GEBR. JOSEMANS, O P RUIMIN G GROOTE OPRUIMING psr GftOOTE BALANS-OPRUIMING 0. FORTMAMN Breestraat 122-124 .,Het Witte Kruis". H.C. J. DE HAAN Hieuwe Rijn 44-44a? Tel. 1793 G v. LEEUWEN „SINT BAVQ" Coöperatieve Tu'ndersleenbank VRIJDAG begint cl© Groote Balans- Danscursus 1924* - Iele' 08!, D. TESICE, N.V. Gaiarïferieësiiiandel veorh- J. J- POLLMAim heden liet gevaarte weer op den vasten wal hijschen. Verduistering. Op aanwijzing van de politie t« Hengelo is gisteren, te Glanerbrug gearresteerd een bediende, werkzaam bij den lieer Postma, wegens verduistering van 18 fototoestellen tor waardo van 2300 gulden. Diefstal uit een nalatenschap. Te Voorst, is aangehouden zekere W., die zich schuldig moet hebben gemaakt aan diefstal van waardevolle papieren, ten be drage van duizenden guldens, ten nadeele van zekeren Ten H., die onlangs is gestor ven en in hetzelfde huis woonde met W. Laatstgenoemde moet zich, nadat Ten H. gestorven was, diens bezittingen hebben toegeëigend en effecten en geld hebben ge haald uit de bedstede, waar het lijk lag. Hij bracht de effecten naar ee:i bank te Deventer, waar hij zo gedeeltelijk op eigen cn gedeeltelijk op een valschen naam in be waring gaf. Ernstige vechtpartij. Nieuwjaarsavond kwam het te Stratum aan den Leenderweg wederom tot- een ern stige vechtpartij. Een zekere H. cn v. B., beiden ongehuwde fabrieksarbeiders, kregen ruzie. Plotseling bracht, v. B. zijn tegen stander met 'n mes een diepen steek in do rechterborst toe. De dader wilde zicli blijk baar op H. wreken, wegens oneenigheid met diens kostbaas, B-, die in kennelijken staat van dronken schap verkeerde, werd onmiddellijk ge arresteerd. De wonde van H. bleek wel ern stig, doch i.iet gevaarlijk te zijn. Naar de .Tel." verneemt, heeft v. B. reeds een volledige bekentenis afgelegd. Hij is veder op vrije voeten gesteld. Inbrekers betrapt. De bewoners van het benedenhuis van perceel Sarphatipark 5, te Amsterdam, wa ren op oudejaarsavond om half negen uit gegaan teneinde do jaarwisseling elders te vieren. De heer des huizes bemerkte onder weg dat hij iets vergeten had en keerde op zijn schreden terug. Om negen uur be reikte hij zijn woning en toen hij de deur wilde opensluiten voelde hij, dat er iets mee gebeurd was, In de voorkamer brandde het licht, en twee personen waren bezig een kast te doorsnuffelen. Een en ander lag over den grond verspreid. Toen ze den 'heer des hui zes zagen, namen ze de vlecht naar het achtergedeelte van het perceel. De bewo ner schoof het raam open cn riep om hulp. »S-poedig was een politiebeambte ter plaatse cn stelde een onderzoek in. Hieruit bleek, dat de dieven de wijk naar den tuin hadden gencmen. Met getrokken revolver begaf de zent zich eveneens in den tuin en trof" daar inderdaad de beide verdachten aan. Een brigadier kwam te hulp en spoedig werd het tweetal geboeid overgebracht naar het bureau Stadhouderskade. Op het tweetal werd een breekijzer en eenige gestolen voorwerpen o.a. een liuis- houd-portemonnaie met geld bevonden. En wanneer de heer des huizes niet terug gekeerd was; zou ongtwijfeld meer gestolen zijn, daar er aan zilverwerken nog wel een en ander op de benedenverdieping te kapen was geweest. Mede kwam aan het licht dat de voordeur op ouderwetsche wijze met het bewuste breekijzer was opengebroken. De twee inbrekers, waarvan er een 17 jaar is, die als beroep opgaven marktkoop lieden te zijn werden achter slot en gren del gezet. Ook een Inbreker. 't Gebeurde Oudejaarsavond in het Villa park te Kijkduin. Mijnheer en mevrouw waren uitgegaan en het dienstmeisje had gezelschap in de keuken gekregen. Heel onverwacht kwamen mevrouw en mijnheer weer thuis. Goecle raad was duur en juist toen mijnheer voor de tweede maal den zwaren klopper op de bovendeur had laten vallen, had de jongeman, die het meisje ge zelschap hield, een schuilplaats gezocht in een diepe kast in de hal. Mijnheer was wat onwel geworden, ver telde mevrouw hij het binnenkomen, van daar dat men vroeger thuis gekomen was. Mina moest maar gauw een warme kruik klaar maken, en mevrouw zou voor mijn heer, die zich inmiddels in een fauteuil in den salon had gevleid, een warmen drank klaar maken. Toen mevrouw da kast opende om een en ander te krijgen, was het of zij zag, dat achter in de kast zich iets bewoog, 'fc Kon verbeelding zijn, maar men hoorde den laatsten tijd zulke vreemde dingen. Zij besloot, om het dienstmeis'*e niet ongerust te maken, mijnheer even te roepen. Heel voorzichtig opende mijnheer, hoewel hij liet onzin noemde wat mevronw dacht gezien te hebben, de kast en tuurde in de donkere ruimte, en toen mevrouw met een lucifer wat bijlichtte, ontwaarde men tot groote ontsteltenis een mannelijk wezen ineenge doken achter een grooten koffer. Met één sprong was mijnheer de kast weer uit. en hij draaide de deur cp slot. ,,Er uit", huider de hij, „er uit!" „Haal politie. Mina", gilde mevrouw, „po litie. een moordenaar in de kast." Mina kwam ontsteld aanloopen en scheen met- lamheid geslagen en van schrik spra keloos te zijn geworden. „Boep hulp", herhaalde mijnheer, die ang stig naar een wapen omzag en niets auders vond dan een slijpplank, waarmede hij voor de kast postvatte. „Mina, haal de politie", sommeerde mijn heer, ..vlug wat", maar Mina scheen op po- litielvulp niet bijster gesteld te ziin. Plotseling werd aan den binnenkant van de kastdeur geklopt. „Blijf er in", riep mijn heer met verheffing van stem, de slijpplank optillende, „of ik schiet". „Dat dievetuig", jammerde mevrouw, die een flauwte nabij scheen. „Niet slaan", smeekte Mina, de handen tot mijnheer smeekende omhoog heffende. Wéér werd er tegen de deur geklopt. Mijnheer zwaaide heftig met de slijpplank en riep: „haal hulp. haal h.dp". Maar toen mevrouw den moed had naar de buiten deur te loopen om hulp te halen, keerde Mina's spvaakvermogen terug en vertelde ze wie zich in de kast verstopt had. Moedig opende mijnheer nu de kastdeur, gaf den jeugdigen indringer een geducht standje. Het had slecht voor hem afgeloopen kunnen zijn, als mijnheer niet zoo kalm was en niet gauw van zijn wapenen gebruik maak te, verzekerde mevrouw. Ook Mina ont ving een berisping en zij beloofde nooit meer ongehoorzaam te zullen zijn. Yad. Neclerlandsche oplichters In Rijnland. Men meldt uit Duisburg aan de „Tel.":' Ongeveer acht weken geleden werden de Rijnland sche en Westfaalsche handelaren in levensmiddelen van Rotterdam uit over stroomd met opvallend gunstige offertes voor corned beaf, reuzel, margarine, bene vens andere vleesch- en vetwaren. Deze of ferten waren a'fkomstig van een korten tijd geleden opgerichte onderneming, welke zich toelegt op de levensmiddelenbranche en haar hoofdkantoor te Rotterdam zou hebben Deze onderneming noemde zich „Duitsch- Nederlandsche Import-Mij." Toen eenigo firma's in levensmiddelen te legrafisch© orders zonden naar Rotterdam of naar de filialen te Duisburg en Dort mund, kregen zij eenige dagen later bezoek van eenige vertegenwoordigers dhr bewuste onderneming, die bij deze bezoeken ge bruik maakten van een luxe auto. Deze ver tegenwoordigers spraken van zeer groote voorraden, welke voor levering beschikbaar waren, maar verlangden voor de eerste leve ring vooruitbetaling. Hieraan werd in de meeste gevallen voldaan, mede met het oog op het zeer loonend karakter der toe komstige transacties met de onderneming en de veelbelovende woorden der vertegen woordigers. Toen echter geen levering der koopwaren volgde en alle reclames hiertegen onbeant woord bleven, kwamen de fa.'s allengs tot de overtuiging, dat zij in handen van oplich ters waren, gevallen. Dank zij echter den bemoeiingen der politie, is het gelukt, twee Rotterdamsche kooplieden Frans S. en Wil lem H. als de vermoedelijke hoofdschuldi gen te arresteeren. Voorts werd de procuratiehouder der „on derneming". een zekere Ewald Lange uit Dortmund, die reeds talrijke gevangenis straffen ac-hter den rug heeft en zelfs on der verdenking van moord heeft gestaan, gearresteerd, terwijl hij op reis was naar Dusseldorf. Voor zoover tot nu toe hekend is, beloo- pen de oplichterijen dezer „Duitsch-Ned. Import Mij." meer dan 100.000 gulden. Meer dan dertig firma's zijn de dupe geworden van deze practijken. Valsch geld. Aan de Duitsch-Nederlandsche grens en •'<n het Roergebied worden in den laatsten tijd valsche Nederlandsche munten, voor namelijk dubbeltjes en kwartjes, met de beeltenis van koningin "Wilhelmina in om loop gebracht. Deze munten bevatten evenveel zilver, als de echte, het gewicht is echter iets minder. Aan de afwerking is zeer veel zorg besteed. De munters mccten waarschijnlijk gezocht Worden onder de' zilveropkoopers van ver schillende nationaliteiten, die tot voor kort het zilver tegen belachelijk lage prijzen konden opkoopen. Te Hoogezand is een valschen rijksdaal der, te Sappenneer een valsche gulden in beslag genomen. De geldstukken hebben een doffen klank, maar vertoonen overigens geen zichtbare afwijkingen. De centrale Recherche heeft bij ver schillende banken te Rotterdam een aantal valsche Italiaansche bankbiljetten van 100 lire in beslag genomen. Deze valsche biljet ten hebben een bediende van een der ban ken, die op een vacantiereisje door Italië was, een onaangenamen dag bezorgd. Op een gegeven moment werd hij nl. toen hij de schoonheden van het land bewonderde, door de carabinieri gearresteerd wegens het uitgeven van valsch waardepapier. Men zag hem voor een buitenlandschen valschen munter aan. Het had heel wat voeten in de aarde, voordat de kwestie was opgelost en men hem vrijliet, overtuigd, dat de Hol lander zelf een slachtoffer was. Er schijnt hier te lande veel valsch Italiaansch bank papier in* omloop te zijn. De vervalsching ie niet gemakkelijk te controleeren, zoodat zoowaar de geroutineerde kenners op de banken er vaak inloopen. Twee Nederlanders, onder wie een pro curatiehouder van een groote bank, maak ten in de Kerstweek een reisje naar Italië. Ze hadden zich bij de bank, in welker dienst een der hunnen was, voorzien van Ita liaansch geld, o. a.. veertien biljetten van 1000 lire. Toen ze in San Remo hun eerste biljet wilden wisselen, bleek dit valsch te zijn, en werden de beide reizigers gearres teerd. Bij fouilleering werden de overige dertien biljetten gevonden, die eveneens valsch waren. De Italiaansche politie heeft zith na deze arrestatie met de Nederlandsche in verbin ding gesteld, die bij verschillende banken, ook hier ter stede, valscho biljetten van duizend lire in beslag heeft genomen. De biljetten zijn buitengewoon goed ge lijkend, ze ziin zelfs beter afgewerkt, dan het authentieke Italiaansche bankpapier. Het watermerk is op een zejr bijzondere, buitengewoon handige manier nagemaakt, de nullen in het watermerk zijn echter niet even groot. De Hollandsere reizigers, die te goeder trouw waren, zi,n weer in vrijheid gesteld. De autobussen te Haarlem. De commissaris van politie te Haarlem had bepaald, om de autobussen uit de binnenstad te weren, in het belang van de veiligheid van het verkeer, dat de autobus sen van 1 dezer af niet anders mochten staan dan op het Kennemerplein en het be gin van den Wagenweg. De autobushouders hebben zich daartegen met kracht verzet en reden toch door tot de oude standplaats in de binnenstad. De politie trad daartegen op, hetgeen eenige volksoploopen ten ge volge had. Zeven autobussen, welker be stuurders niet aan de bevelen wilden ge hoorzamen, zijn in beslag genomen. Eenige andere bestuurders gaven later het verzet op en namen do nieuwe standplaatsen in. De autobusondernemers hebben gisteren- morgen een protestvergadering gehouden' onder leiding van den heer H. Lindeman tegen de genomen politiemaatregelen. Aan wezig was o.a. de secretaris van de Ned. Bond van autobusondernemers, de heer De Jong. Na uitvoerige besprekingen werd op ad vies van den heer De Jong besloten een on derhoud aan te vragen bij den waarnemend burgemeester. Deze verklaarde zich bereid de deputatie te ontvangen. Het onderhoud dat de autobus-onderne mers hebben gehad met den waarnemend burgemeester, heeft tot resultaat gehad, dat er geen uitstel werd verleend van den maat regel tot verplaatsing van de standplaatsen der auto's. De waarn. burgemeester heeft allen toegestaan, dat de in beslag genomen auto's zonder kosten voor de ondernemers aan hen zullen worden teruggegeven. In een woelige vergadering hebben gis termiddag do autobus-ondernemers bespro ken wat zij verder zullen doen na het ant woord, dat hun door den wnd. burgemeester is gegeven. Men kwam niet tot een resultaat maar besloot, nadat dc afdeeling Haarlem en omstreken van den Ned. Bond van Auto bus-oudernemers was opgericht, om heden ochtend een vergadering te houden met een rechtskundig adviseur. Dit ook in verband met het feit, dat enkele der door de politie weggesleepte bussen vrij ernstig beschadigd zijn. Men denkt er nl. ever, de gemeente voor die schade aansprakelijk te stellen. Een geheime distilleerderij. Door de rijksambtenaren is te Roosendaal verborgen in oude veenputten, welke met een korst ijs bedekt zijn, gevonden een vob ledige installatie tot het distilleeren van alcohol van 80 pet. De persoon, die «ver dacht wordt eigenaar te zijn, ontkent zuiki ondanks zware vermoedens. Een zwerver. Sedert 30 December bevindt, zich op hei bureau van politie te Tiel een 13-jarige jon gen, zwervende aldaar aangetroffen en vd gens eigen verklaring thuis behoorende ii een woonwagen. Zijn stiefvader zou lien> te Rhenen hebben weggestuurd om jencve.* te halen. Bij die gelegenheid heeft, hij dt plaat gepoetst. Onderzoekingen te Breda, Tilburg er Mook ingesteld, hebben niet hot de ontdek king zijner ouders geleid. SPOS8T WIELRIJDEN. Onder de mededeelingen van het Hoofd- consulaat van dien A. N. W. B. treffen w? o.m. het veigende- aan: Tot Bondsgaragehouder iss aangesteld te Katwijk aan Zee (Z.-H.), Café „D* Zwaan". Tot Bondsbewaarplaatshouder is aange- etcld te Katwijk aan Zee (Z.-H.). Café „De Zwaan." Tot Bondscafé is aangesteld to Kat wijk aan Zee (Z.-H.), café ,,De Zwaan") te Zoe termeer (Z.-H.), hotel „Dc Gouden Leeuw." SpoSprijgere irs; Luxe-, Toilet-, Scheer- en Manicuur Artikelen. esrafflESEan Klokjes, Vaaen, Kristal, SoubEé esi Sycuterieën, Lester- en Siaaiwsren, estz. enz. RESTANTEN VER EENEDEN FABRIEKSPRIJS'!! PRiJSNOTEERING. Dik vet gerookt S:ek f2.75 Mager gerookt Spek f3.00 Rats we Reuzel f3.00 Zuiver ges™. Reuzel f 2.50 Zuiver cjesm. Rundyet f 2.50 Alles per 5 pond. Carbonades. vanaf f 0.60 p. pond Noordeinde 37, Telefoon 716. ss3? HOOGENDIJKs'WATERWELLEN met uitneembare filter, leveren liet zuiverste industrie- en drinkwater,Overal te ontbieden. Fa. IIOOGENDIJK, Langeraar, Telefoon Gl. 3936 Godsdienstig Weekblad voor het Bisdom Haariem. Seeft wekelijks 16 bladzijden jnderneuder.ae en leerzame tekst Steunt h at Liefdewerk der Arme Nieuwe Parochiën 4869 Per 3 maanden 51.CQ VRAA8T PROEFNUMMERS Administratie: sum. iuit! «St? A*& Capssserle. ©si Wagenfabriek, LEIDEN - TELEF. 21S2, wenschen hunne geachte Ciiëntèle en Bekenden een ZALIG NIEUWJAAR. te L E i D E PI. Het bestuur van bovengenoemde bank herinnert belang hebbenden, dat in de eerste week van Januari de Spaar boekjes tegen ontvangbewijs bij den kassier behooren te worden ingeleverd ter bijschrijving der rente, terwijl tevens binnen dien tijd de rente der voorschotten moet worden voldaan. Ook de boekjes der rekening-couranthouders worden ter contróle ingewacht. 8323 De zittingen hebben op de bekende lijd plaats. Namens het Bestuur: Tj. KUIJPERS, Kassier. RESTANTEN TEGEN EXTRA LAGE PRIJZEN. Op aüe nieuwe en courants Artikelen 10-20 pCt. KORTING SSjgf Gosderen kunnen tot latere aflevering gratis op onze magazijnen bewaard worden Vefkocp uitsluitend a CorcianS. ÊHSffiais INSCHRIJVINGEN dagelijks van 2-4 's namiddags Mars dijk 25 en van 7 tot 9 uur Oude Rijn 41. Aanvang van den Cursu9 half Januari. Op !3 Januari a.s. DANSAVOND in den Foyer der Stadsgehoorzaal. Beleefd aanbevelend, Internationaal Dansinstituut, 41 Oude Rijn 41 - Leiden. S319 W. F. VAN WIJK. Trekkende op de Staatsloterij a,s. Maandag 1U]/io en ad 13,50 per Gelegenheid tot splitsing na de 4de klasse. Verkrijgbaar bij den Hoofdvertegenwoordiger en bij de Agenten. S336 ESecfroSeciiaiSsGii Bureau 5 DOEZASTRAAT 5. JAARIUKSCHE BALANS-GPRUiSMG van ELECTflISCHE ORNAMENTEN en ZIJOEN LAMPEKAPPEN, PIANOLAMPEN. STRIJKIJZERS, enz. tegen bijzondere lage prijzen. MET PE ENORME KOOPJES.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4