeel. In verband met invoering van straat- belasting in verschillende gemeenten en tengevolge van aankoop van onroerende goederen ten behoeve van andere Depar tementen is f 115.000 meer noodig. Vopr de uitkeering aan gemeenten krachtens artt. 1 tot en met 6 der wet van 12 November 1921, wordt f850.000 meer aangevraagd. Verder wordt f 11.368.34/4 uitgetrok ken voor voorschot aan het Staatsmunt- bedrijf tot uitbreiding van kaptaal en f399.258.18 voor hetzelfde doel ten be hoeve van het Staatsboschbedrijf o.a. voorschotten aan provinciën en gemeen ten voor den aanleg van drinkwaterM- dm,Ten worrlt f 700.000 aangevraagd. Met f450 000 wordt verminderd het bedrag voor aankoop van muntmetaal en met f 1.000 000 de tractementen van de ambtenaren der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen. Een vermindering van f 800.000 onder gaat het bedroe voor burgerlijke pen sioenen; van f843.337 het bedrag der pens'oenen van voormalig personeel der P. T. T. en van de Rijkspostspaarbank; van f 235 000 het bedrag van de annuï teit, verschuld'gd ingevolge aTt. 42 der Weduwenwet voor do gemeenteambtena ren 1913; van f549.100 het bedrag voor uitgaven, voortvloeiende uit garanties voor kredieten aan kleine ondernemers; van f140.000 het bedrag voor uitgaven, voortvloeiende uit garanties voor kredie ten aan boomkweekers en tuinders: van f 1 320.000 de ranting van vergoedingen als bedoeld in art. 38 van hot Bezoldi gingsbesluit Burg. Rijksambtenaren 1920. Voorts wordt minder uitgetrokken: f 7.000.000 aan voorschotten aan ge meenten ineevolge art. 33 der "Woning wet" f 3.000.000 aan voorschotten voor woningbouw met premie en f6 180 244.13aan voorschot aan het Staatsbedrijf der P. T. T. tot uitbreiding van kapitaal. Voorts worden eenige nieuwe artikelen toegevoegd, o.a. voor uitkeeringen aan het algemeen burgerlijk pensioenfonds tot een totaalbedrag van f 3.000.000; voor stortingen in het kap'taal van de N. V. Ned. Springstoffenfabrieken. De Algemeene Rekenkamer heeft ge meend niet te kunnen overgaan tot de vereffening ten laste van art. 279b van een som van f544.632, welke is gemoeid geweest met een in 1919 plaats gehad hebbende levering van ruim 25.000 me!k- transportkannen, op grond van de over weging. dat op 1 Mei 1919 de regeerings- bemoeü'ng met de melkvoorziening werd gestaakt. Thans wordt voorgesteld het artikel met f 1 to verhoogen, waarmede wordt beoogd vast te leggen, dat ook uitgaven, welke niet kunnen worden geacht een u'tvloeisel te zijn geweest van maatre gelen voor de uitvoering, waarvan de oorspronkelijke crediieten zijn aange vraagd en toegestaan, ten laste van art. 279b zul1 en kunnen worden vereffend, en meer in het bijzonder, dat ook genoemde uitgaaf voor de aanschaffing van melk- transportkannen na 1 Mei 1919 op dit aTtikel zal kunnen worden aangewezen. De verhoogiageoi in het wetsontwerp bedragen in totaal f9.781.895.97^, ter wijl daartegenover verminderingen zijn aangebracht tot een totaal van f22.093.409.9714, zoodat het eindcijfer der begroeting f 12.311.514 lager kan worden gesteld. Vragen van Kamerleden. Onveiligh eid door schietoefeningen. De heer Van Ravestedjn, lid van. dö Tweede Kamer, heeft den minister van oorlog da volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat bet •trand tusschen Scheveningen en het ■Wasenaarsche slag een groot deel des jaars onveilig wordt gemaakt door schiet oefeningen? Is de minister raet van oordeel, dat het onveilig maken van een zoo druk be zocht en in de nabijheid van een groote •tad gelegen strandgodeelte ernstige na- docleii ödIöyaïI voor het publiek? Is de minister beredd, maatregelen in overweging te nemen, teil einde het mo gelijk te maken, dat dit strand niet meer of althans hoogst zelden door schiet oefeningen onveilig worde gemaakt? De posïchèque- en girodienst, Men meldt aan de „N. R. Crt.": Het aan sommige schrijvers, die tijde lijk bij de directie van den postchèque- en girodienst werkzaam gesteld waren, aangezegde ontslag wegens ongeschikt heid, zal niet direct uitgevoerd worden. Zij, d'e niet totaal ongeschikt zijn bevon den, zullen nog een kans krijgen om hun geschiktheid voor genoemden dienst to bewijzen. Men neemt in aanmerking dat de beoordeelingen met geheel juist zijn geschied, alls gevolg van d© moeilijke oiusiandigheden, waarin d'e postchèque- en girodienst ten tijde van de ontslagaan zegging verkeerde. Land- en Tuinbouwonqevallenwet. Bri ministerieel beschikking ia be paald: de berekening van de verlaging der premie, weTke over het jaar 1923 ver schuldigd is door de in art. 1 van het K. B. van 5 Nov. 1923 bedoelde werkgevers, wier onderneming verzekeringsptichtig is fc worden of wondt krachtens de Land- en Tuinbouwonqevallenwet 1922, geschiedt overeenkomst"'g de vólgende bepalingen: 1. Indien het loon, dat voor de onder neming over het jaar 1923 voor premie- beTekem'ng in aanmerking komt, moor bedraagt dan het loon, waarover premie verschuldigd was over het jaar 1922 voor het toenmaals krachtens de Ongevallen wet 1921 verz Aeringsplichtig bedrijf, wordt de verlaging vastgeste'd op een be drag, overeenkomende met 25 pCt. van de premie, welke over het jaar 1923 ver schuldigd zou z'jn, indien over dat jaar laatstbedoeld loon ia aanmeïking zou ko men voor do berekening der prenr'e en deze verscbuMio'd zou zijn naar het ge- varencijfor, geldende voor hat in do on derneming uticeoefende bedrijf, dat vóór 1 Mei 1923 verzekerinjgsoHriitig was krachtens de OmrevaTenwet 1921. 2 Indien het loon, dat voor de onder neming over het jaar 1923 voor premie- berekening -n aanmerking komt, gelijk la aan of minder bedraagt dan het loon, waarover prenr'e verschuldigd was over het jaar 1922 voor het toenmaaHs "krach tens de Ongevallenwet 1921 verzeker!ngs- plichtige bedrijf, wordt de verlaging vastgesteld op een bedrag, overeenko mende met 25 pat, van de prenre, we^ce over het jaar 1923 verschuldigd zou zijn, ind;en het geheeld loon was uitbetaald voor werkzaamheden in hQt in de onder neming rtitgeoefend© bedrijf, dat voor 1 Meii 1923 ver zekerin gffpii <*li ti g was kr^chlens de Ongevallenwet 1921. De onder 1 en 2 bedoelde verlaging wordt met de betrokken werkgevers ver rekend b-'j de vaststelling der premie, verschn1 digd over de betalingsperiode van 1 Nov. 1923 tot 1 Mei 1924. tenzij do onderneming vóór 1 Mei 1924 is opgehe ven of het ris'co de1* verzekering met tot dien datum door de RijksvenzekeriPas bank wordt gedragen, in welke geval1 en do verrekening geschiedt bij de vaststel ling der premie over het laatste beta- Vucstijdvak, voorafgaande aan 1 Mei 1924. („St.-Ct.") Rijksbureau voor onderzoek van handelswaren. Do Minister van Arbeid maakt bekend, dat bovengenoemd Rijksbureau zijn werk zaamheden geleidelijk weder hervat. Het Rijksbureau is thans gevestigd Be- zuiclenhcut 171, telefoonnummer B. 1943. Soiree ten Hove. Men meldt ons uit Den Haag: Gisteravond is ten Koninklijke Paleizo do aangekondigde soirée gegeven, waartoe ongeveer 800 genoodigden dames en hee- ren, die den wensch hadden te kennen ge geven hun opwachting aan de Koningin te maken, waren uitgenoodigd. Met de Koningin en den Prins nam ook de Koningin-Moeder aan deze avondre ceptie deel. Tot de genoodigden behoorden, behalve alle dignitarissen van Haror Majesteit's Hofhouding en van de Hofhoudingen der Koningin-Moeder en van den Prins o.a.: alle leden van het corps diplomatique met hun dames; de Ministers, Hoofden der De partementen van Algemeen Bestuur, de Minister van Staat mgr. dr. Nolens, de vice-president van den Raad van State, mr. dr. Van Leeuwen en verschillende le den van dit hooge Staatscollege, de voor zitters van de Eerste en van de Tweede Kamer, generaal Baron van Voorst tot Voorts en mr. Kooien, leden van de Bu reaux dier Kamers en leden van deae beide "Wetgevende Lichamen, enz., enz. De vorstelijke personen hielden te 9 uur een eerste cerclo, ten einde den leden van "het diplomatieke corps de gelegenheid te bieden Hare Majesteiten en den Prins ge luk te wenschen met de jaarwisseling. Een tweede cercle voor gelijk doel werd daarna gehouden voor de Nederlandsche autoriteiten. Beide cercles werden gebonden in de groote balzaal. Daarna bewoog do Koninklijke Familie zich te midden der honderden andere ge noodigden in de overige zalen van het Paleis. De soirée word opgeluisterd door de muziek van de Koninklijke Militaire Ka pel, onder leiding van lste-luitenant Boer. De buffetten waren versierd met gele en roode tulpen. Uit het houtbedrijf. De beide patroonsbonden in het hout bedrijf, welke zich ihet 1 dezer hebben ver- eenigd tot één werkgeversorganisatie, heb ben aan de werknemersbonden, waarmee tot 15 Februari een collectief contract is gesloten, meegedeeld, dat zij voor de af sluiting van een nieuw contract o.m. do volgende wijzigingen wenschen: een werk tijd verlenging tot 65 uur per ^eek of een loonsverlaging van 15 pGL (voor Leiden Het Mag. ERATO, Oude Singel 14, Tel. 889, is Zaterdag den geheelen avond geopend voor do aflevering van Costuums en Maskers. Aan de zaal zijn geen Costuums noch Maskers van ons verkrijgbaar, 10246 en Arnhem een grootere verlaging), gele genheid tot werktijdverschuiving, vermin dering van den bijslag voor overuren en voor nacht- en dagploegen gelijk loon. Emigratie met gemeentelijken steun De emigratie met gemeentelijken steun waartoe In Leiden het initiatief is genomen vindt navolging. Men bericht ons, dat in Bennebroek op 7 Januari a.s. een vergadering van eenige burgemeesters van kleinere gemeenten zal worden, gehouden ter gezamenlijke bespre king van dezo kwestie. De hulpvcrlecning aan Duitschland Wij ontleenen aan de zevende mededee- ling van het R. K. Huisvestings-Comité het volgende: Wegens de Kerstdagen is de vorige week geen opgaaf gepubliceerd. Ontvangen werd voor Duitschland in de heide laatste weken een bedrag van f 84.078.91i, waarvan voor de noodlijden de bevolking f 74.261.63i, voor kloosters f021.15, voor priesters f3037.89 en voor Nederlanders f 6158.74. In deze bedragen is begrepen f 18.001.30 aan giften uit het bisdom Haarlem. Het totaal is daardoor gesiegen tot f 68.611.lli In do heide laatste weken werden ont vangen en verzonden 31 wagons, inhou dende 195.830 K.G. aardappelen, 34850 K. G rogge en tarwe, 73246 K.G. andere land bouwproducten en diverse levensmiddelen en 9225 K.G. kleeding, henevens twee wa gons liefdegaven met waardevollen inhoud (20 000 K.G.) Do lataste 14 dagen werden G20 kinder plaatsen aangeboden. Het aantal kinder plaatsen steeg daardoor tot 4116. Het Nederl. weekblad voor den han del in kruidenierswaren meldt, dat in de afgeloopen week 1.194.000 eieren naar En geland zijn verscheept. KEfiKftlEUHfS Nieuwjaarsreceptie bij Mgr. A. J. Gallier Do gelukwens ch en van de H a a r 1 ém sche Geestolijkheid Dinsdagmiddag, den eersten Januari, ontving Z. D. H. do Bisschop van Haariem de E. E. Geestelijkheid uit de stad Haar lem, die aan Z. D. H. har© wenschen voor het nieuwe jaar kwam aanbieden. De Hoogeerwaarde Vicaris-Geraal, Mgr. M. P. J. Möllmann, sprak namens allen Z. D. H. den Bisschop als volgt toe: Monseigneur. Met opgewektheid-heeft Uwe. Geestelijk heid hedenochtend den oproep gevolgd van den Psalmist- in den „Introïtus" der H. Mis en God een nieuw, een frisch en krach tig danklied toegezongen, omdat Hij in het pas geëindigd jaar wonderbare dingen ge daan heeft tot heil van ons diocees. Wonderbaar mag ik noemen het feit, dat U. D. H. bij bet klimmen der jaren in gezondheid en levenskracht schijnt toe te nemen; dat, in weerwil van do overal heerschen- de malaise, de offers, door uwe geloovigen voor allerlei goede doeleinden blijmoedig gebracht, steeds grooter worden; dat alom in het bisdom met de krachtige medewerking der toch over het algemeen financieel-zwakke Katholieken velerlei nut tige inrichtingen verrijzen of worden voor bereid en dan spreek ik nu niet eens van de kerken en scholen, maar ik noem b.v. twee chartatiev© stichtingen in en bij Den Haag, een nieuw St. Joseph'e-Ge- sticht te Bloemendaal voor do gevaar loo- pende jeugd; te dezer stede, in Den Haag, in Amsterdam, in Rotterdam kostelijke ge bouwen voor het St. Franciscus-Liefdewerk en zoo nog veel meer. „Quia mirahilia fecit". Ongetwijfeld 1 Wonderbaar en te bewonderen is wel de voltooiing van Uw prachtig Klein-Semina- rie, wat voor eenige maanden voor meer dan 300 studenten zijn deuren opende en wat zeer moeilijk aan de nakomelingschap den indruk zal kunnen geven van zorgzame en benarde tijden. Ja, Monseigneur, wij mogen God een danklied zingen voor alle die wonderdadige gaven, aan U en aan ons diocees geschon ken, al moesten wij ook iederen dag de noodzakelijke schaduw zien bij al dat licht; al moesten Uwe priesters, hoe ijverig ook, dikwijls betreuren, dat velen, verblind en misleid door de dwalingen van ongeloof en zinnelijkheid, de H. Kerk den rug toe keerden; al werd ook Uw bisschoppelijk hart door niet te openbaren grievend leed nu en dan gepijnigd. Bij veel licht is nu eenmaal veel schaduw' Wij staan nu wederom voor een nieuwen jaarkring: een jaar, uiterst belangrijk voor ons bisdom, hetwelk over de geheele we reld bekend en naar wij verwachten beroemd zal worden door het Internatio naal Eucharistisch Congres te Amsterdam. U, Monseigneur, zult de gastheer zijn en mét den Afgezant des Pausen, Kardinalen en talrijke Bisschoppen ontvangen, die allen in het openbaar hun geloof aan den verborgen Zaligmaker zullen komen belij den en versterken. Die heerlijke dagen zul len alle andere in de schaduw stellen; ook zelfs den plechtigen feestdag, waarop U, in het bijzijn, zoo 't mogelijk ware, van al uwe priesters, de nieuwe Hageveldsche kapel zult consacreeren. Monseigneur, moge ik namens allen de zen éénen krachtigen en h artelij ken Nieuw jaars wensch eerbiedig uiten: het Allerheiligste Sacrement, wat te Amster dam op zoo geheel bijzondere wijze zal gehuldigd worden, bi enge geheel het jaar Zijn rijken, god&elijken zegen over het diocees: over priesters en geloovigen geve wasdom aan alle goede werken en aan U. D. H. eon krachtige Hemelspijs om nog een langen weg te kunnen afleggen, U tot verdienste, ons tot heil' totdat Gij naderen zult den eeuwigen berg Gods". Toen de Hoogeerwaarde Vicaris-Gene raal zijn wenschen had uitgebracht, nam Z. D. H. de Bisschop het woord en be dankte hartelijk voor de schoone wenschen, geuit bij monde van den H. E. Vicaris- Generaal. Inderdaad vergoedt dezo dankbaarheid veel leed, hetwelk wij in het afgeloopen jaar hebben moeten verduren. Met recht heeft do Hoogeerwaarde Vica ris-Generaal gewezen op het groote feit, hetwelk dit nieuwe jaar zal plaats hebben, n.l. het Internationale Eucharistisch Con gres te Amsterdam. Wij vertrouwen ten volle dat dit Congres onder aller krach tige medewerking zal slagen, en daarom vragen wij thans de medewerkiug onzer Geestelijkheid en der Geloovigen en zoo de zo medewerking op do eerst plaats zal be staan in een vurig gebed dan zal de Ko ning Eucharisticus ons allen in dit nieuwe jaar brengen veel heil en zegen, hetwelk ik U allen thans van harto toewensch. Sti Bavo Een of twesmanswagens voor de tram. Men weet, dat op de lijn StationOegst- geest (Endegeest) éénmans-wagens zijn in gevoerd. Dat is niet alleen gedaan tot be zuiniging, maar het gevolg is ook, dat, nu de Stadstrammen niet meer naar Oegst- geest rijden, er meer kans is op een ge- regelden dienst in de stad (een zes minuten dienst.) De dienst voor Oegstgecst is nu een tien minuten dienst. Wie echteT verder wil rij den, tot do Kath. kerk, moet een „Noord- wijker" of „Katwijker" nemen. Wij hebben gisteren reeds een en ander over dezen nieuwen dienst gezegd. De ver andering, in den gewonen tramwagen aan gebracht, is, dat het achterbalkon gesloten blijft en dat op het voorbalcon rechts van den conducteur-bestuurder oen klein bou ten kastje, de z.g. geld-ontvanger, is aange bracht, waarvan het bovendek schuin af loopt. Daarop werpt men zijn geld voor een kaartje, dat zoodra de conducteur op een knop drukt in een lade verdwijnt. De con ducteur geeft tegelijkertijd het kaartje en de reiziger gaat in de tram. Op het voorbalcon mag men niet blijven staan; men kan zich naar het achterbalcon begeven; men kan natuurlijk ook al in het bezit zijn van een kaartje, wat men dan aan den bestuurder-conducteur laat zien. Naar aanleiding van onze éénmans- wagens volgen bier iets over een nieuw soort van deze wagens in Philadelphia. De tramdirectio to Philadelphia heeft eenige honderden nieuwo motorwagens in dienst gesteld, sterk afwijkendo van het gewon9 model, vertelt het Vad. Zij kunnen voor bediening door één of twee man worden gebruikt, hebben slechts één balcon, doch daarbij aan één der langszij den een middendeur, waarvoor de treden binnen ln den wagen zijn aange bracht, zoodat de zijwand daar ter plaatse tot onder vloerhoogte doorloopt. Hierdoor werden omklapbare treden onnoodig, die anders overal in Amerika uit veilighcidsoogpunt gebruikelijk zijn. De deuren schuiven in twee deelen open en dicht, zoodat geen beweegbaar onder deel buiten den wagen uitsteekt, wat vrij dikwijls aanleiding gaf tot botsingen met andere voertuigen, doordat juist te Phila delphia de straten over 't algemeen zeer smal zijn. Ook hoopt men, dat door deze nieuwo middendeur-inrichting het uitstappen snel ler gaan zal, daar de passagiers zich dan bijtijds op de treden en daaromheen ge reed zullen kunnen houden om den wagen te verlaten. De deuren worden door saamgepersto lucht bewogen en staan in verbinding met do rijdkruk, die eerst dan in werking kan worden gebracht als alle deuren gesloten zijn. De deur van het voorbalcon dient alleen voor instappen. Bij éénmansdienst regeert de wagenbe stuurder alle deuren zelf, bij tweemans- dionst enkel de voorste, terwijl de middel ste deur door den conducteur bediend wordt. Ia den laatsten tijd worden proeven genomen met plaatsing van een tourniquet bij de treden van den middenuitgang, ten einde daar alle gedrang te voorkomen. Door leuningen kan men do passagiers een dusdanigo richting doen volgen, dat de middendeur bij tweemansdienst half voor instappen en half voor uitstappen gebruikt kan worden. Het nieuwe wagentje beeft 53 zitplaat sen, deels in de lengte, deels dwars ge plaatst. Dit groote aantal kan worden ver kregen door het vervallen van het achter balcon en is grooter dan bij do andere wagentypes. UiT DE Ot&GEVISBG ALPHEN AAN DEN RIJN. Voor de Wijkverpleging. De hulstver- koop ten bate der Chr. Wijkverpleging al hier beeft opgebracht f 473.35. LEIDERDORP. Nieuwe zaak. Onze Dorpstraat wordt een zaak rijker. Op 8 Januari zal in perceel Dorpsstraat 96 door den beer A. Schipper Jr., uit Leiden een zaak worden geopend op het gebied van schoren en haarsnijden en aanverwante artikelen. VOORHOUT. Militie. Zij, die tot het mannelijk, ge slacht belrooren en in 1905 geboren zijn, moeten zich op Maandag 7 of Dinsdag 8 Jan. e.k. ten Gemeentehuize voer de Militie laten inschrijven. SwasSMtBtelijks Aankondiging. «EME&42TEJ.1JKE VISCHVERKOOiV Aan den gemeentelijken vischwinkel, Yischmarkt 18, tel. 1225, is ZATERDAG verkrijgbaar GROOTE SCHELVISCH f 0.40, SCHOL A i 0.36f 0.40, KABEL JAUW a f0.48 per pond en VOLLE HA RING k f 0.04 Ij per stuk. N. C. DE GIJSEI.AAR, T Burgemeester. Leiden, 4 Januari 1924. Katholieke Agenda Vrijdag. R. K. Gymnastiekvereeniging Jeanne d'Arc", Bondsgebouw te 8 NIEUWKOOP. Vrijdag. Praatavond in het Patronoatsge* bouw, te 7.30 uur. Telegrafisch Weerbericht volgens waarnemingen verricht in den mor* gen van 4 Jan. 1923, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerst.: 768.9 Stensele. Laagste Barometerst.: 745.5 Aukureijri. Verwachting tot den avond van 5 Jan. Meest zwakke wind uit Oostelijke, later uit Zuidelijke richtingen, aanvankelijk licht- tot halfbewolkt en droog weer, later wellicht toenemende bewolking of nevel, lichte tot matige vorst 's nachts, overdag eenige stijging van temperatuur. Afgekeurd. Bij den landbouwer A. J. zijn twee koeien afgekeurd en in den grond, gestopt. Veiligheid. Op de laatstgehouden ver gadering der IJsclub werd besloten op ge vaarlijke punten op 't ijs bordjes ter waar schuwing te plaatsen. Aan dit besluit mag bij, opnieuw intreden van vorst wel uitvoe ring worden gegeven, want dezer dagen' zakten twee personen door 't ijs, gelukkig s»onder ernstige gevolgen. ZQETERWOUDE. De Feestweek. Telkens voor een stampvolle zaal had Zaterdag, Zondag en Dinsdag de opvoering plaats van de revuo en het Weihnach ts-oratorium. Reeds da gen te voren waren de kaarten uitver kocht en moesten enkelen teleurgesteld worden; wel een bewijs dus, dat er met. succes gewerkt werd. 't Is dan ook weer in alle opzichten schitterend geweest; alles liep vlot van stapel en op keurige wijze werd er voorgedragen eu gezongen. Zoe- terwoudo heeft op waardige wijze do ope ning van zijn nieuw Patronaaisgebouw gevierd, dank zij den uitnezuenden maat regelen der commissie, don onvannoeiden ijver van den heer G .P. J. Paardékooper, met zijn speelsters en spelers cn den heer De Boer met zijn koor. Verder heeft do fanfare „Juliana" van Stompwijk, met haar mooie en vroolijko tonen, zeer zeker do feeststemming verhoogd. Zondagavond werd na do opvoering der revuo de heer Paardékooper door do speelsters en spelers gehuldigd en hem door mej. M. van Leeuwen, Noord-Aa, een prachtig bloemstuk aangeboden en hem dank gebracht voor alle moeiten en zor gen, die hij zich getroost heeft, om het geen gedurende de feestweek werd te zien gegeven, op touw te zetten. Do lieer Paardékooper bracht dezen dank over op do spelers zelf cn verklaarde getroffen to zijn door do hulde, hem ge bracht. Na de opvoering van het Weihnaclils- oratorium werd de lieer Paardékooper nog toegesproken door mej. G. Hoogzaad na mens het zangkoor en werd hem een lau werkrans aangeboden. Do Wcleerw: Heer Kapelaan sloot den avond na een hartelijk woord van dank te hebben gebracht aan allen, vooral ook aan den heer C. H. de Boer, onder weins lei ding bet "Weihnaclits-oralorium is inge studeerd en opgevoerd. We behoeven feitelijk niet meer le ver melden, dat er telkens met warmto geap- plaudiseerd werd, evenals onder de opvoe ring van de revuo en na afloop van het Oratorium. Woensdagavond werden opgevoerd een' paar blijspelen door de looneelverecniging „Ons Genoegen", afdecling van den R.-K. Volksbond. Ook toen was do zaal goed be zet en he-t aanwezige publiek heeft, zij het dan ook niet volmaakt, keurig tooneclspel le zien gekregen. 7 „Do Onuitstaanbare" en „In den val ge- loopen" vielen wel in den smaak, getuige het applaus cn het gegichel in do zaal. Na afloop bracht do Eerw. Heer Kape laan dank aan do Vereeniging voor den steun, die ook zij heeft willen verlcenen om de feestweek te doen slagen cn do in komsten voor 'het patronaat to ycrmcc-r- deren. Aan het einde gekomen%van ons verslag, thans nog een woordje over het gebouw, zelf. Onder de bekwame leiding van den architect Jos. Bekkers te 'Amsterdam,^ is door de aannemers de Erven Paardekoo- per een gebouw verrezen, dat or mag zijn. Mooi en grootscli van huiten. een sieraad voor het dorp, is het niet minder fraai en doeLmatig van binnen. Reeds do entree geeft direct een voldoening: ruim en goed verlicht, links do vestiaire cn rechts een. trap die leidt naar do bovenzaal, welke Luik ruim is en zeer geschikt is voor vergade ringen. Beneden is de groote tooneelzaai, waar- zich ook bet buffet bevindt, deze lijkt ons prettiger voor vergaderin gen. Er is eebter nog keuzo genoeg, nant ook het tooneel leent er zich voor, terwijl er bovendien nog een groote en Kleine be stuurskamer is. Het geheel zit keurig in de verf, vaar* mee de hoer D. Vlasveld iels goods oermtt I heeft De olectrische verlichting is in ecu

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2