R.HJ. Limonades tijd met twee motorspuiten gearriveerd en zij trachtte over een slaapzaal van de 4de compagnie hospitaalsoldaten het brandende lokaal te bereiken. Ook deze poging mis lukte. Men ging toen langs een buitentrap naar boven en door het forceeren van een deur was men in staat, het vuur aan te tasten. Het bleek, dat eenige stroozakken. welke daar door met verlof vertrekkende manschappen waren neergelegd (het lokaal was onbewoond) op onverklaarbare wijze hadden vlamgevat, en dat 't vuur den hou ten vloer had aangetast. Reeds was een zware balk geheel doorgebrand. Omdat onder het lokaal een garage is, heeft men tusschen het plafond daarvan en den vloer een betonnen tusschenvloer gelegd, en deze heeft het vuur belet zich verder uit te brei den. De brandweer heeft onmiddellijk den. vloer uitgehakt en het vuur gebluseht. Direct na het ontdekken van den brand werd in dat deel van de kazerne, waar het.% 2e regiment huzaren gelegerd is. het alarm signaal gegeven. Hoewel in verband met het Oudejaarsverlof weinig personeel aan wezig was. we^d onder leiding van adju dant-onderofficier Prudhomme van Reine ren begin gemakt met bet uitvoeren van de voorschriften in geval van brand. De paarden (een deel van het onderliggende gebouw is als stal in gebruik) werden naar de buitenman a ge gevoerd en daar vastgezet. DR gebeurde in volmaakte orde. Omtrent de norzaak van dezen brand, die z.ich aanvankelijk zeer ernstig deed aan zien. tast men nog in het duister. Als verdacht van deze brandstichting heeft de politie een 20-jarigen hospitaal soldaat aangehouden. „N. R. Crt." De dubbele moord te Culemborg. Tn verband met den dubbelen moord te Culemborg zijn drie personen gearresteerd, van wie twee weer op vrije voeten werden gesteld. Order dit tweetal is ook een inwo ner van Culemborg. Op den derden verdachte, die in arrest gehouden is, rust een zeer ernstige ver denking. Gasvergiftiging uit opzet? Haar de ..Tel." verneemt, heeft zich Zon dag te Oistcrwijk een geval van gasvergif tiging voorgedaan in het bekende café-res taurant ,,De Gcmulhoeken". Er zijn geen slachtoffers te betreuren. "Vermoedelijk is hier sprake van misda dig opzet, in verband waarmede de -vwouw wan den restaurateur v. O. voorloopig door de marechaussee gearresteerd werdt De zaak' is echter nog in onderzoek. Vergiftiging door het eten van dadels? In het gezin van den schipper G. R. te Rotterdam, hebben zich vergiftigingsver schijnselen voorgedaan. Na het eten van dadels, die op de marlet, aan den Goudschen Singel waren gekocht, werden zijn vrouw en drie kinderen ongesteld. Een hoeveelheid ladels is in beslag genomen. Er bestaat voor Ie zieken geen direct levensgevaar meer. .Ongelukken bij het sleden. Bij het sleden op het Kopje te Bloemen- rijn Katerctag en Zondag niet minder 2a n twintig ongelukken gebeurd. Drie ern stig gewonden, een met een schedelbreuk, ten met een beenbreuk, en een derde met gescheurd milt zijn naar het St. Elisabeth- •jfasthuis te Haarlem vervoerd. Heden heeft de politie zand op de baan gestrooid om verder sleden onmogelijk te maken. Slachtoffers van het ijs. Maandagnamiddag is een 9-jarige jongen ói Rotterdam op den Kralingschen Plas loor het ijs gezakt. Door personeel van de Gemeentelijk» IJsbrigade werd de jongen, lie reeds bewusteloos was. op bet droge Eeuwfeest v. d. Eerbiedwaardigst! Vincentius Maria Strambi. r 1 Jan. 1824—1 Jan. 1924. Den eersten Januari 1824 omstreeks één uur in den namiddag stierf in het pause lijk paleis van het Quirinaal een tachtig jarige grijsaard, wiens heele leven en stre ven oen opgaan was geweest naar de steile hoogten van zelfvolmaking en heiliging der zielen. Hoewel hij pas sedert enkele we ken in Rome verbleef, bracht zijn dood er de grootste ontroering te weeg; allen spra ken van hem als van iemand, die reeds bij zijn leven den stralenkrans der Heiligen scheen te dragen. Het moest wellicht van allen kwam Paus Leo XII onder den indruk. En daar voor had hij bijzondere redenen. De afge- slorvene, Mr. Vincentius Maria Strambi, bisschop van Maceralo en Tolentino, uit de Orde der Passion isten, was zijn boe zemvriend. dien hij als oen heilige ver eerde, en die hem, toen hij nog bisschop was van Spolcto, voorspeld had, dat hij neus aan hef hoofd zou staan van Christus' Kerk op aarde. Er waren nu drie maanden verloopen, se tter deze voorzegging in vervulling was had h.JEnkele dagen na zijn verkiezing maar drin. den Dienaar Gods een nederig, in deze Iirm1 schrijven ontvangen, waar- waardigheid 'e nacht zijn bisschoppelijke de plichten daarvan neerleggen, wijl hij hooren meende to kunné,langer naar be- XII stemde toe, maar liet Inbrengen. Leo nomen in 'f pauselijk paleis. ïj.n intrek zicii rehikkirr. Mgr. Slr.imbi aan z:i7P'-ldc tohebbende last van 't opperpricVflP scuUn sob' on horn nu minder zwaar: iede ren dag onderhield hij zich mot hem over do gewichtigste zaken van.'t bestuur der IIer Ir, echter zeer zwak van ge- zondnoKi. Drie maanden na zijn verkiezing overviel hrm opnieuw oen zware ziekte" in den mrht van 23 op 24 December 1823 verergerde de toestand zoodanig, dat het tónde nabij scheen. In allerijl werd Vin- -centius geroepen öm d n Vader in zijn matste oogonMikken bij io staan. Toen deze hom zag. voelde hij zi. h getroost; hij slak de armen naar hem uit, drukte hem aan Zijn hart en fluisterde: P"!ro Vin<,-enzo min, ach mijn goe de Pater A jncentius, ik had gedacht u on- gebracht. Toen hij was bijgebracht, vertelde hij, dat zijn vriendje, een jongen van 14 jaar, ook door het ijs gezakt was. Men is toen terstond gaan dreggen, maar gisteravond was het lijk nog niet gevonden. Twee jengens, van respectievelijk 8 on 10 jaar, die Maandagmorgen om 11 "uur van huis waren gegaan, waren gisterenavond nog niet teruggekomen. Men vermoedt, dat zij door het ijs ge zakt en verdronken zijn. Kachel gesprongen. Zondagavond om 7 uur toen een gezin te Groningen om do kachel zat, sprong deze met een geweldigen knal uit elkaar. Een> kind van 8 maanden werd door een scherf aan het hoofd gewond, de moeder kreeg een verwonding aan den pols, geen van bei den echter ernstig. De materieel® schado was zeer groot: de ruiten waren totaal vernield, de gordijnen verscheurd. Hand afgf-knepen. De echtgenoot^ van den landbouwer A. te Wierden is Vrijdagmiddag IJ. een ernstig ongeluk overkomen. Bezig met dorselien. geraakte ze, terwijl ze de laatste rogge in de machine wilde doen, met haar hand in de dorschmachine bekneld, waardoor ze bijna geheel werd afgeknepen. Daar dr. Beers, arts te Wierden, afwezig- was, heeft een pleegzuster de eerste hulp verleend. Zoo spoedig mogelijk is daarna de vrcuw naar het ziekenhuis te Almelo vervoerd. Kokende koffie gedronken. Het 2-jarig zoontje van den wegwerker B. Beerta te Muntendam (Gron.) dronk uit een kan met kokenke koffie en stierf onder smartelijke pijnen. Door een machine gedood. Do heer J. von Wcyröther te Berlicum is* bij het zuiveren van graan door een drijfas van een electrische Wanmolen gegrepen en eenige malen rondgeslingerd. De halswer vels werden hem gebroken en een arm afge rukt. Hij was op slag dood. Verdronken. Do ongehuwde matroos Franks Larsch uit Worms is onder de gemeente Leeuwen van het schip Tjasko uit Muntenheim in do Waal gevallen en verdronken. Door de gladheid van het dek is hij uitgegleden. Een handgranaat geworpen. Oudejaarsavond heeft een onbekend ge bleven persoon in de Beeklaan in Den Haag met een zelf vervaardigde handgra naat geworpen met het gevolg, dat van een perceel in die laan twee ruiten en en paar gordijnen werden vernield. De politie heeft eenige granaatscherven in beslag genomen. Paard gestolen. Te Blijham is uit. de afgesloten boerderij van den landbouwer Oosthoff een paard ge stolen. Zondag zijn twee personen als ver dacht van dezen diefstal gearresteerd. Aangehouden. op voi ij ju e-Uen van Ijranascïcn- ting vrouw Z. te Westerlee, wier huis inden nacht van Vrijdag op Zaterdag afbrandde aan de justitie overgeleverd. Inbrekers gearresteerd. Men meldt uit Tcrborg aan de „Msb.": In verband met de reeds vermelde inbraak alhier kan nog worden medegedeeld, dat ook nog een bezoek werd gebracht aan het sigarenmagazijn Boekhorst en den kruide niers- en comestibleswinkel Vos, waar goe deren werden ontvreemd. Uit het door dc politie ingestelde onderzoek bleek spoedig, dat het. spoor leidde naar dc Duitsche grens De Duitsche politie te Isselborg (D.). kon Overal verkrijgbaar. 1256 LET OP HANDELSMERK R.H.W. daarop op een drietal individuen de hand leggen. Het trio bleek nog grootendeels in het bezit der gestolen goederen te zijn en bovendien vond men op een hunner een zak mes afkomstig van de onlangs te Silvolde gepleegde inbraken. De bende staat onder aanvoering van zekeren H. M., een Duitsch deserteur, die eenigen tijd in Silvolde ge woond heeft, en toen ook reeds, wegens rij wieldiefstal, met onze politie in aanraking kwam. Een valsche bestelling. Te Antwerpen had de Rotterdamsche ca- cao'firma Driessen een bestelling ontvangen voor een waarde van 13.C00 francs. De koopwaar werd naar Antwerpen ver zonden en hier goed en wel in ontvanvst genomen. Toen echter de wissel bij de fir ma, die de hestelling had gedaan, werd aangeboden, bleek, dat deze firma niets be steld had. Een onderzoek, door de politie ingesteld, leidde tot de ontdekking dat een zekere P.. wonende Drinkstraat-, van den naam eener bekende firma gebruik had gemaald:., om de bestelling te doen en haar aan het station in ontvangst fe nemen. De partij cacao was reeds verkocht aan een handelaar van wien men aannemen moet dat hij volkomen te goeder trouw is. De ep- drachtgevf r is in bewaring gesteld. Een nacht wachten. Een inwoner van Goes reisde Zondagavond met de bus van 5 uur 15 min. naar Katscho Veer. ging daar op de boot en voer naar Wclphaartsdijk, waar de boot moet wach ten op de autobus, die 5u. 40 min. uit Middelburg vertrekt. Gewoonlijk vertrekt de boot dan ongeveer 7 uur naar Zierikzee. Men wachtte tot Maandagmorgen 4 uur te vergeefs. Teen moest de boet vertrekken voor den eersten morgendienst. Eerst om kwart voor vijf is de autobus verschenen. De bus, een gewone auto, (de andere wa gens waren stuk) heeft slechts tot Arnemui- den gereden. Daar reed de chauffeur tegen den dijk op en werd de auto beschadigd. Men reed toen maar niet meer en deed niet de moeite, dit naar het Wolpb. Veer te mel den. Het lid van Gedgp. Staten van Zeeland de heer v. d.cWeijö® heeft, ook den heelen nacht in de boot géVaeht. N. R. Crt. De verdwenen secretaris van Didam. Voor eenigen tijd verdween te Didam plotseling de gemeente-secretaris, J. Th. van Hem; en word teen gemeld, dat hij was ver ongelukt. Intusschen blijkt uit een brief aan den gemeenteraad gezonden, dat bedoelde heer nog leeft en cm eervol ontslag verzoekt en alsdan opheldering wenscht te geven om trent verschillende zaken, waardoor de ge meente in mooiliikhedeix is goraalrt. Gezellige toestanden. In een eenige maanden -geleden gehouden raadsvergadering van Emmen. gaf de bur gemeester als zijn msening te kennen, dat de wethouder van Financiën de wekelijksche werkzaamheden aan zijn fuDetie verbonden gemakkelijk in VA uur zou kunnen afdoen. In een Zaterdag gehouden vergadering van den raad is de wethouder, de heer Gorter, tegen deze bewering opgekomen. Aan de hand van verschillende gegevens, trachtte spreker aan te toonen, dat hij per week 35 uur noodig heeft om zijn ambt behoorlijk te kunnen vervullen. Verder viel spreker m een zeer lange rede den burgemeester aan. Vooral op diens beleid oefende spreker scherpe critiek. De burgemeester zegde toe in de volgen de vergadering den heer Gorter te beant woorden. Rare bezuiniging. Te Aalten heeft de gemeenteraad met 1 dezer als bezuinigingsmiddel de straatrei niging afgeschaft. Ieder bewoner moot nu maar voor eigen woning de straat schoon houden en de sneeuw ruimen. Eerlijke vinder. Te Diepenheim bracht een hond bij zijn baas een beurs thuis met f 70. In de beurs bevond zich een briefje, dat leidde tot op sporing van den eigenaar, die haar op straat verloren had. UIT DE Q^QËVINQ HILLEGOM. Stille Omgang. Zondag 30 Dec. is een onvergetelijke dag geweest voor de afd. Hillegom en Omstreken van het Genoot schap van den Stillen Omgang: de plech tige Vaandelwijding. Bijkans alle leden honderden in getal waren dien middag, rond 3 uur in de St. Josepkkerk, waarvan het Hoogaltaar in rijken feestdos prijkte, terwijl aan do Evangeliezij do groen en bloemen waren aangebracht waar het vaandel zou worden geplaatst. Door een der Bestuursleden gedragen, voorafgegaan door den Directeur, den Zeereerw. Heer Pastoor van Leeuwen met staf en gevolgd door do overig© bestuursleden werd het rijke vaandel in den standaard geplaatst. Hierna sprak Pastoor van Leeuwen een kort dankwoord, er op wijzend hoe de al oude Chr. groet: „Geloofd zij Jezus Chris tus", vooral de onze is, waar gij, mannen broeders, bijzonder beoogt den roem van Christus en Zijn H. Sacrament. Het vaan del staat er nu en wacht op inwijding. Dankt brengt de Pastoor aan bestuur en leden, aan allen die het mogelijk gemanja hebben hiertoe te geraken. Hierna geschiedt de do wijding door den Hoogeerw. heer Mgr. H. J. Zondag met assistentie van Pastoor Krook van Sint Martinus als Diaken, Kap. Wortel als Subdiaken en Pastoor van Leeuwen als Ceremoniaris. Vervolgens hield do Weleerw. Heer W. Bosch, Kapelaan der kath&draal, do feest rede. Hieraan ontleenen wij het volgende: Met blij optimisme heeft spr. de uitnoo- diging aangenomen vodral ook omdat hij hier mag zeggen, dat uw directeur-Pastoor reeds als Kapelaan van het Begijnhof met Mgr. Bosman z.g. geijverd en gezwoegd heeft om het Mirakelfeest jaarlijks in de H. Stede met meer luister te doen vieren. Do groei en bloei uwer afdeeling, het bezit van dit vaandel is dus zeker een daad naar het hart van Pastoor van Leeuwen. Eenmaal heeft spr. do voorlezing bijge woond der formules ter gelegenheid van do inwijding van een Regimentsvaandel te Den Haag. Officieren en minderen beloof den bij die gelegenheid: le zoo noodig met opoffering van goed en bloed iederen vij and to zullen weren van H.M. onze ge- eerbiedigde Koningin en 2e liefde en trouw aan Haar te betuigen: Deze formule zult u tot do uwe maken jegens den Christus, Eucharisticus, uw Koning en God. Vervol gens gaat de gewijde redenaar na: Is af weren van den vijand, van Z ij n vijanden noodig? Schitterend schetst deze hoogst begaafde redenaar hoe ongeloof en zeden bederf gepopulariseerd worden in onze da gen en boe die pogingen zullen zegevieren indien wij geen machtige dammen opwer pen tegen liberalisme, socialisme, anar chisme en bolsjewisme. Verder toont kap. Bosch, aan do hand der feiten aan hoe het geld en de vrouw in onze dagen alben hoogtij vieren, boe zoo talloos velen uw; Koning Christus den rug toekecreu. T©: wapen dan voor Hem! Beter Koning kunt: gij nu niet denken' Welke vorst immers heeft ooit gezegd: Komt allen tot Mij dio 1 belast en beladen zijt en Ik zal u verkwik ken? Weldoende ging die Koning rond in 't Palestinaland, terwijl volgens Isaïas de geest des Heeren op Hem was gedaald. Enthousiast wildo liet volk dien weldoener tot koning maken. "Nog is Deze. verborgen achter dó Tabernakeldeurtjes, dezelfde waarachtige geneesheer die tot zijn volk komt met zoete troost en hoevelen hebben daar geen troost gevonden! Terecht be zingt dan ook de Amslerdamscho bekeer ling Vondel, dio zoo menigmaal aan het Begijnhof ook getroffen door nameloos leed z'n nooden openbaarde,in zijn Altaar geheimenissen aan dezen Eucharistischen Koning' Kunt gij u beminnelijker Koning denken? Voorzeker neen. Met een heerlijke opwekking tot trouw en liefde, met een in- nigen blik op den dag dor belooning voor allen die Hem hebben willen dienen, ein digde Kap. Bosch zijn heerlijke feestrede. Hierna werd het plechtig Lof gecele breerd door Mgr. Zondag, met dezelfde as sistentie, waarna liet Mirakellied. Het vaandel is een kostbaar sieraad, de af-d. van den St. O. mogen er trotsch op zijn. Het veld is groen, rijk met gouden franjes omgeven. Boven aan in zilver: H. Sacra-' ment van Mirakel, daaronder in goud: Stillo Omgang; daaronder symbool van de Mirakel-Hostie in moderne ui'beelding met. aan weerszijden geknielden Engel, geheel, in den stijl van het gedachtenisschilderij hoven de sacristie geplaatst; daaronder weer in goud: Hillegom en Omstreken; daaronder bloemen. Het is een sieraad, getuigend van do' liefde dezer honderden mammn vnnr hun God en Koning. Het was een heerlijk feest dat zeknrlang. in het geheugen van alle leden zal blijven.'I Het ijs. Het ijs wordt hinderlijk voor de scheepvaart. De Leidsclievaart is nog: bevaarbaar, ook do Haven. Do breed®" vaars/ooit'; met meer. Vrijdag en Zater-E dag waarden zich enkelo „durvers" op het'j verraderlijke, zwakke sneeuwijs, n.b. met\ schaatsen. Als men nu weet, dat deze sloo^j ten 5 M. en meer breed zijn en in 't mid-*, den tot 11 M. diep, behoeft die waaghal-a zerij geen commentaar. Het ijs boog dan') ook achter do jongens aan en de toeschou-1 wers draaiden zich om. 't Is treurig, dat* zulko jongens aan de sneeuw nog niet ge- noeg hebben. „Hittepetit". Het vaste signaal der.( „The Mair'-autobussen bij vertrek is de melodie van Hittepetit, hetgeen tot gevolg beeft," dat de jongens reeds „Hittepetit" roepen als er een Mail-bus aankomt. j De sneeuw. De derde voorraad sneeuw in deze Decembermaand is gekomen; hij verdwijnt langzamer dan zijn voorgangers Het was een goede gedachte van de ge meente-autoriteiten om ditmaal alleen de trottoirs selioon te doen maken, zoolang de dooi niet invalt. Immers, de buitenwegen' leenen zich vaak uitstekend tot vervoei?' per slede, terwijl men dan gr en raad weei- om de opgeruimde Hoofdstraat door te ko<, men. Het heeft o.i. ook geen zin de Hoofd-?.: straten geheel van sneeuw te ontdoen; zijig de trottoirs schoon, dan is er voor de W?teH delaars voldoende gezorgd. De loonsverlaging bij de Tram. Da organisaties v$n trampersoneel hebben de gewijzigde voorstellen der tramdirectie aan gnomen. De getroffen regeling is als volgt:. 1 Januari 70 ct. per week minder, 1 April d.a.v. eveneens, 1 Juli 60 ct., hetgeen, neerkomt op 31 verlaging. De direcUö heeft toegezegd, gedurende 1924 geen verte lagingen te zullen invoeren. - Heer hem met vele bovennatuurlijke ga- ven verrijkte en dat. de faam zijner heilig- heid zich steeds verder uitbreidde? Bij zijn dood was men algemeen overtuigd, dat oen heilige gestorven was. Op bevel van den Paus werd zijn begrafenis uitgesteld. Toen men eindelijk, na acht dagen, daartoe over ging, was zijn lichaam gaaf en lenig, ot hij nog onder de levenden behoorde. Zijn heilig overschot werd bijgezet in de basi- liek van de H. Joannes en Paulus, beboe rend bij het moederhuis der Passionisten. Reeds betrekkelijk kort na zf(n dood, in 1843, werd liij door Gregorius XVI eer biedwaardig verklaard. Om ik weet niet welke redenen is er dan vertraging in het proces gekomen; eerst veel later word het krachtdadig hervat. Het loopt thans, teil einde. 5) Men had gehoopt, dat de zalig verklaring zou kunnen samenvallen met !t eeuwfeest van zijn dood; daarvoor schijnt de zaak evenwel niet voldoende gevorderd. Mogelijk, dat hij in het aanstaande jubel jaar tot de altaren verheven wordt. "Wij durven het verhopen, doch laat ons ook tot deze intentie bidden, opdat God zijn trou wen Dienaar steeds meer verheerbjke op aarde, gelijk deze Hem gedurende zijn leven verheerlijkt lieeft naar de volle maat zijner krachten. 1) Hoewel bisschop, liet Mgr. Strambi zich uit nederigheid steeds bij zijn ^kloos ternaam noemen. Ook de Paus gaf hem in vertrouwelijke gesprekken dien naam. 2) Buiten de levensbeschrijvingen van den Dienaar Gods kan men over dit fut zien: Wiseman, „Souvenirs sur los quatro derniers Papes", p. 220: Darras „Histoiro do l'Eglisc", T 40, p. 285. 3) Vermeld dienen: een in Itaue siek gebleven „Maand van het II. Bloed een levensbeschrijving van den H. Panum van het Kruis (groot 566 blz. in 4o; de, boste, welke er vooralsnog bestaat); Tcsori che abbiamo in G. Chris to (prachtig werk» grootendeels over 't Lijden, in 1908 lier-, drukt, pag. XXVIII557). 4) Vgl. het onlangs verschenen: Ml- Aen.» Vincenzo-Maria Strambi", door Mgr. I'-- Cento, destijds (1922) hooggeplaatst gees-; telijke van Macerata, thans benoemd lot bisschop van Acereale, blz. 72. J 5) Op 20 November 1.1- bad dc eerster voorbereidende zitting plaats over de won< deren, aangeboden voor do zaligverklaring^ der de Hieligen op te nemen, maar een ander Paus zal het doen!" 1) De Dienaar Gods lette niet op deze min zame en voor liern zoo vereerende woor den. Hij sprak den stervende moed in, liet hem de H. Teerspijze brengen en hielp hem, akten van liefde tot God en overge ving aan zijn H. Wil to verwekken. Het was kort na middernacht. Opeens vroeg Vincentius den Paus, de H. Mis te mogen gaan lozen voor zijn herstel Leo XII stemde toe. Toen hij de kamer ver liet, sprak de Dienaar Gods: „Moed, H. Va der, daar is iemand, die zijn leven opof fert voor 't behoud van 't uwe." Met wonderbare vurigheid las Vincen tius dan de H. Mis. Wat er toen tusschen God en zijn Dienaar verhandeld werd, is hun beider geheim; terzelfder tijd echter voelde de stervende zich veel beter. Terwijl hij zijn dankzegging verrichtte, word de Dienaar Gods verwittigd, dat de Paus naar hem verlangde. ..Hoe gaat liet?" vroeg hij. „Beter", was 't antwoord. Vincentius straalde van geluk: „De genade is toegestaan!" riep hij uit: „de H. Maagd heeft ons verhoord; de Heer heeft het offer aanvaard"! Hij had den Paus het op perste blijk van vriendschap gegeven, zijn eigen leven in ruil voor liet zijne geboden; en dit grootmoedig offer had de Heer aan vaard. Vincentius gaf den H. Vader de stellige verzekering, dat hij van deze ziekte niet zou sterven; hij voorspelde hem zelfs, dat zijn regeering 5 jaar. 5 maanden en enkele dagen zou duren. Ook meerderen kardi nalen en prelaten verzekerde hij, dat dn Paus nu niet zou sterven, wijl niemand zijn leven in ruil voor dat van den H. 'cftjler had aangeboden. Hij zei niet wie iodeiv0°'mocclig offer had gebracht; maar zelf godn?1'0013- ^at c'e dienaar Gods dit nissen lieifl,a(1' en de loop dcr £ej3Curfe- X1 f herstelde e volkomen bevestigd: Leo jaar later: V.WlLerf, ccr6t, ruim viI oir rvvachis door rcnd'v-rcn(egen 1T,?rd i nkelo dacon Jaler vlo?01!? zi.1 ter eeuwige kloouiug op^'11 EC,loon<! Geheel Rome. zegt Ka-nlinaal Ai wa overtuigd «lat Loo XII het herstei zijn gezondheid dankte aan do gebcdou. cn de akte van zelfopoffering, gebracht door Mgr. Strambi, uit do Congregatie van Christus' Lijden 2). Deze offerdood was de waardige be kroning van een zeldzaam schoon leven. Reeds als kind had Vincentius den bijnaam van „heilige" gekregen; in de achting zoowel van 't volk als van de grootste mannen van zijn tijd heeft hij dien naam gedragen heel ziju verdere leven. Niet alleen door zijn heiligheid, maar ook door zijn'daden heeft hij onuitspreke- lijklijk veel bijgedragen tot het behoud en do uitbreiding van het Godsrijk op aarde. Als weinig anderen, bezat hij den dubbelen geest van Mozes, en Elias, den geest van het innigste gebed en van de krachtigste daad. Vanaf zijn jeugd had hij zich als levensprogramma gesteld: zichzelf te hei ligen om met vrucht aan de zaligheid der zielen te kunnen werken; in oen anderen en toch ook weer denzelfden zin herhaalde hij immer door zijn gedrag het woord des Heeren: Pro els Ego sanctifico Meipsum, voor hen, voor de zielen, heilig Ik Mij zelf, .opdat bok zij in waarheid geheiligd wezen. Hij heeft dit bewezen door zijn leven als seminarist, als jonge priester, als Passioi nist. als missionaris, als schrijver van de bij do twintig ascetische werken en werk jes 3), en als bisschop en moedig belijder van ons H. Geloof. Gedurende vijftig jaar lieeft hij een groot deel van Italië doorkruist, overal missies, retraites en andere geestelijke oefe ningen predikend. Gevormd aan de school van den H. Thomas en de H. Vaders, gold hij als een der beste missionarissen van zijn tijd. Pius VII liet hem herhaaldelijk de geestelijke oefeningen prediken aan het II. College en het pauselijk hof; de kardi nalen kwamen zóó onder den indruk van zijn woord, clat ze hem bij den H. Chryso- stomus vergeleken. Ook de geloerde kardi naal Gcrdil bewonderde liem (en zeerste om zijn buitengewone gaven als redenaar; bij voorkomende gelegenheid stelde hij hem tot voorbeeld. Zoo algemeen was die roep en zoo heilzaam zijn werkzaamheden als missionaris, dat Pius VII hem bij zijn benoeming tot bisschop verzocht, zooveel doenlijk, met het geven van missies voort fe gaan; hetgeen de Dienaar Gods dan ook trouw lot kort voor zijn dood gedaan heeft. Hoe hoog Vincentius om zijn deugd en wetenschap in aanzien stond, blijkt vol doende uit hot feit, dat in 't beroemde con- °ave van Venetië (17991800) meerdere stcm-ncu. op hem werden uitgebracht, hoe wel hij (0en nog eenvoudig kloosterling was. AVol Mjzonder groot moeten do ver wachtingen zijn geweest, welke sommige kardinalen van den Dienaar Gods hadden, dat ze, tegen alle gewoonten in, liem in die stormachtige tijden, toen de Fransche om wenteling alles 't onderste hoven had ge zet, het roer van Petrus' Schip meenden te moeten toevertrouwen. Pius VII werd toen gekozen. Reeds in zijn eerste consistorie benoemde hij Vin centius lot bisschop van de vereenigde dio cesen van Macerato en Tolentino. Meer dan 22 jaar heeft de Dienaar Gods deze bisdommen bestuurd; zes jaar daarvan bracht hij door in ballingschap, wijl hij een door den Paus veroordeelden eed van trouw aan de regeering van Napoleon ge weigerd had. Ook als bisschop is de Dienaar Gods een toonbeeld geweest, 's Pausen staatsse cretaris, de bekende kardinaal Consalvi, schroomde niet hem to vergelijken bij den grooten bisschop van Gallië, den H. Mar tinus. Vooral stelde hij alles in het werk om zijn priesters te maken tot het zout der aarde en het licht der wereld. Dit lukte hem. Zijn geestelijken onderscheidden zich door hun degelijke vorming en hun echt priesterlijken geest. Thans nog, een eeuw na Vincentius' dood, is zijn invloed in deze zeer merkbaar 4) Hij heeft tevens een bijzonder recht op den eerenaam: vader der armen. Ieder jaar gaf hij 6000 „scudi" aan aalmoeezen uit. Voor zichzelf had hij geen behoeften; in zijn huishouden en kleeding dreef hij de zuinigheid tot het uiterste. Als men er op wees, dat zijn kleederen waarlijk niet passend waren voor een bisschop, dan antwoordde hij: „Gij vergeet, dat ik 2000 armen heb in mijn bisdom." Toen hij na zijn ontslagneming op 't punt stond uit Macerato te vertrekken, beval de pastoor dor kathedraal nog eens de behoeftigen in zijn goedheid aan: „Ik heb niets meer!" gaf hij lot. antwoord. En inderdaad, een weinig ondergoed, zijn versleten habijt en enkele boeken, dit was alles, wat hij bezat. Doch meteen valt zijn blik op zijn bis schopsring; zonder te aarzelen, neemt hij dien af en reikt hem den pastoor met de woorden: Beati pauperes, zalig de armenl Als bisschop stond hij iederen nacht een uur op om te bidden; aan 't gebed of de overweging besteedde hij verder dagelijks nog 4 of 5 uur, terwijl hij bovendien ieder maand een dag recollectie hield. Valt bet daarna te verwonderen, dat de

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4